Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2017., 13:36   #1561
Quote:
defecitrunner kaže: Pogledaj post
Mislim da govoriti o M84A4 u pozitivnom smislu je nemoguce kad se vide resulti. Hrvatska pod svaku mogucnost mora naci novce ze Leopard 2A5/6 i ove stare M84 kante dati za staro zeljezo jer ne vridi vise.
Mora naći novce - zaboravi.
Za ono što nam trebaju i M84 je izvrstan dok država ne počne raspolagati nekakvim parama i to nakon što dobar dio drugih dijelova oružanih snaga dođe sebi. A do tad će proći bar 10 - 15 godina (u optimističnoj varijanti).
Old Iggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 14:11   #1562


Ovdje se može pročitati malo više o SETC:
http://below-the-turret-ring.blogspo...e-2016_22.html
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 14:17   #1563
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post


Ovdje se može pročitati malo više o SETC:
http://below-the-turret-ring.blogspo...e-2016_22.html
za ovo se govorilo da je fake od strane italijana.

Još jednom, nije bilo oficielne objave rezultata osim prva tri mesta. Za naše se govorilo da su dobro pucali, da nisu pucali uopšte, samo sa laserom, zbog toga jer je bila municija prestara po nato standardima, etc, etc...
A govorilo se i da su se smjestili između dve ekipe iz SAD koje su učestvovale.

govorilo se...
__________________
Slovenija se štiti ugovorima s Italjom i Mađarskom,... Slovenija ne plaća ništa, kaže Šćuri.
S-lash is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 14:28   #1564
Ljudi izbijte Kursk -u bitku iz glave.
Našim poljima neće jurišati stotine tona oklopa na stotine tona oklopa.
Ako u slučaju napada zadržimo suverenitet neba s 12-16 ili koliko već aviona tu čemo več imati prenost na velikim oklopljenim vozilima neprijateljske strane.U slučaju da ne zadržimo suverenitit nama treba slabo uočljiv brz tenk koji je lak za održavanje.
Tu zapadnjaci več izlaze iz opcije.
Ako imate vlažne snove i veliku želju za očuvanjem posade onda samo merkava dolazi u opticaj,jel joj teren(krš i planine) koji je na području republike Hrvatske odgovara .
Prema tome neka vrsta modernizacije za naše šporete je za sada dostatna ,a poslije vidjeti šta i kako.
__________________
"Da nam Dunav ostane u himni,mnoga mladost dade život svoj
otrovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 14:37   #1565
Govorit o mogučnosti / vridnosti tenka bilo kojega pa i M-84 bez ideje kome se suprostavlja je bezveze.
Ako govorimo o usporedbi sa Rusima, Njemcima, Talijanima itd. sve šta imamo od vojne opreme smijurija je opće kazat da je na razini 21. stoljeća. A da ne govorin o sukobu sa takvin vojskama.... Dok sve više ide visoka tehnologija, mi nismo ni na standardu 60-tih, a da ne govorin o količini sa kojon raspolažemo.
Naš potencijalni neprijatelj nisu svakako Rusi, možda su nekima, mi imamo druge, a oni ne raspolažu sa boljin od M-84. Za nas bi bilo veliki uspjeh da možemo imat i M-84 modernizirane i u dovoljnome broju i tehnički ispravne.
Leopard 2 je svakako bolji, al da nabavimo 28 komada, i još kasnije mučit muku sa održavanjen, da nan prodaju maticu i vidu za 1000e, i tako...
Pa Njemci će nas namjerno shebat ako se zaratimo sa Srbima sutra, a za druge namjene nevidin ćemu bacat lovu, dođe li do nas neki globalni sukob nahebali smo vako il onako.
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 14:47   #1566
Svojevremo je i francuski Giat razvio kupolu T-21 na osnovu kupole Leclerca, koja je bila predviđena i za ugradnju na T-72 obitelj tenkova.

