Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija

Rekreacija Trčanje, teretana, plivanje, bicikl, joga, planinarenje, oprema, ostali načini dangubljenja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2007., 09:53   #21
Quote:
reader kaže: Pogledaj post
Aki to budem vodila, bi li ti znao, mogao i htio izračunati barem približno unosim li previše kalorija?! Please...
A kak cu ti to izracunati, ovako po zlicama to fakat nis ne znaci, jer ne mogu odrediti gramazu koja mi je jedina bitna. A sve namirnice po zlicama nemaju jednaku masu. Ako ti se da, probaj odmah staviti zlicu na vagu i pisati. :-)
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 09:56   #22
["...
Glede mlijeka, pijem ga barem pola litre dnevno, od kako sam se rodila i to mi je nezamjenjiva namirnica, kao i sirevi i sve od mlijeka...kažu da to ima veze sa krvnom grupom (B), ali bez mlijeka

Ja sam isto krvna grupa B, ali mlijeko mi nikako i nikada nije odgovaralo.
Jogurt, samo domaći, nikakvi bioaktivi, LGGi i sl.
Sireve obožavam ali ih uopće ne jedem zbog visokog postotka masnoće / osim posnog sira/.
Glede mlijeka, zadnjih mjeseci konzumiram samo sojino mlijeko ali ono u prahu. Pomiješam ga sa pahuljicama i prelijem vrućom vodom.
Sojino mlijeko već gotovo u tetrapaku od jedne litre ne mogu probaviti, okus mi je strašno grdi... no ovo u prahu je super, okus kravljeg mlijeka.
Ne bih ja uopće brinula za unos mlijeka u organizam, jer kao što rekoh ne volim ga, no eto, zbog kalcija, a i pahuljice mi odgovaraju jedino na taj mliječni način.
missm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 10:36   #23
Ja mlijeko volim, sve mlječne prerađevine jedem bez ikakvih problema. Čak i kad sam bolesna (prehlada naročito), organizam mi traži mlijeko, toplo sa žlicom meda i ja sam kao nova!
Zato mi je to nezamislivo "ukinuti" ili smanjiti na minimum...Mislim da ću radije balansirati sa tim UG-ima. Samo ni njih više ne znam na koji način da reguliram...kad sam smanjila, skinula sam kile, a ako još smanjim - izbacit ću ih skroz, a to ne želim i nije dobro...
__________________
Nije važno jesi li nokautiran. Važno je - dižeš li se!?
reader is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 23:04   #24
Najbitnije su kombinacije hrane, ak se ne mislis udebljati. Tu je glavna stvar inzulin, odnosno inzulinska osjetljivost. Inzulin je glavni hormon u tijelu koji transportira aminokiseline u misice. No, nazalost transportira i masti u masne stanice pa ga se treba nauciti kontrolirati. Znaci, kad dignes razinu inzulina, budi sigurna da imas dobar omjer nutrijenata u krvi.
Najjednostavnije receno, inzulin najvise dizu ugljikohidrati visokog inzulinskog indexa (glikemijski index je razina glukoze u krvi, ta 2 indexa nisu uvijek povezani).
Zato kombiniraj hranu na slijedeci nacin:
- Ugljikohidrati + proteini
- Proteini + masti
A nikad ugljikohidrati + masti, jer se onda naravno dize inzulin i sve vodi u masne stanice. Kad jedes uh + proteine, oni odlaze u misicne stanice. Tu ljudi najcesce grijese, npr tijestenina i umak od gljiva, ili krumpir i pileci umak s vrhnjem su tipicni primjer obroka uh + masti, zato - izbjegavati!
mamboking is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 23:15   #25
Quote:
mamboking kaže: Pogledaj post
A nikad ugljikohidrati + masti, jer se onda naravno dize inzulin i sve vodi u masne stanice. Kad jedes uh + proteine, oni odlaze u misicne stanice.
Ponovi gradivo. Dapace, UH i masti se trebaju mijesati jer masti snizuju GI, tj. II UH. Nisu masti krive zbog sala, i nemaju veze s naslagama sala u prosjecnog covjeka, vec UH koji se pretvaraju u salo. Tako ces npr. jeduci cistu glukozu postati itekakav fat ass.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 08:45   #26
Quote:
Zli Mali Medo kaže: Pogledaj post
Ponovi gradivo. Dapace, UH i masti se trebaju mijesati jer masti snizuju GI, tj. II UH. Nisu masti krive zbog sala, i nemaju veze s naslagama sala u prosjecnog covjeka, vec UH koji se pretvaraju u salo. Tako ces npr. jeduci cistu glukozu postati itekakav fat ass.
Dobro je napisao. Treba kombinirati ili proteine i UH ili proteine i masti, nikad svo troje zajedno. Badava ti masti snize glikemijski indeks kad ionako sav visak ode u salo. Stvar je u tome da ako pojedes ugljikohidrate i proteine tada UH dignu secer i inzulin sto pospremi sve u misice kao energiju odnosno gradju za misice, da je u tom trenutku u krvi bilo masti doticna bi zbog povisenog inzulina otisla u salo (kad je inzulin povisen tijelo ne moze koristiti masti kao energiju). U drugom slucaju ako pojedemo obrok od bjelancevina i masti inzulin ostaje nizak jer nema ugljikohidrata koji bi ga povisili, tako da masti iz krvi nemogu u salo (bas zbog manjka inzulina) vec se iskoristavaju kao energija.

