Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2014., 12:28   #721
Ako nema isporuke ne šalje se ZP.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 13:30   #722
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ako nema isporuke ne šalje se ZP.
hvala
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 18:02   #723
Molim pomoć. Sutra je rok za predati PDV, a ja se mučim s jednom fakturom. Naime radi se o usluzi smještaja B2B, Austrijska firma je izdala našoj firmi račun (djelatnik je bio na poslovnom puitu) te obračunala svoj pdv, koji je 10 % i 20 %. ja bih to trebala knjižiti u PDV primljene usluge iz EU te podnijeti PDV S. Muči me, kod knjiženja..stavljam neto iznos ili ukupni iznos? I kako da ja prikažem pdv iznose s obzirom da moj softver ima po našem zakonu rubrike za pdv, od 5, 13, i 25% ?? a tu je još i njihova boravišna pristojba koja ne podliježe oporezivanju..
slatkasol is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 18:17   #724
Na računu je obračunan i plaćen Austrijski pdv i ti onda nemaš stjecanje jer nemaš niti obavezu obračuna pdv-a. (već ga je obračunao austrijanac) Takav račun ne ide niti u pdv obrazac niti u pdv s jer je pdv plaćen u Austriji.
Austrijanac ga stavlja u svoj pdv.
Eventualno pravo na povrat tako plaćenog pdv-a ostvaruješ preko servisa:
http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/...-pdv-a-EU.aspx

U pdv i pdv s idu samo oni računi gdje ti imaš obavezu obračuna poreza i istovremeno pravo korištenja pretporeza.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 18:23   #725
Ajme strašno, a ja zvala danas RRIF i tamo mi ženska koja se javila rekla da ja to sve samo stavim u PDV S i obavezno u stjecanje dobara iz EU ( jer imam još dva gotovinska računa iz IKEE iz Austrije gdje je obračunat i plaćen njihov PDV, ali je račun plaćen u gotovini) a ovaj račun za smještaj smo im naknadno platili preko internet bankarstva.
slatkasol is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 18:42   #726
U naš pdv obrazac ide naš pdv, ne možeš staviti austrijski, slovenski, mađarski itd....
Hotelski smještaj je plaćen u Austriji, tamo je bilo mjesto oporezivanja i to je to.
A u IKEI ste mogli proći bez austrijskog pdv-a, ali ste se trebali predstaviti kao hr obveznici pdv-a i dokazati da robu otpremate u Hrvatsku.
No, dobro, ako želite sav taj pdv si možete eventualno vratiti preko onog servisa VAT refund.
Više o svemu imaš na temi o pdv-u.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 18:56   #727
Hvala puno. Sada mi to ima malo više smisla. No kako da sada te fakture prikažem u firmi, jer trebala bih prikazati trošak? Da ih knjižim bez PDVa? Ovo za IKEU znamo jer smo rekli vlasnici društva da je trebala razmijeniti PDV ID brojeve (ja sam iz knjigovodstva).
slatkasol is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 19:21   #728
Knjižiš sve skupa kao trošak (s pdv-om) , a ako vratiš pdv, njega tada knjižiš u prihod.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2014., 12:48   #729
Pitanje: riječ je o kupnji robe iz Italije (vrećice za cipele). Ako se plati račun u gotovini s uključenim talijanskim pdv-om, da li se isti može odbiti u nas? a ako je račun bez uključenog talijanskog pdv-a, može li se isti platiti, a onda odbiti u nas? hvala!
Morticia6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2014., 15:58   #730
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
U naš pdv obrazac ide naš pdv, ne možeš staviti austrijski, slovenski, mađarski itd....
Hotelski smještaj je plaćen u Austriji, tamo je bilo mjesto oporezivanja i to je to.
A u IKEI ste mogli proći bez austrijskog pdv-a, ali ste se trebali predstaviti kao hr obveznici pdv-a i dokazati da robu otpremate u Hrvatsku.
No, dobro, ako želite sav taj pdv si možete eventualno vratiti preko onog servisa VAT refund.
Više o svemu imaš na temi o pdv-u.
E pa ta draga IKEA Austrija ne priznaje naš PDV ID broj, pogotovo ako se radi o otprmi u drugu DČ u vlastitoj režiji uopće ne žele raspravljati o izdavanju računa bez PDV-a (iako mi jesmo u EU oni su još uvijek sumnjičavi i ne priznaju bez CMR-a ništa....) i to ne samo IKEA nego većina posl.partnera iz Austrije i čak iz Njemačke nas tako tretiraju; ako se roba prevozi u vlastitoj režiji navodno opale svoj PDV i nije ih briga; takvu info sam dobila od porezne savjetnice iz min.fin kada sam zvala za pitati nešto u vezi stjecanja robe u Italiji pa se čudila da talijani priznaju potpisanu izjavu o otpremi robe u vlastotoj režiji jer kaže ona da ima info kako austrijanci (baš je konkretno spomenula IKEA-u) i njemci ne priznaju takve izjave te da uredno opale PDV pa nek pripazimo ako budemo kupovali u tim zemljama

