Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2017., 22:45   #21
Znam dati zvjerku baš ovu gljivu tj. prah istresem iz kapsule. Što se tiče voća negdje sam pisala da dajem borovnice svakodnevno uz aroniju i kupinu kao dodatak hrani. Pas izvrsno prihvaća i živnuo je. Pisala sam o tome na kuhana hrana.
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 20:16   #22
https://www.proplanveterinarydiets.c...neurocare-dog/

proučite sastav
mopsica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 20:37   #23
Quote:
mopsica kaže: Pogledaj post
Hvala, ali a-a, mi se ne vraćamo na dehidrat.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 20:39   #24
pogledaj sastav, puno toga se može dati kroz dodatke (i prirodne) prehrani
mopsica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 21:27   #25
Quote:
mopsica kaže: Pogledaj post
pogledaj sastav, puno toga se može dati kroz dodatke (i prirodne) prehrani
Da, štima. To i radim. Ovi posebno naglašeni dodaci u sastavu i inače se savjetuju. Hoću reći, za one koji inače hrane dehidratom, dobro su odabrali dodatke. Ostalo... ne znam što bih rekla. Istinabog, ja nisam od onih koji vrište protiv "kuruze" u psećoj prehrani, ali nisam ni presretna kad mi se pojavi na trećem mjestu u sastavu.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 07:50   #26
Didi, hvala ti na svim savjetima. Sve sto si napisala, jako mi je korisno, jer mi je sve ovo novo. I kao sto si i sama rekla, bolje da nikome ne zatrebaju ovi savjeti.
Adaptil ogrlicu sam odmah kupila pa cu vidjeti kako kod nje djeluje. Nadam se da ce ju smiriti.
Kada se osvrnem unatrag, Dona je sve simptome, istina puno, puno blaze, pocela pokazivati jos prije godinu, godinu i pol. Samo sto su me svi uvjeravali kako je to zbog starosti sto mi je sve imalo i smisla. Ali sad ovo stanje u kojem ona hoda po 7-8 sati bez prestanka je tesko i za nju i za mene. Veterinar me uvjerava kako ju nista ne boli i da je u svom svijetu. Ali meni je to strasno kad ju vidim kako ne zna izaci iz kuta sobe ili se zavuce pod stolice ili u kut vrata i zavija. Sad vec i jako malo jede i pije. Progresija bolesti je na dnevnoj osnovi. Kako bi ju smirili i omogucili joj san, a i bolji apetit, veterinar nam je prepisao Diazepam (apaurin). Znam da kazu kako im nije dobro davati apaurine, jer se tijelo umrtvi, a mozak i dalje radi, ali ona bi valjda hodala 24 sata. Jucer je prakticki trcala po vani, a i u stanu, a ima 14 godina. Osim ove bolesti, mi se borimo i sa tumorima u zadnje tri godine. Veterinar ih je vec cetiri puta operirao, ali se uvijek ponovo jave negdje drugdje na zadnjem dijeli tijela u prosjeku nakon godinu dana. Ovaj sto sad ima je na misicu zadnje nogice.
Ja jako tesko odustajem, ali boljim se da su joj dani odbrojani. Ne znam cime bih joj vise mogla pomoci, jer nama treba nesto sto bi pokazalo brz ucinak.
etica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 11:00   #27
Quote:
etica kaže: Pogledaj post
Ja jako tesko odustajem, ali boljim se da su joj dani odbrojani. Ne znam cime bih joj vise mogla pomoci, jer nama treba nesto sto bi pokazalo brz ucinak.
Umjesto Apaurina, daj joj Kalm-Aid. Apaurin kod nekih pasa može izazvati suprotno djelovanje od očekivanoga, a za pse je potrebna upravo slonovska doza, što ljudi ne vjeruju, a često i vetovi na to zaboravljaju.

