Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2017., 01:19   #241
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Ne, nego malo jaci lumen moras biti da mislis da se na drzavu odnose ista pravila kao i na osobu. Drzava dug moze i ne vratiti i jedina veca reperkusija je da nece dobiti nove posudbe, pri cemu se neko vrijeme moze financirati npr. inflatorno iz primarne emisije.


Zato da naplate vise kamate i zarade extra profit. Bolje je pitanje zasto nisu nudili kredite niti za malo poduzetnistvo, a kamoli za proizvodnju na veliko, ali jesu nudili kredite za potrosnju, velikom vecinom na uvoznu robu?
naravno, teoretski HNB može nakupovati eura sve do 10kn/euro i tamo ga držati.. tako će Hrvati postati još jeftinija radna snaga pa bi možda mogli oživjeti tekstilnu industriju. Sve bi prštalo od ulaganja... i hranu bi izvozili.. a to jebga što bi ti bio gladan u tom slučaju :klap:.. glavno da država nije gladna.. jedino što bi BDP rastao manje od inflacije (i iznosa vanjskog duga)..

doduše, možda bi HNB mogao u tom slučaju dati par milijardi eura državi da otplati recimo pola vanjskog duga.. situacija na papiru super... to bi super djelovalo na poduzeništvo jer bi svi jedva dočekali da rade za din... pardon kune.. e to bi značilo ubrzano uvođenje marak.. pardon eura...

a to da država ne plati kreditore, to zaboravi.. IZOLACIJA potpuna. Gore od Sjeverne Koreje..

inače, štampanje kuna jest primarna emisija i da, država se iz nje financira. U tom i je poanta..HNB štampa bianco kune da obrani tečaj od aprecijacije.. tako da ustvari imamo nešto slično gore opisanom procesu, samo mnogo sporije.. na pušitku su obvezni mirovinski fondovi i sirotinja koja štedi u kunama

Zadnje uređivanje Kaidos : 17.10.2017. at 01:39.
Kaidos is offline  
Old 17.10.2017., 01:42   #242
inflaciju zauzdavamo, nisam siguran je li ovo naš autohtoni proizvod, povećanjem poreza/davanja na osnovne životne potrepštine.. struju, vodu, aute, zdravstveno osiguranje isl. i povećanjem PDV-a, a kolko čujem i porezom na telekomunikacijske usluge

Zadnje uređivanje Kaidos : 17.10.2017. at 01:55.
Kaidos is offline  
Old 17.10.2017., 01:46   #243
što se tiče drugog dijela posta, robu koju smo uvozili nismo mogli sami proizvesti (mobiteli, kompjuteri, auti strojevi), a proizvodne firme koje su nešto vrijedile smo prodali.. njima nisu trebali krediti (INA, HT, banke da ne spominjemo, turisti su otišli zabadava, PLIVA), građevinare su znalci isisali (ionako nisu nikad bili dobri) itd.. dakle, nikakva komplicirana pitanja monetarne politike

vidiš, tečaj nije dovoljan kad NE ZNAŠ, a mi objektivno nikad nismo znali. Svu veličinu našeg neznanja lako je moguće vidjeti na primjeru HŽ-a
Kaidos is offline  
Old 17.10.2017., 01:58   #244
Quote:
Kaidos kaže: Pogledaj post
ma ne podjebavam, nego me živcira da svi pile o tome kako da što jeftinije rade za druge, što devaluacija u principu i jest. Švicarska je najbogatija država u Europi maltene, to nisu obavili devaluacijom.

