Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2019., 20:39   #1
Patenti - općenito

Pozdrav,

jel ima koga ovdje da se kuži u patente?

Kako se uopće provjerava koji patenti postoje na međunarodnom levelu?

Koliko je komplicirano patentirati nešto na međunarodnom levelu?

Smatrate li da kvalitetni patenti bitno podižu perspektivu i vrijednost firme koja posjeduje patente?

Hvala.
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2019., 11:25   #2
u nekoliko firma sam bio odgovaran patente i sve oko toga.
uvijek sam sve obavljao sa advokatima za patente (u hrvatskoj su za to registrirani zastupnici (tehničari) pri državnom zavodu za intelektualno vlasništvo).
kad prvi puta prijavljuješ patent onda bi ti obavezno prepručio zastupnika, najbolje jedan veći biro gdje za svaku branšu postoje specijalisti. univerzalni tehničari ne postoje!
najveći problem je, a to su mi svi tehničari potvrdili, da klijenti neznaju što bi pantentirali to moraš dobro razraditi i formulirati.
exaktno formularanje i pisanje patenta obavni zastupik, crteže ako je potrebno možeš i sam napraviti. istraživanje unaprijed, prijavu u jednoj zemlj isto obavi zatupnik.
sve to zajedno bi u austriji koštalo oko 4.000.- do 6.000.-€ ovisno o tome koliko je opširan opis.
imaš i tražilicu ali funkcionira kad se već malo razumiješ u stvar i ako znaš što tražiš. ja sam se dosta služio sa tom stranicom za jednostavne recherche.
https://www.epo.org/searching-for-pa...net.html#tab-1

i računaj da nakon "prvog koraka" počinju pravi troškovi. a i uvijek moraš razmišljati koliko novca imaš u pozadini ako treba procesirati ...
prijava za svaku zemlju se plaća extra!

opiši malo o čemu se radi i gdje i kako bi htio prodavati.
na raspolaganju imaš prijave za hrvatski, europski, američki (=usa, mexiko, canada) ili svjetski patent.
DrSigmundFreud is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2019., 20:37   #3
Imas patentni ured u Vukovarskoj, tamo mozes dobiti dosta materijala o tome kako se patent sastavlja.
Na espacenetu mozes pregledavati objavljene patente, pa vidjeti primjere koji su bliski tvom slucaju

Od prijave patenta ti se javlja patentni ured sa zahtjevima za potrebnim ispravcima. Tzv. Potpuna provjera znaci da bi ti se obavila provjera da li takvo nesto vec postoji u patentnoj bazi (ne ukljucuje tzv stanje tehnike, a moze se to izbjeci tzv konsenzualnim patentima).
Od datuma prijave patentu, imas patentnu globalnu zastitu slijedecih godinu dana. Dalje se placa po zemlji i sl..

Devil is in the details..



Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:32.