Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2017., 16:13   #41
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
E to stvarno ne znam - to ti netko drugi mora odgovorit tko se razumije u to, ali ova količina zvuči ogromno.
Da je u pitanju 20 tona barske vode, puno je.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 16:43   #42
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Nemoj tako, ne pokleknimo svojom dobrotom pred govnarima.

Kako moj DDK slijedeće organizirano davanje ima početkom prosinca, predložit ću da se od Crvenog križa i Zavoda za transfuziju traži pismeno jamstvo kako će sva donirana krv biti iskorištena u transfuzijske svrhe a ne za plazmu i preparate.

Ako neće, ne dam krv!
Slažem se s tobom da ne treba popustit malodušju. Mislim da je ova vijest za svakog davatelja, a tako i mene, nešto najporaznije što je čuo od ove divne države u jako dugo vremena. Odvratno.
Johnny Quid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 16:45   #43
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ne mogu dobiti dozvolu ako nisu modernizirani, a modernizacija traži parsto milijuna kuna

Druga stvar što uvoz plazme kroz duže razdoblje je višestruko skuplji nego da saniramo zavod
Što to uopće znači modernizacija - zvuči kao mantra, sjećam se kad su kretali s pritiskom da su bili razni razlozi od žbuke koja pada sa zidova, do ne znam čega i to su bili faktori zbog kojih su krenuli u proces dizanja dozvole. I još nešto po pitanju modernizacije - je li bitno je li cjepivo vrijedi i je li zdrastveno ispravno ili je pak bitna komponenta modernih strojeva ili ne znam već čega.... Puše se nekakvi argumenti zašto im je ukinuta dozvola bez da itko u javnosti zna u čemu je problem. Koliko je meni poznato prvo se ukinula dozvola pa su onda indijci bili prisiljeni uzimat ili proizvodit druga cjepiva, a ne da se Indija žalila na ispravnost cjepiva - dakle o čemu pričamo, priča smrdi na sve strane po svim pitanjima.
hilderik is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 16:47   #44
"Modernizacija"-magicna rijec kao paravan/izlika za muljaze.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 16:59   #45
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Što to uopće znači modernizacija - zvuči kao mantra, sjećam se kad su kretali s pritiskom da su bili razni razlozi od žbuke koja pada sa zidova, do ne znam čega i to su bili faktori zbog kojih su krenuli u proces dizanja dozvole. I još nešto po pitanju modernizacije - je li bitno je li cjepivo vrijedi i je li zdrastveno ispravno ili je pak bitna komponenta modernih strojeva ili ne znam već čega.... Puše se nekakvi argumenti zašto im je ukinuta dozvola bez da itko u javnosti zna u čemu je problem. Koliko je meni poznato prvo se ukinula dozvola pa su onda indijci bili prisiljeni uzimat ili proizvodit druga cjepiva, a ne da se Indija žalila na ispravnost cjepiva - dakle o čemu pričamo, priča smrdi na sve strane po svim pitanjima.

U vražju mater, mi ćemo kupovati eskadrile lovačkih aviona, 30-60 milijuna dolara po komadu, da nas štite od Srba i Klingonaca dok za Imunološki nema para, smisla, komercijalne isplativosti....


Evo, nije mi vrag dao mira pa sam si malo guglao po pitanju plazme, odnosno, vrijednosti njenih derivata.

Ukratko, dva najvrjednija produkta iz ljudske krvne plazme su:

1. Imunoglobulin.
Tek radi nekog osjećaja veličina: npr. 10 mililitara 10%-tne koncentracije dobijete već za 500 USD za dok na jumbo paketu (5x100 ml = pola litre) značajno uštedite - zapada tek 5.500 dolara. Naravno, cijene variraju ovisno o proizvođaču.

https://www.goodrx.com/human-immunoglobulin-gs

2. Albumin
Jedan decilitar 20%-tne koncentracije zapada 4.000 USD.
http://www.medindia.net/drug-price/h...n-20-100ml.htm

Ne da mi se više ulaziti u analize, istraživati proizvodne procese, kalkulacije... prepuštam struci neka definira što se moglo dobiti iz tih 20 tona plazme ali, ne mogu se osloboditi dojma kako je oko nas i na štetu svih nas ogromna količina glupila, tupila, nemara i štetočinstva. Kaljuža kakvu je teško pojmiti.
__________________
Uvijek uz dlaku!

