Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2017., 12:50   #1
Thumbs up Švedska - Stockholm

Bio ovaj produženi vikend s 1. svibnja u Stockholmu pa samo da napišem neka osobna iskustva koja će nekome možda biti korisna.

Najprije, Švedska je skupa zemlja, ali ne mora biti da ćete ostati goli do kože. Ako želite odsjesti u Grand Hotelu i objedovati u luksuznim restoranima, to je na vama.

Naletili smo cura i ja na Ryanairove jeftine povratne karte (samo 45€ po povratnoj karti) za Stockholm pa odlučili nabrzaka provesti produženi vikend u Švedskoj. Let nije iz Zagreba već s Riječkog aerodroma (Krk) i to na aerodrom Skavsta. Znate da kod Ryanair imate pravo samo na ručnu prtljagu, ostalo plaćate pa imajte to na umu da ne platite dodatnih 50€ za kofer koji je prevelik ili pretežak za kabinu. Meni i curi za vikend nije bilo potrebno više od jednog manjeg ruksaka za na leđa svaki plus ženska torbica ili sl. je OK. Također, zgodno je do Rijeke ili do Krčkog aerodroma bla bla carom. Ima dosta ljudi koji idu na toj relaciji, pogotovo vikendaša za Krk ili tamo Crikvenicu/Selce. Parkiranje na aerodromu je 50kn po danu, gorivo, cestarina, most. Ako može bla bla car bolje je.

E sad, Stockholm ima nekoliko aerodroma, glavni je Arlanda aerodrom koji je udaljen nekih 20 minuta od Stockholma i do njega ide gradska željeznica. Do ostalih aerodroma vozi bus Flygbussarna i ide otprilike svakih sat vremena. Na sajtu imate i raspored vožnje i cijene i možete online kupiti karte što će vas ispasti nešto jeftinije nego da kupujete na kolodvoru. Cijena povratne karte po osobi je 278SEK (oko 215kn). Nema rezervacije mjesta i vremena vožnje, idete kad hoćete. U povratku je za jedan termin bilo jako puno putnika, odmah su dofurali za tu rutu još jedan bus i nije trebalo čekati sljedeći za sat vremena (dosta relaksirajuće kad moraš stići na avion!).

Skavsta aerodrom je udaljen nekih 100-tinjak km i vožnja tim busem traje oko 80min. Od Skavste do Stockholma je autoput, ali oni tamo voze polako (najviše 90km/h) pa to traje. Dolazite na Centralni kolodvor u Stockholmu s kojega dalje ide podzemna.

Inače u Švedskoj plaćate skoro sve karticom, nije potrebno imati keš lovu, čak u autobusu plaćate karticom kartu, u dućanima, muzejima, restoranima normalno. Ako mijenjate novac u mjenjačnici imajte na umu da svugdje uzimaju fiksnu proviziju od 50SEK (oko 39kn) po razmjeni pa se ne isplati mijenjati manje iznose (ma ni veće). Cura je išla zamijeniti 20€ ono da imamo za prvu ruku za WC i tako te gluposti i onda ono od 180SEK uzme 50SEK za proviziju, ček malo! Onda smo otišli promijeniti još 50€ u istu mjenjačnicu i mogli smo kao pod istu jednu zamjenu da manje gubimo (50 SEK na 70€).

Sa Centralnog kolodvora dalje idete podzemnom. Mi smo kupili 72-satne karte s kojima imate neograničenu vožnju u ta tri vremenska dana (72 sati) što nam je bilo dovoljno. Ta karta košta oko 240SEK (186kn).

Svakako treba razmisliti o unajmljivanju auta (rent-a-car). Može se naći na aerodromu mali auto za samo 30€ po danu. Ako vas ide više, može se isplatiti više nego Flygbus. No svakako preporučam naručiti online ranije jer se može desiti da auta nema kad dođete na aerodrom ili su ostali samo oni skupi što vam ne treba. Kod uzimanja rent-a-car-a, to već znate, morate imati kreditnu karticu (ali pazite ne debitnu karticu nego kreditnu) kako bi oni mogli napraviti rezervaciju u slučaju da oštetite auto. Kod unajmljivanja auta prave rezervaciju na karticu od nekih 5000SEK i vraćaju kad vratite auto neoštećen. Ja sam zaboravio vozačku (!!!) pa sam mislio osobnu pokušati podvaliti kao vozačku onom klincu što iznajmljuje aute, ali nisam na vrijeme rezervirao auto pa nije bilo isplativog pa ništa od akcije, ali da znate da treba razmisliti o rent-a-car. Također upozorili su me da je parking dosta skup u Stockholmu pa sami vidite hoće li vam se isplatiti. Ja mislim ako ide više od dvije osobe, da se isplati! Također sa aerodroma predložite nekim domaćima koje sretnete na letu da ih odvezete do Stockholma tim autom za pola cijene Flygbusa. A zašto ne svi sretni na manjim troškovima (osim Šveđana).

