Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2017., 13:02   #1
Nismo smo se za ovo borili???

Takav tekst sam čitao jutros u jednoj dnevnoj tiskovini, bilo je već i na forumu tema o tome. Sve u svemu, neki bivši branitelji su razočani stanjem kakvo je sada u RH, i pišu/govore da se oni nisu borili za ovakvu Hrvatsku u kojoj se kopa po kontenjerima, masovno odlazi,Horvantičić skandalozno oslobađa i sl.

Prvo da odma razjasnim da ja nisam sudjelova u ratu, ali nije mi jasna ta neka romantičarska predožba rata nakon kojeg će doći nekakvo idealno društvo. Moja predožba rata nije romantičarska, rat vidim kao strahotu, poratno društvo vidim kao visoko istraumatizirano iz čega se povlači niz negativnosti, barem ja tako to vidim

Sad malkice povijesti, Hrvatska se 1991-e odlučila za nezavisnost, neki krugovi u bivšoj državi su smatrali da Hrvatska nema pravo na neovisnost ili a ima pravo na neovisnost ali ne po avnojskim granicama jer su smatrali da Srbi unutar RH imaju pravo odlučiti o svojoj sudbini. Toliko neslaganje u stavovima je logično dovelo do oružanog sukoba.

Oružani sukob se može podijeliti na dva dijela, jedan dio na početku kad se Hrvatskoj htjela uskratiti uopće i neovisnost i drugi dio kad je bila u pitanju borba za puni teritorij po avnojevskim i međunarodno priznatim granicama. Hrvatske snage su očigledno pobijedile, Hrvatska je neovisna i to po granicama koje je imala unutar SFRJ, znači potpuni hrvatski uspjeh, pa odakle onda stalne tvrdnje bivših pripadnika HV-a iz naslova
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 13:25   #2
Ma to je glupava floskula ili čak poskočica, koje ponavljaju mnogi, od desničara do ljevičara, ali nema veze sa činjenicama niti ičime.

Hrvati su se doslovno borili da smiju ostati živjeti u dijelovima Slavonije, Dalmacije, Like i drugih krajeva. Dakle za goli opstanak na tim područjima.
Nije tu bila nikakva ekonomska ili politićka borba, nego doslovno da smiju ostati u svojim domovima, gradovima i selima.
Grad ili selo koji bi pao te 1991. bi ostao bez Hrvata, bilo protjerivanjem, bilo mnogo gorim stvarima.


Hrvatska se osamostalila 8.10.1991., dakle kada se već 3 mjeseca vodio otvoreni rat a već godina dana tihi rat.

Kako smo kronično ignorantski narod prema vlastitoj povijesti, evo kronologija;

17. kolovoza 1990. - Balvan revolucija, okupacija prvih dijelova Hrvatske
22. prosinca 1990. - Božićni Ustav. Njega neki koriste kao izgovor za rat, koji je eto počeo mjesecima ranije
01. ožujka1991. - Bitka za Pakrac, prva veća bitka u Domovinskom ratu
31. ožujka 1991. - Padaju prve žrtve u Domovinskom ratu
2. svibnja 1991. - Pokolj u Borovu selu
19. svibnja 1991. - Referendum o hrvatskoj samostalnosti
25.lipnja 1991 - Ustavna odluka o suverenosti i samostalnosti Republike
Hrvatske
rujan 1991. opći napadi na Zadar, borbe u Gospiću i Lici
16.rujna 1991. - Bitka za Šibenik
21. rujna 1991. - Pad Petrinje
1. listopada - Napad na Dubrovnik
08. listopada 1991. - Odluka o raskidu državnopravnih sveza s ostalim republikama i pokrajinama SFRJ

Dakle do odvajanja Hrvatske 08.10.2017. rat je bio u punom jeku.

Dakle za one koji sporije čitaju - NIJE IZBIO RAT ZATO ŠTO SE HRVATSKA ODVOJILA, NEGO SE HRVATSKA ODVOJILA ZATO JER JE NAPADNUTA.

