Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2017., 18:19   #7581
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Znači nisam naletio na popust iako mi je to prvo proletilo kroz glavu...
Idem opet za Božić, pa još navratim u naš Mlinar da vidim kakve cijene ima u njemačkoj s obzirom da ga ovdje u HR često posjećujem za gablec.
Joj to svaki put zaboravim kada Sam blizu kolodvora U frankfurtu.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 10.11.2017., 00:25   #7582
Imate na tripadvisoru račun iz Mlinara u Munchenu (20.9. 2017.)

https://media-cdn.tripadvisor.com/me.../7d/ticket.jpg

Macchiato je u Zagrebu točno 80 centi (6 kuna) , u Munchenu 2,90 eura.
Kroasan sa nugatom je u Zagrebu 4-5 kune u Mlinaru, u Munchenu 1,70 eura.
Apfelstrudel ne znam koliko je u Zagrebu (rekao bi 6 kuna, nije sigurno više od 7 jer ništa takve vrste nije skuplje od 6-7 kuna), u Munchenu 1,90 eura.

Mlinar mi je omiljena pekarna di god da idem, pa je interesantno za usporediti

(ako nekog slučajno zanima, u Budimpešti su cijene minimalno skuplje nek u Zagrebu u samom centru grada di ima nekoliko Mlinara....štangica od maline koja je u Zagrebu 4 kune, u Budimpešti je 180 forinti/4.5 kune)

Sve usluge su u Njemačkoj skuplje i osim poneke lude iznimke sve je najmanje duplo skuplje. Ove pekare su i troduplo skuplje jer ih sigurno nema ko u Zagrebu, a i kava nije toliko umobolno skupa kao u Njemačkoj.
U Berlinu u ne-Mlinar pekarama cijene su još gore od ovog tak da sam ovo zbilja i očekivao. Realno se osoba nemre najest ispod 5-6 eura u prosječnoj njemačkoj pekari.

Već sam u više navrata pisao i o cijenama pive, pizza, kava svih vrsta jer kad putujem Europom takve stvari me iz nekog čudnog razloga najviše interesiraju.
Ne treba se praviti blentav i raditi od Njemačke low-cost zemlju. Visok je standard, cijene su u skladu s plaćama, ali osim diskotnih dućana s dampinškim cijenama gotovo sve je značajno skuplje .
Mislim ne znam uopće što ste očekivali. U tim pekarama rade ljudi s 3-4 puta većim plaćama nek kod nas i s najmovima koji su vjerojatno i do 5x skuplji. To se mora negdje pokazat, pa makar PDV na sve ove proizvode bio svega 7% a u Zagrebu je 25%. PDV je samo jedna od stavki u cijeni krajnjeg proizvoda, a upravo taj račun vam je najbolji dokaz toga.

I tehnika je vjerujem jeftinija , al to za Austriju znam da je sve jeftinije nek kod nas, pa valjda i u Njemačkoj.

Zadnje uređivanje Inžinjer ekonom : 10.11.2017. at 00:50.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 10.11.2017., 05:25   #7583
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Dezintegracija države odigrava se u punom jeku bez obzira što ti rekao.