Dakle došli smo do Stockholma, ajmo dalje...
sbrbot is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 14:54   #2
Mi smo nekoliko dana ranije našli na Airbnb-u noćenje po 34€, to je za Stockholm prilično prihvatljiva cijena. Inače su cijene 50-60€ po jednoj noći i više. Malo jest lokacija bila izvan grada, ali ne treba ni očekivati za te pare nešto u užem centru, ali kad imaš onu neograničenu 72-satnu kartu javnog prijevoza, nije toliko bitno. Mi smo do smještaja išli nekom lokalnom željeznicom Commuter Train i na kolodvoru nas je dočekao domaćin, da nije izmučili bismo se malo oko početnog snalaženja.

Stockholm Central, taj centralni kolodvor, malo je zbunjujući kad treba naći Commuter Train jer je na spojenom, ali ipak izdvojenom, kolodvoru kojemu se dolazi podzemno, jasno, ali slabe su oznake.

Sreća je ta da svi u Švedskoj dobro govore engleski, i mladi i stari, i na kolodvoru i u trgovini, oko toga nema nikakvih problema (koje olakšanje nakon Maroka u kojem smo bili nedavno).

Recimo da je Švedska u svemu oko 2 do 2,5 puta skuplja od Hrvatske, dakle taj javni transport i ostalo. U dućanu nije toliko skuplja, neke uobičajene stvari, prehrana, slatkiši i sl. su približno kao i kod nas. Iz nekog razloga voće je ipak bilo značajnije skuplje, ali koga sad briga za nekoliko jabuka.

Popiti piće u lokalu uz muzej ili gradu, e to je heh, kava oko 25kn, pivo oko 50kn. U dućanu može se naći pivo od 5 SEK (4 kn) do 25 SEK (20 kn). Tako da u dućanima nije strašno.

Sreća je bila ta da je tog vikenda bio tzv. "Kulturnatt Stockholm", kao kod nas noć muzeja. Besplatni muzeji od 18-24h. E sad nisu svi bili uključeni u tu inicijativu, kao npr ABBA i Vasa muzeji, a National Museum ni ne radi jer se preuređuje (već par godina). Za National museum su rekli da su postavu izmjestili na neku drugu lokaciju, otišli mi tamo, kad ono izmjestili samo muzejski dućan sa suvenirima. Posjetili smo vojni muzej (mislim da je on ionako besplatan, interesantno i preporučam). Naravno ne može se usporediti s britanskim ili francuskim vojnim muzejima, ali svakako dobro i preporučam. Onda smo otišli u Vasa muzej (upad 130SEK oko 100kn), a to je muzej izgrađen oko istoimenog srednjevjekovnog (17. st.) broda kojeg su izvadili iz mora i konzervirali (ono kao iz filma Gusari s Kariba) i cijeli muzej se vrti oko tog broda, nije bilo loše. Nordic museum o tome kako se živi u nordijskim zemljama (upad 100SEK oko 78kn) odmah do Vasa muzeja. Onda Medieval museum (Muzej Srednjeg vijeka kako se tada živjelo). Pa smo išli u Royal palace, kraljevska riznica blaga je bila zatvorena tako da nije bilo baš nešto. Nobel museum, a šta ja znam, ništa posebno, imao sam veća očekivanja. ABBA muzej nismo ni išli (valjda nešto u stilu Madame Tussauds), vjerojatno neki kič (da se razumijemo ABBA mi se skroz OK, ali sad gledati njihove kostime, fotografije s putoavanj i sl. mogu i online). Onda sakralne stvari, katedrala, crkve i dr. Inače Šveđanima religija ne igra tako važnu ulogu u životu i oni su većinom Luterani tako da katolička katedrala nije veličine koju biste možda očekivali, ali eto ako nekom to nešto znači, posjetit će je.
sbrbot is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 15:14   #3
Morat ću razočarati sve one koji misle da će u Stockholmu na svakom koraku nailaziti na visoke prsate plavuše, ništa od toga. Tu su puno češće muslimanske marame, ima i Roma šarenih marama, i crnih i bijelih i žutih rasa, raznih nacija, jezika, valjda Šveđani žive negdje drugdje. Ali to je zapravo i očekivano, tko je bio u Parizu zna da je centar kao neka pokrajina Magreba.

Tu su naravno svi poznati svjetski lanci brze hrane. Nezaobilazni McDonald'si su totalna katastrofa!!!, prljavi, spori, neugledni, WC-i smrde i pazite - plaćaju se bezuvjetno! Ne znam da bismo nešto mogli izdvojiti kao neki specijalni lanac švedske prehrane, mislili smo ići na te švedske mesne okruglice, ali na kraju ni nismo. U dućanima je odjeća i obuća skupa. Ima svega, ali skupo. Tko i razmišlja "shopping" ono pod možda! Zaboravi! Najgore je to što je u lokalima, trgovinama, dućanima i sl. tišina, nema ono kao kod nas da svira neka glazba, ono neki živi muving, baš nekako prazno i bez veze. Čak ni u luci i tim kanalima (bolje reći prolazima između otoka), nema neke živosti u prometu brodicama, trajektima i sl.