Nažalost, prosječan čovjek malo zna o ovome, i uglavnom pada na floskule i mitove. Nije on kriv, nego oni koji trebaju educirati stanovništvo o tome.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 13:28   #3
Dok smo se mi, stoka siznog zuba, "zabavljali" sa ratom, neki su se (iz)borili za sve što je vrijedilo u RH
"Imamo Hrvatsku!"
Imamo kurac! Oćerupali ju!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 13:32   #4
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Dok smo se mi, stoka siznog zuba, "zabavljali" sa ratom, neki su se (iz)borili za sve što je vrijedilo u RH
"Imamo Hrvatsku!"
Imamo kurac! Oćerupali ju!
Nitko ne negira privatizaciju i očajno ekonomsko stanje. Ali tvoj post je poanta o onome o čemu pričam.

Ali tvoj post je u kontkestu ideje "da su se Hrvati negdje išli boriti".

Većina Hrvata nije imala privilegiju "ići se negdje boriti" nego su doslovno se borili u svojem selu ili gradu i borili su se za privilegiju da smiju nastaviti živjeti u tome selu ili gradu.

Hrvat Gospića, Pakraca ili Petrinje se nije "išao" boriti negdje.


Ni jedna vlast ne bi spriječila agresjiu, i nikakav potez, umiljavanje ili kompromis ne bi spriječio agresiju.
Ako nekome to još nije jasno, neka pogleda agresiju na Dubrovnik.

U Dubrobniku nije bilo niti "opkoljnog garnizona JNA" niti "ugrožene manjine" jer su sela u Konavlima bila 100% Hrvatska. A opet su okupirana i to od ljudi iz drugih republika.

Kakve ona veze ima ekonomija u tom osvajačkom pohodu?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 13:35   #5
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Nitko ne negira provatizaciju. Ali tvoj post je poanta o onome o čemu pričam.

Ali tvoj post je u kontkestu ideje "da su se Hrvati negdje išli boriti".

Većina Hrvata nije imala privilegiju "ići se negdje boriti" nego su doslovno se borili u svojem selu ili gradu i borili su se za privilegiju da smiju nastaviti živjeti u tome selu ili gradu.

Ni jedna vlast ne bi spriječila agreisju, i nikakav potez, umiljavanje ili kompromis ne bi spriječio agresiju.
Hrvat Gospića, Pakraca ili Petrinje se nije "išao boriti".
Ali Hrvat iz : Zagreba, Varazdina, Cakovca, Rijeke, Pule itd... je. Nije se isao boriti u pm. Borio se u svojoj drzavi za svoju drzavu, ali cisto tehnicki...isao je u rat, dragovoljno.
Nije Hrvatska samo Slavonija i Baranja. Bilo je i neokupiranih dijelova HR iz kojih su se ljudi odlazili boriti.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 13:38   #6
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Ali Hrvat iz : Zagreba, Varazdina, Cakovca, Rijeke, Pule itd je. Nije se isao boriti u pm. Borio se u svojoj drzavi za svoju drzavu, ali cisto tehnicki...isao je u rat, dragovoljno.
Nije Hrvatska samo Slavonija i Baranja.
Zanimljiv koncept.

Koliko je Sisak udaljen od Zagreba?
Koliko je Karlovac daleko od Zagreba, dijelom i okupirani grad (Turanj).

Baš me zanima na što bi Zagreb ličio da upravlja sa državom od Zadra do Virovitice, sa 500.000 izbjeglica, bez turizma (naših 15% proračuna) i sa paradržavom na 50km od Zagreba, koja ga može gađati.

Baš me zanima kako bi ekonomsko - društveno taj grad izgledao...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 13:40   #7
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Zanimljiv koncept.

Baš me zanima na što bi Zagreb ličio da upravlja sa državom od Zadra do Virovitice, sa 500.000 izbjeglica, bez turizma (naših 15% proračuna) i sa paradržavom na 50km od zagreba, koja ga može gađati.

