Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.07.2008., 00:18   #61
Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Pa nije samo promjena u kutu, nego postoje i egzostoze, valjda je na to mislila jer one mogu biti prilično velike i onda vrše pritisak i to je dosta bolno.
Neću se prepucavati, ali samo da objasnim kaj sam napisal. Prvo sam pital o kakvim kvrgama pričaju, jer nije ista stvar pseudoegzostoza, kurje oko, žulj i neznam kaj još sve boli na prstima... A znam da nisu SAMO kutevi, ali u 3 od 4 glavne karakteristike su promjenjeni kutevi, to su 1.valgus položaj palca, 2.povećan prvi intermetatarzalni kut i 3. u izraženom slučaju i unutarnja rotacija palca, zato sam i napisal da su promijenjeni kutevi ''ITD''... Tak da ne dolazi do zabune da je hallux valgus neka opća dg za neku kvrgu na nekom prstu nego da je promjena nožnog palca.
najpametniji is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2008., 12:09   #62
Evo, da se i ja pridružim sa svojim haluksićima!

Zapravo, osim halluxa, imam i pitanje.

Najprije o halluxu. Imam ga na obadva stopala već od ranih gimnazijskih dana. Danas je naročito izražen lijevi, do te mjere da je palac vidljivo pogurao preostale prste u lijevu stranu (a tako sam bila ponosna na moja pravilna stopala i lijepe prste ).

Opracije me je strah budući da bolujem od SLE i pratećeg Raynaudovog sindroma, pa je jedan naoko bezazlen zahvat odstranjivanja dijela uraslog nokta doveo do toga da mi je prst i danas, nakon tri mjeseca još uvijek bolan na dodir, otečen...

A onda sam ovih dana nekom drugom namjerom banula u jednu privatnu ustanovu za fizikalnu terapiju gdje su mi rekli da prilično uspješno konzervativno rješavaju hallux vagus, uz određene 'vježbe', tj. nekakve manualne ili slične zahvate i isto tako, nekakve uloške, umetke...

Ima li tko iskustva s ovakvim rješavanjem ovog našeg neestetskog, bolnog, a uskoro već i invalidizirajućeg problema?

Hvala.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2008., 13:22   #63
Quote:
dudo kaže: Pogledaj post
potpisujem.. i moram priznati da sam se dobro nasmijal na ove "kvrge na malom prstu"..


Pa nije svatko toliko znan i pametan ko ti
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2008., 14:06   #64
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Evo, da se i ja pridružim sa svojim haluksićima!
A onda sam ovih dana nekom drugom namjerom banula u jednu privatnu ustanovu za fizikalnu terapiju gdje su mi rekli da prilično uspješno konzervativno rješavaju hallux vagus, uz određene 'vježbe', tj. nekakve manualne ili slične zahvate i isto tako, nekakve uloške, umetke...

Ima li tko iskustva s ovakvim rješavanjem ovog našeg neestetskog, bolnog, a uskoro već i invalidizirajućeg problema?

Hvala.
Svako ima svoje mišljenje u vezi rješavanja nekog deformiteta, ali najviše prihvaćeno za hallux valgus je da se konzervativnim pristupom ne liječi deformitet nego se samo sprječava njegovo pogoršanje, a kirurški ti se pokušaju odstraniti svi uvjeti za nastanak deformacije i ispraviti odnosi te je nakon toga opet potrebna rehabilitacija uključujući vježbe i uloške.
najpametniji is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 09:03   #65
hallux valgus

Imam 33 godine i problem sa stopalima od rođenja. Neki to nazivaju čukljevima što mi je jako ružno i deprimirajuće. I moja sestra ima isti problem.
Uglavnom, u zadnje vrijeme intenzivno razmišljam o operaciji. Zanimaju me iskustva onih koji su to prošli.
sara kay is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 20:49   #66
Mama mi ide uskoro operirati hallux pa me zanima je li tko to radio u klinici u Lovranu? Ona je tamo mislila ici pa je zanimaju iskustva.
Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 09:30   #67
Hallux Valgus

