Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2017., 19:55   #101
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Dobro, ali pravaške provinijencije jesi, što je naravno legitimno i pluralistički.
Nisam. Samo stavljam činjenice ispred ideologije pa kome pravo kome krivo.

Zadnje uređivanje Liudewitus : 17.07.2017. at 20:09.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 08:20   #102
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Solunci? Jesu li Solunce naseljavali medju Hrvate? Kazi mi koliko njih je dobilo imovinu po Zagorju, Varazdinu, Splitu, itd. A i da jesu, u cemu je problem, gadis se nesto Solunaca?

Kolonizacija? Pa kolonizacija se upravo radila iz uglavnom srpskih etnickih sredina (tzv srca drzave, kako su to videli ondasnji vlastodrsci), iz Hercegovine, Like, Bosanske Krajine itd, i to na Kosovo, u Makedoniju i u Vojvodinu.

Agrarna reforma? Njome su najvise bili pogodjeni bosanski muslimani i Albanci sa Kosova, tacnije njihov vladajuci sloj, opet ja ne znam ni za jedan ustanak bosanskih muslimana u kraljevini, ni za jedan otvoreni sukob.

Politicki teror? Sama drzava je jedan ogroman mehanizam prinude, tako je otkad je sveta i veka, porezi, dazbine, kazne, nista se to nije razlikovalo u Dalmaciji, u Sumadiji, u Bosni i u Zagorju.
Za početak mogao bi pročitati koji znanstveni rad o toj problematici (npr. Kolonizacija u Hrvatskoj 1919 —1941. godine Z. Šimončić-Bobetko,Institut za suvremenu povijest, Zagreb, SFRJ UDK 325.1(497.13)»1919—1941«)

Evo ti jedan citat iz tog rada:

"Odluka vlade od 8. rujna 1919. godine dovela je do još većeg pritiska na ionako nedovoljan agrarni fond i isključila ostale kategorije agrarnih subjekata od dodjele zemlje. Takva raspodjela zemlje dovela je do nezadovoljstva domaćeg seljaštva, naročito siromašnijih i bezemljaša a i
onih, koji su prije sezonski radili na veleposjedu. Oni su mislili da od veleposjeda oduzeta zemlja pripada njima, a ne mogu je dobiti zbog
dobrovoljaca i ostalih kategorija kolonista. Bila je to borba domaćih protiv stranaca, što je sociološki shvatljivo za agrarne sredine, gdje stranac
nije bio dobro došao. Pri tome je bio važan i nacionalni moment, jer je dobrovoljački element bio pretežno srpski."

A da ne misliš da je sve išlo na Kosovo i Makedoniju:

SLAVONIJA 1921. GODINE — RASPOLOŽIVA ZEMLJA ZA KOLONIZACIJU*
općina površina (jutra)
1. Darda 4.282
2. Donji Miholjac 5.675
3. Đakovo 1.000
4. Našice 6.221
5. Osijek 9.500
6. Slatina 8.052
7. Valpovo 1.411
8. Virovitica 7.822

AH, Fond Agrarne direkcije u Zagrebu, kut. 97, br. 5310/1921.

I za kraj, da ne duljim:

"Vukovarsko vlastelinstvo grofa Eltza podnijelo je, uz ono grofova Jankovića,
najveći teret kolonizacije. Dobrovoljci i drugi kolonisti dobili su na tom posjedu 18.705 jutara zemlje, odnosno 78,9% oduzete zemlje razdijeljeno je kolonistima na području Komisije za likvidaciju agrarne reforme u Vukovaru. Kolonizacija se tu počela provoditi već u proljeće 1919. godine. Bilo je to jedno od najvažnijih kolonizacionih područja u Hrvatskoj. Na tom veleposjedu osnovano je 12 kolonija: Ada , Velika Mlaka, Vukova r predgrađe, Gaboš, Gornjak, Ivanci, Klisa Lipovača, Ludvinci, Lužac, Palača, Silaš."