Zadnje uređivanje fgzcvijetic : 01.09.2017. at 17:33.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 17:04   #46
Inače, prije par godina sam na Politici navodio citate oko sugorat majčinstva i testiranja cjepiva i lijekova u Indiji i ostalim sličnim zemljama. To je OGROMAN BIZNIS, ali ono BAŠ OGROMAN za farmaceute, jer je cijena rada drastično niža nego kod nas, kontrola državnih organa nikakva itd. A kamoli odštete kada nešto pođe u krivo - a naveo sam tada i primjere.

Sada mi se ne da ponovno tražiti, ali su higijenski uvjeti na koje se mi žalimo u našim bolnicama, IMZu, domovima zdravlja itd svemirski brod u odnosu na te i takve zemlje.

To je točno ono što nam ne žele reći - ne postoje standardi niti PROVJERA standarda takvih postrojenja i načina prikupljanja pripravaka. Normalno bi bilo da, ako Republika Hrvatska želi kupiti takve pripravke od nekog recimo indijskog poduzeća,onda ima pravo iskontrolirati komnpletan proces proizvodnje, bilo kada, najavljeno i nenajavljeno, i ako nađe bilo kakva odstupanja, može začepitti cijelo poduzeće tužbama za odštetu. Ako poduzeće propadne, onda može tužiti indijsku državu koja je takvom poduzeću dala licencu, i naplatiti sve štete koje su nastale.

Haha. Tko je spomenuo ono famozno cjepivo za gripu koje je uvezeno od Novartisa negdje 2010-te na neviđeno, a ljudi se nisu htjeli cijepiti.
ruka-slave is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 17:30   #47
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
U vražju mater, mi ćemo kupovati eskadrile lovačkih aviona, 30-60 milijuna dolara po komadu da nas štite od Srba i Klingonaca dok za Imunološki nema para, smisla, komercijalne isplativosti....


Evo, nije mi vrag dao mira pa sam si malo guglao po pitanju plazme, odnosno, vrijednosti njenih derivata.

Ukratko, dva najvrjednija produkta iz ljudske krvne plazme su:

1. Imunoglobulin.
Tek radi nekog osjećaja veličina: npr. 10 mililitara 10%-tne koncentracije dobijete već za 500 USD za dok na jumbo paketu (5x100 ml = pola litre) značajno uštedite - zapada tek 5.500 dolara. Naravno, cijene variraju ovisno o proizvođaču
https://www.goodrx.com/human-immunoglobulin-gs

2. Albumin
Jedan decilitar 20%-tne koncentracije zapada 4.000 USD.
http://www.medindia.net/drug-price/h...n-20-100ml.htm


Ne da mi se više ulaziti u analize, istraživati proizvodne procese, kalkulacije... prepuštam struci neka definira što se moglo dobiti iz tih 20 tona plazme ali, ne mogu se osloboditi dojma kako je oko nas i na štetu svih nas ogromna količina glupila, tupila, nemara i štetočinstva. Kaljuža kakvu je teško pojmiti.
Dobro o kolikim onda milijunima dolara pričamo?? desecima???
hilderik is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 17:34   #48
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Dobro o kolikim onda milijunima dolara pričamo?? desecima???
Od 1 litre plazme se dobije 4-4,5 grama čistog Imunoglobulina i 25 grama Albumina. Sad treba računati što se moglo sa 20.000 litara.

A, druge korisne preparate iz plazme sad nećemo niti spominjati
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 17:46   #49
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Od 1 litre plazme se dobije 4-4,5 grama čistog Imunoglobulina i 25 grama Albumina. Sad treba računati što se moglo sa 20.000 litara.

A, druge korisne preparate iz plazme sad nećemo niti spominjati
Quote:
10 mililitara 10%-tne koncentracije (Imunoglobulina) dobijete već za 500 USD

Jedan decilitar 20%-tne koncentracije (albumina) zapada 4.000 USD.
Dakle:
1 dcl 20% koncentracije = 20 gr albumina i 80 gr vode. (volumno) = 4.000 USD

10 ml 10% koncentracije = 1 gr imunoglobulina i 9gr vode = 500USD.


