Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2012., 22:19   #141
Question Pravo na isplatu naknade HZZ za pola mjeseca?

Situacija je ovakva...

U ponedjeljak bih trebala početi raditi, što je naravno odlično, ali primam isto tako dobru naknadu sa burze.

Nego... mene sada zanima, ako ja dakle počnem raditi 20.2. i od tog datuma bi mi i prijava išla, dal će meni burza isplatiti naknadu za 2. mjesec? barem pola jer više od polovice mjeseca nisam radila.
Muratti25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 23:11   #142
Quote:
Muratti25 kaže: Pogledaj post
Situacija je ovakva...

U ponedjeljak bih trebala početi raditi, što je naravno odlično, ali primam isto tako dobru naknadu sa burze.

Nego... mene sada zanima, ako ja dakle počnem raditi 20.2. i od tog datuma bi mi i prijava išla, dal će meni burza isplatiti naknadu za 2. mjesec? barem pola jer više od polovice mjeseca nisam radila.
Hoće, ali ih moraš na vrijeme obavijestiti da počinješ raditi, jer bi se moglo dogoditi da ti isplate naknadu za cijeli mjesec, pa im onda moraš dio vraćati.
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 09:45   #143
Quote:
MiNa8 kaže: Pogledaj post
Hoće, ali ih moraš na vrijeme obavijestiti da počinješ raditi, jer bi se moglo dogoditi da ti isplate naknadu za cijeli mjesec, pa im onda moraš dio vraćati.
hvala na odgovoru. htjela sam ih ja već jučer obavijestiti kad mi je žena javila da sam dobila posao, ali je bilo već prekasno (15,30h), očito su do 15h radili.
Muratti25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 12:03   #144
Postovani forumasi molim vas odgovor,

evo i ja sam se prijavio na burzu ovaj tjedan i danas sam imao ono grupno informiranje i tek na ono drugo individualno savjetovanje idem 09.03. pa sad me samo zanima kada se trebam javiti za onaj zig koji dobijem jedanput mjesecno zbog novcane naknade, dali mi to moj referent na individualnom informiranju kaze kada da se javim ili trebam vec sada krajem ovoga mjeseca jer nisam dobio nikakav papir gdje mi udare taj zig niti mi je iko nesto znao reci o tome.

hvala i pozdrav.
re-place is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 02:09   #145
Quote:
re-place kaže: Pogledaj post
Postovani forumasi molim vas odgovor,

evo i ja sam se prijavio na burzu ovaj tjedan i danas sam imao ono grupno informiranje i tek na ono drugo individualno savjetovanje idem 09.03. pa sad me samo zanima kada se trebam javiti za onaj zig koji dobijem jedanput mjesecno zbog novcane naknade, dali mi to moj referent na individualnom informiranju kaze kada da se javim ili trebam vec sada krajem ovoga mjeseca jer nisam dobio nikakav papir gdje mi udare taj zig niti mi je iko nesto znao reci o tome.

hvala i pozdrav.
Ne moraš ovaj mjesec ići po žig. Samim time što si se prijavio, vodi ti se kao da si bio ovaj mjesec. Žig za ožujak ćeš dobiti na individualnom savjetovanju, a kasnije po žig ideš jednom mjesečno, po mogućnosti do 2o. u mjesecu ukoliko si korisnik novčane naknade.
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 12:19   #146
Kolika bi bila naknada s zavoda ako se prije toga bilo na bolovanju (1600kn) inače radi staž je oko 10 god.!?Hvala!!
__________________
!?
tindlbel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 15:16   #147
pravo na naknadu s burze

poštovani,

imam ugovor na neodređeno. poslodavac ce mi sutra ponuditi otkaz ugovora s promjenom radnog mjesta na gore i na minimalac. ruše mi placu za duplo.
ako ja to ne potpisem dali imam pravo na naknadu s burze.

