Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Klub knjige

Klub knjige Čitajmo zajedno

Pogledaj rezultate ankete: Mišljenje o knjizi:
"Muškarci" su odlični-čitat ću i druge nastavke 8 66.67%
Roman je prilično dobar, ali me nije oduševio 3 25.00%
Knjiga nije ispunila moja očekivanja 1 8.33%
Glasovatelji: 12. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2010., 15:13   #21
Quote:
ShirleyTemple kaže: Pogledaj post
e sad sam se sjetila kaj samo još htjela iskomentirati. Ericu Berger i njezinu vezu sa Mikaelom.
Ja mislim da je Larsson htio Ericinog muža (koji je umjetnik) stereotipizirati kao još jednog od onih malo luđih ljudi koji su nekonformisti. Pa zato on dopušta Erci da se ševulja sa Kalleom koji ionak ima problema sa zadržavanjem pimpeka u gaćama jer je frajer poševio skoro svaki važniji ženski lik u trilogiji. (možda je to Larsson htio kroz njega ukazati neke svoje nezadovoljene potrebe i želje?)
Meni su oni isto čudni, taj njihov odnos. Možda Larsson želi relativizirati seks, kao da je nepovezan s emocijama, iako u njihovom slučaju ipak i jest..... ne znam, u svakom slučaju dosta liberalno shvaćanje seksa i veza u knjizi. Nekako me taj dio nije toliko smetao, ali opet, radi se o izmišljenim likovima ;-)
srceko25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 09:36   #22
Mislim da je ovo knjiga koja nekako slabo vuce na komentarisanje, ono ugodna za citati, ali kako je ostavis po strani tako i zavrsis s njom u glavi
Nadinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 23:18   #23
Upravo pogledah film.....dosta točno prati knjigu iako ima nekih izbačenih dijelova.....u svakom slučaju zanimljivo..... :-)
srceko25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 00:46   #24
Quote:
Nadinka kaže: Pogledaj post
Mislim da je ovo knjiga koja nekako slabo vuce na komentarisanje, ono ugodna za citati, ali kako je ostavis po strani tako i zavrsis s njom u glavi

Pa krimići uglavnom i jesu takvi.
Može se o njoj puno reći, ali ne na način kostruktivne rasprave.



Quote:
srceko25 kaže: Pogledaj post
Upravo pogledah film.....dosta točno prati knjigu iako ima nekih izbačenih dijelova.....u svakom slučaju zanimljivo..... :-)


Što ti se više svidjelo, film ili knjiga?

Filmovi obično imaju neke izmjene, nisu doslovni. Što je u ovom filmu durgačije od napisanog u knjizi?
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 20:48   #25
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
Što ti se više svidjelo, film ili knjiga?

Filmovi obično imaju neke izmjene, nisu doslovni. Što je u ovom filmu durgačije od napisanog u knjizi?
Knjige su uvijek bolje od filmova. Ovaj doduše dosta vjerno prenosi glavnu radnju, radnja se odvija u skladu s knjigom i nemam nikakvih zamjerki niti na odabir glumaca niti na tempo filma. Sviđa mi se što glumci nisu holivudski lijepi, što očekujem da će biti u najavljenim holivudskim verzijama. Za razliku od nekih drugih knjiga/filmova (npr. Ja legenda, koji se raziđu u petoj minuti filma), ova kombinacija je odrađena jako jako dobro.

SPOILER ALERT ZA ONE KOJI NISU GLEDALI FILM!!

U filmu je Mikael malo manje promiskuitetan. :-) Ne vidi se (barem ne eksplicitno) da je imao aferu s Ceciliom, odnos između njega i Erike je skroz marginaliziran (nešto malo na početku, ali ništa značajno), Dragan Armanskij se vrlo malo pojavljuje, sporedni članovi Vangera su stvarno sporedni....jedini koliko toliko eksponirani su Martin i Cecilia, itd.....
Pojedini dijelovi su dosta brutalni i vjerno preneseni - konkretno mislim na Lisbeth i Bjurmana, dosta teško za gledati....

ULTIMATE SPOILER (OTKRIVA KRAJ)!!