Za nekoliko mjeseci trebala bi operirati Hallux.
Godinama sam izbjegavala operacuju, jer sam se nadala nekakvom oporavku.
Medjutim kosti su mi na nogama iz mjeseca u mjesec sve vise izbocene, a i bolovi su sve cesci.
Zanima me, dali je netko tu operaciju prosao. Ja sam cula da postoje i privatne operacije, kao npr. Novo Mesto u Sloveniji.
Zanimaju me privatne operacije, pogotovo ako mi pruzaju brzi oporavak.
Molim za informacije.Hvala!
duda09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 14:41   #68
pozdrav!
ja sam operirala hallux na šalati.operira se jedno stopalo pa onda drugo.ja sam operirala desno,a ceka me još lijevo.moja su iskustva pozitivna,ali moraš shvatiti da je to operacija a ne neki bezazleni zahvat.moj oporavak je trajao tri mjeseca,ali zbog toga što mi je kost slabo zarastala.nosiš gips,a nakon toga elasticne zavoje i koristiš se cijelo vrijeme štakama.ali to brzo prođe i sve se zaboravi kad vidiš da na stopalu nemaš onu groznu izbocinu i kad možeš obuti svake cipele i da zbog toga ne moraš trpiti bol.ako te još nešto zanima samo pitaj.moj savjet je da ne ideš to raditi privatno jer ti to nitko ne može napraviti bolje,a skupo ceš platiti.stojiš u bolnici eventualno pet dana jer moraš doci dan prije operacije,a iza toga na kucnu njegu.
Magaivago is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 22:29   #69
Je li mozete reci jos iskustava s operacija? Naime, mama mi se sprema ici u Lovran to operirati, jako je boli tako da vise ne moze obuci nista osim patika. Culi smo da se ugradjuju nekakve zeljezne sipke, valjda da drze palceve pa je mama odlucila ici u Lovran, ali ne zna tocno kakva su iskustva. Je li oporavak tezak/bolan? Koliko inace traje oporavak?
Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 23:06   #70
Quote:
Dugonoga kaže: Pogledaj post
Je li mozete reci jos iskustava s operacija? Naime, mama mi se sprema ici u Lovran to operirati, jako je boli tako da vise ne moze obuci nista osim patika. Culi smo da se ugradjuju nekakve zeljezne sipke, valjda da drze palceve pa je mama odlucila ici u Lovran, ali ne zna tocno kakva su iskustva. Je li oporavak tezak/bolan? Koliko inace traje oporavak?
Moja cura je operirala hallux u lovranu pred 4 mj,rekao je doktor da ima 30 vrsta operacija i da nije svaki oporavak isti...Njoj su morali lomiti neke kosti su stopalu da bi joj palac ispravili,odnosno kako kažu da su napravili korekciju palca...
Imala je longetu nakon operacije 3 tj i onda gips sa gumenom petom pa je mogla hodati lagano uz pomoć stake.
Sad je prošlo 2 mj i super je,malo osjeća još ali kost je sve u redu.Inače oporavak nije bolan,samo što treba biti na štakama neko vrijeme dok imaš longetu...kažem sve ovisi od slučaja.
Poznam curu koja je operirala hallux i nakon mj dana bila ok,i to bez gipsa.

