Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2013., 19:59   #61
Osoba ima pravo na naknadu za GO.
A otpremnina u ovom slučaju onda ide prema Pravilniku o porezu na dohodak.
Može i više od toga al je onda oporeziva.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 20:32   #62
Da 8.000,00 kn ali to treba biti navedeno u internom pravilniku firme (npr. kolektivnom ugovoru), ako ima pravo na naknadu GO za 2012 onda ima pravo i za 2013 (ako nije koristila) i to "Pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora"
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 08:31   #63
Pozdrav svima! Ima li radnik pravo na otpremninu kod sporazumnog otkaza?
lena24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 11:57   #64
Quote:
lena24 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! Ima li radnik pravo na otpremninu kod sporazumnog otkaza?
Ne postoji obveza iz Zakona o radu da se pri sporazumnom raskidu ugovora o radu isplaćuje bilo kakva otpremnina.
Ako se radnik i poslodavac dogovore može se isplatiti, ali obaveze nema. U slučaju kad se otpremnina isplaćuje, neto svota se preračunava u bruto i na to se obračunavaju i plaćaju doprinosi, porez i prirez. Tj. takva otpremnina ako se i isplati nije neoporeziva.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 17:31   #65
Quote:
apić kaže: Pogledaj post
Da, radi se o općoj nesposobnosti.
Znači ima pravo na isplatu GO za 2012.
Ima pravo i na koju kunu iz ove godine
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 16:48   #66
Pozdrav,

Molim pomoć u sljedećem slučaju:

Osoba je radila u jednoj tvrtki 30 godina, pa je njezin ugovor o radu ( i kompletnog odjela ) prenesen na novog poslodavca.

Ima li ta osoba pravo na otpremninu u slučaju poslovno ili osobno uvjetovanog otkaza, te izvanrednog otkaza zbog povrede prava radnika od strane novog poslodavca?
__________________
Javnost ne zna da je MOST u 6 resora koje je preuzeo doveo po 3-4 osobe. A ispod je sustav iskadroviran u vrijeme HDZ i SDP vlada. Oni samo probude svoje unutarnje spavače i odmah krenu u akcije. Most nema nikog prethodno kadroviranog, osobe s etiketom MOST-a bore se unutar tromih i promjenama nesklonih struktura , dok naivna javnost nasjeda na spinove da MOST nešto koči. A ti se ljudi bore kao vojnici.
midgetninja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 22:51   #67
Evo što kaže Zakon:
Otpremnina
Članak 119.
(1) Radnik kojem poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnog rada, osim ako se otkazuje iz razloga uvjetovanih ponašanjem radnika, ima pravo na otpremninu u iznosu koji se određuje s obzirom na dužinu prethodnog neprekidnog trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem.
(2) Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod tog poslodavca.
(3) Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije, ukupan iznos otpremnine iz stavka 2. ovoga članka ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.

Prema tome bi ta osoba imala pravo na otpremninu.
A što piše o otkazu ugovora o radu kod starog poslodavca; zašto se ugovor raskida?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 05:47   #68
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Evo što kaže Zakon:
Otpremnina
Članak 119.
(1) Radnik kojem poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnog rada, osim ako se otkazuje iz razloga uvjetovanih ponašanjem radnika, ima pravo na otpremninu u iznosu koji se određuje s obzirom na dužinu prethodnog neprekidnog trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem.
(2) Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod tog poslodavca.
(3) Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije, ukupan iznos otpremnine iz stavka 2. ovoga članka ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.

Prema tome bi ta osoba imala pravo na otpremninu.
A što piše o otkazu ugovora o radu kod starog poslodavca; zašto se ugovor raskida?
Hvala na odgovoru.
Radi se o prijenosu ugovora, nema prekida.
Zato i mislim da radnici imaju pravo na otpremnine.
__________________
Javnost ne zna da je MOST u 6 resora koje je preuzeo doveo po 3-4 osobe. A ispod je sustav iskadroviran u vrijeme HDZ i SDP vlada. Oni samo probude svoje unutarnje spavače i odmah krenu u akcije. Most nema nikog prethodno kadroviranog, osobe s etiketom MOST-a bore se unutar tromih i promjenama nesklonih struktura , dok naivna javnost nasjeda na spinove da MOST nešto koči. A ti se ljudi bore kao vojnici.
midgetninja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2013., 11:41   #69
Pozdrav, iman jedno pitanje.
Znaci nakon isteka otkaznog roka dobila sam papire i radnu knjizicu,ali ne i obracun otpremnine.
Zanima me je l i postoji neki zakonski rok u kojem mi mi moraju uruciti obracun,i kako se obracunava otpremnina ,tri zadnje place pune prije porodiljnog ili 22 dana (5 mjesec),puni 6 i 18 dana 7 mjeseca?!

