Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2009., 22:42   #1
Što je sve plivalo i živjelo u Panonskom moru

Živimo na području kojeje ne tako geološki davno bilo Panonsko more. Ostatke imamo i danas (Balaton), ali sva ona živa bića koja su tu nekad obitavala i danas uz malo sreće ugledaju svjetlo dana.

Evo malo fosila iz razdoblja Miocena-područje Zagrebačke gore-nekadašnja obala otoka Medvednice u Panonskom moru.


jedan mikro-dio zbirke.. bilo bi za 6-7 velikih ormara. Tu su pecteni (Jakobove kapice) i na donjoj polici koštani dio+koralji+koštane valutice (7-8cm velike valutice nastale valjanjem komada kosti životinja).



ježinac iz roda Clypeaster



Riba- srdelica iz Podsusedskog dolja pa se tako i zove Clupea doljeana



još jedan jež iz roda Conoclypeus



Pa malo školjaka



može i puž, ovaj je velik 4cm, najvećeg imam od 20cm



Poslastica - školjka iz roda Isocardium nađe ih se velikih kao dvije šake



i za kraj..kralježak u kamenu. Namjerno ostavljen u kamenu jer se sušenjem lako raspadaju.



Za sada toliko...čim poslikam stiže još.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 03:34   #2
Zgodna zbirka
Hunter 1911 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 10:58   #3
Prekrasna zbirka...
Koliko li je bilo potrebno vremena i truda da se sakupi?!
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 13:21   #4
zanimljiva tema! svaka čast!
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 13:41   #5
Nadalje, da li se ti fosili, okamine mogu naći samo na Medvednici ili ih ima i na Ivančici?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 14:48   #6
Izvrsno monty, da vidimo tvoju zbirku.

Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Nadalje, da li se ti fosili, okamine mogu naći samo na Medvednici ili ih ima i na Ivančici?
Okamine iz Panonskog mora (=Paratethysa) mogu se naći uz rubove tzv. otočnih gorja u kontinentalnom dijelu Hrvatske, a to su, između ostalih recimo Samoborsko gorje, Medvednica, planine Banovine, Zagorja, sve slavonske i moslavačke planine te planine u Bosni kao Kozara, Motajica, Majevica tj sve one koje se nalaze uz južnu obalu Save od Hrv. Kostajnice dalje na istok.

Istu shemu za istu stvar možete primijeniti i u istočnoj Austriji, Mađarskoj, Rumunjskoj, Ukrajini, Slovačkoj, itd.
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 16:03   #7
prekrasno
__________________
Točno to. Livadu nije briga za ništa, livada je cool.
(c) elkarrde
Pharmacist's Daughter is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 16:51   #8
onaj jež mi više izgleda kao neki mini - dinosaurus jež
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 18:58   #9
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Prekrasna zbirka...
Koliko li je bilo potrebno vremena i truda da se sakupi?!
Paaa, u najbolje dane, dok je sve bilo manje zaraslo i imali smo više vremena, otprilike 3-4 izleta.

Znalo se dogoditi da nađemo toliko lijepih fosila da smo obleku stavljali u vrećice a fosilima napunili ruksake. I onda bi još potrpali pune džepove...

Posebno je puno znalo biti onih školjaka iz roda Isocardium, nakon zime ih se znalo dnevno naći dvadesetak savršeno lijepih, još s ljušturom..
Par ljudi se "specijaliziralo" samo za ježeve pa su čak i znanstvene radove radili na njima (na njima kao temi rada ).

Zadnji puta je bilo solidno, s obzirom da nisam jako puno njuškao, više sam tražio neke druge stvari (u pdf "Tajni grad Zagreb/ skrivena mjesta i prolazi" ima i opis obilaska), ali...slijedeći puta idem spremniji i s više opreme.

I samo tražiti fosile.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 19:24   #10
Evo još malo dodatka...

zub ribe, uglavnom se radi o oradama



koralj-solitarac iz roda Flabellum



opet puž



15cm velika Jakobova kapica



... i puž u stijeni



dio zbirke s puževima...



