Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2009., 14:19   #221
E a daj mi reci što se mehanizacije tiče.
Gledao sam ima onih usisavača koje vuku traktori ali dođu 8000+ eura a samohodni su preko 25000 eurića (naravno novi) što je preskupo a i čini mi se za nasade tipa 5Ha je nepotrebno.

Ja bih uzeo: onaj ručni usisavač šta ide na leđa i taj košta oko 1000 eurića. I uz to neki motokultivator sa nastavkom za rezanje trave. Vidio sam da ih ima po oglasnicima ispod 10000kn. Čini mi se da mi je to dosta.
Jahreef is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 07:10   #222
Poštovanje

imam jedno konkretno pitanje.... maknimo na stranu sve "prirodne" segmente uzgoja, mene, a vjerujem i sve ostale početnike najviše muči plasman. pa ako može par riječi o tome...

koga vi imate za plasman proizvoda, da li to radite osobno, preko zadruge, neke firme, nekakve otkupne stanice? ako prodajte preko neke firme ili zadruge, da li ste sklapali ugovore čim ste posadili sadnice, ili ste ih sklopili tek kad ste imalki prve urode, znači nakon 4-5 godina?

dakle ukratko, malo o tome procesu prodaje proizvoda, hvala...
Gorilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 08:23   #223
Što se plasmana tiče sve je na tebi. Naime ima udruga Corylus http://www.corylus-hr.com/ , sa njima potpisuješ ugovor. Po ugovoru oni otkupljuju sve što ti rodi, isto tako u tom slučaju ti nesmiješ svoje lješnjake nikome drugome prodavati. Ali ali uvijek ima ali...dužan si uzeti njihove sadnice koje su skuplje za cca 50% a i njihova otkupna cijena je za jedno 50% manja nego što možeš dobiti od nekog drugog. Ne preostaje ti ništa drugo nego da kucaš na vrata Nestleu, Krašu.... i probaš sa nekime dogovoriti otkup. Dobra stvar kod lješnjaka je što mogu stajati, tako ako nemaš nikog kome ćeš prodati nije da ti je urod propao kao kod nekih drugih kultura tipa jabuka...
Jahreef is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 08:59   #224
Mehanizacija: ja sam kupio traktor, malcer i dao napraviti kultivator sa pacjim nogama od kukuruznog kultivatora. To ce mi biti za prvih par godina za medjurednu obradu. Jos trebam nabaviti atomizer i prikolicu i to bi bilo to.

Berbu planiram prvih par godina uroda raditi rucno, a onda cu vidjeti i razmisliti o kupovini nekakvog usisavaca. Ti vuceni traktorski jesu skupi i moguce jesu neisplativa za 5Ha, ali bojim se da su i jedino rjesenje. Ovi na ledja i slicno su kao nekakvo prijelazno rjesenje. Ja racunam dok moji ljesnjaci dodju u rod da mi treba usisivac da ce se moci kupiti i polovnih (evo, znam da je jedan kupio polovni vuceni za nekih 2000 Eura)

Sto se tice motkultivatora sa kosom. Po meni je sve sto se ne sjedi na stroju dosta upitno rjesenje i za 2 - 3 ha, a pogotovo za 5 i vise.

