Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2011., 15:18   #1
Što je pseudoznanost?

Malo sam njuškao po Wikipediji i našao zanimljivi tekst:


" Pseudoznanost, djelatnost koja se pokušava predstaviti kao znanost oponašajući njene postupke, ali ne dostiže standarde kakvi se prakticiraju u legitimnim poljima koje pokušava oponašati. Pseudoznanost ne cijeni debate i kritike i rijetko pokazuje intelektualnu čvrstoću i istinski progres. Pseudoznanstvene teorije obično se ne slažu sa dobro zasnovanim prihvaćenim znanjem i njeni vlastiti nalazi rijetko, ako ikada, izdržavaju kritičko preispitivanje od strane kompetentnih kritičara.

Najčešće se radi o slabom poznavanju prave prirode pojava (“razlog iz neznanja") i o popunjavanju praznina za koje suvremena znanost još nije uspjela naći valjane odgovore (“Bog je u pukotinama") što sve najbolje sažima parafraza "pseudoznanost je djelatnost koja “nije čak ni pogrješna”".

Pseudoznanost je metoda za opravdavanje, obranu i očuvanje grješaka. Znanost i pseudoznanost imaju sasvim suprotan pristup u promatranju prirode. Pseudoznanost se ponekad zove i patološka znanost, mada bi, kada bi trebalo, među njima mogla da se povuče jasna granica.

Termin pseudoznanost uveden je najvjerojatnije 1843. kao kombinacija grčke riječi pseudo (lažni) i riječi znanost. Naziv ima negativnu konotaciju i zbog toga ga oni na koje se to odnosi odbacuju.

Simptomi patološke znanosti: Godine 1953. uveden pojam patološke znanosti da bi se obračunao sa istraživanjima koja se provode po znanstvenoj metodi, ali koja su iskrivljena osobnim predrasudama.

Patološku nauku je najlakše prepoznati po sljedećim simptomima:

Najveći efekt koji je opažen proizveden je agensom čiji se intenzitet jedva može detektirati, a veličina efekta je u osnovi neovisna od intenziteta uzroka.
Efekt je veličine koja je uvijek na granici detekcije ili je neophodan ogroman broj mjerenja zbog vrlo malog statističkog značaja rezultata.
Sugeriraju se teorije van paradigme polja.
Od kritike se brani obašnjenjima smišljenim u datom trenutku.
Odnos pobornika i kritičara prvo raste, a onda postepeno pada do zaborava.
Dodatak simptomima patološke znanostiPatološka znanost ne popušta ni danas pa su dodati sljedeći simptomi:

Značajan rezultat je specifičan za specijalni sustav.
U otkriće su umješane specijalne tehnike ili aparati.
Otkriće zahtjeva fantastično odstupanje od paradigme koja potpuno određuje rezultate u svim usporedivim sustavima, uključujući i one koje su autori ranije dobili.
Tvrdnja ili sustav tvrdnji, da bi se mogao smatrati znanstvenim, mora biti u stanju da proturiječi mogućim ili zamišljenim promatranjima.

Razlike u znanstvenom i pseudoznanstvenom pristupuPseudoznanost:

