Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2016., 15:03   #221
Quote:
mars1995 kaže: Pogledaj post
Ne znam koliko je ovaj info iz jutarnjeg točan, ali mi osam godina poslije još nemamo zavšen prototip dok Albanci na svojima plove. Doduše, kod nas je bilo puno odgađanja oko naručivanja i financiranja, ali opet. I još su k tome jeftinije prošli.

http://www.mfin.hr/adminmax/docs/Obr....%20godinu.pdf(stranica 189 PDF dokumenta)
Ako je ovaj dokument točan (str 189) oni su do sada dobili 78.530.490,00 kuna.
Ono šta mi upada u oči da je ukupan broj brodova 4???? To je zato jer peti komad valjda po ovome planu dolazi tek 2019-e, a svi znamo da ovaj koji je trebao bit isporučen 2016 će bit gotov vrlo vjerojatno koncem 2017-e kako sam i pretpostavljao.

Zašto se kasni?
Tko plaća penale?
Dali su penali uopće u ugovoru?
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 15:25   #222
Quote:
donot kaže: Pogledaj post
Bark sve je to lijepo receno i vjerujem kako je sve to tako bilo (poznavajuci politicare koji sve znaju i najpametniji su), i dalje ostaje problem logike, kao osnovni uz onaj standardni hrvatski dugorocno planiranje i promisljanje. To je kao i ovo povecanje proracuna, je li bilo, evo vam toliko, ili je bilo, sto planirate pa vam ih dajemo za to. Namjenski ili mozda je bilo "namenski" pa sto ispadne.
Ovdje se radi o platformi od 200 t/depl,to je ono što brine...,ništa inovativno ili komplicirano tehnološki...Apropo,EU sufinancira dva broda za obalne straže Italije i Švedske. Švedski brod ima 3600 t, u Rumunjskoj se gradi ,a projekt je od "Damena", imati će opremu za sanaciju onečišćenja,ok big deal,ali tu je. Talijanski brod je oko 300t, imati će hibrid,"Siemensov" elektropogon,itd.itd,u revialnom tonu!
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 15:41   #223
Je li netko ovdje STVARNO misli da bi se, da je recimo Obalna straža osnovana kao civilna organizacija, taj dio novca koji sad ide za nju, ostavio vojsci?


Tko misli, imam mu ja jedan fin kip Grgura Ninskog u ST za prodati, cijena povoljna...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 15:47   #224
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
Ako je ovaj dokument točan (str 189) oni su do sada dobili 78.530.490,00 kuna.
Ono šta mi upada u oči da je ukupan broj brodova 4???? To je zato jer peti komad valjda po ovome planu dolazi tek 2019-e, a svi znamo da ovaj koji je trebao bit isporučen 2016 će bit gotov vrlo vjerojatno koncem 2017-e kako sam i pretpostavljao.

Zašto se kasni?
Tko plaća penale?
Dali su penali uopće u ugovoru?
Izvršenje za 2015. po stavci OOB-a je bilo nešto sitno niže od onog u toj tablici.
Excel dokument Programska klasifikacija (programi, aktivnosti i projekti). http://www.mfin.hr/hr/drzavni-proracun-2015-godina

Pitanje koliko je izvršeno ove godine, no sve skupa se svakako radi o desetcima milijuna kuna. Jedino ako je ministarstvo sjedilo na novcima, kasnilo sa uplatama ili nešto slično. No to je sve nagađanje. Postoji ugovor, rokovi i iznosi plačanja i valjda penali i stvari bi trebale biti jasne.

http://obris.org/hrvatska/potpisan-u...gradnji-oob-a/

Po ovome ispada da je prvi brod trebao biti isporučen u ožujku ove godine, a svih 5 zaključno 2018. Tu se spominje 5 brodova, dok je po onom prvom dokumentu MFINa koji sam linkao peti vjerojatno kliznuo u '19.

No opet tko zna što stvarno stoji u ugovoru i koliko su rokovi i plaćanja rastezljivi. Pa mi još nemamo svih 126 Patria baznih, a kamoli s opremom. Barem bi se tako dalo zaključiti po ovom dokumentu (str. 188.). http://www.mfin.hr/adminmax/docs/Obr....%20godinu.pdf I to devet godina od početka nabave.
__________________
'Bila sam dijete prirode ... Užasavala sam se jedino poskoka i koprive. Često sam upadala u grmlje kopriva, vidajući plikove, a i susreti s poskocima nisu bili rijetki, no na sreću uvijek su završavali dobro. Uvijek sam instinktivno znala kako se ponašati u blizini zmija.'