Puno hvala
__________________
ponekad poželim.....

Zadnje uređivanje čupko_25 : 28.07.2013. at 11:52.
čupko_25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2013., 11:59   #70
post prije tvog imaš prepisani članak 119. zakona o radu koji uređuje otpremninu.
a za obračun pogledaj članak 85. zakona o radu.
__________________
pa opet dobro
free spirit is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2013., 13:38   #71
otpremnina ili posao ali....

nakon 12 god. rada u škveru dobio sam otkaz.Do prije par dana sve je bilo u stilu : ti najvjerovatnije ostaješ.Prije dva dana mi je rečeno : radiš još sutra.Otkaz je naravno poslovno uvjetovan.U sljedećem momentu je iskrslo da nisam smio dobiti otkaz jer spadam u kategoriju "zaštićenih" radnika.Prije 9 godina sam operirao kičmu i imao dugotrajan oporavak i u jednom od vještačenja utvrđeno je da mi prijeti neposredna opasnost od nastanka invalidnosti čime sam uvršten u kategoriju zaštičenih radnika.Iz proizvodnod djela premješten sam u alatnicu.
Poslodavac je napravio propust jer mi nije dao da potpišem Suglasnost da se zaštićenim kategorijama može dati otkaz.

Sada mi nude da potpišem tu Suglasnost, dobivam otkaz i otpremninu ili da ostanem raditi i izgubim pravo na otpremninu.

Zašto to pravo ne mogu kasnije ostvariti?Zašto radnici ostaju i dobivaju otpremninu a ja ne mogu ostati i dobiti otpremninu?Diskriminacija? (nepovoljnijem položaju od drugih za istu stvar?)

Kolega koji je vodio alatnicu, ide u mirovinu i radio je samnom primopredaju.
Sad na to mjesto dolazi osoba iz kancelarije bez odgovarajućeg iskustva i struke.Da li je uopće u skladu s Zakonom da mene otpuštaju a njega zapošljavaju (što je s onim da se na to radno mjesto idućih 6 mjeseci nemože nitko zaposliti?)

Nitko ne kaže koji Zakon/pravilnik/kolektivni ugovor kaže da je to tako, samo kažu: biraj??!!!

Tražili su da se odlučim danas ali na moje insistiranje dan mi je rok do utorka.

Ima li to kakav savjet/naputak...bilo što?Što uopće izabrat u ovim nesigurnim vremenima.
veseljko69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 13:26   #72
Quote:
free spirit kaže: Pogledaj post
post prije tvog imaš prepisani članak 119. zakona o radu koji uređuje otpremninu.
a za obračun pogledaj članak 85. zakona o radu.
Hvala,nakon danasnje price s pravnikom ništsa mi nije jasnolavuša:
On mi tvrdi da mi racunovodstvo ne izdaje nikakav obrazac za otpremninu,da mi evantualno mogu izracunat,i da mi obracunavaju ove zadnje tri place znaci 18 dana 7 mjeseca,puni 6,i 22 dana 5 mjeseca

