Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2017., 14:17   #1
Dropshipping za domaće i ino kupce

Evo ovo će biti tema za posredovanje u trgovini tj dropshipping, za razmjenjivanje informacija o tim temama, s naglaskom na dropshipping u inozemstvu.

TEmatika je u praksi dosta komplicirana, pogotovo kad uslugu koristi kupac u inozemstvu, pa mislim da će mnogima biti korisno ako se ovdje razmijene iskustva i informacije, posebno o vođenju knjiga i izdavanju računa.

Za početak, evo jednog mišljenja porezne o dropshippingu:
https://www.porezna-uprava.hr/HR_pub....aspx?id=19247
no odnosi se samo na kupce u Hrvatskoj

Ja tu imam dosta nedoumica ali krenimo s dvije:

1) Da li dropshipping spada u "electronically supplied services" - https://ec.europa.eu/taxation_custom...ed-services_en
jer za te usluge od 1.1.2015 prema EU regulativi vrijede posebne pravila omjestu oporezivnaja što bimoglo vrlo zakomplicirati stvari.
(podpitanje: u koji hrv zakon, članak, je pretočena ta direktiva??)

2): Ovdje je jedna jako dobro objašnjena razrada o prodaji usluga u inozemstvo.
Mene zanima moze li se to primijeniti i na dropshipping?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 00:02   #2
Itko?

Ovdje ima dosta infomracija ali još ih ne znam valjano i dokraja protumačiti
http://www.poslovni.hr/tips-and-tric...-usluga-247259


DOPUNA Ja sam isto sad prakticki 99,8% siguran da dropshipping usluga (posredovanje u trgovini), ne bi spadala u "elektronički obavljene usluge" i NE podliježe direktivi o mjestu oporezivanja takvih usluga iz siječnja 2015-e godine. Naime, da, kupac moze automatski nesto kupiti od mene kao, s mog oglasa na ebayju, alito moze biti i preko skypa, ili preko lokalnog oglasnika u njegovoj EU zemli, putem emaila itd. A ja narudzbu svoju, od svog dobavljača (a u ime kupca) mogu napraviti telefonski, i na bilo koji drugi način. Dakle to ne bi spadalo u nekakvu gotovo potpuno automatiziranu "electronically supplied service" ("with minimal human input).
Ajd bar to sam si razriješio u glavi, da me ne buni)

Zadnje uređivanje goranbo : 23.03.2017. at 01:09.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 02:33   #3
Ja se sada pitam da li je dropshipping (posredovanje u trgovini) uopće moguć u skladu sa hrvatskim zakonodavstvom - budući da zakon u trgovini kada spominje takvo posredovanje upućuje na zakon o obveznim odnosima,

i spominje se isključivo u obliku da se za svako takvo posredovanje sklapa ugovor. E sad, ako bi kod dropshippinga, za svaki kupljeni artikl skapali ugovore, ne bi nikuda došli ne...

Quote:
Nadalje, u vezi obavljanja djelatnosti trgovačkoga posredovanja, za koju ste se između ostalih registrirali, ističemo kako djelatnost posredovanja običava podrazumijevati prethodno sklopljeni pravni posao, odnosno Ugovor o (trgovačkom) posredovanju te Vas s tim u vezi upućujemo na odredbe Zakona o obveznim odnosima (NN 35/05, 41/08, 125/11), članke 835 do 848.
Izvor - http://www.mingo.hr/page/e-trgovina

Tako piše i u zakoni u trgovini:
Quote:
Ako ovim Zakonom nije drugačije određeno, na ugovorne odnose u posredovanju u trgovini primijenit će se odredbe Zakona o obveznim odnosima.
I samo na tom mjestu u zakonu o trgovini se spomine posredovanje u trgovini, nigdje drugdje. A o zakonu o obveznim odnosma piše se samo o ugovorima... O my god
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 03:08   #4
Ok izgleda da sma krivo portumačio zakon - nigdje se ne spominje da je obavezno sklapanje ugovora. False alarm

Pitanje:
dobio sam mišljenje jedne knjigovotkinje da se kod dropshippinga faktutra samo provizija na uslugu?

Nisam siguran da nisam krivo shvatio - znači li to da na računu svejedno mora biti i nabavna cijena artikla i cijena usluge posredovanja (što zajedno čini konačnu cijenu za primatelja usluge)
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 21:55   #5
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Ok izgleda da sma krivo portumačio zakon - nigdje se ne spominje da je obavezno sklapanje ugovora. False alarm

Pitanje:
dobio sam mišljenje jedne knjigovotkinje da se kod dropshippinga faktutra samo provizija na uslugu?