Moj je stav da, sve dok psa zaista ništa ne boli, treba izdržati. Tvoj vet ima s jedne strane pravo i ja sam toga svjesna kod Sitke - ona živi u svom filmu, a Apaurin treba meni jer je stalno napeto pratim, no ništa je fizički ne boli. Međutim, ne bih rekla da je baš sretna: očito sam to vidjela jednom prilikom kad joj se usred šetnje najednom šalter prebacio pa je odjurila kao da su joj svi vrazi za petama, a kad smo se opet srele (dočekao ju je na parkiralištu čovjek koji nas poznaje i strpao je u svoj auto), sva je drhtala i izbezumljeno gledala oko sebe. Tako da, koliko god može, ublaži joj te unutarnje probleme.

Nadam se da će Kalm-Aid relativno brzo djelovati - uz Adaptilovu ogrlicu, dajem ga Sitki u udarne predblagdanske dane i bome djeluje iako bi ga zapravo trebalo davati na dulji rok da se kumulira u organizmu.

Držite se!

P. S. A ovo što ti govore da je u pitanju starost, nije potpuno krivo, no ne događa se svim psima ili bar ne u tolikoj mjeri. Uglavnom je u pitanju genetska predispozicija, bar koliko se za sada zna, a kod Site je definitivno u pitanju loša genetika. Meni je trebalo vremena da primijetim kako nešto nije u redu: jednom misliš da pas ima loš dan, drugi put nađeš nego drugo objašnjenje, a onda događaji počnu zbijati i postajati sve češći.

Zadnje uređivanje Didi : 24.09.2017. at 11:27.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 11:54   #28
Didi, nemam riječi kojima bih ti zahvalila za ogrlicu koju si mi preporučila. Sad je ima tjedan dana i to je ponovo moj pas. Ne znam čemu bih drugom pripisala tu promjenu u raspoloženju. Ona ponovo dosta spava kao što je i prije, smirena je, ne zaglavljuje se u kutevima stana, ne hoda dezorjentirano... Sa strahom ti ovo pišem da se ne ponovi stanje u kojem je bila. Jos uvijek nam je ostao problem hrane i vode. Jede, nekad sama, a nekad joj ja moram davati. Ali nikako ne može sama piti. Stoji iznad zdjelice, pokušava, ali ne ide. Za sad joj ja dajem na špricu. Ne znam u čemu je problem.
Kalm-Aid nisam davala, jer joj je za sad bila dovoljna ogrlica.
Puno ti hvala na svim savjetima!!!! Sigurna sam da će još nekome koristiti. To gotovo nitko od veterinara ne zna.
etica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 15:35   #29
Pozdrav,

Didi, Etica....ogrlica o kojoj govorite...zanima me. Isčitala sam u nazad pa ili čitam selektivno ili ste se vi to preko PMa dopisivale....ne vidim naziv ogrlice...

Molim vas , napišite još jednom.

Hvala.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 16:23   #30
Čitaš selektivno
Oglica Adaptil.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 17:17   #31
Etica, nevjerojatno sam sretna što je ogrlica pomogla, nadajmo se da će i dalje pomagati.

Ono što sam zaboravila spomenuti, a nikako neće škoditi jest Neurobion koji se, kako su mi rekli, daje ljudima s Alzheimerom pa sam ga i ja počela davati Sitki.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 09:03   #32
Quote:
Coco_Nut kaže: Pogledaj post
Čitaš selektivno
Oglica Adaptil.

Hvala.

A je, oće ta selektivnost .....
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2018., 22:18   #33
Ponovo se javljamo nakon duljeg vremena.

Bile smo u ponedjeljak kod Matka. Ne zbog CDS-a, to je tako kako jest, nego zbog općenitoga stanja.

Naime, Sitko je zimus, dakle, po hladnom vremenu počela nenormalno i bezrazložno dahtati. Povremeno. Onda je došlo toplije vrijeme pa sam dahtanje tome pripisala. Izlazile smo u šetnju u pet ujutro, uvijek isto. Onda smo u travnju bile na godišnjem sistematskom i ja sam spomenula dahtanje te sugerirala da bi možda moglo u pitanju biti srce. Dama je ipak debelo vozila desetu godinu. A-a. "S obzirom na dob (!) i pasminu napravili smo TSH." Nalaz je, dakako, bio okej.