ali, možda sam krivo shvatila, kao da sam pročitala da ako se traži povrat PDV-a (kada nam je PDV naplaćen a zapravo su postojale sve osnove da stjecanje bude neoporezivo u zemlji u kojoj se kupuje te da se napravi prijenos por.obv. na stjecatelja) tada takav PDV država ne vraća je to točno?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2014., 18:39   #731
Mi smo masu puta robu kupljenu u Njemačkoj i Austriji sami dopremali u HR i sve je uredno bilo bez pdv-a. Nikad nikakvih problema nismo imali.
Doduše, mi se bavimo industrijskom proizvodnjom i kupujemo reporomaterijal u firmama s kojima godinama poslujemo i koje (barem većina njih) niti nemaju maloprodaju. Imaju sve naše papire (od izvatka iz sudskog registra, pa do rješenja o pdv id broju). Velim, nikad problema nismo imali, sve bez pdva ide.

Kad imamo isporuku u EU naši vozači voze i, uglavnom ugovorimo kupovinu robe koju stječemo tako da ju ti isti vozači pokupe u povratku. I sve štima.


A ovo za povrat preko VAT refund servisa ne znam iz prakse jer ne tražimo povrat za sitne iznose.
Ali kako su nam rekli na seminarima, svaka zemlja članica propisuje svoje uvjete za taj povrat. Nisu u svim zemljama isti uvjeti.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2014., 18:46   #732
Quote:
tpodhraski kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav svima.
Imam obrt sa paušalnim oporezivanjem (izvan sustava PDVa). Počeo sam ove godine, glavna djelatnost je računalno programiranje. Do sada sam izdao nekoliko računa koji su plaćeni. Stranke su iz Indije, Velike Britanije i Estonije. No prema savjetu iz obrtničke komore nisam se registrirao za PDV ID, niti ga iskazivao na računu. Nitko me do sada nije tražio taj broj.
Imam isti problem, prema svemu sudeći i pašalci bi trebali zatražiti PDV id broj i slati PDV obrasce u poreznu za mjesec u kojem je obavljena usluga za tvrtku iz EU:
http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/...zivanja.aspx#5
Pitao si u poreznoj? Što su rekli?

Meni je problem što moj klijent iz Irske ne želi moj PDV broj Javili su mi da se tu radi o reverse charge mehanizmu te da će oni platiti PDV u Irskoj za izvršene usluge ali da oni ne trebaju moj PDV ID broj te da im uopće ne trebam slati račune. Oni meni plate dogovoreni iznos svaki ali račun ne žele vidjeti. Rekli su da im ga mogu poslati ako to moram po zakonima RH ali će ga oni najvjerojatnije ignorirati.