Amerika perfektno pumpa dolar, stalno u deficitu, a žive ko bubreg u loju. Devaluacija je kao kad trgovac pokušava svoj proizvod prodati što jeftinije. Nije logično
Ali mi nismo Švicarska i ne možemo se s njima uspoređivat. I Švicarska uz to nije imala slučaja revalvacije valute nego aprecijacije. Mala, ali velika razlika

Slabljenje valute dugoročno sigurno ne vodi ničem dobrom, ali kratkoročno ima svoje prednosti. U dugom roku svaka normalna zemlja će htijet da valuta bude čim jača.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 17.10.2017., 02:08   #245
ma tečaj kao takav je manje bitan. Poanta je da sad kad su stvari krenule na bolje, oni kojima nikad nije dosta žele JOŠ, a to ostvaruju štampanjem kunića (i eurića)
Kaidos is offline  
Old 17.10.2017., 02:18   #246
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Estonija zemlja od cca 1,3 milijuna stanovnika u koju je zbog blizine, nižih plaća, sličnog mentaliteta iz koje se iselilo 30 % stanovništvaušao švedski i finski kapital.

Tako da se prije može reći da ne napreduje Estonija, nego švedske i finske firme koje su u svoje poslove prenijele u Estoniju da izbjegnu skuplju radnu snagu, veće kontrole i poreze u svojim matičnim zemljama.

Možda znaš za neku firmu u kojoj je dominantan estonski kapital a da je iole značajna.
Ja ne .

nekima je očito interes da se sve htvatsko rasproda strancima a da hrvatski građani budu konobari i konjušari, jer Hrvatska za te djelatnosti ima uvejta a ito je najtraženija radna snaga na tržištu.

p.s.
Agrokor je potonuo i sasvim je izgledno da će biti "raskomadan" , tako da na hrvatskom tržištu više neće biti ozbiljne konkurencije stranim trgovaćkim lancima.
Slično će se dogoditi i sa turističkim kapacitetima, jer je to jedino područje gdje strani kapital ulaže u Hrvatskoj.
Ostat će ti grb i zastava i postavljanje kandelabera , sve ostalo će ti diktirati strani vlasnici a slično je i u kolonijama.

Koliko god imam loše mišljenje o Todoriću u ovom je u pravu
http://www.index.hr/vijesti/clanak/t...l/1001046.aspx

Naveo si Estonijzu, što nisi naveo Grčku, Italiju; Španjolslu, Portugal i te zemlje su uvele euro i članice su eurozone


Prema podacima od 1. siječnja 2017. godine, prvu skupinu čini 10 zemalja članica na istoku EU-a, uključujući i Hrvatsku, s minimalnim plaćama u mjesečnom iznosu manjem od 500 eura.

U Bugarskoj iznosi 235 eura, u Rumunjskoj 275, a u Latviji i Litvi po 380 eura. U Češkoj doseže 407 eura, Mađarskoj 412, Hrvatskoj 433, a slijede još Slovačka s 435 eura, Poljska 453 i Estonija s 470 eura, stoji u tome izvješću.


preostalih sedam zemalja članica, svih redom na zapadu i sjeveru EU-a, minimalne su plaće osjetno iznad 1.000 eura.

U Velikoj Britaniji iznose 1.397 eura, u Francuskoj 1.480, Njemačkoj 1.498, Belgiji 1.532, Nizozemskoj 1.552, Irskoj 1.563 a u Luksemburgu daleko najviših 1.999 eura.


Hebalo ga estonsko uvođenje eura i čudo od 470 eura plaće
Estonija već godinama ima problem minimalca u odnosu na prosječnu plaću, a prosječna plaća u Estoniji mislim da za takvu zemlju uopće nije mala. Mislim oprosti, ali već smo se oko ovog jednom posvadili i Estonija je 2014. imala nižu plaću od nas (oko 700 eura), a danas je prosjek 993 eura NETO.
Tvoj podatak je o minimalnim plaćama u bruto iznosu. Ne previše relevantan podatak, bar ne po meni, osim u zemljama poput Slovenije gdje je minimalac toliko blizu prosječnoj plaći.
Da mi uspijemo sad u roku 2 godine do plaće od 7500kn mislim da bi to itekako bio uspjeh.