Onda sam ja otišla po drugo mišljenje i počela istraživati. Bile smo kod drugog veta, dragog i simaptičnog, koji nas je uputio na Veterinarski faks. Tamo smo detaljno proučili Sitkino srce i pluća kod specijalista kardiologa. Sve je super, a za dahtanje može biti bezbroj uzroka. Preporuka: napraviti proširenu biokemiju i nalaze štitnjače, kao i provjeriti ortopedske probleme.

Nalazi okej, osim kalcija za što se poslije ispostavilo da je kriv aparat, kod štitnjače ponešto granično, sugestija da se pokuša sa, citiram, "blažom do srednjom dozom Euthyroxa, a onda ćemo vidjeti", a da se svakako napravi RTG laktova, kukova i lumbalno-sakralnog dijela kralježnice.

Na što sam zaključila da (1) ne dam Sitku za eksperimente (onda ćemo vidjeti) i da ću (2) RTG snimke ionako slati ili nositi Matku pa smo se spakirale i otišle u Sloveniju. Skupa s nalazima.

Ispostavilo se da su kod Sitke problematični "samo" laktovi, a dobro je da su i deset godina izdržali, ostalo je ortopedski sve u redu (što zahvaljujemo sirovoj prehrani), dok su nalazi štitnjače varijabilni, to jest danas mogu biti ovakvi, sutra onakvi, ali nisu tragični i nema nikakva smisla propisivati ikakvu terapiju. U Zagrebu su me uvjeravali da su ti nalazi nepromjenjivi.

Za nalaze štitnjače inzistirala sam da se naprave prema preporukama dr. Dodds, to jest da se napravi sve, uključujući i antitijela, a ne samo f4 i TSH.

A za dahtanje... Matko me pogledao i rekao: "Niste li možda pomislili da je to povezano sa stanjem njezina mozga?" Jesam, ali sam prije htjela provjeriti sve fiziološke elemente. Dakako, u pitanju je pretjerano uzbuđivanje čemu je pas s CDS-om sklon. Inače, Matko je zadovoljan sporim napredovanjem CDS-a kod Sitke: došle smo do toga da se ona vrlo loše orijentira u prostoru pa mora hodati na lajni ili odlazimo u pseće parkove, ali još nema težih simptoma (obavljanje nužde u kući i slične pyzdarije). I kaže on: "Vidim joj na fizionomiji da CDS sporo napreduje. Zahvaćen je trigeminalni živac (Sitko se doista unatrag nekoliko mjeseci počela mrštiti između ušiju), ali joj je izraz normalan, što znači da nije doprlo do ostalih kranijalnih živaca."

Eto, falabogu.

Ono što mene izbezumljuje i ljuti, dakako, jest činjenica da sam svakome od vetova kojima smo odlazile, i sada i prije, kao važnu dijagnozu spomenula kognitivnu disfunkciju, ali nijednome nije palo na pamet da bi u tome mogao biti uzrok Sitkina dahtanja.

P. S. Laktove možemo izliječiti po vrlo visokoj cijeni, što je u njezinoj situaciji besmisleno, pa ćemo pokušati naći način da je što manje boli.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2019., 15:12   #34
Pseci alzhajmer.

Bas sam nedavno procitala negdje da se moze pojaviti kao posljedica sterilizacije. Nisam jedino sigurna jel samo kod kuja ili i kod muzjaka.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2019., 17:52   #35
Odgovaram ovdje da ne spamamo temu.
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Pseci alzhajmer.

Bas sam nedavno procitala negdje da se moze pojaviti kao posljedica sterilizacije. Nisam jedino sigurna jel samo kod kuja ili i kod muzjaka.
Voljela bih kad bi mi mogla dati link ako ga nađeš.

