Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2016., 18:06   #61
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Da Bolonja ne valja i da nije dobra, prvo bi ju odbile razvijene zemlje. A kako se to nije dogodilo, znači da sa sustav ipak nije problematičan. A idealnog sustava nema nigdje i nikad ga nije niti bilo.
Rasprava ima svugdje.

Problem sa njom je isti kao i sa EU. Bili bi jebeni i posteni, jedinstveni i samostalni.

Uzmi recimo razmjenu studenata. Nema jedinstvenog jezika, nema jedinstvenog kurikuluma. Pa ce nesto sto slusa "u gostima" mozda biti vec odslusano doma na ranijoj odini, biti slusano u iducoj, mozda ce nesto preskocit odsustvom sto ce kasnije falt, ovoono... Pri cemu je ili organicen na poznati mu jezicni mediji ili slabo razumije ista. Zgodo zivotno iskustvo i sirenje vidika kroz putovanje kao takvo, ali akademski upitno.

Takodjer je svaka uravnilovka problematicna. Normalno da nesto sto odgovara jednoj zemlji nece drugoj jer je drustvena i ekonomska situacija razlicita.

Npr dok boravih u Indiji primjetio sam veliku kompetitivnost, grizu za pozicije, zele napredovat (i npr zbog razlicitih okalnih jezika koriste engleski mediji najcesce u iole kalitetnijim visokim skolama sto u europi nije moguce)... Kod nas ima vise otvorenih mjesta na faksevima od maturanata, ima smjerova koji po difoltu okupljaju ljude koji da tako kazem zele malo na faks, ali ne zele studirat i nemaju nikakav konkretan interes pa se desi da od 40 ljudi 2-3 ista radi i tome slicno. Spominjano ocjenjivanje nastavnika onda sluzi vise kao pritisak propustanja nesposobnih i rezultira spustanjem kvalitete nastave nego dizanjem kvalitete nastavnika. rekose mi profe da se masovno nesposobne propusta jer sistem vrsi pritisak da se to cini (iz jos nekih razloa, nije samo ovao). Sto se naravno onda preljeva na losije kadrove u nizem skolstvu i jos gluplje buduce studente itd.

Da ne govorimo o nekim mentorskim idejama za koje bi trebalo biti barem dvostruko predavaca u odnosu na broj studenata nego je sada slucaj, a jos se smajnjuje mogucnost zaposljavanja i opterecuje profesorski kadar sa sve vise administracije isl...

Sve u svemu tipicno ofrlje provedena reforma za koju u startu nije bilo uvjeta.
Beljki is offline  
Old 27.01.2016., 18:28   #62
Pa ne znam kako je u društvenim znanostima, no u tehničkima nema previše popuštanja. Tehničko sveučilište u Danskoj iltiga famozni DTU, Tehničko sveučilište Munchen(TUM), Politehničko sveučilište Torino i svi ostali imaju jednake kriterije za prolazak svima. I nude nastavu na engleskom jeziku. Pa tko uspije, uspije, a tko ne ide nekamo drugdje.

Jasno da možda programi nisu usklađeni ali ako već imaš neko dobro predznanje i ako si neki predmet ovdje položio, odeš do profesora i to mu priopćiš. On će te tražiti izvod programa koji si polagao koji tražiš od našeg fakulteta gdje si to polagao i odneseš mu ga. Onda o tom profesoru tamo ovisi hoće li ti priznati predmet ili ne da ga ne slušaš 2 puta.

Indija i Europa su 2 potpuno različite filozofije shvaćanja samoga života, a kamoli školovanja.

ECTS bodovanje i mobilnost studiranja je svakako pozitivna stvar EU-a. A diploma za gotovo bilo kakav posao danas je jednostavno must. Da li je to dobro ili loše to je za raspravu.
saurs is offline  
Old 27.01.2016., 18:43   #63
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Bolonja je politicki uvedena protiv misljenja struke. Tada su ju odrzali i studenti protiv misljenja nastavnog kadra jer im se cinilo da ce im bit lakse i bolje. ame visokoskolske ustanove su odpocetka bile skepticne.

Ova reforma dolazi od struke, uz aktivnu sruadnju podrsku profesora i obrazovnih institucija.