Ima li još netko tko traži i skuplja fosile?
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 14:13   #11
Hajde zar nema netko koga još zanimaju fosili (okamine)...?

Niste kao klinci nalazili fosile školjkica, pužića i koječega u okolici Zagreba, bar vi koji ste otud..?
Ovo će monty sigurno znati, ali obzirom da Hrvatska, za razliku od mnogih, navodno gorih država, nema niti jednu javnu paleontološku zbirku, lijepe fosile možete vidjeti posvuda po Zagrebu u građevinskom kamenu; konkretno, iz 'panonskog mora' su meni najljepši na južnom i čini mi se (već sam zaboravil... ) zapadnom zidu Banskih dvora.
Ima presjeka različitih vrsta alga, mahovnjaka, zadružnih koralja, velikih školjkaša i puževa, krupnih ježinaca kao onaj monty-ev gore i sličnih. Cijeli miocenski ZOO park.

Super za vidjeti koga zanima - jedini nemali problem su čuvari, ne čačkajte tamo dok recimo Buš ima monolog na markovom trgu i slična događanja.

Ti fosili su, kao i ovi monty-evi iz bioklastičnih vapnenaca srednjeg miocena, vađenih u kamenolomima na južnim padinama Medvednice. Nastali su trganjem i usitnjavanjem malih algalnih grebena olujnim i/ili plimnim valovima, te taloženih u reljefnim depresijama i padinama tadašnjeg dna. Velik dio ovih fosila živio je u samom tom već istaloženom materijalu ispod osnovice olujnih valova, nije bio izložen jakoj abraziji i energiji vode na obalnom licu, te je to (jedan od razloga) zašto su relativno lijepo očuvani
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 21:11   #12
Jebena tema :klap:

Meni je isto mrsko što ni HPM u Zagrebu nema adekvatnu paleontološku zbirku.

Zericu fosila imate izloženu u prostorijama Javne ustanove PP Papuk u Velikoj, to mi je zadnja paleo zbirčica koju sam vidjela pa mi je friška u sjećanjcu.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 02:12   #13
Točno, vezano za Banske dvore.
Tamo sam doživio jako neugodno iskustvo od strane lokal pandura kojeg sam uredno pitao smijem li fotografirati onaj čuveni presjek ježa. Dobro da me nisu strpali u neku sobu misleći da sam terorist. Nije pomoglo ni to da sam dotičnom neobliku pokazao ono što mislim fotkati.

ALi tako je to kod nas.

Ono što je Hallucigenia napisao-većina fosila je nastala u mirnom okolišu, na to ukazuju i lapori u kojima se nalazi većina fosila. I relativno ih je lako dobiti neoštećene.

Od zanimljivih nalazišta na Medvednici, zgodno je ono rudista-školjkaša iz krede kojih ima u kamenolomu Orešje. Uz dvije napomene-kamenolom mislim da je aktivan pa se treba oprezno kretati i javiti se čuvaru ili nekom.
I drugo, izbjegavajte ljeto. Onoliko poskoka koliko sam tamo sreo, toliko ih nisam vidio stvarno nigdje. Po tri odjednom...stoga oprez.

Uz to, potok Vidovec-ima komada krednih koralja u valuticama.
Fakultetsko dobro na Sljemenu, uz cestu od Hunjke prema Stubici-donjokredni šejlovi i tanko uslojeni vapnenci s ostacima ježinaca, školjaka i puževa donje krede. Vrlo zanimljivo jer su ježevi veličine 5-6cm doslovce spljošteni na 5mm širine, ali su sačuvali teksturu.

Markuševačka Trnava i Vidovec-školjkaši i puževi (Congerie i sl.) razdoblja panona, ponta, dakle G.Miocena-Pliocena u laporu.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 02:14   #14
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post

Zericu fosila imate izloženu u prostorijama Javne ustanove PP Papuk u Velikoj, to mi je zadnja paleo zbirčica koju sam vidjela pa mi je friška u sjećanjcu.
Poznajem neke od geologa koji tamo rade, iako nisu frikovi za "lov na fosile", vrlo su kvalitetni geolozi/paleontolozi i u okviru mogućnosti rade jako puno.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 10:38   #15
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post

