Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija

Rekreacija Trčanje, teretana, plivanje, bicikl, joga, planinarenje, oprema, ostali načini dangubljenja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2003., 12:57   #61
Jesam, jesam kako ne bi kad si ti to tak lijepo opisala Meni je zao sto se ja ne mogu vise pozabaviti dresurom za sad, ali imam najbolju namjeru. Sjajan mi je osjecaj kad ti i konj radite zajedno a tek kad se pravilno krece i koristi sve misice kak treba - kao da lebdis. Nazalost ja sam to dozivjela premalo puta jer uglavnom jasem konje koji ne znaju bas puno. A dobro, moram priznati i da i ja nisam na tom podrucju nesto obrazovana. Da sjednem na pravog dresurnog konja vjerojatno bi to siroce dozivjelo slom zivaca u minuti od svih mojih nesvjesnih, sitnih pokreta koji bi njemu znacili sve i svasta
Mya is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 13:09   #62
Mya - kaj znaci na hrvatskim terminima: dobiti konja u naslon, mozda obrtanje i primanje? Daj mi malo opisi da skuzim.

Ako imas nedovoljno dresiranog konja u dresuri to ti nije bad, zato kaj ako pocinjes radit neke vjezbe (za pocetak jednostavne u hodu) dresure, time ces izdresirat konja. Malo pomalo, al ce funkcionirat (a i ovosno o karatkeru konja, njegova koncentracija, itd.)

Ja recimo jasim nekad jednog mladog konja koji nezna dresuru, ali ga dresiram "iz sedla" i vide se pomaci. Konji vrlo brzo kuze kaj treba radit, samo treba strpljenja i vremena.

Jedino kaj ti se moze desit ako sjednes na jako dobro dresiranog konja u dresuri je da ti konj mozda nece odgovarat na komande jer ako si neiskusan u dresuri ili nedovoljno dobar jahac, onda konj ne kuzi kaj mu "govoris", al i konj isto skuzi cim jahac nema pojma

Jel ti radis kaj od stvari kaj sam opisala?
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 13:34   #63
Pa na to sam i mislila - odmah bi me procitao da sam neznalica
Mogu ti prevesti na engleski ako ti to sta znaci : naslon - on the bit, obrtanje - turn on the forehand, primanje - leg yield, na lijevo/desno natrag, poznato i kao suzica, mislim da se kaze demi volte ( pocnes mali krug ali ne zavrsis nego se vratis na stazu u suprotnom smjeru tj. na drugu ruku ).
Ja ti bas ne radim neku dresuru - raznorazne promjene smjera, krugove raznih velicina, osmice u hodu/kasu a nesto manje i u galopu. Onda malo igranja s tempom - skracivanje i produzivanje hoda/kasa/galopa. Naravno i prijelazi hod/galop, kas/galop i ostale varijacije na tu temu. Povremeno ubacim i obrtanje i to je uglavnom to.
Meni ti je veliki problem to sto jasem jednom tjedno i nikako nemam kondicije Tako da cesto jednostavno nemam vise snage traziti nesto ili pred kraj uopce stisnuti ta prokleta koljena kak treba
Mya is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 13:47   #64
Nemora bit, jer ako si dobra sa mirnocom ruku i ako uvijek drzis noge kako treba onda ces sa dobro dresiranim konjem bit "na konju"

Demi volte - ja mislim da je to ono sto mi zovemo demi tour (mozda) gdje se konja u mjestu okrenes za 180° jel to to?

Jahala sam ja i u Engleskoj jedno 3 godine, ali ne bas puno. Tak da znam te termine na engleskom.

Kolko se sjecam iz tvojih postova, ti vec dugo jasis. Nebi ti bilo lose da se nekaj dogovoris sa svojim trenerom jer ak stalno radis isto onda neces bas ni napredovat... Ako mozes samo sa svojim tjelom postic to da reguliras brzinu (usporavas i ubrzavas) kasa i galopa onda si spremna za puno toga u dresuri.