ravnodušna je prema činjenicama
"istraživanje" je neizbježno traljavo
počinje hipotezom – obično emocionalno privlačnom i spektakularno nevjerojatnom – i onda traži samo dokaze koji joj idu u prilog
ignorira dokaze koji joj proturiječe
ravnodušna je prema kriterijima valjanog dokaza
oslanja se na subjektivno potvrđivanje
više ovisi o proizvoljnim socijalnim konvencijama nego o nepromenljivim pravilima prirode
uvijek se može svesti na apsurd ako se provodi dosljedno do kraja
uvijek izbjegava podvrgnuće dosljednom preispitivanju
često proturiječi samoj sebi, čak i unutar vlastitih okvira
namjerno stvara zagonetke i kada ih nema, ispuštanjem kritičnih podataka i važnih detalja
ne napreduje
pokušava biti uvjerljiva retorikom, propagandom i izvrtanjem umjesto valjanim dokazima (kojih zapravo ni nema)
vodi raspravu iz neznanja, dakle, iz elementarne zablude
vodi raspravu iz navodnih izuzetaka, grješaka, anomalija, čudnih događaja i sumnjivih tvrdnji – umjesto iz dobro poznatih zakona prirode
oslanja se na lažne autoritete, emocije, osjećaje ili nepovjerenje u provjerene činjenice
iznosi neobične tvrdnje i fantastične teorije koje proturiječe svemu što je poznato o prirodi.
izmišlja vlastiti rječnik u kojem mnogi pojmovi nisu jasno definirani, a neki nisu definirani uopće
oslanja se na znanstvenu metodologiju istovremeno osporavajući njenu ispravnost
Razlike znanosti i pseudoznanostiZNANOST: Rezultati se objavljuju prvenstveno u znanstvenim časopisima koji se recenziraju od strane drugih eksperata i koji održavaju striktne standarde poštenja i točnosti. * PSEUDOZNANOST: Literatura je namijenjena širokim masama. Nema recenzije, nema provjere, nema nikakvih zahtjeva u pogledu točnosti i preciznosti.
ZNANOST: Zahtjevaju se plodonosni rezultati; pokusi moraju biti detaljno opisani tako da mogu biti ponovljeni ili popravljeni.
PSEUDOZNANOST: Ispitivanja, ako ih uopće ima, su uvijek maglovito opisana te je nemoguće utvrditi što je urađeno ili kako je to urađeno.
ZNANOST: Grješke se traže i detaljno ispituju jer pogrješne teorije često mogu dati ispravno predviđanje slučajno. Međutim, ispravna teorija ne pravi pogrješna predviđanja. * PSEUDOZNANOST: Grješke se ignoriraju, opravdavaju, kriju, laže se o njima, odbacuju, objašnjavaju, racionaliziraju, zaboravljaju, ukratko izbjegavaju se po svaku cijenu. Tijekom vremena, sve se više saznaje o ispitivanom fizičkom procesu. Fizički proces se nikada ne ispituje niti traži. Tijekom vremena nema napretka i ništa konkretno ne može biti naučeno.
ZNANOST: Uvjerava privođenjem dokaza, argumentima zasnovanim na logičnom ili matematičkom razmatranju, najbolje što dostupni podaci dopuštaju. Kada novi dokaz proturiječi starim zamislima, one se napuštaju.
PSEUDOZNANOST: Uvjerava oslanjanjem na vjeru i vjerovanje. Pseudoznanost ima vrlo jak kvazi-religiozni karakter: pokušava preobratiti, a ne uvjeriti. Treba joj vjerovati usprkos činjenicama, a ne zahvaljujući njima. Prvobitna zamisao se nikada ne napušta, bez obzira na činjenice.
ZNANOST: Ne podržava i ne prodaje neprovjerene postupke i proizvode.
PSEUDOZNANOST: Najčešće glavni izvor prihoda je prodaja problematičnih proizvoda (knjige, natječaji, dijete, vitamini) i/ili pseudoznanstvene usluge (horoskopi, čitanje karaktera, duhovne poruke, proricanje sudbine).
Znakovi prepoznavanja pseudoznanostiDate su neke karakteristične osobine za prepoznavanje pseudoznanosti:

Otkriće se daje na znanje direktno javnosti.
Pronalazač tvrdi da znanstvena hijerarhija pokušava spriječiti njegovo otkriće.
Znanstveni efekt je uvijek na samom pragu detekcije.
Dokazi za pronalazak su anegdotski.
Pronalazač opravdava vjerovanje zato što je ovo preživjelo stoljeća.
Pronalazač radi u izolaciji.
Pronalazač mora predložiti novi zakon prirode da objasni otkriće."

