Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2008., 12:48   #1
Lažna nezaposlenost

Jučer je u Brisanom prostoru bila tema o tvrtki koja traži 150 ljudi i ne može ih naći iako je u toj općini 1700 nezaposlenih.
Ne odgovaraju svi traženim profilima, ali mnogi sigurno da. Znači ljudi ne žele raditi jer su ili već zaposleni na crno ili su bogati ili su dokoličari ili ne žele posao izvan struke ili ne znam što još. Je li provedeno možda istraživanje kolika je razlika između traženih mjesta i broja nezaposlenih na razini cijele Hrvatske? Ako i nije siguran sam da bi se nakon takve analize utvrdilo da je broj stvarno nezaposlenih puno manji. Postavlja li itko od novinara i intelektualaca to pitanje ili se svi bave samo političkim prepucavanjima i prošlosti.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 16:05   #2
Đizs krajst, cijela labour economics se bavi stopom participacije u radnoj snazi.
Jako je teško mjeriti tzv.nezaposlenost u sjeni, to ti spada u procjenu sive ekonomije.
http://hrcak.srce.hr/file/9147

Prije nego opet napadneš intelektualce, zguglaj. Gugl iz maj frend.
The Whale is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 16:47   #3
možda daju pre malo za posao koji nude?
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 17:14   #4
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Jučer je u Brisanom prostoru bila tema o tvrtki koja traži 150 ljudi i ne može ih naći iako je u toj općini 1700 nezaposlenih.
Ne odgovaraju svi traženim profilima, ali mnogi sigurno da. Znači ljudi ne žele raditi jer su ili već zaposleni na crno ili su bogati ili su dokoličari ili ne žele posao izvan struke ili ne znam što još. Je li provedeno možda istraživanje kolika je razlika između traženih mjesta i broja nezaposlenih na razini cijele Hrvatske? Ako i nije siguran sam da bi se nakon takve analize utvrdilo da je broj stvarno nezaposlenih puno manji. Postavlja li itko od novinara i intelektualaca to pitanje ili se svi bave samo političkim prepucavanjima i prošlosti.

Kome ovi u Limexu lažu?
Sami sebi naravno.
Zavaravaju javnost,uopće ne traže radnike,makar tako piše na njihovim stranicama.
Ako netko prima radnike onda smo to mi
http://www.orbico.hr/hrv/page.php?id=potencijali

Naravno sitacija nije bajna iz Croatijine perspektive ali jedne otpustimo dok druge primamo.
systembolaget2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 17:25   #5
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
možda daju pre malo za posao koji nude?

Sigurno je malo para,velika norma i loši uvjeti rada kao kod nas!
systembolaget2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 17:56   #6
možda se i prijavim kod vas
aj mi na pm odgovori samo jel se radi kod vas subotom (da ne šaljem bezveze prijavu )
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 19:47   #7
Quote:
The Whale kaže: Pogledaj post
Đizs krajst, cijela labour economics se bavi stopom participacije u radnoj snazi.
Jako je teško mjeriti tzv.nezaposlenost u sjeni, to ti spada u procjenu sive ekonomije.
http://hrcak.srce.hr/file/9147

Prije nego opet napadneš intelektualce, zguglaj. Gugl iz maj frend.
Članak je dobar međutim nije jasno kako se došlo do podataka sa slike 1. Mislim da je broj onih koji ne žele raditi ili ne žele mjesto izvan struke ili ne žele raditi izvan svog grada daleko veći. Nemam dokaza, ali sam bio na burzi godinu dana i znam da ima hrpa ljudi koji ne žele raditi. Tu na slici takvih ima samo 5,4%. Znaš možda kako se došlo do tih postotaka? Ne valjda anketom?
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 19:51   #8
Quote:
systembolaget2 kaže: Pogledaj post
Kome ovi u Limexu lažu?
Sami sebi naravno.
Zavaravaju javnost,uopće ne traže radnike,makar tako piše na njihovim stranicama.
Ako netko prima radnike onda smo to mi
http://www.orbico.hr/hrv/page.php?id=potencijali