kako da ostvarim naknadu??
radim dvije godine tu i imama veliku placu, naknada bi mi bila puno veca od place
daljina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 08:08   #148
Quote:
tindlbel kaže: Pogledaj post
Kolika bi bila naknada s zavoda ako se prije toga bilo na bolovanju (1600kn) inače radi staž je oko 10 god.!?Hvala!!
Ovisi koliko dugo si bila na bolovanju. Ako je duže od, recimo, 2 mjeseca, mislim da onda spadaš u kategoriju onih nezaposlenih kojima nije moguće izračunati naknadu po posljednje 3 isplaćene plaće, nego se uzima 70% od minimalca za prva 3 mjeseca, a kasnije 50% od minimalca. To bi bilo oko 1540kn prva 3 mjeseca, a za preostalo razdoblje oko 1100kn.

Quote:
daljina kaže: Pogledaj post
poštovani,

imam ugovor na neodređeno. poslodavac ce mi sutra ponuditi otkaz ugovora s promjenom radnog mjesta na gore i na minimalac. ruše mi placu za duplo.
ako ja to ne potpisem dali imam pravo na naknadu s burze.

kako da ostvarim naknadu??
radim dvije godine tu i imama veliku placu, naknada bi mi bila puno veca od place
Nemaš pravo, jer će se smatrati da ti je radni odnos prestao tvojom voljom. Jedino ako ti napišu da si tehnološki višak, onda možeš ostvariti naknadu.
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2012., 15:33   #149
otkazni rok, hzz, trudnoća, naknada ???

Pozdrav, imam pitanje...ovako, upravo odrađujem otkazni rok (do 30.04 na minimalcu, ostvarena otpremnina)...sad me zanima, planiram trudnoću, ako se ona dogodi kad nakon otkaznog idem na hzz kolika će meni biti naknada; gledat će se ipak prosjek od mojih plaća odnosno primanja od posljednjih 6 mjeseci???? Ili????
__________________
18.02.2010. ELA...mamin jackpot
stella bella is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 14:46   #150
Žalba na rješenje

pozdrav svima1

molim pomoć kako da napišem žalbu na rješenje. Radi se o slijedećem, predala sam zahtjev za pravo na novčanu naknadu kao nezaposlena majka tijekom korištenja rodiljne i roditeljseke poštede od rada do treće godine života djeteta za treće dijete.
U rješenju su mi napisali da mi se ne priznaje pravo na naknadu jer ne ispunjavam uvjet da se vodim u evidenciji nezaposlenih osoba hzz najmanje 9 mj neprekidno, odnosno 12 mj s prekidima u poslijednje dvije god prije rođenja djeteta.

Naime, iz evidencijskog lista se jasno vidi da ispunjavam taj uvjet. Ne samo da imam 12 nego imam 16 mj s prekidima.

kako da sad točno napišem žalbu?

Isto tako to rješenje ja nikad nisam ni primila a kada sam otišla u Područni ured, rekli su mi da nemogu dobit novo rješenje već su mi dali rješenje koje ostaje kod njih u spisu-kopiju, tako da je rok za žalbu već i prošao.
zvjerka1207 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 15:19   #151
Da li osoba ima pravo na naknadu za nezaposlene,ako dobije otkaz ,ali ima dohodak od imovine?
Fantasma is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 12:59   #152
Vidim da je tema zamrla ali svejedno ću postaviti pitanje....

Za ekonomiju/pravo sam malo priglupa pa uglavnom ništa ne kužim . Još malo pa će proći godinu dana da sam na burzi, imam godinu dana radnog iskustva i već sam primala novčanu naknadu u trajanju od tri mjeseca. Sad kao ponovno imam pravo na naknadu ali ne kužim ni koliko dugo ni u kojem iznosu?!?
Pa vas molim za pomoć, hvala puno!

Zadnje uređivanje jadro_keks : 30.04.2012. at 13:05.
jadro_keks is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 13:43   #153
Da li netko zna da li je moguće biti suvlasnik obrta i primati naknadu sa burze?
__________________
Etno je moja furka
ivanah is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 14:36   #154
Zatvorio sam obrt nakon 3 godine i uplatio sve doprinose i sad citam po raznim forumima kako kao bivši obrtnik nemam kada se prijavim na biro za rad pravo na novčanu naknadu a šta je po meni apsurd pa me interesira po kojem zakonu nemam pravo na novčanu naknadu sa biro za rad.