Nisam siguran da nisam krivo shvatio - znači li to da na računu svejedno mora biti i nabavna cijena artikla i cijena usluge posredovanja (što zajedno čini konačnu cijenu za primatelja usluge)
Ovisi kako posložiš poslovanje, ti možeš fakturirati sve:

npr.

Narudžba ebay - prolazna stavka 500 kn
Provizija 100 kn
Ukupno 600 kn (ako nisi u sustavu PDV-a)
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 19:37   #6
a ako ne zelis da kupac zna tvoju proviziju?
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 20:11   #7
Quote:
dreamer~dreams kaže: Pogledaj post
a ako ne zelis da kupac zna tvoju proviziju?
Onda klasična trgovina...prodaja u tranzitu, ali onda ti sve ide u prihode, računi na ime firme ulazni...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 21:00   #8
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Onda klasična trgovina...prodaja u tranzitu, ali onda ti sve ide u prihode, računi na ime firme ulazni...
a u paušalnom obrtu?
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 00:32   #9
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Onda klasična trgovina...prodaja u tranzitu, ali onda ti sve ide u prihode, računi na ime firme ulazni...
E sad bog bi ga znao (što se tiče nas knjigovodstveih laika) što to točno znači. Da radimo dropshipping kao klasičnu trgovinu????? (kako?)
Quote:
Ovisi kako posložiš poslovanje, ti možeš fakturirati sve:

npr.

Narudžba ebay - prolazna stavka 500 kn
Provizija 100 kn
Ukupno 600 kn (ako nisi u sustavu PDV-a)
Mogu fakturirati sve, a mogu i, ???? Kako?? na PM si napisala da fakturiram samo uslugu? Kako?


Ja bih molio ako mi se ikako moze javiti (moze i preporuka za takvog) knjigovodja s iskustvom u knjizenju dropshippinga, jer mi treba par sati savjetovanja. Nikako ne mogu doci do pravih informacija, jer ta tematika nije baš općepoznata.
Maltene preklinjem za te informacije jer se već dva mjeseca vrtim u krug uz gomilu utrošenog vremena, a bez konkretnih rezultata


Quote:
chloe jay kaže: Pogledaj post
a u paušalnom obrtu?
To i mene zanima...
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 01:02   #10
Quote:
chloe jay kaže: Pogledaj post
a u paušalnom obrtu?
U paušalu se gledaju ukupni primici, znači sve što sjedne na račun...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 01:07   #11
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
U paušalu se gledaju ukupni primici, znači sve što sjedne na račun...
To je jasno no nisu jasni načini na koje se sve može fakturirati i to se povlači vec ne znam kolko mjeseci, to i slična pitanja.
Stvarno je nevjerojatno da se ne može doći do tih informacija i u čemu je problem da se one podijele ako već ne besplatno onda uz naplaćeno savjetovanje.

Zadnje uređivanje goranbo : 26.03.2017. at 01:25.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 08:20   #12
Prijatelju , mislim da monika posredovanje rade upravo taj dropshiping, pogledaj malo na njenoj stranici kako je to rjeseno i to je to. Vidis da i ona nema nigdje ugovore
Ali vidim da je firma u UK
miranma is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 11:19   #13
MA znam da, oni su u Uk vec koju godinicu (a ne znam bas ni kak su radili dok su bili u RH, izgleda da nikom nisu slali racune ).
Iako, Volio bih znati koji su tocno bili razlozi da su otisli u Uk.

PS: Ne znam jesam li napomenuo na ovoj temi, krivo sma to protumacio u vezi ugovora, false alarm.

Inace jos uvijek trazim knjigovodju s iskustvom u dropshippingu i prodajom usluga u inozemstvo- samo za savjetovanje
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 15:36   #14
I jos uvijek tražim knjigovođu.

Umeđuvremenu, što velite na ovaj članak pravilnika o PDV-u?

Prema ovome, ja bih od svakog kupca trebao tražiti OIB (a od stranog kupca??) ??

Quote:
Članak 10.

(1) Porezni obveznik koji isporuku obavlja u vlastito ime i za vlastiti račun, obračunava i plaća PDV na punu naknadu isto kao komisionar koji nastupa u vlastito ime a za tuđi račun.

(2) Kada komisionar iz stavka 1. ovoga članka isporuči dobro u smislu Zakona, nastaju dvije isporuke:

1. isporuka komisionara kupcu i

2. isporuka komitenta komisionaru.

(3) Porezni obveznik koji nastupa u tuđe ime i za tuđi račun – posrednik i zastupnik, obračunava i plaća PDV na pripadajuću mu proviziju.