Sretno
bambus_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2009., 17:43   #71
Quote:
Dugonoga kaže: Pogledaj post
Je li mozete reci jos iskustava s operacija? Naime, mama mi se sprema ici u Lovran to operirati, jako je boli tako da vise ne moze obuci nista osim patika. Culi smo da se ugradjuju nekakve zeljezne sipke, valjda da drze palceve pa je mama odlucila ici u Lovran, ali ne zna tocno kakva su iskustva. Je li oporavak tezak/bolan? Koliko inace traje oporavak?
reci mami da je nema cega biti strah.bolovi su najjaci netom poslije operacije,ali oni se kontroliraju lijekovima i meni su nakon operacije rekli da ih zovem cim osjetim i najmanje bolove.kod mene nakon nekoliko dana opce nije bilo bolova.kao što kaže bambus ima više vrsta operacije,ali za teže deformacije je potrebno rezati kost,koja se onda fiksira šipkom koju spominješ i tako kost zaraste.ali radi se o maloj šipkici koja viri iz vrha prsta i koja se na kraju sasvim jednostavno izvuce i to je u potpunosti bezbolno.kao što sam vec rekla oporavak nije toliko strašan,mirovanje,podignuta noga i nakon skidanja gipsa malo razgibavanje,tople kupkice itd.pozdrav
Magaivago is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2009., 18:01   #72
Hvala puno Mama se najvise bojala jer je cula da je bolan oporavak, da je najbolje raditi to ljeti (iako se ona odlucila ici sad u 2. mjesecu), ali to valjda sve ovisi o pacijentu.
Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 09:46   #73
i ja se zahvaljujem na informacijama
duda09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 15:14   #74
Smile

Hej,

evo da se malo javim, i da Vam opišem moje (dosadašnje) iskustvo s hallux valgusom ili čukljom.

Imam stanje hallux valgus od kada znam za sebe, sada mi je 26 godina i više ne mogu podnositi bol. Boli me kada hodam u cipelama, čizmama ili tenisicama, ravnima ili s petom, uskima ili širokima, jeftinima ili skupima, kožnima ili sintetičkima.. jedino kada me ne boli moja koščurina jest kada hodam bosa.. No to je malo nezgodno kada je vani -10'C..

Uglavnom, otišla sam na pregled kod dr. Jurdane u Lovranu, rekao je da je noga definitivno operativna, da bi napravio klasičnu operaciju halluxa bez fiksatora ili ikakvih umetaka, osim pločice koja bi se ili izvadila ili apsobirala u tijelu (ovisi o tome koji se tip pločice stavi). To znači da bi operativno zahvatio sam hallux i kost palca.
Tamo sam na listi čekanja. Hm.

Nakon toga otišla sam i kod prof. dr. Nemeca da čujem još jedno mišljenje. On i dr. Jurdana slažu se što se tiče dijagnoze ali on predlaže potpuno drugačiji tip operacije. Spominjao je nekakve titanijske umetke i kako bi mi se sređivali svi prsti osim maloga (bez obzira što je ne RTG vidljivo da drugi prsti nisu deformirani, a meni do estetike ionako nije stalo toliko koliko do komfora i bezbolnih dana), međutim rekao mi je da bi mi to odradio prim. Irha, a ne on.

Danas ujutro me je zvao prof. Nemec i spojio me s prim. Irhom, s kojim sam se dogovorila za konzultacije u četvrtak, pošto mi nije baš jasan taj tip op zahvata.

U svakom slučaju, primjetila sam da na hrvatskim forumima i blogovima, te općenito na internetskim stranicama iz Hrvatske nema mnogo svjedočanstava o operativnim zahvatima vezanim za hallux valgus, a meni se to čini vrlo delikatna tema i izrazito teška odluka (ipak stopalo nosi čitavo tijelo), pa sam odlučila ovim putem prenjeti svoje iskustvo i pozvati svih koji imaju ikakva iskustva (ako ne osobna, onda ona članova obitelji ili prijatelja) da podjele informacije i saznanja..

hvala vam, javim se u petak ujutro..
Pshia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 14:14   #75
Unhappy

Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Evo, da se i ja pridružim sa svojim haluksićima!

Zapravo, osim halluxa, imam i pitanje.

