Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.06.2016., 23:07   #1
St.Petersbug Russia

Moj drugi putopis,racunam kad sma vec krenia panda nastavim ....
Peti put u St Petersburgu me vec cini prakticki Rusem pa da vam priblizim malo jedan od najlipsih gradova svita.
Zadnjih pet godina jednom godisnje odem u Piter kako ga njegovi stanovnici zovu.
Prije bi dolazak u grad od 5 miljuna ljudi pocima na aerodromu koji je izgleda ko moja osnovna skola,velike socijalne plocice s tockama i sve u starom drvu s staklom pri vrhu.Pulkovo je koda ste sletili u 85' godinu s starim pokretnim skalama i zelenim ruskim golobradim policajcima koji vjerovatno tu staziraju dok ne postanu veliki pravi policajci.
Proslu godinu otvoren je Pulkovo 2 i aerodrom je posta dostojan tog grada,velik i moderan,jedino su policajci isti.
U Piteru imam privatni smjestaj tako da cijene smjestaja neznam.
Prvi put kad sam isa u Piter za 100€ bih dobia 4000 rublji ,sad za iste eure dobijes oko 7000.
Prijevoz po gradu je vrhunski rijesen,imate buseve,trolejbuseve,tramvaje,taxie,i daleko najbolji prijevoz metro.
Metro povezuje unutarnji dio Pitera i vrlo lako se snac,na svakoj stanici su karte i imaju nazive i na engleskom.
Ako se ide vanka centra onda se koristite busom i nema problema,30,40 rublji je karta.
Sta se tice metroa najbolje uzet karticu i stavis na nju koliko oces voznji.
Kartica se placa prvi put a svaki sljedeci se samo voznje nadoplacuju.
Svaka stanica metroa je koda ste usli u muzej,stvarno fascinantno.Veliko,sve u mramoru,drvu ,umjetninama...
Pocetak razgledavanja mora pocet u srcu grada a to je Nevsky Prospekt,glavna ulica grada,cijelu ulicu se moze prec za jedno sat vrimena laganog hoda,sve puno ducana,restorana,fast foodova.
Prosetas se s jednog kraja na drugi te se dodje odma do Hermitagea,jednog od najvecih muzeja na svitu,u kojem sam bia svaki put i svaki put se izgubis.Cak se ima i karte uzet da se znas snac unutra jer je ogroman.Ulaz se placa 400 rublji a svaki prvi petak ili cetvrtak u mjesecu (nesejecam se tocno)je ulaz slobodan za sve.Preporucujem jedan cijeli dan ostavit za njega ,i to triba krenit najranije cim otvori.
U blizini Hermitagea i Nevskog je i katedrala svetog Isaaca,tu mozete cekat red naravno te kupit kartu i popet se na nju. S nje se pruza divan pogled na grad i tu se vidi da nema nijedne vece zgrade,jer je zabranjeno bilo dizat katove posto cu crkve morale bit najvece gradjevine tad.
Po sredini Nevskog je i najveca atrakcija grada a to je crkva spasitelja na prosutoj krvi,znam znam naziv je jeben
U nju se moze i uc uz placanje karte naravno a oko nje su ljudi u kostimima Petra i carice s kojima se mozete slikat za uspomenu.
Takodjer po sredini Nevskog je i Kazan Katedrala,takodjer crkva i velika gradjevina, u koju se moze uc i besplatno.
Iza nje su i poznati mostovi s lavovima odnosno grifinima ,ima ih par i svaki je druge boje.
Petripavlovskaya tvrdjava je takodjer dostupna pjeske te se mora obici,nju se vidi iz daljine jer je zvonik najveci u gradu i sav u zlatu.Tvrdjava je stitila davno grad od napadaca s mora.Cijela je omedjena zidom na koji se moze popet i prosetat.
U Piteru sam bia i zimi i ljeti,i svako razdoblje nosi svoje ljepote.
Grad pociva na rijeci Nevi i pun je kanala i mostova,zimi je rijeka zaledjena te je prizor predivan, a ljeti je sve puno brodova koje mozete uzet i vozat se po kanalima.
Znaci voznja brodom je tamo pod must ,i svako ko dodje nesmi zaobic tu atrakciju jer je super vidit grad iz te perspektive.
Pola sata voznje van grada se nalazi Petrghof,ljetovaliste Petra velikog i ostalih careva.
Peterhof je na mene ostavia najveci dojam i svaki put kad dodjem moram otic tamo i setat cijeli dan po njemu.
To je jednostavno raj na zemlji.Zelenilo,cvijece,sume,zivotinjice,fontana toliko da ih je nemoguce izbrojit.
Fontane su naravno zimi ugasene te ih pustaju u rad negdje u petom misecu.
Takodjer preporucujem da odvojite cijeli dan za posjet.Mozete doc busem ili hidrogliserom iz grada.
Piter je grad pun kulture,muzeja,skola,kazalista...
Po cesti vidjate djecu u vojnickim odorama,policijskim.Svi su od malih nogu na akademijama u kojima zive i polazu skolu,te su nakraju akademski obrazovani vonici,policajci,mornari...
Sta se tice godisnjeg doba u koje je najbolje ici u posjet ,to vam nemogu preporucit,jer i zima i ljeto nose svoje.
Predivno mi je bilo i zimi i ljeti i ko god moze nek ga posjeti u oba razdoblja.
U Piter se vracam sigurno opet,jer to je grad u koji se nemoguce ne zaljubit.
Napisa sam samo osnovno,jer je previse toga i bilo bi umarajuce za citat,ako neko ima pitanja samo napisite.
Do svidanja