Slažem se u potpunosti!
gugi the lizard is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2011., 08:27   #2
Dobar tekst, nadam se da će ga ljudi pročitati i znati prepoznati razliku...
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2011., 11:57   #3
Uopce mi nije jasno sto ovaj topik tu radi?
Ako nekoga to zanima vidjet ce na wiki, a i ovi ovdje svi znaju sto je sto.
__________________
Pun mi je k.u.r.a.c vise praznih prica I malog macchiata i velikih Hrvata by Hladno pivo
mr_freez is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 14:34   #4
ako je astrologija pseudoznanost, onda je to i meteorologija
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 17:18   #5
Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
ako je astrologija pseudoznanost, onda je to i meteorologija
me jeli? a koje to konkretne jednadžbe i zakone koristi astrologija?
i kako to da pomorci, poljoprivrednici, ribari i mnoga druga zanimanja redovito prate vremensku prognozu i smatraju je vitalnom za svoj posao, a ne astrologiju?
crazyGauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 18:12   #6
Quote:
crazyGauss kaže: Pogledaj post
me jeli? a koje to konkretne jednadžbe i zakone koristi astrologija?
i kako to da pomorci, poljoprivrednici, ribari i mnoga druga zanimanja redovito prate vremensku prognozu i smatraju je vitalnom za svoj posao, a ne astrologiju?

Vrlo konkretne, one koje se upotrebljavaju već tisućama godina.

A čuj, neki u svom svakodnevno životu koriste astrologiju, neki meteorologiju, a neki fiziku...no, to ne znači da su sve to pseudoznanosti...matematika je isto jedan dobar primjer...čista pseudoznanost, odnosno prema ovom citatu možda više patološka znanost
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 18:54   #7
Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
Vrlo konkretne, one koje se upotrebljavaju već tisućama godina.

A čuj, neki u svom svakodnevno životu koriste astrologiju, neki meteorologiju, a neki fiziku...no, to ne znači da su sve to pseudoznanosti...matematika je isto jedan dobar primjer...čista pseudoznanost, odnosno prema ovom citatu možda više patološka znanost
da, samo sto meteorologija RADI, a astrologija NE.
te vrlo konkretne jednadžbe koje upotrebljavaju vec tisucama godina im ne govore da ono sto brbljaju je krivo. pogledaj datume kad je koji znak, pa pogledaj kad je sunce stvarno u tim zvijezđima.
zato je meteorologija koja nije 100% precizna znanost, a astrologije ne. jer meteorologija koristi konkretna istrazivanja i zakone koji proizlaze iz ostalih prirodnih zakona i dokazano eksperimentalno funkcioniraju dok astrologija ima pricice lakovjernih baba kao argument na svojoj strani.

kako je to matematika prema ovom gore tekstu pseudoznanost?
crazyGauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 19:09   #8
Quote:
crazyGauss kaže: Pogledaj post
da, samo sto meteorologija RADI, a astrologija NE.
te vrlo konkretne jednadžbe koje upotrebljavaju vec tisucama godina im ne govore da ono sto brbljaju je krivo. pogledaj datume kad je koji znak, pa pogledaj kad je sunce stvarno u tim zvijezđima.
zato je meteorologija koja nije 100% precizna znanost, a astrologije ne. jer meteorologija koristi konkretna istrazivanja i zakone koji proizlaze iz ostalih prirodnih zakona i dokazano eksperimentalno funkcioniraju dok astrologija ima pricice lakovjernih baba kao argument na svojoj strani.

kako je to matematika prema ovom gore tekstu pseudoznanost?
Možemo pričati o đjotišu (jyotish-indijska astrologija) koja uzima u obzir precesiju ekvinocija i prema njoj je Sunce uvijek u onom znaku u kojem se doista nalazi...i astronomski i astrološki...to ti tvori razliku između sideralne (zvjezdane) i tropske (zapadnjačke) astrologije...tropsku je izumio Ptolomej i to iz jednog vrlo jednostavnog razloga, jer ljudi jednostavno nisu znali točno vrijeme rođenja, a često niti datum, pa se onda uzimao okviran položaj...sad zašto i taj sustav funkcionira ne znam, vjerojatno se radi o lucidnosti izmutelja, no slobodno mogu potvrditi da su atribucije (značenja) u potpunosti ista i za trospku i za sideralnu astrologiju...

...sjećam se jednog slučaja baš ove godine, Vakula na telki veli da bu padal snijeg, a kad ono nit snijega nit oblaka...pseudoznanost...ja ću ti bolje prognozirat vrijeme na temelju tarot karata...

