Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2006., 14:08   #41
Quote:
Anderlon kaže:
Uočite ipak tu "malu razliku" da su za razliku od ostalih zakona koji se tiču Hrvatske, sabornici ovdje sami sebi odredlili mirovine koje bodu u oči.
Čovječe, SVE zakone su oni donijeli!
Feniks is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 14:17   #42
Quote:
Anderlon kaže:
Uočite ipak tu "malu razliku" da su za razliku od ostalih zakona koji se tiču Hrvatske, sabornici ovdje sami sebi odredlili mirovine koje bodu u oči.
Naravno. Ako donose ostale zakone, nece ni sebe zaboraviti.

Na koji nacin smatras da bi ih bilo moguce natjerati (dobrovoljno sigurno nece pristati ) da sebi odrede malo manje da ne bi bili toliko iznad ostalih?
Koliko vidim, to je ono sto smatras krivim.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 14:42   #43
Quote:
Feniks kaže:
Čovječe, SVE zakone su oni donijeli!
Nevjerojatno. Oteo mi Feniks tekst koji sam htio napisat.
__________________
Kome jos nije jasno?
još jedan Vukovarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 14:47   #44
Quote:
Anderlon kaže:
Uočite ipak tu "malu razliku" da su za razliku od ostalih zakona koji se tiču Hrvatske, sabornici ovdje sami sebi odredlili mirovine koje bodu u oči.
Pa koliko ja znam oni su zakonodavno tijelo...može li itko drugi odlučivati o tome osim njih..ne znam, možda postoji mogućnost da se to drugačije regulira...a kad određuju naravno da će neće zaboravit na sebe...problem su kriteriji i rokovi koje je potrebno ispuniti za dobijanje saborske mirovine i kako se bezobzirno manipulira bez imalo srama, očigledno da se ide za tim da se osigura najveća mirovina. I ono što svi pričaju da nema šanse da budu prijevremni izbori dok ne isteknu dvije godine kad se stiče pravo za saborsku mirovinu bilo što da se desi. I to govore bez imalo srama...
Inkvizitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 14:55   #45
Inkvizitor kaže:
Ili neoprostiva je sramota i pljuska u lice svakom Hrvatu da u njemu sjede jedan Stanimirović i Gajica...
[QUOTE=Anderlon]Ne kužim kakve veze to ima s temom i zašto si to morao dodati. Ja recimo ne mislim da je to sramota što oni tamo sjede, tj. svejedno mi je. Oni su legalno izabrani predstavnici svog biračkog tijela.

.....sabornici su na legalan način donjeli i zakon o svojim mirovinama.I Bog je prvo sebi bradu je li tako.
A ne da je sramota da neko kao Stanimirović sjedi u hrvatskom saboru nego je van svake pameti.To bi bilo kao da jedan od čelnika Hamasa sjedi u izraelskoj vladi.Tako da ne vidim razlog čuđenju saborskim mirovinama ili cijenama u saborskoj menzi.
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 15:14   #46
Quote:
Gospon Pes kaže:
Saborske mirovine su isto po "zakonima RH".
Dodao bih i da je prvatizacija i pretvorba provedena po zakonima RH

Pa je stoga itekako važno tko sjedi u Saboru, kako je tamo došao i koji im je minuli rad... Koliko god mi izbjegavali pogledati istini u oči i četnika nazvati četnikom da ne bi pokvarili dobru temu.
__________________
Jacu na đubrište.
Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 16:55   #47
Quote:
Gospon Pes kaže:
Naravno. Ako donose ostale zakone, nece ni sebe zaboraviti.

Na koji nacin smatras da bi ih bilo moguce natjerati (dobrovoljno sigurno nece pristati ) da sebi odrede malo manje da ne bi bili toliko iznad ostalih?
Koliko vidim, to je ono sto smatras krivim.

lijepo je vidjet da svi citaju prijasnje postove na temi...

imas u mojem prvom i drugom odgovoru nacin na koji bi se to moglo provest.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 17:35   #48
Quote:
Feniks kaže:
Čovječe, SVE zakone su oni donijeli!
Quote:
još jedan Vukovarac kaže:
Nevjerojatno. Oteo mi Feniks tekst koji sam htio napisat.
Quote:
Whatever kaže:
Saborske mirovine su isto po "zakonima RH".
Dodao bih i da je prvatizacija i pretvorba provedena po zakonima RH
Naravno da su donijeli sve zakone. Ali u svim drugim pitanjima nisu oni sami u pitanju, i u svim ostalim pitanjima postoji opzicija, drugačije razmišljanje, zastupanje biračkog tijela, autoregulacija kroz stranačku borbu. Određivanje plaće/mirovine samom sebi je pitanje gdje toga nema. U tome su svi ista stranka, a biračko tijelo sigurno neće konzultirati. Oni su si slobodno mogli ozakoniti plaću i penziju od 50 ili 100.000 kuna. Tko ih može spriječiti. Samo razina njihova srama i morala, a to je kontrola na koju se ja, kad su u pitanju hrvatski političari, ne bih oslonio. Postoji zakon o obračunu mirovina, međutim oni su sami sebi ozakonili iznimku. Zašto ne bi kad mogu i nitko ih ne može spriječiti, ali ljudi poput vas ovakvim čuđenjem to očito odobravaju. Zastupnici odgovaraju svom biračkom tijelu. Ja kao biračko tijelo podižem to pitanje, jer oni sigurno neće i kažem da je to nonsens.