Baš me zanima kako bi ekonomsko - društveno taj grad izgledao...
Ma o cemu ti?
Da. Ljudi iz neokupiranih dijelova HR su isli u rat. Konkretno je isao moj otac i stric.
Ne znam citas li ti uopce sto pisem. Pa ebote zato su i isli u rat da oslobode okupirane dijelove Hrvatske.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 13:44   #8
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Ma o cemu ti?
Da. Ljudi iz neokupiranih dijelova HR su isli u rat. Konkretno je isao moj otac i stric.
Ne znam citas li ti uopce sto pisem. Pa ebote zato su i isli u rat da oslobode okupirane dijelove Hrvatske.
Ja ti govorim da o drugome.

Da se 1991. borilo za živu glavu, za privilegiju da se živi u svojoj kući ili stanu.

Nisam mislio na Zagreb niti Varaždin, nego da se od Dubrovnika do Zadra, od Gospića do Siska, od Pakraca pa do Osijeka doslovno borilo za opstanak.

Ne ekonomiju, ne politiku, nego goli opstanak u tim krajevima.

Da smo izgubili, bili bi kao Bošnjaci od Bijeljine do Foče, razasuti po svijetu.
Uostalom nažalost i imamo mini primjere Hrvata u Bosanskom Brodu i Derventi.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 13:51   #9
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ja ti govorim da o drugome.

Da se 1991. borilo za živu glavu, za privilegiju da se živi u svojoj kući ili stanu.

Nisam mislio na Zagreb niti Varaždin, nego da se od Dubrovnika do Zadra, od Gospića do Siska, od Pakraca pa do Osijeka doslovno borilo za opstanak.

Ne ekonomiju, ne politiku, nego goli opstanak u tim krajevima.

Da smo izgubili, bili bi kao Bošnjaci od Bijeljine do Foče, razasuti po svijetu.
Uostalom nažalost i imamo mini primjere Hrvata u Bosanskom Brodu i Derventi.
Nitko to ne osporava. Bili smo napadnuti i branili smo se.
Istina je da su ljudi smatrali kako cemo imati lijepu drzavu ( lijepa je ) u kojoj cemo super zivjeti jer imamo sve sto nam je potrebno, a nema nas previse. Da, ljudi su tako mislili i isli su sa tim idealom. Obraniti cemo drzavu, izgraditi jos lijepsu i bit ce nam super.
Obranili smo drzavu, nesto i izgradili i tu je tocka, a to neke ljude razocarava. Neki su se sa tim pomirili.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 13:59   #10
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Dok smo se mi, stoka siznog zuba, "zabavljali" sa ratom, neki su se (iz)borili za sve što je vrijedilo u RH
"Imamo Hrvatsku!"
Imamo kurac! Oćerupali ju!
pa može se o tome raspravljat, naravno da tu ima istine ali prvenstveno se ratovalo zbog neovisnosti i teritorija? Ili zbog kasnijeg društvenog uređenja, raspodjele bogastva i sl?

nedavno na fejsu vidim neku objavu o braniteljima koju je lajkovao moj bivši kolega. Ukratko rečeno, tu piše nešto u stilu branitelji združimo s ekao 91-e i otpušimo Todorića, horvantičića i sl, meni to izgleda kao poziv na vojni udar?
Općenito evo čak 22 godine nakon rata kad sigurno ima onih rodjenih nakon rata koji su roditelji, mnogi branitelji misle da su oni nešto posebno, da se njih mora za sve pitati i sl. Hrvatska je zapravo još u jednu ruku poratna zemlja što je smiješno ali to je tako zbog brojnih braniteljskih udruga koji o svemu bruje, stalno nešto traže i itd. Većina takvih udruga je izrazito antijugoslavensko raspoloženo, samo koja je to država obilato nagrađivala svoje borce i stalno im povećavala prava? Pa Jugoslavija, a ti jugomrzci preuzeli yugin obrazac:klap:
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 13:59   #11
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Nitko to ne osporava. Bili smo napadnuti i branili smo se.
Istina je da su ljudi smatrali kako cemo imati lijepu drzavu ( lijepa je ) u kojoj cemo super zivjeti jer imamo sve sto nam je potrebno, a nema nas previse. Da, ljudi su tako mislili i isli su sa tim idealom. Obraniti cemo drzavu, izgraditi jos lijepsu i bit ce nam super.
Obranili smo drzavu, nesto i izgradili i tu je tocka, a to neke ljude razocarava. Neki su se sa tim pomirili.
Ali pitanje je što smo uopće željeli i da li smo htjeli državu?

