Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2016., 01:32   #1
Moguća detekcija avanziranog EM zračenja

Avanzirano elektromagnetsko zračenje je ono koje prethodi pobudi emitera - opažamo ga prije nego je proizvedeno od izvora, za razliku od običnog EM zračenja koje se pojavljuje nakon pobude i vremenski zaostaje pa se stoga naziva retardiranim. Iako su Maxwellove jednadžbe vremenski simetrične te pored retardiranog imaju jednako valjano rješenje avanziranog potencijala, ono se u standardnoj klasičnoj elektrodinamici odbacuje jer nije kauzalno i nije eksperimentalno uočeno.

Wheeler i Feynman (1945,1949) su na temelju ranijih ideja koje su dali Schwarzsschild (1903) Tetrode (1922), Fokker (1929,1932) i Dirac (1938) formulirali vremenski simetričnu apsorbersku teoriju elektromagnetizma prema kojoj se proces emisije i apsorbcije odvija na sljedeći način. Pobuđeni emiter proizvodi poremećaj koji se prema nazad u vremenu i prema naprijed u vremenu kreće brzinom c te do apsorbera koji se nalazi na udaljenosti r dolazi nakon r/c. Pobuđeni apsorber jednako tako stvara poremećaj koji se kreće u oba vremenska smjera. Avanzirani val apsorbera putujući sa c u nazad u vremenu, dolazi točno u pravom trenutku da poroizvede reakcijsku silu zračenja emitera, neovisno o tome koliko daleko se nalazi. U području između emitera i apsorbera, retardirani val emitera i avanzirani val apsorbera su u fazi te konstruktivno interferiraju proizvodeći tako ono što doživljavamo kao čisti retardirani val koji je u stvari 1/2 retardirani + 1/2 avanzirani. U području prije emisije, avanzirani val emitera i avanzirani val apsorbera su u protufazi te dekonstruktivno interferiraju. S obzirom na to da su jednake amplitude, ne ostaje nikakav poremećaj prije trenutka emisije. U području nakon apsorpcije, retardirani val emitera i retardirani val apsorbera su isto tako u protufazi pa se potpuno poništavaju.

Da bi došlo do potpunog poništenja avanziranog vala emitera, Svemir mora biti savršeni apsorber. Ubrzano šireći Svemir bi trebao biti proziran, barem za neke valne duljine EM zračenja. Ako se EM zračenje ne apsorbira u blizini antene, u atmosferi Zemlje ili u galaktičkom plinu i prašini, veći dio bi se trebao nastaviti širiti za uvijek. U tom bi se slučaju trebala pojaviti dva efekta.

Prvi je smanjenje reakcijske sile zračenja kad se antena usmjeri prema nebu u odnosu na to kad je usmjerena u apsorber u laboratoriju, što bi se manifestiralo kao promjena ulazne struje EM izvora.
Drugi je da bi se na udaljenosti r od predajne antene koja se pobudi kratkim impulsom, u vremenu r/c prije trenutka pobude trebao nalaziti avanzirani signal.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 01:37   #2
Prvi efekt je eksperimentalno pokušao detektirati Partridge (1973) mjereći razliku ulazne struje mikrovalnog izvora u ovisnosti o tome da li je mikrovalno zračenje usmjereno u lokalni apsorber ili u slobodan prostor prema zenitu u vrijeme kad je okomit na galaktičku ravan. Eksperiment je izveden na valnoj duljini od 3 cm. Nije izmjerio značajnu razliku. Drugi efekt je pokušao detektirati Schmidt (1980) također s mikrovalovima valne duljine 3 cm. Avanzirani signal je pokušao detektirati dipol antenom, najvjerojatnije standardnih dimenzija λ/2. Također nije ništa detektirao. Cramer (1980) je također neuspješno pokušao detektirati avanzirana neutrina, vjerojatno prema prijedlogu koji je dao Csonka (1968) ali nije objavio rad. Moguće je da je bilo još neuspješnih pokušaja koji nisu objavljeni, uključujući moja četiri.