Quote:
Od 1 litre plazme se dobije 4-4,5 grama čistog Imunoglobulina i 25 grama Albumina.
To čini od 1L cca:
4 x 500 USD doza od 10ml imunoglobulina = 2.000 USD
1,2 x 4.000 USD doza od 100 ml albumina = cca 4.800 USD

= cca 6 do 7.000 USD po 1L plazme, x 20.000L = 120 do 140 milijuna dolara.

ruka-slave is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 18:00   #50
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Dakle:
1 dcl 20% koncentracije = 20 gr albumina i 80 gr vode. (volumno) = 4.000 USD

10 ml 10% koncentracije = 1 gr imunoglobulina i 9gr vode = 500USD.



To čini od 1L cca:
4 x 500 USD doza od 10ml imunoglobulina = 2.000 USD
1,2 x 4.000 USD doza od 100 ml albumina = cca 4.800 USD

= cca 6 do 7.000 USD po 1L plazme, x 20.000L = 120 do 140 milijuna dolara.

Je, zvuči grdo ali ne smijemo zaboraviti da su troškovi proizvodnje/amortizacije, rada, pakiranja i distribucije značajna stavka. Ali, to je još uvijek za
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 18:14   #51
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Je, zvuči grdo ali ne smijemo zaboraviti da su troškovi proizvodnje/amortizacije, rada, pakiranja i distribucije značajna stavka. Ali, to je još uvijek za
Slažem se, ali su cifre i dalje bizarne. Ne mogu naći koliko se može izvući plazme prosječne kvalitete iz 1L krvi, jer 20.000L plazme moguće je da je x 2 litara krvi koja je morala biti procesuirana.

Svejedno su ovo bizarne cifre, čak i uz visoke troškove produkcije. Kako nam s eonda isplati uvoziti sada sve to?

I onda nam kažu da su nam visoki troškovi zdravstva. A-ha. Kujundžić, HDZ stručnjak za optimalizaciju troškova.
ruka-slave is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 18:17   #52
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Planski je uništen, prvo su mu izbili dozvolu za cjepiva i da je država reagirala tada sa 20 milijuna kuna i zadovoljila uvjete ne bi propalo par milijardi kuna - tako se to radi, ah niste zadovoljili uvjete, ne možete radit - fascinatno kao da ne govorimo o državnoj firmi i državnoj inspekciji koja dava dozvole. Jednom riječju nevjerojatno, trebalo bi napunit cijeli vagon odgovornih i poslat ih na hlađenje jedno 20 godina u Lepoglavu.

A osim toga lijepo je ruka-slave naveo PLIVU, INu... kako su one propale??? Imali su loš dan - to je to, znao sam!!
Država je reagirala negdje polovinom 2013. sa jamstvom za kredit od nekih 45 milijuna kuna koji je sa kamatama iznosio 65 milijuna - koji je Imunološki dobio, ali ga nije otplatio nego ga otplaćuje država. Bilo je to u vrijeme Milanovićeve vlade - dakle, država je nastojala pomoći, iako je prvobitni Milanovićev plan bio privatizacija Imunološkog zavoda.

Prije dvije godine Imunološki je postao javna ustanova - umeđuvremenu su se izmijenile tri vlade i to je vjerojatno doprinjelo neraješavanju problema.

Nego, evo, našla sam potvrdu onoga šta sam već rekla - o suradnji grada Zagreba i države u spašavanju Imunološkog zavoda. Jer sa sadašnjim proizvodnim pogonom ne mogu povratiti licencu - tako dugo dok se ne izgradi novi pogon od proizvodnje neće biti ništa.

CITAT:



"U posljednje dvije godine, otkako je Imunološki postao javna ustanova, ništa se nije dogodilo. Proizvodnje nema, nema prerade plazme i četiri ravnatelja su se u tom periodu izmijenila, a da nisu napravili nikakav posao – rekla je Jagarinec. Ministar zdravstva Milan Kujundžić najavio je da će se u Vladi formirati povjerenstvo sastavljeno od predstavnika države i Grada Zagreba, koji je pokazao spremnost da se aktivno uključi u spašavanje Imunološkog. Povjerenstvo bi trebalo pokrenuti stvari s mrtve točke i dati odgovor hoće li se, kad i kako graditi novi pogoni Zavoda. Na pitanje je li upućen u to da je Imunološkom istekao rok trajanja za oko 20.000 litara krvne plazme, ministar kaže da prati stanje s rokovima otkako je on ministar i da se plazma kojoj je istekao rok valjanosti prodaje vani.

