Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2007., 19:01   #1
Hare Krišna

Zna li netko nesto o sljedbenicima hare krisne u zagrebu?
GEISCHA is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 19:21   #2
Evo ja znam. Sviraju nešto na javnim površinama i ljudi ih krivo gledaju.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 19:24   #3
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Evo ja znam. Sviraju nešto na javnim površinama i ljudi ih krivo gledaju.

Zaboravio si napomenuti da se čudno oblače te da imaju čudne frizure.
Davor000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 00:33   #4
ne slažem se da imaju tako čudne frizure... danas se svi tako šišaju...
2kune is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 01:01   #5
imam brdo knjiga o tom tipu... neki studenti prodavali.. pa sam kupio da im pomognem jer su ocito na samome dnu da idu to prodavat
samo sam jednu procito, nije me bas privuklo, al dale bi se povlacit paralele. Al kasno je
__________________
The poison of your life
fills my glass and I...
I drink, I die
Glamdring is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 01:03   #6
One kratke s repićima? Mrzim takve frizure. Organski i anorganski. Izgledaju tako sektaški. Što i jesu, ali eto, baš izgledaju.

Bilo je na RTL-u neki dan o ovima koji šire sekte na ulicama. Ma ono, fuck off. Ne zanima me.
Stalno se prigovara Crkvi, a tako bih volio vidjeti sraz Dawkinsa i tih klauna.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 01:05   #7
ma nerviraju me kad se okupe njih 20 i plesu nasred korza a svi izgledaju ko da su se uslagirali, ma daj to bi murija sve trebala istjerat sa javnih povrsina pa nek si naprave neki oblik crkve, nek nazovu hare kriska i nek tamo pjevaju, kako zidovi imaj u sinagogu a muslimani đamiju
Tiesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 08:11   #8
Quote:
Glamdring kaže: Pogledaj post
imam brdo knjiga o tom tipu... neki studenti prodavali.. pa sam kupio da im pomognem jer su ocito na samome dnu da idu to prodavat
samo sam jednu procito, nije me bas privuklo, al dale bi se povlacit paralele. Al kasno je
nisu studenti nego krishnijevci, to im je fora da lakse prodaju
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 08:12   #9
Quote:
Tiesto kaže: Pogledaj post
ma nerviraju me kad se okupe njih 20 i plesu nasred korza a svi izgledaju ko da su se uslagirali, ma daj to bi murija sve trebala istjerat sa javnih povrsina pa nek si naprave neki oblik crkve, nek nazovu hare kriska i nek tamo pjevaju, kako zidovi imaj u sinagogu a muslimani đamiju
pa imaju svoje hramove, ali pjevanje uokolo je njiov nacin propovjedanja, sumnjam da ne traze dozvolu jer bi ih vec rastjerali
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 08:16   #10
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Stalno se prigovara Crkvi, a tako bih volio vidjeti sraz Dawkinsa i tih klauna.
Sraz je izmedju dve osobe, ne grupacije. Nasluso sam se prilicno nekonzistentnih "argumenata" koje mogu opusit samo clanovi, tipicno za vjerske grupacije, ali znam recimo i za slucaj di je krishnijevac (sa znanstvenim zaledjem, zato su ga u to valjda stavili) "opro" nekog znanstvenika-ateistu boli glava (mislim da je ovaj usred prepiske kasnije i umro od srcanog, nadam se ne zato sto ga je tolko iznervirao )

na zalost ne znam tocno o kojim likovima se radi niti s jedne strane pa da potrazim konkretnije na netu, nadam se da nisam nesto pomjesao
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 08:21   #11
probudish se ujutro...
prvo se malo , a onda i

onda krenes malo
sjednes na trg... i...
Hare Krishna Hare Krishna
Krishna Krishna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

hare krishna, hare krishna
hare rama
rama i margarina

jedni ce , drugi ce :klap:, treci ce , no na kraju ces sigurno biti i i dobiti , ovaj.... prosvjetljenje

samo nemojte previse, jer cete onda ovako izgledati:
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 09:30   #12
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
probudish se ujutro...
prvo se malo , a onda i
Probudis se dosta prije svitanja, odas postovanje guruu, odes u hram na obred, dva sata se molis i onda na trg odnosno ostale duznosti koje vec imas