A da postoje drugačija rješenja, naravno da postoje, eto Kemik je spomenula da postoji praksa da sve odluke po tom pitanju postaju važeće tek nakon 6 godina (da, čitajte cijelu temu). To je primjer zaštite od naštimavanja samom sebi. Takvo nešto mi je prihvatljivo jer zastupnik ne odlučuje direktno sam o sebi.
Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 17:36   #49
Quote:
Burnaby Joe kaže:
Naime ti ljudi koji sjede u saboru su ipak donjeli nekave zakone, rezultat njihovog rada je koliko toliko vidljiv. ).

donijeli zakone po direktivi iz vrha vladajuće stranke a rad gojaznih svinja iz saborskih klupa je vidljiv po tome što ih nikad nema u sabornici nego provode dane žderuć i pijuć po ekskluzivnim restoranima
mobyXXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 18:06   #50
Naravno da postoji 101 rjesenje kako urediti mirovine zastupnicima.

Problem nije hocemo li ukinuti mirovine, smanjiti ih, odrediti da ne mogu sami za sebe odlucivat nego 6 godina unaprijed. Problem je tko ce napraviti taj prvi korak. Nece nitko sebi ukinuti takvu privilegiju. Mozda se i nade koji pojednic ili neka mala stranka (koja i sama zna da ne moze promjenit sama zakon al mozda donese koji mandat vise u sljedecem sazivu) koja zatrazi takve promjene. Ali za promjenje zakona treba vise od neke male stranke ili par pojedinaca u Saboru. A to se nece dogodi.

Za mene je totalna glupost da se nakon dvije godine "rada" ide u bilo kakvu mirovinu a kamo li povlastenu.
__________________
Kome jos nije jasno?
još jedan Vukovarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 18:10   #51
Quote:
Anderlon kaže:
Ja kao biračko tijelo podižem to pitanje, jer oni sigurno neće i kažem da je to nonsens.
I ti kao birac glasat ces za stranku koja ce to predlozit?

Ako se dobro sjecam i Racanova koalicija je pricala o smanjivanju. Dolazili biciklima prvi dan u Sabor. I kad su imali priliku sto se dogodilo? A u koaliciji je bilo malih stranaka.
__________________
Kome jos nije jasno?
još jedan Vukovarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 18:16   #52
Quote:
Anderlon kaže:
Zastupnici odgovaraju svom biračkom tijelu.
U teoriji da, ali u hrvatskoj praksi ne. (da, čitaj cijelu temu)

Hrvatski izborni sustav je proporcionalni putem stranačkih lista, sa kojih se d'Hondtovom metodom određuje broj mandata za pojedinu stranku i prvih x sa te liste ulaze u Sabor. Daklem, najveća borba se odvija unutar stranaka za prva mjesta na tim listama i kod većih stranaka, pozicija na prvih 10 mjesta praktički garantira ulaz u Sabor. Sastavljanje lista je najčešće u nadležnosti predsjednika stranaka pa Vođa stavlja svoje provjerene kadrove što ubija i unutarstranačku demokraciju jer se poredak na listi ne određuje tajnim glasovanjem članova stranke (kao npr. glasovanje za predsjedničku nominaciju stranke u SAD).

I kakvu sad odgovornost prema biračima može imati netko koji te birače nije ni vidio ni čuo? Kampanja se vodi na razini stranke, glasa se za stranku, a koja će osoba biti u Saboru određuju Sanader i Račan i ostali... Zato i jesu bili protiv direktnog biranja gradonačelnika i župana, jer ljudi većinom ne bi birali njihove kadrove nego popularne lokalne ljude, a time se gubi stranačka kontrola. Eto, primjer Bandića to najbolje govori.
__________________
Jacu na đubrište.
Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 18:23   #53
Quote:
još jedan Vukovarac kaže:
Ako se dobro sjecam i Racanova koalicija je pricala o smanjivanju. Dolazili biciklima prvi dan u Sabor.
dobro se sjećaš
čini mi se da je bilo otprilike kako vlada želi pokazat kako će biti štedljivija nego prijašnja pa ako me sjećanje ne vara:
fižulić je došao na biciklu
crkvenac je došao u svojem golfu dvojici
a vujić u berlingu sa izjavom "ma kakav audi, berlingo je najbolji auto"