Predpostavljam da i oni moraju Irskoj poreznoj poslati neki PDV obrazac na kojem se vidi PDV broj od svake tvrtke koja im je isporučila usluge. Zanima ne da li ja mogu bilo kako nastradati ako moj klijent ne prikaže u svojim poreznim izvještajima moj PDV broj i ne plate PDV?
darac33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2014., 20:44   #733
Quote:
darac33 kaže: Pogledaj post
Imam isti problem, prema svemu sudeći i pašalci bi trebali zatražiti PDV id broj i slati PDV obrasce u poreznu za mjesec u kojem je obavljena usluga za tvrtku iz EU:
http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/...zivanja.aspx#5
Pitao si u poreznoj? Što su rekli?
HOK savjetodavna: Ne
Porezna referentica: Ne
Knjigovoda #1: Ne znam
Knjigovoda #2: Mozda
RRIF: Da
Dobio sam jedan tel. broj iz porezne, ali se nitko nije javljao. Dalje ih nisam zvao nego poslao mail preko forme za pitanja. Cekam odgovor.

Ako bolje pogledas ovaj FAQ koji si linkao, zadnja recenica je cudna. Kakve veze ima to da PDV nije zaracunat ako dolazi do prijenosa porezne obveze.

Mozes pogledati relevantne clanke u zakonu o PDVu: 17, 77, 90. Ja po njima niti jedno niti drugo ne mogu tvrditi sa sigurnoscu.

Cekam mail od porezne. Ukoliko kazu da treba, vadim taj broj i koristim ga. No nije praktivno jer cu trebati knjigovodstveni servis.
tpodhraski is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2014., 21:48   #734
Quote:
tpodhraski kaže: Pogledaj post
HOK savjetodavna: Ne
Porezna referentica: Ne
Knjigovoda #1: Ne znam
Knjigovoda #2: Mozda
RRIF: Da
Dobio sam jedan tel. broj iz porezne, ali se nitko nije javljao. Dalje ih nisam zvao nego poslao mail preko forme za pitanja. Cekam odgovor.

Ako bolje pogledas ovaj FAQ koji si linkao, zadnja recenica je cudna. Kakve veze ima to da PDV nije zaracunat ako dolazi do prijenosa porezne obveze.

Mozes pogledati relevantne clanke u zakonu o PDVu: 17, 77, 90. Ja po njima niti jedno niti drugo ne mogu tvrditi sa sigurnoscu.

Cekam mail od porezne. Ukoliko kazu da treba, vadim taj broj i koristim ga. No nije praktivno jer cu trebati knjigovodstveni servis.
Ja sam knjigovođa i moje mišljenje je da bi trebao tražiti PDV ID broj pošto imaš transakcije s zemljama iz EU. Ali pošto si po čl. 90 zakona o PDVu oslobođen obračuna i plaćanja pdv-a ne treba ti knjigovođa sve dok ne pređeš prag 149500 kn pa uđeš u obrtnike i trebat će ti knjigovođa i samim time prestaneš biti paušalac
slatkasol is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2014., 22:10   #735
Quote:
slatkasol kaže: Pogledaj post
Ja sam knjigovođa i moje mišljenje je da bi trebao tražiti PDV ID broj pošto imaš transakcije s zemljama iz EU. Ali pošto si po čl. 90 zakona o PDVu oslobođen obračuna i plaćanja pdv-a ne treba ti knjigovođa sve dok ne pređeš prag 149500 kn pa uđeš u obrtnike i trebat će ti knjigovođa i samim time prestaneš biti paušalac
Moje shvacanje je da bi se podnijela prijava za PDV potrebno je biti povezan na e-Poreznu. A za to treba platiti certifikat. Cuo sam da imaju problema sa servisom pa ne znam koliko mi se sa tim jos s tim petlja.

Ili sam u krivu i postoji jednostavan postupak?
tpodhraski is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2014., 10:59   #736
Quote:
tpodhraski kaže: Pogledaj post
Moje shvacanje je da bi se podnijela prijava za PDV potrebno je biti povezan na e-Poreznu. A za to treba platiti certifikat. Cuo sam da imaju problema sa servisom pa ne znam koliko mi se sa tim jos s tim petlja.

