Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2017., 10:28   #21
Pumpa za vodu

Pozdrav ljudi.

Imam pitanje vezano za el pumpu za vodu (za zalijevanje).

Trenutno stanje:
-pumpa sa tlačnom sklopkom (nepoznatog izlaznog pritiska).
-cijev (3/4") do mjesta na kojem je pipa (cca 15m)
-crijevo (3/4") od pipe do prskalice (cca 15m).

Kupili smo Gardeninu prskalicu, ali ona ne radi 100% kapaciteta.
Dobiva premali pritisak pa je površina zalijevanja manja od deklarirane.

E, sad, znate možda neku vrtnu pumpu (sa tlačnom sklopkom) koja bi mogla tjerati tu prskalicu?
Inače, prskalica zaljeva max. površinu kod pritiska od 4 bara (prema uputama proizvođača).

Hvala

Zadnje uređivanje fermina-daza : 26.06.2017. at 18:35. Reason: pogledati popis tema prije otvaranja nove
Aleksanica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 16:09   #22
[QUOTE=Aleksanica;64432843]
Trenutno stanje:
-pumpa sa tlačnom sklopkom (nepoznatog izlaznog pritiska).
/QUOTE]

Prije kupovine pumpe, uz pomoc manometra provjeri pritisak na izlazu iz te pumpe sto vec imas. Ako je potrebno nastelaj pritisak na tlacnoj sklopki. Vjerovatno je ta sadasnja pumpa u redu samo je sklopka nastelovana na manji radni pritisak od potrebnih 4 bara.
D72R is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 17:56   #23
Dakle, pumpa sa automatskim načinom rada (nije u pitanju plovak) ostala zaglavljena i pregorila kad je iscrpla vodu. Da li netko zna servis ili možda ima upute kako to popraviti?
Hvala.
georgy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 18:21   #24
A tip, a slikica????
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 23:01   #25








U utičnici je struja i pumpa ima napon jer se nakon stiskanja ročnog prekidača čuje zujanje motora bez okretanja rotora.
Pretpostavljam da bi mogao biti kondenzator jer da su namotaji otišli ne bi se čulo zujanje. Ne znam što bi još moglo biti?

Zadnje uređivanje Majstor : 02.12.2017. at 08:26.
georgy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 07:47   #26
Na pumpi imaš dva namotaja. Jedan ide direktno nula-faza, a drugi u seriju sa kondenzatorom nula-faza.
Negdje otpojeno, crko kondenzator, crko jedan od namotaja, zablokirao rotor, neispravna sklopka!?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2018., 13:29   #27
Jel sve te pumpe imaju neku termičku zaštitu ili kad nešto zapne u njima onda se pregriju i izgore bakreni namotaji? Imamo u zgradi dvije pumpe Pedrollo MCm (ne znam koji točno model, al znat ću navečer) koje prepumpavaju iz šahte u gradsku kanalizaciju koja je na višoj koti i (iako već duži niz godina nije bilo problema) ovo je ukupno treći puta da su crkle (u zadnjih 10 godina koliko su u upotrebi). Uvijek je bila stvar u tome da ih je zaštopalo nešto što se nije smjelo naći u kanalizaciji...

Svaki puta do sad nas je popravak koštao oko 4500 kn za obadvije pumpe uključujući montažu i demontažu. A tada, prije 10 godina, je jedna takva nova pumpa koštala oko 1500 kn (to smo ustanovili tek nakon zadnjeg kvara) prema cjenicima s interneta. Budući da na računima stoji da su morali previklavati motor, razmišljam dal smo možda ipak svaki puta varani (uvijek je jedna te ista firma dolazila na intervenciju). Dal takvoj pumpi uslijed zaštopavanja izgori motor ili izgori samo neki sklop kojeg se za čas zamijeni i koji košta par sto kuna?
mario_bla is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 10:58   #28
Evo, ovo je ta pumpa. Može li mi netko reći dal takve pumpe imaju neku termičku zaštitu ili kad ih nešto zaštopa izgori motor?

EDIT: nisam našao točno taj model, al koliko vidim svi ostali modeli pedrollo pumpi imaju "thermal overload protector". Kako to funkcionira? Jel to neki sklop koji izgori pa tako spasi motor, a on se samo zamijeni ili čak ni on ne izgori nego ga treba samo nekako "restartat"? U svakom slučaju, čini mi se da popravak takve pumpe ne bi smio koštat ko no nova pumpa, ili?

mario_bla is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 14:52   #29
Sve pumpe imaju bimetalni prekidač protiv pregrijavanja ali to je potopna pumpa, znači ne smije raditi na suvom i obično kod nje nema problema sa pregrijavanjem. Mora bit u potpunosti potopljena, ne smije motor da viri iz vode. Kod tebe je motor pregorio zbog preopterećenja možda ako se nešto zaglavilo u turbine.