Strani tenkovi, samo kao licenca za proizvodnju (finalizaciju) u ĐĐSV. Merkava 4 odlična, ali navodno još nije za izvoz, možda Merkava 3 + Trophy ... Jedan od važnijih zahtjeva kod dizajna tenka Merkava bilo je lakše i jednostavnije održavanje ... Također zanimljivo na istoj platformi odlično oklopljeni IFV, a pitanje kojeg nas također uskoro čeka ...
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 14:48   #1567
s tom logikom, vojska nam ne treba uopce
svi su jaci, mi smo mali, sto god imali najebali smo...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 14:54   #1568
Quote:
otrovi kaže: Pogledaj post
Ljudi izbijte Kursk -u bitku iz glave.
Našim poljima neće jurišati stotine tona oklopa na stotine tona oklopa.
Ako u slučaju napada zadržimo suverenitet neba s 12-16 ili koliko već aviona tu čemo več imati prenost na velikim oklopljenim vozilima neprijateljske strane.U slučaju da ne zadržimo suverenitit nama treba slabo uočljiv brz tenk koji je lak za održavanje.
U slučaju da ne zadržimo suverenitet nad nebon onda nan je glupo i ulagat pare u vojsku. Bolje glumit pacifiste neke, ne žestit se puno, možda tako poberemo simpatije pa nas neko ne napadne iz sažaljenja.

Mi ćemo radije ukinit nadzvučnu, tj. suverenitet u zraku, jel je NATO-u bitnije da mi opremimu koju satniju, bojnu, sutra brigadu ako triba na granici sa Rusima.
Razumin NATO, niko nas nije tira, nit nan ko brani ulagat u vojsku. Ako nan triba dikod i air policing usluga, srediće nan to.
Lakše je i to organizirat a da mi u misije damo 2-3-4 5 kolko triba helikoptera 365 dana u godini, nego šta će neko proletit avionima, jedan dva puta godišnje ako baš zatriba.

Sutra u slučaju da zaratimo sa kime, tj. sukob lokalnoga karaktera ( za Europu ) šta je nama itekako realno. Onda ćemo vidit koju nan korist daju helikopteri u NATO misijama, vojska na granici sa Rusima, i tuđi airpolicing 1-2 puta godišnje.

Ili sutra, USA zaključi da baš nemaju koristi od NATO-a, pa se puvuću sebi, ostanu, al pasivni šta se Europe tiće.

Mi se zaratimo, ostatak Europe se nemože odlućit bili se tribali mišat, a i zašto bi. Ionako su svi Balkanci isti, sami su to provocirali.
I onda mi šaljemo prosvjedne note, koji smo qrac ulagali u helikoptere za misije itd. Ovi iz usluga airpolicinga, nan pošalju pismo da oni nemogu se mišat u tuđe sukobe jel imaju interesa u obe države i tako....

Zaključak svega je da je naša vojska, kako joj se voli tepat pobjednička u ratu ima 25 god. postala proforma vojske, da bi mogli reč da je imamo. A kolko je sposobna obranit državu....
Di je tehnologija išla..... Kornet probija svaki oklop i ako nisi u trendu i investiraš u neku aktivnu zaštitu ćao đaci....... koji M-84 i leopardi i sl....
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 15:01   #1569
Ako se namjeravamo braniti tenkovi nam uopče ne trebaju (iako sad mrzim sam sebe jer obožavam tenkove) jer je tenk prvenstveno ofenzivno oružje. Dakle za obranu lijepo od braće Amera kupimo recimo 200 FGM-148 Javelin sustava https://en.wikipedia.org/wiki/FGM-148_Javelin i 1000 projektila, te smo za male pare riješili oklopno/protuoklopno djelovanje!

Inače OSRH treba jedno 250 modernih tenkova.
__________________
ISTINA JE MAČ S TRI OŠTRICE
Azmo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 15:30   #1570
Quote:
pinco kaže: Pogledaj post
U slučaju da ne zadržimo suverenitet nad nebon onda nan je glupo i ulagat pare u vojsku. Bolje glumit pacifiste neke, ne žestit se puno, možda tako poberemo simpatije pa nas neko ne napadne iz sažaljenja.

Mi ćemo radije ukinit nadzvučnu, tj. suverenitet u zraku, jel je NATO-u bitnije da mi opremimu koju satniju, bojnu, sutra brigadu ako triba na granici sa Rusima.
Razumin NATO, niko nas nije tira, nit nan ko brani ulagat u vojsku. Ako nan triba dikod i air policing usluga, srediće nan to.
Lakše je i to organizirat a da mi u misije damo 2-3-4 5 kolko triba helikoptera 365 dana u godini, nego šta će neko proletit avionima, jedan dva puta godišnje ako baš zatriba.

Sutra u slučaju da zaratimo sa kime, tj. sukob lokalnoga karaktera ( za Europu ) šta je nama itekako realno. Onda ćemo vidit koju nan korist daju helikopteri u NATO misijama, vojska na granici sa Rusima, i tuđi airpolicing 1-2 puta godišnje.