Priznajem da ne mogu to dvoje povezati - nestanak spolnih hormona i opadanje komunikacije među stanicama, no ništa nije isključeno.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2019., 18:03   #36
Cognitive dysfunction syndrome is a neurodegenerative disorder of senior dogs, which is characterized by neurophysiological both cognitive pathologies [95, changes 96]. and Memory impairment, poor problem solving skills, social disconnect, confusion, and day-night reversal may occur as the condition progresses. Gonadectomy significantly increases the development and progression of cognitive dysfunction syndrome in dogs. Increases in luteinizing hormone are associated with declines in cognitive performance [97]. In addition, elevated LH concentrations increase beta amyloid plaque formation and are implicated in the development of Alzheimer’s syndrome in humans [98, 99]. Male sex hormones and systemic inflammation in Beta amyloid plaques are also involved in the pathogenesis of cognitive dysfunction syndrome in dogs [100, 51]. Therefore, it is possible that LH and its receptor are important in the development of cognitive dysfunction syndrome in gonadectomized dogs.

Evo iskopirala sam dio koji se odnosi na ovo. Probat cu link staviti, ima o svim zdravstvenim i problemima u ponasanju vezanim sa odstranjivanjem jajnika i jajaca kod muskih.

Edit: https://www.parsemus.org/wp-content/...5wtbxf1TNfFaWQ. Jel otvara link?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2019., 18:30   #37
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Jel otvara link?
Otvara, da. Hvala ti. Ovaj članak nisam čitala. Za većinu negativnih posljedica kastracije doznala sam naknadno, ali za ovo nisam znala.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2019., 19:09   #38
Nisam ni ja, neki dan sam naletila na ovo. Zapamtila sam bas zbog Sitko ovaj dio, kao i podatak da cak i do 30 posto zenki ima problema sa zadrzavanjem mokrace. Nije bas mali postotak.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2019., 19:29   #39
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Nisam ni ja, neki dan sam naletila na ovo. Zapamtila sam bas zbog Sitko ovaj dio, kao i podatak da cak i do 30 posto zenki ima problema sa zadrzavanjem mokrace. Nije bas mali postotak.
Ne znam prešućuju li se i iskrivljuju podaci namjerno ili pojedini veterinari zaista vide samo dobre strane kastracije, ali sjećam se da je u članku na forumu gdje sam tada sudjelovala, a specijalizirao se za kućne ljubimce, izričito pisalo kako broj ženki koje ostaju inkontinentne nakon kastracije iznosi 2%. Članak se pozivao na Merckov veterinarski priručnik pa nemam razloga sumnjati u to da su autorice koje su se zalagale za kastraciju dobro pročitale što tamo piše. Danas Merck navodi 11–20%, a moguće je da će se s vremenom predomisliti.

Problem je u tome što se takve i slične posljedice smatraju normalnima, bez obzira na postotak, a ne bi tako trebalo biti. Mislim i najzdraviji pas može oboljeti, ovisi o tome kako mu padne grah, ali ne treba tome pridonositi.

Velika je stvar što se danas vetovi sve više odlučuju samo za uklanjanje jajnika - pri desetak godina odstranjivalo se sve.

E, sad - što je, tu je. Natrag ne mogu.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2019., 18:22   #40
@Didi i moj Pei ima sve simtome kognitivne disfunkcije, plus ortopedski problemi, i sada smo u fazi da sve češće mi na pamet pada bezizlaznost situacije.
Jako mi bolno čitati onu drugu temu o udomljavanju. Ali razumiojem te, jer ja sam invalid a Pei sve češće jedva hoda, ne može uz i niz stepenice, pa ga nanašam, ne može ustati a ni dići se s poda ako je podloga imalo skliska.

Ali htjela sam pitati gdje i kako nabavljaš lijek za inkontinenciju, jer i Esma je rano kastrirana i a i inkontinentna je i pije Propalin, koji bih rado zamijenila vašim lijekom. Koji sam spomenula veterinaru ali me otpilio s argumentom zašto nabavljati nešto iz vana po višoj cijeni ako i Propalin djeluje, tako da na njegovu pomoć ne mogu računati.
ti.bi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:24.