Unaprijed zahvalan na informacijama i savjetima.

Pozdrav.
Mentor77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 14:56   #155
Quote:
Mentor77 kaže: Pogledaj post
Zatvorio sam obrt nakon 3 godine i uplatio sve doprinose i sad citam po raznim forumima kako kao bivši obrtnik nemam kada se prijavim na biro za rad pravo na novčanu naknadu a šta je po meni apsurd pa me interesira po kojem zakonu nemam pravo na novčanu naknadu sa biro za rad.

Unaprijed zahvalan na informacijama i savjetima.

Pozdrav.
To nije apsurd, to je idiotarija malo žešćih razmjera, ali je nažalost - istinita idiotarija

Imala sam puno više obrtničkog staža, pa sam si mogla s njim rit obrisat ... njihovo obrazloženje (ako sam dobro zapamtila, jer trudila sam se to potisnut ) je - da si ti svojevoljno nezaposlen, tj. da si si sam dao otkaz.... jebeno, je l da?
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 15:06   #156
Unhappy

Evo i odgovora:

Razgovor s Dragutinom Ranogajcem, predsjednikom Hrvatske obrtničke komore
od 12/04/2012

"Obrtnici nemaju pravo na novčanu naknadu za nezaposlene osobe jer nemaju mogućnost plaćati doprinos za zapošljavanje"

Koja tragedija od društva u kojem živim
Mentor77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 16:15   #157
Unhappy

HRVATSKI SABOR
2602
Na temelju clanka 88. Ustava Republike Hrvatske, donosim
ODLUKU
O PROGLAŠENJU ZAKONA O POSREDOVANJU PRI ZAPOŠLJAVANJU
I PRAVIMA ZA VRIJEME NEZAPOSLENOSTI
Proglašavam Zakon o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti,
kojega je Hrvatski sabor donio na sjednici 2. srpnja 2008. godine.
Klasa: 011-01/08-01/71
Urbroj: 71-05-03/1-08-2
Zagreb, 4. srpnja 2008.
Predsjednik
Republike Hrvatske
Stjepan Mesic, v. r.
ZAKON O POSREDOVANJU PRI ZAPOŠLJAVANJU I PRAVIMA ZA VRIJEME
NEZAPOSLENOSTI

Clanak 6.
(1) Za slucaj nezaposlenosti obvezno su osigurani svi radnici u radnom odnosu.
(2) Osiguranje za osobe iz stavka 1. ovoga clanka provodi se na nacelu solidarnosti.

Clanak 7.
Nezaposlene osobe, na temelju osiguranja, ostvaruju prava na:
1) novcanu naknadu,
2) mirovinsko osiguranje,
3) novcanu pomoc i naknadu troškova za vrijeme obrazovanja,
4) jednokratnu novcanu pomoc i naknadu putnih i selidbenih troškova.
Mentor77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 18:09   #158
Unhappy

HRVATSKI SABOR

2338

Na temelju članka 88. Ustava Republike Hrvatske, donosim
ODLUKU
O PROGLAŠENJU ZAKONA O DOPRINOSIMA ZA OBVEZNA OSIGURANJA

Proglašavam Zakon o doprinosima za obvezna osiguranja, koji je donio Hrvatski sabor na sjednici 29. studenoga 2002.

Broj: 01-081-02-3786/2
Zagreb, 4. prosinca 2002.

Predsjednik
Republike Hrvatske
Stjepan Mesić, v. r.

ZAKON O DOPRINOSIMA ZA OBVEZNA OSIGURANJA

Članak 1.

