Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Klub knjige

Klub knjige Čitajmo zajedno

Pogledaj rezultate ankete: Želim čitati:
Formula za kaos 5 50.00%
Putovanje u srce hrvatskoga sna 1 10.00%
Baba Jaga je snijela jaje 4 40.00%
Glasovatelji: 10. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2011., 16:53   #1
Osamnaesto biranje

Franjo Janeš - Formula za kaos

Pacijent Mato Duren, nekoć briljantni fizičar, u Psihijatrijskoj bolnici Vrapče dočekuje bizarnu smrt kojoj je predvidio točan datum, sat i minutu, ritam smrti, ne samo zločina. Njegovu tajnu ni kriv ni dužan otkriva Jan, svježi specijalizant na psihijatriji. Objava Durenove tajne mogla bi dovesti do propasti čovječanstva, što pokušava spriječiti Ignac Fuchs, pokojni ilirac poslan kroz vrijeme, a pomaže mu vidovnjakinja Vida. Tu je i Jerko, poročni prorok ateizma koji od nadnaravnih bića dobiva upute za djelovanje. Kada se u priču umiješaju agenti supertajne službe, lokalni mafijaši i tajni odred vatikanskih nindža-redovnica, počinje jurnjava zagrebačkim nadzemljem i podzemljem, kroz tajnu povijest svijeta i temeljna filozofska pitanja poput slobodne volje. Figurice se naizgled kaotično pomiču po ploči zvanoj Zagreb na kojoj se odlučuje o svijetu i vijeku. Tu se sudaraju nebeske snage, možda i demoni, s našijencima i strancima, tu se hrvatski tajkuni, obični nam sugrađani, nezaposleni i beskućnici, Švicarska garda i psihijatri hvataju u koštac jedni s drugima i s tajnom koja je veća od čovjeka i života pa, neki misle, treba ostati – tajna.

Napetiji, duhovitiji i unatoč gungulastoj fabuli jasnije i preciznije ispripovijedan roman od Formule za kaos teško da se kod nas pojavio. Franjo Janeš briljira u svim literarnim segmentima: vođenju priče, karakterizaciji likova, jezičnom obilju, humoru, filozofskim pasažima, satiri i parodiji…

Zamislite da je Quentin Tarantino zašamarao Dana Browna i oteo mu drevni rukopis pa s Guyem Ritchiejem sjeo na piće. Poslije su nagovorili Branka Lustiga na mega-produkciju.


Vlado Bulić - Putovanje u srce hrvatskoga sna

Roman je svojevrstan bildungsroman Denisa Lalića. Ispripovijedan je kroz osam priča-poglavlja koja obuhvaćaju jedan mlad, još nedovršen život u kojemu se već steklo civilizacijsko iskustvo dugo nekoliko stoljeća: od krčenja stine s didom u vlaškom zavičaju - ne bi li se izborila zemlja za vinograd - zapečaćenog srednjovjekovnim podsjetnikom, udarcem u didov trbuh, do rasapa i stvaranja novog identiteta u cyber-svemiru, daleko od svakog zavičaja. Lalićevu odiseju "od motike do interneta" Vlado Bulić kontekstualizira prikazom Hrvatske devedesetih i nultih koji se, ugrubo, proteže od feudalnog terora osiljenih lokalaca, nasilnih ostataka militaraca i mafije do suptilnog i kapilarnog terora medija i konzumerizma, pri čemu je dominantna ideologija "krvi i tla" koja, utoliko, omogućava i neke predideološke varijante. "pomirenja Hrvata".


Dubravka Ugrašić - Baba Jaga je snijela jaje

D. Ugrešić laća se zadatka da protejski lik Babe Jage upiše u kontekst ženske starosti i starenja u našem vremenu. Rezultat je nadahnut i uživljen, veoma duhovit, ali trpak: bolno, otrovno vjeran potresnoj istini koje smo itekako svjesni, ali joj se najčešće bojimo pogledati u oči.
No od posljednjih umornih bitaka u vječnome tihom ratu između majke i kćeri usred novozagrebačkog betona, preko sjetnog povratka korijenima ženske loze u bugarskoj Varni i pravoga vještičjeg sijela u bapskom raju čeških toplica, autorica prede priču koja prije svega oživljava drevni mit o ženskoj emancipaciji – autentično slavenski, ali za sve prostore i sva vremena.
«Neuhvatljiva i kapriciozna Baba Jaga nastupa negdje kao pomoćnica, negdje kao osvetnica, negdje kao stražarica između dva svijeta, negdje kao medijator između svjetova, ali i medijator između samih junaka pripovijesti, negdje kao prepreka, negdje kao darovateljica, negdje kao zla, a negdje kao dobra starica. Većina interpretatora svrstava Baba Jagu u razgrananu mitološku porodicu starih i ružnih žena s određenim moćima, u tipologiju koju poznaju sve mitologije na svijetu.»
«Ja, Aba Bagay, pripadam “proleterkama”, babljoj internacionalni, ja sam ona tamo! Što je, niste se, valjda, prepali? Znate i sami da su žene majstorice pretvorbe, tomu ih je naučio vjekovni život u ilegali, savladale su sve vještine preživljavanja, uostalom, nije li im otpočetka rečeno da su nastale od Adamova rebra i da su na ovome svijetu samo zato da bi rađale njegovu djecu…»
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Old 10.06.2011., 21:24   #2
Ha ha ha, a mislila sam da se šališ!
Čak sam i ja razmišljala da je stavim u anketu.
Možda nam se i zgdust pridruži u komentiranju ako je izglasamo