Zadnje uređivanje mars1995 : 29.11.2016. at 16:46.
mars1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 16:15   #225
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Je li netko ovdje STVARNO misli da bi se, da je recimo Obalna straža osnovana kao civilna organizacija, taj dio novca koji sad ide za nju, ostavio vojsci?
Baš to.
Kao mogli smo iz EU fondova za 50M € sagradit brodova i nabavit zrakomplatala u vrijednosti od 200M €, a onda sa tih 150€ "viška" investirat u mornaricu pa uzet kakvog kapitalca i oživit program podmornica. How yes no
Inače ja već duže tupim da san za izdvajanje, ali triba bit realan po pogledu gdje bi taj "višak" novca završio. Slična priča je i vatrogasnim snagama i sa ovim nakaradnin "SAR/HEMS sustavom" kakvog guramo....
MEP is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 16:28   #226
Quote:
MEP kaže: Pogledaj post
Baš to.
Kao mogli smo iz EU fondova za 50M € sagradit brodova i nabavit zrakomplatala u vrijednosti od 200M €, a onda sa tih 150€ "viška" investirat u mornaricu pa uzet kakvog kapitalca i oživit program podmornica. How yes no
Inače ja već duže tupim da san za izdvajanje, ali triba bit realan po pogledu gdje bi taj "višak" novca završio. Slična priča je i vatrogasnim snagama i sa ovim nakaradnin "SAR/HEMS sustavom" kakvog guramo....
Mogli smo mi sa EU fondovima napraviti mnogo štošta i u vezi poljoprivrede i u vezi infrastrukture i u vezi Pelješkog mosta i sl.- pa nismo.
Tako bi bilo i u vezi Obalne, ako ne i gore. U svakom slučaju, one novce koje sad zauzima Obalna u MORH-u, ne bi dobila Mornarica ili koji drugi rod vojske, samo bi ih se prebacilo pod koje već ministarstvo bi pripala Obalna.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 29.11.2016. at 16:28. Reason: .
otok_kiril is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 16:41   #227
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Tako bi bilo i u vezi Obalne, ako ne i gore. U svakom slučaju, one novce koje sad zauzima Obalna u MORH-u, ne bi dobila Mornarica ili koji drugi rod vojske, samo bi ih se prebacilo pod koje već ministarstvo bi pripala Obalna.
Taman kada bi i tako bilo, to ne bi bilo lose, samo sto bi uz npr 4 broda, imali 6 brodova i 2 helikoptera i/ili aviona buduci da bi dio financija mogli povuc iz EU fondova.
theD is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 16:43   #228
Zadovoljsvo beskorisnosrti...Suditi je lako, jer ne zahtjeva nikakav napor...
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 16:52   #229
sanjati, je predivno, realnost je da "kapitalac" ako je "kapitalac", a ne idi mi dodji mi i palac gore pa mjeri dimenzije strukture putem oka desnoga, sa svim onim sto ga cini, nije manje od 350 malih zelenih.
donot is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 17:09   #230
Quote:
Bark kaže: Pogledaj post
Malta je izgradnju svojih brodova za OS financirali sa 75 % iz EU fonda, 25% iz vlastita proračuna. Brod malteške ratne mornarice, koji je gradila tvrtka Austal, koštao je 9,3 milijuna eura, što je manje nego što košta naš brod.
Malta je iz EU-a financirala kupnju dva aviona King Air B200 za ophodnje nad morem. Svaki 10 milijuna eur.
Mislim,dali se da razumjeti koja smo mi magarad Padovanska!!!
Pa koliko vidim i ti brodovi i zrakoplovi su im u sastavu oružanih snaga, a ne u odvojenoj i namjenski organiziranoj obalnoj straži. Ili možda griješim? Što spriječava MORH u korištenju takvog vida financiranja?