Je li uopce postoji neki vremenski rok za ispatu otpremnine i izdavanja obrasca?
__________________
ponekad poželim.....
čupko_25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 15:47   #73
Lijepo ti je free spirit napisao "Zakon o radu" članak 85 i 119, ljepo ti njiam napisi pismeni prigovor i navedi pravnoj sluzbi sve sto te muci u vezi otkaza pa to prosljedi s povratnicom prek poste, ako ces trebati imati ces pismeni trag za zastitu svojih prava i potrazivanja.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 16:23   #74
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Lijepo ti je free spirit napisao "Zakon o radu" članak 85 i 119, ljepo ti njiam napisi pismeni prigovor i navedi pravnoj sluzbi sve sto te muci u vezi otkaza pa to prosljedi s povratnicom prek poste, ako ces trebati imati ces pismeni trag za zastitu svojih prava i potrazivanja.
Puno hvala
__________________
ponekad poželim.....
čupko_25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2013., 00:31   #75
pozdrav !
dal mi neko može odgovorit,naime radi se o slijedećem,moje radno mjesto je ukinuto,aneksom ugovora mi je ponuđen drugi posao ali s manjim koeficijentom plače,anex nisam potpisao,slijedi mi otkaz ugovora o radu sa sklapanjem novog za isto radno mjesto i naravno manjim koeficijentom plaće,jednom sam pročitao u nekom listu,mislim da se zvao DIREKTOR gdje pravnik odgovara da se bez obzira na promjenu radnog mjesta koeficijent ne bi smio smanjit več ostat isti kojeg sam do sad imao,molim nekog dal ima taj broj lista ili mi može pravno odgovorit,zahvaljujem!!
__________________
SUZUKI je SUZUKI sve ostalo su motori
mileny is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2013., 00:58   #76
Quote:
geforce kaže: Pogledaj post
ma nisam ja firmu nasljedila,niti preuzela.
ja sam otvorila svoju firmu,i samo posao njegov nastavila,bez ikakvih njegovih dugovanja. nikakav ugovor među nama nije potpisan.
i moja je dobra volja sto sam ja uzela njegove radnike.
da sam bila pametnija,dobro bi pazila i sad mi se ovo ne bi događalo....
ne lupetaj. tražiš savjet,a radiš magarce od ljudi od kojih ovdje tražiš pomoć.
ti i tvoj otac ste napravili tipičnu hrvatsku "čaroliju", njemu posao nije išao pa je zatvorio,a ti došla, osnovala novu firmu, zadržala ljude i magičnim štapićem nastavila poslovati? dugova naravno nije imao nikakvih, nije se bojao blokade pa zbog toga preko tebe nastavio poslovati? i tebe zanima što bi sud rekao zbog otpremnine? za početak poslao bi ti inspekciju da dobro pronjuška tu vašu sjajnu ideju o promjeni naziva i vlasnika,a znaš i sama kako bi to završilo. Zato ne pravi se blesava, plati ženi ako zaslužuje jer bi netko mogao zapiknuti nos tamo gdje se najmanje nadaš.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2013., 15:58   #77
Kada je trebala biti isplaćena opremnina javnom službeniku koji je navršio 03.01.2012. godine 65 godina života i nastavio sa korištenjem godišnjeg odmora za 2012. godinu do 14. 02. 2012. godine. Naime do sada ne uspijevamo saznati da li je ustanova napravila prekršaj, ako je istu isplatila u 10. mjesecu 2011. godine, te je ušla u osnovicu za obračun starosne mirovine. To nije primjenjivano na ostale radnike, već im se isplaćivalo nakon donošenja rješenja o prestanku radnog odnosa. Čelni ljudi su odbili na pismeno obraćanje odgovoriti i pozvali se na poslovnu tajnu. Sramota da se samovolja proglašava tajnom. Predsjednik sindikata nije znao odgovor. Nema odgovora ni u Kolektivnom ugovoru, te bi molili ako netko zna odgovor. Bili bi zahvalni.
velika-pitalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 15:02   #78
Prije svega lijep pozdrav!
Ako ima netko tko bi me mogao savjetovati, molila bih. Naime dosla sam kao zamjena tajnice u jednu školu i prvo šta me je docekalo su dva otkaza, jedan osobno uvjetovani otkaz odnosno nastala je profesionalna nesposobnost za rad, a jedan poslovno uvjetovani otkaz tj. tehnoloski visak. Pisem te dvije Odluke o otkazima i naisla sam na problem kod odredivanja prava na otpremninu. i temelni kolektivni i granski kolektivni po tom pitanju pozivaju se na opće propise o radu. Temeljem čl. 119 pravo na otpremninu ima radnik kojem poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekinutog rada. I tu je nastala zbunjenost. Ja sam shvatila taj clanak na nacin da se racuna samo neprekidan rad kod poslodavca, dakle rad bez prekida , ne racunajuci naravno ugovore koie se vezu na prethodni ugovor isti sljedeci dan, ali ako ima veci prekid onda je to prekinuti rad. Primjerice jedna radnica ima vise ugovora sa skolom na određeno vrijeme , ali se prekidima nekad od 3 mjeseca i ovaj zadnji prekid ima od 8 dana, prije dana kada je dobila ugovor na neodredeno. Sada taj ugovor nema dvije godine pa dakle ona po tom clanku nebi imala pravo na otrpemninu. Tako sam ja zakljucila. Iskreno da vam kazem kad sam zvala neke pravne sluzbe i savjetnike, dovoljno je reci kako sam sa tri razlicite strane dobila tri razlicita odgovora i svaki je na kraju rekao ja tako mislim ALI provjerite vi jos to! I sad neznam kod koga da više provjeravam. I još bih postavila pitanje- u slucaju da se radnik zali na Odluku, kome se zalba izjavljuje? Dali Školskom odboru ili? Nova sam u tom poslu, stvarno nova i bila bih zahvalna za svaku pomoć. Hvala unaprijed.
Lidijja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 14:03   #79
Sigurniji otkaz je onaj "tehnološki visak", zalite se onome ko vam je otkaz napisao.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2013., 13:18   #80
Da li mogu otpremninu isplaćivat na 12 obroka, počevsi od 11 mjeseca ove godine pa sve do 10 mjeseca iduće godine?
Da li ju mogu putem blagajne isplaćivat budući da je neoporeziva, koji članak pravilnika?
mariomezenga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:57.