Naravno sitacija nije bajna iz Croatijine perspektive ali jedne otpustimo dok druge primamo.
Ma čovječe nije bitan Limex. On je samo povod. Bitno je da ima tvrtki koje traže ljude, a nitko se ne javlja na oglase. A nezaposlenih navodno kao pijeska!?
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 19:57   #9
Quote:
systembolaget2 kaže: Pogledaj post
Sigurno je malo para,velika norma i loši uvjeti rada kao kod nas!
Kakve to veze ima? Ja sam na početku prihvaćao sve: nošenje vreća od 50kg, hodanje čitav dan po terenu, psihičke ubitačne poslove kao zavrtanje šerafa 8 sati...Treba prvo raditi, skupiti neko iskustvo, pa jednog dana možeš i birati. Tko će ti dati plaću 10 tisuća, da sjediš u fotelji i prebireš po nekakvoj dokumentaciji?
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 21:52   #10
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Članak je dobar međutim nije jasno kako se došlo do podataka sa slike 1. Mislim da je broj onih koji ne žele raditi ili ne žele mjesto izvan struke ili ne žele raditi izvan svog grada daleko veći. Nemam dokaza, ali sam bio na burzi godinu dana i znam da ima hrpa ljudi koji ne žele raditi. Tu na slici takvih ima samo 5,4%. Znaš možda kako se došlo do tih postotaka? Ne valjda anketom?
DZS je radio anketu o radnoj snazi. Gle, anketa je anketa, uzorkovanje je jedini način prikupljanja podataka u takvim istraživanjima i prilično je dobra(statistički značajna) ako je broj ispitanika dovoljno velik.
Gle, 5,4% ljudi ne želi raditi no matter what. Da im ponudiš da neznamšta rade, oni svejedno ne žele raditi. Onda imaš one koji ne prihvaćaju ponuđene im poslove jer im se ne sviđaju, nije dobra plaća ili štagod.
Pročitaj cijeli članak, nemoj gledati samo slike.

ILO(International Labour Organisation) metoda daje najbolje procjenitelje nezaposlenosti, jer isključuje ljude iz radne snage ljude koji ne traže posao 4 tjedna(tj.nisu se javili na HZZ nakon 4 tjedna nejavljanja, dakle svaki mjesec).
Takva stopa nezaposlenosti isključuje iz radne snage one koji ne traže posao, ne žele raditi i sve drugo, a uključuje samo one nezaposlene koji traže posao, ergo egzistiraju u evidenciji HZZ-a. Redovito je stopa nezaposlenosti prema ILO najniža.
Računa se
u%=(broj nezaposlenih koji traže posao)/(broj nezaposlenih koji traže posao+broj zaposlenih) * 100

Zašto se tebi stopa od 5,4% ljudi koji stvarno ne žele raditi čini nerealno? Tebi se ona čini nerealna s tvoga stajališta, jer ti poznaš puno ljudi koji baš ne žele raditi bez obzira na sve, ali to ne znači da je doista u prosjeku tako.
The Whale is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 16:19   #11
Quote:
The Whale kaže: Pogledaj post
DZS je radio anketu o radnoj snazi. Gle, anketa je anketa, uzorkovanje je jedini način prikupljanja podataka u takvim istraživanjima i prilično je dobra(statistički značajna) ako je broj ispitanika dovoljno velik.
Jedini način koji je DZS primijenio. Ali ne i jedini mogući. Drugi načini su provjere "nezaposlenih" gdje su, od čega žive stvarno, imaju li nekretnine preko kojih zarađuju(npr. najam stanova se redovito ne prijavljuje ), imaju li kuću negdje izvan mjesta boravka npr.
Quote:
Takva stopa nezaposlenosti isključuje iz radne snage one koji ne traže posao, ne žele raditi i sve drugo, a uključuje samo one nezaposlene koji traže posao, ergo egzistiraju u evidenciji HZZ-a.
Da, traže posao, a mole Boga da ne nađu.
Quote:
Redovito je stopa nezaposlenosti prema ILO najniža. Računa se u%=(broj nezaposlenih koji traže posao)/(broj nezaposlenih koji traže posao+broj zaposlenih) * 100
Ma ne sumnjam ja u istinitost njihove metode, nego smatram da je takav pristup neprimjeren i preblag.
Iz vlastitog iskustva znam da se sa lakoćom može varati službenike burze i da oni često i dopuštaju da budu varani.
Quote:
Zašto se tebi stopa od 5,4% ljudi koji stvarno ne žele raditi čini nerealno? Tebi se ona čini nerealna s tvoga stajališta, jer ti poznaš puno ljudi koji baš ne žele raditi bez obzira na sve, ali to ne znači da je doista u prosjeku tako.
Ne znam ja puno ljudi koji ne žele raditi bezuvjetno, nego znam puno koji ne žele raditi jer nemaju stvarnu potrebu za radom ili rađe žive krajnje skromno nego da se naprežu. Takve treba raskrinkati i izbaciti sa burze.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 23:41   #12
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Jedini način koji je DZS primijenio. Ali ne i jedini mogući. Drugi načini su provjere "nezaposlenih" gdje su, od čega žive stvarno, imaju li nekretnine preko kojih zarađuju(npr. najam stanova se redovito ne prijavljuje ), imaju li kuću negdje izvan mjesta boravka npr.
To košta.