https://en.wikipedia.org/wiki/Mariti...orces_of_Malta

https://en.wikipedia.org/wiki/Air_Wi...orces_of_Malta
__________________
'Bila sam dijete prirode ... Užasavala sam se jedino poskoka i koprive. Često sam upadala u grmlje kopriva, vidajući plikove, a i susreti s poskocima nisu bili rijetki, no na sreću uvijek su završavali dobro. Uvijek sam instinktivno znala kako se ponašati u blizini zmija.'
mars1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 17:25   #231
Quote:
MEP kaže: Pogledaj post
Baš to.
Kao mogli smo iz EU fondova za 50M € sagradit brodova i nabavit zrakomplatala u vrijednosti od 200M €, a onda sa tih 150€ "viška" investirat u mornaricu pa uzet kakvog kapitalca i oživit program podmornica. How yes no
Inače ja već duže tupim da san za izdvajanje, ali triba bit realan po pogledu gdje bi taj "višak" novca završio. Slična priča je i vatrogasnim snagama i sa ovim nakaradnin "SAR/HEMS sustavom" kakvog guramo....
U nekom "optimističnom" scenariju izdvojene OS iz HRM... pa ne bi se baš nešto katastrofalno dogodilo.
Dakle, do sada je HRM-u dio proračuna papala neka kvazi-OS, u stvari ista ta HRM za nenamjenske svrhe, s neprimjerenim sredstvima. Papala je OS proračun i HRZ-u, i svima pomalo, jer svi su radili poslove Straže, a svi su bili plaćeni za to iz matičnog proračuna.
I sada, da smo imali izdvojenu OS, a ta sredstva nisu nadoknađena njima, što bi se dogodilo? RTOP-i ne bi patrolira umjesto OS, HRZ ne bi prevozio trudnice, ne bi s fotićem u Pilama glumio nadzor... dakle ne bi ni trošili resurse na ono što nisu. Sve da im se ta lova ne nadoknadi, u principu nisu ni izgubili ono što nije bilo njihovo.
A imali bi?
Imali bi vjerojatno dosada već fino popunjenu flotu OS, pokoji helić i zrakoplutak, sve financirano onom lovom koju su svi do sada trošili na poslove OS, k tome multiplicirano sa namjenskim sredstvima EU. Istina, sve to odvojeno bi u konačnici koštalo nešto više nego monolitna cjelina, ali bi kvalitativno i kvalitativno imali dvostruko više. Ali ne kao HRM, nego kao društvo.
Sad trkom nazad na temu, radi se o OOB-u, a ne rješavanju kompletnog proračuna RH. Taj OOB je protuvrijednost minorne svotice koju taj proračun prožvače godišnje na tariguz u ustanovama, autorskim honorarima za ministarstva (te "vanjske intelektualne usluge" ministarstvima su mi uvujek bile misterij. Šta su svi u njima nesposobni, pa im netko izvana treba napisat pravilnik?), ili uže gledano pustim licencama za software i servere u vojsci (pretpostavljam da je HS zajebo državu pa svaka puška VHS-2 treba retail licencu za Win Server+SQL server+clijent po puški?).

Ili je možda problem u tome da jedan radni brod radi jedan škver kojem su reference zadnjih par godina što točno? Koliko plovnih jedinica po navozu?
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 17:29   #232
Quote:
mars1995 kaže: Pogledaj post
Pa koliko vidim i ti brodovi i zrakoplovi su im u sastavu oružanih snaga, a ne u odvojenoj i namjenski organiziranoj obalnoj straži. Ili možda griješim? Što spriječava MORH u korištenju takvog vida financiranja?

https://en.wikipedia.org/wiki/Mariti...orces_of_Malta

https://en.wikipedia.org/wiki/Air_Wi...orces_of_Malta
Ajd pogledaj malo bolje: Maritime Squadron i Air Wing su zasebne organizacijske jedinice, i osim SAR i patrrolnih sredstava imaju što? Nešto borbeno?

Pa i talijani rade OS i sa Marina Militare, samo moraš imati oformljenu postrojbu koja je nositelj tih zadaća...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 18:42   #233
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Ajd pogledaj malo bolje: Maritime Squadron i Air Wing su zasebne organizacijske jedinice, i osim SAR i patrrolnih sredstava imaju što? Nešto borbeno?

Pa i talijani rade OS i sa Marina Militare, samo moraš imati oformljenu postrojbu koja je nositelj tih zadaća...
Linkovi koje sam već dao.

Quote:
The Maritime Squadron of the Armed Forces of Malta is the naval component of the current Maltese military.
Quote:
The Air Wing of the Armed Forces of Malta is the aerial component of the current Maltese military.
Koliko vidim to su grane Malteških oružanih snaga. Isto kao i HRM i HRZ. Ne radi se o, niti su dio civilnih organizacija.

