Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2010., 13:06   #21
Jel ta klapna možda ona polugica na cijevi koja ide u dimnjak? Moja peć je neka made in yugoslavia iz 1989. ali je ložila samo 5 sezona i odlična je, reko majstor da je to neka kopija stadlera jer su iste, i zapravo hoću reći da ima nekako čudno izveden izlaz u dimnjak, izgleda kao bubanj od revolvera sa 7 rupa, jel tu problem?
lovro2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 19:35   #22
Ne podržavam ugradnju štednjaka za c.g grijanje iz razloga što je glavni cilj ugradnje centralnog grijanja loženje na jednom mjestu i prebacivanje toplinske energije u ostale prostorije u objektu.
Drugi cilj je izbacivanje smeća(pepela,dima,piljevine i blata iz drveta) iz kuće,u neku prostoriju van objekta po mogućnosti u blizini "drvarnice".
Treći je onaj estetski-rijeđe bojanje zidova(jer nema dima) a i na sam štednjak se mora ugraditi pumpa,expanziona posuda,set ventila a to sve nagrđuje prostor u kojem se štednjak nalazi.
GOC34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 19:48   #23
Quote:
GOC34 kaže: Pogledaj post
na sam štednjak se mora ugraditi pumpa,expanziona posuda,set ventila a to sve nagrđuje prostor u kojem se štednjak nalazi.
Ako imaš sustav otvorenog tipa nije ti potrebna expanziona posuda, a za pumpu i ventile možeš izraditi neki ormarić i tko ih na elegantan i praktičan način "sakriti"

Quote:
GOC34 kaže: Pogledaj post
glavni cilj ugradnje centralnog grijanja loženje na jednom mjestu i prebacivanje toplinske energije u ostale prostorije u objektu.
Glavni cilj centralnog je ušteda goriva, tj. sa količinom goriva koja je potrebna za grijanje jedna prostorije griješ cijeli stan/kuću
Triangl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 10:03   #24
Što se tiče temperature u prostorijama ona je bila 24 - 28 stupnjeva i prije nego sam povečao temperaturu kotla (dobra stolarija i termo izolacija - tijekom cijele zime držimo prozore na sjevernoj strani na kipu).

Jučer sam ponovo očistio peć i dimnjak (nešto manje od kante Jupola, a što se nakupilo za 6 dana rada peći) Peć naložim oko 09,00 sati, te joj treba cca pola sata da profunkcionra na način da konstantno grije i posljednji put je naložim oko 22,00 sata. Za ovih šest dana koliko ložim po preporuci tehnologa, sa tim da je cijelo vrijeme kiša i drva su mi mokra (sječa 10 mjesec) peć ložim 4 puta dnevno do "vrha" jer mi ne dimi kada ostane samo žar. Kada sam jučer očistio peć i dimnjak (bio jedini suhi dan) sada mogu normalno otvarari vratašca za loženje, a da mi dim ne ulazi u prostoriju i u opće se ne osjeti miris dima, iako je jako jugo.

Prije kada sam ložio peć, radna tem. je bila oko 60 stupnjeva, ložio sam više puta po manje drva i kako si naveo, regulator prpouha se brzo zatvarao i drva su cmrljila te je išla velika količina dima.

U 6 sezona koliko se grijem (primorje gdje tem. u principu ne padaju ispod 0) najviše sam potrošio 13 met. drva(13 x 300 = 3900 kn), a recimo da se potrošnja kreće od 10 - 12 metara grijem etažu kuće od 120 m2), sa time da preko istog sistema imam spojen i kombinirani bojler koji cijelo vrijeme sezone grijanja radi preko centralnog. S obzirom na navedeno smatram da mi nije veliki trošak te zato ne gledam na potrošnju drva (susjedi koji griju samo jedno prostoriju potoroše 5 - 6 metara). Sezona grijanja traje od 10 do 4 mjeseca.

Znam da mi je dimnjak premali te sam razmišljao o rekonstrukciji (proširenju na 18), iako mi je to veliki problem pošto mi isti prolazi kroz sredinu kuće i to kroz dvije uređene etaže. Raspitivao sam se da samo promjenim šamotni elemenat Schidela (12, 14 i 16 idu u isti elemenat, a 18, 20 i 22 u veći). Također sam razmišljao i o opciji izgradnje drugog dimnjaka. Za navedeno mi je najveći problem raspored u kući i to što su mi oba dvije etaže uređene.

