Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2017., 12:05   #101
U pripremi sam otvaranja vlastitog Ureda ovlaštenog inženjera elek., po prestanku dvogodišnjeg rada u dosadašnjoj privatnoj tvrtci, u kojoj sam bio MENTOR mladom mag.inž.el.
Pomno sam pročitao sva pitanja i odgovore na ovoj temi,u vezi otvaranja istog. No,kod mene bi situacija bila nešto drugačija, jer bih uz rad u uredu ovl.inženjera, imao još i prihode od turističkog najma vlastitog apartmana, koji je već u funkciji, i dozvola je izdana na moje ime.
Pitanje bi bilo: na koji način bi se vršilo oporezivanje mojih ukupnih prihoda, i ureda i najma, ako Porez i prirez na dohodak od iznajmljivanja već plaćam kvartalno, po Rješenju Porezne uprave.
Dali bi na moje obveze doprinosa za mirovinsko i zdravstveno, uticali i ovi prihodi od najma?
LP sa mora
Titan1955
Titan1955 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 18:04   #102
Quote:
Titan1955 kaže: Pogledaj post
U pripremi sam otvaranja vlastitog Ureda ovlaštenog inženjera elek., po prestanku dvogodišnjeg rada u dosadašnjoj privatnoj tvrtci, u kojoj sam bio MENTOR mladom mag.inž.el.
Pomno sam pročitao sva pitanja i odgovore na ovoj temi,u vezi otvaranja istog. No,kod mene bi situacija bila nešto drugačija, jer bih uz rad u uredu ovl.inženjera, imao još i prihode od turističkog najma vlastitog apartmana, koji je već u funkciji, i dozvola je izdana na moje ime.
Pitanje bi bilo: na koji način bi se vršilo oporezivanje mojih ukupnih prihoda, i ureda i najma, ako Porez i prirez na dohodak od iznajmljivanja već plaćam kvartalno, po Rješenju Porezne uprave.
Dali bi na moje obveze doprinosa za mirovinsko i zdravstveno, uticali i ovi prihodi od najma?
LP sa mora
Titan1955
Ne bi, ali zašto ideš na ured a ne na firmu ? Doprinosi za ured su puno veći nego plaća u firmi, porez isto 24% na 210.000 kn iznad toga 36%...plus još nema jasnog tumačenja porezne što ako uđeš u pdv s uredom, da li ćeš moći i dalje paušalno oporezivati turizam ili ne...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 20:01   #103
"..Ne bi, ali zašto ideš na ured a ne na firmu ? Doprinosi za ured su puno veći nego plaća u firmi, porez isto 24% na 210.000 kn iznad toga 36%...plus još nema jasnog tumačenja porezne što ako uđeš u pdv s uredom, da li ćeš moći i dalje paušalno oporezivati turizam ili ne....."

@devilgirl Kao prvo, hvala na brzom odgovoru

Koliko sam shvatio ovaj topik, na njemu se vodi rasprava, mojih kolega, kako prijaviti Ured ovl.inž., sa što manjim obvezama (što je i normalno za svakog tko počinje nešto privatno sam), prema MO i ZO, + ostalo.
Vidim da se spominje samostalna djelatnost, da li to može važiti i za Ured ovl.inž. (poslovi projektiranja el.inst. i nadzor kod izvođenja iste).
Po ovom odgovoru:" Ja imam samostalnu djelatnost, jednostavnija je od obrta i jeftinija. Nema komorskog doprinosa, nema pecata, knjigovodstvo je jednostavno (ja placam 100 kn mjesecno), a ukupna davanja za mirovinsko i zdravstveno su oko 1800 kn mjesecno "vidim da je ovo povoljno za početnika, kao što bi bio ja.
Slijedeći odgovor kaže:
"1800 kn za mirovinsko i zdravstveno je puno
ja sam j.d.o.o. i svi doprinosi su mi 1400 kn.."
Molim cijenjenog moderatora, da mi razjasni ove podatke, ako je moguće, dali se oni mogu primijeniti na otvaranje Ureda ovl.inž.
Što se tiče vašeg prijedloga o otvaranju tvrtke,zbog velikih doprinosa na Ured, dali time mislite na ovaj odgovor:
"...jer, ako ćemo vjerovati službenim tablicama, osnovica za izračun je cca 8653 kn što bi i mom slučaju iznosilo oko 2900 kn mjesečno?????????!!!!!!!!!!!!!!!!! !!
Naravno, nitko te ne pita imaš li u tom mjesecu posla ili nemaš . I ako imaš, koliko ti je ostalo od zarade.............
..."
Hvala unaprijed na savjetima,još jednom, uz LP sa mora.
Titan1955 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 20:14   #104
Samo da dodam link koji sam pronašao na WEB-u na Tumačenje propisa o radu i mirovinskom osiguranju djelatnika Ureda ovl.inž., kao odgovor dan od strane Ministarstva rada i Mirovinskog sustava. Vjerujem da nam može pomoći.
LP
Titan 1955

