Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2004., 13:05   #1
Steven Erikson - The Malazan Book of the Fallen

Di smo stali?
Quote:
Istina. Ali opet ponekad se čini da je postati bog u Malazanu jedna od lakših stvari. Probaj zadobit poštovanje svojih trupa i onda si u problemima.
Je.Kako koji.
"Elder Gods" su u biti jedini pravi bogovi.
K'Rul, Sister Of Cold Nights, Draconus, uspavana Burn...
Pa i Mother Of Darkness...koja se samo spominje...
Pa i Lady Envy je dio te priče jer je Draconusova kćerka.


Ostali niži bogovi koji su u biti ascendanti zasjeli u svoje warrene (koji su samo djelići warrena Elder magica). Zato je i normalno da jedan ascendant koji koristi Elder Magic tjera strah u kosti bogovima.
Jebiga.... normalno je da Amannas cvika od Anomander Rakea. Em ima jači warren iza sebe, em ima Draginpur u rukama...pa se ti misli.
Sjeti se kad je bivša adjunct Lorn rekla kako Otataral može ubiti svakog boga ali nema utjecaja na Toola jer T'lan Imassi koriste Tellan warren.
Dakle ono što je smrtonosni i za bogove je bezopasno za pripadnike elder races koji ček nisu ni ascendanti.

Inače...genijano je kako je koncipirao T'lan Imasse...
__________________
Legende nikad ne umiru!
Roose Bolton is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 17:14   #2
Re: Erikson....da ne krcamo druge topice

Quote:
Roose Bolton kaže: K'Rul, Sister Of Cold Nights, Draconus, uspavana Burn...
Pa i Mother Of Darkness...koja se samo spominje...
Pa i Lady Envy je dio te priče jer je Draconusova kćerka.
Ovo će mi dobro doć da se podsjetim.
Draconus je skoval Dragnipur i onda ga je Anomander Rake ubio (well, sort of) s Dragnipurom, čime je njegova duša sada unutar mača?
I sad Nightchill koja je dio ličnosti kod Silverfox želi da Paran razbije mač kako bi se Draconus vratio u ovu dimenziju, zajeno sa nekih par tisuća drugih duša koje su provele malu vječnost unutar mača?

Je to to?

Ah, zato volim ove knjige.

Samo mi se čini da ću ih morat ubrzo opet pročitat da s svega podsjetim. Ima toliko puno detalja...

Quote:
Inače...genijano je kako je koncipirao T'lan Imasse...
Istina. Prejebeni su. Također su jedina rasa koja je niža od ljudi. Svi ostali su barem trometraši.
Ma, u biti sve Eriksonove rase u sjajne.
To sam već nekoliko puta napomenul, Erikson je po zanimanju arheolog i antropolog, pa je za očekivat da će sve njegove rase imat sjajnu i razrađenu povijest.
Nephrite is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2004., 12:48   #3
Jeste...Draconus i Nightchill su brat i sestra. Poput K'rula..oboje su žrtve Kallorove kletve.
Prvi je stradao od vlastitog oružja, druga je stradala izdajom (Tayschrenn), treći je pao u zaborav baš kako je Kallor predvidio.
Ali nešto čudno se desilo sa međusbnim kletvama.
Kallor postaje ascendant u House Of Chains.. a kletva je bila : "You will never ascend."
Draconus nije umro...on je zarobljen u Draginpuru, Nightchill idalje postoji kao dio boncester Silverfox.... a dobro znamo za stvar koja se zove soulshifting...dakle moguće je izvući Nightchill iz tijele Silverfox. K'rul je opet oživio prolijevnjam krvi u njegovom hramu, a dobio je full power kad je došao u Capustan i posvetio sebi u čast cijelo tlo u gradu...
Zato je i išao tamo...znao je da će biti takav pokolj da će se "sveto K'rul tlo" natopit krvlju do jaja.


Btw...kako je genijalno smislio spiku oko Draginpura....
Za nevjerovati.
Kako bi spriječio da Warren Of Chaos stigne Warren of Darkness, anomander Rake mora konstantno klati mačem kako bi povećao broj duša na lancima.
Kad se tome doda da je Chained God zasjeo u Warren Of Chaos, Anomander mora ubijeti ko luđak.
Ako Warren of Chaos sustigne Warren Of Darkness...to znači instantnu smrt za sve Tistee Andii i za ostle dve Tistee rase koje postoje.
Genijalno!!!!!!


