Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2012., 20:03   #1481
Quote:
glembaj kaže: Pogledaj post
@ruby,

Gradnja 7 komada brodova je ili jako dobra vijest ili jako loša vijest. Nešto od to dvoje sigurno jest. Za utjehu,nema između,tj. vijest nije osrednja.
Radi se prije svega o obnovi flote. Kao što vidiš, stari brodovi se u isto vrijeme prodaju. A na tržištu je puno starih brodova koji će silom "zakona" morat u rezališta.
Dosta svjetskih kompanija u trenucima krize obnavlja flotu iz prostog razloga jer je tada to najisplativije iz više razloga, jedan je niska cijena izgradnje brodova, drugi je dobra cijena koja se postiže u rezalištu, tako da ako netko razmišlja o rezalištu, sad mu je najisplativije (...we are currently considering the selective replacement of our older tonnage given the attractive current scrap rates to assist in our fleet renewal program...iz izvještaja jedne od svj. kompanija.)
Sad je na snazi proces o kojem je Walter pisao(tko živ, tko mrtav) a koji ovi jači iskorištavaju da dugoročno stvore dobre osnove, slabiji da se elegantno izvuku uz dobre cijene škarta.

Ne treba zaboraviti da novi brodovi znače i manje troškove goriva, održavanja itd.

Čekanje je OK. Pogotovo ako si se opekao na ovoj dionici, a mnogi jesu.

Ovo je dobra firma i ne vjerujem da opstanak dolazi u pitanje.

(ima da mi frend, kapetan dp, plati večeru kad ovo pročita )
__________________
short circuit
rubylee is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 21:47   #1482
ruby,

jesi li sigurna da se u vrijeme najnižih vozarina i cijena novogradnji, dobija "dobra" cijena u rezalištu i da je to uzročno povezano ?

sve ti govori cijena, tu nema pomoći niti cijena scrapa ili bilo čega drugog ...
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 15:25   #1483
Quote:
dante-1 kaže: Pogledaj post
ruby,

jesi li sigurna da se u vrijeme najnižih vozarina i cijena novogradnji, dobija "dobra" cijena u rezalištu i da je to uzročno povezano ?
A slušaj, oni su naveli da im je cijena atraktivna, i da im je to razlog zašto SAD idu u rezanje i obnovu, valjda znaju.
Vjerujem i ne samo njima. Nekima koji posluju s prastarim brodovima i minusima, te cijene će se valjda učiniti i atraktivnijim u smislu likvidacije.


Quote:
sve ti govori cijena
Slično sam i ja rekla na prošloj strani.

Quote:
rubylee kaže: Pogledaj post
Sve je jasno s Atlantskom, da nije tako ne bi u kratkom vremenu cijena pala za više od 50%.
samo treba dignuti glavu od trenutne cijene i stanja

Quote:
tu nema pomoći
Kakvi je to defetizam?

when going gets tough the tough get going


p.s. ne razlikuju se naša gledišta na trenutnu situaciju previše, mislim ovo što glembi i ja pišemo. samo malo ćakulamo da nam potpuno ne umre premili i predragi pdf
__________________
short circuit
rubylee is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 22:00   #1484
defetizam ? mora da si "omašila" balun

govorio sam o cijeni vozarina, ne scrapa ....
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 19:45   #1485
Ah, Danteee,...
Mislim da sam jasno odijelila rečenice o scrapu i ove koje su se odnosile na stanje dionice. Zafrkantska igra asocijacija na tvoje riječi, a sve u svrhu podrške AP.
Ništa drugo.

Da zaokružim ovo o rezanju, kad već pišem.

Ova godina je dobro počela u tom smislu, da li zbog cijene ili "više sile", rezališta su u punom pogonu i uklonjeno je dosta brodova s tržišta. (što je i odlijepilo BDI od dna)
Problem je što ova flota (dry bulk) u prosjeku i nije previše stara, kao tankerska npr., tako da olakšanje po toj strani nije i konačno rješenje. (ako se uzmu u obzir samo stariji brodovi)
Ali kažu oni što znaju, da se stvari poooolakoo pokreću i da ima i drugih načina da se sve dovede u red.

Naravno, uz uvjet da ne dođe do dubljeg poremećaja u svjetskom gospodarstvu. (a nije da su male šanse za to)

E da, Glembi, podaci o tome koliko je "tona" prodano u rezališta se prikupljaju jednako kao i podaci o svim prodajama/narudžbama brodova, nisu potrebne nikakve "špijunske"dojave.