Ili sam u krivu i postoji jednostavan postupak?
Da, firma koja je u sustavu pdv-a automatski je po zakonu dužna sve obrasce podnositi putem sustava e - porezne, a to podrazumijeva da moraš imati karticu i certifikat od FINE, što nije jeftino. A to sad za sobom povlači vođenje knjige URA i URA, znači knjigovođu. Ti kao paušalni obrt nisi u sustavu pdva pa ne vidim razlog za time. Jedino bi možda mogao podnositi Zbirnu prijavu u papirnatom obliku (ako postoji mogućnost) nadležnoj ispostavi porezne uprave. Jer zbirna prijava je dokument za izradu Zbirne prijave isporuka dobara i usluga u zemlje članice EU. Moraš imati šifru države, njezin PDV ID BROJ te vrijednost obavljenih usluga. To unosiš u taj obrazac za odgovarajuće porezno razdoblje..
slatkasol is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2014., 18:04   #737
Quote:
tpodhraski kaže: Pogledaj post
HOK savjetodavna: Ne
Porezna referentica: Ne
Knjigovoda #1: Ne znam
Knjigovoda #2: Mozda
RRIF: Da
Dobio sam jedan tel. broj iz porezne, ali se nitko nije javljao. Dalje ih nisam zvao nego poslao mail preko forme za pitanja. Cekam odgovor.
Isto tako, svaki odgovor je drugačiji. Kad primiš mail podijeli ga s nama.

Uspio sam porazgovarati s savjetnicom za PDV u lokalnoj poreznoj i rekla je da trebam PDV broj ako radim usluge za tvrtke iz EU kao paušalac (iako sam po njezinom glasu shvatio da baš i nije 100% sigurna).

Quote:
tpodhraski kaže: Pogledaj post
Ako bolje pogledas ovaj FAQ koji si linkao, zadnja recenica je cudna. Kakve veze ima to da PDV nije zaracunat ako dolazi do prijenosa porezne obveze.
Prve dvije rečenice se valjda odnose ako radiš usluge za tvrtke u EU a ostale 3 ako radiš usluge za osobe u EU.

To je klasika u HR - nitko ništa ne zna, zakon je nejasno napisan, čak ni u FAQ-u nisu sposobni napisati što točno treba a kad mi dođe inspektor doći će baš onaj koji sve zna...

Quote:
slatkasol kaže: Pogledaj post
Ti kao paušalni obrt nisi u sustavu pdva pa ne vidim razlog za time. Jedino bi možda mogao podnositi Zbirnu prijavu u papirnatom obliku (ako postoji mogućnost) nadležnoj ispostavi porezne uprave.
Čuo sam da se PDV obrazac i zbirna prijava mogu poslati u poreznu samo preko eporezne. Paušalci mogu ove obrasce predati u poreznoj na papiru?

Još uvijek nisam došao do odgovora što napraviti ako klijent (tvrtka) iz EU kaže da će oni obračunati PDV za primljene usluge po reverse charge mehanizmu ali da im ne treba moj PDV broj. Mogu oni obračunati PDV ako nemaju moj PDV broj? Mogu ja bilo kako nastradati ako ga oni ne obračunaju? Je netko imao takvo iskustvo?
darac33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2014., 19:45   #738
Darac, ti bi se trebao za potrebe pdv-a registrirati u poreznoj upravi samo za one usluge koje kao paušalist obavljaš kupcima iz druge DČ.
Tako postaješ tzv. atipični porezni obveznik tj. obveznik si samo za onaj dio usluga u EU, za sve ostalo što obavljaš u HR i dalje ostaješ paušalist.
Moraš paziti i na prag isporuke u toj zemlji za koju radiš, jer kad ga tamo prijeđeš morat ćeš se i tamo registrirati za potrebe pdv-a.

Mislim da kupac ne može obračunati pdv po principu revers charge ako se ti ne registriraš ovdje.
To bi definitivno porezni savjetnik za pdv morao znati u detalje. Kad zoveš poreznu upravu, nemoj zvati one tete na šalteru, traži da te spoje s poreznim savjetnikom za konkretno područje i dobit ćeš najtočniju informaciju.