...matematika je dogovorena znanost...namjerno sam ovdje upotrebio riječ znanost, jer to ipak jest, poput astrologije...no ipak je dogovorena...zašto? zato što uzima za ozbiljno računanje ispod nule..ne kužiš?...1-2=-2...jel tako?...a sad uzmimo ovako: imaš jednu jabuku i netko ti uzme dvije...prvo, kako ti netko može uzet dvije kad imaš samo jednu? drugo, ako ti je netko uzeo sve jabuke koje imaš, onda si na nuli, nemaš -1 jabuku, nego nemaš nijednu...razmeš?...a ako si nekom ostao dužan, to ne znači da si dužan -1 jabuku, nego JEDNU jabuku...prema tome, matematika prema opisu i nije pseudoznanost (barem je ja takvom nisam nazvao), nego PATOLOŠKA znanost...eto...
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 10:48   #9
Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
Možemo pričati o đjotišu (jyotish-indijska astrologija) koja uzima u obzir precesiju ekvinocija i prema njoj je Sunce uvijek u onom znaku u kojem se doista nalazi...i astronomski i astrološki...to ti tvori razliku između sideralne (zvjezdane) i tropske (zapadnjačke) astrologije...tropsku je izumio Ptolomej i to iz jednog vrlo jednostavnog razloga, jer ljudi jednostavno nisu znali točno vrijeme rođenja, a često niti datum, pa se onda uzimao okviran položaj...sad zašto i taj sustav funkcionira ne znam, vjerojatno se radi o lucidnosti izmutelja, no slobodno mogu potvrditi da su atribucije (značenja) u potpunosti ista i za trospku i za sideralnu astrologiju...

...sjećam se jednog slučaja baš ove godine, Vakula na telki veli da bu padal snijeg, a kad ono nit snijega nit oblaka...pseudoznanost...ja ću ti bolje prognozirat vrijeme na temelju tarot karata...

...matematika je dogovorena znanost...namjerno sam ovdje upotrebio riječ znanost, jer to ipak jest, poput astrologije...no ipak je dogovorena...zašto? zato što uzima za ozbiljno računanje ispod nule..ne kužiš?...1-2=-2...jel tako?...a sad uzmimo ovako: imaš jednu jabuku i netko ti uzme dvije...prvo, kako ti netko može uzet dvije kad imaš samo jednu? drugo, ako ti je netko uzeo sve jabuke koje imaš, onda si na nuli, nemaš -1 jabuku, nego nemaš nijednu...razmeš?...a ako si nekom ostao dužan, to ne znači da si dužan -1 jabuku, nego JEDNU jabuku...prema tome, matematika prema opisu i nije pseudoznanost (barem je ja takvom nisam nazvao), nego PATOLOŠKA znanost...eto...
da, zanimljivo, kako, meteorologija par puta da krivo predviđanje i odmah je pseudoznanost, a astrologija stalno daje kriva predviđanja, pa onda kad slucajno pogodi onda je to dokaz da radi... vidis, takvo razmisljanje je pseudoznanost.

ali probaj pratit neko vrijeme malo preciznije prognozu. na internetu, pa na tv-u, pa ces vidjeti. pogledaj ALADIN model na stranicama dhmz-a. azpisi koji put, pa ces vidjeti jeli radi ili ne.

a, matematika... kao prvo 1-2 nije -2 nego -1. kao drugo, matematika se ne bavi racunanjem samo s jabukama. da, ona ima "dogovorene" osnovne aksiome i sve ostalo gradi na njima, ali ostaje cinjenica da je manje vise sve to primjenjivo i moze se vidjeti u svijetu oko nas. to sto ti ne znas dovoljno matematike, jbg, ne znaci da je trebas omalovazavat.

i, da samo naprijed, probaj predvidjeti vrijeme pomocu tarota, bas me zanima kako bi ti islo... ocemo probat?
crazyGauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 14:26   #10
Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
...matematika je dogovorena znanost...namjerno sam ovdje upotrebio riječ znanost, jer to ipak jest, poput astrologije...
Astrologija nije znanost.