• Minimum immersion depth for continuous service:
– 390 mm for MC 15-20-30-40/50
– 430 mm for MC 30-40/70
Brkchey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 15:40   #30
Ne da se možda nešto zaglavilo, nego se sigurno nešto zaglavilo i to svaki puta jedno te isto. Ulošci koje glupe kokoši bacaju u wc školjku!

Znači zbog preopterećenja je pregorio motor, a ne taj bimetalni prekidač? To me u biti zanimalo, al mislim da sam shvatio kako to funkcionira. Bimetal ne pregara, nego isključi pumpu kad se pregrije, a kad se ohladi on ponovno omogući rad pumpe tj. motora. Mislio sam da ta termalna zaštita funkcionira po principu rastalnog osigurača koji izgori, prekine krug i tako štiti motor pumpe...

U ovom slučaju je pregorio motor što znači da bi trebalo premotati stator kao i 2-3 puta do sada, a to se ne isplati...
mario_bla is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 15:44   #31
Nemaju sve pumpe bimetalni prekidač, moraš guglat točno o tom modelu kojeg imaš. Bimetalni prekidač funkcionira ko relej, prekine strujni krug kad se pregrije motor i opet pusti u pogon nakon što se ohladi, neki se moraju restartati na prekidač ili ištekavanjem iz utičnice, al tek kad se ohladi npr. nakon 10 min.

A što se dogodilo s tvojom pumpom nemam pojma, ako sumnjaš na začepljenje morao bi staviti npr. u nekakvu košaru il kantu s rupicama to će bit kao predfiltar da neusisava koje šta. Neki ti znaju za bunare pumpu staviti u običnu kantu za vodu i onda sve skupa potopiti, tako se izbijegava lupanje pumpe o stijenki bunara i da neusisava čisti mulj, pijesak, šoder il što se već nalazi na dnu bunara.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 15:54   #32
Do sad je svaki puta bilo rečeno da je pregorio motor, iz pumpe je svaki puta bila izvučena šaka uložaka i vlažnih maramica i prematao se navodno stator (tako stoji na računima). Imali smo do sad željeznu rešetku koja je branila tim sranjima da dođu u blizinu pumpe i u biti od kad smo nju postavili već duži niz godina (cca 7) nije bilo problema. Sad je utvrđeno da je rešetka istrunula (nema je više) pa je i to vjerojatno dodatni razlog zašto se ponovno zaštopalo. Sad gledamo neku inox rešetku možda stavit. Znam da će koštat, al bolje i to nego svako malo mijenjat ili popravljat pumpe. Će inox preživjet u tim uvijetima (amonijak i ostala govna...)?
mario_bla is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 17:07   #33
Stavi rešetku od inoxa i nemaš problema. Mada mogla bi i plastična rešetka isto.
Brkchey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2018., 23:14   #34
Ok. Tnx!
mario_bla is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2018., 00:43   #35
Stavi plasticnu ona ti je vijecna, odnosno ne moze istrunuti zbog toga sto joj treba bar 50 godina da se raspadne, a da bas istrune tako da je nema vise treba 100 godina. A do tada ko ziv ko mrtav. Ako se vlazne maramice omotale oko one lopatice pumpe onda nista cudno sto je pumpa pregorila.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 08:25   #36
guglaj
Juran Pumpe - Water Well Pumps
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2018., 13:33   #37
To su pumpe za vodu koliko vidim. Već su ugrađene neke nove pedrollo.
mario_bla is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2018., 19:51   #38
Vjerujem da je pitanje možda glupo, ali zanima me može li se ovim pumpana prazniti septička jama.
https://www.powertoolworld.co.uk/mak...pump-240l#gref
http://products.einhell.es/es_en/gar...dp-1340-g.html
neznalica1111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2018., 20:56   #39
Moze..
Ako mislis imati pumpu cijelo vrijeme i septickoj tada ti je bolja varijanta makita jer je sva plasticna dok ova druga ima impeler od lijevanog zeljeza.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2018., 11:24   #40
Šta, zbilja može, ili me zezaš?
Ono, nevjerojatno mi je da ta pumpa može opstati u tim uvjetima
neznalica1111 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:58.