Uz to ne znam što točno misliš pod estonski kapital, ali Skype je velikim dijelom napravljen od Estonaca (točnije od petorice njih relevantnih, 3 su Estonca) i mislim da je sasvim okej tvrditi da se radi o estonskoj firmi.
A i da ne, zapitaj se koliko bi to Nijemaca i Austrijanaca pristalo raditi s Hrvatima na ovakvom start-upu ?
Želim reći da su Estonci cijenjeni gore, ali da ih dijelom sad već lagano mrze Finci jer im uzimaju radna mjesta to uopće ne sumnjam.
Iz države im ni blizu nije emigralo 30% ljudi, to je pretjerivanje.

Ono što ti isto moram napomenuti da Estonija nije jedina baltička zemlja sa jeftinom radnom snagom i Litva i Latvija su znanto jeftiniji u tom pogledu (300 eura manja prosječna plaća, trenutno čak i malo više). Dakle što točno sprečava švedski i finski kapital da tamo odu ?

Malo sam pristran oko Estonaca jer mi je to najdraža zemlja na svijetu, a pristran sam prije svega jer Estonija nije kriminalna zemlja. Išao bi toliko daleko da kažem da je Estonija jedina bivša socijalistička zemlja koja u srži nije kriminalna zemlja , iako je po većini ekonomskih pokazatelja Češka naprednija, Češka je također kriminalna zemlja .
Često volim reći da je Zagreb najsigurniji grad na svijetu, ali Tallinn je i tu otišao korak dalje jer tamo nema nikakvih prevaranata (Ili vrlo malo), taxisti imaju transparentne i normalne cijene čak i u centru (iako su skupi u centru, svima im piše na vratima cijena i ne uzmu ti ni centa više), ljudi doslovce ostavljaju laptope i mobitele na stolovima kafića i barova ko da je ništa. I kladio bi se u štogod treba da Tallinn ima VEĆI broj turista nego li Zagreb da ne bi netko pomislio da prevaranta fali jer nema turista.
Helsinki je isto grad u kojem odmah osjetiš da se radi o gospodskom skandinavskom gradu, ali zbog imigranata iz alibaba zemalja niti teoretski ne može grad biti toliko siguran što se također osjeti čim padne noć.

Uglavnom Hrvatska definitivno treba nečiji role-model jer mislim da imamo drastično veći potencijal i od jedne Češke, a kamoli Estonije, a u kontekstu valute smatram da tu baš vidimo da euro sam po sebi nije glavni u tome da li je neka zemlja napredna ili nije. I Češka i Estonija su za nas napredne gospodarske sile, svaka na svoj način i obadvije koriste različite valute. Češka je po meni jača u području industrije (ne treba ići puno dalje od Škode), a Estonija u području informatike. Ali ono što obadvije zemlje jako dobro koriste je jeftina radna snaga. Možda to ružno zvuči, ali mi naprosto imamo jeftinu radnu snagu i kad je već tako, bolje je to iskoriristiti nego imati ovoliko nezaposlenost.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 17.10.2017., 02:31   #247
Quote:
Kaidos kaže: Pogledaj post
ma tečaj kao takav je manje bitan. Poanta je da sad kad su stvari krenule na bolje, oni kojima nikad nije dosta žele JOŠ, a to ostvaruju štampanjem kunića (i eurića)
Kao što rekoh u principu se slažemo, ali mislim da Hrvatska u odnosu na jačinu svoje ekonomije ima popriličnu jaku valutu u ovom trenutku. I uz ovoliko dodane vrijednosti ne znam koliko je realno očekivati jaču valutu.