Heron (1974), Davies (1975) i Pegg (1979) su predložili razloge zbog čega je Partridge dobio negativan rezultat te sugerirali da bi eksperimente trebalo izvesti na puno kraćim valnim duljinama, u optičkom dijelu EM spektra sa laserima, što me koštalo par izgubljenih mjeseci. Fearn je (2014) izneo suprotno mišljenje, da eksperiment treba izvesti na većim valnim duljinama od apsorpcijske linije vodika od 21 cm, jer će se svi EM valovi kraće valne duljine vremenom rastegnuti na 21 cm i biti apsorbirani. Niknejadi (2015) je predložila eksperiment mjerenje avanziranog rekcijskog polja zračenja u bliskom polju antene električno malim dipol antenama dimenzija λ/10 ili manjim.

Uzevši u obzir ova dva zadnja prijedloga, početkom ovog mjeseca sam započeo eksperiment na valnoj duljini od 200 cm, a za detekciju sam koristio λ/20 monopol antenu. Signal sam dobio već drugog dana i do danas sam samo isprobavao razne konfiguracije u cilju provjera da li signal ispunjava sve osobine avanziranog. Signal je statistički ekstremno značajan, u pojedinim konfiguracijama ide preko 30 sigma. U blizini antene je gotovo iste ampliude kao i retardirani signal, i pojavljuje se kao zrcalna slika retardiranog sve ranije u vremenu što je razmak između antena veći, točno 2r/c prije dolaska vrha retardiranog impulsa ±200 ps. Iako svi testovi koje sam proveo u zadnjih desetak dana govore da se radi o stvarnom avanziranom signalu, ne mogu u potpunosti isključiti mogućnost da se radi o sistemskoj grešci. Srećom, eksperiment je lako ponovljiv i sva potrebna mjerna oprema se može naći na FER-u ili IRB-u i ne iziskuje nikakav dodatni trošak, u najgorem slučaju jedno izgubljeno poslijepodne.

Toliko za sada, trebati će mi najmanje par dana da posložim sve rezultate mjerenja i stavim na papir i najradije bi da ga prvo pošaljem skeptiku, ako je voljan da prvo on da svoje mišljenje.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 11:03   #3
Zanimljivo! No ja sam teorijski fizičar i nemam baš iskustva u analiziranju eksperimentalnih rezultata, tako da ti baš ne mogu puno pomoći.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 17:06   #4
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Zanimljivo! No ja sam teorijski fizičar i nemam baš iskustva u analiziranju eksperimentalnih rezultata, tako da ti baš ne mogu puno pomoći.
Imam jedno teoretsko pitanje. Da li se ovi rezultati mogu obrazložiti nekom vrstom slabog, nedestruktivnog mjerenja, s obzirom da je λ/20 monopol antena jako neefikasna antena pa ima slabu interakciju s EM poljem, odnosno ne uništava fotone koji se manje-više nastavljaju gibati istim pravcem prema slobodnom prostoru?

Prvo mjerenje je izvršeno na udaljenosti od 875 cm od predajne antene s komadom bakrene žice duljine 30 cm, zatim je žica skraćena na 20 cm i na kraju na 10 cm. Centar retardiranog impulsa je na 0 ns, a centar avanziranog na -58,2 ns ±0,2.