Guardia costiera je su druge strane dio Talijanske ratne mornarice, pod ministarskom nadležnošću Ministarstva infastrukture i transporta.

https://en.wikipedia.org/wiki/Italian_Coast_Guard

I opet ponavljam pitanje, zašto je nužno izdvajanje namjenski organiziranih snaga iz HRMa u obalnu stražu pod nadležnošću nekog civilnog ministarstva kako bi se dobilo EU financiranje, kad npr. jedna Malta to nije napravila. Nema čak ni odvojenu obalnu stražu unutar svojih oružanih snaga.
__________________
'Bila sam dijete prirode ... Užasavala sam se jedino poskoka i koprive. Često sam upadala u grmlje kopriva, vidajući plikove, a i susreti s poskocima nisu bili rijetki, no na sreću uvijek su završavali dobro. Uvijek sam instinktivno znala kako se ponašati u blizini zmija.'
mars1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 19:29   #234
Jer nije udrobila borbena i SAR plovila u istu, naime praktično nema ratnih plovila...zato sam i rekao da se nekako organizacijski izdvoje, bitno da EU ne financira ratne brodove...
A ima nešto i u geopolitičkom položaju, nismo jednako imigracijskim valom ugroženi (mislim EU) preko Malte i preko hrvatske. Napravit će EU izuzetke i kreativna tumačenja kad joj to odgovara, ne brini...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 19:49   #235
nije bitno pod kim ili cim ce biti Obalna, nego sufinancira li se to iz EU ili ne, i nije ta EU problem nego nasi umni i sposobni.
donot is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 20:13   #236
O čemu vi pričate?
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 15:46   #237
Ah,ta lakoća postojanja u Ist...,ovaaj Dalmaciji!!
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2016., 16:59   #238
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Je li netko ovdje STVARNO misli da bi se, da je recimo Obalna straža osnovana kao civilna organizacija, taj dio novca koji sad ide za nju, ostavio vojsci?
Pa ni ne treba vojsci taj novac jer ga ionako nema. Neka uzmu taj novac sa sobom (vatrogasci također, CZ također, GSS također).

Onda će se bar vidjeti koliko stvarno izdvajamo za vojsku i je li tih 1,x % baš takav ili malo manji.
Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2016., 17:55   #239
Quote:
Decimus kaže: Pogledaj post
Pa ni ne treba vojsci taj novac jer ga ionako nema. Neka uzmu taj novac sa sobom (vatrogasci također, CZ također, GSS također).

Onda će se bar vidjeti koliko stvarno izdvajamo za vojsku i je li tih 1,x % baš takav ili malo manji.


Slažem se.

Onda bi to palo i ispod 1% i onda bi nas Trump još i više volio.

Ja da sam na mjestu Trumpa, bih rekao jasno i glasno, da za sve one zemlje u NATO-u, koje sad izdvajaju manje od 2% BDP-a za obranu, a to ne dovedu na 2% u roku od 2 godine- za njih ne vrijedi NATO "Članak 5" jamstvo. Pa ako šta bude, nemojte nama doći plakati.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2016., 18:04   #240
Quote:
mars1995 kaže: Pogledaj post
Pa koliko vidim i ti brodovi i zrakoplovi su im u sastavu oružanih snaga, a ne u odvojenoj i namjenski organiziranoj obalnoj straži. Ili možda griješim? Što spriječava MORH u korištenju takvog vida financiranja?

https://en.wikipedia.org/wiki/Mariti...orces_of_Malta

https://en.wikipedia.org/wiki/Air_Wi...orces_of_Malta

Obalna straža im se nalazi praktično pod vojskom,a formalno su civilna SOUR. zato jer su pravno pod civilnom,može se pitat novce iz EU. kod onih koji nisu ne može,jer EU ne financira vojske država.
Primjer trapavosti i gluposti je npr. ono sa Grebenom. Grci naruče brodice za svoju ObS, i kažu mi nemamo lovu i ne plaćaju i Greben nagrebe. Ljudi pomalo odu ća, ... . Sa malo,ali samo malo pameti,volje i želje, ti brodovi mogli su se zatražit za našu pomorsku policiju, ne za obalnu stražu jer je vojna, tražit kakvu paru od EU da se plati ljude,MUP dobija brodove,ljudi posal,ne ide se vanka,puni se proračun,mi izvršavamo obaveze.
na moru se nesmi imat puno policije,jer se onda ne može radit svašta. ne mere se švercovat,ić u krivolov,krast ispod mora i na moru, ...
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:09.