Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.07.2008., 16:07   #1081
Točno, nakon prestanka nošenja Ortho-K, sve se vraća u prvobitno stanje - čak bih rekla i prije nego mjesec dana jer u protivnom ne bi se pacijentima sugeriralo da ih nose svaku ili svaku drugu noć. Od LASIKa sam ionako odustala, PRK na iVISu mi se više sviđa ali ću pričekati da se slovenci malo uhodaju, nikud mi se ne žuri. Hvala na iscrpnim informacijama sa pubmeda. Ipak su obične lećice najbolje što se tiče kvalitete vida. Bah, znači nikako da uletim u pješćanu oluju otvorenih očiju! :P Hvala!
Lajavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2008., 17:25   #1082
Quote:
Lajavica kaže: Pogledaj post
Točno, nakon prestanka nošenja Ortho-K, sve se vraća u prvobitno stanje - čak bih rekla i prije nego mjesec dana jer u protivnom ne bi se pacijentima sugeriralo da ih nose svaku ili svaku drugu noć. Od LASIKa sam ionako odustala, PRK na iVISu mi se više sviđa ali ću pričekati da se slovenci malo uhodaju, nikud mi se ne žuri. Hvala na iscrpnim informacijama sa pubmeda. Ipak su obične lećice najbolje što se tiče kvalitete vida. Bah, znači nikako da uletim u pješćanu oluju otvorenih očiju! :P Hvala!


Kaj su te noćne leće učinkovite?
enoi3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 11:29   #1083
Evo ja sam pisala doktoru u Sloveniji i odgovorio mi je da prvo moram doći na pregled da vidimo da li se korekcija može napraviti, ali da prvo moram 3 tjedna biti bez leća.Napisao je da je cijena 1000 eura.Poslao mi je i br. telefona da se naručim pa ću dogovoriti pregled krajem 9.mj. Baš me zanima kak će biti na pregledu i šta će mi reći. Ja sam mislila svakako napraviti prvo jedno oko pa nakon nekog vremena drugo, iako mi je to malo komplicirano zbog puta. Jolac da li znaš koliko vremena treba da prođe da se vidi da li je sve ok sa jednim okom, pa da idem na korekciju sljedećeg oka. I koliko dugo taj doktor u Slo radi tom metodom i da li imaju neki komentari ljudi koji su bili u Slo na korekciji vida.
maxiana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 13:37   #1084
Quote:
maxiana kaže: Pogledaj post
Evo ja sam pisala doktoru u Sloveniji i odgovorio mi je da prvo moram doći na pregled da vidimo da li se korekcija može napraviti, ali da prvo moram 3 tjedna biti bez leća.Napisao je da je cijena 1000 eura.Poslao mi je i br. telefona da se naručim pa ću dogovoriti pregled krajem 9.mj. Baš me zanima kak će biti na pregledu i šta će mi reći. Ja sam mislila svakako napraviti prvo jedno oko pa nakon nekog vremena drugo, iako mi je to malo komplicirano zbog puta. Jolac da li znaš koliko vremena treba da prođe da se vidi da li je sve ok sa jednim okom, pa da idem na korekciju sljedećeg oka. I koliko dugo taj doktor u Slo radi tom metodom i da li imaju neki komentari ljudi koji su bili u Slo na korekciji vida.
Imam svježu informaciju da je dr. Šalamun iz Slovenije vratio IvIS suite laser i da više NIKAD neželi raditi sa njime,ipak informacija nedolazi od samog kirurga tako da ju treba uzet sa dozom rezerve,početna prezentacija Ivisa od strane doktora Šalamuna i njegova rana iskustva nisu govorila da nešto neštima: http://www.ivistechnologies.com/docu..._MARCH2008.pdf
Kao što to nije tvrdio ni dr. Stojanović koji već 2godine radi sa tom tehnologijom,koji je još prikazao statistike nadmoći Ivis suita nad Allegreto Wave laserom(sa kojim je prije radio),ali uz ovu informaciju(da je laser vraćen) treba pokazat dozu opreza.Tako da pitaj dr. Šalamuna još jednom koju će tehnologiju koristit u slučaju operacije.
Što se tiče vremena oporavka prvog oka,to može trajat od tjedan dana do godinu dana.Mislim da nepostoji organ kod kojeg postoji toliko ogromna razlika u zacjeljivanju između ljudi,već sam dao link http://www.lasermyeye.org/forums/forumdisplay.php?f=45
gdje ljudi pišu svoja iskustva oporavka nakon Prka i kako sam pročitao bilo je primjera oporavka u roku tjedan dana pa sve do godine.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 18:54   #1085
pozdrav svima

ja sam obavio operaciju u prošli četvrtak, dakle prije neka 4 dana, LASIK metodom, imao sam dioptriju -3 na jednom oku, drugo OK.

onda sam protekla 2 dana pročitao skoro sve od ove 42 strane (koliko je to pametno?), a da sam isto učinio prije ne znam da li bi se odlučio na operaciju, o kojoj nisam znao apsolutno ništa.

nadam se da će sve biti u redu, za sada je sve ok, da kucnem o drvo, osim šta malo osjećam nelagodu u oku, lagano peckanje, koristim antibiotske kapi maxitrol svaka 3 sata, a između toga svakih pola sata umjetne suze systane, navečer gel corneregel i zaštitnu masku.

vidim onoliko koliko sam prije vidio sa lećom, jer imam slabovidnost, mislim 80-85 %, iz razloga što se lijevo oko nije razvilo, jer je desno zdravo preuzelo ulogu.
ukoliko imate pitanja, pitajte, a također bih Vam bio zahvalan na savjetima, kako što su npr. kako se paziti nakon operacije i td. iz Vaših osobnih iskustava.