Tko želi može provjeriti na ovom testu.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 11:15   #11
nego, mene nesto drugo zanima... ima li tko da se ne slaze s prvim postom? tj. s time sto je i kako izgleda pseudoznanost?
crazyGauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 14:36   #12
...astrologija ne daje kriva predviđanja, daju ih loši astrolozi...
...prognoza vremena jučer, za zagreb: oblačno s kišom, značajan pad temperature...ako si u Zagrebu, pogledaj kroz prozor...
...ako ti gaušer ne znaš dovoljno astrologije, ne znači da je trebaš omalovažavati...
...što se tiče isprobavanja vremena, nema problema...evo, 01.01.2012. će biti oblačno i hladno, temperatura ispod 0...
...nisam rekao da je matematika pseudoznanost, to tvrdi onaj koji stavio ovu temu...ja tvrdim da je prema njegovim premisama matematika patološka znanost...a sad pročitaj što je napisao gugi the lizard, jer očigledno nisi...

...a ovo na što nas astrobobo navodi nije ništa drugo nego pseudolaprdanje nekakvog kvaziznanstvenika koji, također, o astrologiji nema apsolutno nikakvog pojma...astrologija je ZNANOST koja postoji već tisućama godina, dok je moderna astronomija znantno novijeg datuma...drevna astrologija je skup znanosti poput astronomije, psihologije, sociologije, čak i fizike i matematike...
...također, ovaj drugi linke je interesantan pokušaj jednog pseudoznanstvenika da omalovaži astrologiju kao znanost navodeći atribucije "pojedinog" znaka s kakvima se svi možemo identificirati...not, srećom, to nije astrologija, astrologija je nauka koja je puno dublja i interesantnija za proučavanje, tako da nekakvi plitki bijednici koji sebe nazivaju znanstvenicima ne mogu umanjiti njezino značenje, kroz povijest i u budućnosti
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 15:20   #13
Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
...astrologija ne daje kriva predviđanja, daju ih loši astrolozi...
Svaki astrolog daje proizvoljno viđenje i intepretaciju onoga što "karte" govore. Gotovo da nije moguće da nekoliko različitih astrologa daju konkretno predviđanje koje će biti imalo bolje od pukog nagađanja, a to je već pokazano u mnogim eksperimentima. Sve se svodi na metodu "ćorave koke". A kakvog li apsurda, svi astrolozi za svoja predviđanja uzimaju u obzir položaje planeta kako ih predviđaju - astronomi
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 15:28   #14
Smiješan je onaj test gore; naime, nije ni čudo da ispadaju jadni rezultati kad se traži samo datum rođenja,;bez mjesta i točnog vremena teško je dobiti išta konkretno. Činjenica jest da je astrologija koherentan sustav kojeg čini masa elemenata i čije razumijevanje, temeljeno na iskustvu i znanju, daje rezultate. One pizdarije iz npr. 24 sata na zadnjoj stranici ne treba ni komentirati. Drugi je par čarapa to što pojedinci dosta često imaju potrebu diskreditirati druge da bi uzdizali sebe; da bi oni bili više u pravu ili štogod..

Mislim, takvi pokušaji diskreditiranja su toliko puta viđeni i izlizani da je to postalo dosadno. Po toj nekoj logici bi se onda i psihologija mogla podvesti pod pseudoznanost, a prilično je jasno da to nije tako
Dea Ex Machina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 18:12   #15
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
A kakvog li apsurda, svi astrolozi za svoja predviđanja uzimaju u obzir položaje planeta kako ih predviđaju - astronomi
...a što je tu čudno ili apsurdno? Pa činjenica je da je astronomija nastala iz astrologije. Da nije bilo astrologije, ne bi bilo niti današnje moderne astronomije. Nekada je to bila jedna znanost, jedna nauka, danas su je moderni astronomi podijelili i tvrde da je jedno znanost (astronomija), a drugo pseudoznanost (astrologija). To je poput djeteta koji ima roditelje na koje se ne ponosi, pa bi htio da mu to nisu roditelji, već oni koje si sam izabere.