http://www.mgipu.hr/doc/Graditeljstv...S_zaposlen.pdf
Titan1955 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 20:30   #105
Quote:
Titan1955 kaže: Pogledaj post
Samo da dodam link koji sam pronašao na WEB-u na Tumačenje propisa o radu i mirovinskom osiguranju djelatnika Ureda ovl.inž., kao odgovor dan od strane Ministarstva rada i Mirovinskog sustava. Vjerujem da nam može pomoći.
LP
Titan 1955

http://www.mgipu.hr/doc/Graditeljstv...S_zaposlen.pdf
3.166,80 kn su ti mjesečni doprinosi za Ured ovl.inž.el., jer spadaš u samostalnu djelatnost koja ide po najvišoj osnovici obračuna - 8.512,90 kn.

Znam jer imam jednog iz Zadra koji je isto na nagovor kolega imao Ured, pa kad je vidio što i kako zatvorio i otvorio firmu.

Ne znam koliko misliš raditi i imaš li računice plaćati tolike doprinose mjesečno, dalje porez plaćaš na godišnjoj razini:

45.600 kn je neoporezivo (ako si samac, nemaš nikog na PK kartici)
na sljedećih 210.000 kn ide 24% poreza + prirez
iznad toga 36% poreza + prirez.

Baci si neku računicu i vidi koliko moraš zaraditi da bi pokrio doprinose, članarinu komori, knjigovođu i koji ostatak ti ostane...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 09:40   #106
@devilgirl
Hvala na savjetu.
Uistinu sam u dilemi sada...
Želio bih raditi još godinu dana, da napunim 30 god. staža, (na mirovinskome su mi rekli da onda imam povoljniji status za mirovinu), i onda objesiti "pečat" o klin, i pričekati još 2 godine do starosne mirovine, kolika bila da bila.
Trebam pronaći način, kako to uraditi, što "bezbolnije".
Puno pozdrava sa mora
Titan1955 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 09:48   #107
Quote:
Titan1955 kaže: Pogledaj post
@devilgirl
Hvala na savjetu.
Uistinu sam u dilemi sada...
Želio bih raditi još godinu dana, da napunim 30 god. staža, (na mirovinskome su mi rekli da onda imam povoljniji status za mirovinu), i onda objesiti "pečat" o klin, i pričekati još 2 godine do starosne mirovine, kolika bila da bila.
Trebam pronaći način, kako to uraditi, što "bezbolnije".
Puno pozdrava sa mora
A gledaj ako je takva situacija, onda možda i nije loš ured, obzirom da će biti veći doprinosi, to će utjecati na iznos mirovine, ured je lakše otvoriti i zatvoriti, pa se možda isplati platiti nešto i više ako se radi o godini dana...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 15:34   #108
Hvala @đavolice
Izvagati ću još druge opcije, ali Ured kao samostalna djelatnost je definitivno najskuplja verzija. Skoro 50.000 kn mjesečno, samo "hladni pogon".
Sjesti i razmisliti.
P.S. Dali još postoji mogućnost, uplate mog MO i ZO, u cashu,na određeni iznos godišnje(veči ili manji, nije bitno), uz zadržavanje statusa u Komori,plaćanjem članarine.
U tom slučaju,poslove projektiranja i nadzora bi mogao odrađivati preko Ugovora o djelu, uz Ugovor o poslovno tehničkoj suradnji, sa par arhitekata, sa kojima surađujem.
Kako ide ta varijanta, koliki su porezi, na Ugovor o djelu,za naručioca odnosno izvršioca posla?
Eto, molim tvoje razmišljanje o ovome.
LP sa mora
Titan1955
Titan1955 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 16:53   #109
"Skoro 50.000 kn mjesečno, samo "hladni pogon"."
Uf, pogriješio sam, nije mjesečno, nego godišnje.Sorry...

