Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2015., 13:37   #121
Quote:
KrakenGames kaže: Pogledaj post
moj deda kaže ropček/robček ... no njemu bi također rekli da ne zna pravilno govoriti hrvatski jer mu štokavski nije materinski. niti moji prijatelji, većina nisu odavde, ne koristi to kad im je neprirodno/tuđinski =)
Pozdravljam KrakenGamesovog dedu.
U mojoj mladosti u Zagrebu se rijetko čulo marama, maramica. Svi smo brisali nos rupčićima a bake su na glavu stavljale rupce. U 6. postaji Križnog puta piše 'Veronika pruža Isusu rubac'. Ne piše ni maramu ni maramicu (svilenicu).
richard5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 21:31   #122
Quote:
richard5 kaže: Pogledaj post
Pozdravljam KrakenGamesovog dedu.
U mojoj mladosti u Zagrebu se rijetko čulo marama, maramica. Svi smo brisali nos rupčićima a bake su na glavu stavljale rupce. U 6. postaji Križnog puta piše 'Veronika pruža Isusu rubac'. Ne piše ni maramu ni maramicu (svilenicu).
Ja dan-danas normalno velim rupcic. U Zagrebu me mnogi cudno gledaju. Tuzno, ljudi... Tuzno
tupavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2015., 14:18   #123
Evo, neznam jeli tko stavio već ali evo jedan riječnik: http://hrcak.srce.hr/file/191212

Radi se o čakavici u Pokuplju, svojevsrnoj oazi čakavskog govora prema dugoj resi. Fenomenalno mi je da je nadomak Karlovca još živa čakavština, te da psotoji taj jedan mix kajkavskog, čakavskog i štokavskog. Ima puno riječi ovdje koje su pred izumiranje.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 11:30   #124
Imam jedno pitanje u vezi riječi 'reći'. Točnije, prezent glagola reći.

Je li doista arhaizam u hr jeziku reći on/ona/ono rekne, ja reknem?

Ako ne tako, kako bismo onda trebali kazati, on/ona kaže? No kaže je prezent glagola kazati, a ne reći.
Zar nije normalno reći on je rekao kao i on je kazao? Kako to da je prezent glagola reći (rekne, reknem itd.) arhaizam?
angot is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 18:12   #125
A odakle ti to? Nije istina. Iako ćeš vjerojatno češće čuti prezent od "kazati" negoli od "reći"; s perfektom pak suprotno.
__________________
किं तु पूर्वं पराजैषीरात्मानमथवा नु माम्।
.
bhavatarini is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 18:51   #126
Quote:
bhavatarini kaže: Pogledaj post
A odakle ti to? Nije istina. Iako ćeš vjerojatno češće čuti prezent od "kazati" negoli od "reći"; s perfektom pak suprotno.
Tako su mi rekle fakultetski obrazovane osobe (profesori), naime da se "rekne" ne kaže i da je to arhaizam. Meni je to bilo malo čudno jer znam da je to prezent glagola reći. Pa zato pitam, je li zbog rjeđe uporabe prezenta glagola reći (reknem/rekneš/reknemo itd.) njegovo korištenje u govoru i pisanju arhaično i samim time neprimjereno?
angot is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 00:41   #127
Profesori čega?
Ne znam šta im znači to da "se 'rekne' ne kaže". Gluposti. Ali stoji ovo što rekoh gore i, u skladu s time, dalo bi se razmisliti o tome pripadaju li te rjeđe forme leksiku na prijelazu. Ali o arhaičnosti nema govora.
__________________
किं तु पूर्वं पराजैषीरात्मानमथवा नु माम्।
.
bhavatarini is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 13:51   #128


"... zatekla ju je kako spava na homuštima trave iz slamarice što ju je rasparala noktima i zubima." (Milivoj Telećan)

Gdje li je pronašao homušt?
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 16:05   #129
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post


"... zatekla ju je kako spava na homuštima trave iz slamarice što ju je rasparala noktima i zubima." (Milivoj Telećan)

Gdje li je pronašao homušt?
Možda tamo gdje je ovaj pronašao naoružanje...

Jebiga, nemrem si pomoć...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 16:24   #130
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post


"... zatekla ju je kako spava na homuštima trave iz slamarice što ju je rasparala noktima i zubima." (Milivoj Telećan)

Gdje li je pronašao homušt?
U Vukovu rječniku, mislim.

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Možda tamo gdje je ovaj pronašao naoružanje...

Jebiga, nemrem si pomoć...
Točno. To će biti tiskarska pogreška. Homut je "pregršt". Možda je pomiješao te dvije riječi.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 11:27   #131
Pozdrav Zdravo kao da je dobrim dijelom nestao....
__________________
...Ležati,a ne spavati.Čekati,a ne dočekati..Bez slasti se ljubavi podavati..
Te tri stvari znače;crkavati!
JakšaŠparemblek is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2015., 10:18   #132


Evo još zanimljivih riječi: grezoća i pridjev grez. Nikad dosad čuo. A ima i grezost, grezulja (HJP), grezarija, grezati, najgreziji, grež.