Državna uprava bubri kao nikad prije.
Broj branitelja na proračunu raste 12 godina poslije rata.
Najveću hrvatsku kompaniju čerupaju strani fondovi.
Izglasavaju se suludi zakoni po kojima nitko ne može smijeniti lokalne moćnike.
Obrazovna reforma je u vječitom najavljivanju i ostat će tako vječito.
Lova se u najvećem gradu Zagrebu troši na pizdarije tipa zastave i fontane.
Nepostoji niti jedan kapitalni projekt u Hrvatskoj koji nije u gadnim problemima.
Natalitet je sve lošiji.
Egzodus se i dalje odigrava svojim tempom.
Na vlasti sjede isključivo debili, poltroni, narcisi i lopovi koji gledaju isključivo svoju kratkoročnu korist.
Sudovi su totalno paralizirani i nesposobni osuditi ikoga za išta osim možda klošare za pijančevanje.
Policija je ni na nebu ni na zemlji niti zna išta o ičemu i ikome. Poduzimaju vječite istražne radnje koje nemaju rezultata.
Porezni sustav je sve represivniji a u najavi su i mnogi novi porezi.
Bankarski sustav vedri i oblači po svom nahođenju.
Imamo preko 300000 blokiranih računa građana i ništa se po tome ne dešava.
Kvalitetnih radnih mjesta nema osim ako ne računate da je hrmbanje kao konobar kvalitetan posao.
U zavadi smo sa apsolutno svim susjednim državama a diplomacija nam je za posrat.
Premijera nam Juncker štipa za guzicu.
Predsjednica u kostimiću očito hoće drpati strane predsjednike na susretima.
Todorić trči po Londonu i u formi je kao nikad prije.
Po gradovima sve više ljudi traži plastične boce.
Poljoprivreda je u padu.
Industrija je u padu.
Omladina je u kurcu i ne žele raditi ni 5 dana u tjednu.
Ustaše su još uvijek živi i nakon 77 godina nakon II svjetskog rata.
Tito je i dalje živ za drugu polovicu stanovništva.
Imamo 1 milion branitelja (Vukovar je branilo njih 1800, na penziji ih ima 6500)
Razina obrazovanja je sve niža i sve smo gluplji narod.
Došli smo na začelje Europe u svim kategorijama.
Itd... itd...

Nekad se pitam da li sam ja mazohist kad živim ovdje?
I kakve to ružičaste naočale nose neki koji govore kako nam je super? Mora da imaju zaista debeli sloj roza boje
Mazohisti smo jer živimo ovdje, jer radimo i uplaćujemo u proračun.

I još nam se uhljebi rugaju da ih više nećemo smjeti zvati uhljebima...
Smotani2 is offline  
Old 10.11.2017., 07:41   #7584
mlinar je smeće od pekarne pun radioaktivnih i kancerogenih aditiva od kojih raste rep i rogovi najbolša je Sršek i Korica eco bio po starinskim receptima ma miriši kak su radile nekad bake vu zagorju al su skuplji
Loui is offline  
Old 10.11.2017., 10:31   #7585
Quote:
Joaquin_Sanchez kaže: Pogledaj post
Ništa od toga ne bi bio nepremostiv problem kad uz takve brojke Hrvatska ne bi imala istovremeno i KATASTROFALNU demografsku sliku, gdje godišnje samo na razlici nataliteta i mortaliteta gubi desetke tisuća stanovnika
Što manje djece - manji troškovi zdravstva, školstva, vrtića, itd, a veći porezni prihodi (manje poreznih olakšica).
Što veći mortalitet manji troškovi za mirovine i zdravstvo.
Nema čovjeka - nema problema i troška.
Pogotovo ako spada u neproduktivne grupe (djeca, starci).
Zato u Češkoj, Poljskoj i Rumunjskoj postoji rast gospodarstva, jer su imale 1970-tih visok fertilitet, to su sadašnje generacije "u naponu snage" koje malo novca daju na djecu i starce jer ih nemaju puno, a više na oplodnju njemačkog kapitala uloženog u te zemlje.

Quote:
na što se onda još i nakalemila KATASTROFALNA migracijska slika, koja je izrazito negativna, čime je Hrvatska postala vjerujem jedna od najvećih izvoznica vlastitog stanovništva u relativnom omjeru.
Njih čeka porezna uprava da plate porez i u Hrvatskoj na plaće zarađene vani ako nisu uspješno odjavili poreznu rezidentnost, što nije automatski sa odjavom prebivališta. Što više takvih gastića - veći porezni prihodi za isplatu kamate globalnom kapitalu..

Dakle, izumiranje i emigriranje su korisni jer se resursi ove zemlje oslobađaju za produktivnije korištenje od strane globalnog kapitala.

Zadnje uređivanje zgubydan : 10.11.2017. at 11:03.
zgubydan is offline  
Old 10.11.2017., 11:05   #7586
kako nije automatski?
Kaidos is offline  
Old 10.11.2017., 11:39   #7587
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post

(ako nekog slučajno zanima, u Budimpešti su cijene minimalno skuplje nek u Zagrebu u samom centru grada di ima nekoliko Mlinara....štangica od maline koja je u Zagrebu 4 kune, u Budimpešti je 180 forinti/4.5 kune)
Jesu li im i plaće i najmovi neznatno veći u Budimpešti nego u ZG poslovnicama?
homosapiens is offline  
Old 10.11.2017., 12:06   #7588
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Jesu li im i plaće i najmovi neznatno veći u Budimpešti nego u ZG poslovnicama?
Za plaće zbilja ne znam. Ne znam jer ne znam ni kakve su plaće pekara u Zagrebu.