U svezi sa Ugovorom o djelu, na WEB-u, na ovom linku http://wxw.iusinfo.hr/Tools/Royalty.aspx?tip=2
postoji online kalkulator:
Izračun troškova poslodavca za Ugovora o djelu.
Ubacio sam npr. moj neki sklopljeni posao na iznos 3000 kn+PDV i za taj iznos, ukupni troškovi poslodavca su 4031 kn,a djelatnik dobiva Netto na račun 2419,20 kn.
E,sad poslić po poslić, dodje kraj godine i kako ja prijavljujem ove moje nazovimo zarade, i na koji način plaćam porez na to?
Uz napomenu, da se kroz on line kalkulator mogu vidjeti i sva davanja za doprinose za moje MO 1.stup,2.stup,porez i prirez, kao i doprinos za ZO u iznosu od 7,5% od brutto vrijednosti posla.
LP sa mora svima
Titan1955
Titan1955 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 17:17   #110
Quote:
Titan1955 kaže: Pogledaj post
"Skoro 50.000 kn mjesečno, samo "hladni pogon"."
Uf, pogriješio sam, nije mjesečno, nego godišnje.Sorry...

U svezi sa Ugovorom o djelu, na WEB-u, na ovom linku http://wxw.iusinfo.hr/Tools/Royalty.aspx?tip=2
postoji online kalkulator:
Izračun troškova poslodavca za Ugovora o djelu.
Ubacio sam npr. moj neki sklopljeni posao na iznos 3000 kn+PDV i za taj iznos, ukupni troškovi poslodavca su 4031 kn,a djelatnik dobiva Netto na račun 2419,20 kn.
E,sad poslić po poslić, dodje kraj godine i kako ja prijavljujem ove moje nazovimo zarade, i na koji način plaćam porez na to?
Uz napomenu, da se kroz on line kalkulator mogu vidjeti i sva davanja za doprinose za moje MO 1.stup,2.stup,porez i prirez, kao i doprinos za ZO u iznosu od 7,5% od brutto vrijednosti posla.
LP sa mora svima
Titan1955
Nema PDVa kod ugovora o djelu, ugovara se bruto ili neto iznos po poslu.

Ajmo reći da odradiš neki posao za 3.000 kn neto, i da je prirez u tvom gradu 10% Split.

To znači da bi trošak naručitelju bio ukupno 4.868,66 kn sa svim doprinosima i porezom.

U tome je poreza 1.076,09 kn.

Na godišnjoj razini ako ti je to jedini izvor prihoda, imaš pravo na neoporezivo 3.800 x 12 = 45.600 kn.

U gornjem primjeru dohodak je 4.076,09 kn.

I sad recimo da mjesečno imaš 1 takav primitak to je godišnje :
48.913,08 kn
- 45.600,00 kn neoporezivih
= 3.313,08 kn x 24% poreza = 795,14 x 10% prirez = 79,51

Znači godišnja obveza poreza bi bila 874,65 kn, a naručitelj bi platio 12 x 1.076,09 kn.

Znači da bi po godišnjem obračunu dobio još povrat poreza od 12.038,43 kn.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 22:22   #111
@devilgirl
Vraški dobro objašnjeno.Jasno ko sunčan dan, i mislim da može pomoći i ostalim članovima foruma.
Mislim da si zaslužila hladno (barem virualno)
I lijep sa najlipšeg mora,moje Dalmacije.
Titan1955
Titan1955 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 01:32   #112
Pročitao sam sve stranice al vidim da se većina kombinacija odnosi na otvaranje Ureda ovlaštenog inženjera kao dodatne djelatnosti uz zaposlenje u nekoj drugoj firmi te da je u tom slučaju to dosta povoljna opcija.