Malo smo se bojali hladnoće a zapravo i bilo je hladno, ali najviše zbog jakog vjetra koji je puhao prva dva dana. Inače oni koji poznaju Švedsku bolje kažu da je tamo u prosjeku temperatura samo oko 4°C niža nego kod nas. Ali eto, taj vikend baš puhalo i bilo nam neugodno, kad smo došli u Zagreb, kažu nam da je i tu bilo hladno. Zadnji dan 1. svibnja, vani sunčano i samo 5°C, ali nema vjetra, prekrasno, a jučer i prekjučer 9°C ali puhalo i bilo na mahove grozno, smrzli se.

Po gradu neka gradilišta, bageri, dizalice, razbijen dok ovaj, srušena zgrada, sam centar čist i ok, ali čim malo sjedneš na vlak i baciš pogled, vidiš neugledna dvorišta, smeće, građevinski materijal... Ja mislio to sve tamo kao apoteka, ma jok. Po gradu voze se OK auti, ima Volva više nego kod nas (ha ha), ali vidio sam i dosta Tesli, vole BMW, i druge skuplje makinice, ali ima i Octavija i drugih nama poznatih vozila.

Zadnje uređivanje sbrbot : 02.05.2017. at 15:27.
sbrbot is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 07:53   #4
Quote:
sbrbot kaže: Pogledaj post
Morat ću razočarati sve one koji misle da će u Stockholmu na svakom koraku nailaziti na visoke prsate plavuše, ništa od toga. Tu su puno češće muslimanske marame, ima i Roma šarenih marama, i crnih i bijelih i žutih rasa, raznih nacija, jezika, valjda Šveđani žive negdje drugdje. Ali to je zapravo i očekivano, tko je bio u Parizu zna da je centar kao neka pokrajina Magreba.

Tu su naravno svi poznati svjetski lanci brze hrane. Nezaobilazni McDonald'si su totalna katastrofa!!!, prljavi, spori, neugledni, WC-i smrde i pazite - plaćaju se bezuvjetno! Ne znam da bismo nešto mogli izdvojiti kao neki specijalni lanac švedske prehrane, mislili smo ići na te švedske mesne okruglice, ali na kraju ni nismo. U dućanima je odjeća i obuća skupa. Ima svega, ali skupo. Tko i razmišlja "shopping" ono pod možda! Zaboravi! Najgore je to što je u lokalima, trgovinama, dućanima i sl. tišina, nema ono kao kod nas da svira neka glazba, ono neki živi muving, baš nekako prazno i bez veze. Čak ni u luci i tim kanalima (bolje reći prolazima između otoka), nema neke živosti u prometu brodicama, trajektima i sl.

Malo smo se bojali hladnoće a zapravo i bilo je hladno, ali najviše zbog jakog vjetra koji je puhao prva dva dana. Inače oni koji poznaju Švedsku bolje kažu da je tamo u prosjeku temperatura samo oko 4°C niža nego kod nas. Ali eto, taj vikend baš puhalo i bilo nam neugodno, kad smo došli u Zagreb, kažu nam da je i tu bilo hladno. Zadnji dan 1. svibnja, vani sunčano i samo 5°C, ali nema vjetra, prekrasno, a jučer i prekjučer 9°C ali puhalo i bilo na mahove grozno, smrzli se.

Po gradu neka gradilišta, bageri, dizalice, razbijen dok ovaj, srušena zgrada, sam centar čist i ok, ali čim malo sjedneš na vlak i baciš pogled, vidiš neugledna dvorišta, smeće, građevinski materijal... Ja mislio to sve tamo kao apoteka, ma jok. Po gradu voze se OK auti, ima Volva više nego kod nas (ha ha), ali vidio sam i dosta Tesli, vole BMW, i druge skuplje makinice, ali ima i Octavija i drugih nama poznatih vozila.
Super, u pravi čas za mene ove upute. Evo ja baš idem drugi tjedan (isto našli jeftine karte - polazak iz Zadra pa na Skavstu ) Čitala sam još da se centar grada zove Gamla stan. Više me zanima lutanje po gradu, onako istraživanje kako ljudi žive, nego muzeji (možda Vasa). Ono osjetiti duh grada. Samo da ne bude zima, al izgleda da dugi tjedan najavljuju gore pad temperature. A ja se baš nadala da će sad već zatoplit. Eh, to mi baš teško pada, tko će sad vuč zimsku garderobu.
kukućanica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 02:07   #5
Hvala na iscrpnom izvjestaju...

Ja planiram ici pocetkom jeseni i vidim da je grad dosta skup. E sad, koliko je para potrebno otprilike za osnovne stvari za primjerice provest 5 dana tamo? Sto se tice mijenjanja novca, to bi zasigurno vecinu obavila u Hrvatskoj s obzirom na naknade koje uzimaju. Ali npr.cijena prijevoza od aerodroma do centra, pa karta za metro, smjestaj, hrana, 2-3 muzeja, s kojim parama se moze to sve proci?
Angeleyes7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 01:57   #6
Ja nisam krune ni vidjela u 4 dana, niti sam mijanjala, niti dizala na bankomatu.


Sent from my iPad using Tapatalk
Bezveze is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:40.