Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2007., 15:33   #1
Je li matematika samo projekcija uma ili...?

Moje pitanje je ovakvo:
Matematika počiva na aksiomima, i onda se na osnovu njih izvode teoremi.
Moguće je imati drugačije aksiome, no ništa bitno se na kraju ne dobije.
Stoga pitanje: je li matematika samo projekcija uma, ili je ona fundamentalna istina po kojoj je sazdan um?
Mnogi tvrde da je ona samo projekcija uma, tj. da je njezina struktura kopija strukture uma. Istina?
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 16:32   #2
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Moje pitanje je ovakvo:
Matematika počiva na aksiomima, i onda se na osnovu njih izvode teoremi.
Moguće je imati drugačije aksiome, no ništa bitno se na kraju ne dobije.
Stoga pitanje: je li matematika samo projekcija uma, ili je ona fundamentalna istina po kojoj je sazdan um?
Mnogi tvrde da je ona samo projekcija uma, tj. da je njezina struktura kopija strukture uma. Istina?

Nema šanse da se s tim složim jer sam preduboko u religijama i znam dobro što je kopija strukture uma.

Ona je fundamentalna istina po kojoj je sazdan um. Bezvremena, s neovisnim postojanjem o bilo kakvom umu, dakle postoji iako ju nema ništa za percipirati, isto kao i Svevišnje biće. Neporeciva i univerzalna.

Um je taj koji ju spoznaje i doseže te zapisuje specijalnim znakovljem. Da nema znakovlja bila bi neprevodiva. Čak štoviše kreira um.

Primjer je beskonačnost broja jedan. Kako god da okreneš - beskonačan je pa makar se zvao dva ili sto.
Što dosegneš tom univerzalnom znanosšću, takav će ti biti i um. Ne obrnuto. Smješta ti se u um.

Evo ti još očitiji primjer, hm ja sam ipak Majstorica Kabale.
Osnovna jednadžba postojanja dosegljiva samo matematikom, premda postoje vagoni tekstova.
3D svemir je NULA (ništica). Možeš sada postavljati more svačega kao kopiju strukture uma i nisi došao do ničega. Ništa ne štima.

Fundamentalna istina ( i to baš prema Kabali):
1+(-1)= 0
Voila, fundamentalna istina te je obavijestila kako to stoji bez vagona svačega. Kratka, jasna i sažeta.
A nismo mrdnuli dalje od jedinice i nule.

Postavi krivi aksiom i izletio si s putanje. Vrlo brzo dobiješ po prstima. Ili brljaš sa: uz uvijet da.
Najveće magijske riječi su NUŽAN I DOVOLJAN.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 16:54   #3
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
Evo ti još očitiji primjer, hm ja sam ipak Majstorica Kabale...
Najveće magijske riječi su NUŽAN I DOVOLJAN.
Slažem se s tobom, iako neću to opisati kabalističkim načinom nego tetragramatonskim.
Po meni, matematika je smještena u svijetu ideja, logosu, i po tetragramatonu to je OLAM BRIAH. Olam ACILUT, tj. duhovni svijet je svijet Božanskog. Tu su smješteni aksiomi matematike. OLAM JECIRAH je mjesto gdje je odabrana ova FIZIKA!
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 18:52   #4
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Slažem se s tobom, iako neću to opisati kabalističkim načinom nego tetragramatonskim.
Po meni, matematika je smještena u svijetu ideja, logosu, i po tetragramatonu to je OLAM BRIAH. Olam ACILUT, tj. duhovni svijet je svijet Božanskog. Tu su smješteni aksiomi matematike. OLAM JECIRAH je mjesto gdje je odabrana ova FIZIKA!
Identično Kabali, no ne zabrinjava me kako se što naziva, a s Kabale prelazim čim naleti nešto interesantnije,. Nisam vezana ni na što.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 21:44   #5
Da Tanja nije žensko, čovjek bi pomislio da pričaš sam sa sobom ... hihi

Nego, mene zanima, kako je broj jedan beskonačan?
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 23:12   #6
Vidi Batt_x, ovo sam ti bila dužna odgovoriti, ali niti znam koja je tema, niti je ovome tamo mjesto.

Inače je završilo na Religiji na Svijesti gdje te uprno zovem. Ima tu jako puno faktora.