Prvo se spominjala konfederacija, neovisna Hrvatska neko vrijeme uopće nije bila opcija. Tek sa otvorenom agresijom ona postaje dominantna ideja.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 14:03   #12
A kak sad da se borimo i zašto, kad Rusija i Ameri "stoje na grani" i čekaju da operušaju Hrvatsku radi Agrokora!
A ovi "borci" iz 91 ugledali su se u Partizane i kak je njima "lepe bile" poslije 2.SR.
Nisam protiv novčane pomoći/nadoknade, ali treba ju pravednije rasporediti i ukinuti cicanje od države raznih udruga.
Protiv takvih boraca sam, iako sam Dragovoljac!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 14:06   #13
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ali pitanje je što smo uopće željeli i da li smo htjeli državu?

Prvo se spominjala konfederacija, neovisna Hrvatska neko vrijeme uopće nije bila opcija. Tek sa otvorenom agresijom ona postaje dominantna ideja.
Moji su htjeli drzavu. Svi koje znam htjeli su isto.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 14:11   #14
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Moji su htjeli drzavu. Svi koje znam htjeli su isto.
Po nekim istraživanima još 1990. godine samo 11% Hrvata je željelo punu neovisnost.
Quote:
Dejan Jović: "Dva tjedna pred prve izbore nešto manje od 52 posto građana Hrvatske bilo je za konfederaciju, a za punu nezavisnost svega oko jedanaest posto. Oko 24 posto građana Hrvatske bilo je za veću centralizaciju SFRJ; stavovi građana mijenjaju se tek s ratom, koji je u tom smislu doista državotvoran."

http://www.autograf.hr/dejan-jovic-1...o-nezavisnost/
Općenito građani su bili za konfederaciju i bez agresije na Hrvatsku, takvo bi mišljenje prevladalo.
Katalonci su danas mnogo odlučniji od Hrvata, kod njih je oko 45-50% za neovisnost, iako žive u bogatoj članici EU.

Hrvati da su bogati i da ih nitko ne dira, živjeli bi i u Mongolskom carstvu 1000 godina bez da pisnu.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 14:26   #15
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
..
17. kolovoza 1990. - Balvan revolucija, okupacija prvih dijelova Hrvatske
22. prosinca 1990. - Božićni Ustav. Njega neki koriste kao izgovor za rat, koji je eto počeo mjesecima ranije
01. ožujka1991. - Bitka za Pakrac, prva veća bitka u Domovinskom ratu
31. ožujka 1991. - Padaju prve žrtve u Domovinskom ratu
2. svibnja 1991. - Pokolj u Borovu selu
19. svibnja 1991. - Referendum o hrvatskoj samostalnosti
25.lipnja 1991 - Ustavna odluka o suverenosti i samostalnosti Republike
Hrvatske
rujan 1991. opći napadi na Zadar, borbe u Gospiću i Lici
16.rujna 1991. - Bitka za Šibenik
21. rujna 1991. - Pad Petrinje
1. listopada - Napad na Dubrovnik
08. listopada 1991. - Odluka o raskidu državnopravnih sveza s ostalim republikama i pokrajinama SFRJ.
bit ću toliko slobodna dodati "krvavi Uskrs" 1991. i pogibiju Josipa Jovića nakon Pakraca.
autoru teme: nekada je lova od turizma išla u Beograd, nakon rata u Zg umjesto da dio prihoda ostane tamo gdje je i zarađen. jedan od primjera zašto branitelji govore da se nisu borili za ovakvu državu, a primjera ima bezbroj.
poanta: vlast se ne brine o narodu, nego samo o sebi, što su im branitelji omogućili.
još nešto za "nosonju": zaboravio si spomenuti broj poginulih, broj branitelja koji si svake godine oduzmu život i tugu majki koje ne znaju gdje su im sinovi nestali.
p.s: na "skliskom terenu" si s ovom temom.
__________________
Confidence is silent. Insecurities are loud.

