Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2005., 09:12   #21
Quote:
nightfall kaže:
Čitala sam Da Vinciev kod. Knjiga mi nije loša, ali nije ni zaslužila toliku "slavu"
objasni mi, kako bi se ovaj svijet zavrtio onog dana kada bi po ovoj logici promišljali..
Čulina bi nas sigurno izbacila iz putanje da nastavi svojim književnim stvaralaštvom.. s Davidom Beckhemom smo skoro završili na geocentričnom sustavu
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2005., 16:37   #22
Kako je reko Pervan za Beckama, "to nije čovjek, to je ČUDOVIŠTE!!! Po danu igra nogomet, naveče piše knjige, još ima ženu i sve, to je ČUDOVIŠTE!!!"

NARAVNO, sve sa dobrom dozom sarkazma .

E ljudi ja jučer gledam Čulinu i ne vjerujem. Jesam li ja jedini kome je ona iritantna? Ne onako da me živcira jako ili slično, nego jednsotavno ju gledam i mislim si "aj daj šuti kokoši tamo dolje i sjedi" . Doktore, je li sve u redu sa mnom?
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2005., 16:40   #23
Quote:
NoWa kaže:
prijevod jest očajan, al ako sam ga ja, koja imam profesionalnu deformaciju da primjecujem takve stvari, mogla bez problema procitati...ne vidim sto bi to nekom drugom mogao biti problem.
mislim, bolje procitati i los prijevod na hrvatskom nego uopce ne procitati knjigu.
Ma i to što kažeš, ali ja sam IZUZETNO OSJETLJIV na takve stvari . Ali imaš ti pravo, ne škodi pročitati. Ali ako me nešto smeta, smeta me dok vidim hrpu tipfelera i
pravopisnih grešaka u LEKTURIRANOM izdanju nekog svjetskog književnika...
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2005., 21:48   #24
Citala sam i Da Vincijev kod i Andeli i demoni. Osobno mi je bila bolja knjiga Andeli i demoni, mozda zato sto sam je procitala prvu, pa mi je Kod bio lagano po sabloni.
Digital fortress i Deception point nisam citala jos, zna li tko kad mozemo ocekivati prijevod na hrvatski?
Sto se prijevoda tice, mozda je malo previse doslovan, uocis neke engleske konstrukcije. Ali ne bode oci, osim ako nisi prevoditelj... previse se diglo bespotrebne frke oko loseg prevoda, kojeg vecina nece ni zamjetiti.

Sve u svemu, odlicne knjige
 
Odgovori s citatom
Old 04.03.2005., 08:48   #25
Quote:
NoWa kaže:
Dekodirani Da vincijev kod= ima vise verzija. Pokusaj crkve da dokaze neistinosti u knjizi Dana Browna.

sto je smijesno, jer Dan Brown je pisao FIKCIJU.
citao sam i to... doduse, napreskokce.

mislim da je knjiga potpuno opravdano izdana... Dan Brown na pocetku knjige napise da su likovi i dogadjaji izmisljeni, ali da je sve ostalo istina - od detalja na slikama do imena glavnih u onom bratstvu(kako li se zove sad)... a i budimo realni - ne samo da je izasla na americkom trzistu, gdje ce ti ljudi SVE povjerovati... nego jos i blati Crkvu - a zna se da javnost doslovno svrsava od srece kad dobije materijal za napad na Crkvu.

dekodirani da vinciev kod nije roman ni ista slicno... po natuknicama opovrgava svaku broenovu tvrdnju... i ne, nije ju izdala Crkva, vec ju je napisao neki protestantski svecenik.
BootBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2005., 10:41   #26
Naprosto moram reagirati ..
Prije izvjesnog vremena u jednom dnevnom tisku izašao je tekst "Pokrao ih, ironizirao i postao bogat i slavan", o čemu se zapravo radi?
Dan Brown je zapravo sve činjenice iz svog "Koda" pokrao iz knjige "Sveta krv, sveti gral" trojice autora (Michael Baigent, Richard Leigh i Henry Lincoln) i oni su ga odlučili tužit. Ne vjerujete? Toplo vam preporučam da pročitate ovu njihovu knjigu, pa će te sami uvidjet. Knjigu su napisali još daleke 1982. godine, kod nas ju je izdala nakladnička kuća "Stari grad", tema me toliko zaintrigrirala da sam odmah u knjižnici posudila naslove vezane uz tu građu (Templari, Rex Deus, Inkvizicija).
Prije tjedan dana mogli ste i na HTV-u vidjeti emisiju posvećenu templarima, koja je išla u ciklusu "Znanost i mi".
Ukoliko vas takve stvari zanimaju, a uz čitanje "Grala" mnogo toga i naučite iz povijesti, požurite do knjižnice ...

