Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2017., 15:19   #21
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ima sako pravo, a ekonomija je pianje matematike prije nego morala. Jednako kao sto unutar zemlje netko ima pravo doci iz Slavonije na more radi posla. To se ne moze promijeniti moraliziranjem niti negativnim propisima (zabranama) vec samo pozitivnima (poticaijima, boljim drustvenim uredjenjem isl).
Postoje li kakve fundamentalne ekonomske razlike izmedju drzave i ovakve unije drzava ?
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 15:22   #22
Quote:
lavko kaže: Pogledaj post
Ako su se Češka i Slovačka mogli oporaviti, zašto ne može Hrvatska.
Te drzave su se najprije rijesile komunistickog mentalnog sklopa i pocele se baviti biznisom a ne palamudjenjem.

Kako je objasnio jedan Slovak, "Hrvatska nikada nije dotaknula dno poput nas, zato i jeste nigdje".
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 15:25   #23
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
Pa čekaj malo, mi smo ušli u istu uniju (državu) sa njima? I šta bi mi trebali? Imati rast od 80% BDP-a da bi dosegli njihov standard? Cijela EU je postavljena na temeljima da odgovara Njemačkoj i još nekoliko država, zašto se onda odmah ne proglasimo njemačkom saveznom državom za eksploataciju?
Ti opet samo gledaš na Hrvatsku a ja sam u samom uvodu rekao da se radi o doslovno pola Europe.
A što bi mladi trebali? Raditi ovdje za 2600 kn uz svakodnevne vijesti o bogaćenju polupismenih HDZSDPovaca na njihov/naš/svačiji račun?
-SOMEBODY- is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 15:31   #24
Quote:
1. Tko je uopće stvario takav okvir da ljudi mogu tako lako iseliti i raditi uglavnom u Njemačku i nekoliko drugih manjih država Europe i kome on zapravo odgovara u EU?
Odgovara uredenim razvijenim zemljama i odgovara ljudima koji imaju znanja sposobnosti i volje raditi. Ne odgovara parazitima i uhljebima kojima sada plijen moze umaknuti.

Quote:
2. Kakav je smisao i budućnost unije kojoj nije cilj da se svi njeni dijelovi i države razvijaju ravnomjerno nego da bogatije i veće države rastu na račun manjih i siromašnijih?
EU nije federacija. Manje drzave su prve uvijek bile glasne kako ne zele blize povezivanje nego labavu uniju u kojoj ce moci ocuvati svoje "vrijednosti" i odredivati svoja pravila. Sad kad treba i snositi posljedice donesenih odluka, sad bi se svi trebali iz nekog razloga jednako razvijati.

Quote:
3. Kakve šanse su postkomunističke države istočne i jugoistočne Europe imale nasuprot Njemačke i ostalih kapitalističkih država zapadne Europe da nakon propasti komunizma uopće podignu ekonomiju i standard na njihovu razinu?
Kakve su bile sanse Njemacke da podigne ekonomiju nakon pada nacizma? Dobre jer su donijeli dobre odluke. Kakve su sanse banana drzavica poput nase? Slabe iz istog razloga. Darvinizam je super stvar.

Quote:
4. Kakav je smisao da onda ostatak Europe ima rodilišta, škole i fakultete? Da pravi, ulaže, školuje i priprema djecu da u budućnosti podižu njemačku ekonomiju?
Ja sam odavno rekao da treba prikociti malo s tim natalitetom posto se radaju djeca koja nece imati sto raditi, ali me nitko ne slusa.

Quote:
5. Zar se mladi u vlastitim državama nebi trebali izboriti i biti pokretač pozitivnih promjena i boljitka i tko bi onda trebao promijeniti nešto na bolje ako nema mladih? Starci od 80 godina?
Institucije u rasulu, pljacka i uhljebizam gdje god se okrenes. I sad bi ja tu trebao ostati hraniti te sve parazite u ime nade u bolje sutra? Tko je glasao za HDZ nek si sad gradi bolju drzavu.