Kako izgleda dan u HareKrishna hramu?
s njiovog portala kako kazu: "Video - "Hare Krišna Inside"
Autor: Devarsi Narada das, kamera: Janana das

Dokumentarni film snimljen za potrebe filozofskog fakulteta u Zagrebu.

(Desni klik, "Save target as")"

Hare_Krsna_inside.mov (37.9 MB)


Quote:
sta fali?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 09:34   #13
pih, ne radi im link....
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 10:46   #14
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
pih, ne radi im link....
Hare Krisna pokret, iako takvo sto u Indiji ne postoji pod tim imenom, vec je rec o 4 skole koje uzgajaju istovetan pravac, s tim da du im "osnivaci" razlicti, nastala je negde oko XV veka, cini mi se, koji naucnici oznacavaju kjao doba indijske renesanse.
Utemeljivac pokreta , kakvog ga danas srecemo na zapadu u tom veku bio je Cejtanja, mistik, koga neki smatraju visoko relaizovanom duhovnom osobom, a drugi, poput zapadnih krisnijevaca, samom inkarnacijoim Boga Krisne.Odnosno, tvrde da je on najmilostivija inkarnacija jer je dosao propovedati ljubav prema Bogu putem najjednostavnije metode, a ta je neprestano ponavljanje Bozijeg imena, bilo individualno, ili, sto se smatra najuzvisenijim , u sankirtanu, odnosno grupno, po ulicama i trgovima.zasto to rade?
Zato, jer, veruju oni, sama cinjenica da je neko cuo Bozije ime moze ga uputiti u duhovne dimenzije u ovom ili onom zivotu. dakle, rade to kako zbog sebe tako i zbog drugih.
zapadni Krisna pokret dosao je u Ameriku 60tih godina. Doneo ga je Prabupada, tada vec prilicno u godinama. Iako je poticao iz skole Gaudija Vaisnava, ustanovio je ISKCON, koji je trebao biti zasebna celija istovetnog pokreta, a sve radi velikih sukoba unutar samog vaisnava pokreta.
Preveo je gomilu knjiga na engleski sa masom komentara, ali je pokret , nakon njegove smrti, bio potresen brojnim skandalima. Ubistva, pronevere novca, hapsenja itd samo su neki od njih. Jedan deo njegovih ucenika je ostao u zasebnoj zajednici i dan danas egzistiraju tvrdeci da je laz da je ucitelj ovlascenja preneo na potonje gurue, vec da su isti uzurpirali vlast.
U takvoj situaciji dobar deo ucenika je presao iz ISKCON u pokrete koje su vodili Prabupadovia "sabraca" iz Gaudija Vaisnava skoel, a najvise kod Narajan svamija i, ako se ne varam, Sridar Svamija.
U Zagrebu danas, koliko znam, postoje dve grupacije. Jedna ISCKON i jedna Narajan svamija.
U Beogradu, gde je pokret imao svoj neverovatan uspon tokom devedesetih godina desio se totalni debakl, tako da danas egzistiraju u dosta manjem broju i neuporedivo manjem uticaju. I u Beogradu je manji deo ucenika iz ISCKON presao pod okrilje Narajan svamija.Za ostale delove bivse YU nemam tacnih podataka pa ne bih nagadjao.
__________________
"I hate you guys / you guys are assholes / especially Kenny / I hate him the most."
otpadnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 11:06   #15
Jednom sam se dobro nasmijao. Grupica Harekrišnijevaca pred Glavnim Kolodvorom u Zg blizu tramvajske stanice non stop nasmiješenih lica, (onako ukočeni smiješak), lupa u nekakve doboše i pjeva svoju mantru. Ljudi više- manje nezainteresirani, stoje oko njih, čekaju tramvaj.
Uto, u taj krug uskoči tipičan Zagorac, mrtav pijan, sa najlon vrećicom punom zaklanih pilića i pridruži im se. Bez ikakvog sluha urla HARE KRIŠNA, HARE KRIŠNA!, kao da je na političkom mitingu i još ritmu mantranja zamahuje šakom kao da hoće nekog lupiti po glavi. A hare krišne nastave sa svojim, ali nekako mislim da im takav sljedbenik baš nije bio po volji...
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 11:59   #16
hare krišna, hare rama, hare margarin