Razumem ja što ti hoćeš reć, ali to ti je sve jako teško mjeriti jer je riječ o neformalnom sektoru/sivoj ekonomije i mjerenje iste je više vraČanje nego znanost.
The Whale is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 20:31   #13
Evo par zanimljivih slučajeva branitelja koji dobivaju mirovinu:
1. Radi u pekari
2. Radi ograde
3. Radi kao pitur
4. Bavi se proizvodnjom meda

Sve ih poznajem direktno ili indirektno preko nekih drugih ljudi. Svi uredno dobijaju mirovinu i na ove dodatne prihode ne plaćaju nikakve poreze, a uvijek pričaju kako su se borili za ovu državu, a oni je najviše potkradaju. Ovakvih slučajeva ima i kod onih koji nisu branitelji, samo je to kod branitelja najviše izraženo.
nalet is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 12:07   #14
Quote:
nalet kaže: Pogledaj post
Svi uredno dobijaju mirovinu i na ove dodatne prihode ne plaćaju nikakve poreze, a uvijek pričaju kako su se borili za ovu državu, a oni je najviše potkradaju. Ovakvih slučajeva ima i kod onih koji nisu branitelji, samo je to kod branitelja najviše izraženo.
Oni je ne mogu potkradati jer su je stvorili. Potkradat se može tuđe, a ne vlastito. A to što dobivaju je ništa prema tome koliko su zaslužili. Da sam ja ratovao i riskirao život, tražio bi najmanje 10 puta više nego oni, i novaca i položaja. Druga stvar su lažni branitelji i činovnici koji isto imaju status branitelja, ali to je izvan teme.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 13:14   #15
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Oni je ne mogu potkradati jer su je stvorili. Potkradat se može tuđe, a ne vlastito. A to što dobivaju je ništa prema tome koliko su zaslužili. Da sam ja ratovao i riskirao život, tražio bi najmanje 10 puta više nego oni, i novaca i položaja. Druga stvar su lažni branitelji i činovnici koji isto imaju status branitelja, ali to je izvan teme.
Pa dobro, jesu li oni ratovali da bi obranili svoje ili iz materijalistickih pobuda!?

Pravom braniteljima je dovoljno sto su iz rata izvukli zivu glavu, i ne trebaju im ni posmenice ,ni novcei ni polozaji, nego da im se da mogucnost da nastave sa zivotom tamo gdje su stali, da im se da posao, da se prema njima odnosi kao prema covjeku.

Onim laznima je stalo do nekakvih tamo "prava".