Ako se pojedu masti i ugljikohidrati u istom obroku porast inzulina u krvi sprema svu mast u salo, dok se ugljikohidrati iskoristavaju za trenutne potrebe organizma za energijom.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 09:08   #27
Quote:
tvuk kaže: Pogledaj post
Dobro je napisao.
Nije.

Quote:
Treba kombinirati ili proteine i UH ili proteine i masti, nikad svo troje zajedno.
Netocno. Treba kombinirati sve zajedno i uglavnom se kombinira sve zajedno. Proteini skupa s UH su jebenica, da, ako zelis postati fat ass.

Quote:
Badava ti masti snize glikemijski indeks kad ionako sav visak ode u salo.
Kontradikcija. Ako snize GI, tj. II, jer GI i II su u direktnoj vezi kod UH, tada ce se manje inzulina otpustati jer glukoza ide polaganije u krv i nema potrebe za inzulinskim peakovima.

Quote:
Stvar je u tome da ako pojedes ugljikohidrate i proteine tada UH dignu secer i inzulin sto pospremi sve u misice kao energiju odnosno gradju za misice, da je u tom trenutku u krvi bilo masti doticna bi zbog povisenog inzulina otisla u salo
Ne, nego ce usporiti probavu obroka koji bi se morao brzo probaviti. Mislim, o cemu pricamo ovdje, masnim stanicama treba najvise vremena da se probave, kako ce ici u salo kada se jos nisu ni probavile, a po tvojoj teoriji UH jesu jer je glukoza u krvi visoka i inzulin u nebesima.

Quote:
(kad je inzulin povisen tijelo ne moze koristiti masti kao energiju).
Tocno i nebitno za pricu.

Quote:
U drugom slucaju ako pojedemo obrok od bjelancevina i masti inzulin ostaje nizak jer nema ugljikohidrata koji bi ga povisili
Neki proteini imaju vrlo visok II. I nije tocno da inzulina nema. I sto mislis, kada bi jeo dnevno 500 kcal vise u obliku proteina i masti, kaj mislis, da ne bi dobio masnih naslaga?
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 10:48   #28
Medo, onaj "decko iz Rijeke" koji "cuda radi na dijetama s par g UH dnevno" i kojeg si ti spomenuo na drugom topicu, preporucuje upravo za endomorfe nacin prehrane kakav su tvuk i mamboking spomenuli, a i sam ga prakticira. Kod njega (a i kod mene) masti + UH dolaze u obzir samo ako su ti UH iz povrca. Po tome sto ti pricas bi se dalo zakljucit da je npr. hamburger sasvim dobar obok. Bez obzira o kakvim se mastima i sl. radi, ali on je upravo to, bijeli kruh, sto je sasvim nebitno je ce te masti ionako smanjit GI i proteini iz mesa. Jos k tome dodamo malo povrca, da i ta vlakna dodatno uspore probavu i smanje GI i eto ga. Ali znamo da bas i nije tako... I ukoliko se obroci proteini + UH kombiniraju iza aktivnosti i za dorucak, nema straha da ces postati "fat ass". U mom slucaju ova prehrana se pokazala itekako ucinkovita...
El Pájaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 14:20   #29
Molim primjer obroka proteini + masti!
Šta bi vi jeli u toj kombinaciji?
__________________
Nije važno jesi li nokautiran. Važno je - dižeš li se!?
reader is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 15:11   #30
2 pitanja:

s cim kombinirat jaja za veceru?