Nadalje sam razmišljao da kupim manju peć CET 17 kW, pošto mi je "potrošnja" 15 kW po radijatorima i dr. Zato me interesira da li bi navedena peć radila dobro na postoječem dimnjaku (14) pošto je slabija 5 kW.

Nemojte zamjeriti na dugom postu.
plavi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 10:12   #25
Quote:
Triangl kaže: Pogledaj post
Glavni cilj centralnog je ušteda goriva, tj. sa količinom goriva koja je potrebna za grijanje jedna prostorije griješ cijeli stan/kuću
Isusek

Gospon Plavi, ostavi dimnjak kakav je. Nabavi suha drva
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 10:17   #26
Quote:
plavi1 kaže: Pogledaj post
Što se tiče temperature u prostorijama ona je bila 24 - 28 stupnjeva i prije nego sam povečao temperaturu kotla (dobra stolarija i termo izolacija - tijekom cijele zime držimo prozore na sjevernoj strani na kipu).

Jučer sam ponovo očistio peć i dimnjak (nešto manje od kante Jupola, a što se nakupilo za 6 dana rada peći) Peć naložim oko 09,00 sati, te joj treba cca pola sata da profunkcionra na način da konstantno grije i posljednji put je naložim oko 22,00 sata. Za ovih šest dana koliko ložim po preporuci tehnologa, sa tim da je cijelo vrijeme kiša i drva su mi mokra (sječa 10 mjesec) peć ložim 4 puta dnevno do "vrha" jer mi ne dimi kada ostane samo žar. Kada sam jučer očistio peć i dimnjak (bio jedini suhi dan) sada mogu normalno otvarari vratašca za loženje, a da mi dim ne ulazi u prostoriju i u opće se ne osjeti miris dima, iako je jako jugo.

Prije kada sam ložio peć, radna tem. je bila oko 60 stupnjeva, ložio sam više puta po manje drva i kako si naveo, regulator prpouha se brzo zatvarao i drva su cmrljila te je išla velika količina dima.

U 6 sezona koliko se grijem (primorje gdje tem. u principu ne padaju ispod 0) najviše sam potrošio 13 met. drva(13 x 300 = 3900 kn), a recimo da se potrošnja kreće od 10 - 12 metara grijem etažu kuće od 120 m2), sa time da preko istog sistema imam spojen i kombinirani bojler koji cijelo vrijeme sezone grijanja radi preko centralnog. S obzirom na navedeno smatram da mi nije veliki trošak te zato ne gledam na potrošnju drva (susjedi koji griju samo jedno prostoriju potoroše 5 - 6 metara). Sezona grijanja traje od 10 do 4 mjeseca.

Znam da mi je dimnjak premali te sam razmišljao o rekonstrukciji (proširenju na 18), iako mi je to veliki problem pošto mi isti prolazi kroz sredinu kuće i to kroz dvije uređene etaže. Raspitivao sam se da samo promjenim šamotni elemenat Schidela (12, 14 i 16 idu u isti elemenat, a 18, 20 i 22 u veći). Također sam razmišljao i o opciji izgradnje drugog dimnjaka. Za navedeno mi je najveći problem raspored u kući i to što su mi oba dvije etaže uređene.

Nadalje sam razmišljao da kupim manju peć CET 17 kW, pošto mi je "potrošnja" 15 kW po radijatorima i dr. Zato me interesira da li bi navedena peć radila dobro na postoječem dimnjaku (14) pošto je slabija 5 kW.

Nemojte zamjeriti na dugom postu.
Ako već planiraš kupiti drugu peć, kupi peć koja ima tu klapnu o kojoj sam pričao, s njom puštaš dim direktno u dimnjak prilikom loženja ili stavljanja drva, malo sam gledao na centrometalovoj stranici tu tvoju peć i izgleda mi da to nema?
Moji roditelji imaju tu peć spojenu na obićan dimnjak od sitne cigle, nije shidl!
Zer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 10:34   #27
Hvala na savjetu, ali meni je najveći problem učestalo čišćenje peći (kada ložim sa suhim drvima - prošlogodišnjim) koje moram raditi svakih 20-tak dana. Penjati se na krov i onda potom čistiti stan.

Prošle godine sam ložio kombinacijom suhe bukve (stara dvije sezone) sa kojom bih naložio peć, te bi stavljao prosušeni hrast koji je dugo držao žar za koji sam primjetio da daje bolju toplinu i veću temperaturu. Ove godine sam zakasnio sa nabavkom drva - problem mi ih je uskladištiti u dvorištu. Tako da mi ni suha drva ne bi u potpunosti rješila problem.