...a što se tiče horarne astrologije koju spominješ (a vjerojatno ovaj izraz nikad nisi niti čuo), složit ću se da je vrlo teško proreći nečiju budućnost na temelju natalne karte...no, astrologija se zapravo time i ne bavi, astrolog ne predviđa budućnost...astrolog na temelju proračuna i pozicije planeta i sazviježđa može dati okvirnu sliku onoga što je kojoj osobi dati, kakve su čije mogućnosti, predispozicije...a stvar je svakoga od nas da uzme sudbinu u svoje ruke i odabere svoj vlastiti put....vidim da si ti vrlo analitičkog uma, i pretpostavljam da se i baviš nekom granom znanosti ili ti je ona interesantna...siguran sam da imam prililku doznati podatke o tvojem vremenu i mjestu rođenja, da bih negdje u zvijezdama pronašao takvu predispoziciju za tebe...no budi siguran, to ne znači da bih mogao reći da ćeš se baviti astrofizikom ili proučavanjem broja glisti u dreku novorođenčeta
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 18:25   #16
Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
astrolog na temelju proračuna i pozicije planeta i sazviježđa može dati okvirnu sliku onoga što je kojoj osobi dati, kakve su čije mogućnosti, predispozicije...
Znači ništa konkretno niti bi išta od toga neki drugi astrolog mogao ponoviti na osnovu istih podataka

Quote:
...siguran sam da imam prililku doznati podatke o tvojem vremenu i mjestu rođenja, da bih negdje u zvijezdama pronašao takvu predispoziciju za tebe...
Naravno jer u ove dvije poruke koje sam napisao sam ti rekao svoje predispozicije
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 19:19   #17
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Znači ništa konkretno niti bi išta od toga neki drugi astrolog mogao ponoviti na osnovu istih podataka



Naravno jer u ove dvije poruke koje sam napisao sam ti rekao svoje predispozicije
ajmo ovako...daj mi svoje podatke, ja ću napraviti natalnu kartu, pa se onda ajmo lijepo naći, pa da o tome porazgovaramo...savjetujem ti i da povedeš sa sobom dvije osobe...obje neka te dobro poznaju, s time da jedna ima pozitivan stav o astrologiji, a druga neka ima negativan...
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 22:40   #18
Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
ajmo ovako...daj mi svoje podatke, ja ću napraviti natalnu kartu, pa se onda ajmo lijepo naći, pa da o tome porazgovaramo...savjetujem ti i da povedeš sa sobom dvije osobe...obje neka te dobro poznaju, s time da jedna ima pozitivan stav o astrologiji, a druga neka ima negativan...
Mislim da ćete se tim pitanjem baviti na adekvatnom podforumu u sklopu Alternative

Inače, bez obzira na zajedničke izvore (kao i koegzistenciju) astrologija se odvaja od astronomije negdje u 17om stoljeću ako se ne varam
Također, danas im je sam značaj potpuno različit. Astrologija bi više bila jedna "mističnija" (možda i duhovnija) sfera opisivanja ljudskog života i aspekata. (a sve o tome ima na navedenom pdf-u).

S obzirom da ne prati adekvatne znanstvene termine, s razlogom se stavlja pod pseudoznanost. Ne vidim što tu nije jasno.
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2011., 11:23   #19
Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
ajmo ovako...daj mi svoje podatke, ja ću napraviti natalnu kartu, pa se onda ajmo lijepo naći, pa da o tome porazgovaramo...savjetujem ti i da povedeš sa sobom dvije osobe...obje neka te dobro poznaju, s time da jedna ima pozitivan stav o astrologiji, a druga neka ima negativan...
Ajmo ovako: ja dam podatke tebi i još 5 astrologa, a vi mi napišete horoskop bez da se gledamo. I onda stavimo na web za usporedbu.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2011., 14:08   #20
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Ajmo ovako: ja dam podatke tebi i još 5 astrologa, a vi mi napišete horoskop bez da se gledamo. I onda stavimo na web za usporedbu.
što se mene tiče može...ja imam samo jedan uvijet, a taj je da se ti i ja vidimo...nemam namjeru raditi horoskope za osobe XY, jedini uvijet je da se ti i ja vidimo...a što se ostalih 5 astrologa tiče, pronaći ćeš ih ti, ili ja? od tih 5 će jedno nit tvoja baba, drugi tvoj dečko, a treći ona baba s telke?
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:15.