Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2015., 21:38   #1
Bosna i Hercegovina

Odlučio sam napisat putopis o zemlji u kojoj sam bio bezbroj puta od rođenja pa sve do sad, a to je naša susjedna i povijesno-bliska BiH. Nisam tip koji ima predrasude prema okolnim zemljama stoga moram opisat onu za koju sam emotivno vezan iako živim u Zagrebu. Pisaću u više navrata kao i svi stoga da ću ponekad o gradovima, a ponekad o više njih pa i regijama.

- POČETAK -
Što bi se u narodu reklo prvo pa muško. Odmah ću opisat njen glavni grad Sarajevo u koji odlazim tradicionalno svako ljeto. Bio sam, naravno, i ovo i kao uvijek me može iznenadit i ima se što za vidjet. Potpuno je svejedno da li ćete odmah otići u Butmir na termalni bazen, na Ilidžu na masažu i kvarcanje ili u šetnju i jahanje konja kroz aleju pa pravo do izvora rijeke Bosne pod planinom Igmanom jer će vam se sve to, provjereno, svidjet, a ako imate vremena onda zašto ne obić sve to? Ja sam srećom imao iako postoje i neke stvari koje se jednostavno moraju uradit u Sarajevu ako ćete nekom pričat da ste tamo bili, a jedna od njih je je jest ćevape na Baščaršiji. To je jednostavno dio te bošnjačke kulture i odlični su kao i ostatak te turske kuhinje odnosno pita, sarma, baklava. Što reć više o tome nego da je to rutina koja je obična, ali i dalje vrhunska? Neko bi pomislio da im promoviram kuhinju zbog čega sad treba prestat. Nije to jedino što se ima za ponudit. Tu je naravno i neprocjenjiva stvar isto na Baščaršiji, a to je da se većina gradskih golubova okuplja na tom mjestu. Ljudi koji dođu među kojima sam i bio ja mogu osjetit kako je kad se cijelo jato spusti na tebe. Osjećaj koji je teško pronaći ne samo u Europi nego i u svijetu.

Jedna o loših stvari da je ta da se u atmosferi osjeti taj osjećaj rata i ljudi koji imaju teška sjećanja čega su se sve nagledali. Dosta je zgrada i dalje razoreno, ali ljudski duh je čudna stvar. Oni se šale sa tom prošlošću jer je to jedini način da je prebole i da se primjetit da sve to ide na bolje. Dolaze investitori, otvoren je Cinema City, a i ogroman shopping Sarajevo City Centar.

Šta reć dalje? Ono je raskrižje svih puteva. Jugozapadno od Igmana preko naselja Hadžići se ide prema Hercegovini i Mostar je blizu dok sjeverozapadno ideš kroz Kiseljak prema Središnjoj Bosni, a zatim i Bosnaskoj Krajini i Banja Luci. Odatle možeš svugdje i daje ti šansu da uživaš i u drugim dijelovima njegove posebne zemlje. Pričam kao da ima svoju osobnost, ali Sarajevo je doista i ima.

E sad se malo moram vratit na prirodne ljepote, a jedna od njih je već pomenuto Vrelo Bosne. Ta voda je jako hladna, a drveni mostovi doprinose šumskoj atmosferi obližnjeg Igmana ta da se tu možeš nadihat sviježeg zraka i otić na piknik bez da će ti itko smetat. To nemaš u samom centru grada. Tu su i štandovi sa raznim grickalicama, sokovima, suvenirima Bošnjaka i restorani sa ne samo njihovom kuhinjom već i od okolnih zemalja pa čak i našom iz Slavonije i Dalmacije. Privatnosti možeš nać na Igmanu i iza njega na Bjelašnici gdje možeš roštiljat, a zimi skijat i sa gondolama ić do vrha gdje ima restorana sa juhama, svim vrstama kafa i čajeva, svega onog što ti treba nakon skijanja. Čak te mogu i liječiti na Ilidži koja je ne baš tako bučna četvrt jer je puna termalnih voda sa sumporom, možeš radit vježbe, a i ić na rehabilitaciju po bazenima, banjama. To ti sve priže njihovi resursi, šume, rijeke, planine što je isto obilježeno ratom 90-tih jer je sve to puno mina, ali su srećom označene, a demineri rade sve što mogu kako bi to povadili iako ide sporo. Također, u Hadžićima je nakon rata povećan broj kancerogenih oboljenja, a sve je to ta okolica no ništa nije savršeno i takve stvari vas ne smiju odgovorit od Sarajeva.