Tako im je ekipa pjevala na Lošinju neke godine
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 12:28   #17
Quote:
otpadnik kaže: Pogledaj post

1 - Hare Krisna pokret, iako takvo sto u Indiji ne postoji pod tim imenom, vec je rec o 4 skole koje uzgajaju istovetan pravac, s tim da du im "osnivaci" razlicti, nastala je negde oko XV veka, cini mi se, koji naucnici oznacavaju kjao doba indijske renesanse.
.
.
.
2 - Iako je poticao iz skole Gaudija Vaisnava, ustanovio je ISKCON, koji je trebao biti zasebna celija istovetnog pokreta, a sve radi velikih sukoba unutar samog vaisnava pokreta.
.
.
.
3 -Preveo je gomilu knjiga na engleski sa masom komentara, ali je pokret , nakon njegove smrti, bio potresen brojnim skandalima. Ubistva, pronevere novca, hapsenja itd samo su neki od njih.

Jedan deo njegovih ucenika je ostao u zasebnoj zajednici i dan danas egzistiraju tvrdeci da je laz da je ucitelj ovlascenja preneo na potonje gurue, vec da su isti uzurpirali vlast.
.
.
.
4 - U takvoj situaciji dobar deo ucenika je presao iz ISKCON u pokrete koje su vodili Prabupadovia "sabraca" iz Gaudija Vaisnava skoel, a najvise kod Narajan svamija i, ako se ne varam, Sridar Svamija.
1 - Vaishnavizam je jedan od glavnih "teistickih-bhakti pokreta (makar to nije tako strogo, ima mnogih mjesanja i medjuuticaja) uz Shivaizam i Shaktizam. postoje cetiri tradicionalne vaishnavske skole, tj ucenicka nasljedje: Sri/Lakshmi Sampradaya (Ramanuja), Rudra Ssampradaya (Vallabacharya), Brahma Sampradaya (Madhavacharya) i Kumara Sampradaya (Nimbaraka).

U srednjem vijeku se pojavio Chaitanya koji je osnovao tzv Gaudya (Bengalski) Vaishnavizam. Po inicijacijskom nasljedju spadaju u Madhavinu Sampradayju, medjutim po praksi i filozofiji nisu njima jednaki.

2- gaudya vaishnavizam tradicionalno je izgledao malo drugacije. Prabhupadin ucitelj, karizmaticni Bhaktisidhanta j uveo svojevrsnu reformu unutar svoje institucije - Gaudya matha i dosta se strogo borio protiv raznih nedosljednih pravaca koji su se vremenom razvili mjesajuci se s drugim stvarima. Nakon njegove smrti pojavile su se razmirice unutar Gaudya Matha, pa i izmedju Prabhupade i ostalih Bhaktisidhantinih ucenika. Zatim su Bhaktisidhantini ucenici osnovali je vise raznih Mathova u Indiji (neke spominjes kasnije u koje su "prebjegli" iz ISKCON-a), a Prabhupada na zapadu ISKCON (medjunarodno drustvo za svjesnost Krishne).