Prijatelj, koji živi u Novom Vinodolskom, ima istu peć EKO CEH 23B (kupio ju po meni jednu sezonu kasnije kada je vidio kolika je toplina u kući), dimnjak 16 visine 3 etaže (veća visina nego moja za jednu etažu). Peć loži sa svakakvim drvima, pretežno sirovima pošto ih sam "radi". On uopće nema dima u kući (ne osjetiš da se loži na drva) i jednom godišnje kada očisti dimnjak isprazni najviše pola kante Jupola s tim da peć uopče nije čistio 5 godina (ni nezna da se mora čistiti peć).
plavi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 11:08   #28
Quote:
plavi1 kaže: Pogledaj post
Hvala na savjetu, ali meni je najveći problem učestalo čišćenje peći (kada ložim sa suhim drvima - prošlogodišnjim) koje moram raditi svakih 20-tak dana. Penjati se na krov i onda potom čistiti stan.

Prošle godine sam ložio kombinacijom suhe bukve (stara dvije sezone) sa kojom bih naložio peć, te bi stavljao prosušeni hrast koji je dugo držao žar za koji sam primjetio da daje bolju toplinu i veću temperaturu. Ove godine sam zakasnio sa nabavkom drva - problem mi ih je uskladištiti u dvorištu. Tako da mi ni suha drva ne bi u potpunosti rješila problem.

Prijatelj, koji živi u Novom Vinodolskom, ima istu peć EKO CEH 23B (kupio ju po meni jednu sezonu kasnije kada je vidio kolika je toplina u kući), dimnjak 16 visine 3 etaže (veća visina nego moja za jednu etažu). Peć loži sa svakakvim drvima, pretežno sirovima pošto ih sam "radi". On uopće nema dima u kući (ne osjetiš da se loži na drva) i jednom godišnje kada očisti dimnjak isprazni najviše pola kante Jupola s tim da peć uopče nije čistio 5 godina (ni nezna da se mora čistiti peć).
Koliko sam skužio ti imaš shidl dimnjak, jesi li razmišljao da ga nadozidaš za par elemenata?
Imao sam negdje tablicu od neke peći gdje je pokazano npr da za određenu peć traba dimljak promjera 18 cm ako je visok 6m, a ako je visok 8m onda je i 16cm dosta, to je vezano nešto za potlak, što je veća visima veći ti je i potlak.
Moj dimnjak je npr visok 12m.
Zer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 13:17   #29
Sve opcije su mi otvorene, ali kod mene je jaka bura i možda bi ga mogao dignuti još najviše jedan metar.

Ako uspiš pronaći tablicu pa javi.
plavi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 14:17   #30
Quote:
plavi1 kaže: Pogledaj post
Sve opcije su mi otvorene, ali kod mene je jaka bura i možda bi ga mogao dignuti još najviše jedan metar.

Ako uspiš pronaći tablicu pa javi.
probaj ovdje malo pogledat.

http://www.schiedel.hr/proizvodi/sis...kotao/tw-240c/
Zer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 17:13   #31
pozdrav svima . dali mi netko može objasniti zašto mi kotao lupa . imam centrometalov kotao na drva snage 50 kw i spojen je na spremnik sa vodom količine 2800 litara sa to vodom grijem dva objekta i sve je za pet , ali kad mi radna teperatura prijeđe 80 stupnje počne u kotlu lupati ko ludo isprva sam mislio da su u pitanju klapne za zrak ali nije . kad počne lupat kazaljka na manometru skače skoro za pola bara , inače sistem razvoda od kotla do spremika je niskog tlaka svega 0,2 bara jer je sve blizu , expanziona posuda mi polako ispušta zrak ali je ja svremenom nekad napumpam . dali netko zna o čemu se radi , hvala unaprijed
miroslav979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 18:49   #32
Vec duze vremena razmisljam o centralnom grijanju na drva kao backup opciji uz plinsko centralno.

Prateci temu vidim da se sve uglavnom svodi na Viessmann Vitoligno, sto je prikadno za kotlovnicu, ili Senko sparhet na drva sa kotlom, što je zgodno za neku rustikalnu kuhinju...