U petak idem na kontrolu pa javim.

pozdrav
zeljkomad is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2008., 10:50   #1086
Quote:
zeljkomad kaže: Pogledaj post
pozdrav svima

ja sam obavio operaciju u prošli četvrtak, dakle prije neka 4 dana, LASIK metodom, imao sam dioptriju -3 na jednom oku, drugo OK.

onda sam protekla 2 dana pročitao skoro sve od ove 42 strane (koliko je to pametno?), a da sam isto učinio prije ne znam da li bi se odlučio na operaciju, o kojoj nisam znao apsolutno ništa.

nadam se da će sve biti u redu, za sada je sve ok, da kucnem o drvo, osim šta malo osjećam nelagodu u oku, lagano peckanje, koristim antibiotske kapi maxitrol svaka 3 sata, a između toga svakih pola sata umjetne suze systane, navečer gel corneregel i zaštitnu masku.

vidim onoliko koliko sam prije vidio sa lećom, jer imam slabovidnost, mislim 80-85 %, iz razloga što se lijevo oko nije razvilo, jer je desno zdravo preuzelo ulogu.
ukoliko imate pitanja, pitajte, a također bih Vam bio zahvalan na savjetima, kako što su npr. kako se paziti nakon operacije i td. iz Vaših osobnih iskustava.

U petak idem na kontrolu pa javim.

pozdrav
Evo ja san bia u Svjetlosti na pregledu i iman neki zajeban slucaj sa velikin cilindrima i zapravo i plus i minus dioptrijon (drugin rjecima ne vidin ni blizu ni daleko) i jedan san od nezahvalnijih slucajeva za operaciju. Desno oko je toliko sjebano da san upozoren na veliku mogucnost da se na tom oku dio dioptrije vrati a doktorica je morala zvat dr. Gabrica jer nije bila sigurna da li bi on to uopce operira. Ipak sam se odlucija preuzest rizik i iden na operaciju 30.08. pa cemo vidit kom obojci kom opanci.....
Mislim da ti je Tommy negdi na prijasnjim stranicama napisa da je dobro piti vitamin c posli opreacije plus jos nesto da si pomognes pri opravku.
Tommy javi se i pomozi nama sta idemo na ruski rulet da ne ubodemo metak
očalinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 10:20   #1087
Quote:
očalinko kaže: Pogledaj post
Evo ja san bia u Svjetlosti na pregledu i iman neki zajeban slucaj sa velikin cilindrima i zapravo i plus i minus dioptrijon (drugin rjecima ne vidin ni blizu ni daleko) i jedan san od nezahvalnijih slucajeva za operaciju. Desno oko je toliko sjebano da san upozoren na veliku mogucnost da se na tom oku dio dioptrije vrati a doktorica je morala zvat dr. Gabrica jer nije bila sigurna da li bi on to uopce operira. Ipak sam se odlucija preuzest rizik i iden na operaciju 30.08. pa cemo vidit kom obojci kom opanci.....
Mislim da ti je Tommy negdi na prijasnjim stranicama napisa da je dobro piti vitamin c posli opreacije plus jos nesto da si pomognes pri opravku.
Tommy javi se i pomozi nama sta idemo na ruski rulet da ne ubodemo metak
Vidim da si već odlučio pa nema svrhe da ponavljam već prije napisana upozorenja. Pretpostavljam da se radi o LASIK-u, zbog + dioptrije i jačih astigmatizama.

Kod LASIK-a vitamin C nema takvu ulogu kao kod PRK, jer je vrlo mala šansa zamućivanja rožnice, no ne može ti naškoditi. No preporučam ti da počneš uzimati Omega 3 kapsule, 1-2 dnevno, mogle bi ti poboljšati suzni film (njegovu masnu komponentu), jer s nedostatnim suznim filmom vjerojatno ćeš imati dosta problema poslije LASIK-a, i to na duže staze (mjeseci, čak i godine, a neki pacijenti na žalost završe i s kroničnim suhim očima).

Nadam se da imaju dobre mikrokeratome, jer kod čudnovatih astigmatizama mehanički mikrokeratom zna imati problema. Laserski mikrokeratom bi bio puno sigurniji izbor, a moglo bi se ići i na tanji poklopac koji manje izaziva suhe oči.

Za "čudne" oči preporučam customiziranu ("po mjeri") ablaciju, već gotovi ablacijski profili (nešto kao "konfekcijske veličine") nisu nužno i najprikladniji, dakle "wavefront-guided" umjesto "wavefront-customized" ablacija. Zahtijeva veći angažman kirurga i višestruko (radi pouzdanosti rezultata) mjerenje na aberometru (gledaš u matricu svijetlećih crvenih točaka) s normalnim i s raširenim zjenicama.

Vani mnogi ozbiljni(ji) kirurzi inzistiraju na oko-po-oko operaciji jer takav pristup ima puno prednosti, Jolac ih je već nabrajao, pa da ne ponavljam. Mislim da nije problem na neoperiranom oku nositi kontaktnu leću neko vrijeme, a i može se usporediti kvaliteta vida na oba oka.

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 12:48   #1088
E sad sam opet šokirana!!Pa sa čim onda doktor u Slo radi ako je vratio taj laser?Sad više ne znam gdje da idem, htjela bih neko najsigurnije rješenje - u svakom slučaju ne lasik!!! pogotovo nakon svega što sam pročitala na ovom forumu, što je super jer bar znam u šta se upuštam. Cijelo vrijeme razmišljam da li da odem u Slo ili u pol. Svjetlost, ali tamo mi je problem što toliko inzistiraju na lasiku.Ja bih svakako radila 1. samo 1 oko a ovdje sam pročitala da je i to problem u Hr...pa sad više ni sama ne znam. Molim savjet
maxiana is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 13:17   #1089
Quote:
maxiana kaže: Pogledaj post
E sad sam opet šokirana!!Pa sa čim onda doktor u Slo radi ako je vratio taj laser?Sad više ne znam gdje da idem, htjela bih neko najsigurnije rješenje - u svakom slučaju ne lasik!!! pogotovo nakon svega što sam pročitala na ovom forumu, što je super jer bar znam u šta se upuštam. Cijelo vrijeme razmišljam da li da odem u Slo ili u pol. Svjetlost, ali tamo mi je problem što toliko inzistiraju na lasiku.Ja bih svakako radila 1. samo 1 oko a ovdje sam pročitala da je i to problem u Hr...pa sad više ni sama ne znam. Molim savjet
Evo mejla koji sam dobiood dr. Šalamuna:

Pozdravljeni!