Neke razlike u odnosu na tradicionalne gaudye: prihvacanje sannyase (redovnistva, odatle narandjaste oblekice iako to inace nose sannyasini samo, a kod njih i brahmacharini) koja je inace Shankarino nasljedje, ali i sam Gauranga (Cheitanya) je prihvatio, medjutim nije se dalje prenosilo. Isposnici u toj tradiciji su tzv Babajiji (pustinjaci, sadhui.. ne redovnici).
Druga znacajna stvar koju tradicionalni osporavaju jest iniciranje u brahmine. Tj smatrao je da se osobu po kvalitetama moze uciniti brahminom dok je to inace porodicno kastinska odrednica. Druga inicijacija je postaja oduvjek, medjutim bila je bas to - druga vaishnavska inicijacija, nije se time postajalo brahminom kako je uveo Bhaktisidhanta, a tradicionalisti i opcenito hindusi osporavaju, pa cak i sami gaudya spisi u prilicnoj mjeri. To je sve Prabhupada prenosio na zapad iako po meni bas nema smisla. Naime to je (predpostavka) radi lakseg propovjedanja posto su u indiji brahmini i sannyasini na vecoj cijeni, a na zapadu valjda jer je Prabhupada prenosio nasljedje kako ga je dobio, mislim da nema inace nekog smisla osim sto se napuhavaju vlastitom velicinom.
Samo propovjedanje je isto svojevrsni novitet. Tj takvo ekstenzivno i napadno propovjedanje koje je u centru aktivnosti, tradicionalisti to bas i ne rade. Takodjer se uloga gurua jako cesto prenosi obiteljski (iz obitelji najuzih pratioca gaurange) sto se u Bhaktisidhantinom nasljedju osporava.
ISKCON je dalje razvio odredjene specificnosti u vodjenju organizacije blizu zapadu, izmedju ostalog i zbog losih iskustava kad se orgaizacija jako uzdrmala usljed velikog broj "palih" gurua i vodja.


3 - to je tzv "ritvik" kontroverza da tako nazovem. Ritvik je sistem kada ucenik inicira u ime ucitelja, ali se on ne smatra ucieljem nego samo posrednikom, a onaj kojega je inicirao i dalje smatra Prabhupadu uciteljem. Tako se radilo dok je Prabhupada bio ziv, a zagovaraoci ritvik sistema smatraju kako nije dao odobrenje da postanu gurui vec bi trebali nastavit sa ritvikom i nakon sto je umro. Medjutim ritvik sistem nije bas uobicajen nakon smrti gurua, a i ta ekipa ritvika je malo cudna.. uglavnom ta polemika po malo gubi na snazi.
Sam pokret su svojevremeno protresle velike afere, najznacajnije su optuzbe za zlostavljanje djece i pedofiliju, posebno kontroverze oko New Vrindavana itd. Danas placaju debele odstete, a hramovi u americi su jako oslabili (dok u istocnoj evropi cini mi se jos imaju odredjenu snagu i clanstvo). Puno ucitelja je otislo sto zbog toga, sto jer su sami odustali i priznali da nisu za to.. bilo je svega i onda se zakljucilo da ce organizaciju vodit drugacije, a ucitelji ce biti vise duhovne funkcije i sa manje ovlasti.

4 - sabraca iz Gaudya Matha Bhatisidhante Saraswatia, sam Gaudya Vaishnavizam je siri.. recim ovako: krscanstvo je vaishnavizam, gaudye su protestantizam, Gaudya Math i Bhatisidhantin pokret recimo.. metodizam.. a razni Mathovi Bhaktisidhanitinih ucenika razne metodisticke (zasebne, ako to postoji, ne znam) crkve. Nije realna usporedba, samo za ilustraciju malo laksu.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 12:44   #18
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
1 - Vaishnavizam je jedan od glavnih "teistickih-bhakti pokreta (makar to nije tako strogo, ima mnogih mjesanja i medjuuticaja) uz Shivaizam i Shaktizam. postoje cetiri tradicionalne vaishnavske skole, tj ucenicka nasljedje: Sri/Lakshmi Sampradaya (Ramanuja), Rudra Ssampradaya (Vallabacharya), Brahma Sampradaya (Madhavacharya) i Kumara Sampradaya (Nimbaraka).