poslije ih je naravno brzo prošlo

bože koji odvratnjaci
kaneshiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 19:11   #54
I dalje mislim da su beneficirane mirovine nešto što je silno marginalno, a da bi bilo u prvom redu prioriteta kako to neki od vas misle.
Jeftini populizam i ništa više.
Feniks is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 19:38   #55
Quote:
Feniks kaže:
I dalje mislim da su beneficirane mirovine nešto što je silno marginalno, a da bi bilo u prvom redu prioriteta kako to neki od vas misle.
Jeftini populizam i ništa više.
Nije Feniksiću marginalno ako takvi ljudi (nemoralni dakle) i odani svojim šefovima Partija, a ne biračima kroje sve zakone i sve u ovoj državi. Njihove plaće i mirovine su samo pokazatelj tko su i kakvi su, a to ima utjecaj na cijelu državu i stanje u njoj. Pa zar od takvih možemo očekivat da naprave nešto pametno u bitnijim stvarima kad im je vrhunac horizonta vlastito dupe?
__________________
Jacu na đubrište.
Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 19:44   #56
Quote:
još jedan Vukovarac kaže:
Ako se dobro sjecam i Racanova koalicija je pricala o smanjivanju. Dolazili biciklima prvi dan u Sabor. I kad su imali priliku sto se dogodilo? A u koaliciji je bilo malih stranaka.
Oni su i smanjli - svima linearno 10%.

Rezultat je da više nisu mogli nać kvalitetne ljude za pomoćnike ministara, jer kvalitetan stručnjak i u Hrvatskoj ima više od 9.500 kuna van politike, i još stalan posao bez nerviranja i raznih igara.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 20:15   #57
Na žalost - privilegirane mirovine postoje i u Austriji, Njemačkoj i drugim europskim državama. Oni sebe svuda nastoje zbrinuti - lopovska posla. Ali nad parlamentom nema nikoga tko bi drugačije naredio.

Ipak, razvojem civilnog društva i svijesti, to će se promijeniti zbog pritiska građanstva.

Neka im obračunaju po koeficijentima kao i svim ljudima - i točka.

Nemam potrebu financirati tuđu mirnu i debelu mirovinu na osnovi par mjeseci rada u Saboru.

Stoga - FUJ!
zelenbrijeg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 20:22   #58
Quote:
Vojky kaže:
Oni su i smanjli - svima linearno 10%.

Rezultat je da više nisu mogli nać kvalitetne ljude za pomoćnike ministara, jer kvalitetan stručnjak i u Hrvatskoj ima više od 9.500 kuna van politike, i još stalan posao bez nerviranja i raznih igara.
E, upravo o tome sam i ja govorio gore... Kad su pare u pitanju, onda dođe do negativne selekcije - u Sabor idu nesposobnjakovići kojima je cilj ulovit mirovinu i koje šefovi stranaka uhljebljuju da bi im bili potpora, a u Vladu pak stručnjaci i sposobni ne žele ići jer bolje zarađuju van politike. Zato imamo kadrove na vlasti kakvi jesu - nikakvi.

A Hrvatska je mala zemlja koja ima ograničen broj kvalitetnih ljudi za te pozicije i ako njih otjera ovakva pohlepna banda, onda imamo jednu te istu garnituru koja se rotira svakih 4-8 godina.
__________________
Jacu na đubrište.
Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 20:24   #59
Quote:
zelenbrijeg kaže:

Ipak, razvojem civilnog društva i svijesti, to će se promijeniti zbog pritiska građanstva.
možda. možda jednom a možda i prije.

ali stvar je u tome, netko je i spomenuo. NA KOJI NAČIN stječu pravo na povlaštene mirovine. to je -po mom sudu- skandaloznije u cijeloj priči od samih cifri.

a same mirovine, tojest njihov iznos je "sporan" utoliko je standard (običnih ljudi) nizak. tako da je to jedna neverending story, jer ima repova koliko god hoćeš

i građanska so called svijest ne postoji i škvadra valjda ima neke komplekse u sebi i ponaša se kao da su ovi "na vlasti" bogomdani i treba šutit i trpit..

e pa onda..
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 20:45   #60
Građanska svijest ...građanska svijest ...bla bla bla ...šta to uopće znači?

Ne postoji nikakva građanska svijest, jer ne postoji osvješćena odgovornost.

A odgovornost se rađa u pojedincu - tek kad je svjestan da za njegovo nepoželjno ponašanje slijedi posljedica odn. kazna.

U pitanjima političke odgovornosti - ovi o kojima govorimo - tzv. političari- su odavno shvatili da po njih ne postoji ništa što bi njih natjeralo da se ponašaju društveno odgovornima.

A i zašto bi? Obzirom da po njih ne postoje mehanizmi koji bi ih natjerali da prema javnosti imaju osjećaj odgovornosti.
Jedini osjećaj odgovornosti imaju prema šefu svoje partije.
Jer znaju da tu slijedi kazna, ukoliko ne slušaju stegu.

A javnost?
Može im puhat u ...guzu
Mačka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:44.