(4) Porezni obveznik – posrednik i zastupnik kod usluge posredovanja, odnosno zastupanja, mora navesti naziv/ime i prezime, osobni identifikacijski broj (OIB) ili PDV identifikacijski broj osobe za koju posreduje – zastupa.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 19:00   #15
Ne, nego to znači da na računu navodiš OIB ili PDV-ID dobavljača (kojeg zastupaš).
__________________
#sprehitisemiro
#nedajsefico
robot jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 19:49   #16
Moguce da je prodavač (s ebaya recimo) fizička osoba ili se takvom postavlja, to jest nema poslovne informacije; i iz Kine je npr, ili iz SAD-a.

Što tad?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 22:39   #17
Uglavnom, pothitno tražim knjigovođu koji ima iskustva s tim il preporuku za takvog, jer ovdje u lokalnoj sredini gdje živim (a nije baš skroz mala) nitko nema iskustva s tim i jednostavno nije sposoban to knjižit, ne zna kako (kakve račune izdavat u razlicitim slucajevima i sve tako dalje).
Tako ja ne mogu krenut s poslom, već nekoliko tjedana, što ce uskoro postat mjeseci...
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 15:52   #18
pitanje koje je meni nejasno, knjigovotkinji s kojom sam u kontaktu, a i savjetnicima u poreznoj, je što zapravo fakturiram.

Dakle netko od mene kupi nešto za 100 kuna (u to je ukljucena moja provizija). Ja dobijem te novce, i za 50kn kupim to od nekog dobavljaca u inozemstvu i to ide direktno na adresu kupca.

Primio sam sto kuna i moram fakturirat sto kuna. Moja usluga posredovanja je 50kn, Ok, ali kako knjizim ovu stavku koja je artikl?

U poreznoj su shvatii o čem se radi i skoro sat vremena smo razgovarali i gledali to sve (ne samo to nego i za PDV u inozemstvu itd), ali po njima ispada da je t klasicna trgovina a ne posredovanje, jer novci idu preko mene, ali nisu sigurni.
Isto tako gledali smo ono mišljenje porezne o dropshippingu - medjutim to mišljenje uopće nije dalo konkretan odgovor na pitanje (na temelju kojeg je mišljenje dano)
Quote:
...postavlja se pitanje kakav se račun izdaje kupcu, odnosno izdaje li se na cjelokupan iznos ili bi se račun trebao izdati samo za proviziju.
https://www.porezna-uprava.hr/HR_pub....aspx?id=19247

To je i moje pitanje, što i kako fakturirati... i kako tretirati tu "prolaznu stavku" (jos specifično za paušalni obrt)

INače slučajno sam naletio na jednogknjigovodju u svom gradu koji je u roku par minuta sve to pokapiro i ponudio mi rješenja al nema vremena uopce sve do negdje sredine šestog mjeseca... Nešto mi je nabrzinu objasnio usmeno, no meni je to nažalost nedovoljno da dodjem do konacnog rješenja kako cu to upraksi fakturirati. Kako tretirati taj artikl u mom račuunu (ako će to biti stavka na računu) ?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 01:55   #19
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Onda klasična trgovina...prodaja u tranzitu, ali onda ti sve ide u prihode, računi na ime firme ulazni...
Da međutim ja samjucer bio u poreznoj i mislim da sam prilično dobro shvatio nihovo mišljenje da sam kod trgovine u tranzitu zapravo ja uvoznik (što samo possebi stvara raznorazne probleme)...
Ne kazem ja da je to automatski i točno što oni tako kažu, ali eto još jedna od brojnih nedoumica koje je nemoguće sve zajedno riješiti ovak nabadajući s pitanjima preko foruma.


Pa evo ja jos jedanput ovim putem molim za savjetovanje u vezi s tim koje bih dobro platio

Isto kao i ovo
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
U paušalu se gledaju ukupni primici, znači sve što sjedne na račun...
Taj odgovor nam isto nije od praktične vrijednosti kada ne znamo kako to fakturirati.

Zadnje uređivanje goranbo : 05.04.2017. at 02:06.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 01:50   #20
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
U paušalu se gledaju ukupni primici, znači sve što sjedne na račun...
A što ako sjedne samo na paypal račun?

Istražujem malo da vidim da li kod posredovanja u trgovini i trgovini u tranzitu, kada je paušalni obrt u pitanju, postoji kakva mogućnost da nabavna cijena artikla ne ulazi u KPR, nego samo cijena usluge tj provizija.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:39.