Ne delam več transepitelialni PRK in tudi ne uporabljamo IVIS. Leonovision
je v večini primerov OK.
Lep pozdrav,
dr. Franc Šalamun

ako ukucaš u google "Leonovision" ne nalazi ništa,pa pretpostavljam da se radi o nečem ekstra novom.Operacija jednog oka Prk metodom u Svjetlosti nije problem,samo je problem u tome što će pacijenta nagovarat na Lasik metodu pri čemu će doći do raznih podmetanja i lažnih izjava(ako te ne nagovore ispunit će ti želju metode i broja očiju).Međutim pacijentima koji su zbog pretanke rožnice mogli ići jedino na Prk istovremeno će tvrdit da je Prk metoda puno sigurnija od Lasika i isto to piše na njihovim službenim stranicama i di je tu njihova univerzalna istina?
Mislim da odgoda operacije u mom slučaju nije povezana sa željama metode i broja očiju već sa pitanjem u mjerenju zjenica.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 11:19   #1090
Evo baš sam sad zvala polikliniku Svjetlost da dobijem nekoliko informacija o pregledu i dobila sam samo odgovor da je ne mogu birati metodu-jer sam rekla da nikako ne bih lasik, nego da će to doktor odrediti jer to ovisi o debljini rožnice, i da se moram naručit 3 tjedna ranije zbog gužve a da ne smijem nositi 2 dana prije pregleda. To me isto iznenadilo jer kad sam kontaktirala dr. Šalamuna rekao mi je da ne smijem nositi leće čak 3 tjedna prije pregleda...
maxiana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 13:48   #1091
Quote:
maxiana kaže: Pogledaj post
Evo baš sam sad zvala polikliniku Svjetlost da dobijem nekoliko informacija o pregledu i dobila sam samo odgovor da je ne mogu birati metodu-jer sam rekla da nikako ne bih lasik, nego da će to doktor odrediti jer to ovisi o debljini rožnice, i da se moram naručit 3 tjedna ranije zbog gužve a da ne smijem nositi 2 dana prije pregleda. To me isto iznenadilo jer kad sam kontaktirala dr. Šalamuna rekao mi je da ne smijem nositi leće čak 3 tjedna prije pregleda...
Očigledno se tu radi o različitim prioritetima klinika.Mislim da klinika Svjetlost inzistira na kratkom odmoru od leća,jer u suprotnom bi znatan broj kandidata odgodio i u konačnici možda odustao od operacije u toj klinici što se jasno odražava na novačanim prihodima klinike,kontaktne leće dovode rožnicu u neprirodni položaj i zbog toga je potrebno vrijeme da se rožnica vrati u svoj prirodan položaj,ako se ide na operaciju nakon nedovoljne pauze nošenja leća tada će rožnica koja se još nije vratila u prirodan položaj uzrokovati mjerenja koja odgovaraju privremenoj rožnici(u trenutku mjerenja),što se može ozbiljno odrazit na kasniju kvalitetu vida.
Nego neznam da li nosiš meke ili polutvrde leće i da li su te to pitali prije određivanja pauze?
Meke leće i nisu toliko utjecajne na promjenu oblika rožnice kao polutvrde,mada po meni i tu treba bit maksimalno oprezan,čim postoji doktor koji savjetuje 3tjedna pauze,to bi uzeo i kao neki minimun pauze.
Za polutvrde leće sam pročitao da bi trebalo uzet onoliko dana pauze koliko ih godina nosiš,ALI to vrijedi za običan pregled dioptrije,laserka korekcija dioptrije je daleko zahtjevnija stvar i kako je Tommy u jednom postu napisao kod polutvrdih leća trebalo bi uzet jako puno vremena,čak do 6mjeseci pauze.

Što se tiče njihovog biranja metode,po svom iskustvu znam da će to biti Lasik,jer Prkom tamo operiraju samo pacijente koji imaju pretanku rožnicu,što znači da ako po kriteriju debljine rožnice nisi kandidat za Prk(što nevjerujem da je moguće pošto nemaš visoku dioptriju),tada nema baš nikakve šanse da si kandidat za Lasik.Tu nema puno filozofije,za male minus dioptrije sa ili bez malim astigmatizmom se u pravilu zna da je za njih Prk metoda daleko bolja i sigurnija.Svi kratkovidni(sa ili bez malim astigmatizmom) kandidati koji mogu ići na Lasik,također mogu ići i na Prk metodu pod uslovom da se korisi MMC(za sprječavanje zamućenja rožnice).Praksa onih najopreznijih kirurga za koje sam čuo je da koriste Mmc kod Prka samo za minus dioptrije veće od 2,0,jer smatraju da je šansa zamućenja rožnice za manje minus dioptrije od 2,0 vrlo mala.Praksa brojnih kirurga je već da su za kratkovidne pacijente(sa mogućim zanemarivim astigmatizmom) već izbacili Lasik iz ponude i zato se treba zapitat koje tu u pravu i zbog čega te razlike?
Razlog je meni jasan:nekim kirurzima prioritet zarade nije iznad prioriteta sigurnosti i konačnog zadovoljstva pacijenta,dok je kod drugih(koji drže većinu) pak suprotno.
Zato mislim da je ta izjava doktora iz Svjetlosti obično podmetanje,jer po samoj dioptriji i astigmatizmu može se znat da li je Prk metoda sigurno prihvatljivija od Lasika.
Mislim da u Svjetlosti nedonose odluke što je bolje za pacijenta,već samo što je bolje za prihod klinike i od tuda sve te razlike u usporedbi sa drugim klinikama,mada su velikom većinom i druge klinike također biznisom orjentirane,klinika Svjetlost je u tome nešto ekstremnija.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2008., 00:30   #1092
[QUOTE=Tommy_13;10863419]Operacija je obavljena u Hrvatskoj, u jednoj