- Nemam podatke u litrama o koliko se plazme radi, ali za detalje pitajte ravnatelja u ostavci, g. Benka – rekao je ministar."
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 18:22   #53
http://www.dnevno.hr/novac/silobrcic...etski-1057658/

Evo jednog od odgovornih egzekutora i štetočina.
Sreća da će mu sad i mirovina malo porasti...
Još je, ako je transkript točan, i bahat pred saborskim povjerenstvom.
SwissChoco is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 18:31   #54
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Slažem se, ali su cifre i dalje bizarne. Ne mogu naći koliko se može izvući plazme prosječne kvalitete iz 1L krvi, jer 20.000L plazme moguće je da je x 2 litara krvi koja je morala biti procesuirana.

Svejedno su ovo bizarne cifre, čak i uz visoke troškove produkcije. Kako nam s eonda isplati uvoziti sada sve to?

I onda nam kažu da su nam visoki troškovi zdravstva. A-ha. Kujundžić, HDZ stručnjak za optimalizaciju troškova.
Plazma ti čini oko 60% krvi.

Usput, pronašao sam i ostale "proizvode" koji se dobivaju iz plazme (vjerojatno svi imaju inekakvu vrijednost/cijenu ):

Factor VIII
Concentrated coagulation factor VIII is used for the treatment and prophylaxis of bleeding in patients with haemophilia A.

Factor VIIa
Recombinant activated coagulation Factor VII (rFVIIa) is provided under the national blood arrangements for the control of bleeding and surgical prophylaxis in patients

FEIBA
Factor VIII inhibitor bypassing agent is a plasma derived product used for the control of spontaneous bleeding episodes and use in surgery in haemophilia A and B patients with inhibitors.

Prothrombin complex
Prothrombin complex is a plasma derived product use in the prevention and treatment of bleeding in patients with acquired prothrombin complex factor deficiency, requiring partial or complete reversal

Antithrombin III
Antithrombin III is a plasma derived product that may be administered, as a preventative measure, prior to surgery or during pregnancy and childbirth in patients with an inherited deficiency of antithrombin III, who may be at risk of spontaneous thrombosis or pulmonary embolism.

Protein C
Protein C concentrate is a plasma derived product used for patients with severe congenital Protein C deficiency, for the prevention and treatment of venous thrombosis, and purpura fulminans (blood spots, bruising and discoloring to skin as a result of clotting of small blood vessels in the skin).

Fibrogammin
Fibrogammin is a purified concentrate of blood coagulation Factor XIII.

Factor XI and factor XIII
These plasma derived clotting factor concentrates are used to treat patients with deficiency of the relevant clotting factor.

C1 inhibitor
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 18:57   #55
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Plazma ti čini oko 60% krvi.

Usput, pronašao sam i ostale "proizvode" koji se dobivaju iz plazme (vjerojatno svi imaju inekakvu vrijednost/cijenu ):

Factor VIII
Concentrated coagulation factor VIII is used for the treatment and prophylaxis of bleeding in patients with haemophilia A.

Factor VIIa
Recombinant activated coagulation Factor VII (rFVIIa) is provided under the national blood arrangements for the control of bleeding and surgical prophylaxis in patients

FEIBA
Factor VIII inhibitor bypassing agent is a plasma derived product used for the control of spontaneous bleeding episodes and use in surgery in haemophilia A and B patients with inhibitors.

Prothrombin complex
Prothrombin complex is a plasma derived product use in the prevention and treatment of bleeding in patients with acquired prothrombin complex factor deficiency, requiring partial or complete reversal

Antithrombin III
Antithrombin III is a plasma derived product that may be administered, as a preventative measure, prior to surgery or during pregnancy and childbirth in patients with an inherited deficiency of antithrombin III, who may be at risk of spontaneous thrombosis or pulmonary embolism.

Protein C
Protein C concentrate is a plasma derived product used for patients with severe congenital Protein C deficiency, for the prevention and treatment of venous thrombosis, and purpura fulminans (blood spots, bruising and discoloring to skin as a result of clotting of small blood vessels in the skin).

Fibrogammin
Fibrogammin is a purified concentrate of blood coagulation Factor XIII.

Factor XI and factor XIII
These plasma derived clotting factor concentrates are used to treat patients with deficiency of the relevant clotting factor.

C1 inhibitor
Auh. Pa to moguće diže izlaznu cijenu za x 2.