Zadnje uređivanje deep-in-blue : 23.10.2017. at 14:35. Reason: dodatak
deep-in-blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 16:08   #16
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Po nekim istraživanima još 1990. godine samo 11% Hrvata je željelo punu neovisnost.


Općenito građani su bili za konfederaciju i bez agresije na Hrvatsku, takvo bi mišljenje prevladalo.
Katalonci su danas mnogo odlučniji od Hrvata, kod njih je oko 45-50% za neovisnost, iako žive u bogatoj članici EU.

Hrvati da su bogati i da ih nitko ne dira, živjeli bi i u Mongolskom carstvu 1000 godina bez da pisnu.
Vidis to to, ispada da juga nije bila tamnica naroda. Toliko o nacionalizmu.
Gruzija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 16:12   #17
Quote:
Gruzija kaže: Pogledaj post
Vidis to to, ispada da juga nije bila tamnica naroda. Toliko o nacionalizmu.
Eto vidiš.

Sada mi reci što je natjeralo Hrvate, koji su poznati kao anacionalni, politički nepismeni kmetovi, da odbace tu državu?

Dakle da čak i njih natjeraju da idu u neovisnost, iako su posve nezainteresirani bili za svoju državu?

Što se to dogodilo da im se promjeni politička svijest u tako kratkom roku?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 16:14   #18
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Eto vidiš.

Sada mi reci što je natjeralo Hrvate, koji su poznati kao anacionalni, politički nepismeni kmetovi, da odbace tu državu?

Dakle da čak i njih natjeraju da idu u neovisnost, iako su posve nezainteresirani bili za svoju državu?

Što se to dogodilo da im se promjeni politička svijest u tako kratkom roku?
nisam bas siguran od kuda Jovicu one brojke i na temelju kojeg uzorka je radjeno istrazivnje, ali nekako sam izrazito skeptican prema tih 11 % ....da ne kazem da je to notorna budalastina vjerojatno.
denijama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 16:17   #19
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Eto vidiš.

Sada mi reci što je natjeralo Hrvate, koji su poznati kao anacionalni, politički nepismeni kmetovi, da odbace tu državu?

Dakle da čak i njih natjeraju da idu u neovisnost, iako su posve nezainteresirani bili za svoju državu?

Što se to dogodilo da im se promjeni politička svijest u tako kratkom roku?
nista se nije promjenilo u "kratkom roku" . Stvar je samo u relitetu i sto ti trenutni realitet dopusta. Da je realitet bio takav da je bilo realno traziti i dobiti nezavisnot puno prije 90 / 91 - ljudi bi to trazili.... ne mislim da je doslo do ikakvog znacajnog otklona po tom pitanju odjednom i iz cista mira (ili samo zbog balvana..)
denijama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 16:19   #20
Quote:
denijama kaže: Pogledaj post
nisam bas siguran od kuda Jovicu one brojke i na temelju kojeg uzorka je radjeno istrazivnje, ali nekako sam izrazito skeptican prema tih 11 % ....da ne kazem da je to notorna budalastina vjerojatno.
Ali iskreno, za razliku od prve Jugoslavije, gdje smo bili politički faktor, u drugoj smo doslovno bili nebitni. Slovenci su "drmali" mnogo više od svojeg udijela, Ustav 1974. je njihovo dijelo, a njihovom republikom se upravljalo samo u njihovu korist. Usporedi to s Hrvatima, posebice nakon 1971.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:11.