Samo još jedna opaska: knjiga "Sveta krv, sveti gral" nije roman, nego se temelji na istraživanjima ove trojice autora i sve činjenice iznesene u knjizi su povjesno dokazane i arhivirane u raznoraznim arhivima i muzejima.

Pozdrav
fenomena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2005., 10:43   #27
'sveta krv sveti gral' je jedna opako dosadna knjiga, samo nabacane natuknice... zanimaju me templari i sve to, ali opet se nisam mogao natjerati da citam nesto tako dosadno
BootBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2005., 11:05   #28
Re: Dan Brown

Quote:
BootBoy kaže:

... i vec polako vidim uzorak - glavni lik je strucnjak na nekom naizgled nevaznom podrucju, uvucen je u opaku zavjeru, upozna osobu suprotnog spola, rjesava slucaj koji je TOP SECRET - i sve to umotano u hrpu zanimljivih sitnica tipa korijen rijeci sincere i slicno... naravno, bude s tom osobom (ok, iznimka je digital fortress), rijesi slucaj ('neocekivani' obrati na svakoj trecoj stranici), glavni zlikovac je osoba na koju smo 'najmanje' sumnjali, i citav slucaj ostane tajna.
Upravo citam da vincijev kod .. i navedeni uzorak je vec vidljiv, ali
knjiga je zanimljiva i relativno poucna..
moje skromno misljenje.. vrijedi procitati
__________________
Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television, Choose washing machines, cars, compact disc players, and electrical tin openers. Choose your friends. Choose leisure wear and matching luggage. Choose DIY and wondering who the fuck you are on a Sunday morning. Choose your future. Choose life... But why would I want to do a thing like that? Experience will show...
BananaSkin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2005., 14:02   #29
Quote:
fenomena kaže:
Naprosto moram reagirati ..
Prije izvjesnog vremena u jednom dnevnom tisku izašao je tekst "Pokrao ih, ironizirao i postao bogat i slavan", o čemu se zapravo radi?
Dan Brown je zapravo sve činjenice iz svog "Koda" pokrao iz knjige "Sveta krv, sveti gral" trojice autora (Michael Baigent, Richard Leigh i Henry Lincoln) i oni su ga odlučili tužit. Ne vjerujete? Toplo vam preporučam da pročitate ovu njihovu knjigu, pa će te sami uvidjet. Knjigu su napisali još daleke 1982. godine, kod nas ju je izdala nakladnička kuća "Stari grad", tema me toliko zaintrigrirala da sam odmah u knjižnici posudila naslove vezane uz tu građu (Templari, Rex Deus, Inkvizicija).
Prije tjedan dana mogli ste i na HTV-u vidjeti emisiju posvećenu templarima, koja je išla u ciklusu "Znanost i mi".
Ukoliko vas takve stvari zanimaju, a uz čitanje "Grala" mnogo toga i naučite iz povijesti, požurite do knjižnice ...

Samo još jedna opaska: knjiga "Sveta krv, sveti gral" nije roman, nego se temelji na istraživanjima ove trojice autora i sve činjenice iznesene u knjizi su povjesno dokazane i arhivirane u raznoraznim arhivima i muzejima.

Pozdrav
dobar dan Sherlock:klap:
pa to vec znaju i ptice na grani

ali, the point je da je Dan Brown pisao fikciju, samo koristeci podatke iz te knjige, dakle pozivajuci s ena nju.
izazvala se takva frka, a sve te cinjenice su iznijete vec godinama ranije. zato je frka smijesna i besmislena
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2005., 14:07   #30
jao fenomena,
zamisli samo kolike si ljude sada rasplakala...
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2005., 15:00   #31
Quote:
BootBoy kaže:


dekodirani da vinciev kod nije roman ni ista slicno... po natuknicama opovrgava svaku broenovu tvrdnju... i ne, nije ju izdala Crkva, vec ju je napisao neki protestantski svecenik.
koji,nije li neka zenska pisac...ucinilo mi se u prolazu da sam vidila zensko ime
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2005., 15:20   #32
Quote:
BootBoy kaže:
'sveta krv sveti gral' je jedna opako dosadna knjiga, samo nabacane natuknice... zanimaju me templari i sve to, ali opet se nisam mogao natjerati da citam nesto tako dosadno

BootBoy, onda te takve teme ne zanimaju ako su ti dosadne.