Zadnja scena iz knjige - kad u Milleniumu slave i nakon toga Erika i Mikael odlaze zagrljeni, a Lisbeth ih vidi i poludi od ljubomore - uopće ne postoji u filmu!! Po meni je ta scena ključna za ostale nastavke, al sad ću stati da ne spoilam dalje....
srceko25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 22:40   #26
Quote:
srceko25 kaže: Pogledaj post
Knjige su uvijek bolje od filmova.
Zanimljivo, nisam nikada gledala film snimljen po knjizi koju sam pročitala. Niti pročitala knjigu ako sam slučajno film pogledala prije, logički.
Quote:
Zadnja scena iz knjige - kad u Milleniumu slave i nakon toga Erika i Mikael odlaze zagrljeni, a Lisbeth ih vidi i poludi od ljubomore - uopće ne postoji u filmu!! Po meni je ta scena ključna za ostale nastavke, al sad ću stati da ne spoilam dalje....


Nema te scene? Zašto? Pa to je vrlo važno... Tu smo puno otkrili o Lisbeth.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 02:28   #27
upravo sam prije nekih sat vremena dovrsila knjigu, i ako mi uskoro brat ne donese druge dvije, mislim da cu se potrudit zaspojlat si sve
zezam se, ali knjiga me naprosto odusevila, pogotvoo sto sam bila poprilicno skepticna (i meni je bila prva pomisao, joj ne, novi dan brown ), a jos da ne spominjem da su mi sad razbuktali mastu oni koji su rekli da su sve procitali i da me najbolje tek ocekuje, jooooooj, ko ce izdrzat do sutra/preksutra...?!?
Kela is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 16:13   #28
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
Nema te scene? Zašto? Pa to je vrlo važno... Tu smo puno otkrili o Lisbeth.
Ne znam zašto su to izostavili, ja isto mislim da je to ključna scena.....pogledat ću i ostala dva da vidim kako se razvila radnja.....
srceko25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 15:35   #29
Kak malo komentara...

Evo, konačno sam i ja pročitala knjigu, nisam imala baš puno slobodnog vremena pa sam uspjela odvojiti tek 1 sat dnevno na čitanje...
Moram priznati da mi je knjiga bila dosta napeta za vrijeme čitanja, jedva sam čekala da navečer dođem doma pa da vidim što će se dalje dogoditi (ko da pratim seriju, hehe)... moram priznati da mi se pred kraj radnja nekako razvodnila, ali valjda je to nekakav uvod u ostale nastavke (ne znam, nisam ih pročitala).
E sad, što mi je od knjige ostalo u trajnijem sjećanju? Ne baš puno toga, moram priznati. Svakako osveta Lisbeth nad Bjurmanom
Cijela radnja oko rješavanja slučaja Harriet mi je bila napeta, ali rasplet mi je bio nekako očekivano-neočekivan. Niš posebno.
Isto mi je malo bezvezno bilo što se Martin zaletio u kamion - bio bi mi draži neki kraj u stilu Bjurmana

I tak znači, postoji film? Baš da vidim...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 15:40   #30
Quote:
Taarna kaže: Pogledaj post

Meni je baš simpatično što svi piju kavu I došlo mi je da se raspitam jesu li Šveđani baš zbilja tolike kavopije…nakon nekog vremena sam već reagirala ko Pavlovljev pas – pogledam korice knjige I pomislim na crveni retro café aparat I sline počnu curiti… Moment s kavom I sa spravljanjem sendviča me na neki način uvukao između korica knjige – kao da osobno sjedim ujutro za stolom sa Lisbeth I Kaleom I raspravljam o sljedećim koracima ispijajući toplu kavu I grickajući sendvič.
Haha, i meni je zapelo za oko to ispijanje kave, dobila sam volju skuhati si šalicu kad već svi piju...
Sendviče baš i nisam doživjela, ali jesam jela koja Mikael kuha - neka su mi prilično... egzotična...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 22:54   #31
Ono što me na samom početku malo (ma, zapravo puno) razočaralo i zabrinulo (iako je možda samo pogreško pri prevođenju?) jest prizor gdje Blomkvist kao čita svoju presudu ili tako nešto s njom a onda se par redaka ispod u tekstu spominje rješenje pa si ja sva u čudu mislim: ako je presuda ne može biti rješenje!!
Bilo mi je zanimljivo čitati o njihovoj diobi na skrbnika i dobročinitelja.
A opisi obroka....ajme: kava, sendvič, kava sendvič.
Knjiga mi se zapravo svidjela. Stalno se nešto događa, u nijednom času mi nje bila dosadna. Je to krimić i lagano štivo no ponekad se takva štiva bespotrebno zapetljavaju i postaju dosadna.
Likovi su mi bili ok: meni Lisbeth nije čudna i karikirana jer znam njenu priču iz ostatka triologije, Blomkvist je malo dosadan sa onom svojom kavom, Erika...hm...ne mogu reći ništa o njoj jer postoji mogućnost da pritom otkrijem što se s njom dalje zbiva.