Kad sam već spominjao slučaj Češke. Eto, sjećam se da se sve donedavno 1 euro gledao kao 27 čeških kruna. Gledam taman sad jer planiram u Prag i sad je 25 čeških kruna.
S obzirom da je za Češku poznato da su devalvirali valutu u bližoj prošlosti(ne sjećam se detalja i nemam vremena provjeravat), moguće da su oni isto imali slične zamisli kakvu ja imam.
Moguće isto tak da je ovo normalan tečaj za ovo doba godine.
Samo normalno, kao što sam već znao o tom iskreno govorit, nemam se namjere pravit stručnjakom za tečaje i ne mislim sa sigurnošću tvrdit da bi sa slabijom kunom sve procvalo kao što neki po medijima tvrde. Ono što mislim je da trenutna kuna definitivno dosta koči ljude koji se bave izvozom, ali da sad znam neke detalje koliki je to utjecaj i da bi još mogao precizno izračunati da li bi nam više štete donijela i činjenica da bi hrpama građana skočio kredit- ne bi jer ne znam.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 17.10.2017., 04:21   #248
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Kao što rekoh u principu se slažemo, ali mislim da Hrvatska u odnosu na jačinu svoje ekonomije ima popriličnu jaku valutu u ovom trenutku. I uz ovoliko dodane vrijednosti ne znam koliko je realno očekivati jaču valutu.
sve bi to isfinancirali ovi koji štede u eurima
Kaidos is offline  
Old 17.10.2017., 21:07   #249
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Estonija već godinama ima problem minimalca u odnosu na prosječnu plaću, a prosječna plaća u Estoniji mislim da za takvu zemlju uopće nije mala. Mislim oprosti, ali već smo se oko ovog jednom posvadili i Estonija je 2014. imala nižu plaću od nas (oko 700 eura), a danas je prosjek 993 eura NETO.
Tvoj podatak je o minimalnim plaćama u bruto iznosu. Ne previše relevantan podatak, bar ne po meni, osim u zemljama poput Slovenije gdje je minimalac toliko blizu prosječnoj plaći.
Da mi uspijemo sad u roku 2 godine do plaće od 7500kn mislim da bi to itekako bio uspjeh.
Neznam od kuda ti taj podatak o prosjećnoj plaći jer se to iz podataka Eurostata ne vidi

http://ec.europa.eu/eurostat/statist...abour_costs/hr

neda mi se suviše širiti debatu o Estoniji , jer smo to prožvakali i ustanovili da je jednba od uspješnijih tranzicijskih zemalja ali još uvijek jako daleko od razvijenih sjevrezapadnih zemalja EU.
Ono što me kod Estonije najviše smeta su drakonske mjere koje su upotrijebili da izađu iz krize.
Država se ne vodi na isti način kao firma i takve mejre su neprihvatljive za socijalnu zemlju.


Quote:
Uz to ne znam što točno misliš pod estonski kapital, ali Skype je velikim dijelom napravljen od Estonaca (točnije od petorice njih relevantnih, 3 su Estonca) i mislim da je sasvim okej tvrditi da se radi o estonskoj firmi.
A i da ne, zapitaj se koliko bi to Nijemaca i Austrijanaca pristalo raditi s Hrvatima na ovakvom start-upu ?
Točno da je nastao u suradnji sa šveđanima i pravilnije je to nazvati švedsko.estonskom firmom.
Uostalom Skype je kupio Microsoft, tako da tu nema više nikakvog estonskog kapitala i dividende ubire Bili-
Quote:
Želim reći da su Estonci cijenjeni gore, ali da ih dijelom sad već lagano mrze Finci jer im uzimaju radna mjesta to uopće ne sumnjam.
Iz države im ni blizu nije emigralo 30% ljudi, to je pretjerivanje.
Slažem se da ih finci sve manje vole, što je normalno jer im otimaju radna mjesta i sve će ih manje voliti ako i se i dalje budu iseljavali u Finsku i Švedsku.
Quote:
Ono što ti isto moram napomenuti da Estonija nije jedina baltička zemlja sa jeftinom radnom snagom i Litva i Latvija su znanto jeftiniji u tom pogledu (300 eura manja prosječna plaća, trenutno čak i malo više). Dakle što točno sprečava švedski i finski kapital da tamo odu ?
Nije jedina ali je najbliža , sa sličnim jezikom, što im daje prednost nad Litvom i Latvijom.
To ti kao kad su se bosanci za vrijeme Juge masovno doseljavali u Hrvatsku jer je jezik vrlo sličan