Primjeri:

- Nastala je moćna i arhajski greza pjesma, pod kojom će se naježiti svatko tko je zna i ima čime čuti. (M. Jergović: "Jid")

- Napravljen od samih proturječnosti. Bio je i tragičan i komičan. I sablažnjujuće prost, grezi šibenski težak, i beskrajno fin, aristokratski rafiniran. Nakostriješio bi se i na slutnju kritike ili prijekora, ali bi druge bez mjere i takta ošinuo... (A. Tomić: "In memoriam")

- "(...) a tabloidi - nenadmašni u spoju grezoće i nacionalizma - već su na radnoj temperaturi iz jeseni 1991." (J. Pavičić: "Kome, zapravo, koristi...")
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2015., 05:13   #133
Smile

Quote:
Shain kaže: Pogledaj post


Evo još zanimljivih riječi: grezoća i pridjev grez. Nikad dosad čuo. A ima i grezost, grezulja (HJP), grezarija, grezati, najgreziji, grež.

Primjeri:

- Nastala je moćna i arhajski greza pjesma, pod kojom će se naježiti svatko tko je zna i ima čime čuti. (M. Jergović: "Jid")

- Napravljen od samih proturječnosti. Bio je i tragičan i komičan. I sablažnjujuće prost, grezi šibenski težak, i beskrajno fin, aristokratski rafiniran. Nakostriješio bi se i na slutnju kritike ili prijekora, ali bi druge bez mjere i takta ošinuo... (A. Tomić: "In memoriam")

- "(...) a tabloidi - nenadmašni u spoju grezoće i nacionalizma - već su na radnoj temperaturi iz jeseni 1991." (J. Pavičić: "Kome, zapravo, koristi...")

Nemoj zezat' da nikad nisi čuo?! Slabo se s Dalmošicama družiš.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2015., 07:18   #134
Quote:
Dijete Cvijeća kaže: Pogledaj post
Nemoj zezat' da nikad nisi čuo?! Slabo se s Dalmošicama družiš.
Ni s Primorkama. U Hrvatskom primorju najnormalnije se čuje da je nešto "grezo za vidit" ili "za čut".
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2015., 06:28   #135
Šetalište
kuroishijin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2015., 09:18   #136
Quote:
JakšaŠparemblek kaže: Pogledaj post
Pozdrav Zdravo kao da je dobrim dijelom nestao....

Zdravo Jakša...

Nije,nije:

Zdravo Marija,milosti puna.... itd
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2016., 21:50   #137
ishavijestiti se



Evo dvije simpatične riječi: "ishavijestiti" i "ishavijest". Još kad bi im netko znao sinonime i etimologiju, gdje bi nam bio kraj.

Jergović danas piše: "Oni su se ishavijestili i povjerovali u Mesiju iz drugog, mnogo važnijeg razloga: iz žudnje za čudom i čudotvorcem."

Iz "Dvora od oraha": "A on se ishavijesti što ga je poljubila časna sestra!"

Ili nedavno: "Malo nakon Velikog rata, još dok su dame u ishavijesti padale u nesvijest i nije zavladao tonfilm, nego je moj praujak Rudi u bioskopima Apolo i Volta svojom violinom pratio zbivanja na najnovijim hitovima nijemog filma, 'Ay Querida' je bila svima poznati šlager."
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 08:33   #138
Ako nekoga zanima.

1. Značenje:
- ishavijest je iznenađenje, začuđenost, zapanjenost; zbunjenost
- ishavijestiti - iznenaditi, začuditi; biti izvan sebe.

2. Etimologija:
Dekomponirano od ob-avěstiti < obь-věstiti (ili od avijest < vavijest < vъvěstь = svijest). "H" je protetsko.

3. Bez prefiksa:
-(h)avijest je svijest, prisebnost, pamet
-(h)avijestiti je urazumiti; osvijestiti se, doći k sebi.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 17:30   #139
Mene je zanimalo i sad znam.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2016., 13:55   #140
zlohota



Naišao sam na riječ zlohota:

- Svijet u koji se nitko nije pačao jer im je zlohota bila predobra pamćenja, jer se izdajnički ubod njihova prijetvornog noža mogao dugo pritajiti.

- Prostakluk onog vremena tumačio je kao zlohotu.

- Taj je čovjek svoju zlohotu utopio u tuđem laskavom prepričavanju.

(Iz prijevoda Mirjane Polić-Bobić "Evaristo Carriego" - J. L. Borges)


Mogla bi i dobrohota, dobrohotan već postoji, a postoji i pohota < po- + *hotěti = htjeti.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:42.