Nightchill ne želi da Paran razbije mač jer zna koja je funkcija mača. Ako ga netko razbije to znači apsolutnu dominaciju Chainded Goda kao Mastera of Chaos.
Draconus već par tisuća godina razmišlja kako izaći iz mača bez da ga uništi....
A mislim da nekome neće biti lako kad izađe iz mača ----> mislim na njegovu kćerku Lady Envy koja ga je izdala u dvoboju sa Anomanderom.
Ne zna se razlog zbog čega su se njih dvoje zakačili..ali između svog oca i svog jebača, Envy je odbarala jebača.

Quote:
Istina. Prejebeni su. Također su jedina rasa koja je niža od ljudi. Svi ostali su barem trometraši
Totalka!
T'lan Imass i Jaghut.
Proći kroz T'lan ritual kako bi postali besmrtna rasa sve dok se ne izvrši potpuni genocid nad Jaghutima.
Zbog čega?
Jer se među 100 000 Jaghuta znao pojaviti jedan tyrant.
Čak i kad su Jaghuti zajedno sa Imassima skinuli tyranta Raesta, Imassi su nastavili sa genocidom.
Svaka rasa ima svoju tamnu stranu.

Jedino su se pokolebali u Jhag Odhanu gdje su otkrili Half-Jaghute na čelu sa Icariumom.
S obzirom da je nakon što je napravio sranje sa Azathima postao "Jaghut berserker fighter/mage" koji u berserk state ima power kojeg ni svi Jaghut tyranti + Pannion seer ne bi mogli sjebati, T'lan Imassi su ga pustili na miru...
Bolje tako...vidjeli su da je s njim Treppo koja ga svaki puta razvali s maljem po glavi kad vidi sa Icaruim mijenja boju.

Fuckin' Icarium...destroyer of empires.
__________________
Legende nikad ne umiru!
Roose Bolton is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2004., 15:35   #4
haha,
samo da znate kako sve ovo sto ste ispricali izgleda nevjerovatno konfuzno

oke, totalno sam zainteresovan za eriksona..
sad cu da zapalim sa posla i vidim kod izdavaca moze li da se naruci sa amazona..
ako ne budu preskupo cijenili tu uslugu - kupujem.
__________________
Moj dan je okončan; napuštam Evropu. Morski vazduh sažeći će mi pluća, preplanuće me izgubljena podneblja. Plivati, gnječiti travu, loviti, nadasve pušiti; piti pića žestoka poput kipuće kovine - kao što činiše oni dragi preci oko vatri. Vratiću se gvozdenih udova, tamne puti, oka besomučnog: po mojoj obrazini, ceniće da sam soja jaka. Imaću zlata: biću dokon i surov.
Tyler is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2004., 15:48   #5
hehe tyler....
Ako ti je ovo konfuzno čekaj da vidiš prvih 200 strana u prvoj knjizi.
Ako to prebrodiš onda te čeka nevjerojatan užitak u čitanju.
__________________
Legende nikad ne umiru!
Roose Bolton is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2004., 22:58   #6
da ja sam bio skroz zbunjen u početku gardensa, al kasnije se sve posloži lijepo ovo kaj erikson radi s bogovima mi je baš onak kak sam si ja zamišljal bogove i to sve

ima već dosta dugo da sam pročitao prve četiri, petu ne mogu nikak nabavit

and it do be nephrites fault i read any of these books, so thanks nephrite
__________________
Past Revelations,
my true dominion.
red helmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2004., 08:36   #7
Pete je izašla..ali je trenutno dostupna samo u Hardcoveru..
Treba čekati paperback izdanje.

Četvrtu čekam da mi je Algoritam naruči preko bare.


Inače..dobra stvra je da Eriskon piše jako brzo.
U biti kako sam skužio iz itrevjua s njim...preko pola serije je napisao još prije Gradens OF The Moon...pa samo dorađuje napisano u ritmu jedna knjiga godišnje.
Super...
__________________
Legende nikad ne umiru!
Roose Bolton is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2004., 13:27   #8
evo nabavio sam petu

pročitao sam par poglavlja, i opet sam u početku bio malo zbunjen, radnja se prebacila sa empirea i legija na um ne znam jel smijem reći

osim zbunjenosti baš mi ne miriši na eriksona, imam filing kao da čitam pratchetta, ali valjda će se to promijenit
__________________
Past Revelations,
my true dominion.
red helmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2004., 15:37   #9
Quote:
red helmet kaže: evo nabavio sam petu
Di si je nabavil?
I kolko košta?

Quote:
pročitao sam par poglavlja, i opet sam u početku bio malo zbunjen, radnja se prebacila sa empirea i legija na um ne znam jel smijem reći
Pa mislim da je peta knjiga prequel.