Zadnje uređivanje J.J KADAVER : 16.08.2008. at 00:32. Reason: GRESKA
J.J KADAVER is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2008., 00:35   #1093
Quote:
Tommy_13 kaže: Pogledaj post
Operacija je obavljena u Hrvatskoj, u jednoj renomiranoj klinici, od ovlastenog lijecnika, dioptrija na oba oka je bila u prosjeku -4, i zaista su je skinuli (ali molio bih je nazad). Mislim da nema smisla da navodim imena, jer ono sto zelim istaknuti je da suvremena istrazivanja pokazuju da je greska velikim dijelom u samom nacinu operacije, a kad se tome pridodaju jos i incidenti kod operacije, kao u mom slucaju, rezultati su kakvi jesu... Ono sto se meni presutilo prije mog (ne)informiranog pristanka na operaciju je slijedece:
- flap (poklopac) nikad ne zacjeljuje, i 10-ak godina po operaciji lijecnici ga mogu dignuti bez rezanja, zato je mogucnost razvoja keratoektasiae stalna (jer efektivno tek se roznica ispod flapa suprotstavlja ocnom tlaku). Jos ako dodam mogucnost ozljede u sportu, saobr. nesreci (npr. od zracnog jastuka) i sl. Zapravo, tek poslije LASIK-a bi se trebale obavezno nositi naocale, za zastitu.
- kako izgleda sator kad mu maknete nosace? Kad se odreze flap, podrucje ispod njega se ukloni/stanji laserom, a flap se vraca natrag. Ne smatrate li da ce po vracanju flapa doci do nabiranja flapa? E pa ti nabori se na mikro razini redovito dogadjaju, tko ima srece nece mu bitno utjecati na vid, a tko nema...
- suhe oci, ovo izgleda postaje problem br. 1 zbog kojeg ce mozda doci i do zabrane ove metode korekcije vida. Vidjet cemo...
Inace, preporucam citanje clanaka iz oftalmoloskih casopisa i iskustva pacijenata s foruma...
NISAM POBORNIK LASERA STOGA MOJA KRITIKA JE RECIMO KOMPETENTNA.
TOMMY CAK SE I SLAZEM SA TOBOM ALI BIT CU TI ISKREN.KAD TI NETKO UNISTI NESTO U ZIVOTU SIGURNO GA NEMAS NITI OBVEZE A NITI ZELJE STITIT.MENE NITI NE ZANIMA IME TOGA "DOKTORA",ALI OSOBNO DA MI JE NETKO UNISTIO ZIVOT (JER TO JE DOSLOVNO U TOM RANGU) JA NE DA BIH MU SA GUSTOM NAPISAO IME I PREZIME NEGO BIH GA PROZVAO I PUTEM PRIVATNOG OGLASA U SVIM NOVINAMA.PUNO JE NELOGICNO DA SI 3 PUTA IGNORIRAO PITANJE TKO?TKO TI JE TO NAPRAVIO?
BIT CU SLOBODAN DA KAZEM DA NISI STOPOSTOTNO ISKREN
I DA U TVOM SLUCAJU NESTO IPAK SMRDI.
SAMO MOLIM BEZ LAZNOG MORALIZIRANJA AKO KUZIS NA STA MISLIM,KAO NISI HTIO IZ OVOG ILI ONOG RAZLOGA RECI.ILI DA TI JE RAZLOG "PA POTPISAO SAM".NI TO NIJE RAZLOG JER SI POTPISA 5 MIN PRIJE.STOGA PRESTANIMO BARATAT IZRAZIMA(U KOJIH SE OCITO RAZUMIJES,PA NE MISLIM DA SI NEKI LAIK,A I OCITO SI JAKO TEMELJIT STO NE ODGOVARA OPUSU OSOBE KOJA JE TAKO NEPROVJERENO KOD MILIJON IZVORA IPAK OTISLA NA OPERACIJU SAMO SA USKLIKOM "JA VJERUJEM")I BUDI MALO ISKRENIJI.NE BAS.HM.JA NE VJERUJEM,IMA TU NESTO JOS STA PRESUCUJES,A I NIJE FER DA PRESUCUJES.SVEJEDNO
SVE U SVEMU POZDRAV SVIMA I JA CU SVOJE LECE STAVLJAT I SKIDAT IZ DANA U DAN DOK ME NETKO NE UVIJERI U SUPROTNO,A TO CE BITI VRLO TESKO.
J.J KADAVER is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2008., 03:29   #1094
Quote:
Tommy_13 kaže: Pogledaj post
Ili:

4. mogućnost

Oštećeni pacijenti ne žele u medijima govoriti o svojem lošijem vidu, dok god su u radnom odnosu i dok god imaju vozačku dozvolu - dakle - dok god javno deklariranje vlastitih problema s vidom znači rizik od otkaza i gubljenje vozačke dozvole.
Ako se (ne daj Bože) nađeš u sličnoj situaciji, shvatit ćeš o čemu govorim. Nemoj nečiju šutnju smatrati zadovoljstvom. Dosad su (vani) većinom javno istupale operacijom oštećene slavne ličnosti, koje su prije operacije već zaradile dovoljno za ostatak života. (Neke linkove na njihove priče sam već dao. I da ne bude zabune, za operaciju su si priuštili "vrhunske" kirurge.)
Ako bolje istražiš forume, vidjet ćeš da oštećeni "mali ljudi" dobrim dijelom pokušavaju obavljati svoj posao najbolje što mogu, a da drugi i ne naslute njihove probleme. Oštećeni pacijenti prvenstveno žele sačuvati svoj posao. Ako treba, povećaju font na računalu, neki pozdravljaju kolege prepoznavajući ih više po glasu nego vizualno, žene nose frizure kojima prekriju jedno oko koje slabije ili dvostruko vidi (manje upadljivo rješenje od poveza na oko) i sl., a nakon što odrade svojih 8 sati većinom idu ravno kući bez nekog posebnog društvenog života. Ionako se tad obično smrači, pa aberacije postaju gore.
Oni koji su si uspjeli pomoći tvrdim lećama, nikome ne moraju objašnjavati da nose leće, a ako drugi i vide da nose leće - nitko ne zna da su to leće bez dioptrije, već samo za smanjivanje aberacija tj. za zaglađivanje površine rožnice.
Problemi nepravilnih rožnica i aberacija višeg reda su toliko strani običnim ljudima, da čak i da žele, ovi pacijenti teško mogu ostati shvaćeni. Izvana im oči izgledaju "normalno", možda mrvicu crvenije, ali to ionako može biti i od dugog zurenja u zaslon računala.
Ako netko kaže da slabije vidi, okolina će mu reći - stavi si naočale. Samo što ovdje naočale više ne pomažu.