Uostalom, pravi su branitelji samo oni koji su u ratu bili dragovoljno. Ostali, koij su bili mobilizirani, su samo izvrsavali svoju zakonsku duznost i ti nemaju sta biti na nekom tamo popisu branitelja i dobijati za to nekakva "prava" i povlastice.
Treba razlikovati one koji su bili dobrovoljno i one koj isu mobilizirani. Ne mogu te 2 grupe branitela biti u istom kosu.
Zli_Ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 15:17   #16
Quote:
Zli_Ciko kaže: Pogledaj post
Uostalom, pravi su branitelji samo oni koji su u ratu bili dragovoljno. Ostali, koij su bili mobilizirani, su samo izvrsavali svoju zakonsku duznost i ti nemaju sta biti na nekom tamo popisu branitelja i dobijati za to nekakva "prava" i povlastice.
Treba razlikovati one koji su bili dobrovoljno i one koj isu mobilizirani. Ne mogu te 2 grupe branitela biti u istom kosu.
Slažem se. Ne bi trebali biti isti, ali nažalost jesu, po zakonu.
Rat je na svojim leđima dobilo nekoliko tisuća ljudi. Njima treba sve omogućiti, i moralno i financijsko priznanje. Ne znaš zašto si ti protiv financijskog priznanja. Pa ako neće ili im ne treba novac nek ga onda oni daju u humanitarne svrhe, pa će opet novci doći u prave ruke.
No nije to tema, nego lažni nezaposleni, a među njima je i hrpa parazita i pijavica koji su po zakonu branitelji iako nisu vidli bojišnice ni dana.
hevi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 16:17   #17
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Slažem se. Ne bi trebali biti isti, ali nažalost jesu, po zakonu.
Rat je na svojim leđima dobilo nekoliko tisuća ljudi. Njima treba sve omogućiti, i moralno i financijsko priznanje. Ne znaš zašto si ti protiv financijskog priznanja. Pa ako neće ili im ne treba novac nek ga onda oni daju u humanitarne svrhe, pa će opet novci doći u prave ruke.
No nije to tema, nego lažni nezaposleni, a među njima je i hrpa parazita i pijavica koji su po zakonu branitelji iako nisu vidli bojišnice ni dana.
I zato treba objaviti popis branitelja, iz kojeg ce se vidjeti svaciji ratni put, kao i to je li bio mobiliziran ili je dosao dragovoljno.
Samo dragovoljcima priznati prava, i samo onima koji su bili na prvim linijama, ili blizu prvih linija (tipa oni koji su radili kao lijecnici, sestre i slicno...), dakle, direktno i indirektno izlozeni ratnim opasnostima.
Neka tajnica u ministarstvu nema sta raditi na tom popisu.
Zli_Ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 13:02   #18
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Ma čovječe nije bitan Limex. On je samo povod. Bitno je da ima tvrtki koje traže ljude, a nitko se ne javlja na oglase. A nezaposlenih navodno kao pijeska!?

Bitan je Limex kao i ostale tvrtke koje imaju otvorne oglase,a ne primaju radnike odnosno zezaju ih(iskorištavaju).
Mnoge tvrtke primaju radnike samo je pitanje kolika je plaća i kolika je norma?
Sve je teži pronaći naivne radnike na tržištu rada koje možeš vući za nos!
systembolaget2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 15:56   #19
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Kakve to veze ima? Ja sam na početku prihvaćao sve: nošenje vreća od 50kg, hodanje čitav dan po terenu, psihičke ubitačne poslove kao zavrtanje šerafa 8 sati...Treba prvo raditi, skupiti neko iskustvo, pa jednog dana možeš i birati. Tko će ti dati plaću 10 tisuća, da sjediš u fotelji i prebireš po nekakvoj dokumentaciji?

Vidim da ne pratiš kakva je situacija na tržištu rada.
Danas poslodavci traže obrazovane osobe,sa iskustvom(min.3god),a
da nisu starije od 30god.
Dakle kad vidiš koga se traži za posao shvatiš da je riječ o nemogućoj misiji odnosno da ne traže nikoga.
Danas kao i nekad nije bitno iskustvo i stručnost već podobnost i veza.
systembolaget2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 16:03   #20
Quote:
hevi kaže: Pogledaj post
Jedini način koji je DZS primijenio. Ali ne i jedini mogući. Drugi načini su provjere "nezaposlenih" gdje su, od čega žive stvarno, imaju li nekretnine preko kojih zarađuju(npr. najam stanova se redovito ne prijavljuje ), imaju li kuću negdje izvan mjesta boravka npr.

Da, traže posao, a mole Boga da ne nađu.

Ma ne sumnjam ja u istinitost njihove metode, nego smatram da je takav pristup neprimjeren i preblag.
Iz vlastitog iskustva znam da se sa lakoćom može varati službenike burze i da oni često i dopuštaju da budu varani.

Ne znam ja puno ljudi koji ne žele raditi bezuvjetno, nego znam puno koji ne žele raditi jer nemaju stvarnu potrebu za radom ili rađe žive krajnje skromno nego da se naprežu. Takve treba raskrinkati i izbaciti sa burze.

Teško ćeš ti izbaciti sa burze moje drugare koji sada ubiru plodove svoga rada.
Kaže mi jedan bivši kolega: "Alaj volim ovaj režim,plaća ide a ja ležim!"
Malo je onih koji na burzi primaju naknadu i imaju od nje koristi.
Bolje da provjeravaju one koji su otišli u invalidsku mirovinu.
Imam jednog susjeda koji je zbog kralježnice u invalidskoj,a da vidite kako trči i skače svaki dan,jednomriječju preporodio se u mirovini.
Danas ne treba puno da bi se preživjelo!
systembolaget2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:09.