Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2014., 21:17   #21
Operirana je tvorba na koži, na leđima. Pet - CT nije rađen nadam se da ce uskoro. Kontrola kod onkologa je 16.12
Dali treba nešto hitno poduzeti, ako da što.
Hvala
omegar1954 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 21:33   #22
Quote:
omegar1954 kaže: Pogledaj post
Operirana je tvorba na koži, na leđima. Pet - CT nije rađen nadam se da ce uskoro. Kontrola kod onkologa je 16.12
Dali treba nešto hitno poduzeti, ako da što.
Hvala
Zapravo bi trebalo što prije obaviti pretrage i započeti novo onkološko liječenje ili obaviti zahvat ako bude potreban. E sad, 14 dana nije baš puno ali ni malo kod malignih dijagnoza. Probajte kontaktirati onkologa što prije, pa ako bude smatrao da ćete od toga imati neku veću korist, da vas prije primi i uputi na daljnje pretrage.
Nemojte sad slučajno klonuti duhom. Pod kontrolom ste i stvar će se riješiti već nekako. Tako vam je to s malignim dijagnozama posebno melanomom, stvari stalno osciliraju, kao i sve ostalo u životu. Držite se i samo hrabro dalje!
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2014., 21:38   #23
Puuuuno Vam hvala,
Jasno mi je o cemu se tu radi.
Hvala na savjetu i pojašnjenju
omegar1954 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 13:08   #24
Molim Vas moze mi netko reci koliko se moraju cekati nalazi markera minimalno? Mislim na domu zdravlja su mi rekli 3 tjedna. Isla bi privatno ako bi mogli nalazi biti prije, ali neznam kakvu proceduru prolaze ti markeri. Uplasena sam sva. Hvala na odgvoru, ako itko odgovori.
__________________
Kill all my demons, and my angels might die too.
Pixie-L is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 14:33   #25
Privatno su mnogi gotovi isti dan.Ovisi i o tipu msrkera.
Ne razumijem ovo oko procedure sto te tocno muci tj.zanima?
Izvadi se krv i stave je u epruvetu s reagensom i onda se stavlja na analizu u aparat koji broji potencijalne stanice i daje konacni nalaz...posve pojednostavljeno receno.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 10:38   #26
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Privatno su mnogi gotovi isti dan.Ovisi i o tipu msrkera.
Ne razumijem ovo oko procedure sto te tocno muci tj.zanima?
Izvadi se krv i stave je u epruvetu s reagensom i onda se stavlja na analizu u aparat koji broji potencijalne stanice i daje konacni nalaz...posve pojednostavljeno receno.
Hvala puno! Prvi pu se susrecem s markerima, pa sam mislila da mozda moraju biti vise dana u reagensu, pa zato toliko cekam nalaze, ali ici cu privatno da ne strepim par tjedana, kad mogu saznati odmah! O c-125 markeru se radi. Hvala
__________________
Kill all my demons, and my angels might die too.
Pixie-L is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 18:33   #27
Quote:
Pixie-L kaže: Pogledaj post
Hvala puno! Prvi pu se susrecem s markerima, pa sam mislila da mozda moraju biti vise dana u reagensu, pa zato toliko cekam nalaze, ali ici cu privatno da ne strepim par tjedana, kad mogu saznati odmah! O c-125 markeru se radi. Hvala
Ma da ca-125 je gotov isti dan u večini privatnih labova. Mislim da košta cca 200kn
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 17:47   #28
Majka je danas napravil Tumorski biljeg, i meni kao laiku vidim da stvari nisu dobre. Doduse, informiranjem preko interneta sam dosao do dosta informacija. Znaci, CEA 51.7 ng/ml , CA 19-9 2602,22 U/ml. Ovu tako visoku vrijednost za CA19-9 nisam nigdje nasao do sad. Osoba nije niti pusac niti alkoholicar, stara 68 god.,nema probavnih, mokracnih smetnji, nekih bolova, osim povremenog kasljanja. Kuzim da TB moze znaciti puno toga, a i davat krive smjernice, ako ima netko da malo prokomentira vrijednosti. Hvala.
__________________
Bok, orca!
orca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 20:46   #29
orca koliko god da markeri nisu pouzdani na zalost kod ovako visokih vrijednosti i poklapanju dva markera, tesko da se radi o nekoj pogresci...s obzirom kako je ca gusterace dosta podmukao tip raka koji pokaze simptome kad bolest u pravilu odgalopira, a kazes mama nikakvih simptoma osim kaslja nema, bojim se da je moguce da se o tome radi. U svakom slucaju treba sto prije napraviti siru dijagnostiku od uzv abdomena na dalje kako bi se stvar iskljucila.
Naisla sam na podatak da se ovako jako visoke vrijednosti pojave kod osoba s tumorom na egzokrinom dijelu gusterace.
Drzim fige da je sve dovoljno rano.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 17.02.2015. at 20:57.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 08:04   #30
Nažalost,moram potvrditi izrazitu sumnju na karcinom gušterače