Što se tiče lobby-a optičke industrije naočala - nema straha. Oni nisu ugroženi. Veliki dio laserski "korigiranih" pacijenata ipak ostane s nekom sitnom dioptrijom i/ili astigmatizmom, pa će takvi ipak uzeti neke naočale, makar samo za vožnju auta. Naočale obično ne koštaju manje za manju dioptriju. A u starosti, zbog staračke dalekovidnosti, i operirani i neoperirani morat će ionako kupiti naočale za čitanje. Za to nema čudesne operacije - problem je u starenju očne leće i gubitku akomodacije. I još uvijek ostaje mlađa populacija kojima se dioptrija nije stabilizirala dovoljno da bi bili kandidati za operaciju... i ne zaboravimo industriju sunčanih naočala...

Uglavnom, bojim se da ovaj problem treba osobno iskusiti da bi ga se moglo sasvim shvatiti.

Inače, najtočniji izvor informacija su stručni članci u oftalmološkim časopisima, klinička istraživanja i sl. Zato ih i stavljam na ovaj forum. Kandidatu za operaciju te stvari bi trebale biti relevantnije od plaćenih oglasa i članaka u Gloriji, Jutarnjem, 24h, na RTL-u i sl. Ponavljam - to su sve plaćeni oglasi. Obično to i piše negdje sitnim slovima.
I čuo sam od dovoljno oftalmologa za još loših primjera, neki su pacijenti završili i s transplantacijama rožnice. A oni koji se ne bave tim businessom, kad sam im dolazio na preglede, često su mi se čudili što mi je bilo da sam išao na operaciju? I da oni svojim pacijentima to nikad ne preporučaju. I jesam li čuo za posljedično oslabljivanje rožnice, suhe oči itd.?
- Čuo sam, ali prekasno. I ne od onih koji su mi to morali reći.
Pa onda neka barem ostali saznaju na vrijeme o realnim rizicima onoga u što se upuštaju. Ovo nije operacija karcinoma, nitko neće umrijeti ako ne ode na operaciju. S jedne strane može se dobiti oslobađanje od naočala ili leća (na neko vrijeme), s druge strane može se izgubiti puno, puno više.
Evo citiram Tommyev odgovor o razlozima šutnje oštećenih pacijenata,kako je on i sam u jednom drugom postu napisao: "reći ću ime klinike kad dođe vrijeme",predpostavljam da se to odnosilo na moguće poboljšanje vida pomoću tvrdih leća za koje treba proći 6mjeseci nakon Lasika,zanima me Tommy jesi li ih probao nosit?
I ja bi bio oprezan sa takvim iznošenjem svoje invalidnosti u javnosti ako zbog toga mogu izgubit posao ili vozačku,ali ako bi sa tvrdim lećama doveo kvalitetu vida na neku prihvatljivu razinu to bi onemogućilo te sankcije i tada bi nikla prilika za govor u javnosti i sprječavanje zločina.Kad kažem "zločina" ne mislim na Lasik operaciju,već na lažno i nepotpuno informiranje pacijenata.
Mislim da smo gotovo svi od djetinjstva naučeni da vjerujemo svojim doktorima,uz to dovoljno je vidjet reklame medijskih ličnosti dan nakon operacije i čuti 1-2pozitivna iskustva bližih prijatelja ili rođaka i uz to ako ubrojimo i pregled domaćih internet stranica(gdje se prije ovog topica o Lasiku nije moglo čuti gotovo ništa negativnog) možda čak treba bit i temeljitiji od toga i naravno pitat svog oftamologa što misli o operaciji,ali i tu postoji mogućnost da oftamologu Lasik klinika plaća proviziju za svakog nagovorenog pacijenta,ali treba bit još temeljitiji i kopat po googlu stranice na engleskom o Lasik operaciji,ja sam recimo bio toliko temeljit da sam za svaki slučaj tražio i stranice na engleskom,ali zbog prezagušenosti Lasik reklamnim stranicama nisam naletio ni na jednu stranicu koja o Lasiku piše pravu istinu(da sam duže googlo možda i bi),da nije Tommya vjerojatno bi nasjeo na reklame.Tako da uz informatičku i druge medijske zagušenosti istine sa lažno upakiranim Lasik reklamama dosta teško se dolazi do kontra informacija,čak i uz veliku dozu temeljitosti.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2008., 01:13   #1095
mislim to sa poslom da je glupo opravdanje,ali recimo da mi se ne nateze sada oko toga jer svako moze naci opravdanje za svasta.mislim nisu sad ovo dobre usporedbe ali da ti pitas ubojicu i on ce ti nac opravdanje zasto je ubio i sl.ako si me skuzio sta zelim reci.oduzimanje vida ili dijela njega je toliko iznad posla i vozacke dozvole da cak imas i duznost obavijestit cijeli svijet o tome a ne samo 20tak forumasa.ja sam cak i zahvalan tommyu jer sam bio skeptik glede lasera a on mi je samo potvrdija to,ali sam prije svega realan i cinjenica je da od 1988g.,a to je 20god. da je premalen broj odvaznih ljudi koji su odlucili reci sve novinarima ili sl. pa zar od toliko velikog broja ljudi nitko nije skupija hrabrost i alarmira svijet da nam štambuk,gabric right,kolivanov i drugi doktori kradu vid??a najcudnije mi je to da je taj gabric i sam napravija taj zahvat .pa zar je i on lazov pa to laze ili je sa svojim doktoratom manje zna od tommya i drugih,pa nije valjda samodestruktor,pa cak i na ovom forumu je veci broj sa pozitivnim iskustvima nego sa negativnim.pa nije valjda i da ovi na forumu lazu.iskreno da sam siguran da ce mi vid biti odlican nakon operacije ali da ce se mozda pokvarit za 20,30god. vjerujte mi da bi odma operira jer necu ja ni bit ziv za 30god.hi hi.ako je za tommyjev problem kriva visa sila.ja cu je sad tako nazvat onda on mora zato i bit konkretan i rec kriv je taj taj i taj jer ne smije plasit ljude ako je on jedan od nazalost ljudi kao sto su MAŠKARIN to ipak nije isto jer covjek je isao operirat slijepo crijevo a izgubio nogu i to jedva osta ziv.medjuti takvih operacija ima milijun bez ikakvih i ikada posljedica.uglavnom evo jednog pitanja i odgovora kojeg cu sad copy/paste
• Laserska korekcija vida
Imam dioptriju -2 i astigmatizam te vidim samo na desno oko, pa ma zanima je li uopće preporučljiva laserska korekcija vida s obzirom na moguće rizike. Puno o njoj čitam, međutim nisam još puno pročitala o osobama koje su je izvršile, odnosno imaju li te osobe kakvih komplikacija nakon 5 ili 10 godina?