*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 17:27   #5
Ne znam kako se mogu objasniti tvoji rezultati (nije moje uže područje), ali kladim se da se mogu objasniti bez avansiranog zračenja.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 17:37   #6
Vjerojatno si u pravu. Ništa, pričekati ćemo mišljenje nekog kome je ovo područje blisko.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 18:49   #7
U međuvremenu sam nastavio s testiranjima u nastojanju da sam pokušam dokučiti o čemu se ovdje radi. Sad sam se već spreman okladiti u gajbu piva da avanzirano elektromagnetsko zračenje stvarno postoji u prirodi. Ako nekog zanima ovdje može pročitati više: Mjerenje avanziranog elektromagnetskog zračenja.pdf
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 10:36   #8
Quote:
*Q* kaže: Pogledaj post
Ako nekog zanima ovdje može pročitati više: Mjerenje avanziranog elektromagnetskog zračenja.pdf
Neću ulaziti u sadržaj (jer kako sam rekao nije moje područje), ali bih se osvrnuo na formu. Ako hoćeš da te shvate ozbiljno, poželjno je da bude napisamo na engleskom i u LaTeX-u. Kad znanstveni rad iz fizike nije napisan u LaTeX-u, to je dobar indikator da ga je pisao amater, ako ne i crackpot.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 11:58   #9
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Neću ulaziti u sadržaj (jer kako sam rekao nije moje područje), ali bih se osvrnuo na formu. Ako hoćeš da te shvate ozbiljno, poželjno je da bude napisamo na engleskom i u LaTeX-u. Kad znanstveni rad iz fizike nije napisan u LaTeX-u, to je dobar indikator da ga je pisao amater, ako ne i crackpot.
Hvala na savjetu, ali to i sam već znam. To svejedno ne bi zavaralo nekoga tko se bavi ovim područjem, jer bi mu odmah na osnovu korištene opreme sve bilo jasno, niti se ja želim izdavati za nešto što nisam niti zavaravati bilo koga. Također me nije nešto posebno briga da li će me netko shvatiti ozbiljno ili neće, jer mi je ovo samo privremeni hobi i ovim se bavim prvenstveno iz zabave. Pisanje rada mi uopće nije zabavno, tako da je dobro da sam išta napisao.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 18:08   #10
Quote:
*Q* kaže: Pogledaj post
Hvala na savjetu, ali to i sam već znam. To svejedno ne bi zavaralo nekoga tko se bavi ovim područjem, jer bi mu odmah na osnovu korištene opreme sve bilo jasno, niti se ja želim izdavati za nešto što nisam niti zavaravati bilo koga. Također me nije nešto posebno briga da li će me netko shvatiti ozbiljno ili neće, jer mi je ovo samo privremeni hobi i ovim se bavim prvenstveno iz zabave. Pisanje rada mi uopće nije zabavno, tako da je dobro da sam išta napisao.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 18:57   #11
Prije dva dana sam između jedan i dva sata iza ponoći zabilježio neobično variranje avanziranog signala. Avanzirani signal i inače uvijek više varira od retardiranog, što je i očekivano s obzirom na to da prema WF teoriji ovisi o svemu što se nađe na putu od antene do događajnog obzora Svemira. Ovaj put je neobično bilo to što je avanzirani signal varirao od pune jačine gotovo iste kao i retardiranog do potpunog nestanka, u ciklusima od približno jedne minute. Ovo je 8 puta ubrzani, 80 sekundni isječak komprimiran na 10 sekundi:



Razmak između prijemne i predajne antene je takav da je avanzirani impuls u trenutku dolaska na prijemnu antenu u protufazi s retardiranim (povećavanjem ili smanjivanjem razmaka može se podesiti da dolaze u fazi). S obzirom da je razmak između antena mali u odnosu na trajanje impulsa, završetak avanziranog se poklapa s početkom retardiranog, tako da kad avanzirani poraste, retardirani se smanji u području preklapanja.

Ovakvo duboko variranje signala je jednostavno objašnjivo u okviru WF teorije. Mjerenje je izvedeno na valnoj duljini od 150 cm (200 MHz), odnosno u VHF području. EM valovi u tom području u uobičajnim uvjetima većinom neometano prolaze atmosferom u slobodan prostor. Međutim postoji više, manje ili više učestalih procesa koji se događaju u troposferi i E sloju koji mogu dovesti do toga da se VHF valovi slično kao i HF valovi vrate nazad na Zemlju. To su tropospheric scatter, tropospheric bending, tropospheric ducting i sporadic E. Fading, odnosno ciklično jačanje i slabljenje signala je karakteristično za ove vrste propagacija (posebno za sporadic E), kao što se može vidjeti na ovim primjerima sa analognom TV i FM radiom:

https://www.youtube.com/watch?v=e-FtM-uzBfw
https://www.youtube.com/watch?v=5CWHujj6AN8