Mene ipak intrigrira da li je Isus zaista bio oženjen Marijom Magdalenom, da li su imali potomstvo, kakvu su ulogu u svemu tome imali templari i zašto nas je Vatikan stoljećima lagao... zato sam i počela čitat o toj tematici.
fenomena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2005., 21:35   #33
Quote:
fenomena kaže:
BootBoy, onda te takve teme ne zanimaju ako su ti dosadne.

Mene ipak intrigrira da li je Isus zaista bio oženjen Marijom Magdalenom, da li su imali potomstvo, kakvu su ulogu u svemu tome imali templari i zašto nas je Vatikan stoljećima lagao... zato sam i počela čitat o toj tematici.
zanima me, ali nisam fanatik.
sto se marije magdalene tice - ako Crkva kaze da se nije ozenio, nije se ozenio.
BootBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2005., 21:40   #34
Quote:

koji,nije li neka zenska pisac...ucinilo mi se u prolazu da sam vidila zensko ime
google kaze martin lunn
BootBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2005., 22:09   #35
a knjizara Welborn Amy



knjizara
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2005., 22:20   #36
Quote:
Samantha kaže:
a knjizara Welborn Amy



knjizara
da ti iskreno kazem, google mi je izlistao film po toj knjizi (pretpostavljam).
citao sam ju na kompu, napreskokce i nisam gledao ime pisca... posto je na engleskom, iz samog teksta se nije mogao zakljuciti spol pisca (prvo lice, jel).. isto tako, protestanti dopustaju zenama da budu svecenici... tako da je moguce.


a mozda sam ja nesto opet sanjao pa mislio da je java
mrzim kad se to dogodi
BootBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2005., 12:57   #37
upravo o cemu sam govorio: isto to kazu i u kliku
BootBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 16:59   #38
ako imate pristojno znanje engleskog, definitivno preporucujem citanje na engleskom ili, jos bolje, paralelno na engleskom i na hrvatskom pa da se sprdate prijevodu... naici ce te da je zenska u prijevodu napisala ''penjati se'' umjesto ''silaziti'', ''i'm a ghost'' je prevela sa ''ja sam gust'', a ''the immaculate conception'' izrazom ''casna koncepcija'' (hey, stara, mogla si upotrijebiti i ''bezgresno zacece'', nitko te ne bi streljao). kvragu, pisala sam si te bisere na komad papira, al' sam ga nekud zametnula...

sto se tice toga da ih je brown ''pokrao'' i okaljao knjigu ''sveta krv, sveti gral''... - a hebiga ljudi, ispada da je onda, primjerice, svaki redatelj koji je snimio film o nekoj povijesnoj licnosti i pritom upotrijebio perspektivu koja povijesnicarima nije po volji zasluzio da ga se kazni... mislim, tip je napisao t-r-i-l-e-r, fikciju, ok? a to sto ju mijesa sa stvarnosti uopce ne bi trebao biti bed. onaj koga zanima ''vise'' ili ''drugacije'' slobodno moze u knjiznicu/na internet/wheresoever, pokupiti podatke sa milijun razlicitih izvora pa se uzdati u svoj vlastiti intelekt i sposobnost rasudjivanja ili jednostavno odabrati oslanjajuci se na vlastitu vjeru/uvjerenja, jedini problem je sto za to nitko normalan tko se ne bavi povijescu nema vremena... i mislim da su vec trebala proci vremena bezuvjetnog pokoravanja svim dogmama i autoritetu samo zato da ne covjek ne bi nastradao, da ne bi bio ocrnjen kao arogantan ili lazljivac ili heretik ili da ne bi nekoga uvrijedio. mislim da je svijet sada dovoljno cuo o tome da u brownovom djelu nije sve istina i da se ne treba osloniti na sve ono sto je okarakterizirao epitetom ''stvarno''. to nije toliko ni vazno, vazno je nesto drugo. za mene kod nije samo triler, niti je bio nesto sto treba primiti zdravo za gotovo - za mene je to neka vrsta triggera.