Plasman: ljudi se svakako snalaze. Btw upravo je osnovana udruga proizvodjaca ljesnjaka u kojoj su trenutno vlasnici jedno tridesetak hektara, sa tendencijom sirenja
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 10:26   #225
Smiljane pravi si zlatni rudnik informacija. Thx thx
Jahreef is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 21:36   #226
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
13. Corylus sucks big time?
Da.
O čemu se radi, ako se smije znati?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 09:25   #227
Corylus http://www.corylus-hr.com/ udruga koperanata uzgajivača lješnjaka.
Ukratko preprodavači. Potpisuješ sa njima ugovor (neznam na koliko dugo), od njih moraš kupiti sadnice a oni su dužni otkupiti sav tvoj urod s time da ti nesmiješ nikome drugome prodavati svoje lješnjake. S time da su sadnice za skoro 50% skuplje nego u ostalim rasadnicima a cijena po kojoj otkupljuju lješnjake je za 50% manja. Uz to kao imaš seminare i pomoć prilikom uzgoja lješnjaka bla bla bla . Pa tko voli nek izvoli.
Jahreef is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 12:22   #228
Corylus nije udruga vec , citat sa njihove stranice "Tvrtka Corylus kooperanti d.o.o. osnovana je 2006. godine ", dakle firma kao is svaka druga samo sto u svom nazivu ima rijec "kooperanti". Registrarani su na trgovackom sudu u Zagrebu, sto svatko moze provjeriti.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 15:26   #229
djeco draga zaboravite kunilent kad su zecevi u pitanju. ja sma prskala ograde, redove, vocke premda imam sve ogradjeno. malo vragovi su iskopali rupu ispod zice, usli u vocnjak i napravili kaos. tada sma nabavila mamce za lisicu ( mislim da se zove trentolin i da sam flasu placala 100 blagopokojnih dojce maraka). dosla je teta lija, koja je zvekanu prirodni neprijatelj, iskopala rupetinu nasred vocnjaka i fino se okotila. tada su dosli krivolovci, upucali moju liju koju sam redovito podmicivala crijevima peradi i statijaztnamcega, za njima je dosla policija koju sma uredno pozvala osobno ja i nastala je frka koja je zavrsila oduzimanjem oruzja i krivicnim prijavama.

dovucite lisicu. podognite ogradu koju morate ukopati barem 30 cm u zemlju. obilazite nasade. druge vam nema. a mali zeko je meni napravio puno stete za samo jednu noc. vjerujem da nije bio sam. lovci tamane lisice jer su stetocine. sto je onda gospodin zec?
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 19:02   #230
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
sto je onda gospodin zec?

Ukusan obrok.

Ja sma ucio neki dan u vocnjaku jednog. Neznam jel radi stetu sad prek ljeta?
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 23:11   #231
Quote:
shteva kaže: Pogledaj post
Ukusan obrok.

Ja sma ucio neki dan u vocnjaku jednog. Neznam jel radi stetu sad prek ljeta?
naravno da radi stetu. gricka mladu koru koja je slatka i ne mora pretjerano tragati. dovuci nekakvog terijera u vocnjak, postavi zamke, izvuci tandjaru i postavi mu sacekusu jer ce se tako udomaciti da ce si naci partnera, stvoriti potomstvo koje neces ni primjetiti i prezimiti u vocnjaku. a onda si nadrapao ko zuti. zapamti kaj sam ti rekla. a ako vrag pozdere koru, presijeca vocki dovod hrane, vode i protok sokova i vocka ode u vrazju mater. ( pitaj mene ili jos bolje, dodji pogledati sam u vocnjak sto su mi napravili).
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2009., 00:00   #232
Slikaj nam napad da vidimo kako izgleda. Nauči nas, a ja ću prebaciti post u temu o štetnicima
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 02:01   #233
sadnice

bok!evo da kažem da sam se upisao u opg i da definitivno krećem u sadnju pa me zanima gdje se mogu kupiti sadnice i po kojoj se cijeni kreću,jesu li bolje jednogodišnje ili dvogodišnje,kojom sortom ići.jeli toćno da 300 sadnica mora biti sa certifikatom i koja je cijena...unaprijed zahvaljujem....
žitniki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2009., 21:48   #234
Sadnice možeš kupiti u Kraš centar Osijek i PP Orahovica koliko ja znam.Bolje su dvogodišnje jer prije dođu u rod.Saditi moraš barem dvije vrste zbog oprašivanja, obično je to kod nas Rimski i Istarski.Sadnice sa papirima idu od 15-16 kuna + PDV. Takvih sadnica trebaš na hektar za poticaj 300 kom a ostalo (200 kom)možeš kupiti na crno. Ako budeš trebao bez papira možeš ih kod mene kupiti.Cijena 8 kn/kom.