Quote:
Malo sam pristran oko Estonaca jer mi je to najdraža zemlja na svijetu, a pristran sam prije svega jer Estonija nije kriminalna zemlja. Išao bi toliko daleko da kažem da je Estonija jedina bivša socijalistička zemlja koja u srži nije kriminalna zemlja , iako je po većini ekonomskih pokazatelja Češka naprednija, Češka je također kriminalna zemlja .
Svatko od nas ima neke simpatije, nije za osuditi
Quote:
Često volim reći da je Zagreb najsigurniji grad na svijetu, ali Tallinn je i tu otišao korak dalje jer tamo nema nikakvih prevaranata (Ili vrlo malo), taxisti imaju transparentne i normalne cijene čak i u centru (iako su skupi u centru, svima im piše na vratima cijena i ne uzmu ti ni centa više), ljudi doslovce ostavljaju laptope i mobitele na stolovima kafića i barova ko da je ništa. I kladio bi se u štogod treba da Tallinn ima VEĆI broj turista nego li Zagreb da ne bi netko pomislio da prevaranta fali jer nema turista.
Helsinki je isto grad u kojem odmah osjetiš da se radi o gospodskom skandinavskom gradu, ali zbog imigranata iz alibaba zemalja niti teoretski ne može grad biti toliko siguran što se također osjeti čim padne noć.
Slažem se i nemam mnogo toga za dodati a i ne želim širiti na ovoj temi.

Quote:
Uglavnom Hrvatska definitivno treba nečiji role-model jer mislim da imamo drastično veći potencijal i od jedne Češke, a kamoli Estonije, a u kontekstu valute smatram da tu baš vidimo da euro sam po sebi nije glavni u tome da li je neka zemlja napredna ili nije. I Češka i Estonija su za nas napredne gospodarske sile, svaka na svoj način i obadvije koriste različite valute. Češka je po meni jača u području industrije (ne treba ići puno dalje od Škode), a Estonija u području informatike. Ali ono što obadvije zemlje jako dobro koriste je jeftina radna snaga. Možda to ružno zvuči, ali mi naprosto imamo jeftinu radnu snagu i kad je već tako, bolje je to iskoriristiti nego imati ovoliko nezaposlenost.
Hrvatska treba svoj model a može iskoristiti nečija iskustva, no za mene estonska nisu suviše prihvatljiva.
Hrvatska je jako različita od Estonije i ima druge mogućnosti i to treba znati iskoristiti.
Monetarna neovisnost i korištenje vlastite valute za pomoć gospodarstvu su jedna od najvažnijih elemenata za napredak.
Evo mali video Lovrinevićevog govora u Saboru o uvođenju eura, sa kojim se uglavnom slažem iako nemam neko visoko mišljenje o njemu.

https://www.youtube.com/watch?v=JYMn-uS261w

https://www.facebook.com/Prof.IvanLovrinovic/
#kocar# is offline  
Old 17.10.2017., 21:09   #250
Quote:
Kaidos kaže: Pogledaj post
sve bi to isfinancirali ovi koji štede u eurima
Ma baš me zanima kako si to zaključio ??
#kocar# is offline  
Old 18.10.2017., 11:59   #251
Plenković danas o uvođenju eura

Plenković je kazao kako su počele pripreme oko uvođenja eura te da će korist od toga imati građani i institucije. Kazao je kako se otvara javna rasprava o uvođenju eura. "Vlada će stoga krajem listopada s HNB-om predstaviti strategiju za uvođenje eura", rekao je Plenković dodavši da će to biti pozitivno za građane koji imaju kredite s valutnom klauzulom.
----

Dakle HDZ želi uvesti euro.
DJTcro is offline  
Old 18.10.2017., 12:00   #252
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Kao što rekoh u principu se slažemo, ali mislim da Hrvatska u odnosu na jačinu svoje ekonomije ima popriličnu jaku valutu u ovom trenutku. I uz ovoliko dodane vrijednosti ne znam koliko je realno očekivati jaču valutu.
Ali ta jaka valuta je uteg za izvoznike a ne prednost.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 18.10.2017., 12:18   #253
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Plenković danas o uvođenju eura