s cim kombinirat spinat (rucak)? i jel spinat stvarno toliko "slabo" povrce, negdje sam citala da je puno losiji od blitve i da se nesto kao izgube "dobre stvari" iz njega kad se skuha ili tako nes?
__________________
run 4 ur life
Lilit is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 15:20   #31
Quote:
reader kaže: Pogledaj post
Molim primjer obroka proteini + masti!
Šta bi vi jeli u toj kombinaciji?
Evo sto ja najcesce jedem:

riba + maslinovo ulje + povrce (ovisno sto mi se jede, blitva, spinat, kelj, kupus, zelena salata, rajcice, brokula, paprike, cvjetaca...)

posni sir + laneno ulje + povrce

bilo koje meso + laneno ili maslinovo ulje + povrce

itd. itd... Kombinacija koliko hoces, samo treba malo maste.
El Pájaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 16:37   #32
@Zli Mali Medo
Ako jedes ugljikohidrate, masti i proteine, u krvi imas najgori moguci scenarij, visok nivo inzulina, masti i uh, sto je najgora moguca opcija. Absorpcija glukoze se ne smanjuje ako dodas masti u takav obrok.
U pravu si da ako cu jest cistu glukozu da cu postat fat ass, al ne znam zbog cega to govoris, jer nista slicno nisam napisao u postu. Obrok bogat samo uh je ista stvar kao obrok uh + masti, bas zato jer se sav visam koi se ne probavi 'pretvara' u masti. Procitaj malo nutricionisticke savjete Johna Bernardija, pa ce ti neke stvari biti jasnije.
Kobminacija proteini + uh (bilo iz hrane ili whey+dekstroza) meni je nezamijenjiva nakon aktivnosti i ujutro cim se probudim, jer da ju redovito ne uzimam, misici bi se osusili a salo bi ostalo na mjestu.

@reader
Proteini+masti - Posni sir i kikiriki (po mogucnosti onaj iz ljuske, ne przeni)
To je jedino kaj mogu napisati, jer vidim da je el pajaro vec sve rekao, povrce (pogotovo salate) mozes kombinirat s tim jelima jer imaju vrlo malo ugljikohidrata, a dosta vlakana, minerala, vitamina i vode. Jedi orasaste plodove (bademe, ljesnjake) jer su puni 'dobrih' masti, i popij zlicu lanenog iza dorucka i rucka ili vecere.

@Lilit
Zbilja ne znam s cim bi kombinirao jaja za veceru, puno bolje bi ih bilo pojest za dorucak, osim ako nije poslije aktivnosti, onda mozes jednostavno s nekim razenim ili kukuruznim kruhom.
Puno se dobrih stvari izgubi kuhanjem bilo cega, al nek te to ne sprecava, spinat je ok, kolko god on izgubio kuhanjem, preporuka da kuhas u zepteru na pari, al kak to funkcionira, stvarno nemam pojma
mamboking is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 18:22   #33
Quote:
El Pájaro kaže: Pogledaj post
Medo, onaj "decko iz Rijeke"
Axy?

Quote:
koji "cuda radi na dijetama s par g UH dnevno" i kojeg si ti spomenuo na drugom topicu, preporucuje upravo za endomorfe nacin prehrane kakav su tvuk i mamboking spomenuli, a i sam ga prakticira. Kod njega (a i kod mene) masti + UH dolaze u obzir samo ako su ti UH iz povrca.
Pa jasno da su UH iz povrca, na rekreaciji smo, ne pricam o junk foodu. I ne bilo koje masti, vec dobre masti.

Quote:
Po tome sto ti pricas bi se dalo zakljucit da je npr. hamburger sasvim dobar obok. Bez obzira o kakvim se mastima i sl. radi, ali on je upravo to, bijeli kruh, sto je sasvim nebitno je ce te masti ionako smanjit GI i proteini iz mesa.
Mda, ali hamburger bi bio dobar obrok da pola hamburgera nisu trans. masne kiseline (koje idu odmah u adipozno tkivo i jos su i kancerogene) i da ima ponesto minerala i vitamina, i da nema aditiva.