Ja sam išao da je 50% volumena krvi plazma, po tebi ispada 60%, znači za 20.000L plazme moraš obraditi cca 33.300L krvi. Ako je 2L po sesiji ( i dalje ne mogu vjerovati da je moguće imati dvije sesije po 2L tjedno), to onda čini 16 do 17.000 sesija davanja plazme. To je ogromna brojka, ogromni troškovi.(procjena cca 300 eu/sesija = cca 5 mil eura.

Uzmimo u obzir da ima više krvnih grupa/rezus faktora. Par krvnih grupa ima standardno premalo, dok par njih ima "viška" pa dođu u opasnost da im istekne vrijeme trajanja. Pretpostavljam da se takve onda prerađuju u plazmu i pripravke jer se time drastično povećava rok trajnosti, što je puno bolje nego da se bacaju. To bi objasnilo dio zaliha IMZ.

Zavod za transfuzijsku medicinu je sigurno institucija koja se brine i o tome. Time se mogu smanjiti troškovi produkcije na račun dobrovoljnih davatelja krvi, što je po meni u redu, jer se u najmanju ruku krv ne baca.

I cijeli je taj sustav sada razvaljen.
ruka-slave is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 19:07   #56
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Eritrociti, trombociti, leukociti su se iskoristili - zašto bi prestao davati krv?
....
Zatom jer ne dozvoljavam da nesposobni paraziti unište dio mog tijela koji sam donirao.
I točka.

Quote:
Johnny Quid kaže: Pogledaj post
Slažem se s tobom da ne treba popustit malodušju. Mislim da je ova vijest za svakog davatelja, a tako i mene, nešto najporaznije što je čuo od ove divne države u jako dugo vremena. Odvratno.
+1

VELEIZDAJA.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 19:38   #57
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Auh. Pa to moguće diže izlaznu cijenu za x 2.

Ja sam išao da je 50% volumena krvi plazma, po tebi ispada 60%, znači za 20.000L plazme moraš obraditi cca 33.300L krvi. Ako je 2L po sesiji ( i dalje ne mogu vjerovati da je moguće imati dvije sesije po 2L tjedno), to onda čini 16 do 17.000 sesija davanja plazme. To je ogromna brojka, ogromni troškovi.(procjena cca 300 eu/sesija = cca 5 mil eura.

Uzmimo u obzir da ima više krvnih grupa/rezus faktora. Par krvnih grupa ima standardno premalo, dok par njih ima "viška" pa dođu u opasnost da im istekne vrijeme trajanja. Pretpostavljam da se takve onda prerađuju u plazmu i pripravke jer se time drastično povećava rok trajnosti, što je puno bolje nego da se bacaju. To bi objasnilo dio zaliha IMZ.

Zavod za transfuzijsku medicinu je sigurno institucija koja se brine i o tome. Time se mogu smanjiti troškovi produkcije na račun dobrovoljnih davatelja krvi, što je po meni u redu, jer se u najmanju ruku krv ne baca.

I cijeli je taj sustav sada razvaljen.

Mislim da sam već prije naveo, plazma se daje u količini 0,6-0,8 l po sesiji a to se pak određuje na bazi težine donora.

Inače, malo su ti brojke neprecizne, evo zanimljivog teksta (iz nekih prošlih vremena IMZ-a) na tu temu:

PRODAJA KRVNE PLAZME
Studenti iz Dalmacije tako mjesečno zarade 600 kuna, novac im odlazi na hranu i podstanarstvo

...
Za taj humani čin svaki put zarade 150 kuna, dobiju solidnu marendu i dobar osjećaj da su napravili nešto korisno za čovječanstvo.
....
Koliko često se može dati plazma, pitali smo dr. Anku Dorić.
- Plazma se daje jedanput tjedno u količini oko 600 ml i maksimalno 33 puta godišnje (u Americi i do 2 puta tjedno), s tim da se proteini plazme nadoknade normalnom prehranom bogatom proteinima za 2-3 dana, a tekućina već za par sati normalnim pijenjem tekućine.

....
izvor: http://slobodnadalmacija.hr/novosti/...-podstanarstvo
__________________
Uvijek uz dlaku!

Zadnje uređivanje fgzcvijetic : 01.09.2017. at 20:02.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 21:14   #58
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Mislim da sam već prije naveo, plazma se daje u količini 0,6-0,8 l po sesiji a to se pak određuje na bazi težine donora.