promatrajuci da vincijev kod kao triler djeluje mi malo plitko, nisam bas luda za trilerima. ali uzimajuci u obzir opise umjetnickih djela i podatke o da vincijevom djelu (stvarno nisam imala pojma sto je to kripteks), neke povijesne cinjenice i ostale trivia dokumentarnog ili naoko dokumentarnog karaktera (kako vam drago), tu sam ostala PAF. knjiga mi je zagolicala mozdane vijuge i potakla na istrazivanje , a i lagano me frustrira jer nemam vremena za sve to... religiozna nisam, otvorena sam za sve (od svega ''pokupi'' ono najbolje), pali me demitologiziranje (cinjenica je da su mitovi previse mistificirani, da su neki sveci prikazani kao whiter than white, da su gresnici cesto crnji od crnog, a da su seks-simboli precesto pod maskom i stoga u ocima ostalih vise hot nego sto bi trebali biti i da je ljudima cesto lakse stvari obojati crnom ili bijelom bojom jer je cesto lakse prihvatiti lijepo upakiranu JEDNOSTAVNU iluziju nego KOMPLICIRANU istinu). bez obzira na sve, brown me u najmanju ruku potaknuo na razmisljanje. procitajte ili pogledajte koji interview s njim - covjek je i sam rekao da je vjernik, ali i da je otvoren prema svemu. ja nisam stekla dojam da on ikoga vrijedja. a pravi vjernik i covjek otvorena srca ce shvatiti da institucionalizacija cesto moze biti i stetna. ne mozemo biti vodjeni samo srcem ili samo umom ili samo rukama - ne mozemo samo i iskljucivo slijepo vjerovati u sve sto nam netko servira, u sve dogme svijeta, ne mozemo samo i iskljucivo razmisljati kao teski skeptici i odbijati sve sto se nadje pred nama i ne mozemo samo i iskljucivo sluziti svojim rukama bez da im damo jos neku svrhu i koordinaciju sa srcem i umom. a mnogi prakticiraju samo jednu od tih krajnosti. i mnogi ne znaju ili ne zele shvatiti sto je to METAFORA.
 
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 10:16   #39
Da Vincijev kod

Ja sam mislio da je "Sveta krv, sveti Gral" knjiga za kućanice.
A onda se pojavilo ovo...
Kao što je već spomenuto Brown doslovno kopira teze iz one gore knjige (koja je btw. objavljena 1981.) te iza koje je proizašao još čitav niz sličnih dubokoumnih knjiga.
Tako da on ne piše ni o čemu novome.

Stavimo li na stranu "kontraverznu" temu,
zar nitko ne primjećuje da je pretvaranje "Svete krvi" u roman izvedeno na razini lošeg šund romana koji vrvi klišejima i nelogičnostima, a čiji krimi zapleti bi možda prošli u stripu. (npr. kako li su samo prevarili policajce u muzeju)

- ultrapametni Amerikanac
koji kad vidi zrcalni (engleski) tekst počne mudrovati...
"I don't know," Langdon whispered intently. "My first guess is a Semitic, but now I'm not so sure. Most primary Semitics include nekkudot. This has none."
"Probably ancient," Teabing offered.
"Nekkudot?" Sophie inquired.
Teabing never took his eyes from the box. "Most modern Semitic alphabets have no vowels and use nekkudot—tiny dots and dashes written either below or within the consonants—to indicate what vowel sound accompanies them. Historically speaking, nekkudot are a relatively modern addition to language."
...

i kad napokon otkrije o čemu se radi... vjerojatno američke kućanice ostanu PAF! Pa on je tako pametan

- nadmoć anglo-američke kulture nad europskom
pr. ...Champs-Elysées, the two-mile stretch of posh storefronts that was often called the Fifth Avenue of Paris...

Da ne spominjem Brownovo "poznavanje" francuskog ili ne daj bože latinskog jezika.
Svi Francuzi krenu govoriti na francuskom i to obično jednostavne naredbe i pozdrave pa se onda prebace na engleski.
Naravno srednjovjekovno tajno društvo kao i dobri Francuzi koriste isključivo engleski jezik jer je to ipak La lingua pura!

Onda klišeji...
-zločesti policajac
-zločesti albino guy
-zločesti katolici
-super sigurni sefovi i banalne šifre, potjere automobilima...
i tako u nedogled.

I tip je na tome zaradi milijune.
umjesto da se takav roman prodaje na kioscima zajedno s western i ninđa izdanjima
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2005., 10:32   #40
Quote:
fenomena kaže:
... a uz čitanje "Grala" mnogo toga i naučite iz povijesti, požurite do knjižnice ...
Samo još jedna opaska: knjiga "Sveta krv, sveti gral" nije roman, nego se temelji na istraživanjima ove trojice autora i sve činjenice iznesene u knjizi su povjesno dokazane i arhivirane u raznoraznim arhivima i muzejima...
A joj ovo sam tek sad vidio.
naučite iz povijesti


kažeš sve činjenice iznesene u knjizi su povjesno dokazane i arhivirane
Jao

Knjiga je zabavna ali je znanstveno nula.
Tintin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:01.