Jei ikad radila lounge assiette? To ti je kad ucitelj drzi konja na uzici u krug, a ti bez uzdiju jasis sve 3 konjske brzine, a i sjedeci i rising trot?
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 14:18   #65
E demi tour je onda obrtanje. Na lijevo/desno natrag radis tak da skrenes sa staze kao da radis mali krug ali ga ne zavrsis do kraja (tako da nastavis ici u istom smjeru u kojem si i isao prije kruga) nego se vratis na stazu u drugom smjeru. Ustvari to ti je promjena smjera kretanja.
E sad sto se tice usporavanja i ubrzavanja samo sjedistem i listovima to nekako jos usavrsavam, osobito usporavanje (iako mi je ideja savrseno jasna). Ako imas kakve ideje za vjezbanje tih stvari ...
A to s lonzom nisam probala, samo kad sam ucila kasati i galopirati su me lonzirali. Kako to funkcionira i za sta sluzi? Jel se jase samo bez uzdi ili i bez uzengija? Jel cilj razvijanje ravnoteze i sjedista ili kontrola bez da koristis uzde ili se koncentriras na kretanje konja?
Sjajan nacin za poboljsanje ravnoteze i osjecaja za kretanje konja je meni jahanje bez sedla. Odmah primijetim razliku kad se vratim u sedlo. A osim toga dobro je za razbijanje monotonije
Mya is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 14:48   #66
Lounge assiette je najvise vjezba za dobit dobru sjedecu poziciju na konju, te prisiljavanje da drzis noge u pravilnom polozaju. Ima tolko jahaca koji jasu dugo, al jos uvijek nemaju pojma gdje se drze noge, i za usavrsit polozaj je lounge assitte najbolji. Lounge assiette je bez uzdi ali sa stirrups. Fora je u tome kad recimo galopiras onda ruke ispruzis ravno ispred sebe, ko da mjesecaris i to je vrlo tesko u pocetku bez obzira ako si inace super u galopu sa uzdama, ali je nagrada super ravnoteza i super polozaj na konju. Radimo mi i vjezbe bez stirrups, recimo kad pocinjes uciti dresuru i kad trazis konja da kriza noge, onda ces vjerojatno to prvi put radit bez stirrups jer je puno lakse... A i puno ljudi ima problema sa drzanjem nogu u pravilnom polozaju kad galopiraju, pa ponekad radis i galop bez uzengija. Meni je galop bez uzengija super, al ga ne prakticiram vise tolko puno.

Ubrzavanje i usporavanje kasa ili galopa tijelom, najbolje (barem meni) funkcionira sljedece: ruke i uzda jako mirne u polozaju tam di treba, noge mirne u polozaju tam gdje trebaju bit i sad je fora da ako hoces da uspori onda se dublje uvalis u sedlo, ali ne opustas listove i ako hoces da ubrza onda napravis obrnuto sa tjelom (to funkcionira kad radis sjedeci kas i galop). Ako radis rising trot onda radis istu stvar, osim sto se ne zavalis u sedlo da usporis (jer radis rising trot) nego usporavas svoj ritam uzdizanja iz sedla i konj ce te odmah pocet pratit. Isto tako i za ubrzavanje.

Mi znamo nekad radit i male akrobacije na konju u hodu i u kasu, to mi je super.

Jesi radila trkaci galop? To je lagano sa konjima koji vole galopirat. Ak imas konja kojeg je teze odrzat u galopu onda je i pozicija za trkajuc galop jako zamorna i zahtjevna.

Jesi usavrsila pokretanje konja u sve brzine tako da ga samo stisnes listovima?
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 15:04   #67
Hm, trkaci galop je vjerojatno polusjedeci - dignes se iz sedla, ravna leda, malo se nagnes naprijed. Ako je to to onda da.
Meni nije problem pokrenuti konja listovima ili mijenjati smjer kretanja listovima i sjedistem eventualno uz malo koristenje ruke ali usporavanje mi bas nije jaca strana - ustvari funkcionira kako kad. Valjda stvar prakse.
Moram probati onda to s lonzom - zvuci korisno
Mya is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 15:48   #68
Nadam se da ce tvoj trener il trenerica se slozit sa time da probate lounge assiette - pa javi kak je bilo. Osjecat ces se ko u cirkusu kad dodjes do galopa

Ako se uskoro (sto za sad vrlo sumnjam) vratim u Hr, moramo se obavezno vidjet i nabavit konje i udruzit sva svoja znanja i snagu

Ja odoh predvecer na jahanje.

Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 15:58   #69
Cini mi se da bi ja od tebe mogla puno vise nauciti tako da bi ja bolje prosla Nego bas bi se mogle naci na nekom jahanju jednom kad navratis u domovinu i budes imala vise vremena.