Renta je vjerojatno skuplja, ne znam dali neznatno. Svi su Mlinari u Budimpešti na odličnim lokacijama.
Ali čini mi se da neovisno o lokaciji , sve su cijene manje-više iste u istom gradu.

Moje osobno mišljenje zašto je Mlinar toliko skup u Njemačkoj i skuplji u Budimpeštije što je u Zagrebu daleko više konkurencije, više se jede iz pekara i to ne malo. U Budimpešti Mlinar je u pravilu kafić-pekara, a pretpostavljam da je isto u Njemačkoj i zato je kava poprilično skupih 3 eura.
Isto tak Mlinar u Zagrebu ima akcijske cijene-to nisam vidio u Budimpešti, pretpostavljam da sve isto vrijedi i za Njemačku onda.

Kad smo kod cijena usluga, ovo je po meni poprilično skupo u Zagrebu:
http://www.ikea.com/ms/hr_HR/restaurant/

Beskonačno kava i sokova je 200 forinti u BP (5 kuna) , ovdje 8.
Torta od jabuka (usput odlična je ) je 390 forinti (9,5 kuna), ovdje 15.
Okruglice se točno ne sjećam, ali cijena 12 okruglica, sa ona 2 umaka plus krumpir nije više od 25 kuna jer ne bi to sigrno plaćao, a ovdje je samo 12 okruglica 27 kuna.

Namještaj slabije pamtim, ali mislim da je nešto jeftiniji isto u Budimpešti. Ali ne sad nešto ekstra značajno.

U Njemačkoj isto dosta skupa prehrana:
http://www.ikea.com/ms/de_DE/campaig...QcvTVzCFo1SWMf

Ali pretpostavljam da namještaj košta manje-više svugdje isto.
Šteta jer žderanje u Ikei je predobro
Inžinjer ekonom is offline  
Old 10.11.2017., 12:16   #7589
Hah fulao sam. Prehrana u Ikei je duplo skuplja, ali namještaj je izgleda povoljniji:

http://www.ikea.com/de/de/catalog/ca...bedroom/16284/

http://www.ikea.com/hr/hr/catalog/ca...bedroom/16284/

Okvirno sve u Dojčlandu je malo do podosta jeftinije. Osim onog baš najjeftinijeg kreveta na akciji....299 kuna u Hrvatskoj na akciji, 49 u Njemačkoj na akciji. 9 eura kod nas jeftinije.
Realno je pogledat onaj crni Malm krevet....200 eura DE, 1899 HR.
Zapravo čini mi se da sve što je jeftino u Hrvatskoj se prodaje jeftinije, a sve skuplje skuplje .
Inžinjer ekonom is offline  
Old 10.11.2017., 12:26   #7590
Tko normalan se hrani u Ikeii i Mlinaru
čemu uopće te usporedbe?

Kava u zagrebu ti je 1.5EUR/kvart na kraju grada do 2-2.5 EUR/centar

Pive isto tako skoro više nema nigdje za popiti ispod 2EUR (uključujući kvartovske i provincijske vukojebine).

Studio apartman u ZGu ti je danas min 300EUR KALT ako želiš da na išta liči. M2 u ZG je al pari cak i sa nekim njemačkim gradovima (da gradovima, ne selima, gradovima u kojima ima posla i ukojima se actually može živjeti od plaće).
Njemački minimalac u naj najgorem slučaju je oko 1200 EUR, minimalac u ZGu je 300 EUR, dakle 4 puta manji.
Auti u DE su jeftinij 20-30%.

Pa kako je onda ta Njemačka skupa u usporedbi sa HR?