Na kaju 4. knjige onaj Tiste Edur počne pričat svoju priču i kako je završil okovan na onom zidu i ova knjiga je to.
Bar mislim.

Quote:
and it do be nephrites fault i read any of these books, so thanks nephrite
Suffer, mortal!
Nephrite is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2004., 18:48   #10
Quote:
Nephrite kaže:
Di si je nabavil?
I kolko košta?
na netu
par impulsa, malo struje i 2 minute

Quote:

Pa mislim da je peta knjiga prequel.

Na kaju 4. knjige onaj Tiste Edur počne pričat svoju priču i kako je završil okovan na onom zidu i ova knjiga je to.
Bar mislim.
viš tog se opće ne sjećam kaj nije završilo sa fiddlerom? (ali je, o edurima je ) morat ću opet pročitat kraj 4.
ja sam se nadao da če ova bit o fiddleru

sappers
__________________
Past Revelations,
my true dominion.
red helmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2004., 19:34   #11
Quote:
red helmet kaže: na netu
par impulsa, malo struje i 2 minute
To ti je ilegalno znaš.

IRC?


Quote:
viš tog se opće ne sjećam kaj nije završilo sa fiddlerom?
Pa ne baš kraj-kraj. Ja se recimo ne sjećam kome on priča priču.
I kako se tip ono zove.
Nephrite is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2004., 22:36   #12
Quote:
Nephrite kaže:
To ti je ilegalno znaš.
damn right

Quote:

IRC?

irc.undernet.org (#bookz)

Quote:

Pa ne baš kraj-kraj. Ja se recimo ne sjećam kome on priča priču.
I kako se tip ono zove.
nemrem se ni ja sjetit kome priča, a zove se trull sengar iliti truli od milja

tiste eduri me pomalo podsjećaju na salvatoreove drowove, sam kaj nisu ekstremno matrijarhalni kao oni


btw
tiste andü ili tiste andii?
__________________
Past Revelations,
my true dominion.
red helmet is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2004., 23:05   #13
Quote:
red helmet kaže: damn right



irc.undernet.org (#bookz)
A scan je jači, nema šta.
Šteta što nemam boje u printeru, bi to sprinatl, a ne ovak se zajebaval.

Funny thing, kad sam prije tjedan dana tražil, knjige nije bilo. Valjda, nova akvizicija. Stripovi bivaju skenirani s najviše dan zakašnjenja.

Kad se sjetim da još imam 3 i pol Dark Tower knjige za probavit.

Quote:
tiste eduri me pomalo podsjećaju na salvatoreove drowove, sam kaj nisu ekstremno matrijarhalni kao oni
I interesantniji su, te im glavno obilježje nije chaotic evvil.

Quote:
btw
tiste andü ili tiste andii?
Andü.
Samo u scanovima to ponekad ide ii jer je slično.
Nephrite is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2004., 19:27   #14
Quote:
Tyler kaže:
haha,
samo da znate kako sve ovo sto ste ispricali izgleda nevjerovatno konfuzno

oke, totalno sam zainteresovan za eriksona..
sad cu da zapalim sa posla i vidim kod izdavaca moze li da se naruci sa amazona..
ako ne budu preskupo cijenili tu uslugu - kupujem.
PLJACKA!!!
banditi mi traze 40 eura za knjigu koja na amazonu kosta 10!

a ne mogu na irc servere da se prikacim i ne mogu sad skinem nista...
__________________
Moj dan je okončan; napuštam Evropu. Morski vazduh sažeći će mi pluća, preplanuće me izgubljena podneblja. Plivati, gnječiti travu, loviti, nadasve pušiti; piti pića žestoka poput kipuće kovine - kao što činiše oni dragi preci oko vatri. Vratiću se gvozdenih udova, tamne puti, oka besomučnog: po mojoj obrazini, ceniće da sam soja jaka. Imaću zlata: biću dokon i surov.
Tyler is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2004., 15:23   #15
ehh..

Iz principa neću čitat Eriksona u e-book formatu.
Nije to, to!
Sad mi treb doći četvrta u paperback izdanju a nakon nove godine štampaju petu u paperback izdanju.
U proljeće izlazi šesta knjiga -...The Bonehunters.

Također iduće godine izlazi enciklopedija.
Napokon da vidim nacrtane Jaghute, Tiste Andii, Tiste Edur, Tiste Liosan, T'lna Imasse i ekipu!!!!
__________________
Legende nikad ne umiru!
Roose Bolton is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2004., 15:23   #16
Quote:
tiste andü ili tiste andii?
Tiste Andii....
__________________
Legende nikad ne umiru!
Roose Bolton is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2004., 16:28   #17
Meni iskreno to ovak čitajući smrdi na 'Planescape'.