Quote:
žitniki kaže: Pogledaj post
bok!evo da kažem da sam se upisao u opg i da definitivno krećem u sadnju pa me zanima gdje se mogu kupiti sadnice i po kojoj se cijeni kreću,jesu li bolje jednogodišnje ili dvogodišnje,kojom sortom ići.jeli toćno da 300 sadnica mora biti sa certifikatom i koja je cijena...unaprijed zahvaljujem....
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 20:46   #235
Bok!Ako mi neko možr pomoći savjetom koliko kojih sadnica da kupim u postotku,npr.80% istarski,20% rimski ..bili to bila dobra kombinacija ili da idem kojom drugom kombinacijom..sadi na području gospića..zanima me kod sadnje ako uzmem tu kombinaciju kako saditi tj.ako kupim 400 sadnica tj. 320 istarskog i 80 sadnica rimskog,kojim redoslijedom saditi..lichane cujemo se za sadnice uskoro...unaprijed zahvaljujem...pozdrav
žitniki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 22:23   #236
Malo o sortama. Neki sade Istarski kao glavni a rimski kao oprašivač jer istarski navodno ima veće plodove pa se ljudi polakome.Osobno sam sadio rimski kao glavni a istarski kao oprašpivač jer su plodovi istarskog okrugli i lakše se koriste u industriji, što je i krajnji cilj da ih se lakše proda. Uglavnom rimski je industijski lješnjak i lakše ga je prodati. A omjer sadnje je na 1 ha od 500 kom, oprašivača treba 50 kom dakle 10%.




Quote:
žitniki kaže: Pogledaj post
Bok!Ako mi neko možr pomoći savjetom koliko kojih sadnica da kupim u postotku,npr.80% istarski,20% rimski ..bili to bila dobra kombinacija ili da idem kojom drugom kombinacijom..sadi na području gospića..zanima me kod sadnje ako uzmem tu kombinaciju kako saditi tj.ako kupim 400 sadnica tj. 320 istarskog i 80 sadnica rimskog,kojim redoslijedom saditi..lichane cujemo se za sadnice uskoro...unaprijed zahvaljujem...pozdrav
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2009., 22:12   #237
Pozdrav svima! Pročitao sam sve što pišete o lješnjacima jer namjeravam ove jeseni posaditi 1 kj. U svemu ovome sam totalni početnik i nemam puno znanja. Od nedavno sam u mirovini i zanima me da li kao umirovljenik mogu osnovati OPG i ostvariti poticaj, a da to ne utječe na moju mirovinu. Lješnjake bi sadio na parcelu koja je omeđena sa drugim oranicama, pa me zanima koliko moram saditi od međe da ne bi imao problema sa susjedima. Hvala unaprijed!
zrajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2009., 22:57   #238
Mislim da po novom zakonu i umirovljenik može biti vlasnik ili u radnom odnosu.
Mirovina mu normalno teče, ali po prestanku radnog odnosa ponovo se izračunava njezina visina i usklađuje. Nešto je pričano o tome, ali ne znam da li je usvojeno.
Ja sam lješnjake posadio 2 metra od meje.
Mrax is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2009., 18:40   #239
Quote:
Mrax kaže: Pogledaj post
Mislim da po novom zakonu i umirovljenik može biti vlasnik ili u radnom odnosu.
Mirovina mu normalno teče, ali po prestanku radnog odnosa ponovo se izračunava njezina visina i usklađuje. Nešto je pričano o tome, ali ne znam da li je usvojeno.
Ja sam lješnjake posadio 2 metra od meje.
Hvala ti Mrax. Ja sam mislio posaditi 2,5 m od međe. Što se tiče poticaja još ću se raspitati u općini, a možda to sve registriram na nekoga od djece. Pozdrav!
zrajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 09:34   #240
Sto se tice udaljenosti od medje treba misliti i na mogucnost prolaska strojem izmedju ljesnjaka i medje tako da je, po meni 2-3m minimum minimuma

@Zitniki, gdje kod Gospica sadis? Javi se na priv
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:23.