Čiji to državni mehanizam prisile lupa ljude čekićem po glavi?
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 09:25   #103
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Za početak mogao bi pročitati koji znanstveni rad o toj problematici (npr. Kolonizacija u Hrvatskoj 1919 —1941. godine Z. Šimončić-Bobetko,Institut za suvremenu povijest, Zagreb, SFRJ UDK 325.1(497.13)»1919—1941«)

Evo ti jedan citat iz tog rada:

"Odluka vlade od 8. rujna 1919. godine dovela je do još većeg pritiska na ionako nedovoljan agrarni fond i isključila ostale kategorije agrarnih subjekata od dodjele zemlje. Takva raspodjela zemlje dovela je do nezadovoljstva domaćeg seljaštva, naročito siromašnijih i bezemljaša a i
onih, koji su prije sezonski radili na veleposjedu. Oni su mislili da od veleposjeda oduzeta zemlja pripada njima, a ne mogu je dobiti zbog
dobrovoljaca i ostalih kategorija kolonista. Bila je to borba domaćih protiv stranaca, što je sociološki shvatljivo za agrarne sredine, gdje stranac
nije bio dobro došao. Pri tome je bio važan i nacionalni moment, jer je dobrovoljački element bio pretežno srpski."

A da ne misliš da je sve išlo na Kosovo i Makedoniju:

SLAVONIJA 1921. GODINE — RASPOLOŽIVA ZEMLJA ZA KOLONIZACIJU*
općina površina (jutra)
1. Darda 4.282
2. Donji Miholjac 5.675
3. Đakovo 1.000
4. Našice 6.221
5. Osijek 9.500
6. Slatina 8.052
7. Valpovo 1.411
8. Virovitica 7.822

AH, Fond Agrarne direkcije u Zagrebu, kut. 97, br. 5310/1921.

I za kraj, da ne duljim:

"Vukovarsko vlastelinstvo grofa Eltza podnijelo je, uz ono grofova Jankovića,
najveći teret kolonizacije. Dobrovoljci i drugi kolonisti dobili su na tom posjedu 18.705 jutara zemlje, odnosno 78,9% oduzete zemlje razdijeljeno je kolonistima na području Komisije za likvidaciju agrarne reforme u Vukovaru. Kolonizacija se tu počela provoditi već u proljeće 1919. godine. Bilo je to jedno od najvažnijih kolonizacionih područja u Hrvatskoj. Na tom veleposjedu osnovano je 12 kolonija: Ada , Velika Mlaka, Vukova r predgrađe, Gaboš, Gornjak, Ivanci, Klisa Lipovača, Ludvinci, Lužac, Palača, Silaš."

Čiji to državni mehanizam prisile lupa ljude čekićem po glavi?
Dakle ovako, bogatstvo grofova, barona i ostalih je moralo da bude svedeno na razumnu meru, da li je to tebi normalno ili ne? Meni jeste, isto kao sto je Crkvi, tj. crkvama bila oduzimana zemlja.
U toj podeli prednost su imali oni naklonjeni rezimu, tako je svuda. Ja ovde nigde ne vidim niti znam za slucaj d aje neki Sumadinac dobio zemlju u Slavoniji ili Zagorju za ucesce u ratu, a o kojim to strancima ovaj pise, to samo on zna.

Ali ovo su svakako nekakve uopstene brojke, nista konkretno. Evo ti sada malo konkretnoga, da li si cuo za izvesnog Marka Natlacena?

Taj ti je 1914. spevao popularne stihove Srbe na vrbe.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Srbe_na_vrbe

E vidis, taj Natlacen je posle rata trpeo toliko tlacenje da je bio postavljen za bana Dravske banovine, nema direktne veze sa Hrvatima, osim sto su stihovi postali popularni medju njima, ali dovoljno govori o tome kakva je bila ta srpska "strahovlada".