Ja ne znam gdje se vi krećete, ali u HR sa 150kuna/20EUr moš pojest ručak, popit pivu i otić na WC obrisat guzicu, a 50%radne snage rmbači za 150HRK barem 8h dnevno.
U Njemačkoj 20 EURa netto zaradi za 2h svatko sa barem 2g mozga.
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Old 10.11.2017., 12:34   #7591
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Šteta jer žderanje u Ikei je predobro
Ne znam sto je tako posebno u toj Ikei. Bio jednom, probao te kuglice i dobio dojam da ljudi idu jesti u Ikeu jer im je tako jeftinije nego negdje drugdje otici za jesti u restoran.
Grinch24 is offline  
Old 10.11.2017., 12:56   #7592
Mlinar se naravno orijentira na cijenama trzista, i kao "bolja" pekara U usporedbi prema onim samoposluzuvanjem back-shopovima su naravno i nesto skuplji.
3. Premium opcija su tradicionalni pekari gdje je sve rucni rad.
Cijena du znaci zu negdje, ako je nesto
Back - Shop 0,50€
Mlinar, Kamps, Wiener Feinbäckerei 1,00€
Pekar rucni rad 1,5€

Naravno i Back Shop i Ovi lanci imaju akcije.

Subotom i nediljom (ako rade) ujutra je U njemackoj U svakoj boljoj tradicionalnoj pekari Red. U oni U koju ja idem Bude po 5-6 prodavacica i red ispred ducana jednu 20-30 metara.

Sve to se okreni i trziste lidlu U hrvatskoj odrediva cijene. Tako da veliki dio vlastiti brendova U Lidl U hrvatskoj su skuplji nego U njemackoj.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 10.11.2017., 19:09   #7593
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
Tko normalan se hrani u Ikeii i Mlinaru
čemu uopće te usporedbe?

Kava u zagrebu ti je 1.5EUR/kvart na kraju grada do 2-2.5 EUR/centar

Pive isto tako skoro više nema nigdje za popiti ispod 2EUR (uključujući kvartovske i provincijske vukojebine).

Studio apartman u ZGu ti je danas min 300EUR KALT ako želiš da na išta liči. M2 u ZG je al pari cak i sa nekim njemačkim gradovima (da gradovima, ne selima, gradovima u kojima ima posla i ukojima se actually može živjeti od plaće).
Njemački minimalac u naj najgorem slučaju je oko 1200 EUR, minimalac u ZGu je 300 EUR, dakle 4 puta manji.
Auti u DE su jeftinij 20-30%.

Pa kako je onda ta Njemačka skupa u usporedbi sa HR?

Ja ne znam gdje se vi krećete, ali u HR sa 150kuna/20EUr moš pojest ručak, popit pivu i otić na WC obrisat guzicu, a 50%radne snage rmbači za 150HRK barem 8h dnevno.
U Njemačkoj 20 EURa netto zaradi za 2h svatko sa barem 2g mozga.
Govorim čisto o troškovima svega, a ne koliko je to u odnosu na plaće. Oko toga mi se ne da svađat, pa Njemačka evidentno ima najjači standard nakon Švicarske i Norveške i eventualno još neke mikrodržavice. Ne plaću nek standard.

Kava je u samom centru oko 12 kuna, ak nejdeš baš u Buldog i to je više tih 1.5 eura. Nemoj baš ni grdo zaokruživat. U brdo kafića van centra je jeftinija. Imaš redovito i akcije po brdo kafića di ujutro ide i za 6-7 kuna. Toga u Njemačkoj nema jer je drugačija kultura što se tog tiče.

Pivo je otprilike kak si stvarno i napisao, al to opet ne mijenja činjenicu da je u DE još i više skuplja.
Ja sam se čisto na ovo osvrnuo jer je jedan kolega počeo o tome kako su i neke stvari koje stvarno nisu- jeftinije nek kod nas. I onda su se kolege ponadale i da je naš Mlinar vani jeftiniji, što sam posjetom u samo jednu Berlinsku pekaru (koja nije bila Mlinar), odmah znao da su se zajebali i to ne malo. Mislim alo, osrednja kavica iz automata 3 eura !?

Žao mi je što ne znam realnu cijenu gableca, al osim nekih brutalnih iznimki ne vjerujem da juha i glavno jelo idu ispod 50-60 kuna, što je taman otprilike duplo više nek u Zagrebu.