Dobila sam mailom:
Moduli nulte točke energije komuniciraju s mozgom
Energetski moduli u formama života komuniciraju s mozgom. To je možda osnova vanjskih manifestacija života u fizičkom svijetu. Višestruki moduli nulte točke energije komuniciraju sa jednim umom da bi utjecale na njega i kontrolirale aktivnosti. To je razlog zašto i dok spavamo možemo percepirati stvari, sanjati itd.
Istraživači na raznim stranama svijeta pronalaze čudni fenomen i neki klasificiraju isti dio integrirane svijesti.
Kada moduli nulte točke energije različito komuniciraju s mozgom, stvara se život u tri fizičke dimenzije.
Iskustva blizu smrti se događaju kada mozak kolabira i kada se moduli nulte točke energije pomaknu u drugu dimenziju ili Hipersvemir da bi se integrirali u module nulte točke energije istog živog bića.
Moduli nulte točke nergije su sastavljeni tako da služe istom živom biću dok ono ne umre. Na kraju ciklusa, oni se svi sastaju u integriranu svijest.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 23:15   #7
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
Moduli nulte točke energije komuniciraju s mozgom
Od kuda, kako, zašto???
Pilence is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 23:17   #8
Dakako, ovaj gornji post mi je natrčao, a nemam vremna sada tražiti pa je tu da pročitaš. Autor nepoznat.

No ono što sam te htjela pitati je slijedeće, ovo sam stavila Harmoniju pod Kabalu da vidim koliko zna.

Da li je tvoj Olam Jecirah:

Infleksiju ili tocku infleksije Bernard Cache definira kao unutarnju posebnost. Nasuprot "extreme" (vanjskim posebnostima: maksimum i minimum) ona se odnosi na koordinate: nije ni gore ni dolje, ni lijevo ni desno, niti je regresija niti progresija. Primjerena je onome što Leibniz naziva "dvosmislenim znakom". Postoji u bestezinskom stanju. Cak ni vektori konkavnosti nisu povezani s vektorima tezine, pošto centri krivulje koji ih odredjuju osciliraju oko nje. Stoga je infleksija cisti "dogadjaj" crte ili tocke, privid, idealnost par excellence. Nastaje u skladu s osam koordinata, ali zasad još ne postoji: ona je sam "Svijet" ili, drugacije receno, njegov zametak, kao sto je rekao Klee: "umjesto kozmogeneze" "nedimenzionalna tocka"

To je Kochova krivulja, koju dobijamo zaokruzivanjem kuteva prema baroknim zahtjevima umnozavajuci ih po pravilu homotetije: postoji u beskonacnom broju kutnih tocaka ne dozvoljavajuci tangentu ni u jednoj od njih; okruzuje beskrajno naboran i rupicast svijet" Tako putujemo iz nabora u nabor - ne iz tocke u tocku - dok se svaka kontura gubi usljed formalnih sila koje izbijaju na povrsinu predstavljajuci mnostvo zavoja i dodatnih nabora.

Transformacija infleksije ne dozvoljava simetriju niti privilegirani nivo projekcije. Postaje nalik vrtlogu i nastaje odmicanjem, a ne produzavanjem ili umnozavanjem: crta se savija u spiralu pretvarajuci infleksiju u lebdece kretanje izmedju neba i zemlje koje se udaljava ili priblizava centru krivulje i u svakom trenutku "odleti ili riskira da se srusi na nas" Iracionalan broj implicira pad kruznog luka na ravnoj crti racionalnih tocaka, koja se pokazuje slabom beskonasnoscu, jednostavnom neodredjenoscu koja sadrzi beskonacno mnogo praznina. Zato je kontinuitet u biti labirint koji ne mozemo predstaviti ravnom crtom, buduci da je ravna crta isprepletena krivuljama" (G. Deleuze, Le pli).
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 23:18   #9
Quote:
Pilence kaže: Pogledaj post
Od kuda, kako, zašto???