Hoces jos?
Oficirima bivse K&K vojske, hrvatskog porekla, koji su sluzili u toj vojsci, borili se protiv Srbije i cak isticali u zlocinima ne d anije hvalila ni dlaka s glave, nego su i zadrzali cinove koje su imali, mnogi cak i napredovali u kraljevoj vojsci.
Pade mi na pamet Slavko Kvaternik, koji je bio oficir kraljeve vojske i kao takav otisao i u penziju.

A mnogi oficiri srpskog porekla koji su zgurali rat bili su ostlai na ulici.

Eto takva je bila ta srpska strahovlada.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 12:36   #104
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Dakle ovako, bogatstvo grofova, barona i ostalih je moralo da bude svedeno na razumnu meru, da li je to tebi normalno ili ne? Meni jeste, isto kao sto je Crkvi, tj. crkvama bila oduzimana zemlja.
U toj podeli prednost su imali oni naklonjeni rezimu, tako je svuda. Ja ovde nigde ne vidim niti znam za slucaj d aje neki Sumadinac dobio zemlju u Slavoniji ili Zagorju za ucesce u ratu, a o kojim to strancima ovaj pise, to samo on zna.

Ali ovo su svakako nekakve uopstene brojke, nista konkretno. Evo ti sada malo konkretnoga, da li si cuo za izvesnog Marka Natlacena?

Taj ti je 1914. spevao popularne stihove Srbe na vrbe.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Srbe_na_vrbe

E vidis, taj Natlacen je posle rata trpeo toliko tlacenje da je bio postavljen za bana Dravske banovine, nema direktne veze sa Hrvatima, osim sto su stihovi postali popularni medju njima, ali dovoljno govori o tome kakva je bila ta srpska "strahovlada".

Hoces jos?
Oficirima bivse K&K vojske, hrvatskog porekla, koji su sluzili u toj vojsci, borili se protiv Srbije i cak isticali u zlocinima ne d anije hvalila ni dlaka s glave, nego su i zadrzali cinove koje su imali, mnogi cak i napredovali u kraljevoj vojsci.
Pade mi na pamet Slavko Kvaternik, koji je bio oficir kraljeve vojske i kao takav otisao i u penziju.

A mnogi oficiri srpskog porekla koji su zgurali rat bili su ostlai na ulici.

Eto takva je bila ta srpska strahovlada.
Znači tamnica naroda nije bila tako crna, dapače, prava kamilica i rasadište bratstva i jedinstva, zemlja robinhudija u kojoj se uzimalo privatno da bi se kupovali glasovi što je odlika svi uređenih država. Nije se davala zemlja onima koji su ju obrađivali već dođošima. To što ti ne znaš ni jedan slučaj šumadinca u Parizu govori samo o tvom neznanju a ne o stanju stvari.
Natlačena su postavili za bana jer drugačije nisu mogli. pokušali su oni i sa interniranjem u Hercegovinu (nisu imali Sibir) i koječim drugim ali, svaka im čast, nisu ga ubili kao Radića i drugove. Kvaternik stariji se borio na Soči i otjerao Mađare iz Međimurja, što bi reklo, povećao zemlju kojom svinjari gospodare a nije na njih pucao pa su mu platili.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 12:50   #105
Pogledao sam popis stanovnistva u nekim opcinama istocne Slavenije gdje se nalaze gorepomenuta sela, kao ovdje na pr.