Za aute zbilja ne znam. Ni cijene autoosiguranja ni ničeg. Osobno uopće ne vidim ni pretjeranu svrhu imanja automobila u Njemačkim normalnim gradovima jer je javni prijevoz fenomenalan (i u odnosu na neke druge zapadne gradove tipa London, Dublin....zbilja povoljan).
Ono što mogu vidjet je da prema ovoj stranici njemački auti su jeftiniji u Zagrebu, al sumnjivo mi je ovih zaokruženih 140 000.
https://www.numbeo.com/cost-of-livin...atchComparison
Strani (treća zemlja) auto ispada skuplji kod nas nek u Njemačkoj.
Cost of living nije najbolja stranica za usporedbe, ali malo sam skeptičan prema 20-30%, ali neću ni reći da nisi u pravu. Ionak sam dao svoje mišljenje da je auto u Njemačkoj dobar uglavnom za pokazat ga u selu.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 10.11.2017., 19:25   #7594
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
Tko normalan se hrani u Ikeii i Mlinaru
čemu uopće te usporedbe?

Kava u zagrebu ti je 1.5EUR/kvart na kraju grada do 2-2.5 EUR/centar

Pive isto tako skoro više nema nigdje za popiti ispod 2EUR (uključujući kvartovske i provincijske vukojebine).

Studio apartman u ZGu ti je danas min 300EUR KALT ako želiš da na išta liči. M2 u ZG je al pari cak i sa nekim njemačkim gradovima (da gradovima, ne selima, gradovima u kojima ima posla i ukojima se actually može živjeti od plaće).
Njemački minimalac u naj najgorem slučaju je oko 1200 EUR, minimalac u ZGu je 300 EUR, dakle 4 puta manji.
Auti u DE su jeftinij 20-30%.

Pa kako je onda ta Njemačka skupa u usporedbi sa HR?

Ja ne znam gdje se vi krećete, ali u HR sa 150kuna/20EUr moš pojest ručak, popit pivu i otić na WC obrisat guzicu, a 50%radne snage rmbači za 150HRK barem 8h dnevno.
U Njemačkoj 20 EURa netto zaradi za 2h svatko sa barem 2g mozga.
Da,čemu uopće te usporedbe ?

Na Balkanu je užitak popiti kavu na tržnicu.Evo,danas da si prošao po bilo kojem gradu,starci dođu u grad i moraju popiti kavu.

To je naše uživanje.

Istodobno,Nijemac zapali avion i ode na Mallorcu.To je njihov način uživanja.

Pivo u trgovini je jeftinije (i to poprilično) nego kod nas u istoj trgovini.

Jednostavno,drugi stil života i ako ćeš to prihvatiti može se uštedjeti.
Tomgold is offline  
Old 10.11.2017., 20:00   #7595
Zanimljivi podaci o nezaposlenosti za listopad:
http://www.hzz.hr/UserDocsImages/PR_...je_10_2017.pdf

Broj onih koji su izašli iz evidencija zavoda iz ostalih razloga (a upravo tu brojku koristimo kao rani indikator "egzodusa") opet počeo rasti y/y.

I to nakon ljetnih brojki kod kojih je bilo 5000 manje y/y izlazaka, odnosno +20 tisuća anualizirano. Što je na jedan trenutak pokazivala na jako značajno usporavanje opjevanog nam "egzodusa".

Dakle izgleda da je "egzodus" možda ipak malo žilaviji, "The beast is back". Bit će plača i kuknjave po medijima još i više.

Za usporedbu i kao pokazatelj da poslodavci trkeljaju bez razloga u očajničkoj nadi da će im biti dostupna bijedno plaćena non-EU radna snaga treba pogledati sljedeće:
* U listopadu je zaposleno sa zavoda 11.889 ljudi (10% manje u odnosu na prošlu godinu).
* Izašlo zbog ostalih razloga 9.468 (6% više y/y).

Ovakve brojke najbolje pokazuje da domaći poslodavci nikad ne bi "riješili" nezaposlenost da nije bilo iznimno blagotvornih učinaka "egzodusa".

Onaj tko je bio nezaposlen ovdje, a zaposlio se u emigraciji ne više načina "oporavlja" gospodarstvo u Hrvatskoj:

* Skinuo se ukućanima s grbače, pa oni mogu sami trošit razliku love (vjerojatno i više zbog rasta optimizma).
* Vraća dugove, koji vjerojatno opet idu u potrošnju.
* Troši kad dođe kući, možda i puno više nego što realno može.