Uz to jedina je kurikularna reforma koju smo ikada uopce imali, nema se sa cime usporedjivati.
Nažalost, od bolonje ništa nismo naučili i opet vjerujemo novim reformama
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Old 27.01.2016., 19:04   #64
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Nažalost, od bolonje ništa nismo naučili i opet vjerujemo novim reformama
Ja mislim da jesmo nesto naucili. U Bolonju bas i nije struka vjerovala, u ovo vjeruje barem kao ocito ozbiljno odradjen, pripreljen i suvisao projekt. I kako rekoh ovo je prva kurikularna reforma ikad, pa se niti nema na sto proslo pozivati.
Beljki is offline  
Old 27.01.2016., 19:23   #65
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
"stručnjaci"(čitaj: gomila mediokriteta sa egom veličine delta kvadranta bez ikakvog pokrića)
Hahahaha
Knosos is offline  
Old 27.01.2016., 23:06   #66
Našim školama prvo treba nova uprava, koja će srediti troškove škola.

Škole bi se trebale financirati prema modelu školarina po svakom učeniku. One škole, koje imaju premalo učenika bi trebao likvidirati.

Brojni kadrovi u školama bi trebali biti srezani na razumnu mjeru financiranja, gdje bi se preostalima dignule plaće. Škole bi same trebale određivati visinu plaća uključujući i dodatnu edukaciju i profesionalizaciju školskih kadrova.

Nastavne materijale bi trebale nabavljati i financirati škole, što bi značilo raskidanje veza sa izdavačkim kartelima i uvođenje konkurencije sa niskim cijenama. Roditeljima bi ušteda bila ogromna.

Od 5. razreda na dalje, nastavni materijali bi trebali biti online. Dopunske literature u knjižnici za one koji žele znati više.

U svim srednjim školama bi trebali uvesti nove kolegije tipa ekonomija, pravo i politika. Da mene pitate, uveo bih i informatiku od srednje tek, jer ovo je sadizam.

Trebale bi se uvesti i slobodne aktivnosti u srednjoj školi tipa sport, teretana, pjevanje, sviranje, plesanje, crtanje, učenje jezika itd.

E sada ću morati malo prostačiti i glumiti seljačinu. Neću biti previše vulgaran, obećavam.

Jebote, ja koji sam amater napravio bih 100x više od ovih profesionalaca. Jebali vas kurikulumi sve skupa tamo. Nemate pojma o ničemu. A kadrovi po školama su katastrofa. Em ih je previše, em su nedovoljno stručni za neku razumnu procjenu, em ne znaju što žele. Za njih je stalo vrijeme još 1995. godine. Sere mi se više na kadrove koji se skrivaju pod skutima sndikata, a onda se žale na nepravdu. Odite svi u neku materinu tamo. Neću praviti djecu zbog vas, žali Bože djece u našim školama. I moja pokojna baba zna više od jednog profesora u školi. Ma ke u školi? Zna više i od ovih na faksu. Svi ste vi jedni sadisti i mazohisti. To se čak i rimuje.

Toliko od mene.
klokanovac is offline  
Old 27.01.2016., 23:29   #67
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ja mislim da jesmo nesto naucili. U Bolonju bas i nije struka vjerovala, u ovo vjeruje barem kao ocito ozbiljno odradjen, pripreljen i suvisao projekt. I kako rekoh ovo je prva kurikularna reforma ikad, pa se niti nema na sto proslo pozivati.
Ma daj. Bolonja je uspjela jedino u privatnim ustanovama. A kurikularne reforme isto možeš objesiti mačku o rep, kada nemaš ljude koji znaju procjeniti što će tu biti dobro a što loše. Uz loše škole i kadrove po njima jednostavno ne možeš očekivati ništa bolje, dok god sustav grca u besparici. Još ćemo morati donirati novce za školu, samo da ne propadne.
klokanovac is offline  
Old 28.01.2016., 00:19   #68
Uska specijalizacija - fah idioti

Trebalo bi u gimnazije uvesti nove predmete tipa retorika, dijalektika, astronomija, grčki i latinski sve četiri godine, pravna znanost, šah, mačevanje, itd.