Ne vidim bas puno potomaka "oficira bivse K&K vojske, hrvatskog porekla". Sorry.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 13:21   #106
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Znači tamnica naroda nije bila tako crna, dapače, prava kamilica i rasadište bratstva i jedinstva, zemlja robinhudija u kojoj se uzimalo privatno da bi se kupovali glasovi što je odlika svi uređenih država. Nije se davala zemlja onima koji su ju obrađivali već dođošima. To što ti ne znaš ni jedan slučaj šumadinca u Parizu govori samo o tvom neznanju a ne o stanju stvari.
Natlačena su postavili za bana jer drugačije nisu mogli. pokušali su oni i sa interniranjem u Hercegovinu (nisu imali Sibir) i koječim drugim ali, svaka im čast, nisu ga ubili kao Radića i drugove. Kvaternik stariji se borio na Soči i otjerao Mađare iz Međimurja, što bi reklo, povećao zemlju kojom svinjari gospodare a nije na njih pucao pa su mu platili.
Kojim to dodjosima, gde su ta dodjoska sela po Slavoniji, Zagorju? Po Vojvodini ih ima poprilicno, a reci mi jedno dodjosko selo tamo.
I reci mi gde su to Sumadinci kolonizovali hrvatski etnicki prostor.

Nisu mogli drugacije nego da Natlacena bas za bana ustolice. E svaka ti cast, bas ti je logika, posto ga nisu mogli u Hercegovinu, onda daj za bana.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 13:22   #107
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Pogledao sam popis stanovnistva u nekim opcinama istocne Slavenije gdje se nalaze gorepomenuta sela, kao ovdje na pr.

Ne vidim bas puno potomaka "oficira bivse K&K vojske, hrvatskog porekla". Sorry.
Ma ove su Turci naseljavali kad su osvajali Evropu.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 13:33   #108
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Kojim to dodjosima, gde su ta dodjoska sela po Slavoniji, Zagorju? Po Vojvodini ih ima poprilicno, a reci mi jedno dodjosko selo tamo.
I reci mi gde su to Sumadinci kolonizovali hrvatski etnicki prostor.

Nisu mogli drugacije nego da Natlacena bas za bana ustolice. E svaka ti cast, bas ti je logika, posto ga nisu mogli u Hercegovinu, onda daj za bana.
S obzirom na teže shvaćanje pročitanog ponavljam tekst uz dodatno mastiljanje imena.

Vukovarsko vlastelinstvo grofa Eltza podnijelo je, uz ono grofova Jankovića,
najveći teret kolonizacije. Dobrovoljci i drugi kolonisti dobili su na tom posjedu 18.705 jutara zemlje, odnosno 78,9% oduzete zemlje razdijeljeno je kolonistima na području Komisije za likvidaciju agrarne reforme u Vukovaru. Kolonizacija se tu počela provoditi već u proljeće 1919. godine. Bilo je to jedno od najvažnijih kolonizacionih područja u Hrvatskoj. Na tom veleposjedu osnovano je 12 kolonija: Ada , Velika Mlaka, Vukova r predgrađe, Gaboš, Gornjak, Ivanci, Klisa Lipovača, Ludvinci, Lužac, Palača, Silaš."
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 13:58   #109
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
S obzirom na teže shvaćanje pročitanog ponavljam tekst uz dodatno mastiljanje imena.

Vukovarsko vlastelinstvo grofa Eltza podnijelo je, uz ono grofova Jankovića,
najveći teret kolonizacije. Dobrovoljci i drugi kolonisti dobili su na tom posjedu 18.705 jutara zemlje, odnosno 78,9% oduzete zemlje razdijeljeno je kolonistima na području Komisije za likvidaciju agrarne reforme u Vukovaru. Kolonizacija se tu počela provoditi već u proljeće 1919. godine. Bilo je to jedno od najvažnijih kolonizacionih područja u Hrvatskoj. Na tom veleposjedu osnovano je 12 kolonija: Ada , Velika Mlaka, Vukova r predgrađe, Gaboš, Gornjak, Ivanci, Klisa Lipovača, Ludvinci, Lužac, Palača, Silaš."
Odakle su dosli ti kolonisti?
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 16:16   #110
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Odakle su dosli ti kolonisti?
Odkud dosli da dosli ocito da nisu bili "oficiri bivse K&K vojske, hrvatskog porekla".
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 17:29   #111
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Odkud dosli da dosli ocito da nisu bili "oficiri bivse K&K vojske, hrvatskog porekla".
Pa nisu mogli oficiri da rade zemlju kad su svi primljeni u kraljevu vojsku i zadrzali cinove.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 20:18   #112
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Pa nisu mogli oficiri da rade zemlju kad su svi primljeni u kraljevu vojsku i zadrzali cinove.
Pricali smo o kolonizaciji zemlje otetoj od veleposjednika u Hrvatskoj. Ti si taj koji je sugerirao da su i oni kao dobrovoljci dobili zemlju.