Ono što je Hallucigenia napisao-većina fosila je nastala u mirnom okolišu, na to ukazuju i lapori u kojima se nalazi većina fosila. I relativno ih je lako dobiti neoštećene.
Nisu ti to lapori, ako misliš na fosile iz ovih tvojih fotografija - rekao bih po sastavu da su iz starog kamenoloma u Bizeku ili (manje vjerojatno) onog u Sutinskim vrelima.
Tamnoplavosiva boja stijene je prava njezina boja; svi su ti vapnenci bili takvi nekad, a nakon što se u njima oksidirala organska tvar, postali su svijetli. To možeš lako primijetiti jer te zone po kamenolomima često idu okomito ili koso po slojevima.
Lapore marinskog miocena možeš vidjeti istočno od Markuševca na Medvednici, recimo.
Ti fosili nisu baš lako pridobivi u odnosu na recimo one iz sličnih stijena drugih područja. To su tvrde stijene, zato su i dobar građevinski kamen. U odnosu na neke druge fosile iz masnih dubokovodnih glina Zrinske gore, ovi su grozni za izdvajanje..
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 11:06   #16
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
Jebena tema :klap:

Meni je isto mrsko što ni HPM u Zagrebu nema adekvatnu paleontološku zbirku.

Zericu fosila imate izloženu u prostorijama Javne ustanove PP Papuk u Velikoj, to mi je zadnja paleo zbirčica koju sam vidjela pa mi je friška u sjećanjcu.
Ima tih malih zbirki posvuda; čak i na mjestima poput zamka Veliki Tabor, npr; a mnogo materijala posjeduju i amateri nažalost često vrlo neskloni posuđivanju materijala radi znanstvene obrade.

U Zagrebu nema zbirke i ne bude je zasigurno još jako dugo, ali zato se po raznim građevinskim objektima građenim od prirodnog kamena u Zagrebu može vidjeti svašta. Dovoljno za zadovoljiti znatiželju većine ljudi.
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 23:50   #17
Da slažem se.
Najružnije je zapravo to što neki kad im i posudiš materijal za obradu nakon nekog vremena jednostavno "zaborave" da taj materijal nije njihov i ili ga bace ili ga daju nekom dalje. Tri vrlo kvalitetna zuba morskih pasa, nekoliko ježeva, desetak puževa dao sam likovima na PMF da bi ih "obradili" i oni su nakon par godina "nestali". Pametnome dovoljno.
A ne bi mi uopće bio problem s tim likom/likovima otići na teren i pokušati pronaći još. No dobar dio tih "znanstvenika" nikad nakon studija nije izašao iz svog ureda/laboratorija. I recikliraju takve nalaze za "znanstvene radove" upitne vrijednosti (upitne zbog toga što uzorak nije toliko velik da bi statistički bio vjerodostojan).
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 11:21   #18
To se u pravilu rješava papirnato i kod šefa osobe kojoj ustupaš materijal na korištenje. Prije se mora poslikati (fotodokumentacija) i priložiti uz uzorke.

Lijepo je sakupljati nešto ali ne treba to držati strogo za sebe. Od toga naprosto nema nikakve koristi, niti općekorisne niti znanstvene niti bilo kakve koje hoćeš pa na neki način izvrće plemeniti poriv u pravljenje štete.

Upravo to je jedan od razloga zašto je u nekim zemljama sakupljanje fosila zakonom regulirano.
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 21:55   #19
Zaštita fosila prema Zakonu o zaštiti prirode je kod nas još u povojima, postoji na papiru ali tek sad se puževim koracima neke stvari provode, a i to se odnosi one vrste fosila koje ne možeš sam tak staviti u pinklec i otpelat doma.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 09:24   #20
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
Zaštita fosila prema Zakonu o zaštiti prirode je kod nas još u povojima, postoji na papiru ali tek sad se puževim koracima neke stvari provode, a i to se odnosi one vrste fosila koje ne možeš sam tak staviti u pinklec i otpelat doma.
Smijel se znat o kojim fosilima se u tom slučaju radi ?

Čisto onak, da ne bude, "nisi rekla" .
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:07.