Ubaciti još par fakultativnih za one željne znanja, u učionicama amfiteatralno posložene klupe u odnosu na profesora i sl.
Knosos is offline  
Old 28.01.2016., 15:14   #69
HTV3 28.01.2016. 21:07

Treći element: Reforma školstva

Epizoda (naslov): REFORMA ŠKOLSTVA

U veljači 2015. godine pokrenuta je velika reforma osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja. U njoj je dosad sudjelovalo više od 400 stručnjaka koji su upravo završili prijedloge izmjena u školskom sustavu i poslali ih na javnu raspravu. U tu raspravu uključuje se i Treći element u kojem ugošćujemo dr. sc. Borisa Jokića, voditelja cjelovite kurikularne reforme, i akademika Vladimira Paara, dugogodišnjeg edukatora i sudionika u dosadašnjim školskim reformama.
O stanju u školstvu i novoj reformi za Treći element govore i akademici Stanko Popović i Mislav Ježić, članice stručnih skupina Anica Hrlec (fizika), Tajana Preočanin (kemija) i Žaklin Lukša (biologija) te učenici Gimnazije Josipa Slavenskog iz Čakovca.
__________________
Awakening
manchild is offline  
Old 28.01.2016., 19:24   #70
Pitam se nije li "Bolognom" cilj ostignut:

hrvatska sveučilišta nikad lošije nisu bila rangirana na listama najboljih sveučilišta.

Očekujem da bi moguća privatizacija dokrajčila i takav umanjen ugled.

A možda samo lošije obrazovani - nezadovoljni najviše provode ovakve reforme? Teška je bila torba za nositi.

Hoće li biti bolje?
zzpotpora is offline  
Old 28.01.2016., 20:14   #71
Bila bi jednako loša da Bolonja i nije uvedena. Jednostavno sada smo među jakim igračima pa se bolje vidi gdje smo zaista. I tu se vidi tko kako stoji i koliko vrijedi. Nema izgovora. Nemaš novca za znanost? Tvoj problem. Imaš zaposlene nestručne mediokritete i pojedince sklone korupciji i nepotizmu? Tvoj problem. Krade se državni novac na svim razinama pa i u obrazovnim institucijama? Tvoj problem. Ne možeš i ne želiš ništa poduzeti po tom pitanju? To je itekako samo tvoj problem.

Bolonja sa svim tim nema ništa.
saurs is offline  
Old 28.01.2016., 22:27   #72
Quote:
Bobo Mesar kaže: Pogledaj post
Radna verzija novog kurikuluma za informatiku izgleda dobro:

http://www.index.hr/vijesti/clanak/o...ka/870148.aspx

Nisam morao ići dalje od naslovnice kurikuluma za Informatiku i članova radne skupine da se složim (posebice član iz V. gimnazije). Ako su takvi fakat top nastavnici u radnim skupinama za sva područja onda bi rezultat trebao biti vrhunski.

...no, krenuo sam dalje čitati - nakon standardnog tralalala tekstu o informatici dođe na konkretizaciju koje vještine je cilj izučiti kroz predmet:
● prikazivanje informacija kroz apstrakcije
● logičko povezivanje i analizu podataka
● automatizaciju rješenja uporabom algoritamskog razmišljanja
● prepoznavanje, analizu i primjenu mogućih rješenja u cilju postizanja
učinkovitog rezultata vodeći računa o dostupnim resursima
● formuliranje problema na način primjeren za uporabu računala i računalnih
alata
● generalizaciju procesa rješavanja problema primjenjivog na čitav niz sličnih
problema.

Mislim, apstrakcija, analiza, automatizacija, optimizacija, formulacija i generalizacija jasno definirane i jasno i glasno postavljene kao temeljne vještine?

I tako ide dalje sve do kraja... sve apsolutno točno postavljeno i definirano, ako se zna terminologija vrlo jasno se vidi da su autori stručni u području i ispravno razmišljaju; sve ono što bi čovjek htio ovako iz glave u tom programu sustavno, stručno i sistematično napisano i raspisano i još te uhvate svako malo sa odličnom idejom/doprinosom koji ti uopće ne pada na pamet...

OK, prodano, kurikularna reforma mi je upravo postala litmus-test za hrvatsku politiku. Mornaru sve upitno je oprošteno zbog toga što je stvari postavio ovako kako je, a ako itko od ovih novih pokuša ugasiti reformu ili aktivno usere implementaciju bilježim njih ponaosob i sve stranke kao one za koje se nikad, ni pod kojim uvjetima više ne glasa.