:kopitaneskita:
__________________
short circuit
rubylee is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 13:39   #1486
Quote:
rubylee kaže: Pogledaj post
we are currently considering the selective replacement of our older tonnage given the attractive current scrap rates to assist in our fleet renewal program...iz izvještaja jedne od svj. kompanija.)
Dozvolit ćeš da sumnjam u marketinške priče,pogotovo ak dolaze iz US (ne znam jesi li citirala američku kompaniju). Mislim,to je tržište koje je tri dana prije IPO-a Facebooka (čast rijetkim izuzecima koji su nastupali objektivno i oprezno) pričalo o super investiciji da bi tri dana nakon IPO-a okrenuli pilu naopako. Uostalom, nije li sam čelnik ATPL rekao da ne očekuje značajniji oporavak prije,čini mi se,polovice 2013.?
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 18:31   #1487
Jel ima ikakvih naznaka o isplati dividende u 2012?
Hildegard is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 21:00   #1488
kako da nema, pa gdje će sa dobiti ????

dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 21:16   #1489
Isplata dividende nije obavezna već ovisi o poslovnim rezultatima kompanije i njenim poslovnim planovima. I ja nisam nigdje rekao da neće isplatit ove godine već sam upitao jel netko ima ikakve informacije o ovoj tematici.
Hildegard is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 13:09   #1490
Quote:
glembaj kaže: Pogledaj post
Dozvolit ćeš da sumnjam u marketinške priče,..... Uostalom, nije li sam čelnik ATPL rekao da ne očekuje značajniji oporavak prije,čini mi se,polovice 2013.?
Sumnja je dobra, ali cijene koje se postižu u rezalištima su lako provjerljive i dostupne, tako da tu nema mjesta muljanju ni marketingu.
(npr. http://www.eurofer.org/index.php/eng...ap-price-index )

I ponavljam, proces je u pitanju, koliko će on trajati ne zna nitko, pa ni čelnik ATPL, može samo na temelju relevantnih podataka( a između ostalih su to i ovi iz rezališta i srap rate) i očekivanja, dati neke više-manje realne procjene.

Sada mi se čini važnije pratiti kretanja koja bi mogla dovesti do povećanja vozarina, ne i same vozarine, jer nismo još u toj fazi da bi bilo što, što se sad događa imalo preveliki utjecaj na njih. Sad se stvaraju uvjeti za njihovo eventualno povećanje.


Quote:
Hildegard kaže: Pogledaj post
Jel ima ikakvih naznaka o isplati dividende u 2012?
Hill, jesi ti to nama došao trolat malo?
__________________
short circuit
rubylee is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 16:52   #1491
Quote:
rubylee kaže: Pogledaj post

Hill, jesi ti to nama došao trolat malo?
Ma samo zbog tebe sam došao na ovu temu.

Inače, imam dionice ATPL-e pa me zanimalo ima li itko nekakve informacije o tome hoće li i na koji način isplatiti dividendu ove godine. Ali to će valjda bit poznato tek nakon 30. kolovoza.

Zadnje uređivanje Hildegard : 29.05.2012. at 17:05.
Hildegard is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 17:22   #1492
gospon hildegard jeste li vi sa Neptuna?

Read my lips, nema dividende u 2012. Kad bi je bilo, pomislio bi da se precjednik uprave razbolio.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 18:02   #1493
Quote:
glembaj kaže: Pogledaj post
gospon hildegard jeste li vi sa Neptuna?

Read my lips, nema dividende u 2012. Kad bi je bilo, pomislio bi da se precjednik uprave razbolio.
Gospon glembaj, mi sa Neptuna se ovim putem službeno žalimo što nam zakidate zadovoljstvo trolanja. A možda nešto od onih 15 milijuna kuna i ode u dividendu pa da od nje kupim barem jedno pakiranje Zewe, s obzirom na situaciju bilo bi prikladno.
Hildegard is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 19:11   #1494
Quote:
Hildegard kaže: Pogledaj post
Gospon glembaj, mi sa Neptuna se ovim putem službeno žalimo što nam zakidate zadovoljstvo trolanja. A možda nešto od onih 15 milijuna kuna i ode u dividendu pa da od nje kupim barem jedno pakiranje Zewe, s obzirom na situaciju bilo bi prikladno.
Nema dividende:

http://www.hanfa.hr/izdavatelji/HR/g...-15803_pdf.pdf
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 19:55   #1495
Quote:
walter kaže: Pogledaj post
Dakle prenosi se u sljedeću poslovnu godinu, hvala na odgovoru.
Hildegard is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 13:41   #1496
Quote:
rubylee kaže: Pogledaj post
I ponavljam, proces je u pitanju, koliko će on trajati ne zna nitko, pa ni čelnik ATPL, može samo na temelju relevantnih podataka( a između ostalih su to i ovi iz rezališta i srap rate) i očekivanja, dati neke više-manje realne procjene.
Zbilja ne vidim razloga za ulazak u ATPL u trenutku kad se po svim pokazateljima možemo nadati potopu svjeckih burzi u trajanju od najmanje 2 mjeseca. Čemu žurba? Ak smećex zamre atpl će gnojiti u +/- 20 kn,a ak isprati svjecke mogla bi otić i na 200 kn. S druge strane,ukoliko misliš kupit 5 dionica onda ti je svejedno kad ćeš ući,al ak misliš utopit milju kuna onda ćeš se osjećat ko i onaj kupac fejsbuka koji je trenutno u minusu od cca 250K Kuna.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 15:53   #1497
Quote:
Hildegard kaže: Pogledaj post
Ma samo zbog tebe sam došao na ovu temu.


sad bi ja još šta rekla al ovde moran bit ozbiljna, ljudima nije do šale


Quote:
Inače, imam dionice ATPL-e
Samo ti dođi, nismo mi inače ovako sarkastični...
__________________
short circuit
rubylee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 15:38   #1498
Dok lešinarski kružimo nad ovom dijoničicom, malo podataka.