Medjutom obzirom na lokaciju dimnjaka, meni je interesantna pec na drva za centralno, koja je estetski ugodna oku, koju bi mogao smjestiti u primacu sobu, u kaljevima, sa vratima od vatrostalnog stakla da se vidi kako vatrica veselo pucketa i zagrijava kotao centalnog grijanja...

Postoji li takvo sto u ponudi?

EDIT:
npr nesto ovakvo Iskustva? Toplinska ucinovitost?
__________________
Prica o Pelinu

Zadnje uređivanje Dilbert_Zg : 22.01.2010. at 19:06.
Dilbert_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 18:57   #33
Moguće je da ima zraka u samoj peći,da je neispravan termometar pa peć kuha.Termometar u stvari pokazuje manju temperaturu od stvarne.Moguće je i da neka od cirkulacionih pumpi "šteka "na povišenoj temperaturi.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 18:58   #34
Dilbert_Zg postoji ali su snage izmjenjivaća uglavnom male ,ili je cjena astronomska red velićine 10k eura.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 19:11   #35
Quote:
d2267 kaže: Pogledaj post
Dilbert_Zg postoji ali su snage izmjenjivaća uglavnom male ,ili je cjena astronomska red velićine 10k eura.
To bi mi bilo dopunsko rjesenje tako da je i relativno neucikovito ali estetsko rjesenj ok...
__________________
Prica o Pelinu
Dilbert_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 21:38   #36
Dilbert_Zg cijene takvih pećica sa izmjenjivaćima ?7 kw ? mogu se nabaviti već od 500 eura.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 11:06   #37
Quote:
d2267 kaže: Pogledaj post
Dilbert_Zg cijene takvih pećica sa izmjenjivaćima ?7 kw ? mogu se nabaviti već od 500 eura.
Evo malo dodatnih informacija

Radi se o stanu od 52 m2, visina stropa 2,75 m, u svim prostorijama su Lipovica Solar 600 clanci, klasican dimnjak zidan punom ciglom koji prolazi kroz tri etaze. Stan ucinkovito zagrijava protocni plinski kombi bojler od 18 kW.

Stan se sastoji od:
Dnevnog boravka sa kuhinjom blagavonicom 28 m2 - 26 clanaka
Spavace sobe 16 m2 - 18 clanaka
Kupaonice 8 m2 - 12 clanaka
Spajze 2 m2

Pec bi bila smjestena i najvecoj postoriji. Kakvo bi rjesenje bilo estetsko, ucinkovito i ne bas suvise skupo? Kolika ekspanziona posuda?

Nisam bas dovoljno strucan, medjutim koliko sam pratio teme na ovom forumu o centralnom grijanju na drva cini se da je problem pregrijavnje kotla. Izrazi koje koristim vjerovatno nisu strucni, dakle ako sam ispravno shvatio, da bi sistem bio enegetski ucinkovitiji treba ugaditi svojevrano hladilo, tj. dodatni kotao kroz koji vijuga cijev sa vrucom vodom. pa pitanje koje sa kristalizira je; moze li se "hladilo" iskorisiti kao spremik za sanitarnu toplu vodu?
__________________
Prica o Pelinu
Dilbert_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 13:52   #38
pozdrav opet ja . dali mi može netko reći kolika bi trebala biti spirala u spremniku količine 2800 litara da bi se ta voda zagrijala snagom peći na drva centrometal 50 kw snage. treba mi nekih 75 stupnjeva temperatura. hvala
miroslav979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 19:38   #39
Quote:
miroslav979 kaže: Pogledaj post
da li mi može netko reći kolika bi trebala biti spirala u spremniku količine 2800 litara da bi se ta voda zagrijala snagom peći na drva centrometal 50 kw snage. treba mi nekih 75 stupnjeva temperatura. hvala
To baš nije tako lako
Najbolje bi bilo da spirala ima čim više petlji (šlingi) - grijanje bi bilo brzo, a utrošak materijala velik. Treba ovako okometrijski naći neku sredinu.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 22:12   #40
Quote:
miroslav979 kaže: Pogledaj post
pozdrav opet ja . dali mi može netko reći kolika bi trebala biti spirala u spremniku količine 2800 litara da bi se ta voda zagrijala snagom peći na drva centrometal 50 kw snage. treba mi nekih 75 stupnjeva temperatura. hvala
Odokativno 40-50 metara fi 15 mm,a još bolje fi 18 ili 22 bi to moglo zagrijati samo pitanje je za koliko vremena?
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:23.