Da li sad tvrdis da nisu?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 22:34   #113
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Pricali smo o kolonizaciji zemlje otetoj od veleposjednika u Hrvatskoj. Ti si taj koji je sugerirao da su i oni kao dobrovoljci dobili zemlju.

Da li sad tvrdis da nisu?
Ja sam tvrdio da nije bilo kolonizacije i naseljavanja iz Srbije na etnicki prostor Hrvata, i da nikome u kraljevini tako nesto nije bilo ni na kraj pameti. A nije ni moglo da bude, jer je politika kraljevine bila da se radi o jednom istom narodu i jednom etnickom prostoru, kolonizacije su upravo isle iz tih krajeva, srca drzave, u krajeve gde je domicilan narod, ne znam kako bih ga nazvao, narod SHS plemena bio u manjini, dakle kolonizovala se Vojvodina gde je bilo dosta Madjara i Nemaca, Makedonija gde su rovarile komitske cete podrzane probugarskim elementom i Kosovo gde su vecina bili Albanci.

Politika jednog naroda sa tri plemena je kako vec rekoh bila zvanicna politika kraljevine, politika dva pisma u jednom jeziku, i to se postovalo, mogu se videti ne znam pecati, natpisi na recimo zeleznickim stanicama, onaj ko prica o progonu Hrvata ili je zlonameran ili neinformisan, koliko je gusena hrvatska drzavnost, toliko je guse i ugusena i drzavnost Srbije, a i Crne Gore, to je bila zrtva koju je trebalo podneti radi stvaranja stabilne drzave i za dobrobit buducih generacija.
Posto to nije uspelo, danas imamo ovo sto imamo, neke kvazi drzavice kojima upravljaju pomocnici pomocnika izaslanika iz evropskih centara a svako pametan je vec pobegao sa ovog prostora, da upotrebim tu kovanicu.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 00:20   #114
Nije istina, naseljavanja je bilo.
Npr. u Osječkom kotaru (selima oko grada, ne obuhvaća i sam grad) je kolonaša, Solunaša bilo toliko da je sam kotar dobio srpsku većinu (izbačena su neka hr. sela).
https://www.slideshare.net/tcrisolli...esetom-stoljeu
Pogledaj stranu 5.
Što misliš zašto se sela zovu Novo Obilićevo, Karađorđevo ili Aleksinac?

http://www.academia.edu/3794771/Etno...Colonizations_
Na području Donjeg Miholjca doseljeno jeoko 3375 osoba, uglavnom Srba.
Kotar Đakovo naseljava 1295 Srba i Hrvata. Na području kotareva Naši-ce i Orahovice doselilo se oko 7340 osoba, većinom Hrvata iz Zagorja i Dalmacije koji osnivaju privatnekolonije.
Osječki kotar naseljava približno 3000 osoba, i Srba i Hrvata. Virovitički kotar imao je 1531 ko-lonističku obitelj s približno 7331 osobom, većinom Srbima. Požeški kotar koloniziralo je oko 2900 oso-ba, od kojih su trećina bili Hrvati. Okolicu Vukovara, uglavnom državne agrarne kolonije, naseljava oko8756 osoba, velikom većinom Srbi (Vrbošić, 1997: 320-322; Šimončić-Bobetko, 1997: 413-415). Prema na-vedenim podacima, na području Slavonije s Baranjom i Srijemom naseljeno je u promatranom razdoblju više od 40.000 kolonista, većinom Srba (Šimončić-Bobetko, 1997: 405-406). Viktor Horvat donosi sljede-će podatke o narodnosnoj strukturi kolonista: na zemljišta koja su dodjeljivana u sklopu agrarne reformei gdje su osnivane državne, agrarne kolonije u međuraću bile su naseljene 284 (4,3%) hrvatske obitelji i6354 (95,7%) srpske. Usporedbe radi, od 1919. do 1940. u broju kolonista prema općim uvjetima, u pri-vatnim kolonijama, izvan državne kolonizacije, bile su je 10.373 (90,9%) hrvatske obitelji i 1041 (9,1%)srpska obitelj (Horvat, 1942: 56).