Mislim, wow, sretan sam i osjećam se inspirirano jer sam pročitao jedan birokratski tekst...
Dvic is offline  
Old 29.01.2016., 00:00   #73
zasto se Paar tolko uznemiruje kad ce ionako ledeno doba prije reformi
Beljki is offline  
Old 29.01.2016., 10:16   #74
Paar je već odavno iz ledenog doba, kamenog ili brončanog, i daje mu se previše prostora u raspravi. Makar neka i on kaže svoje. Bio mi je dosadan još na faksu. Bologna je propala i potrebna je ozbiljna rasprava o reformi koja neće ciljati samo na ljude iz sustava, nego i na sve građane. Zamisli da imaš raspravu, iz položaja direktora, sa svojim zaposlenicima. Kako bi to izgledalo u autoritarnim kulturama kao što je naša? Da, šefe, jeste šefe, imate pravo šefe, kako ste to dobro smislili šefe. To nije u redu. Potrebna je rasprava gdje će malo uskakati trolovi Markić-ke, malo zadrigli antifašisti s članskim iskaznicama SK, malo krivotvoritelji diploma, malo disidenti tog sistema ili nekakvi valdorfci, i drugi koje je ovaj sadašni sistem na razne načine marginalizirao. To je stvarno deliberacija i demokratska rasprava o reformi školstva, a ne apologija sistema.
Papapapagenije is offline  
Old 29.01.2016., 11:54   #75
Reforma se ne tice visokog obrazovanja pa time niti Bolnje, samo pd predskolskog odgoja do srednje iako je prtpostavka da ce se sveucilista morati (i uglanom zeljeti jer i sama imaju iste zamjerke na nize skolovanje i konstantno opadanje kvalitete "ulaznog materijala" ) automatski eventualno prilagoditi, no samim reformama nisu obuhvacena, ona su ipak neka malo drugacija prica.

Kaze mi tu jedan fakultetski profa da su u njegovoj struci najcjenjeniji i najbolji (i po njegovom misljenju i nekom opem konsenzusu) znanstvenici i akademici napravili apsolutno najgore skolske udzbenike. Daje ih nekada studentima, cak i u nekim znanstvenim radovima se mogu koristit, ali za srednjoskolce potpuno neprilagodjeni, previse detaljni, previse se bave stvarima iznad njihovih ogucnosti, preopsirni, previse terminoloski komplicirani i previse sebe-centricni u smislu da se previse uzivljavaju u vlastit struku i interese i ne mogu postaviti u kozu srednjoskolca i njegovih kapaiteta, vremena itd. Kada bi se njihove zelje slusale ne bi 20 godina srednje bilo dosta Stoga su oni dobri kao suradnici koji mogu uputiti na trendove razvoja u znanosti, ali zadnju rijec sto se skole tice ipak trebaju imati predavaci tih predmeta u skolama i strucnjaci pedagoskog profila koji se bave samim procesima ucenja (pedagozi, psiholozi).

I naravno kao sto se vidi na Paarovom primjeru svakom je njegova struka jedina bitna i trebalo bi svaki dan imat jedno 6 sati istie

A zovu ga jer se odaziva i jer glasno govori o svemu, sto nije uvijek slucaj sa akademskom zajednicom. Makar mi je pomalo cudno da su ga prirodnjaci zvali posto su obicno bas oni nakriticniji spram njegovih izjava i nastupa zadnjih godina.

Nisam medjutim siguran da nista od toga sto je iznio kao kritiku nije tocno. Vjerojatno stvari dosta subjektivno interpretira, no ne bi me zacudilo da su neki ukljuceni u proces namjerno stavljali prepreke ukljucivanju nekih strucnjaka, mozda posebno bas HZZU-a koji nema bas tako dobru reputaciju u znanstvenim krugovima zbog odredjenog klikaskog, neradnickog, ideoloski jako profiliranog i lobistickog obrasca ponasanja koji se pripisuje barem dobrom djelu iste. U svakom slucaju takve navode treba provjerit. Bez obzira na sve ako se zeli to prvest treba maksimalni konsenzus i ukljucivanje svih. Ako se moglo i sa crkvom razgovarat treba i sa akademijom (makara bi mozda neki likovi poput Paara tu mozda pokusavali izdominirat i nametnut se cijelom procesu pa je u tom smislu potencijalno problematicnije).

Zadnje uređivanje Beljki : 29.01.2016. at 12:12.
Beljki is offline  
Old 29.01.2016., 18:42   #76
Quote:
Knosos kaže: Pogledaj post
Uska specijalizacija - fah idioti

Trebalo bi u gimnazije uvesti nove predmete tipa retorika, dijalektika, astronomija, grčki i latinski sve četiri godine, pravna znanost, šah, mačevanje, itd.