Plenković je kazao kako su počele pripreme oko uvođenja eura te da će korist od toga imati građani i institucije. Kazao je kako se otvara javna rasprava o uvođenju eura. "Vlada će stoga krajem listopada s HNB-om predstaviti strategiju za uvođenje eura", rekao je Plenković dodavši da će to biti pozitivno za građane koji imaju kredite s valutnom klauzulom.
----

Dakle HDZ želi uvesti euro.
A treba pripremiti dobar tečaj za konverziju, ovakvu priliku za dodatnu pljačku se ne smije propustiti
deepwater is offline  
Old 18.10.2017., 12:21   #254
A dobro, ionako smo turistička zemlja kojoj je jedini spas da se što jače prikrpamo uz EU (kamo sreće da nam nametnu zajedničku fiskalnu politiku) pa se slažem s ovim.
SunForYou is offline  
Old 18.10.2017., 13:03   #255
Quote:
SunForYou kaže: Pogledaj post
A dobro, ionako smo turistička zemlja kojoj je jedini spas da se što jače prikrpamo uz EU (kamo sreće da nam nametnu zajedničku fiskalnu politiku) pa se slažem s ovim.
Zajedničku fiskalnu politiku zaboravi, samo teški naivci u to mogu povjerovati.
A uvođenje eura će zacementirati naše konobarenje i konjušarenje , sa još manjom mogućnosti okretanju dohodovnijim djelatnostima.
Sad kad smo još na papiru monetarno neovisni možemo kad se promjeni vlast i monetrna politika , koristiti taj instrument da se pomogne domaćoj proizvodnji i izvoznicima i spriječi daljnje nazadovanje gospodarstva.
Neka nas ne zavaravaju pozitivni rezultati , jer je tome najveći uzrok rast dohotka od turizma a turizam je obilježje najsiromašnijih zemalja.
prevarili su nas da će kad uđemo u EU poteći med i mlijeko , svjedoci smo da od toga meda i mlijekanema ništa.
Zar opet moramo biti budale i povjerovati po neznam koji puta u laži kojim magle stvarno stanje i negativnosti novog "projekta" koji se sada pokušava uvesti.
Očito nam primjeri niza zemalja koje su uvele euru , na čelu sa Grčkom, nisu dovoljni da sagledamo šta nas očekuje i da kao budale opet ponovimo grešku, jer da smo iole pameti nebi uvodili euro.
#kocar# is offline  
Old 18.10.2017., 13:04   #256
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ali ta jaka valuta je uteg za izvoznike a ne prednost.
A po čemu si donio tako "mudar" zaključak
#kocar# is offline  
Old 18.10.2017., 13:33   #257
Plenković se uključio u trolanje valutnim rizikom ...

premijer pa mu nije jasna prednost vlastite valute. država koja ima vlastitu valutu (centralnu banku) ne može bankrotirati..
Kaidos is offline  
Old 18.10.2017., 13:38   #258
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ali ta jaka valuta je uteg za izvoznike a ne prednost.
Ne bih se složio.

Prošle godine sam preko 75% prihoda ostvario u izvozu.

A na izvoznu cijenu mog proizvoda i moje zadovoljstvo istim najmanje utječe tečaj.

Puno više utječu davanja državi i lokalnoj upravi (porezi, "nameti", i u konačnici bruto cijena rada) i cijena kapitala (kamate). A za koje dobijam manje usluge nego moj kolega u Sloveniji ili Češkoj, npr...

Niži tečaj mogao bi eventualno pomoći samo onim izvoznicima koji imaju u biti loš i nekvalitetan proizvod i guraju se u najniži cjenovni razred, gdje je konkurencija najveća.

Zaključno - tečaj je podnošljiv, ali sve drugo nije.