Ukoliko je oko s dioptrijom jedino oko na koje vidite, ne savjetujem nikakav operacijski zahvat na tom oku u svrhe postizanja komfora gledanja. Svaki zahvat, pa makar i najsigurniji na svijetu, može imati komplikacije. U Vašem slučaju savjetujem redovne oftalmološke preglede jednom godišnje kako bi se što duže sačuvao uredan vid na jedinom preostalom oku.

Ivan Čima, dr.med., oftalmolog


sta ocu reci: pa mislim da je dr.cima upoznat sa svim posljedicama i nije na proviziju i nigdje nije napisao NE TA OPERACIJA NE DONOSI DOBROGA nego je covjek objasnio da je to mozda jednostavna operacija ali i kod takvih operacija postoji mogucnost komplikacija.
ja mislim da je tommy-u objasnjeno da je kod njega situacija drukcija nego kod ostalih pacijenata,medjutim on je isao u rizik i doktorove su se sumnje ostvarile i on sad ima potrebe nekoga okriviti.ja sam inace vrsni psihijatar i proucavam ljude i to mi odgovara njegovoj gorcini pisanja ali opet u jednu ruku suzdrzan .normalno postoji mogucnost i da se varam.
J.J KADAVER is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2008., 13:22   #1096
Quote:
J.J KADAVER kaže: Pogledaj post
mislim to sa poslom da je glupo opravdanje,ali recimo da mi se ne nateze sada oko toga jer svako moze naci opravdanje za svasta.mislim nisu sad ovo dobre usporedbe ali da ti pitas ubojicu i on ce ti nac opravdanje zasto je ubio i sl.ako si me skuzio sta zelim reci.oduzimanje vida ili dijela njega je toliko iznad posla i vozacke dozvole da cak imas i duznost obavijestit cijeli svijet o tome a ne samo 20tak forumasa.ja sam cak i zahvalan tommyu jer sam bio skeptik glede lasera a on mi je samo potvrdija to,ali sam prije svega realan i cinjenica je da od 1988g.,a to je 20god. da je premalen broj odvaznih ljudi koji su odlucili reci sve novinarima ili sl. pa zar od toliko velikog broja ljudi nitko nije skupija hrabrost i alarmira svijet da nam štambuk,gabric right,kolivanov i drugi doktori kradu vid??a najcudnije mi je to da je taj gabric i sam napravija taj zahvat .pa zar je i on lazov pa to laze ili je sa svojim doktoratom manje zna od tommya i drugih,pa nije valjda samodestruktor,pa cak i na ovom forumu je veci broj sa pozitivnim iskustvima nego sa negativnim.pa nije valjda i da ovi na forumu lazu.iskreno da sam siguran da ce mi vid biti odlican nakon operacije ali da ce se mozda pokvarit za 20,30god. vjerujte mi da bi odma operira jer necu ja ni bit ziv za 30god.hi hi.ako je za tommyjev problem kriva visa sila.ja cu je sad tako nazvat onda on mora zato i bit konkretan i rec kriv je taj taj i taj jer ne smije plasit ljude ako je on jedan od nazalost ljudi kao sto su MAŠKARIN to ipak nije isto jer covjek je isao operirat slijepo crijevo a izgubio nogu i to jedva osta ziv.medjuti takvih operacija ima milijun bez ikakvih i ikada posljedica.uglavnom evo jednog pitanja i odgovora kojeg cu sad copy/paste
• Laserska korekcija vida
Imam dioptriju -2 i astigmatizam te vidim samo na desno oko, pa ma zanima je li uopće preporučljiva laserska korekcija vida s obzirom na moguće rizike. Puno o njoj čitam, međutim nisam još puno pročitala o osobama koje su je izvršile, odnosno imaju li te osobe kakvih komplikacija nakon 5 ili 10 godina?

Ukoliko je oko s dioptrijom jedino oko na koje vidite, ne savjetujem nikakav operacijski zahvat na tom oku u svrhe postizanja komfora gledanja. Svaki zahvat, pa makar i najsigurniji na svijetu, može imati komplikacije. U Vašem slučaju savjetujem redovne oftalmološke preglede jednom godišnje kako bi se što duže sačuvao uredan vid na jedinom preostalom oku.