Nego, gdje je Livada crnog labuda???
Sad sam u trilemi, već sam složila anketu (bez nje)... hm.. hm...da je ubacim ili ne? Sad pak moram razmišljati cijelu noć
bktr is offline  
Old 10.06.2011., 23:06   #3
Baba Jaga, Baba Jaga, da nastavimo u mitskom tonu (ako pobijedi Penelopeja).

P.S. Premda, sad kad bolje razmislim, trebala sam i ja glasati za Formulu, da podmitimo zgdusta da nam se pridruži. :kasno kopčam:
__________________
Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.
— Oscar Wilde
xibalba is offline  
Old 11.06.2011., 09:13   #4
Glasam za Formulu.
Ajde zgdust, pridruži nam seeeee...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Old 11.06.2011., 09:17   #5
Quote:
chrissy kaže: Pogledaj post
Glasam za Formulu.
Ajde zgdust, pridruži nam seeeee...
Jeeeeeeeeee! Formula je urnebesna, a pametna.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Old 11.06.2011., 09:19   #6
Quote:
haralampije kaže: Pogledaj post
Jeeeeeeeeee! Formula je urnebesna, a pametna.
Pročitala si je? Ili slutiš?
bktr is offline  
Old 11.06.2011., 09:28   #7
Pročitala sam sve tri. Pa ne bih vam ponudila mačka u vreći. Sve tri su odlične, ali Formula mi je favorit. Nedavno sam je pročitala i još sam pod dojmom, ali o tome ću kad krenemo s komentarima. Samo ću reći da sam se zaljubila u Ignaca Fuchsa.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Old 11.06.2011., 09:34   #8
Quote:
haralampije kaže: Pogledaj post
Pa ne bih vam ponudila mačka u vreći.
Hm.... pa ja uvijek nudim mačka u vreći. Predlažem knjige koje nisam čitala jer to je i meni prilika da ih pročitam.

Ajde, baš se veselim čitanju naših pisaca, uvijek su zapostavljeni, i sama sam ih do nedavno zaobilazila. No nakon Hotela Zagorje i Povjerenika (koje sam pročitala zahvaljujući Klubu) zainteresirali su me i ostali.
bktr is offline  
Old 11.06.2011., 09:41   #9
Čitanje hrvatskih pisaca je moj način izražavanja domoljublja.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Old 11.06.2011., 09:48   #10
Naravski, kupujmo hrvatsko! Ja sam čak i kupila ove dvije. Hm, morat ću onda i Janeša, da se čovjek ne uvrijedi
Ali u tom slučaju nam se mora pridružiti tu u Klubu, kaj ne?
bktr is offline  
Old 11.06.2011., 10:00   #11
Čini mi se da je na najboljem putu.
__________________
Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.
— Oscar Wilde
xibalba is offline  
Old 11.06.2011., 10:03   #12
Pročitao sam sve tri i najviše mi se svidio Bulić.

Volim Ugrešićku (pogotovo "Forsiranje romana reke"), ali "Baba Jaga..." mi nije baš sjela.
zgdust is offline  
Old 11.06.2011., 11:07   #13
Quote:
zgdust kaže: Pogledaj post
Pročitao sam sve tri i najviše mi se svidio Bulić.

Volim Ugrešićku (pogotovo "Forsiranje romana reke"), ali "Baba Jaga..." mi nije baš sjela.
Moraš biti žena s veliko Ž da bi ti sjela. Ja sam se unutra našla kao prava baba Jaga.

Bulića obavezno treba čitati, tko nije, bez obzira na rezultat ankete.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Old 12.06.2011., 23:58   #14
Volim Ugrešićku pa sam kanila glasat za nju, ali pročitavši sažetak Formule za kaos, predomislila sam se. Vatikanske nindža-redovnice su krive
__________________
http://i.imgur.com/92ciC.jpg
marges is offline  
Old 13.06.2011., 07:01   #15
Marges, ljubim te.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Old 15.06.2011., 22:09   #16
Čitamo Formulu za kaos.

Početak komentiranja 8.08.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:52.