Lisbeth je jednom rekla da mrzi mukarce koji mrze žene a kako se i knjiga tko zove mislim da bi bio red da se kaže koja o ženama koje muškarci mrze.
Krenimo od Lisbeth i njenog silovanja..... Nakon tog čina ona je u mislima otkrila da je jedan od razloga zašto ne prijaviti kazneno djelo taj da bi policija možda zlobno pomislila kako nju nitko niti ne bi htio pipnuti a ako joj se to već desilo da bi trebala biti polaskana.
Dakle, odnos prema njoj kao žrtvi silovanja bio bi potpuno bezosječajan, neljudski ali i vrlo moguć stoga policija kao organ vlasti zaslužuje kritiku.
Uz Martinove zločine javlja se opis djevojaka tj žena koje su lak plijen: žene sa margine društva za koje nitko neće pitati. Nije li i to jedan propust institucija?
Lisbeth je kao djevojčica bila žrtva zlostavljanja svojih vršnjaka. Što je pošlo po zlu da se sve tako loše po nju završilo i ad li se situacija mogla odviti bolje po nju da je, opet, država bolje odradila svojposao?
Hariett su također zlostavljali kao djevojčicu. Izlaz je pronašla jedino u bijegu.
Nasilje nad ženama kao da je u čitavoj priči leitmotiv.

Tu je i pitanje gospodarskog kriminala koje se javlja tek na početku i na samom kraju ali je svejedno vrijedno pažnje obzirom da nam taj problem nije stran.

Moglo bi se i ponešto reći o likovima koji misle i ponašaju se kao da sve mogu kupiti novcem....
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 21:02   #32
Knjiga koja se brzo čita, uživaš u njoj, ali ne ostavlja dojam za dugoročno pamćenje.

Likovi...
Lisabeth mi se sviđa, volim „pomaknute“ likove. Malo podsjeća na Nikitu. U svakom slučaju mi je draža da je ovakva kakva je, nego da je naperlitana ljepotica u svemu savršena. Mislim da nije njen karakter pretjeran, puno je natprosječno inteligentnih ljudi, hakera, umjetnika... koji su malo „drugačiji“ – asocijalni, čudni... Na osnovu prve knjige ne mogu znati što ju je dovelo do takvog stanja, a da se naslutiti da tu ima svega u pozadini.

Mikael – nemam neko posebno mišljenje o njemu – neutralno. Nije me se osobito dojmio. Stalno sam se morala podsjećati da ima 42 (ili 43?) godine, jer sam imala feeling da ima 10 manje.
Njegov odnos s Ericom i cijeli taj ljubavni trokut, četverokut... a bože moj... ima svega na ovom svijetu... ne gledam na to s čuđenjem. Meni osobno je to jadno, ali kaj ja imam s tim?
Btw, Erica mi se uopće ne sviđa, ne znam zašto, jednostavno mi se ne sviđa.