Blago tebi na satu jahanja. Ja sutra idem gledati turnir u skakanju ( bar nesto) a jahati tek sredinom drugog tjedna
Mya is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 16:17   #70
Ja za sad neznam kad cu slijedeci put u Zagreb, al kad budem, ja ti se javim pa da odemo negdje iznajmit konje i jahat. Nazalost niti jedan od mojih prijatelja u Hr se ne bavi jahanjem a uvijek je ljepse (i sigurnije) ic sa nekime.

Prosli put kad sam bila u Zagrebu sam sa sobom dovukla svu opremu: kacigu, cizme, jahace hlace i na kraju nis od tog

Kad si spomenula da ides gledat preponase, ja svake godine u 12. mjesecu idem gledat svjetsko prvenstvo koje je uvijek u Genevi u to doba godine i traje cijeli tjedan. Obicno kupim karte za sve dane pa sjedim tamo non-stop. Super je sto imaju sad novu disciplinu koja se zove Top 10 i onda imas prilike vidjet 10 najboljih jahaca prepona i konja na svijetu. Moj favourite je Nizozemac sa konjem De Sijem (Olimpijki prvak) i prekrasan konj, ali nikad ne pobjedi uvijek je Pesoa prvi (ko bi drugi)...
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 16:28   #71
Imas pravo De Sijem je savrsen. A super su mi i konji od Pessoe ( Baloubet i Bianca ) i Larsa Nieberga. I Anka ali ne mogu se sjetiti sad koji njemacki jahac skace s njom. Ma ima ih hrpa koji su meni dragi - sta ces kad sam mekog srca
Ja uglavnom slinim nad takvim konjima gledajuci njemacke satelitske kanale. Hvala Bogu da oni stalno imaju neke turnire. Na ovom na koji idem ce biti Anton Martin Bauer pa se nadam da cu malo sliniti uzivo.
Dovuci ti lijepo opremu i drugi puta pa cemo negdje valjda naci neke konje
Mya is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 16:39   #72
Da De Sijemov problem je sto je pun sebe pa se sepuri umjesto da galopira pa ga onda uvijek sjebe to kaj je spor... i onda jos i zrusi preponu jer ko zna kaj mu puse u glavi...

Ali jako slatka i draga mi je mala Svedjanka Malin sa svojom Butterfly Flip i konacno nam se nas Marcus Fucs popravio otkako je promjenio konja. Nesto mu Tinka's Boy nije htio dobro skakat zadnji put u Genevi, al je Marcus to nadoknadio u Londonu.

I naravno all time favourite je Robert Smith i sva njegova braca, rodjaci i mame i tate i naravno svi Whittakeri i njihov najbolji konj Handel II - taj skace ko lud a tek da vidis kako brzo galopira - ludjak.

To be continued...
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 16:52   #73
Quote:
Mya kaže:
Dovuci ti lijepo opremu i drugi puta pa cemo negdje valjda naci neke konje
Ak nis drugo bumo ulovili neke divlje pa ih ukrotili
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 19:06   #74
Ajme, blago vama za turnire!

Ovdje ih stvarno rijetko ima.
Znaju se održati koji na oarceli "Beautiful" koja nije ni najmanje beautiful, jer su im na toj parceli oni konji koji se ne koriste kost i koža!

Obožavam konje, ne znam što bih bez njih.

Imam jedno pitanje:

Ako ste ikada bile na trekkingu, dali vam se svidjeo?

Ja sam bila na 2 dana,baš mi je bilo super.
Ova djevojka kod koje jašem organizira trekkinge po 6 dana po cijeloj Istri.
Baš fora.
Tinuviel is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2003., 12:06   #75
Ja na zalost jos nisam bila na trekkingu ali sam jako zainteresirana. Tko to organizira u Istri i koliko kosta, jel znas Bajki? I kako to onda ide s hranom i spavanjem - jel se spava vani ili se stane negdje za noc?
Nego mene zanima gdje nam je nestala buhica i jel otkrila sta ima u Brezovici
Mya is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2003., 14:13   #76
Ja sam bila jednom po Svicarskim alpama i to je bilo super, al ima vec 2 godine od tad U konjickom casopisu "Cheval" uvijek reklamiraju trekove sa konjima po cijelom svijetu. U slijedecem broju casopisa cu pogledat kakve www linkove nude i ako su na Engleskom, postat cu vam ovdje da vidite kaj ima. Ak mozete citat Francuski, javite, pa cu vam postat i francuske linkove.

Nedavno su nudili trek sa konjima u Mongoliji - to bi bilo super!