Nužna je što skorija daljnja obrada probavnog trakta i svega ostalog što se rutinski radi.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 15:09   #31
Poštovani,
Danas sam dobio nalaz CEA 2,5 ng/mL. Referentni interval do 5,0.
Dali bih trebao biti zabrinut ili je nalaz u redu?
Hvala na odgovoru
rajkoval is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 15:08   #32
Quote:
rajkoval kaže: Pogledaj post
Poštovani,
Danas sam dobio nalaz CEA 2,5 ng/mL. Referentni interval do 5,0.
Dali bih trebao biti zabrinut ili je nalaz u redu?
Hvala na odgovoru
Sve je ok
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 15:25   #33
o markerima općenito... radi se imuno-essay-ima ove ili one vrste, najverojatnije ELISA, gdje rezultati ovise o više stvari..npr.

1. specifičnost reakcije
2. prediktivna pouzdanost samog markera..
3. način uzimanja uzorka

1. reakcija nije potpuno specifična, uzimajući u obzir prirodne polimorfizme u generalnoj populaciji, i druge okolnosti koje mogu dati lažni pozitivan rezultat

2. marker A pojavljuje se u xx% kod raka A--> korelacija.. kod koliko se ljudi taj marker pojavljuje, a nemaju rak, za to ne postoje pouzdane statistike

3. npr. uzorkovanje iz stolice po meni tko zna šta tu reagira s čime ili onim što ste pojeli.. vrijeme uzimanja uzorka.. može se desiti jednom pozitivno, drugi put negativno..

nemoguće je strogo odijeliti svo troje, jer je povezano i mjeri se samo jednim parametrom, rezultatom testa...

iskustvo mojeg kuma.. 70 godina, rutinski mu uzeli stolicu našli marker neki za rak debelog crijeva, pa ga poslali na puhanje zraka i inserciju dijagnostičkih aparata kroz stražnji ulaz.. našli nešto možda neku izraslinicu, poslali na operaciju.. operirali, kemoterapija.. rezultati biospije neznam je li ikad dobio..

je li imao rak? ja ne znam, a ne znaju ni drugi..

br.4. (cirkular) vjerojatno se u medicinskoj statistici vodi kao nađen marker, nađen rak, čovjek izliječen. još jedan dokaz kako je marker " pouzdan" prediktor.. i kako je liječenje uspješno..
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 18:20   #34
Imho nesto si pobrkao, iz stolice se vidi okultno krvarenje, a markeri se ocitaju iz krvi koja se vadi iz vene.

Kod tog covjeka su prilikom kolonoskopije uzeli dio tkiva za biopsiju i bilo je pozitivno.

Neka me netko ispravi ako sam u krivu.
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 23:10   #35
Quote:
84737 kaže: Pogledaj post
Imho nesto si pobrkao, iz stolice se vidi okultno krvarenje, a markeri se ocitaju iz krvi koja se vadi iz vene.