Za kraj moram nadodat i vrhunsku arhitekturu koja je spoj bliskoistočne i austrijske pa se možete nagledati svega, od džamija, preko zgrada sa čudnim, bež fasadama i iznimno debelim zidovima do vijećnice, mosta Vrbanje i ove nove arhitekture od poslije rata. Objekti su svakakvi čak i nepoznati. To je to što imam reć o Sarajevu, a ispričavam se zbog nabrajanja jer tako najbolje znam iako se to možda nekom ne sviđa. Nadam se da sam vam bar malo preoporučio glavni grad Bosne. Slijedi nastavak o Hercegovini sa posebnim naglaskom na Mostaru i Trebinju.
StipeOdak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2015., 14:14   #2
Došlo je vrijeme da nastavim. Sarajevo vas je možda zainteresiralo no možda i nije iako sam ja dao sve od sebe da se to dogodi. Inače, pravu ljepotu Bosne odnosno Hercegovine možete naći nešto južnije odnosno jugoistočno da budemo precizni. U tom smjeru od Igmana, Bjelašnice kroz već pomenute Hadžiće se stigne pravo u Konjic gdje već počinju poznati hercegovački kanjoni i tirkizno zelena Neretva koje se nikad ne možete nagledat dovoljno. Pa krenimo u oblizak kroz Mostar.

Mostar je glavni grad Hrvata u BiH i glavni grad te krševite regije. Vodi ga epitet jednog od najtoplijih gradova u Europi koji se po ratnim uspomenama ne razlikuje od Sarajeva, a poslije ratna mržnja je ovdje još jača i prenjela se, nažalost, na nogomet. No ovaj grad je ljeti pun sporta bezobzira na sve. Tradicionalno se svake godine organiziraju skokovi sa Starog mosta koji je inače prelaz iz hrvatskog u bošnjački dio grada. O tom mostu se kao jednoj građevini ima svašta za reć. Nastao je u ranim vjekovima kad su Turci vladali tim prostorima, a njegov izgled odiše tom nekom poviješču kroz koju se patilo, tom nekom kamenu koji je kroz stoljeća trpio kiše, snijegove i taj neki duh naroda koji živi i koji će živjet u budućnosti sve napredniji. Navečer je još veličanstveniji, a posebnu draž ima večerat morske plodove sa pogledom na Stari most. To morate probat u Mostaru.

Hrvatski dio je dosta urbaniji, a i kulturno je središte. Iznad grada se na brdu Hum nalazi ogromni katolički krst koji stvara još napetosti i tenzija što je također žalosno, ali ne treba vas odgovorit od ičega jer je zaista prekrasan. Sav je u stijenju i starim zidima, slično kao i Dubrovnik s tim da ovaj ima Neretvu, a ovaj more tirkizne plave boje. Ovaj dio grada je bolje očuvan i pun je prirodnih obilježja kao što su drveće koje raste na ogromnoj visni ispod kamenog ponora i žbunje u okolici mosta. Na tom dijelu se nalaze restorani sa najboljim ponudama bijelog vina i ribe odnosno svih vrsta morskih proizvoda, a i sama ta ponosna rijeka odiše mirisom mora.

No kako nebi htio da ispadne da nevalja bošnjački dio i njega treba pohvalit. Vrhunski je, sličan je Baščaršiji iako je mnogo veći tako da na svim stranama imate ćevabdžinice i restorane sa bošnjačkom kuhinjom, štandove sa dresovima igrača reprezentacije BiH i sve aktulente suvenire kao na Vrelu Bosne. Tu je i gordi Velež, planina sa koje možet vidjet do Makarske i Biokova sa jedne strane i do pola puta prema Sarajevu sa druge strane. Zimi je Velež ne tako posjećen kao planine Središnje Bosne no i on ima svoje draži jer je pod snijegom njegov krajolik jedinstven s obzirom da planina više baca na brdo.