Najprije o halluxu. Imam ga na obadva stopala već od ranih gimnazijskih dana. Danas je naročito izražen lijevi, do te mjere da je palac vidljivo pogurao preostale prste u lijevu stranu (a tako sam bila ponosna na moja pravilna stopala i lijepe prste ).

Opracije me je strah budući da bolujem od SLE i pratećeg Raynaudovog sindroma, pa je jedan naoko bezazlen zahvat odstranjivanja dijela uraslog nokta doveo do toga da mi je prst i danas, nakon tri mjeseca još uvijek bolan na dodir, otečen...

A onda sam ovih dana nekom drugom namjerom banula u jednu privatnu ustanovu za fizikalnu terapiju gdje su mi rekli da prilično uspješno konzervativno rješavaju hallux vagus, uz određene 'vježbe', tj. nekakve manualne ili slične zahvate i isto tako, nekakve uloške, umetke...

Ima li tko iskustva s ovakvim rješavanjem ovog našeg neestetskog, bolnog, a uskoro već i invalidizirajućeg problema?

Hvala.



Mene je mama još kao dijete vodila svuda zbog halluxa-od privatnih ordinacija do ortopeda. U privatnim ustanovama(koliko ja znam i pamtim), naprave ti 100 pregleda,na kraju ti daju uloške za stopala koje su samo za tvoje stopalo i sve bi to bilo ok kad taj ulozak ne bi bio tako debel. Dakle, kupila sam uloške, platila ih puno i nikad ih nosila jer mi ne stanu ni u tenisice.

Meni je ortoped rekao da je operacija jedino pravo rjesenje,ali još malo pribojavam od toga, tek mi je 21. god.
nathalie823 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 14:54   #76
Hej, ne znam čita li ovo itko ali ako ne znači da jako malo ljudi ima s ovim problema što je super..
svejedno, ja ću napisati kako je bilo u četvrtak poslijepodne kod prim. Irhe, pa vi vidite..

Preporučio mi je parcijalnu rekonstrukciju prednjeg dijela stopala (nije tako strašno kako zvuči na prvu loptu).. radi se o operaciji koja daje najbolje rezultate (potražila sam na internetu studije i istina je!).. preporučio mi je da ne diramo srednja tri prsta, mali prst mi može napraviti ako želim da mi stopalo bude još uže, ili da napravimo samo palčanu kost kako bi što manje invadirali (sviđa mi se ovakvo razmišljanje).. odlučili smo se samo riješiti palčanu kost, pa ako bude potreba u životu lako se napravi i drugi dio operacije..

Evo nekoliko izvora:
kratak i sladak : http://www.parkerpodiatry.com/r4.html
malo duži i ozbiljniji : http://dr.barouk.free.fr/eng_19_scarf.htm

Metoda se zove scarf metoda ili z osteonomija. Velika većina ortopeda smatra da je ovo najbolja metoda danas, a u njih spada i prim. Irha.

U velikom očekivanju, na operaciju sam naručena 02. lipnja (danas 8 dana) Brzo i (nadam se) učinkovito

LP i javim se poslije operacije..
Pshia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2009., 18:32   #77
Quote:
Pshia kaže: Pogledaj post
Hej, ne znam čita li ovo itko ali ako ne znači da jako malo ljudi ima s ovim problema što je super..
svejedno, ja ću napisati kako je bilo u četvrtak poslijepodne kod prim. Irhe, pa vi vidite..

Preporučio mi je parcijalnu rekonstrukciju prednjeg dijela stopala (nije tako strašno kako zvuči na prvu loptu).. radi se o operaciji koja daje najbolje rezultate (potražila sam na internetu studije i istina je!).. preporučio mi je da ne diramo srednja tri prsta, mali prst mi može napraviti ako želim da mi stopalo bude još uže, ili da napravimo samo palčanu kost kako bi što manje invadirali (sviđa mi se ovakvo razmišljanje).. odlučili smo se samo riješiti palčanu kost, pa ako bude potreba u životu lako se napravi i drugi dio operacije..