Par slikica na brzinu

Petropavlovska tvrdjava
Crkva na krvi
jedan obican zimski dan
wc u blizini Hermitagea
Peterhof




Sent from my iPhone using Tapatalk
chevchelios is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 15:06   #2
Divno! Ja sam bila 4 puta i uvijek ću se rado vratiti. Najdraži grad <3 Meni je Puškin (Carskoe selo) ljepši od Petergofa iz nekog razloga.
__________________
Если бы Вы сейчас вошли и сказали: “Я уезжаю надолго, навсегда”, — или: “Мне кажется, я Вас больше не люблю”, — я бы, кажется, не почувствовала ничего нового: каждый раз, когда Вы уезжаете, каждый час, когда Вас нет — Вас нет навсегда и Вы меня не любите.
ever dreamer is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2020., 14:54   #3
Ja bih htio otić tamo iduće godine definitivno, jer sam iskoristio godisnji ove godine vec, i radit cijelog sran*a sa koronom, da nebi bilo neš i sl. zatvaranja granica itd. Gledam putovanja, ovo mi se cini dosta povoljno https://www.integral-zagreb.hr/hr/sankt-peterburg , znam da tih 3 i pol tisuce je "varka", jer uz dodatne troskove tipa zracne pristojbe (bzv muzu novac za ama bas nikakvu uslugu), i ostale gluposti sigurno ce se ta brojka popest na nekih 6000kn sve zajedno, ne racunajuci ulaznice za razne sadržaje, prijevoz itd.

Oni su tamo nadrobili svakakve gluposti koje sve moras imat radi sam jednog izleta, najvise mi je upalo u oko to zdravstveno osiguranje koje vrijedi na podrucju rusije i viza, da ce bit gnjavaže oko toga i tko zna dal se to moze jednostavno nabavit (mislim na vizu), kao moraš se javit s svojim podacima na stranici od te države da ti ju izdaju i traje samo 30 dana, pa moras racunat da se poklopi s putovanjem.

Jel neko ima iskustva s tim? Ovo su stariji postovi kolko vidim iz 2016, se može sve ugl sredit u takvim angencijama da ne moras sad ic na vise mjesta? I jos k tome bi trebo i putovnicu izvadit. U ovo digitalno doba kolko oni maltretiraju s tim dokumentima da bi se sve moglo stavit na neki online profil od svake osobe..al naravno time bi manje zaradili pa jos vuku ove metode iz proslog tisucljeca.
BlueGrass is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2020., 17:11   #4
Meni je ove godine zbog korone propalo putovanje u Peter. Lijep sam plan napravio ali morat ću ga odgoditi, nadajmo se za slijedeću godinu.

BlueGrass, za Peter ne treba viza još od prošle godine, ustvari treba online viza ali je besplatna ako se ide samo u Peter.
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2020., 21:40   #5
Ja sam bila prosle godine u 7. mjesecu u vlastitom aranzmanu, a s CA sam letila. Povratna karta je oko 180-200 EUR s rucnom prtljagom.
Hoteli u Peteru nisu prejeftini, tako da pogledaj koliko bi te kostalo bez agencije.
Svakako bih inzistirala na adresi hotela, jer ako je bogu iza nogu, ne mozes nista samostalno obavit.

Kao sto kaze forumas gore, od nedavno je moguce ici bez vize u Peter, a to pise i na stranici agencije. Bez obzira ides li preko agencije ili ne, zdravstveno osiguranje treba imati (inace je i obavezno za vizu). Ja obicno i za Rusiju koristim godisnje putno osiguranje koje uzmem za gotovo cijeli svijet.

Inace preporucam lipanj, srpanj zbog bijelih noci ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Bezveze is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:15.