ALI, mene zanimaju opcije ako započinjem od NULE kao trenutno nezaposleni, friško ovlašteni inženjer građevine. Evo par pitanja s kojima ću probat sve pokriti


1. Da li je otvaranje 'Ureda ovlaštenog inženjera' svakako logična opcija iako nisam zaposlen u drugoj firmi? Odnosno, da li se i u tom slučaju to isplati ili je pametnije razmotriti druge opcije? Opcije koje su mozda kompliciranije ali jeftinije?

Čitajući topic sam skužio da oko obrta i d.o.o./j.d.o.o.-a ima puno više papirologije i sporednih zamaranja te da je otvaranje samostalne djelatnosti (Ureda) logičnije - ali to su većinom pisali ovi koji jesu zaposleni već negdje...

2. Da li je moguće otvoriti 'Ured ovlaštenog inženjera' a da te evidentiraju pod 'ostale samostalne djelatnosti' kao što je spominjao user lestrt (u cilju da budu manji doprinosi) ili te otvaranje Ureda jednoznačno stavlja u kategoriju 'slobodnih zanimanja' pa su doprinosi veći?

3. Ako nije moguće, da li postoji opcija za otvoriti 'samostalnu djelatnost' koja se ne vodi kao 'Ured ovl. inž.' a koja me evidentira pod 'ostale samostalne djelatnosti' a da opet mogu obavljati poslove koje bih i u 'Uredu' - sa pečatom? (Možda je glupo pitanje al ko pita ne skita)

4. I zadnje. Da možete birati da li bi radije bili zaposleni u firmi za ok plaću (firma je zasad bez ovlaštenog građevinara) i bili vezani ili bi otvorili sami djelatnost i surađivali s tom firmom? I na temelju čega bi tu odluku donijeli? Zanimaju me plusevi i minusi obe opcije...

5. Nadovezuje se na 4. - Jel se više konačno zna (za građevinare) smije li se biti zaposlen kod nekoga na puno radno vrijeme a uz to imati otvoren Ured dodatno? Ili je to još siva zona?

HVALA!
plukic98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2020., 14:23   #113
Pozdrav svima, dižem temu iz mrtvih jer me zanima kako raditiu Hrv mimo zaposlenja na puno radno vrijeme kod poslodavca.
Nisam baš dobar s ekonomskim izrazima pa molim za razumijevanje

Zaposlen sam na puno radno vrijeme kod svog poslodavca XX d.o.o. kao inženjer. Ovlašteni sam inženjer tako da potpisujem projekte.
Imam priliku odraditi nekakve poslove koje sam dogovorio te molim savjet što mi je činiti. Koliko sam upoznat ja se mogu zaposliti kod drugog poslodavca YY d.o.o. na nepuno radno vrijeme (1-2h tjedno) i XX mi mora za to dati potvrdu i onda i za poslodavna YY mogu raditi projekte/nadzor. Taj YY d.o.o. može biti i moj, a može biti i od nekog drugog. Problem je što mi poslodavac XX u potvrdi koju je izdao uvjetuje da se ne smijem baviti velikim dijelom poslova, a ja baš takve poslove trebam moći odraditi.
Naišao sam na mogućnost otvaranja ureda ovlaštenog inženjera pa me zanima kakva je situacija s tim. Pretpostavljam da se to tretira kao dohodak od samostalne djelatnosti, tako da ne bih trebao XX tražiti potvrdu za zaposlenje u Uredu ovl. ing. jer ja tamo nisam zaposlen (jesam li dobro ovo shvatio?). Obzirom da moram biti u mogućnosti primiti uplatu za obavljeni posao koji mi je oblik poslovanja bolji. Da napomenem, za sada nemam velike projekte i ne mislim napustiti XX.
Zna li netko koji su fiksni troškovi d.o.o.-a i ureda mjesečno?

Hvala
kreso1562 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:44.