Ok, steko sam dojam da su knjige jebački gritty i krvave ali nemrem si tak tu spiku (ono svi umiru left, right & centre, silovanja, paljenja sela, smrdljivi gonorejično sifilični plačenici sa ugnjojenim ožiljcima preko lica itd.) uklopit sa postojanjem brda nekakvih nadri-bogova koji sad kao nešto ratuju i ovo i ono.

Bear in mind nisam čitao knjige. Kak to funkcionira, ovak ko laiku mi obijasnite?
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2004., 17:05   #18
Quote:
GnothiSeauton kaže: Meni iskreno to ovak čitajući smrdi na 'Planescape'.
I'll take that as an insult.
Rapier or flintlock, messire?

Quote:
Ok, steko sam dojam da su knjige jebački gritty i krvave ali nemrem si tak tu spiku (ono svi umiru left, right & centre, silovanja, paljenja sela, smrdljivi gonorejično sifilični plačenici sa ugnjojenim ožiljcima preko lica itd.) uklopit sa postojanjem brda nekakvih nadri-bogova koji sad kao nešto ratuju i ovo i ono.

Bear in mind nisam čitao knjige. Kak to funkcionira, ovak ko laiku mi obijasnite?
Ovak, nema nekog laganog načina da ti to objasnim ukratko.

Svaka knjiga je u biti stand-alone. tj. ima i početak i kraj i nema onaj "to be continued" feeling. Istina postoji pod-priča koja se provlači kroz sve knjige i koja će kulminirat u posljednjoj knjizi.

Kao što naslov kaže "Malazan Book of the Fallen" glavni likovi su većinom vojnici.

Prva knjiga (Gardens of the Moon) prati vojni pohod Malazanskog Carstva na kontinentu Genabackisu kroz oči Bridgeburnersa, bivše Careve Elitne postrojbe. Kažem bivše jer Car je mrtav, a Carica ih ne voli.
Drugi dio knjige je kroz oči skupine stanovnika Darujhistana (bar mislim da je taj grad), grada koji je sljedeći na Malazanskoj listi za osvajanje.

Istodobno knjiga prati sukob između dvije suprostavljene Kuće bogova. Shadow i Oppon tj. Chance.

Likova ima dosta i rasa također.
To je po meni i jedna od Eriksonovih najačih karakteristika. ma nevjerojatnu sposobnost da stvori nove, originalne i potpuno osmišljene rase i kulture s cijelom njihovom poviješću i običajima. I nisu to rase tipa Klingonci, koju su samo verzija neke barbarske zemeljaske nacije ili slično. Completly new and original.

To se najbolje vidi kad u drugoj knjizi prebaci radnju na potpuno drugi kontinent i imaš osjećaj kao da je druga knjiga. Kultura ljudi koji žive tamo je potpuno drugačija nego na Genabackisu.
Treća knjiga se vraća na Genabackis, a četvrta opet na Seven Cities.

Kao što sam rekal, rasa ima puno. Meni su najdraži T'Lan Imass i Tiste Andii.
Jebiga Anomander Rake je cool lik.

Patuljaka, elfova i sličnih standardnih fantasy rasa nema. Izuzev ljudi to jest. Ali u 4 knjizi ima jedan jebeni spin u svezi s tim , koji je down-right funny.

Još jedna sjajna stvar je uh, kao to vi RPG igrači zovete, magic system?
Well, da magija je u biti sposobnost kontroliranja warrena, tj. otvaranja portala u warrene, koji su neka vrsta paralelnih dimenzija kroz koje možeš putovati, ili živit u njima ili izvlačiti svoju magiju. Tako ako si ti mage s fire warrenom (ne mogu se sad sjetit imena) imaš dobre šanse da nekog izroštiljaš.
Magija baš i nije najsuptilnija stvar u Malazan svijetu. Bitke mageova su, pa, bloody krvave stvari, na razini bombardiranja napalmom.

No, skrenuo sam s teme. Pod-priča koju sam spomenuo je o Crippled Godu. Jednom davno, bil je jedan tip koji je bil fakat okrutan tiranin i skupinica tipova koja je prčkala po okultnom je odlučila da ga se riješi tako da iz jedne od paralelnih dimenzija tj. warrena pozove biće koje živi u njemu. Proces nije baš najbolje prošao, jer je tip u našu (onu u kojoj se odvija veći dio radnje) dienziju došao sav polomljen i nadrkan što su ga praktički istrgali iz njegove dnevne sobe. Mjere su poduzete i tip je bio prikovan na jedan putujući warren. Well, okovi su (opet, but that's a different story) oslabili i tip se vraća...