Ne vidim kako bi se ovo moglo objasniti samo retardiranim zračenjem (ako netko ima takvo objašnjenje naka ga slobodno iznese). Razmak između prijemne i predajne antena je 4 metra. EM val taj put prijeđe za približno 13 ns. Da bi neki objekt koji se nalazi na udaljenosti r utjecao na izmjereni signal samo retardiranim zračenjem treba proći vrijeme 2r/c. Da bi troposfera ili E sloj na taj način mogli utjecati na jačinu signala treba proći više vremena od trajanja svakog pojedinačnog mjerenja.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 14:04   #12
Nedavno sam pronašao jednostavniji način detekcije avanziranih EM valova bez relativno skupe mjerne opreme. Htio bih naglasiti da ne tvrdim da je “duh“ slika koja se pojavljuje lijevo od glavne slike nedvojbeno slika koja dolazi avanziranim EM valovima. Uzrok je možda nešto drugo.
U eksperimentalnoj postavci prikazanoj na Sl. 1 u pdf-u linkanom u postu #7, umjesto RF signal generatora može se upotrijebiti VHF analogni TV predajnik od približno 100mW, a za prijem se umjesto digitalnog osciloskopa može upotrijebiti prijenosni analogni TV prijemnik. Kad se predajna i prijemna antena postave na čistinu (bez objekata od kojih bi moglo doći do refleksije u blizini) i kad su razmaknute više od nekih dvadesetak metara, avanzirana slika se treba pojaviti lijevo (što znači ranije u vremenu) od glavne slike koja dolazi retardiranim EM valovima. Razmak između dvije slike na ekrana ovisi o razmaku između antena jednako kao i razmak između dva signala na osciloskopu, samo što je na TV ekranu to daleko nepreciznije. Ukupno trajanje vidljivog dijela jedne horizontalne linije (vrijeme potrebno da snop pređe put od lijevog do desnog ruba ekrana) je oko 53 µs, a širina tanke okomite linije odgovara vremenu od stotinjak nanosekundi (u ovom slučaju, ali može biti drugačije kod drugih TV predajnika i prijemnika).
Prva slika je primljena λ/4 antenom na tridesetak metara zračne linije od predajnika, a druga slika λ/24 antenom na istom mjestu:





Kao dodatni test sam dodao treću antenu u liniji, poluvalni dipol, odmaknut par metara od prijemne λ/24 antene. Kad poluvalni dipol nije spojen na nikakav teret, TV slika je ista kao i druga slika iznad. Kad se poluvalni dipol optereti s npr. ručnom VHF stanicom, avanzirana “duh“ slika potpuno nestane. Jednostavnim priključenjem ili isključenjem antenskog konektora postiže se nestajanje ili pojavljivanje avanzirane slike, što je prilično čudno za vidjeti. Moja je pretpostavka da kad se EM energija apsorbira na potrošaču, poluvalna dipol antena djeluje kao apsorber čiji avanzirani valovi poništavaju avanzirane valove predajne antene tako da ostanu samo retardirani valovi predajnika. Iz istog razloga se avanzirano zračenje ne može detektirati prijemnim antenama odgovarajućih dimenzija koje su uvijek opterećene nekakvim prijemnikom.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 14:08   #13
Ako ova “duh“ slika stvarno predstavlja sliku nošenu avanziranim EM valovima, to bi onda značilo da avanzirani valovi mogu nositi informaciju u prošlost jednako kao i retardirani valovi u budućnost.
Prema ovom bi interpretacija avanziranog rješenja Maxvellovih jednadžbi u udžbenicima i drugoj literaturi kao dolazećeg vala bez izvora i bez uzroka bila pogrešna. Avanzirani valovi se često uspoređuju sa filmskom snimkom, prikazanom u nazad, koncentričnih valova nastalih na površini vode nakon pada kamena. U ovoj slici se avanzirani valovi pojavljuju bez uzroka iz svih smjerova iz beskonačnosti te se sužavaju u točku na mjestu antene u trenutku emisije. Ako “duh“ slika stvarno predstavlja sliku nošenu avanziranim valovima, a iz slike je jasno vidljivo da je jednako modulirana kao i slika nošena retardiranim valovima, to bi značilo da je izvor i uzrok avanziranih valova predajnik u kom se vrši amplitudna modulacija, jednako kao što je to i za retardirane valove. Avanzirani valovi putuju prostorom od antene prema beskonačnosti jednako kao i retardirani, samo što se retardirani kreću u jednom vremenskom smjeru, a avanzirani u drugom vremenskom smjeru. Oba vala su odlazeća i kauzalna, samo što iz perspektive bića koja pamte samo prošlost, avanzirani val prividno izgleda kao ničim uzrokovan dolazeći val. Ljudi ne mogu biti objektivni promatrači vremenski simetričnog procesa, jer se i sami kreću u vremenu u smjeru prošlost – budućnost. Jedini način da se ispravno vidi vremenski simetričan proces je pogled iz “božje perspektive“ izvan bloka prostorvremena u kom vrijeme ne teče nego predstavlja jednu od dimenzija. Ako se na vremensku dimenziju gleda jednako kao i na prostorne i ako su svi smjerovi jednako ravnopravni, onda je prirodno za očekivati da antena emitira valove jednako u smjeru prema naprijed kao i prema nazad u vremenu baš kao što to Maxwellove jednadžbe predviđaju. Meni je očekivanje da antena emitira samo prema naprijed u vremenu jednako neprirodno kao što bi bilo očekivanje da emitira samo u desno.