Samo po ovome ima se po meni oko 600-800 milijuna eura godišnje više, skoro milijarda ojrića koje nikad ne bi bilo da nije slobode kretanja radne snage. Naravno, kad vrate dugove bit će manje love, ali o tom potom. Do tad bi nezaposlenost trebala pasti na 5-6%, a tek onda ide pravi rast plaća.

Dakle, malo mi je bio splasno optimizam prije mjesec-dva dana, ali izgleda da je s egzodusom opet sve u redu. Epska vremena. :klap:
__________________
...

Zadnje uređivanje RealBear : 10.11.2017. at 20:12.
RealBear is offline  
Old 10.11.2017., 20:27   #7596
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Zanimljivi podaci o nezaposlenosti za listopad:
http://www.hzz.hr/UserDocsImages/PR_...je_10_2017.pdf

Broj onih koji su izašli iz evidencija zavoda iz ostalih razloga (a upravo tu brojku koristimo kao rani indikator "egzodusa") opet počeo rasti y/y.

I to nakon ljetnih brojki kod kojih je bilo 5000 manje y/y izlazaka, odnosno +20 tisuća anualizirano. Što je na jedan trenutak pokazivala na jako značajno usporavanje opjevanog nam "egzodusa".
Koliko primjećujem, ljudi najviše odlaze na jesen. Odrade zadnje ljeto u HR i onda odu. Skoro svi koje znam odlazili su na jesen.
Kerefek76 is online now  
Old 10.11.2017., 20:38   #7597
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
Da,čemu uopće te usporedbe ?

Na Balkanu je užitak popiti kavu na tržnicu.Evo,danas da si prošao po bilo kojem gradu,starci dođu u grad i moraju popiti kavu.

To je naše uživanje.

Istodobno,Nijemac zapali avion i ode na Mallorcu.To je njihov način uživanja.

Pivo u trgovini je jeftinije (i to poprilično) nego kod nas u istoj trgovini.

Jednostavno,drugi stil života i ako ćeš to prihvatiti može se uštedjeti.
Točno to cijelo vrijeme i ja pričam.
A ta pojava da se naši ljudi promjene čim dođu u novu okolinu nije ni meni strana nit ju kritiziram.
Dok nisam došao u Estoniju i Finsku nije mi bilo na kraj pameti plaćati ičim drugim nego čistim kešom. Od tada otvoreno kritiziram sve koji ne dopuštaju plaćanje karticama (to me recimo iritira na Jadranu, a još više jer svi znamo zašto nema karticama praktički nigdje).
Kave pijem dok sam u Hrvatskoj i u stanu, drugdje nemam ni volje. Nije to to. Pivo pijem vani, a interesantno da jedino nisam u Finskoj (skroz normalna cijena je 8 eura usput rečeno, to nije pretjerivanje.....vjerujte mi Finci jako malo piju po birtijama, a nisu ni ekstra alkosi općenito, što pak isto ne čudi jer je piva u dućanima realno jako skupa u usporedbi s nama svima dolje).

Doduše kod mnogih nije ta vrsta privikavanja, nek neka vrsta natjecanja tko će manje potrošit u inozemstvu i više "uštedit". Nema više plaćanja runde, birtijanja i zajebancije. Nijemice su potpuno u šoku ak bi im ko platio išta. Kod nas si veliki điber ukoliko imaš takvu neku malo jaču plaću i ne počastiš ekipu s najmanje 2 runde po večeri.
Glupo je reći nitko, ali to nije uobičajeno ponašanje na zapadu. Dijelom zasigurno i radi cijena.

Zapravo oću reć da s takvim životom osoba koja u Hrvatskoj ima tisuću eura (a to ima jako malo ljudi, možda 25% nacije, da me se krivo ne shvati) bi uštedila isto 2-3 000 kuna bez ikakvih problema čak i uz plaćanje stanarine, a u pravilu osoba sa tim iznosima kod nas ne uštedi ništa. Istovremeno s duplo više ojra u DE ( što ima okvirno cca 50% radnika, Hrvata ne baš ali govorim za čitavu zemlju), uštedi se bez beda pola plaće baš zbog drugačijeg financijskog ponašanja
Inžinjer ekonom is offline  
Old 10.11.2017., 20:47   #7598
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
A čemu tolika neambicioznost ?
Zato jer sam realist.
Quote:
Ako nam se ponovi tako nešto samo upola toliko jako, mad max scenarij je potpuno realan.
Ne vidim ni jedan razlog zbog kojeg bi hrvatska ekonomija u sljedećoj recesiji bila lošija nego što je bila u prethodnoj.