Kod tog covjeka su prilikom kolonoskopije uzeli dio tkiva za biopsiju i bilo je pozitivno.

Neka me netko ispravi ako sam u krivu.
u krivu si
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 23:53   #36
Volio da svoju pretpostavku malo podupreš.
Ja sam nekoliko puta radio tumorske biljege CEA i CA 19-9 uvijek iz krvi.
Stolica nikad nije bila uzimana (odnosno je, ali u lokalnom labu gdje se radi samo test na okultno krvarenje, oni ni nemogu raditi tumorske markere).

Znači li to da su mi vadili krv bezveze i dali irelevantne i bezvezne nalaze? Tek iz stolice bi mogli vidjeti imam li tumor ili ne? Kome da ih prijavim?!

Daj malo više podataka osim toga da sam u krivu

Inače evo pa prouči slijed kako se dolazi do dijagnoze. Nigdje se ne spominje biljeg iz stolice već iz krvi
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 09:23   #37
Quote:
nezgodan2 kaže: Pogledaj post
u krivu si
Molim te, malo pojasni svekolikom forumskom puku u čemu je točno kolega Viper u krivu.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 09:54   #38
Quote:
nezgodan2 kaže: Pogledaj post
iskustvo mojeg kuma.. 70 godina, rutinski mu uzeli stolicu našli marker neki za rak debelog crijeva, pa ga poslali na puhanje zraka i inserciju dijagnostičkih aparata kroz stražnji ulaz.. našli nešto možda neku izraslinicu, poslali na operaciju.. operirali, kemoterapija.. rezultati biospije neznam je li ikad dobio..

je li imao rak? ja ne znam, a ne znaju ni drugi..
je, da, baš se šalje na kemoterapiju zabezveze.

da ja ne dobijem nalaze biopsije, pitala bih za njih.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 10:53   #39
Onkolosko lijecenje se jedino kod okultnih tumora inicira po suspektnoj dijagnozi (gledaju se markeri i neka druga dijagnostika zbog suzenih mogucnosti otkrivanja pravog zarista). Ako je izuzet uzorak za phd analizu, onkologna temelju tog nalaza zna sto je covjeku uopce i kako ga lijeciti. Jedino i samo taj nalaz patologa je najmjerodavniji za bilokakve kemoterapije i zracenja i to je u medicini PRAVILO. Nije svaki lijek za sve.
Nezgodan2 ima puno poluinformacija po kojima misli da nesto zna, a zapravo ne zna nista konkretno.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 11:38   #40
E hvala ljudi.
Mene je zbunilo sto barata strucnom terminologijom (iako me ovaj naziv za kolonoskopiju podsjetio na hrvatske izvedenice svih mogucih jednostavnih rijeci).

Jer znam da se kod tumora debelog crijeva ide otprilike ovim slijedom:
Poziv za testiranje na okultno krvarenje (ili je pacijent poslan od strane LOM-a) ako se pozalio na probleme.
U slucaju pozitivnog testa preporuka kolonoskopije.
Usput se rade i krvni biljezi (ali i ne moraju)
Kod kolono ako su vidljive promjene na sluznici se uzima uzorak (a u vecini slucajeva odmah rade i odstranjivanje polipa).
Uzorak se salje na analizu, te ako je utvrdeno da je tkivo maligno ide se dalje na obradu (jako ovisi o stadiju).
Nakon kirurske obrade se markerima provjerava stanje i prati eventualan recidiv.

Vjerojatno je taj kum "imao vise srece nego pameti" (ne vrijedam vec govorim cinjenice) pa mu se tumor nije prosirio dalje od zarista.

Nemam nikakvog onkoloskog znanja, ali ovo su osnove osnova pa sam vjerojatno propustio niz dodatnih koraka koji su jos potrebni.
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:18.