Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Klub knjige

Klub knjige Čitajmo zajedno

Pogledaj rezultate ankete: Sljedeće čitamo...
Imre Kertész: Čovjek bez sudbine 4 33.33%
Carlos Ruiz Zafón: Sjena vjetra 3 25.00%
Khaled Hosseini: Gonič zmajeva 5 41.67%
Glasovatelji: 12. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2011., 13:05   #1
Trinaesto biranje - anketa

Uh, nadam se da ovo biranje neće biti nesretno u skladu s rednim brojem...
Dakle evo:

Imre Kertész: Čovjek bez sudbine
Čovjek bez sudbine govori o holokaustu, a drži se da je od svih romana s temom pogroma Židova za Drugoga svjetskoga rata ovaj najradikalniji. Je li to prije svega zbog nevinog tona kojim pripovjedač, mađarski Židov, još uvijek dječak, opisuje deportaciju kao izlet u nepoznato, a dolazak u Auschwitz kao groteskni spektakl. Ili šokira činjenica da on tako spremno, poput dobrog učenika koji želi stvari obaviti najbolje što može, prihvaća logiku koncentracijskog logora. Ne postoji književno djelo koje na bolji i vjerniji način opisuje sve posljedice koje logor ostavlja na čovjeka. Kertészov Čovjek bez sudbine književno je djelo koje o najtežem iskustvu što ga čovjek može proći govori na literarno zapanjujući način.

Carlos Ruiz Zafón: Sjena vjetra
Polovicom četrdesetih barcelonski knjižar odvodi svog desetogodišnjeg sina Daniela u “Groblje zaboravljenih knjiga” - tajnu barcelonsku knjižaru. Na mjestu gdje se čuvaju zaboravljene knjige, zabranjene knjige - knjige koje je ovako i onako progutalo vrijeme. Dječak će izabrati knjigu “Sjena vjetra”... A knjiga će izabrati njega. Roman nepoznatog pisca Juliena Caraxa jedini je još postojeći primjerak. Svi ostali tajanstveno su spaljeni tijekom posljednjih godina, baš kao i ostali Caraxovi romani.
Svoj ekskluzivni, posljednji primjerak, Daniel će čitati “dok je srce još mlado, a um čist”. Roman će ga posve zaokupiti. Sljedećih deset godina istraživat će život “nevjerojatno neuspješnog” pisca. O njemu kao da više nitko ništa ne zna. Caraxovi romani komercijalno su propali. On se, navodno, upustio u dvoboj na pariškom groblju Pere Lachaise. Jedni su govorili da je poginuo i da mu je tijelo položeno u neobilježeni grob. Oni optimističniji tvrdili su da je umro poslije u Barceloni u najvećoj bijedi. U sljedećih deset godina Danielov život potpuno će se ispreplesti sa sudbinom nepoznatoga pisca.

Khaled Hosseini : Gonič zmajeva
Gonič zmajeva prvi je roman afganistanskog pisca Khaleda Hosseinija, koji je odmah postao uspješnicom. No to je i nadimak Hasana, nepismenog afganistanskog dječaka s nevjerojatnom sposobnošću da predosjeti gdje će sletjeti papirnati zmaj. Tridesetosmogodišnji Amir, Hasanov najbliži prijatelj, priča o svojem životnom putu koji vodi od Kabula do Pešavara u Pakistanu, te potom do San Francisca. Paralelno uz priču o dječačkom prijateljstvu koje razaraju strah, ljubomora i okrutnost koja nadmašuje čak i onu političku, teče priča o modernom Afganistanu, nevjerojatno nesretnoj zemlji koju je načela sovjetska okupacija a potom dokrajčio talibanski režim. Amirov osjećaj krivice koji ga proganja kad god se sjeti svojeg razorenog grada postaje nepodnošljiv, i kad se vrati da bi spasio Hasanovo siroče, razvija se zaplet koji opčinja i napetošću i osjećajnošću…
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Old 28.03.2011., 13:07   #2
Osobno sam za Zafona, ali budem još malo pričekala s glasanjem...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Old 28.03.2011., 13:51   #3
Glasala sam za Kertesza, Hosseinija sam već čitala, Zafon mi zvuči kao scenarij za film s Nicholasom Cageom u glavnoj ulozi.

Ali čitat ću kaj bude izabrano. Hosseinija imam doma na polici, Zafona sam našla eBook među gomilom nepročitanih koje imam, jedino Kertesza nemam, ali sudeći po recenzijama isplati se kupiti knjigu.
__________________
Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.
— Oscar Wilde

Zadnje uređivanje xibalba : 28.03.2011. at 14:05.
xibalba is offline  
Old 28.03.2011., 16:07   #4
Gonić zmajeva je, kao i Tisuću sunčeka, već dugo na mom popisu.
Sjenu sam čitala, a ova prva mi nije sad po volji.
bktr is offline  
Old 28.03.2011., 16:15   #5
Glasala za Sjenu vjetra zato sto ju imam doma, jer me vuce Spanjolska i zato sto se prva i treca knjiga cine jako tuznima....
lalita_lalita is offline  
Old 28.03.2011., 20:15   #6
Da, baš sam si mislila da bi po izboru knjiga za anketu moglo ispasti da sam u nekoj depresivnoj fazi...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Old 28.03.2011., 20:27   #7
Ja sam se baš poveselila kad sam ih vidjela u anketi.