Ili sutra, USA zaključi da baš nemaju koristi od NATO-a, pa se puvuću sebi, ostanu, al pasivni šta se Europe tiće.

Mi se zaratimo, ostatak Europe se nemože odlućit bili se tribali mišat, a i zašto bi. Ionako su svi Balkanci isti, sami su to provocirali.
I onda mi šaljemo prosvjedne note, koji smo qrac ulagali u helikoptere za misije itd. Ovi iz usluga airpolicinga, nan pošalju pismo da oni nemogu se mišat u tuđe sukobe jel imaju interesa u obe države i tako....

Zaključak svega je da je naša vojska, kako joj se voli tepat pobjednička u ratu ima 25 god. postala proforma vojske, da bi mogli reč da je imamo. A kolko je sposobna obranit državu....
Di je tehnologija išla..... Kornet probija svaki oklop i ako nisi u trendu i investiraš u neku aktivnu zaštitu ćao đaci....... koji M-84 i leopardi i sl....
Promašio si poantu mog posta.
U slučaju da nas napadne vojna sila koja nam pomete avione koju obranu bi imali naši lako uočljivi i spori tenkovi imali od toga.
Tenkovi nam trebaju ,ali s obzirom na moguće neprijatelje u skoroj budučnosti m84 koji mi imamo je dostatan za sada.
Trebalo bi uložiti u modernizaciju istih zlu netrebalo.
Ako razmišljamo da nas je malo i sve manje onda nam merkava predstavlja bolji izbor od lea i abramsa tu ne dvojim.
__________________
"Da nam Dunav ostane u himni,mnoga mladost dade život svoj
otrovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 15:57   #1571
Quote:
otrovi kaže: Pogledaj post
...
Tenkovi nam trebaju ,ali s obzirom na moguće neprijatelje u skoroj budučnosti m84 koji mi imamo je dostatan za sada.
Trebalo bi uložiti u modernizaciju istih zlu netrebalo.
...
Ne bih se baš složio, jer trenutno glavna prijetnja u našem okruženju su mu prijenosni protuoklopni sistemi. Na to M-84 nema pravi odgovor u vidu aktivnog sustava zaštite kakav je primjerice Trophy, Iron Fist, Amap ADS, Quick Kill ...

Zadnje uređivanje many-m : 09.03.2017. at 16:38.
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 16:49   #1572
Quote:
vule007 kaže: Pogledaj post
nisam previse kompetentan al sam iz vise izvora cuo kako u nasem blatu ne moze se svatko voziti...
Daj reci mi kakvo je to "naše blato" koje pravi problem svim potencijalnim zamjenama za M84?