Ovim se Zakonom uređuju vrste doprinosa, obveznik doprinosa, obveznik obračunavanja doprinosa, obveznik plaćanja doprinosa, osnovica, stope za obračun, način utvrđivanja obveze i rokovi za uplatu te druga pitanja vezana uz plaćanje doprinosa za obvezna osiguranja, i to:

1. za mirovinsko osiguranje na temelju generacijske solidarnosti,

2. za mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje,

3. za zdravstveno osiguranje,

4. osiguranje za slučaj nezaposlenosti.

Članak 2.

(1) Doprinosi za obvezna osiguranja (u daljnjem tekstu: obvezni doprinosi) prema ovome Zakonu jesu:

4. Za osiguranje u slučaju nezaposlenosti: doprinos za zapoš­ljavanje.


Članak 4.

Obveznik je doprinosa te obveznik obračunavanja i plaćanja doprinosa:

9. osiguranik s osnove obavljanja samostalne djelatnosti obrta koji, prema propisima o porezu na dohodak, dohodak s te osnove utvrđuje na temelju poslovnih knjiga obveznik je doprinosa i plaćanja doprinosa na osnovicu prema članku 11. ovoga Zakona;



Članak 11.

Mjesečna osnovica za obračun doprinosa na osnovicu obvezniku doprinosa iz članka 4. točke 9. ovoga Zakona jest umnožak prosječne plaće i koeficijenta 0,65.

Članak 37.

(1) Prema osnovici iz članka 11. do 13. ovoga Zakona obračunavaju se doprinosi na osnovicu po stopama:

(2) Osiguraniku mirovinskog osiguranja na temelju individualne kapitalizirane štednje prema osnovici iz stavka 1. ovoga članka obračunavaju se doprinosi na osnovicu po stopama:

1. 15,00% za mirovinsko osiguranje na temelju generacijske solidarnosti,

2. 5,00% za mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje,

3. 15,00% za osnovno zdravstveno osiguranje,

4. 0,50% poseban doprinos za zdravstveno osiguranje za prava u slučaju ozljede na radu i profesionalne bolesti.
Mentor77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 18:33   #159
Unhappy

i tako dolazimo do riješenja zagonetke da je zakonodavac propustio staviti u obvezne doprinose za obrtnike stavku:

4. 1,70% za zapošljavanje

Postovana gospoda iz HOK-a su još od 2002 god. mogli nešto poduzeti po tom pitanju ili ovi koji su bili na vlasti a i ovi sada ali bojim se da ce to jos dugo tako ostati u zakonu.

Neznam po cemu je obrtnik drukciji od nekog drugog koji je u radnom odnosu,novac koji sam uplacivao za doprinose je ocito razlicit od novca koje uplacuju oni koji su u radnom odnosu.

Zar osnovica za doprinose i uplate istog nije dokaz da sam radio i placao kao i drugi a sada kad sam ostao bez posla nemam pravo na nikakvu pomoc bar ovu sa biroa za rad.

Hvala HOK-u i Vladi RH sta misli na mene obrtnika

NIKAD VIŠE OBRTNIK

Naredne godine su lokalni izbori na kojima će nam politički “moćnici” objašnjavati što su sve napravili kako bi im (nam) bilo bolje. Bilo bi dobro da se prisjetite i što su sve mogli napraviti, a nisu, da bi nam zaista bilo bolje
Mentor77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2012., 00:22   #160
ugovor na određeno - naknada?

bok svima, zanima me da li imate sličnog iskustva, ili znate odgovor na moje pitanje
nakon školovanja sam radila u jednoj firmi 7 mjeseci, na određeno. zatim u drugoj firmi 2 mjeseca isto tako preko ugovora na određeno, što je nedavno i završilo.
znači, ispunjavam minimalni vremensku uvjet za naknadu preko zavoda za zapošljavanje (9 mjeseci rada), da li imam pravo na tu naknadu -- budući da sam radila na određeno i u 2 različite firme?
pitam jer na stranicama hzz ne spominju rad preko ugovora na određeno..pretpostavljam da to ne znači da mi je 'radni odnos prestao sporazumom'?

hvala unaprijed!
luce-luce is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:18.