Ubaciti još par fakultativnih za one željne znanja, u učionicama amfiteatralno posložene klupe u odnosu na profesora i sl.
To su jako dobri i korisni predmeti-ako živiš u staroj Grčkoj, u današnjem svijetu su nepotrebni.

Ameri su fah-idioti, zato su tu gdje jesu, a ne kao mi široko obrazovani. Je li cilj ljude naučiti nečemu korisnome ili stvaramo osobe koje su dobre jedino za kvizove?
JohnDoe-25 is offline  
Old 29.01.2016., 19:41   #77
Quote:
Dvic kaže: Pogledaj post
Nisam morao ići dalje od naslovnice kurikuluma za Informatiku i članova radne skupine da se složim (posebice član iz V. gimnazije). Ako su takvi fakat top nastavnici u radnim skupinama za sva područja onda bi rezultat trebao biti vrhunski.

...no, krenuo sam dalje čitati - nakon standardnog tralalala tekstu o informatici dođe na konkretizaciju koje vještine je cilj izučiti kroz predmet:
● prikazivanje informacija kroz apstrakcije
● logičko povezivanje i analizu podataka
● automatizaciju rješenja uporabom algoritamskog razmišljanja
● prepoznavanje, analizu i primjenu mogućih rješenja u cilju postizanja
učinkovitog rezultata vodeći računa o dostupnim resursima
● formuliranje problema na način primjeren za uporabu računala i računalnih
alata
● generalizaciju procesa rješavanja problema primjenjivog na čitav niz sličnih
problema.

Mislim, apstrakcija, analiza, automatizacija, optimizacija, formulacija i generalizacija jasno definirane i jasno i glasno postavljene kao temeljne vještine?

I tako ide dalje sve do kraja... sve apsolutno točno postavljeno i definirano, ako se zna terminologija vrlo jasno se vidi da su autori stručni u području i ispravno razmišljaju; sve ono što bi čovjek htio ovako iz glave u tom programu sustavno, stručno i sistematično napisano i raspisano i još te uhvate svako malo sa odličnom idejom/doprinosom koji ti uopće ne pada na pamet...

OK, prodano, kurikularna reforma mi je upravo postala litmus-test za hrvatsku politiku. Mornaru sve upitno je oprošteno zbog toga što je stvari postavio ovako kako je, a ako itko od ovih novih pokuša ugasiti reformu ili aktivno usere implementaciju bilježim njih ponaosob i sve stranke kao one za koje se nikad, ni pod kojim uvjetima više ne glasa.

Mislim, wow, sretan sam i osjećam se inspirirano jer sam pročitao jedan birokratski tekst...
izgleda ko ogroman djumbus....

Ucenik raspoznaje programe i njihovu primjernu,ucenik prihvaca sugestije kako pravilno sjediti itd....ucenik ovo ucenik ono...

Bilo bi logicnije da se ucenika tjera da radi uzastopno i ponavlja uzastopno istu radnju da stekne naviku a ne da uci o programima i internet bontonu nego da ih primjenjuje uzastopno.

Oni koji imaju komp doma (ogromna vecina) ionako znaju saznat ce o svemu tome kroz dogledno vrijeme.Oni koji nemaju tesko da ce i koristit ikada.. tuzno ali realno. Tako da do 5-6 razreda ovaj dio informatike je bar izgleda nepotrebno. (koliko vidim po ovom kurikulumu)





Nakon toga bi trebalo pocet u 5 razredu sa stvarnim osnovama o hardware-u,software-u i slicno i osnovno programiranja.

Cilj bi trebao biti mozda povecat koncentraciju da djeca rade stvari koje vole inace ali na racunalu ili bolje stvari u kojima su dobre...Naravno plus osnove hardware-a,softwer-a,programiranja...

Ustvari ta nekakva interdisciplinarna kultura trebala bi se forsirat.. od pisanja zadacnica,referata do crtanja na kompjuteru...
__________________
-kriminalac u usponu-
Praznih Ruku is offline  
Old 29.01.2016., 20:39   #78
Evo gledao sam i ja emisiju.. vidim da i dalje se problemi vrte oko STEM-a... (Tj biologija,fizika,matematika...) tj majki svih ostalih predmeta.

Tj problem je kolko toga treba tj ne treba... kolka bi satnica trebala.. da li bi se trebalo spajat....



Predmeti tipa likovni ,tjelesni,strani jezici po meni se rade totalno krivo.