A svatko onaj tko tvrdi da je tečaj čarobna formula za hrvatski izvoz - nek prvo navede 5 proizvoda/proizvođača koji be eventualno od toga imali korist. Onda ćete vidjeti da je riječ o proizvodima koje uglavnom" ne bi ni pas s maslom pojeo" (karikirano, u odnosu na konkujrenciju), proizvođačima za koje svi znamo da ne posluju racionalno, i proizvodima koje bi vrlo brzo netko drugi mogao ponuditi puno jeftinije.
gromukoprive is offline  
Old 18.10.2017., 14:00   #259
Quote:
Kaidos kaže: Pogledaj post
Plenković se uključio u trolanje valutnim rizikom ...

premijer pa mu nije jasna prednost vlastite valute. država koja ima vlastitu valutu (centralnu banku) ne može bankrotirati..
Država nemože bankrotirati u klasičnom smislu
ali može postati insolventna i izgubiti sposobnost da podmiruje svoje obveze prema ino vjerovnicima.
Tu CB malo može pomoći ako nije uspjela prikupiti dovoljno valutnih zaliha(deviznih rezervi) a država se neodgovorno zaduživala.
#kocar# is offline  
Old 18.10.2017., 14:13   #260
Quote:
gromukoprive kaže: Pogledaj post
Ne bih se složio.

Prošle godine sam preko 75% prihoda ostvario u izvozu.

A na izvoznu cijenu mog proizvoda i moje zadovoljstvo istim najmanje utječe tečaj.

Puno više utječu davanja državi i lokalnoj upravi (porezi, "nameti", i u konačnici bruto cijena rada) i cijena kapitala (kamate). A za koje dobijam manje usluge nego moj kolega u Sloveniji ili Češkoj, npr...

Niži tečaj mogao bi eventualno pomoći samo onim izvoznicima koji imaju u biti loš i nekvalitetan proizvod i guraju se u najniži cjenovni razred, gdje je konkurencija najveća.

Zaključno - tečaj je podnošljiv, ali sve drugo nije.

A svatko onaj tko tvrdi da je tečaj čarobna formula za hrvatski izvoz - nek prvo navede 5 proizvoda/proizvođača koji be eventualno od toga imali korist. Onda ćete vidjeti da je riječ o proizvodima koje uglavnom" ne bi ni pas s maslom pojeo" (karikirano, u odnosu na konkujrenciju), proizvođačima za koje svi znamo da ne posluju racionalno, i proizvodima koje bi vrlo brzo netko drugi mogao ponuditi puno jeftinije.
Svi proizvodi koje se izvozi (a pored svih teškoća izvoz nam niej zanemariv) postali bi konkurentniji a izvozniku donosili veći profit, koji bi mogao ulagati u daljnju proizvodnju ili biti još jetnijiji u izvozu i stjecati nove konzumente.
No tečaj ne pogoduje samo izvoznicima, Daleko više pogodovao bi proizvodnji za domaće ptržište , jer bi domaći proizvodi postali konkurentniji u odnosu na uvozne, koji su sada konkurentniji.

Tako bi velik broj naših proizvođača postao konkurentniji a proizvodi koji i sada pronalaze kupca(kvalitetom i cijenom) još dostupniji u odnosu na uvozne.
Deprecijacijom i smanjem tečaja za 10 % kroz 2-3 godine, više bi pogodovao proizvođačima koji su usmjereni na domaće tržište, nego što bi imao efekta u izvozu.

Moglo bi tada biti na poilicama Lidla i drugih ino lanaca hrpa uvoznih proizvoda ali bi kupac birao kvalitenije i jeftinije domaće proizvode.
A to onda generira niz pozivnih efekata u domaćoj proizvodnji, od više profita do otvaranja brojnih radnih mjesta.
Ma tko bi mogao na domaćem tržištu konkurirati Ledu ili Podravci, kad su iako skuplji , zbog kvalitete izbor kupca.
Dovoljno je usporediti uvozni i ledov-Podravkin smrznuti program da uvidiš da uvozno smeće nebi imalo ni upola prođu kao što je zbog manje cijene, iako lošije kvalitete, ima sada.
#kocar# is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:26.