Zadnje uređivanje *Q* : 23.05.2017. at 14:23.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 12:02   #14
@ITGuy
Ne mogu ti odgovoriti na pp jer ti je sandučić zatrpan.

Slike jesu prikazane jedna preko druge, ali se ne preklapaju točno zbog različitog vremena dolaska dvaju signala, a zahvaljujući amplitudnoj modulaciji analognog PAL videa, crni dijelovi slika su prozirni. Kod kontrastne crno-bijele slike kao što je test slika koju sam upotrijebio, crna odgovara naponu video signala od 0V i za to vrijeme snop ne crta trag po ekranu. Vidljivi su samo svijetli dijelovi slika kad je napon veći od 0V i kad snop ostavlja trag po ekranu. Pojava duh slika je inače bila česta u vrijeme analogne TV zbog refleksija od zgrada, samo što se onda duh slika pojavljivala s desne strane glavne slike, jer vremenski zaostaje zbog toga što refleksijom dolazi dužim putem. Duh slika se znala pojavljivati i s lijeve strane (pre-echo ghosting) u slučajevima kad je vanjska antena na neboderu spojena dugačkim kabelom s TV prijemnikom, pa jači signal primljen antenom na krovu kasni za slabijim signalom koji do TV prijemnika dolazi direktno: https://en.wikipedia.org/wiki/Ghosting_(television)
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 23:17   #15
jel to avanzirano EM zračenje može biti nosioc FM signala, ili dualno fotona, ili može li biti koherentno kao laser?
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 12:46   #16
Quote:
sali kaže: Pogledaj post
jel to avanzirano EM zračenje može biti nosioc FM signala,
Trebalo bi biti, samo što je FM teže testirati na malim udaljenostima između antena, odnosno kratkim vremenskim razmacima između signala, jer se moraju koristiti kratki impulsi u nanosekundama koji onda nisu dobro frekventno definirani. Ne može se testirati ni s kontinuiranim FM TV signalom jer jači FM signal jednostavno pregazi slabiji, za razliku od AM signala koji su oba vidljivi.

Quote:
sali kaže: Pogledaj post
ili dualno fotona, ili može li biti koherentno kao laser?
Izgleda da u optičkom dijelu EM spektra nije prisutno avanzirano zračenje emitera jer na kratkim valnim duljinama dolazi do potpune apsorpcije retardiranog zračenja i time potpunog poništenja avanziranog zračenja emitera. Ako je Fearn u pravu, onda je najviša valna duljina do koje ne dolazi do potpunog poništenja 21 cm, odnosno samo do frekvencije 1420 MHz. Iz Fearn (2014) "Mach's principle, Action at a Distance and Cosmology":

Unfortunately, Partridge failed to take into account the expansion of the universe and the Doppler red shift which would eventually “stretch” his microwaves to 21cm length and then they would inevitably be absorbed by interstellar hydrogen. He got inconclusive results.