Ej, Pilence, vratim se za par dana, imam gadnog posla već sad - pa ću nastaviti. A da mi vratiš Davora000, please.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 23:25   #10
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
Ej, Pilence, vratim se za par dana, imam gadnog posla već sad - pa ću nastaviti. A da mi vratiš Davora000, please.
Nisam ti ja uzeo Davora nulu, pokazao je zavidan primitivizam u raspravi, pa je udaljen. Nego, Čemu postaš ovdje filozofske osvrte na Moebiuseove petlje i slične "mutne" tekstove.
Pilence is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 23:33   #11
Ovdje ne valja tek jedna stvar: matematika bez ijedne jednadžbe je za mačku o rep okačiti.
Filozofiranje o matematici je rječito priznanje o neimanju pojma o istoj.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 23:42   #12
Pa dobro, filozofiranje o matematici je katkad zabavno. Samo, meni nije jasno ovo filozofiranje o točki infleksije. Mislim, točka infleksije ko točka infleksije. Nema se tu šta filozofirati.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 23:47   #13
Quote:
crazy person kaže: Pogledaj post
Pa dobro, filozofiranje o matematici je katkad zabavno. Samo, meni nije jasno ovo filozofiranje o točki infleksije. Mislim, točka infleksije ko točka infleksije. Nema se tu šta filozofirati.
E!
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2007., 23:48   #14
Quote:
crazy person kaže: Pogledaj post
Pa dobro, filozofiranje o matematici je katkad zabavno. Samo, meni nije jasno ovo filozofiranje o točki infleksije. Mislim, točka infleksije ko točka infleksije. Nema se tu šta filozofirati.
A vidiš da ima....
Podsjeća me na one kritičare umjetnosti kad počnu laprdati o nečijem uratku, pa im doživljaj eksponata jako ovisi o klopi koju su netom prije slistili.
Pilence is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 00:41   #15
Ne petljajte po matematici
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 09:38   #16
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
Dobila sam mailom:
Moduli nulte točke energije komuniciraju s mozgom
Energetski moduli u formama života komuniciraju s mozgom. To je možda osnova vanjskih manifestacija života u fizičkom svijetu. Višestruki moduli nulte točke energije komuniciraju sa jednim umom da bi utjecale na njega i kontrolirale aktivnosti. To je razlog zašto i dok spavamo možemo percepirati stvari, sanjati itd.
Pri tome bih dodao: samo TORZIONI modovi. Ali nije bitno koji modovi. Bitno je ovo: mi imamo nekoliko jako zanimljivih mehanizama u tijelu od kojih nije sve u mozgu. DNK je helikoidalna, hajdemo reći "spiralna", što znači da je složena upravo tako da pobuđuje nekakve rotacijske modove (objašnjavam laički). E sad, zvali mi to spinom, ili spinorom (e ovo je već opasno), ili pak torzijom u smislu diferencijalne geometrije (Einstein-Cartan teorija tako dopunjuje GTR, uvodeći afinu torziju u konekciju, kako bi se objasnio spin), nije toliko bitno. A oni su ti koji su zaduženi za memoriranje sadržaja, i na neki način, oni sadrže informacije o DNK, čak i kad materija bude uklonjena iz prostora (DNK fantom, poznati eksperiment Gariaeva i Poponina).
Drugi mehanizam je deponij minerala u epifizi, a ti minerali uvijek su samo fasada za ORME tvari koje su pak odgovorne za kvantnu koherenciju, što onda omogućava komunikacije na daljinu i tako dalje.
Quote:
Iskustva blizu smrti se događaju kada mozak kolabira i kada se moduli nulte točke energije pomaknu u drugu dimenziju ili Hipersvemir da bi se integrirali u module nulte točke energije istog živog bića.
Nisu moduli nego modovi. Mod označava komponentu složene vibracije. Ta komponenta se opisuje kao harmonički oscilator, i svako složeno titranje se da rastaviti na takve modove. Budući se radi o kvantnom vakuumu, H.O. ima i svoje osnovno stanje, osnovnu vibraciju, najnižu energiju (Zero point energy), ali i viša stanja. I još nešto: ti kao osoba nikada se ne rastavljaš. Vječito postojiš, i za tebe su rezervirani ne samo modovi nego i njihove međupovezanosti, dakle čitava jedna neuronska struktura, kao preslika onoga što funkcionira i kada si tjelesna. Dakako da nemaš vid, sluh i slično, jer to se formira kao ovojnica, ovisno o svijetu u kojem živiš, ali ona osnova, baza, svijest, pa čak i osnovna privatna memorija (očišćena od nebitnih životnih gluposti) postoji zauvijek, usavršavajući se.

Quote:
Moduli nulte točke nergije su sastavljeni tako da služe istom živom biću dok ono ne umre. Na kraju ciklusa, oni se svi sastaju u integriranu svijest.
A ne. Iako je biće dio te svijesti, INDIVIDUALNOST ne umire. Čak je i Teilhard de Chardin to naslućivao.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 09:44   #17
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Ovdje ne valja tek jedna stvar: matematika bez ijedne jednadžbe je za mačku o rep okačiti.
Filozofiranje o matematici je rječito priznanje o neimanju pojma o istoj.
Nisam siguran u to. Osim toga, pisati ovdje formule nije jednostavno.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 10:38   #18
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Ne petljajte po matematici
ne petljaju oni po matematici, samo po svojim idejama sto matematika jest, moram li reci da su jadne?
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 10:52   #19
Quote:
Veritaserum kaže: Pogledaj post
ne petljaju oni po matematici, samo po svojim idejama sto matematika jest, moram li reci da su jadne?
Baš. Kad su tako pametni neka modeliraju Riemannovu hipotezu ili Goldbachovu slutnju u svojoj Kabali :rolleeyes:

Ili NP=P problem...
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 12:09   #20
PITANJE MODERATORIMA

Pitanje za moderatore i administratora:

Da li je na ovom podforumu moguće razgovarati o temi bez djece koja nisu dorasla temi i njihovih upadica? Ukoliko ima mjesta za odrasle ljude.

Ne želim nikoga tužakati,prijavljivati ni kartonirati, no molim da se brišu nesuvisli postovi koji nemaju veze s temom.
Poslati ći ih.

Hvala!

Ukoliko nije moguće, hvala svejedno.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:40.