Romantizma u Malazan knjigama nema. Uopće. Negdje sam već rekao da je Sansa još i dobro prošla u Ice&Fire.
Ali istodobno nije sad da Erikson pretjeruje u pokušajima šokiranja, bacajući iznutrice na nas.

Božanskih likova ima, ali najjači likovi su oni mravi na zemlji.
Osim naravno Shadowthrone i Rope. Oni su prejebeni.

Radnja je stavrno epska. Jedina knjiga koju sam ja čitao da žonglira s ovakom radnjom je Silmarillion. Samo je ovo veće i... hmmm kako bi to rekao... osobnije. Likovi su bolje definirani.
Ali volim ih oboje.

Hope that helps.
Roose ti vjerojatno može malo bolje objasnit, ipak je on to pročitao u bližoj prošlosti, pa se bolje sjeća nekih detalja.
Siguran sam da se nekih stvari potpuno krivo sjećam.
Nephrite is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2004., 21:16   #19
Quote:
I'll take that as an insult.
Rapier or flintlock, messire?
Let me handle him with a mace!!!

Inače..nerviraju me spike tipa :" Ja mislim da je to bezveze, ali nisam pročitao ni stranicu."

Nephrite je lijepo opisao radnju tako da se tu nem puno toga za dodati...
Ali...da razjasnimo znaitiželjnima....
Recimo da se ti bogovi dijele na tzv prave bogove i one "tzv. bogove".
Pravi bogovi su Elder Gods (Burn - majka zemlja, K'rul - the creator, Draconus - nešto kao Ares, Mother Dark...) a tzv. bogovi su u biti ljudi koji su ascendentirali u warrene i zagospodarili njima pa se nazvali bogovima iako to nisu.
Pa tako Shadowthrone i Rope vladaju nad Warren Of Shadow koji je samo jedan mali dijelić jedno većeg i starijeg Warrena (shattered warren od Tiste Edur), a većim i starijim Warrenima koriste se samo "starije rase" -> T'lan Imass, Jaghut, Forkul Assail, K'Chain Che Malle i sinovi Mother Dark (Tiste Andii, Tiste Edur i Tiste Liosan).
Otac svih warrena i sve magije je bog K'rul koji ima aktivnu ulogu u knjigama.
Čak je bog smrti Hood, jedan mali bog koji vlada jednim malim Warrenom koji skuplja duše jer su kreatori svijeta napravili starije rase besmrtnima i nije bilo potrebe za zagrobnim svijetom.
Kad si umro, otišao si u Warren svog elder goda...
Zanimljiv je i pojam soletakena i d'iversa....
To su shapeshifteri nastali u pradavnom ritualu jer soletakeni mogu proći kroz tzv House Of Azath i tako ascnedentirati među bogove.
Najveći rang soletakena jesu zmajevi koji prolaskom kroz House Of Azath dobijaju moć nad Starvalhad Damain...odnosno Prvim Warrenom i čine ih najjačim mage userima --> Anomander Rake.
Ostale rase su več tisućljećima u ratu sa soletkenima i 99,9% tih biće je odavno ubijeno.
Azath su ili je misterozan oblik života čiji je cilj uništiti svakoga tko poremeti ravnotežu nad warrenima..od raznih Jaghut Tyranta i destroyera Icariuma koji je na slobodi.
Iako..još uvijek se ne zna što su to Azath.

Što se tiče Anomander Rakea...
Da ne zavlačimo.
Tip je pozitivac. Rasa Tiste Andii..soletakne dragon. Visok 3m...tamno plave boje kože, bijele kose i promjenjive boje očiju. Posjeduje mač Dragnipur koji kad te ubije, uzima tvoju dušu, nabije ti lanac oko struka i onda tisućama godina vučeš ogromnu kočiju koja za sobom vuče čitav jedan warren. Oko tebe je na tisuće duša koje zapomažu milenijima.
Genijalno....
__________________
Legende nikad ne umiru!
Roose Bolton is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2005., 22:27   #20
Nemem me mjesec i pol dana na forumu i vidim da ljude i dalje boli k..... za Eriksona.
Svi se pale na neku romantiku..


btw.
Nephrite..
Čitam četvrtu knjigu.
Cotillon je stvarno faca....
__________________
Legende nikad ne umiru!
Roose Bolton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:11.