Ivan Čima, dr.med., oftalmolog


sta ocu reci: pa mislim da je dr.cima upoznat sa svim posljedicama i nije na proviziju i nigdje nije napisao NE TA OPERACIJA NE DONOSI DOBROGA nego je covjek objasnio da je to mozda jednostavna operacija ali i kod takvih operacija postoji mogucnost komplikacija.
ja mislim da je tommy-u objasnjeno da je kod njega situacija drukcija nego kod ostalih pacijenata,medjutim on je isao u rizik i doktorove su se sumnje ostvarile i on sad ima potrebe nekoga okriviti.ja sam inace vrsni psihijatar i proucavam ljude i to mi odgovara njegovoj gorcini pisanja ali opet u jednu ruku suzdrzan .normalno postoji mogucnost i da se varam.
Znam što očeš reći:U slučaju takve nepravde kao Tommyeve,nekakav posao ili dozvola trebala bi bit mala žrtva obzirom za ono što se dobiva razotkrivanjem istine.Ali očito ljudi se neponašaju tako,jer osim Tommya javilo se na ovom forumu još par ljudi koji su lišeni vida prije operacije i osjećaju se prevarenima i niko od njih ni ne pomišlja to iznosit u javnosti.
Što se tiče doktora Gabrića,operacija na njemu je odlična reklama koja bi trebala ulijevat povjerenje pacijentima.Baš zato što je on doktor vjerojatno zna da postoje dodatni pregledi koji se inače nerade na predoperativnim pregledima,kao što je davno Tommy rekao,postoje ultrazvučni pregledi čvrstoće staklovine i svojstava rožnice kojim bi se mogla napravit dodatna selekcija kandidata,ali ti se pregledi na predoperativnom pregledu nerade jer dodatno koštaju i nenude dobar obrtaj kapitala,ključno je pitanje dali je doktor Gabrić obavio prije operacije te preglede i koja mu je debljina rožnice?
Ako ima jako debelu rožnicu recimo 600mikrometara ili veću,uz minimalan lasik poklopac(100mikrometara) i njegovu plitku korekciju,ispod poklopca ostaje preko 450mikrometara zdrave rožnice što bi moralo nudit sigurnost od ectasie.Sumljam da on kao doktor za to koji je 100POSTO prošao na stotine pacijenata sa komplikacijama nije uzeo u obzir te važne parametre i provjerio ih za svoj slučaj(mada sa pacijentima postoji druga politika gdje je i obično mjerenje širine zjenica suvišno).
Ranije je pisano da velika većina Lasik operacija(oko 90posto) prođe dobro(mada ostaje dodatni dugoročni rizik od ectasie,amputacije poklopca i komplikacija zbog kasnije operacije mrene),vrlo je visok postotak nezadovoljnih nakon operacija,FDA(AMERIČKA UDRUGA ZA ZAŠTITU POTROŠAĆA) kaže da po američkim kirurzima postotak nezadovoljnih pacijenata varira od 0-12posto(ovisno o kirurgu),međutim te su statistike radili same Lasik klinike i zato netreba čudit što neki kotobože imaju 0posto nezadovoljnih,tako da više vjerujem podatku od 12posto i nekim nezavisnim istraživanjima koji kazuju da je taj postotak blizu 10posto .Ako je recimo neka klinika izvela 3000 Lasik operacija to znači da su imali 300nezadovljnih pacijenata i nemoguće je da se neka klinika nesusreće sa takvim stvarima.Šansa od 10posto je srazmjerna kao da recimo od 40ljudi u razredu treba prozvat njih 4na odgovaranje slučajnim otvaranjem imenika(ako se nalaziš u toj grupi šansa da češ bit prozvan iznosi 10posto) pa se probaj sjetit kako je adrenalin radio makar trebalo prozvat samo jednog,a kamoli četvero,a tu se radilo samo o običnoj ocjeni.

Evo citiram odgovor na pitanje istoimenog doktora:

"Iris claw" leće
Imam 40 godina, kratkovidan sam, a dioptrija na lijevom oku mi je -11. Desno oko je -5. Ne znam jesam li kandidat za lasersku operaciju, no pročitao sam negdje da se ne preporuča ovakva operacija kod dioptrija većih od -10. Poliklinika "Svjetlost" nudi alternativu: "claw" leće koje se ugrade i pacijent je za 1-2 dana spreman za normalnu aktivnost. Zanima me koliko je ta metoda djelotvorna i trajna i kakvi su potencijalni rizici. Hvala.

Što se tiče same dioptrije, oko na kojem je dioptrija -5 može se bez problema operirati LASIK metodom. Što se tiče drugog oka, ono je na granici za operaciju metodom LASIK i mislim da bi bolje bilo pokušati s ugradnjom intraokularne leće u prednju sobicu (tzv. "iris claw" leća). Obje vrste zahvata imaju svoje prednosti i nedostatke. Za razliku od LASIK metode, ugradnja leće u prednju očnu sobicu je reverzibilan postupak, što znači da se leća uvijek može izvaditi iz oka ako pacijent nije zadovoljan. Nakon implanatcije potrebno je svake godine učiniti kontrolu, prvenstveno radi praćenja broja endotelnih stanica rožnice i vrijednosti očnog tlaka. Obje metode zahtjevaju detaljan preoperativni pregled da se utvrdi da li ste dobar kandidat za jednu, odnosno drugu vrstu operacije. Kod Vas je teško govoriti općenito, jer ste graničan slučaj i mislim da bi obje metode došle u obzir ako preoperativni pregled ne pokaže suprotno. Stoga preporučam da učinite pregled za jednu i drugu metodu i tom prilikom se još detaljno informirate kako biste donijeli ispravnu odluku.Pregled za LASIK možete obaviti i u našoj ustanovi koja je suradna ustanova Visumed centra.