Tjelesni
Dijete bi vec u mladjoj dobi (1-6 razred) trebalo radit gimnastiku jer vec znamo i mi (koji nismo struka) da je to doba najpogodnije za to.Kad kazem radit gimnastiku mislim na pravu gimnastiku.. da djete je u mogcunosti napravit spagu,stoj na rukama i slicno do kraja 6 razreda...

Trcanje svaki tjelesni.. Vjezbe sa tezinom tjela.. norme za iste.. prica se o debeloj naciji a sa ovakvom satnicom tjelesnog klinci bi mogli izgledat ko spartanci nakon kraja srednje skole vec.

Osnovne sportova.. bilo bi poprilicno normalno da dijete na tjelesnom nauci osnove svakog sporta.. ne mislim na pravila vec na drzanje lopte,kordinaciju,pravilno izbacivanje i slicno,sporta po njihovom izboru...Pustit djecu da samo trce i igraju nogomet isto nema smisla jer to mogu svaki dan kad pozele.

Likovni.
Ako netko izadje nakon 8 godina a da i dalje crta crtica vertikalno i cetri crte na nju kao ruge i noge. Ocito nesto ne valja.. Ono forsiranje kolaza,gline,vodenih bojica (i ostale opreme koja kosta ko suho zlato zajedno) je nebuloza.. dovoljno bi bilo da uspiju djete nauciti da crta.Ali stvarno crta.

Strani jezici
Svaki strani jezik je lakse naucit dok si mladji.. Uopce nebi se trebalo forsirat pisanje stranog jezika nego prvo razumjevanje.. Naucit dijete osnovne rijeci i rijeci po njegovom izboru."tjerat" ga da slusa taj isti jezik u temi koju on voli.Bolje bi bilo da gledaju crtice,utakmice,serije u tom jeziku do 4-5-6 razreda recimo.Forsiranje da djete pamti kako se pise neki strani jezik dok ga ne razumije je isto jednostavno pretesko.
Pa od rodjenja slusamo materinji jezik a tek onda ucimo ga pisat i citat.. a ovdje se to radi paralaleno jer kao moze se.

Ostali predmeti..

Slazem se da neke stvari definitivno treba izbacit iz tih predmeta.. treba svaki dio pribliziti stvarnom zivotu (narocito matematiku)...
(Svi se sjecaju zadataka sa vlakovima.. ne samo zato jer su nam bili teski nego zato jer usko vezano uz nesto sta poznajemo.)

Svaki predmet bi se trebao ponavljat... Ponavljat skoro sve iz proslog razreda (temeljno gradivo) i onda ucit novo).. Ponavljat svake uzastopne godine prijasnje gradivo.

Kolko god glupo zvuci bolje zvuci nego da imas odrasle osobe koje se ne sjecaju sta su ucili i zasto su ucili to..

Ovo je sta se tice osnovne skole...
__________________
-kriminalac u usponu-
Praznih Ruku is offline  
Old 29.01.2016., 20:51   #79
Sto se tice srednje skole..

Problem je i obrazovni program.. kome dati sta da uci i kolko jer utjece na izbor faks i njegovu pripremu.Zasto tjerat nekog da uci masu fizike recimo ako je odlucio totalno nevezan faks upisati.. Satnica.. problem prakse u strukovnim skolama koje je kriminalno.. ne mozes ucit struku bez praksa.Isto ko strani jezik,treba prvo razumjeti osnove a tek onda uciti dodatno o tome.A osnova razumjevanje je praksa...

Totalni djumbus od skolstva...

Postavlja se i pitanje cak i da se uvede sve ovo kako tjerat profesora da rade to tj primjenjuju.Slazem se da bi trebalo uvest malu maturu..I na temelju male mature i velike mature radit analizu ucenika i profesora.Ciji ucenici dobri i izvrsni ide mrkva.Ciji ucenici losi ide prvo provjera uvjete u kojima se taj predmet odvija i ako zadovoljavaju ide batina.

Mrkva bonusi novcani.. batina u najgorem slucaju smjena.
__________________
-kriminalac u usponu-
Praznih Ruku is offline  
Old 29.01.2016., 20:55   #80
Uvodjenje skole poslje skole.. nema domace zadace nego da se ta ista radi u skoli.

Uvodjenje ljetne skole za problematicne ucenike i one koji zaostaju.
__________________
-kriminalac u usponu-
Praznih Ruku is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:32.