Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.12.2017., 21:59   #1
I opet je sve isto

Definitivno nisam jutarnji tip,ali zato navečer kada padne mrak počnem se udarati po glavi zbog čega sam potrošio jedan dan života,a nisam napravio ništa.Obećam sebi da od sutra krećem,a jednom neće biti taj sutra-nekako priželjkujem taj dan koliko sam sjeban.

I onda dođe još jedna večer u nizu,samo s tim glupim datumom,a sjećam se svega kao da je bilo jučer,iako su prošla točno 365 dana.

Opet sam na dočeku u sobi,čak neću trošiti vrijeme uz pristojan program na TV-u,nego leći ranije nego inače.Nemam kamo,s nikime niti s ničime.

Ne pamtim koje godine su bile dobre,ali meni je svaka sve gora i gora, 2017. mi je samo sjebala ovo malo života što je ostalo,počelo je loše,završilo loše,nesreće su jedino se redale.

Čega se vi sjećate uz komp u ovoj predivnoj večeri
alebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 23:04   #2
Gledaj, svatko ima pravo na bezvoljne i tužne periode u životu. Ali ako to traje godinama, kako kažeš, onda na to nemaš pravo.
Čemu sažaljevanje? Točno se iz ovog vidi da žališ samog sebe i to te spriječava u bilo kakvim promjenama. Ušuškaš se u to svoje prozivanje samog sebe sjebanim i to si prihvatio kao činjenicu na kojoj bi volio raditi, ali toliko si ovisan o tom osjećaju samosažaljenja da zapravo ni nemaš motiva.
Moj ti je prijedlog da izađeš iz sobe, sam sebi opališ šamarčinu jer uništavaš bezveze jedan život, za kojeg bi vjerojatno milijuni ljudi na svijetu platili. I počneš odmah raditi na sebi. Možeš za početak na izgledu. Radi kući sklekove, bilo kakav trening... To će ti vratiti samopouzdanje vrlo brzo. Izlazi šta više iz kuće. Šetaj. Sam ako treba. Zovi ljude koje znaš. Forsiraj druženje s kim god možeš, pa makar silio sam sebe.
Stalno računaj da je život jedan, jedan i nemaš ga pravo zasrat. Kreni odma. Sad
Tubular bells is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 02:11   #3
A kaj ti je to tak loše u životu? Imaš posao? Kroz nad glavom? Želiš više novaca? Curu?

Ako nešto želiš moraš se potrudit za to. Priznaj si da si bio lijen i zato si na istome ko prošle godine. Nitko se neće zauzet za tebe osim tebe samog. Ljude ti uglavnom boli kita za druge i uvijek moraš sve sam. That's how life works.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 10:17   #4
Kolko imas godina ?
Cime se bavis?
Nevolje i nesrece su dio svakog zivota nisi jedini i nije to razlog da se zatvaras, ne na duze vrijeme.
Samosszaljenje ne pomaze.
Hajde vidi ima li netko u blizini kome treba pomoc il drustvo
Sretnija ti ova nova
__________________
to nisam ja
bijelatama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 15:50   #5
Quote:
alebi kaže: Pogledaj post
Definitivno nisam jutarnji tip,ali zato navečer kada padne mrak počnem se udarati po glavi zbog čega sam potrošio jedan dan života,a nisam napravio ništa.Obećam sebi da od sutra krećem,a jednom neće biti taj sutra-nekako priželjkujem taj dan koliko sam sjeban.

I onda dođe još jedna večer u nizu,samo s tim glupim datumom,a sjećam se svega kao da je bilo jučer,iako su prošla točno 365 dana.

Opet sam na dočeku u sobi,čak neću trošiti vrijeme uz pristojan program na TV-u,nego leći ranije nego inače.Nemam kamo,s nikime niti s ničime.

Ne pamtim koje godine su bile dobre,ali meni je svaka sve gora i gora, 2017. mi je samo sjebala ovo malo života što je ostalo,počelo je loše,završilo loše,nesreće su jedino se redale.

Čega se vi sjećate uz komp u ovoj predivnoj večeri
Nisi jutarnji tip? Onda budi noćni Ili dnevni, popodnevni, kakav god hoćeš biti. Svijet živi tokom čitavog jednog "dana". Ustaljeno je pravilo da "normalni" svijet živi danju, obavlja poslove danju i tako to. Izgleda da ti sebi možeš priuštiti biti ono tko jesi. Živi onda kad se tebi živi i kad si najproduktivniji. Odbaci krivnju. Krivnja te koči.

Ako otkriješ da ti se više sviđa dan od noći, super. Ako otkriješ da si "najbolji" noću, opet super.

Provjeri što su tuđa očekivanja a što tvoje prave želje.