U srednjem vijeku se pojavio Chaitanya koji je osnovao tzv Gaudya (Bengalski) Vaishnavizam. Po inicijacijskom nasljedju spadaju u Madhavinu Sampradayju, medjutim po praksi i filozofiji nisu njima jednaki.

2- gaudya vaishnavizam tradicionalno je izgledao malo drugacije. Prabhupadin ucitelj, karizmaticni Bhaktisidhanta j uveo svojevrsnu reformu unutar svoje institucije - Gaudya matha i dosta se strogo borio protiv raznih nedosljednih pravaca koji su se vremenom razvili mjesajuci se s drugim stvarima. Nakon njegove smrti pojavile su se razmirice unutar Gaudya Matha, pa i izmedju Prabhupade i ostalih Bhaktisidhantinih ucenika. Zatim su Bhaktisidhantini ucenici osnovali je vise raznih Mathova u Indiji (neke spominjes kasnije u koje su "prebjegli" iz ISKCON-a), a Prabhupada na zapadu ISKCON (medjunarodno drustvo za svjesnost Krishne).

Neke razlike u odnosu na tradicionalne gaudye: prihvacanje sannyase (redovnistva, odatle narandjaste oblekice iako to inace nose sannyasini samo, a kod njih i brahmacharini) koja je inace Shankarino nasljedje, ali i sam Gauranga (Cheitanya) je prihvatio, medjutim nije se dalje prenosilo. Isposnici u toj tradiciji su tzv Babajiji (pustinjaci, sadhui.. ne redovnici).
Druga znacajna stvar koju tradicionalni osporavaju jest iniciranje u brahmine. Tj smatrao je da se osobu po kvalitetama moze uciniti brahminom dok je to inace porodicno kastinska odrednica. Druga inicijacija je postaja oduvjek, medjutim bila je bas to - druga vaishnavska inicijacija, nije se time postajalo brahminom kako je uveo Bhaktisidhanta, a tradicionalisti i opcenito hindusi osporavaju, pa cak i sami gaudya spisi u prilicnoj mjeri. To je sve Prabhupada prenosio na zapad iako po meni bas nema smisla. Naime to je (predpostavka) radi lakseg propovjedanja posto su u indiji brahmini i sannyasini na vecoj cijeni, a na zapadu valjda jer je Prabhupada prenosio nasljedje kako ga je dobio, mislim da nema inace nekog smisla osim sto se napuhavaju vlastitom velicinom.
Samo propovjedanje je isto svojevrsni novitet. Tj takvo ekstenzivno i napadno propovjedanje koje je u centru aktivnosti, tradicionalisti to bas i ne rade. Takodjer se uloga gurua jako cesto prenosi obiteljski (iz obitelji najuzih pratioca gaurange) sto se u Bhaktisidhantinom nasljedju osporava.
ISKCON je dalje razvio odredjene specificnosti u vodjenju organizacije blizu zapadu, izmedju ostalog i zbog losih iskustava kad se orgaizacija jako uzdrmala usljed velikog broj "palih" gurua i vodja.