Str. 99.
Ovdje imaš nešto o kolonizaciji Hrvata za NDH;
https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j...zzEjVToG63MzJA
A i ovo je zanimljiv rad;
https://bib.irb.hr/datoteka/446430.Bara_Lajic.pdf
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 13:49   #115
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Nije istina, naseljavanja je bilo.
Npr. u Osječkom kotaru (selima oko grada, ne obuhvaća i sam grad) je kolonaša, Solunaša bilo toliko da je sam kotar dobio srpsku većinu (izbačena su neka hr. sela).
https://www.slideshare.net/tcrisolli...esetom-stoljeu
Pogledaj stranu 5.
Što misliš zašto se sela zovu Novo Obilićevo, Karađorđevo ili Aleksinac?

http://www.academia.edu/3794771/Etno...Colonizations_
Na području Donjeg Miholjca doseljeno jeoko 3375 osoba, uglavnom Srba.
Kotar Đakovo naseljava 1295 Srba i Hrvata. Na području kotareva Naši-ce i Orahovice doselilo se oko 7340 osoba, većinom Hrvata iz Zagorja i Dalmacije koji osnivaju privatnekolonije.
Osječki kotar naseljava približno 3000 osoba, i Srba i Hrvata. Virovitički kotar imao je 1531 ko-lonističku obitelj s približno 7331 osobom, većinom Srbima. Požeški kotar koloniziralo je oko 2900 oso-ba, od kojih su trećina bili Hrvati. Okolicu Vukovara, uglavnom državne agrarne kolonije, naseljava oko8756 osoba, velikom većinom Srbi (Vrbošić, 1997: 320-322; Šimončić-Bobetko, 1997: 413-415). Prema na-vedenim podacima, na području Slavonije s Baranjom i Srijemom naseljeno je u promatranom razdoblju više od 40.000 kolonista, većinom Srba (Šimončić-Bobetko, 1997: 405-406). Viktor Horvat donosi sljede-će podatke o narodnosnoj strukturi kolonista: na zemljišta koja su dodjeljivana u sklopu agrarne reformei gdje su osnivane državne, agrarne kolonije u međuraću bile su naseljene 284 (4,3%) hrvatske obitelji i6354 (95,7%) srpske. Usporedbe radi, od 1919. do 1940. u broju kolonista prema općim uvjetima, u pri-vatnim kolonijama, izvan državne kolonizacije, bile su je 10.373 (90,9%) hrvatske obitelji i 1041 (9,1%)srpska obitelj (Horvat, 1942: 56).