Kombiniranje samo masti i proteina je za mene besmisleno jer dokle god postoji kalorijska ravnoteza, covjek se, uz niske razine inzulina (a takve su uz spore UH i masti) nece debljati. To je to, u globalu. Inace, u adipozno tkivo najlakse ulaze zasicene masne kiseline, dok ostale ne idu samo u adipozno tkivo, vec i u sve ostale stanice osim neurona. Uz skoro svakodnevno kidanje misicnih vlakana i pojacane potraznje za nutrijentima drzanje niskog inzulina je i vise nego pozeljno zbog povecane anabolije. Mislim, uvijek mijesam masti i UH i izgledam super. A cak i dodatno uzimam cista ulja. Kao ektomorfu, cisto sumnjam da bi mi odgovarali obroci u kojima nema UH jer bi u takvom stanju, glikogenolize, samo gubio na misicima.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 18:26   #34
Quote:
El Pájaro kaže: Pogledaj post
Evo sto ja najcesce jedem:

riba + maslinovo ulje + povrce (ovisno sto mi se jede, blitva, spinat, kelj, kupus, zelena salata, rajcice, brokula, paprike, cvjetaca...)

posni sir + laneno ulje + povrce

bilo koje meso + laneno ili maslinovo ulje + povrce

itd. itd... Kombinacija koliko hoces, samo treba malo maste.
Pa i ti zastupas moju tezu, tj. jedes sve nutrijente zajedno.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 18:30   #35
Quote:
mamboking kaže: Pogledaj post
@Zli Mali Medo
Ako jedes ugljikohidrate, masti i proteine, u krvi imas najgori moguci scenarij, visok nivo inzulina, masti i uh, sto je najgora moguca opcija.
? Pa necu jesti cistu glukozu i masti. Nikad nemam visok nivo inzulina u krvi.

Quote:
Absorpcija glukoze se ne smanjuje ako dodas masti u takav obrok.
Smanjuje se GI.

Quote:
visam koi se ne probavi 'pretvara' u masti. Procitaj malo nutricionisticke savjete Johna Bernardija, pa ce ti neke stvari biti jasnije.
Ipak cu preskociti Bernardija i tu njegovu teoriju "ne masti i UH". Radije se pouzdam u svoja iskustva, a i ne samo svoja.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 20:10   #36
Quote:
Zli Mali Medo kaže: Pogledaj post
Pa i ti zastupas moju tezu, tj. jedes sve nutrijente zajedno.
Oke, kad se radi o povrcu. Ja sam uvijek za povrce, u svakom obroku. Samo sto ja povrce prije svega smatram izvorom vlakana, vitamina i minerala, pa tek onda ugljikohidrata. Ovde inace treba sve naglasiti, jer je pola ljudi potpuno zbunjeno. Mozes npr. reci "ne UH navecer", a netko ce u sljedecem postu pitati "a jel' moze integralni kruh i jogurt".
El Pájaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 23:43   #37
Quote:
mamboking kaže: Pogledaj post

@Lilit
Zbilja ne znam s cim bi kombinirao jaja za veceru, puno bolje bi ih bilo pojest za dorucak, osim ako nije poslije aktivnosti, onda mozes jednostavno s nekim razenim ili kukuruznim kruhom
sad ti zelis rec da jaja za veceru nisu dobra a to se preporucala na "kakva vecera"? i kazes kruh za veceru a to smo zakljucili da je no-no...

anway ako je ikako moguce ja bi vas ZAMOLILA da se ne raspravljate dalje ko je u pravu a ko u krivu jer mi ode topic kvragu, ovdje bi trebali davat jednostavne prakticne odgovore a ne sva ta neka razglabanja i prepirke
__________________
run 4 ur life
Lilit is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 08:41   #38
Quote:
Lilit kaže: Pogledaj post
sad ti zelis rec da jaja za veceru nisu dobra a to se preporucala na "kakva vecera"? i kazes kruh za veceru a to smo zakljucili da je no-no...
Nikakve UH navecer, nema potrebe. Dakle, ne kruh.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 08:43   #39
Quote:
Lilit kaže: Pogledaj post
2 pitanja:

s cim kombinirat jaja za veceru?
S ribljim, lanenim, bucinim uljem i malo sira nekakvog ,ili mesa.

Quote:
s cim kombinirat spinat (rucak)? i jel spinat stvarno toliko "slabo" povrce, negdje sam citala da je puno losiji od blitve i da se nesto kao izgube "dobre stvari" iz njega kad se skuha ili tako nes?
Spinat sadrzi omegu 3, blitva ne. Ne znam gubi li svojstva kada se skuha, ja si ionak ujutro napravim sok od tih raznoraznih povrca.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 14:05   #40
hvala ali nije mi jasno sta da radim s uljem kazes kombinirat jaja i ulje pa necu pit ulje kako da ga ukombiniram
jaja i sir okej to sam vec prakticirala a jel moze umjesto mesa prsut?
__________________
run 4 ur life
Lilit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:42.