3 - to je tzv "ritvik" kontroverza da tako nazovem. Ritvik je sistem kada ucenik inicira u ime ucitelja, ali se on ne smatra ucieljem nego samo posrednikom, a onaj kojega je inicirao i dalje smatra Prabhupadu uciteljem. Tako se radilo dok je Prabhupada bio ziv, a zagovaraoci ritvik sistema smatraju kako nije dao odobrenje da postanu gurui vec bi trebali nastavit sa ritvikom i nakon sto je umro. Medjutim ritvik sistem nije bas uobicajen nakon smrti gurua, a i ta ekipa ritvika je malo cudna.. uglavnom ta polemika po malo gubi na snazi.
Sam pokret su svojevremeno protresle velike afere, najznacajnije su optuzbe za zlostavljanje djece i pedofiliju, posebno kontroverze oko New Vrindavana itd. Danas placaju debele odstete, a hramovi u americi su jako oslabili (dok u istocnoj evropi cini mi se jos imaju odredjenu snagu i clanstvo). Puno ucitelja je otislo sto zbog toga, sto jer su sami odustali i priznali da nisu za to.. bilo je svega i onda se zakljucilo da ce organizaciju vodit drugacije, a ucitelji ce biti vise duhovne funkcije i sa manje ovlasti.

4 - sabraca iz Gaudya Matha Bhatisidhante Saraswatia, sam Gaudya Vaishnavizam je siri.. recim ovako: krscanstvo je vaishnavizam, gaudye su protestantizam, Gaudya Math i Bhatisidhantin pokret recimo.. metodizam.. a razni Mathovi Bhaktisidhanitinih ucenika razne metodisticke (zasebne, ako to postoji, ne znam) crkve. Nije realna usporedba, samo za ilustraciju malo laksu.
a ko je tvoj ucitelj?
Sacinandana Swami?
na exYU prostorima najvise potresa je izazvalo napustanje ISKCON od strane Harikes Swamija
licno medju njima svima su mi najvise bili sipmtaicni Rohini Prabhu, koji je zanimljiv sagovornik, mada i njega optutuju za devijaciju od pravovernosti ucenja - znas , verujem, zasto
i Krisna Ksetra Prabhu, jako interesantna osoba
no, moj krajnji utisak je da, ne ulazeci u to ko u sta veruje i koliko se s tim slazem, ISKCON naneo nemerljivu stetu indijskoj duhovnosti
poznajem dosta ljudi koji su pretrpeli nemerljivu duhovnu, mentalnu i materijalnu stetu boraveci u tom pokretu
sto se tice ucenja ono je duboko, nije potpuno po mom ukusu, ali o ukusima se ne respravlja
__________________
"I hate you guys / you guys are assholes / especially Kenny / I hate him the most."
otpadnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 12:56   #19
Quote:
otpadnik kaže: Pogledaj post
a ko je tvoj ucitelj?
Sacinandana Swami?
na exYU prostorima najvise potresa je izazvalo napustanje ISKCON od strane Harikes Swamija
licno medju njima svima su mi najvise bili sipmtaicni Rohini Prabhu, koji je zanimljiv sagovornik, mada i njega optutuju za devijaciju od pravovernosti ucenja - znas , verujem, zasto
i Krisna Ksetra Prabhu, jako interesantna osoba
no, moj krajnji utisak je da, ne ulazeci u to ko u sta veruje i koliko se s tim slazem, ISKCON naneo nemerljivu stetu indijskoj duhovnosti
poznajem dosta ljudi koji su pretrpeli nemerljivu duhovnu, mentalnu i materijalnu stetu boraveci u tom pokretu
sto se tice ucenja ono je duboko, nije potpuno po mom ukusu, ali o ukusima se ne respravlja
Nitko, nisam krishnijevac (da jesam bio bi malo subjektivniji tekst gore )

No da bas postanem krishnijevac i biram "lokalne" gurue vrlo vjerojatno bi to i bio Sacinandana
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 13:06   #20
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Nitko, nisam krishnijevac (da jesam bio bi malo subjektivniji tekst gore )

No da bas postanem krishnijevac i biram "lokalne" gurue vrlo vjerojatno bi to i bio Sacinandana

heheheh, znao sam, nekako zvucis kao neko ko bi njega odabrao
__________________
"I hate you guys / you guys are assholes / especially Kenny / I hate him the most."
otpadnik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:19.