Edit: mislim da smo na temi o pdv-u u EU o tome nešto raspravljali i stavljali neke linkove pa malo potraži.

Zadnje uređivanje Darsey : 21.03.2014. at 19:46. Reason: dodatak
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2014., 21:42   #739
Thnx Darsey, u ponedjeljak idem po PDV broj.

I dalje mi ostaje problem što kupac ostaje na tome da im ne treba moj PDV broj niti fakture te da će oni obračunati PDV po reverse charge mehanizmu bez mojeg PDV broja i faktura. Račune im mogu slati ako hoću ali oni ne garantiraju da će ih procesirati...

Kako je to moguće?

Za reverse charge bi obje strane trebale razmijeniti PDV brojeve pa me strah da me pokušavaju nekako zeznuti. Da mi barem odgovore da im pošaljem taj svoj PDV broj bilo bi mi bilo lakše ali ovako mi je stvarno čudno... Mogu ja bilo kako nastradati ako ja upišem račun u PDV obrazac i zbirnu prijavu a oni ne odrade svoj dio posla kod reverse charge-a?

Radi se o ogromnoj i uglednoj korporaciji pa sigurno znaju što rade a i provjerio sam da nisam naletio na nekog prevaranta.

Oni su mi dali svoj PDV broj, upisan je u VIES-u i sve je uredno. Radi se o velikoj korporaciji pa ne mogu doći do nekog bitnijeg nego se sve dogovara s njihovim ljudima koji su zaduženi samo za komunikaciju s dobavljačima.

Gdje je ta tema o pdv-u u EU, ne mogu je pronaći...
darac33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2014., 09:33   #740
Mislim da bi to čak moglo biti i na ovoj temi, samo negdje na samim počecima kad smo još svi bili mladi i neiskusni u EU

Bilo bi dobro da si još malo pogledaš zakon o pdv-u te zemlje za koju radiš. Naime, okviri pdv-a su u zemljama EU isti, no, pojedine detalje zakona svaka zemlja članica regulira sama za sebe.

Evo primjer, kad poduzetnik, obveznik pdv-a obavlja građevinske usluge u nekoj zemlji EU nije svugdje isto. Neke zemlje i u tim slučajevima priznaju prijenos porezne obveze, a neke zemlje traže da se kod takvih usluga poduzetnik registrira za potrebe pdv-a kod njih.

Možda je to i kod tebe i tvoji usluga slučaj. Tj. možda ta zemlja taj dio usluga drugačije regulira. To pogledaj ili zamoli ljude iz te firme da ti to malo protumače.

Ono što je tebi bitno da sve štima prema našoj poreznoj upravi. Oni će ti sigurno znati reći što i kako, jer podaci iz tvoje zbirne prijave morat će se, na nivou europske komisije, poklopiti s podacima koje ta firma šalje u svojoj prijavi stjecanja.
Naime podatke koje mi kroz zbirnu prijavu i prijavu stjecanja šaljemo poreznoj, porezna uprava šalje dalje u EU. I negdje u tim bespućima europske birokracije podaci se moraju poklopiti.

I još jedan savjet ako može . Slobodno složi neki upit/dopis središnjem uredu Ministarstva financija u Zagrebu, http://www.mfin.hr/hr/ , i traži njihovo službeno mišljenje.
To, doduše, zna malo potrajati dok ti ne odgovore, ali odgovorit će ti siguruno.
Što preciznije pitanje postaviš, to ćeš dobiti i precizniji odgovor i imat ćeš napismeno što trebaš raditi.
Takvo mišljenje je obvezujuće i eventualna kotrola ga mora poštivati.

Par puta sam tražila tako mišljenje i dobila sam ga(doduše nakon mjesec-dva).
Doduše možda sam dugo čekala jer baš nisam precizno znala kome da šaljem pa sam stavljala npr. savjetniku za pdv, savjetiku za ovrhe i slično al uvijek sam dobila odgovor. I te odgovore s guštom gurnem pod nos nekome tko me pokušava uvjerit u suprotno
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:56.