Dirty story unutar obitelji me podsjetila na Agathu Christie. Hrpa rođaka, naizgled sve ok, a ustvari se svi popreko mrze. Ustvari sam se iznenadila tokom kojim je knjiga tekla, očekivala sam naglasak na novinarsko-političkoj priči.
Otpočetka mi je „smrdilo“ da je Harriett živa i da upravo ona šalje cvijeće starome. Martin mi je bio sumnjiv kao mogući ubojica (u slučaju da je ubijena), ne zato što je bilo predvidljivo, nego čisto zato što je bio Vagner od povjerenja, a u puno krimića je negativac baš onaj koji je najmanje sumnjiv. Tako su mi on i Cecilia bili najsumnjiviji. Ali na Martina sam sumnjala jer sam mislila da mu je Harriett smetala kao konkurencija u koncernu, ne bih nikad pomislila da će priča krenuti u smjeru otkrivanja serijskog ubojice.

Rasplet mi se ne sviđa uopće jer mi je sve to prenaivno. Kao što je netko gore rekao, način na koji je otkrio ubojicu nakon toliko godina neuspješne istrage stručnjaka mi je too much. Frajer je fulao profesiju, bolji je od Poirota.

Ali bez obzira na to, knjiga me preuzela i čitala sam je u svakoj prilici i jedva čekam da pročitam nastavke. Nisam već dugo čitala knjigu koja „vuče“ na još, tako da mi je baš odlično sjela.

I još nešto, kave je bilo u izobilju, ali nisu uopće jeli samo sendviče, bilo je tu i druge razne klope. Jedino ako u nastavcima nisu pretjerali sa sendvičima pa je zbog toga to detalj koji je zaslužio toliko spominjanja.

Debelo kasnim s komentarima, ali tada sam bila na moru...
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 13:50   #33
Ja nesto nikako da uzmem dvicu da citam, zapravo sam bila pocela nakon prve, ali mi se citalo puno toga pa sam nju ostavila
ma bas kao sto si rekla bktr, meni je to isto knjiga koju sam onako procitala u dahu u par dana, jest bila zanimljiva, ali nista sto ce mi ostati u glavi, kao i sve silne agathine knjige koje sam procitala jos u osnovnoj skoli i dalje onda knjige tog zanra
Nadinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 16:05   #34
Danas sam pročitala prvih 100 strana nastavka i brijem da će biti još zanimljivije od prvog dijela jer priča fokusirana na Lisabet, a ona mi je puno interesnatnija od Mikaela.
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2011., 18:38   #35
Pročitala sam i drugi dio, jako je zanimljiv. I počela treći, ali mi se nešto poremetilo i izbrisalo mi se desetke stranica na preskoke pa pauziram dok to ne sredim.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 08:50   #36
Pročitala sam i drugi i treći nastavak, zanimljivo štivo, Lisbeth mi je super lik!
Pogledala sam i filmove i uvjerila se da mi ne ostaje puno od knjige u glavi, ali to ne znači da mi je knjiga loša...
I dalje uvjerljivo najupečatljivija scena mi je kažnjavanje Bjurmana.
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 09:00   #37
Chrissy, gledala si švedske verzije? Čini mi se da su i Amerikanci snimili svoju, također.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 09:53   #38
Je, švedske, mislim da američka još nije gotova, ili?
U švedskoj verziji mi je izbor glumaca malo... hm, neočekivan.
Npr., Mikaela sam zamišljala ko nekog super-hot frajera, a kad ono neki izbrazdani striček s krumpirastim nosom...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 10:07   #39
Meni se baš zato švedska verzija sviđa. Likovi izgledaju kao stvarni ljudi. I mjesta na kojima se odvija radnja ne izgledaju sterilno i uglancano već realno.
marges is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 11:01   #40
Quote:
chrissy kaže: Pogledaj post
Je, švedske, mislim da američka još nije gotova, ili?
U švedskoj verziji mi je izbor glumaca malo... hm, neočekivan.
Npr., Mikaela sam zamišljala ko nekog super-hot frajera, a kad ono neki izbrazdani striček s krumpirastim nosom...
Meni je to zapravo pozitivna stvar; sasvim prosječni ljudi, a ne neki napirlitani.


Quote:
marges kaže: Pogledaj post
Meni se baš zato švedska verzija sviđa. Likovi izgledaju kao stvarni ljudi. I mjesta na kojima se odvija radnja ne izgledaju sterilno i uglancano već realno.
Pa da.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:20.