Ivan Čima, dr.med., oftalmolog


Kad se kaže "suradna",uvjeren sam da se misli na financijsku suradnju.
Ja znam oftamologe koji su strogo protiv operacije
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2008., 14:31   #1097
Evo me po prvi put na forumu, iako već duže vrijeme razmišljam o krekciji vida,
tek sam se sad internetski ukljućio u informiranje. Radio sam godinama vani i moj izbor je od uvijek bila Rusija i dr Fjodorov institut koja je svugdje u svijetu jako priznata. Znam da su i iz Hrvatske grupno odlazili u St, Petersburg. Sada vidim da tu opciju na ovom forumu nitko ne spominje. Sve se vrti oko svjetlosti, Štambuka ili čak Slovenije. Imali netko informaciju tko je sada zastupnik u Hrvstskoj za institut dr Fjodorov' Zahvaljujem
MONTYYY is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2008., 14:39   #1098
Quote:
MONTYYY kaže: Pogledaj post
Evo me po prvi put na forumu, iako već duže vrijeme razmišljam o krekciji vida,
tek sam se sad internetski ukljućio u informiranje. Radio sam godinama vani i moj izbor je od uvijek bila Rusija i dr Fjodorov institut koja je svugdje u svijetu jako priznata. Znam da su i iz Hrvatske grupno odlazili u St, Petersburg. Sada vidim da tu opciju na ovom forumu nitko ne spominje. Sve se vrti oko svjetlosti, Štambuka ili čak Slovenije. Imali netko informaciju tko je sada zastupnik u Hrvstskoj za institut dr Fjodorov' Zahvaljujem
Ja sam odustao od te korekcije, živio sam 25g dosad sa -7 dioptrijom, preživjet cu i do kraja života.
Da i mene je neki očaj ili sloboda od naocala i da mi se poveca kvaliteta života natjerali da razmisljam o toj super čarobnoj lasik operaciji, ali onda malodubljim istraživanjem i youtubeu, od nagledanih filmova, i vidjevši da tu nije samo laser u pitanju, nego i prilicno jaki mehanicki pritisak na oko i rezanje flapa, haha hvala li ne bih, možda ako u mom još životu se to unaprijedi i dođe revolucija do toga da samo laser to radi, bez ikakvih rezanja flapova oka, mislim moramo se zapitati, kakvi su to liječnici poput gabrića itd koji samo tako rade lasik operacije? Imaju li savijest, ili su bez duše i samo je profit važan? Ipak su to privatne klinike i uvijek mi je čudno razmišljati kako je to biti netko tko utjeće na zdravlje tuđih očiju i odlučuje o njihovoj sudbini.

bili rusi ili ne, ako koriste iste "napredne" lasere i isti potupak je u pitanju, znaći rezanje flapa, ondak ne vidim po cemu je sigurnije tamo, možda je u pitanju preciznost?
Ako je davno postajao samo PRK i odjednom su otkrili lasik brži metodu, brže odzraviš ali veci rizik, a ništa onda bolje čekati pa vidjeti hoće li u budućnosti doći nova metoda, možda dođe neka bez toliko rizika i bez potrebe zaikakvim mehanickim rezanjem po oku.
MarioX2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2008., 15:36   #1099
Quote:
MONTYYY kaže: Pogledaj post
Evo me po prvi put na forumu, iako već duže vrijeme razmišljam o krekciji vida,
tek sam se sad internetski ukljućio u informiranje. Radio sam godinama vani i moj izbor je od uvijek bila Rusija i dr Fjodorov institut koja je svugdje u svijetu jako priznata. Znam da su i iz Hrvatske grupno odlazili u St, Petersburg. Sada vidim da tu opciju na ovom forumu nitko ne spominje. Sve se vrti oko svjetlosti, Štambuka ili čak Slovenije. Imali netko informaciju tko je sada zastupnik u Hrvstskoj za institut dr Fjodorov' Zahvaljujem
Imaju na ovom topicu iskustva ljudi iz Rusije,na stranici 40 pročitaj postove članova:Potrosac i Odel.Danas se priznanja često daju više po reklamama i financijskoj moći nego po kvaliteti usluge,čitao sam na jednom drugom forumu kako je ranija praksa te klinike bila da pacijenti borave 3dana,puštaju im muziku na hrvatskom,obilaze ih zgodne sestre i kapaju kapi u oči,vrhunski hotelski smještaj,razgledavanje grada i zato su mnogi nakon operacije imali odličan dojam i brzo preporučavali prijateljima,međutim sve to nije pokazatelj da je tamo rizik operacije niži.Tek klinika koja inzistira operaciju oko po oko sa vremenskim razmakom i uz to više preferira površinske metode Prk ili Lasek možda se uistinu brine za smanjivanje rizika i zdravlje pacijenta,ostale klinike po tom pitanju nedolaze u obzir.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2008., 16:09   #1100
Quote:
odel kaže: Pogledaj post
Ponukana ovdje pročitanim a naročito zadnjom stranicom odlučila sam i ja napisati svoje iskustvo sa lasikom u Rusiji.
Operirala sam ove zime dioptriju -8 sa još kojim cilindrom na to..
Preko prevoditelja sam postavila doktoru na pregledu neka pitanja koja sam naučila od Tommya ,npr o zarastanju flapa na što mi je odgovorio da oni laserom oblikuju rožnicu tako da flap lijepo legne natrag i zaraste..??
Drugo ,za noćni vid nakon operacije rekao mi je da ja sigurno neču imati problema jer su mi zjenice "prirodno uske" ,a pazi sad ovo -na pregledu u Zagrebu 1 mjesec nakon operacije drugi njihov doktor koji je došao kaže mi da mi noću blješte svjetla jer imam "prirodno velike zjenice" nisam pitala ko tu koga..već je učinjeno šta je ..
Išla sam na operaciju zbog prijateljice koja se operirala tamo prije 5 godina i prezadovoljna je ,ali ona je imala većih problema i -18 dioptriju i nije radila lasik nego su joj zamijenili leću umjetnom.Pitala sam dr.jesam li i ja kandidat za tu op.ali je odgovorio da sam ja "u granicama za lasik".
Uglavnom dok sam bila tamo nisu nikoga obavijestili o mogučim posljedicama sve im je bilo -bez problema i prije i nakon operacije ,na pregledu nakon op.te nazovu "oko sokolovo" i kažu da sve lijepo zarasta i bježi kući.
Prebezbrižno za tako važnu stvar kao što je vid.
Preko koje firme si išla u Rusiju, da li si imala prvo pregled u HR. Imaš li kakve telefone i adrese za dogovor vezan za institut dr Fjodorov
MONTYYY is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:17.