Quote:
6. Kako se to dogodilo jako velikom broju država (postkomunističkih) ne može niko reći da je tu Hrvatska nešto posebna, da se to samo njoj događa i da je kriva za to jer se radi o fenomenu koji zahvaća pola kontinenta.
Cujem da u Poljsku sve vise ljudi izvana useljava i seli firme zbog pogodne ekonomske klime.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 15:32   #25
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Postoje li kakve fundamentalne ekonomske razlike izmedju drzave i ovakve unije drzava ?
To cak nije niti bitno. Ljudi su odlazili u Njemacku i prije unije. Ako nemas diktaturu koja ti fizicki brani izlazak iz zemlje i ako druga zemlja prihvaca i nudi bolje uvjete - otici ces.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 15:35   #26
Quote:
-SOMEBODY- kaže: Pogledaj post
A što bi mladi trebali? Raditi ovdje za 2600 kn uz svakodnevne vijesti o bogaćenju polupismenih HDZSDPovaca na njihov/naš/svačiji račun?
A čekaj zar nije EU nekakav savez bogatih i razvijenih država koje su trebale ispuniti visoke standarde u svakom smislu da bi postale članom te iste EU? Ako smo mi toliko kao država i društvo nezreli, korumpirani, slabo razvijeni, po kojim smo mi to kriterijima uopće uspjeli ući u tu uniju? Zašto europskim (njemačkim) dušebriznicima i fanaticima nije bilo bitno da se mi promijenimo na bolje nego su takvu državu primili u svoje članstvo? Jednu Rumunjsku i Bugarsku čak 10 godina prije nas? Dakle cilj nikad nije bio stvaranje bolje i pravednije Europe bez sukoba nego pljačka.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 15:37   #27
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
Evo jedno "out of the box" razmišljanje u kojem ću iznijeti svoje mišljenje o EU. Dakle mislim da je svima jasno da je EU ništa drugo do produžene njemačke ruke koja joj daje pravni okvir za eksploataciju (financijsku, političku i demografsku) ostatka kontinenta, ono šta hitler nije uspio oružjem ostvariti (europa bez granica, politička dominacija Njemačke) Nijemci su uspjeli ostvariti bez ispaljenog metka kroz 30tak godina, rušenjem komunizma/socijalizma u istočnoj Europi pokupovali su sve šta vrijedi u tim postkomunističkim državama, zatim je uslijedilo političko ucjenjivanje, reketarenje i laganje kako bi se te države privukle u EU i nakon toga čista demografska pljačka tih istih zemalja kako bi se eksponencijalno ubrzavao rast njemačke ekonomije i nadoknadio nedostatak radne snage.
ne radi se tu o njemackoj dominaciji, nego o izumiranju i samoukidanju nijemaca i njemacke. isto vrijedi i za ostatak zapadne europe, njemacka tu nije nikakva iznimka.

kolonizacija je suprotno od ovog sto se dogadja. ovo je odlazak u zaborav uz nadu da ce useljenici bit toliko ljubazni da ih uzdrzavaju u starosti i da se cijeli sistem nece urusiti prije nego sto umru.

to ce nekako funcionirati dok medju radno sposobnim stanovnistvom ne prevladaju skupine koje nisu sposobne odrzavati visoko tehnolosku civilizaciju, a ni voljne uzdrzavati miljune staraca za koje ih nista ne veze.
hulijo đuturum is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 15:43   #28
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Odgovara uredenim razvijenim zemljama i odgovara ljudima koji imaju znanja sposobnosti i volje raditi. Ne odgovara parazitima i uhljebima kojima sada plijen moze umaknuti.



EU nije federacija. Manje drzave su prve uvijek bile glasne kako ne zele blize povezivanje nego labavu uniju u kojoj ce moci ocuvati svoje "vrijednosti" i odredivati svoja pravila. Sad kad treba i snositi posljedice donesenih odluka, sad bi se svi trebali iz nekog razloga jednako razvijati.



Kakve su bile sanse Njemacke da podigne ekonomiju nakon pada nacizma? Dobre jer su donijeli dobre odluke. Kakve su sanse banana drzavica poput nase? Slabe iz istog razloga. Darvinizam je super stvar.



Ja sam odavno rekao da treba prikociti malo s tim natalitetom posto se radaju djeca koja nece imati sto raditi, ali me nitko ne slusa.



Institucije u rasulu, pljacka i uhljebizam gdje god se okrenes. I sad bi ja tu trebao ostati hraniti te sve parazite u ime nade u bolje sutra? Tko je glasao za HDZ nek si sad gradi bolju drzavu.



Cujem da u Poljsku sve vise ljudi izvana useljava i seli firme zbog pogodne ekonomske klime.
Pa kažem ti trebalo je onda lijepo održati normalan referendum za ulazak u EU (na kojem mora izaći više od 50% glasača) i postaviti pitanje: "Jeste li za to da se odreknemo suvereniteta, budućnosti, šanse za napredak i oporavak, da postanemo teritorij eksploatacije za Njemačku i ostale bogate države zapadne Europe?"
Da je to bio slučaj i da je referendum prošao ništa protiv nebi imao.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 15:47   #29
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
To cak nije niti bitno. Ljudi su odlazili u Njemacku i prije unije. Ako nemas diktaturu koja ti fizicki brani izlazak iz zemlje i ako druga zemlja prihvaca i nudi bolje uvjete - otici ces.
Kako nije bitno dali je unutar podrucja slobodne trgovine, kapitala, trzista rada i monetarne zone postoji sredisnji proracun koji je neusporedivo veci od zbroja lokalnih proracuna ili je obrnuto (EU proracun je mizeran).
Uz to sto za razliku od drzava iznutra, u nedovrsenoj uniji postoji 28 odvojenih prvih mirovinskih stupova.