Osobno, ono što mi stvara frustraciju i što nikako ne mogu postići je obično ono što ni ne želim, samo mi je to teško priznati. Jer bih po logici "to" trebala željeti. Lakše filtriram što želim, na koji način i kad to (ja, nitko drugi) želim. Očekujem samo sama od sebe.

A za ovo drugo... Pomogne ponekad preurediti životni prostor, unijeti malo svježine. Onda ta soba izgleda drugačije nego prošle godine barem malo...a i okupiraš se na neko vrijeme s nečim, probudiš kreativnu stranu a time možda i pokoju ideju.

A da odgovorim na pitanje, sjećam se svega, svih 28 prethodnih godina uz maglovite prve tri. Sve su godine imale dobre strane i loše strane i na kraju svega, drago mi je da sam bila tu da ih proživim. Radujem se idućim godinama koje slijede. Nisam im se oduvijek radovala
__________________
Don't linger, it's only words.
Verdadera is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 16:28   #6
Quote:
alebi kaže: Pogledaj post
Definitivno nisam jutarnji tip,ali zato navečer kada padne mrak počnem se udarati po glavi zbog čega sam potrošio jedan dan života,a nisam napravio ništa.Obećam sebi da od sutra krećem,a jednom neće biti taj sutra-nekako priželjkujem taj dan koliko sam sjeban.
Kod mene je obrnuto, bio sam večernji tip, sad sam zavolio jutro. Zaspem što prije da mogu što prije ustati. Volim onaj ritual ispijanja kafe u rano jutro zajedno sa svojim mislima i drugom osobom.

Imaš li neku ideju sa čime bi krenuo bez priželjkivanja tog crnjaka od dana?
Quote:
Tubular bells kaže: Pogledaj post
Zovi ljude koje znaš. Forsiraj druženje s kim god možeš, pa makar silio sam sebe.
Ovo sam ja počeo raditi, već jučer. Čestitao novu godinu iako bi me inače bolio kurac za njih ali svejedno. Ljudi uzvrate, ko nije, nema veze. Nadam se da ovo moje nije nešto kratkotrajno i da ću nastaviti.
piki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 18:42   #7
Quote:
Kinder Pikachu kaže: Pogledaj post
Kod mene je obrnuto, bio sam večernji tip, sad sam zavolio jutro. Zaspem što prije da mogu što prije ustati. Volim onaj ritual ispijanja kafe u rano jutro zajedno sa svojim mislima i drugom osobom.

Imaš li neku ideju sa čime bi krenuo bez priželjkivanja tog crnjaka od dana?

Ovo sam ja počeo raditi, već jučer. Čestitao novu godinu iako bi me inače bolio kurac za njih ali svejedno. Ljudi uzvrate, ko nije, nema veze. Nadam se da ovo moje nije nešto kratkotrajno i da ću nastaviti.
Sta, nam preostaje, osim da budemo, jedina opcija, koja preostaje, a to je...Najjaci!
Weird0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2018., 21:28   #8
Quote:
alebi kaže: Pogledaj post
Definitivno nisam jutarnji tip,ali zato navečer kada padne mrak počnem se udarati po glavi zbog čega sam potrošio jedan dan života,a nisam napravio ništa.Obećam sebi da od sutra krećem,a jednom neće biti taj sutra-nekako priželjkujem taj dan koliko sam sjeban.

I onda dođe još jedna večer u nizu,samo s tim glupim datumom,a sjećam se svega kao da je bilo jučer,iako su prošla točno 365 dana.

Opet sam na dočeku u sobi,čak neću trošiti vrijeme uz pristojan program na TV-u,nego leći ranije nego inače.Nemam kamo,s nikime niti s ničime.

Ne pamtim koje godine su bile dobre,ali meni je svaka sve gora i gora, 2017. mi je samo sjebala ovo malo života što je ostalo,počelo je loše,završilo loše,nesreće su jedino se redale.