Naravno, Hercegovina nije Mostar. Mnogo je tu lijepih stvari od kojih su daleko najlijepšii gradovi Livno i Tomislavgrad iako nitko sa sigurnošću ne zna da li su oni dio Hercegovine ili ne jer pazite, ko god da je to znao mrtav je stoljećima. Sad je sve do toga kako se ljudi osjećaju, a pripadnost tih gradova više je povezana sa Dalmacijom jer su u blizini Dinara i Kamešnica. Opet idem na kulinarstvo, ali je livanjski sir uz travnički jedan od najjačih na Balkanskom poluotoku dok je Duvno poznato po našem prvom kralju, Tomislavu. Njegov kip je kao i od bana Jelačića, svi dolaze da ga vide. Polja oba grada su široka, ali je Livanjsko neravno i brdasto dok je Duvanjsko ravno sa visoravnima. Vrijedi posjetit i Kupres za koji isto nije sigurno odakle je i vidjet skii staze kod planine Cincar, a imate i mir jer je ruralni gradić, Prozor sa riječicom ramom koji gleda preko Jablanice ka planinu Vranu Čitluk odnosno Međugorje sa Gospinim kipom, Čapljinu odnosno ptičji rezervat Hutovo blato i na kraju, ali ne najmanje Neum, jedini dio BiH koji izlazi na Jadran i čije se more razlikuje od bilo kojeg u lijepoj našoj s obzirom da je svaka plaža opasana borovima. Inače, svi znamo da je ljeto, sunce, plavo nebo i hlad na plaži nešto što se traži. U takvih uvjetima more je samo milina, kao neki bonus na to sve. Federacija BiH ima velik dio Hercegovina za pogledat i ponudit, ljudi odu, svidi im se, kuhinja je lagana, a mira ima.

Sve pomenuto volje ljudi, ali ima jedan hercegovački grad u Republici Srpskoj koji ima skoro sve kao i Mostar. Naravno, riječ je o Trebinju. Oko 30-tak kilometara je udaljem od mora bilo da je u pitanju Dubrovnik ili Herceg Novi iz Crne Gore, a sam grad je kotlina opkoljena brdima i na sjeveru planinom Leotar. U blizini je vještačko Bilećko jezero koje izgleda kao da je geološki fenomen, nekad i optičke varke vrijedi pogledat. Sve je puno pravoslave arhikekture, a meni odgovara od svake religije i kulture samo da su građevine lijepa za oko i iznutra. Tu je i jedna od najvećih ponornica u Europi, rijeka Trebišnjica koja nestaje na Popovom polju, ali počinje opet kod nas na Golubovom kamenu gdje postaje Rijeka dubrovačka, mislim da je svi znamo.

Ukratko, to bi bilo to o Hercegovini ili ti ga povijesnog regiji Hrvata Herceg-Bosni sa Trebinjem i okolicom, a nadam se da sam vas i za ovo zalijepio kao za Sarajevo ako sam i za to. Nadam se da bar nekog jesam. Toliko za sad, pišem vam uskoro o Lašvanskoj dolini, Jajcu, Kiseljaku tj. ukratko Središnja Bosna. Držite se.
StipeOdak is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 00:03   #3
Jesi vidio stecke?
__________________
Theros, trygos, polemos.
"Ljeto, jesen, rat."
Alemanskillen is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2015., 09:13   #4
ajde ti dođi u Livno i reci im tamo da su hercegovci, pa mi se vrati sa dojmovima.. svašta si tu nadrobio, al neka, ne da mi se ni čitat sve ni raspravljat. ono glavno je da je BiH prekrasna zemlja, prolazim je svaki mjesec duž i poprijeko, i stvarno, ima se što za vidjeti.. Sarajevo preporučam, Mostar, Jajce, Banja Luka, ima toliko sitnica koje čovjek može putem vidjeti. Meni osobno najljepše što sam vidio u BiH je Kupres, Kupreško polje, pa recimo Blidinje..
maija21 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:45.