Inače, malo su ti brojke neprecizne, evo zanimljivog teksta (iz nekih prošlih vremena IMZ-a) na tu temu:

PRODAJA KRVNE PLAZME
Studenti iz Dalmacije tako mjesečno zarade 600 kuna, novac im odlazi na hranu i podstanarstvo

...
Za taj humani čin svaki put zarade 150 kuna, dobiju solidnu marendu i dobar osjećaj da su napravili nešto korisno za čovječanstvo.
....
Koliko često se može dati plazma, pitali smo dr. Anku Dorić.
- Plazma se daje jedanput tjedno u količini oko 600 ml i maksimalno 33 puta godišnje (u Americi i do 2 puta tjedno), s tim da se proteini plazme nadoknade normalnom prehranom bogatom proteinima za 2-3 dana, a tekućina već za par sati normalnim pijenjem tekućine.

....
izvor: http://slobodnadalmacija.hr/novosti/...-podstanarstvo
sa linka:
Quote:
http://slobodnadalmacija.hr/novosti/...-podstanarstvo

Koliko se plazme prikupi godišnje?

- Na ovaj se način prikupi oko 5000 litara plazme, što su potrebe dostatne za našu zemlju, a ostatak se izvozi u zemlje regije. Porijeklo 4/5 plazme za frakcionaciju derivata plazme u IMZ-u jest plazma dobrovoljnih davatelja pune krvi iz cijele RH. Suvremene preporuke nalažu da plazma koja je izvorni materijal za lijekove iz krvi kojima će se liječiti domaće stanovništvo bude porijeklom od domaćih davatelja, u skladu s principom samodostatnosti koji promiče WHO budući da u takvoj plazmi postoje antitijela nastala u kontaktu s domaćim patogenima - antigenima i takva je plazma najbolji lijek za domaće bolesnike.
Iz linka nikako nije jasno da li je 5.000 litara plazme godišnje prikupljeno direktno uzimanjem plazme, ili je samo 1.000 litara a ostalih 4.000 od dobrovoljnih davatelja krvi...jer inače bi ispalo da je 5k litara uzeto od davatelja plazme a još 20.000 litara kroz davatelje krvi. (!?)

Inače moje su cifre od prije 35 godina, a i sjećanje blijedi. Ako je uzeto plazme po sesiji 0,6L do 0,8L, to znači da je u sesiji procesirano više krvi, 1L do 1,4L

Ova priča sa Dalmatincima je tipična, to sam čuo i tada, istina je da su uzimali bilo koga od studenata (jer su "čisti" i dobro se hrane), ali su Dalmaticni jednostavno bili masivniji, viši rastom.

To sa 150 kn po sesiji je smiješno, proces traje tipično 2 sata, pa do 4 - ako ti se ne zavrti u glavi. Inače, nakon par godina plazmafereze, oforme vam se bukvalno ožiljčane rupe u laktovima gdje se standardno ubadaju igle. Rupe izgledaju jako nezgodno pa zato ljudi nose dugačke rukave usred ljeta, baš kao kronični drogaši. To vam naravno ne kažu unaprijed.

Ključno je da davalac mora imati dobru prehranu proteinima i sistematsku zdravstvenu zaštitu, što je tipično za studente jer imaju subvencije za (solidnu) prehranu plus redovite preglede. U biti je plazmafereza komercijalni servis Min.zdravstva koji se plaća kroz razne studentske subvencije (studom, prehrana, zdrav.zaštita, prijevoz, stipendije) koje plaća Min.znanosti a koji su u biti socijalna davanja koja bi zapravo trebalo plaćati Min.socijale.

Tipično. Sve je u kompletnoj zbrci.
ruka-slave is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 21:26   #59
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Tko se oće kladit da na ustašoviziji neće biti ni riječ o ovome?
nisam gledala....je li bilo ???

Quote:
SwissChoco kaže: Pogledaj post
http://www.dnevno.hr/novac/silobrcic...etski-1057658/

Evo jednog od odgovornih egzekutora i štetočina.
Sreća da će mu sad i mirovina malo porasti...
Još je, ako je transkript točan, i bahat pred saborskim povjerenstvom.
nadam se da će i njemu uskoro povećati mirovinu za barem 10%
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 21:50   #60
Bolesno, ne mogu vjerovat. Nisam razumio o kojem vremenskom periodu pricamo, kad se to dogodilo?
__________________
gathering storm
hive_cluster is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:16.