Prije je bilo prije. Prije nije bilo nedovrsene unije i tempirane bombe ekonomskih neravnoteza i poslijedicnih politickih rizika.

Prije nije bilo ako si jezgra unije, ili granicis sa njom -uspjesan si, ako nisi - nisi...
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 15:47   #30
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
A čekaj zar nije EU nekakav savez bogatih i razvijenih država koje su trebale ispuniti visoke standarde u svakom smislu da bi postale članom te iste EU? Ako smo mi toliko kao država i društvo nezreli, korumpirani, slabo razvijeni, po kojim smo mi to kriterijima uopće uspjeli ući u tu uniju? Zašto europskim (njemačkim) dušebriznicima i fanaticima nije bilo bitno da se mi promijenimo na bolje nego su takvu državu primili u svoje članstvo? Jednu Rumunjsku i Bugarsku čak 10 godina prije nas? Dakle cilj nikad nije bio stvaranje bolje i pravednije Europe bez sukoba nego pljačka.
mozes sutra ukinut eu, a njemacka ( i ostali) odluce da drzavljani odredjenih zemalja imaju slobodan pristup njihovom trzistu rada, sta onda?
hulijo đuturum is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 15:49   #31
Dobro je da se hrvatski sustav urusi, jer tek onda ce nastupiti promjene.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 15:57   #32
Nije problem Njemačka, nego Hrvatska, tj. politika. Svi govore da je nezaposlenost vrlo visoka (posebito među mladima).

Ja mislim da je i u mentalitetu isto problem. Ipak je tu vrlo uvaženo mišljenje da možeš puno toga ako imaš dobre veze sa drugim ljudima nego što imaš vještine, znanja i kreativnosti.

A i danas, mnogo ljudi odlazi u Irsku i druge stabilnije zemlje. I nije problem Hrvatske, nego cijelog Balkana (Srbi, Bošnjaci i Hercegovci isto odlaze).
Energija X is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 15:57   #33
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
Pa kažem ti trebalo je onda lijepo održati normalan referendum za ulazak u EU (na kojem mora izaći više od 50% glasača) i postaviti pitanje: "Jeste li za to da se odreknemo suvereniteta, budućnosti, šanse za napredak i oporavak, da postanemo teritorij eksploatacije za Njemačku i ostale bogate države zapadne Europe?"
Da je to bio slučaj i da je referendum prošao ništa protiv nebi imao.
Ti mislis da te Njemacka eksploatira
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 16:00   #34
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Dobro je da se hrvatski sustav urusi, jer tek onda ce nastupiti promjene.
Pa ovakvi procesi već dovode do do tektonskih poremećaja na kontinentu, doveli su do rasta euroskepticizma, Brexita jer su izazvali kaos i tamo gdje ljudi doseljavaju, a uskoro će izazvati kaos tamo odakle odseljavaju. Izbjeglička kriza je tu samo bila kap koja je prelila čašu. Raspad sustava znači anarhiju, a sve ovo sa EU dugoročno i vodi u kaos i anarhiju jer unija postaje i politički nepodnošljiva i guši nacionalne države, demografski radikalno izmjenjuje kontinent i samu sebe izjeda. Kakve veze imaju Portugalci i Grci sa Dancima, Poljacima i Nijemcima? Umjesto da se stvorila zdrava trgovačka unija suverenih europskih država, ide se na stvaranje megadržave, uvođenje iste valute pored toliko različitih ekonomija i to zapravo dovodi do toga da se manji dio Europe puni i bogati, a ostatak propada i nazaduje.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 16:03   #35
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Dobro je da se hrvatski sustav urusi, jer tek onda ce nastupiti promjene.
Zasto bi svi morali propasti? Mozda si se ti ili tvoji starci natjecali - pa izgubili...

Koliko vidimo ljudi na izborima pokusavaju naci nekakav napredak, ovakva razmisljanja su marginalna.
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 16:07   #36
Njemačka profitira od trenutne situacije, no velika krivnja leži i na državama koje nisu stvorile pretpostavke za rast i razvoj u svojim zemljama. Prevelika birokracija, porezi, nepotizam, itd je velik razlog za iseljavanje.