Str. 99.
Ovdje imaš nešto o kolonizaciji Hrvata za NDH;
https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j...zzEjVToG63MzJA
A i ovo je zanimljiv rad;
https://bib.irb.hr/datoteka/446430.Bara_Lajic.pdf
Izvesno je da su feudalci bivali na udaru a njihova zemlja oduzimana i deljena.
Tvrdnja da se zemlja delila tako da se u Slavoniji ili ne znam gde izmeni etnicka struktura na stetu Hrvata je medjutim netacna, pa ovd ei pise da je bilo i Hrvata kolonista, sad to sto ih je bilo manje, ko je to tada brojao?
Zasto se u svemu trazi losa namera, zar razlog jednostavno ne bi mogao da bude taj sto je bilo mnogo vise pravoslavaca koji su bili siromasni i bez zemlje, pa eto neka bude i vise njih koji su bili u dobrovoljcima.
I ne rece niko odakle su dosli ti kolonisti, ali ja mogu sa velikom izvesnoscu da pretpostavim da su dosli iz pasivnih krajeva i sa etnicke medje dva naroda, kakva je to politika koja kvari jednu etnicku granicu da bi uspostavila na drugom mestu drugu?
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 16:01   #116
Pričaš gluposti.
Hrvata u HR je bilo 6-7 puta više od Srba.
Odnos kolonizacije je 19:1.
Ako bi u to uračunao brojnost, to bi značilo da je neki Srbin imao 133 puta veću šansu da dobije nešto nego Hrvat.
(da je kolonizacija samo u okvirima Hrvatske bila, a nije, naseljavani su Srbi sa svih strana).
Da i gledaš cijelu jugu, Srba je otprilike duplo više od Hrvata, opet ne možeš nikako dobiti 95,7%.
Postotak 95,7% je čista etnička kolonizacija...
Omjer 19:1 (zapravo još malo više) ne može biti nikako prirodan.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 19:22   #117
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Pričaš gluposti.
Hrvata u HR je bilo 6-7 puta više od Srba.
Odnos kolonizacije je 19:1.
Ako bi u to uračunao brojnost, to bi značilo da je neki Srbin imao 133 puta veću šansu da dobije nešto nego Hrvat.
(da je kolonizacija samo u okvirima Hrvatske bila, a nije, naseljavani su Srbi sa svih strana).
Da i gledaš cijelu jugu, Srba je otprilike duplo više od Hrvata, opet ne možeš nikako dobiti 95,7%.
Postotak 95,7% je čista etnička kolonizacija...
Omjer 19:1 (zapravo još malo više) ne može biti nikako prirodan.
Pitanje je sta ti racunas za teritoriju Hrvatske tada. I na kraju krajeva gro nedaca koje su se desavale u ta vremena desavale su se Srbima koji su najcesce ostajali goli i bosi i bez imetka, Hrvate su ratovi na Balkanu na pocetku XX veka mnogo manje pogodili. A etnicka kolonizacija par sela, to je smesno, i to iz recimo Like u Slavoniju.