Čak su i kapaciteti zaduživanja poprilično potrošeni pa neka druga vlada neće moći raditi ono što je onaj luđak Milanović.
Poprilično je lako ustanoviti da smo robusniji.
Monsignor.m is offline  
Old 10.11.2017., 20:58   #7599
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Točno to cijelo vrijeme i ja pričam.
A ta pojava da se naši ljudi promjene čim dođu u novu okolinu nije ni meni strana nit ju kritiziram.
Dok nisam došao u Estoniju i Finsku nije mi bilo na kraj pameti plaćati ičim drugim nego čistim kešom. Od tada otvoreno kritiziram sve koji ne dopuštaju plaćanje karticama (to me recimo iritira na Jadranu, a još više jer svi znamo zašto nema karticama praktički nigdje).
Kave pijem dok sam u Hrvatskoj i u stanu, drugdje nemam ni volje. Nije to to. Pivo pijem vani, a interesantno da jedino nisam u Finskoj (skroz normalna cijena je 8 eura usput rečeno, to nije pretjerivanje.....vjerujte mi Finci jako malo piju po birtijama, a nisu ni ekstra alkosi općenito, što pak isto ne čudi jer je piva u dućanima realno jako skupa u usporedbi s nama svima dolje).
Doduše kod mnogih nije ta vrsta privikavanja, nek neka vrsta natjecanja tko će manje potrošit u inozemstvu i više "uštedit". Nema više plaćanja runde, birtijanja i zajebancije. Nijemice su potpuno u šoku ak bi im ko platio išta. Kod nas si veliki điber ukoliko imaš takvu neku malo jaču plaću i ne počastiš ekipu s najmanje 2 runde po večeri.
Glupo je reći nitko, ali to nije uobičajeno ponašanje na zapadu. Dijelom zasigurno i radi cijena.
Zapravo oću reć da s takvim životom osoba koja u Hrvatskoj ima tisuću eura (a to ima jako malo ljudi, možda 25% nacije, da me se krivo ne shvati) bi uštedila isto 2-3 000 kuna bez ikakvih problema čak i uz plaćanje stanarine, a u pravilu osoba sa tim iznosima kod nas ne uštedi ništa. Istovremeno s duplo više ojra u DE ( što ima okvirno cca 50% radnika, Hrvata ne baš ali govorim za čitavu zemlju), uštedi se bez beda pola plaće baš zbog drugačijeg financijskog ponašanja
Već se u par postova poprilično razbacuješ znanjem o Njemcima i Njemačkoj, pa me interesira u kojem gradu si živio, koliko dugo i koliko Njemica si ostavio u šoku kad bi im platio bilo što ?
I u kojem "normalnom" njemačkom gradu uspiješ organizirati svoj i život svoje djece javim prijevozom; posao, vrtiće, škole, sport ... bez vlastitog auta ?
el Torro is offline  
Old 10.11.2017., 21:48   #7600
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
...
Kave pijem dok sam u Hrvatskoj i u stanu, drugdje nemam ni volje. Nije to to. Pivo pijem vani, a interesantno da jedino nisam u Finskoj (skroz normalna cijena je 8 eura usput rečeno, to nije pretjerivanje.....vjerujte mi Finci jako malo piju po birtijama, a nisu ni ekstra alkosi općenito, što pak isto ne čudi jer je piva u dućanima realno jako skupa u usporedbi s nama svima dolje).

....
Osim što su 14. u svijetu, te čak i nešto više od nas ukupno, a daleko nas šiju u potrošnji žestica...

https://www.graphicmaps.com/which-co...-most-alcohol/

https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ion_per_capita

nastavljamo s inžinjerom i svjetskim iskustvima (27 godina, a već je živio u Zagorju, Mađarskoj, Finskoj, Estoniji, Njemačkoj?,...)
z_k is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:48.