No, treba reći i da su Brisel i Njemačka dosta pridonijeli lošim uvjetima za gospodarstvo u istočnoj Europi, npr. kod nas se mnogo propisa uvelo jer je to tako tražila EU, a mnogi od tih propisa samo pojačavanju birokratiziranje. Nadalje, jedna ekonomska unija, sa različitim uvjetima kreditiranja stanovništva i poduzetništva, unija u kojoj pojedine države dijele velike subvencije svojim npr. poljoprivrednicima, a male siromašne zemlje ne mogu to pratiti, je unija gdje je očekivano da je jednima bolje nego drugima. Nas se uvjeravalo i uvjerava da je put EU put blagostanja, no vidimo da se to ne samo nije ostvarilo, nego da se drugi dijelovi svijeta brže razvijaju nego EU. Bi li recimo KIna bila ono što je danas, da je morala slušati recimo Brisel i sve njihove propise i norme?
stil21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 16:11   #37
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
Pa ovakvi procesi već dovode do do tektonskih poremećaja na kontinentu, doveli su do rasta euroskepticizma, Brexita jer su izazvali kaos i tamo gdje ljudi doseljavaju, a uskoro će izazvati kaos tamo odakle odseljavaju. Izbjeglička kriza je tu samo bila kap koja je prelila čašu. Raspad sustava znači anarhiju, a sve ovo sa EU dugoročno i vodi u kaos i anarhiju jer unija postaje i politički nepodnošljiva i guši nacionalne države, demografski radikalno izmjenjuje kontinent i samu sebe izjeda. Kakve veze imaju Portugalci i Grci sa Dancima, Poljacima i Nijemcima? Umjesto da se stvorila zdrava trgovačka unija suverenih europskih država, ide se na stvaranje megadržave, uvođenje iste valute pored toliko različitih ekonomija i to zapravo dovodi do toga da se manji dio Europe puni i bogati, a ostatak propada i nazaduje.
Nama nitko nije kriv osim nas samih. Imali smo vise od 2 desetljeca da se stvori drzava u kojoj ce mladi zeljeti ostati i moci normalno zivjeti. Ne trazimo puno.
Ja isto dugo uopce nisam ni u sali razmisljao o odlasku. Sad vise nisam toliko siguran da cu ostati tu.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 16:15   #38
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Kako nije bitno dali je unutar podrucja slobodne trgovine, kapitala, trzista rada i monetarne zone postoji sredisnji proracun koji je neusporedivo veci od zbroja lokalnih proracuna ili je obrnuto (EU proracun je mizeran).
Uz to sto za razliku od drzava iznutra, u nedovrsenoj uniji postoji 28 odvojenih prvih mirovinskih stupova.

Prije je bilo prije. Prije nije bilo nedovrsene unije i tempirane bombe ekonomskih neravnoteza i poslijedicnih politickih rizika.

Prije nije bilo ako si jezgra unije, ili granicis sa njom -uspjesan si, ako nisi - nisi...
Prije nije njemacka bila uspjesnija od Hrvatske?

Prije nisu gasterbajteri odlazili u Njemacku?

Naravno da su odnosi drogaciji sada, ali po sam egzodus ili sprjecavanje istog bitno je samo tko nudi kakve uvjete. Idu ljudi i u Kanadu, latinosi masovno u SAD, suverene granice ili ne.

Quote:
hulijo đuturum kaže: Pogledaj post
mozes sutra ukinut eu, a njemacka ( i ostali) odluce da drzavljani odredjenih zemalja imaju slobodan pristup njihovom trzistu rada, sta onda?
E.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 16:15   #39
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Nama nitko nije kriv osim nas samih. Imali smo vise od 2 desetljeca da se stvori drzava u kojoj ce mladi zeljeti ostati i moci normalno zivjeti. Ne trazimo puno.
Ja isto dugo uopce nisam ni u sali razmisljao o odlasku. Sad vise nisam toliko siguran da cu ostati tu.
Nikad mi nismo imali šanse stvariti takve uvjete kad uđemo u istu državu sa Njemačkom i kad bude ista stvar hoćeš li se preselit iz Osijeka u Zagreb ili iz Osijeka u Minhen i Dublin u Irskoj, da ljudi ne odu. To su gluposti i zablude.
Koliko se ja sjećam nitko u vrijeme najveće ekonomske krize u Hrvatskoj nije dizao bune i prosvjedovao jer žarko želi u Njemačku a ne može dobit radnu dozvolu.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 16:19   #40
Patnje mladog uhljeba.
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:19.