Da su nasi (a to su tada bili i vasi) vlastodrsci tada planirali bilo sta na etnickom principu, vrlo lako bi to odradili, amputirali Hrvatsku u granicama koje bi nama odgovarale, proglasili Srbiju, i to kao drzavu-naciju, onako kako je ustrojen veliki broj drzava u civilizaciji i to bi bilo to, ne bi bilo potrebe ni za kakvim akcijama sa skrivenim ciljevima.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 10:08   #118
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Pitanje je sta ti racunas za teritoriju Hrvatske tada. I na kraju krajeva gro nedaca koje su se desavale u ta vremena desavale su se Srbima koji su najcesce ostajali goli i bosi i bez imetka, Hrvate su ratovi na Balkanu na pocetku XX veka mnogo manje pogodili. A etnicka kolonizacija par sela, to je smesno, i to iz recimo Like u Slavoniju.
40 tisuća ljudi nije par sela.
Hrvatska=Trojedinica.
Odnosno njen dio koji je ušao u kSHS (dakle minus Rijeka, Zadar, Lastovo, Cres, Lošinj...).
Možeš i BiH, ili neke njene djelove eventualno uklopiti, ali je onda drugačiji omjer.
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Da su nasi (a to su tada bili i vasi) vlastodrsci tada planirali bilo sta na etnickom principu, vrlo lako bi to odradili, amputirali Hrvatsku u granicama koje bi nama odgovarale, proglasili Srbiju, i to kao drzavu-naciju, onako kako je ustrojen veliki broj drzava u civilizaciji i to bi bilo to, ne bi bilo potrebe ni za kakvim akcijama sa skrivenim ciljevima.
Nije baš.
Na početku ste ušli s namjerom amputiranja Srijema (negdje do Vukovara), zauzimanjem BiH i podjelom Dalmacije s Italijom i CG (CG ste kasnije aneksirali).
S obzirom kako je ovdje na vlasti bila nesposobna (srpskohrvatska, da se krivo ne razumijemo) klika, oni su pozvali vaše dublje u dSHS, prvo do Šamca, pa do Ilove, pa...
Kako je razgraničenje s Italijom bilo kakvo je bilo, vaš kralj (nakon 15ak godina vlasti, dakle prije smrti) planira amputirati Hrvatsku po liniji Ilova-Una-Krka (ili Cetina),
Što otprilike odgovara liniji podjele Dalmacije s Talijanima, a u BiH se odustalo od Bihaća, dok se u Slavoniji išlo do linije gdje je puštena srpska vojska nakon ww1.
Pogledaj linkove s wiki;
https://hr.wikipedia.org/wiki/Amputacija_Hrvatske
Prečanske Srbe sa malo pitalo oko toga.
Ali unutar takve "Srbije" bi ostala hrvatska Slavonija (s bosanskom Posavinom), te južna (a i komad srednje) Dalmacija s Hercegbosnom (zapadna i srednja Hercegovina te središnja Bosna).
Neki etnički kompromis je pokušan s Banovinom, međutim...
Srbi su tada počeli razmišljati o "Bihaćkoj banovini";
http://www.matica.hr/media/uploads/h...0Slika%203.jpg
A Hrvati su krenuli pucati na NDH.
Inače, trenutne hr. granice jesu slične banovinskim (ako se pribroje mješane i hrvatske županije u BiH);
http://i57.tinypic.com/2qn89l3.jpg
(karta ima grešku, fali Jajce), uz razliku da nedostaje "srednji" Srijem i Posavina, a da su unutra Dvor, DGG i Jajce (i da je malo mijenjana granica u Poneretlju, oko Ravnog, Stoca i Konjica)...
Za ww2 si imao ideju i podjelu Juge oko rijeke Bosne;
http://www.orbus.be/aktua/2010/image...mihajlovic.jpg
Što je kasnije preslikano kao podjela Pavelić-Stojadinović, iako je Pavelić to zanjekao (nema šanse da bi jedan Hrvat dao ikome Dubrovnik...).

Nemaš etničku granicu, pogotovo ne VKK...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 11:17   #119
Vi polazite od pretpostavke da ste imali drzavu, granice, i da ste tako s tom drzavom usli u sastav nove drzave. Cak se pokusalo sa svim teritorijama juznih Slovena u Austro-Ugarskoj, pokuslao se predstaviti kao da im je Zagreb centar.
Ovo oko namere amputiranja Srema, da je zvanicna ideja i politika bila Velika Srbija, ili kako god zvao tu drzavu, ta drzava bi bila i napravljena, i to se ne bi zvalo nikakvom amputacijom vec voljom naroda, Hrvatska ionako nije bila nikakav faktor, cak ni u Austro-Ugarskoj, a kamoli u porazenoj Austro-Ugarskoj.

Neko je imao ideju pravljenja velike drzave od ljudi i naroda koji su ocito srodni, ali koji su vekovima ziveli u razlicitim civilizacijama, i neko je bio spreman da zbog toga pravi komprmis ei pristaje na njih.

To sto je od tog aispalo sta je ispalo, a isplao je sranje, to je druga prica.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 11:29   #120
Inace, etnicka granica se mogla napraviti, tacnije granica gde bi kljucni kriterijum za povlacenje linije bio etnicki.

Nego nisam uopste siguran kada je nastala potpuna diferencijacija izmedju Srba i Hrvata.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:57.