Dakle, u rezalištima je završilo:

2012 Demolitions (535 Vessels)
• prvih 5. mjeseci
2011 Demolitions (1,032 Vessels)
2010 Demolitions (911 Vessels)
2009 Demolitions (653 Vessels)


Trend je sasvim očit, rezališta su u punom pogonu.
To je dobra vijest, loša je pogled na knjigu narudžbi.

Bulker Orderbook

2,193 Vessels

Capesize Bulker (334)
Panamax Bulker (762)
Handymax Bulker (582)
Handysize Bulker (515)
Open Hatch. Bulker (91)
Self-Unloader Bulker (19)
Log Fitted Bulker (38)
Lakes Only Bulker (14)
Cement Carriers (10K + dwt) (9)

Ono što je u zaključku dobro, knjige narudžbi su značajno smanjene( i zatvorene) i tu se ne očekuje rast( za sad) a očekuje se značajan rast u ovim "demolition" knjigama.

Trenutno se ovako u brojkama gleda na neravnotežu između ponude i potražnje: računa se da je svjetska pomorska trgovina od 2008 rasla za 18% dok je kapacitet brodova na tržištu narastao za 30% .

Ili povećanje potražnje( za ovu godinu, unlikely) ili rezališta, pitanje je, ali jedno od to dvoje će u sljedeću godinu, (dvije, tri ) "iznivelirati" stanje na tržištu. ( idealno, jedno i drugo, što bi skratilo priču)

Uz to, kod davanja procjena gleda se naročito kineski uvoz željezne rude i ugljena, jer su ta dva tereta tokom godina imala više nego značajan udio u poslovanju svih bulkera.

Na tu temu:
"Rio Tinto,the world's second-largest iron ore producer, plans to boost output from its mines in Australia's western Pilbara iron belt to 283 million tonnes a year by the second half of 2013, up from the current 225 million tonnes. That would represent about a fifth of current world trade in the key steel making ingredient."

Iz ove njihove najave se da zaključiti da ne očekuju značajan pad potražnje u Kini( i globalno).

U svakom slučaju, svašta nešto. Ovo je samo sneak peak onog što se prati.
__________________
short circuit
rubylee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 16:55   #1499
ruby,
Kinezi su najavili smanjenje uvoza, a tvoji podaci nisu ništa novoga otkrili. cijene rezališta ne moraju, a po mojem mišljenju niti neće, utjecati na cijene vozarina ili novogradnji iz jednostavnog razloga što je brodova previše na tržištu, a biti će ih previše u dogledno vrijeme.

svjetsko tržište nema velikih potreba za transportom, a dubioze koje su si svi složili (mislim na državnu prezaduženost) se neće tako skoro riješiti. nema više zaletavanja u investicije, većina se okreće sama sebi, traže se modeli kako smanjiti prezaduženost. banke neće izadvati kredite bez velikog pokrića, premija na rizik neće dozvoliti daljnje širenje.

i tu ćemo se vrtiti u krug, dok političari ne izvale dobre vijesti, pa ćemo malo rasti, a onda opet potonuti kad se prašina ispod tepiha nagomila.
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 21:53   #1500
Quote:
dante-1 kaže: Pogledaj post
ruby,
Kinezi su najavili smanjenje uvoza,
Što se Kineza tiče, oni su jednostavno ovisni o uvozu željezne rudače jer njihovi rudnici nemaju dovoljno kvalitetnu, a njeno dovođenje na upotrebnu razinu diže im cijenu u nebo. Tako da bez uvoza odnosno sa smanjenim uvozom ne bi dugo izdržali. Tu stvari nisu upitne.( za razliku od nekih drugih sirovina, možda)
I na manjim razinama taj uvoz je dovoljno velik, a da ne spominjemo Brazil i Indiju i ostale zemlje u razvoju.

http://www.reuters.com/article/2012/...84O07D20120525

Naravno, ne treba se zavaravati s Kinom. Ta kriza nas možda tek čeka. Neki već upozoravaju na preveliku zaduženost upravo ovih čeličana.( ima članak u FT, baš večeras ali je na pretplatu)

Što se tiče ostalog, ovaj svijet je preživio kugu i koleru, stogodišnje, tridesetogodišnje, svjetske,"nuklearne", hladne ratove preživit će i ovu financijsku mafiju. Ne zbog nas, već zbog njih.

Ako ne prije, do 2018 ćemo se sigurno oporaviti.( ne mislim na dionicu, već na globalnu situaciju)
__________________
short circuit
rubylee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:20.