Quote:
otrovi kaže: Pogledaj post
Promašio si poantu mog posta.
U slučaju da nas napadne vojna sila koja nam pomete avione koju obranu bi imali naši lako uočljivi i spor tenkovi imali od toga.
Ako izgubimo nebo sasvim je svejedno imamo li spore, brze, velike il male tenkove Ili misliš da bi se M84 proveo bolje u tom scenariju od Lea jer je "manji"?
MEP is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 19:26   #1573
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
s tom logikom, vojska nam ne treba uopce
svi su jaci, mi smo mali, sto god imali najebali smo...
Ne treba nam ništa, mi smo u NATO-u, branit će nas ameri, francuzi i nijemci.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 21:47   #1574
Sranje sa svim tim oruzjem je u tome sto gotovo uvijek ovisis o drugima. Hoces u rat? Moze, ako ti svabe kazu da smijes, inace nema dijelova npr za tenkove ili avione...
Ispada da je bolje imat taj sugavi M84 koji mozes stancat do u nedogled, nego da imas njihove pa ih za sve moras pitat odobrenje.
Hr vojska mora bit sposobna da se brani od madjara, srba, muslimana i slovenaca. U danasnje vrijeme, sto god mislili, protiv talijana nemamo sanse.
A ne bi bilo lose da koji puta i napadnemo, jer u slucaju srba ispada da se isplati, dobijes entitet, govoris da ces se pripojit srbiji, a zapad ti samo udovoljava da ne zapocnes opet novi sukob.
Pa kad se sjetim da nisu htjeli doci zapadnjaci na godisnjicu Oluje...uhvati me smijeh...jel moguce da su ih srbi uplasili? Ne znam kakvi su sve dogovori u pitanju ali i tim svabama bi rekao nek se gone u 3 lijepe...eto im srbi, pa nek ih guze i eto im saveznici rusa u EU neka sire njihov utjecaj...
Samo da bi to sve mogao, moras imat "malo jacu" ekonomiju, industriju koja ne ovisi u svemu o zapadu...pa da im nekad mozes pokazat i srednji prst
falkone is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 21:51   #1575
Quote:
falkone kaže: Pogledaj post
Ispada da je bolje imat taj sugavi M84 koji mozes stancat do u nedogled, nego da imas njihove pa ih za sve moras pitat odobrenje.
Ali ne možeš...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 22:01   #1576
Quote:
falkone kaže: Pogledaj post
Sranje sa svim tim oruzjem je u tome sto gotovo uvijek ovisis o drugima. Hoces u rat? Moze, ako ti svabe kazu da smijes, inace nema dijelova npr za tenkove ili avione...
Ispada da je bolje imat taj sugavi M84 koji mozes stancat do u nedogled, nego da imas njihove pa ih za sve moras pitat odobrenje.
Hr vojska mora bit sposobna da se brani od madjara, srba, muslimana i slovenaca. U danasnje vrijeme, sto god mislili, protiv talijana nemamo sanse.
A ne bi bilo lose da koji puta i napadnemo, jer u slucaju srba ispada da se isplati, dobijes entitet, govoris da ces se pripojit srbiji, a zapad ti samo udovoljava da ne zapocnes opet novi sukob.
Pa kad se sjetim da nisu htjeli doci zapadnjaci na godisnjicu Oluje...uhvati me smijeh...jel moguce da su ih srbi uplasili? Ne znam kakvi su sve dogovori u pitanju ali i tim svabama bi rekao nek se gone u 3 lijepe...eto im srbi, pa nek ih guze i eto im saveznici rusa u EU neka sire njihov utjecaj...
Samo da bi to sve mogao, moras imat "malo jacu" ekonomiju, industriju koja ne ovisi u svemu o zapadu...pa da im nekad mozes pokazat i srednji prst
Protiv talijana? Protiv njih imamo najveće šanse.
Ljudi moji pa NATO se grizao za nokte i pod svaku cijenu želio izbjeći da kopneno uđe na jedno Kosovo protiv srba, koji talijani jbt. To bi počelo kukat kad bi izgubili više od 100 vojnika.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 22:06   #1577
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Ne treba nam ništa, mi smo u NATO-u, branit će nas ameri, francuzi i nijemci.
Hoće dok dovoljno ne zagusti.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 22:10   #1578
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
Protiv talijana? Protiv njih imamo najveće šanse.
koji talijani jbt. To bi počelo kukat kad bi izgubili više od 10 vojnika.
Ispravljeno.

Ali, da ne bude da se ljudima samo rugamo- realno, zašto bi i ginuli? Za što? Što to mi imamo, a da oni u Italiji ( jednoj od najljepših zemalja na svijetu ) već nemaju? Što je to na našoj strani Jadrana vrijedno , da parafraziram, zdravih kostiju jednog talijanskog bersaljera?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.

Zadnje uređivanje otok_kiril : 09.03.2017. at 22:13. Reason: .
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 22:14   #1579
evo npr., sve ovo RH moze sama napraviti i ne treba joj nitko:
  • top - od sirovine do kromiranja
  • SUV- nasih ruku djelo, a sada preko dokumentacije iz Cajaveca i oridjidji
  • motor/transmisija- domace je domace
  • celik i suvremeni oklop na osnovi nanotehnologija- sve mi
ostale sitnice necu nabrajati, a jos kad se ukljuci i SUS Koncar u to i jos neki, onda je samo nebo granica,... odmah 500 komada MBT za nas i to u roku 5 godina. Jer M84A7 je jebena buducnost oklopnistva u zoni sumraka
Osjecam se kao Lazanski, a neki kolege pokupili sindrom "Namenske" i "Ceo svet protiv nas"
donot is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 22:21   #1580
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Ispravljeno.

Ali, da ne bude da se ljudima samo rugamo- realno, zašto bi i ginuli? Za što? Što to mi imamo, a da oni u Italiji ( jednoj od najljepših zemalja na svijetu ) već nemaju? Što je to na našoj strani Jadrana vrijedno , da parafraziram, zdravih kostiju jednog talijanskog bersaljera?
Pa naravno da im ne treba, treba im jednako kao Etiopija koju su neuspješno pokušali okupirati, ta vremena kada su pokušavali glumiti nekakav imperijalizam i obnoviti rimsko carstvo su odavno prošla.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:10.