Evo nekoliko izvora:
kratak i sladak : http://www.parkerpodiatry.com/r4.html
malo duži i ozbiljniji : http://dr.barouk.free.fr/eng_19_scarf.htm

Metoda se zove scarf metoda ili z osteonomija. Velika većina ortopeda smatra da je ovo najbolja metoda danas, a u njih spada i prim. Irha.

U velikom očekivanju, na operaciju sam naručena 02. lipnja (danas 8 dana) Brzo i (nadam se) učinkovito

LP i javim se poslije operacije..
Javi se svakako, pratim te sa zanimanjem... jer i ja razmišljam to riješiti dok još nije jako izraženo.

Pitanje - ideš li preko HZZO-a, ili plaćaš, i ako plaćaš - koliko je to?
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 09:25   #78
Hej BBlue, poslala sam ti privatno odgovor.. Pozdrav!
Pshia is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 11:35   #79
Quote:
Pshia kaže: Pogledaj post
Hej, ne znam čita li ovo itko ali ako ne znači da jako malo ljudi ima s ovim problema što je super..
svejedno, ja ću napisati kako je bilo u četvrtak poslijepodne kod prim. Irhe, pa vi vidite..

Preporučio mi je parcijalnu rekonstrukciju prednjeg dijela stopala (nije tako strašno kako zvuči na prvu loptu).. radi se o operaciji koja daje najbolje rezultate (potražila sam na internetu studije i istina je!).. preporučio mi je da ne diramo srednja tri prsta, mali prst mi može napraviti ako želim da mi stopalo bude još uže, ili da napravimo samo palčanu kost kako bi što manje invadirali (sviđa mi se ovakvo razmišljanje).. odlučili smo se samo riješiti palčanu kost, pa ako bude potreba u životu lako se napravi i drugi dio operacije..

Evo nekoliko izvora:
kratak i sladak : http://www.parkerpodiatry.com/r4.html
malo duži i ozbiljniji : http://dr.barouk.free.fr/eng_19_scarf.htm

Metoda se zove scarf metoda ili z osteonomija. Velika većina ortopeda smatra da je ovo najbolja metoda danas, a u njih spada i prim. Irha.

..
Nije da nema ovdje ljudi koji imaju s time problema, nego da se rijetko to operira. Mozda je kod tebe takva situacija da je op jedini izlaz ali u pravilu se ne operira cesto jer se onda znalo dogoditi da ljudi srede kvrgicu a dobiju dozivotne probleme sa ledjima. I suludo je dirati ostale prste. Kazem rijetko se operira, jer se prije toga pokusava nocnim sinama, uloscima i svacime drugime odteretiti stopalo. Ne znam jesi li pokusala prvo neke neoperativne metode. Pravovremeno upotrijebljena korektivna gimnastika, posebni ulosci za cipele itd. mogu sprijeciti op (tako je kod mene bilo). Ja znam za 5-6 metoda operacije i sad ne znam koja je najbolja, ja bih govorila da je neka optimalna u odnosu na pojedinacni slucaj.
Recimo najmanje invazivna je McBride metoda gdje se smao izraslina odstranjuje.
Osobno mislim da je jako bitno koliko puta je kirurg izveo taj zahvat, ja mu ne zelim biti bas 15. pacijentica, ali 150 vec radije.
U svakom slucaju puno srece!
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2009., 23:50   #80
bila sam u bolnici kad su jednoj curi operirali hallux, i nije ništa strašno..boli dosta, oporavak traje 10 dana i moraš nositi tu neku cipelu, i to uopće ne izgleda loše.naprave ti rez kod palca i iznutra ti otpile kost..imaš 4-5 šava, i rade pod spinalnom anestezijom, znače umrtve ti noge no osjet se već vrača za 2 sata nakom operacije..stoga nema brige..
valentina_2101 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:02.