Jahanje od petka pa preko vikenda je naravno bilo super i posto imamo praznike (zbog G8 vjerovali il ne), bit cu sa konjima od cetvrtka do ponedjeljka - jupi
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2003., 16:03   #77
Ljudi često ne vjeruju da je jahanje u kasu u krugu dobra priprema za jahanje na terenu. Po mom mišljenju ne može se početi ići na teren ako nisi naučio kako kontrolirati konja. Nije sve u tome da sjedneš na konja i potjeraš ga listovima da galopira i pustiš da te nosi, to te može dovesti u vrlo opasne situacije.

Zato je sasvim u redu prvo neko vrijeme jahati u manježu i naučiti osnove kontrole, osnovne naredbe, kako se održati u sedlu, dobiti ravnotežu i sl, a tek onda se može sigurno ići na teren i stvarno uživati u tome.

Ja ne volim jahati na Hipodromu jer su one školske štale jako loše što se držanja konja tiče, a to ne želim poticati svojim novcem. Ona velika je u redu, ali ona koju ima Pony Express je grozna što se toga tiče. Oni konji koji rade u početnu i srednju školu jahanja su cijeli dan na vezu i imaju puno preuske bokseve.

Indi, bila si pitala si kakva je to "završena škola jahanja". Radi se o tome da uplatiš 1000 i nešto kuna (na hipodromu je prije godinu dana bilo 1400), prođeš 30 sati jahanja, položiš neki lakši "ispit" i onda si završio prvi stupanj. Tako je uglavnom i po drugim klubovima ovdje u Hrvatskoj. Na ipodromu imaš onda još trei napredna stupnja, a nakon toga biraš želiš li se "specijalizirati" za dresuru ili prepone ili što drugo. A u toj osnovnoj školi ne naučiš baš puno, osnovne vježbe.

Eto sada moram ići, ali drago mi je da sam našla mjesto na webu gdje mogu raspravljati o konjima. Tipkamo se!
__________________
:)

LP
Diana

www.papigice.net
Diami is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 10:50   #78
Mislim sama ta cinjenica da nakon 30 sati si kao polozio prvi stupanj mi je sasvim morbidna svi koji se bave jahanjem znat ce da nakon 30 sati jahanja jos uvijek zapravo neznas pravilno ni kaskat na sve moguce nacine (sitting trot, rising trot) a da uz sve to se i pravilno drze i ruke i noge, itd. itd.

I slazem se sa time da je za naucit dobro jahat itekako vazno da radis puno krugova u bilo kojoj brzini jer na kraju krajeva napravit perfektan krug na konju i nije tako jednostavno...

Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 16:25   #79
Evo ja se moram malo pozaliti. Znam da je nemoguce nauciti jahati za samo par sati, a kamoli biti dobar u tome. Medutim cesto cujem kako ljudi kazu da su vec drugi ili treci sat mogli sjediti u kasu i da su galopirali, skakali i sta ja znam. I onda se ja osjecam kao idiot jer je meni trebalo puno duze da naucim sjedeci kas kako treba i da pocnem galopirati A da ne govorim kako jos uvijek cesto nisam zadovoljna svojim jahanjem.

Nego sto se tice Hipodroma slazem se da su neke stale lose ali mi ulijeva neku nadu to sto su sredili staze za galopske i kasacke utrke i napravili nove tribine. Mozda nesto bude i od ostatka prostora.
Mya is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 17:31   #80
Ja se sjecam kad sam ja pocela, istina bog da sam galopirala treci put kad sam ikad u zivotu sjela na konja, ali sam bila na lounge i tad sam mislila da to nikad necu moc savladat, ali vjezbom naravno.... a da ne govorim kolko sam mislila da cu past... A galopirala sam sama bez lounge tek nakon nekih ja mislim 8-9 sati jahanja, a do onda sam galopirala svaki put al samo na lounge.

Nego svi koji ti prodaju fore da su bez greske sjedili u kasu nakon 2 sata jahanja i super galopirali i skakali prepone - takvi SERU GOVNA! i preseravaju se. Kao sto cete se svi jahaci ovdje na forumu samnom slozit oko ove moje izjave.

Ja jasim vec dugo i dapace ne jasim bez greske, a niti oni kaj se takmice na svjetskim nivioma, sto se moze vidjeti ako gledate takmicenja - naravno ne rade neke kardinalne greske, al ih rade.
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:41.