Partridge je pokušao indirektno detektirati avanzirano zračenje na valnoj duljini od 3 cm mjerenjem razlike u struji koju vuče mikrovalni predajnik kad je horn antena usmjerena prema nebu ili u lokalni mikrovalni apsorber.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 01:33   #17
Mali update. Prošlog ljeta sam pokušao detektirati avanzirane valove na većoj udaljenosti, ali ispalo je da ih ne mogu detektirati ni na malim udaljenostima pri uobičajenim elevacijskim kutovima. Detekcija je bila moguća samo pri visokim kutovima blizu zenita. Na grafu su prikazana mjerenja nivoa signala u avanziranom vremenskom prozoru na 4 m udaljenosti od predajne antene pri kutu od 25°. Prikazane su srednje vrijednost signala nakon 1000 impulsa (6 ns, 250 MHz, 10 dBm CW) i standardna devijacija srednje vrijednosti. Mjerenja su vršena u vremenu od 21. kolovoza do 21. studenog 2017. svakog dana u 12:00 UTC. Praznina u grafu je period u kom nisu vršena mjerenja.



Mogući razlog za ovakav rezultat (pod hipotezom avanziranih valova) mogla bi biti znatno veća količina vodene pare u zagrijanoj troposferi ljeti. Pored toga, pojava superrefrakcije i radio kanala (tropospheric ducting) je uobičajena ljeti na Jadranu, pri čemu se EM valovi dodatno savijaju prema tlu umjesto da produže prema gore u svemir (što je razlog zbog čega se ljeti čuju talijanske radijske postaje koje su ispod radio horizonta): http://bib.irb.hr/prikazi-rad?rad=517244

Tijekom mjerenja u blizini zenita primijetio sam da kad se prijemna antena dodatno skrati na manje od λ/30, avanzirani signal postane jači od retardiranog. Ovakav rezultat je u stvari u skladu s Hogarthovim izračunima u Wheeler-Feynmanovoj teoriji za otvoreni, uvijek-šireći svemir. Prema tim bi izračunima u big bang svemiru koji je za EM zračenje neproziran u smjeru prošlosti, a proziran u smjeru budućnosti trebalo prevladavati avanzirano zračenje, dok bi u steady-state svemiru prevladavalo retardirano zračenje. Prema mojim opažanjima ispada da predajna antena usmjerena u slobodan prostor pretežno zrači avanzirane EM valove kad se minimizira interakcija s mjernim instrumentom ili drugim apsorberom u okruženju. Drugim riječima, elektromagnetska strijela vremena pokazuje u smjeru prošlosti u odsustvu interakcije (osim interakcije s apsorberom u dalekoj prošlosti koja pojačava avanzirane valove emitera, a retardirane valove emitera poništava) dok sam čin opažanja ili interakcija s apsorberom u okolini obrće smjer elektromagnetske strijele pomoću avanziranih valova apsorbera: http://philsci-archive.pitt.edu/13505
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2022., 12:37   #18
U aktualnom izdanju Analoga, Cramer u svojoj kolumni piše o avanziranim valovima, ovom eksperimentu i nedavnoj replikaciji eksperimenta u SAD-u: https://www.analogsf.com/current-iss...lternate-view/
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2022., 13:40   #19
Quote:
*Q* kaže: Pogledaj post
Da bi došlo do potpunog poništenja avanziranog vala emitera, Svemir mora biti savršeni apsorber. Ubrzano šireći Svemir bi trebao biti proziran, barem za neke valne duljine EM zračenja. Ako se EM zračenje ne apsorbira u blizini antene, u atmosferi Zemlje ili u galaktičkom plinu i prašini, veći dio bi se trebao nastaviti širiti za uvijek. U tom bi se slučaju trebala pojaviti dva efekta.

Prvi je smanjenje reakcijske sile zračenja kad se antena usmjeri prema nebu u odnosu na to kad je usmjerena u apsorber u laboratoriju, što bi se manifestiralo kao promjena ulazne struje EM izvora.

Drugi je da bi se na udaljenosti r od predajne antene koja se pobudi kratkim impulsom, u vremenu r/c prije trenutka pobude trebao nalaziti avanzirani signal.
Sagnac effect

https://en.wikipedia.org/wiki/Sagnac_effect



a da probaš rotirajući sustav antena?

jer zrcala su isto prijamnici / odašiljači...
Antikapitalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2022., 13:56   #20
Quote:
Antikapitalist kaže: Pogledaj post

a da probaš rotirajući sustav antena?

jer zrcala su isto prijamnici / odašiljači...
Ne bavim se više ovim. Već sam potrošio previše love, vremena i živaca na nešto što je trebao biti relaksirajući hobi.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:39.