Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Hardver

Hardver Hardverske teme, sve osim pitanja, problema i oglasa.
Podforumi: Stolna, Prijenosna računala, Periferija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2018., 12:53   #1
ram problemi

pozdrav..

Imam upit vezano za RAM memoriju.

U stolno računalo ugradim 4 GB RAM-a i u BIOSIMA mi piše 4096 RAM memorije a kad mi se podignu WIN. XP onda mi u svojstima compjutera piše 3.12 Gb RAM-a
Neznam zašto?
Inače ugrađeno je 1x2 GB i 2x1GB
PS: kad izvadim jednog od 1GB onda piše 3 GB RAM-a
fifa25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 12:59   #2
Quote:
fifa25 kaže: Pogledaj post
pozdrav..

Imam upit vezano za RAM memoriju.

U stolno računalo ugradim 4 GB RAM-a i u BIOSIMA mi piše 4096 RAM memorije a kad mi se podignu WIN. XP onda mi u svojstima compjutera piše 3.12 Gb RAM-a
Neznam zašto?
Inače ugrađeno je 1x2 GB i 2x1GB
PS: kad izvadim jednog od 1GB onda piše 3 GB RAM-a
99,9% imaš x86 windowse

3 GB barrier

In computing, the term 3 GB barrier refers to a limitation of some 32-bit operating systems running on x86 microprocessors. It prevents the operating systems from using all of 4 GB (4 × 10243 bytes) of main memory (RAM).[1] The exact barrier varies by motherboard and I/O device configuration, particularly the size of video RAM; it may be in the range of 2.75 GB to 3.5 GB.[2] The barrier is not present with a 64-bit processor and 64-bit operating system, or with certain x86 hardware and an operating system such as Linux or certain versions of Windows Server and macOS that fully support physical address extension (PAE) mode on x86.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 13:09   #3
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
99,9% imaš x86 windowse

3 GB barrier

In computing, the term 3 GB barrier refers to a limitation of some 32-bit operating systems running on x86 microprocessors. It prevents the operating systems from using all of 4 GB (4 × 10243 bytes) of main memory (RAM).[1] The exact barrier varies by motherboard and I/O device configuration, particularly the size of video RAM; it may be in the range of 2.75 GB to 3.5 GB.[2] The barrier is not present with a 64-bit processor and 64-bit operating system, or with certain x86 hardware and an operating system such as Linux or certain versions of Windows Server and macOS that fully support physical address extension (PAE) mode on x86.
uf los sam s engleskim pa bi mi pomoglo pojasniti na HR
Imam 32 bit Win. ali prije mi je pokazivalo 4 i nesto sitno GB RAMa a i ploca ima prosirivo do 8Gb.
i sta je tocnije sta pokazuju biosi ili com. tj. na koliko onda RAMa com. radi?
fifa25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 14:58   #4
Quote:
fifa25 kaže: Pogledaj post
uf los sam s engleskim pa bi mi pomoglo pojasniti na HR
Imam 32 bit Win. ali prije mi je pokazivalo 4 i nesto sitno GB RAMa a i ploca ima prosirivo do 8Gb.
i sta je tocnije sta pokazuju biosi ili com. tj. na koliko onda RAMa com. radi?
BIOS ispravno pokazuje 4 GB ali windowsi x86 (32 bit) radi svojih limita mogu koristiti samo ono što ti pokažu, max 3.5 GB. Da bi koristili svu memoriju trebaju ti x64 (64 bit) windowsi, da te utješim ništa nije neispravno.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 16:10   #5
Kakav je ostatak konfiguracije? Instaliraj barem Windows 7 64bit ili još bolje Win 10 64bit. Windows XP je odavno zastario, a njegova 64bitna inačica se nikad nije proslavila kao pouzdana.
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 16:59   #6
Quote:
Tiki kaže: Pogledaj post
Kakav je ostatak konfiguracije? Instaliraj barem Windows 7 64bit ili još bolje Win 10 64bit. Windows XP je odavno zastario, a njegova 64bitna inačica se nikad nije proslavila kao pouzdana.
Stariji je kompjuter. samo stavljam XP na njega,nije za novije Windowse
fifa25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 17:48   #7
Quote:
fifa25 kaže: Pogledaj post
Stariji je kompjuter. samo stavljam XP na njega,nije za novije Windowse
Ako bas inzistiras na zastarijeli xp, onda nabavi x64 jer kao sto su kolege napisali, windowsi x86 najvise podrzavaju 3.5 gb rama.
__________________
ne znaš se ni oprat
Osmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 19:20   #8
Ma i ne mora, tih 0.5gb rama mu neće napraviti neku ogromnu razliku, pogotovo ako je stariji sistem
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 12:57   #9
...a možda taj PC može raditi normalno i sa win10....a neznamo jer nemamo podataka o CPU , RAM (tip) , Grafika, HDD i MBO ?
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:37.