Čega se vi sjećate uz komp u ovoj predivnoj večeri

E ovak, kad tak pišeš vjerojatno si u večernjim navalama razmišljanjima prevrtio život i svaku situaciju milijun puta, pogledao bezbroj motivacijskih videa, pročitao bezbroj mišljenja na forumima....i ništa.
  • Probaj se sjetiti kad je otprilike to počelo, prije 2, 5, 10 god ?
  • Jesi li u djetinjstvu recimo do 14 god, imao sličnu naviku razmišljanja, maštanja, strahovanja ili si zaspao spontano, od umora (fizičke aktivnosti, igralište...) ?
  • Kolko si vremena provodio tada vani u prirodi, bavljenjem nekim sportom, neobaveznim druženjem, a koliko danas ?
  • Jesi li imao neke aktivnosti/hobije koje se volio, a prestao si i postale su nebitni?
  • Žališ li za tim ?
  • Jesu li postale nebitni zbog nedostatka motivacije ili si izgubio motivaciju zbog prestanka bavljenja njima ?
  • Povratiš li kad tu iskru i želju barem na kratko ? (mala ljubomora kad vidiš druge da se bave istim stvarima)
  • Spavaš li danas normalno i budiš li se bez da se sjećaš većine razmišljanja od večer prije (barem prvih par minuta nakon buđenja, prije nego opet nastavljaš voljno razmišljati) ?
  • Imaš li situacije (društvo, posao, obitelj, hobi....) u kojem se osjećaš dobro i spontano zaboraviš na ta kompulzivna razmišljanja ?
  • Imaš li često navale bujice emocija u kojima si obećaješ promjenu i zadaješ rokove (od 1., od ponedjeljka, ovaj mjesec, ovu godinu), kojih se naravno nikad ne pridržavaš dulje vrijeme ?
  • Događa li ti se da nađeš neki savjet, poruku koja ti se prvo čini smislenom i nakratko te motivira, no nikad je ne primjeniš u praksi, proživiš je imaginarno, analitički i zaključiš sebi u glavi da ne pali, pa sljedeći put osjećaš prijezir prema sličnom savjetu jer te više ne impresionira (čini ti se prejednostavam, priče za malu djecu, ništa što već nisam čuo) i tražiš sve kompliciranija objašnjenja, al sa svakim se desi isto ?
  • Imaš li povjerenje u druge ili uvijek misliš (ah to možda pali za tebe, al za mene sigurno ne) ?
  • Bi li nekome vjerovao i iskreno se pridržavao nečijeg savjeta ili bi više naginjao ka tome da dokažeš da je u krivu.
  • Imaš li neku rutinu, organiziran životni prostor, stvari na svojem mjestu ?
  • Ima li situacija kad se iskreno sažališ nad nečijom sudbinom pa da te to motivira (bar na kratko) i pomisliš moram se srediti ili si na to inertan ?

Ovak teško je izaći iz tog začaranog kruga, ali jedno je sigurno; nisi se prek noći doveo u tu situaciju, jako dugo si "vježbao" i gradio to stanje, kako bi se reklo: don't practice what you don't want to become i obratno. Tak postaneš od osobe kojoj je se jedna godina činila kao vječnost do panične osobe opsjednute tračenjem i prolaznošću vremena kojoj 5 godina proletilo kao mjesec, od osobe koja je živjela spontano i imala povjerenje u život do osobe koja traži savršeni recept/formulu koju će slijediti i želi imati apsolutnu kontrolu nad svakom odlukom/izborom i trenutkom života i biti sigurna da je ispravna.... Možeš misliti: ah to nisam pravi ja, ali ako 5 godina svakodnevno nešto vježbaš to i postaneš.

Na kraju u masi svih dubokoumnih i kompliciranih rješenja i savjeta shvatiš da su oni najjednostavniji najbolji. Moraš imati balans između kontrole i spontanosti života.

Pod kontrolom mislim na rutinu i odgovornost, jednostavno bez nje si izgubljen. Izabereš neki cilj za koji si odgovoran; i ako ga se ne držiš, snosiš posljedice. To te drži na nekom putu, nisi izgubljen. Ali ne u smislu utega; jooj moram prati zube 3 put dnevno i onda analiziraš pol dana zašto i što drugo bi za to vrijeme mogao raditi. Te stvari moraš raditi na autopilotu.

A pod spontanost mislim u "slobodno vrijeme" jednostavno moraš pustiti taj konop, vjerovati u druge, jer nisi odvojen od nikoga, sve interakcije koje imaš s drugim ljudima su ti, i želiš na sebe gledati kao na nekog do koga ti je stalo. Ne želiš kontolirati svaki najmanji dio života, Kakav je to život u kojem si siguran za svaku odluku da je najbolja moguća;pa život bez iznenađenja, već proživljen, prošlost. Ne možeš držati sav taj košmar i razmišljanje u glavi, pustit ćeš želio ti ili ne, jednostavno previše informacija koje je nemoguće držati na okupu, a što više pustiš više će ti se vratiti i to kad najmanje očekuješ. Moraš ugasiti analitički um/razmišljanje, a to se može dogoditi samo spontano kad prestaneš pokušavati i kad prestaneš ne pokušavati, pokašavajući prestati na taj način. A ne moraš biti ni siguran da si prestao, jer ako analiziraš opet igraš istu igru i vraćaš se u krug. Samo življenje se odvija spontano; dišeš spontano, spavaš spontano, hodaš spontano, percipiraš osjetilima spontano sve dok se um ne umješa i napravi zbrku.

Ali glavno : bez stvarne primjene nekih koraka u praksi nema pomaka, analiziranje i razmišljenje te samo dovede do određene točke, a ostalo je začarani krug.
Zaprška is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:07.