Ovaj Zafon mi se čini onak, knjigom za 10 kuna na kiosku, nečim što kupiš, pročitaš i zaboraviš.
(NHF, sudim samo na temelju pročitanih recenzija.)

Pretpostavljam da će Zafon pobijediti.
Kaj se može.
__________________
Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.
— Oscar Wilde
xibalba is offline  
Old 29.03.2011., 00:27   #8
Quote:
xibalba kaže: Pogledaj post

Ovaj Zafon mi se čini onak, knjigom za 10 kuna na kiosku, nečim što kupiš, pročitaš i zaboraviš.
Nemoj tak. Košta 20 kuna.
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Old 29.03.2011., 00:36   #9
znam da je OT ali kad smo već kod umiranja u Barceloni, kaj nije Kamov tam umro?
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Old 29.03.2011., 00:43   #10
Quote:
chrissy kaže: Pogledaj post
Nemoj tak. Košta 20 kuna.

I stand corrected.

Samo ti zezaj, ali ja se i dalje nadam prolazu neke od zahtjevnijih knjiga pa da se razvije lijepa rasprava. :drži fige i živi u nadi:
__________________
Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.
— Oscar Wilde
xibalba is offline  
Old 29.03.2011., 08:37   #11
Zato još nisam glasala...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Old 30.03.2011., 19:41   #12
Glasam za Kertesza jer sam ostale dvije vec citala..... :-)

Ako bih morala izmedju druge dvije, onda trecu....Sjena vjetra mi bas i nije legla, a Gonic ima prvo poglavlje koje je emotivno unistavajuce i trebala mi je pauza od par dana da nastavim s citanjem.....
srceko25 is offline  
Old 01.04.2011., 07:53   #13
Kad se oduzmu nevažeći glasovi, situacija je ovakva:

Hoseini - 3
Kertesz - 2
Zafon - 0

Molim članove da pročitaju dopunjena pravila kluba; umorna sam od stalnog ponavljanja istog. U pravilima sve piše.

Ja ću još malo razmisliti do večeras. Zafona i Kertesza sam čitala.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Old 01.04.2011., 12:43   #14
Ja ću na kraju ipak glasati za Kertesza... Nikak da se odlučim, a preko vikenda me neće biti na forumu, pa da ne ispadne da nisam glasala ni na vlastitoj anketi...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Old 01.04.2011., 14:38   #15
Quote:
chrissy kaže: Pogledaj post
Ja ću na kraju ipak glasati za Kertesza... Nikak da se odlučim, a preko vikenda me neće biti na forumu, pa da ne ispadne da nisam glasala ni na vlastitoj anketi...
Oh, znači sad je izjednačeno između Hosseinija i Kertesza......čiji će glas presuditi?
srceko25 is offline  
Old 01.04.2011., 16:32   #16
Quote:
srceko25 kaže: Pogledaj post
Oh, znači sad je izjednačeno između Hosseinija i Kertesza......čiji će glas presuditi?
E, jesam ga zakuhala...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Old 01.04.2011., 16:57   #17
A ja mislila da će proći Zafon.
Volim kad nisam u pravu.

Koja god od ove dvije prođe, ja zadovoljna.
Hosseinija sam čitala - doduše prije 7 godina - ali imam ga na polici pa nije problem podsjetiti se.
A i Kertesza sam već nabavila pa ću ga pročitati prošao ili ne.

Tako da, kaj se mene tiče, ovo je win-win situacija.

Quote:
srceko25 kaže: Pogledaj post
Oh, znači sad je izjednačeno između Hosseinija i Kertesza......čiji će glas presuditi?
haralampije još nije glasala. A Kertesza je čitala.
__________________
Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.
— Oscar Wilde
xibalba is offline  
Old 01.04.2011., 19:55   #18
Quote:
xibalba kaže: Pogledaj post
A ja mislila da će proći Zafon.
Volim kad nisam u pravu.
A kad vidim da Zafon ima 0 glasova, onda da i glasam za njega nema šanse...
Ustvari nemam favorita, koja god knjiga pobijedi - ja zadovoljna...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Old 01.04.2011., 23:52   #19
Kao prvo, javno se ispričavam lalilti, previdjela sam Gejšu. Tako da se zna, njezin glas se broji.

Drugo je da sam kliknula Kertesza. Ispada da glasam samo za knjige koje sam čitala, a ni njih ne stignem komentirati.

Treće je, do kad držimo anketu otvorenu?
Ja bih to malo produžila, barem još sutra.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Old 02.04.2011., 01:04   #20
Gle, dvaput za redom sam u krivu!

To mi se nije dogodilo... ma... ma od neki dan!
__________________
Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.
— Oscar Wilde
xibalba is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:22.