Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2005., 10:52   #21
lol,srcu se ne zapovijeda...
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2005., 11:55   #22
Quote:
TzU kaže:
Mozda je istina da ti neke stvari, koje napravis kao klinac, kasnije ostanu jako upecatljive i rado ih se sjetis, a uopce ne bi imale isti ucinak da si ih prvi put napravio kao stariji punoljetnik.
Pravo zboris.

Knjigu sam nedavno procitao, ali sam zato film gledao u prapovijesti i do dana danasnjeg mi je jedan od najdrazih SF filmova. Da li bi mi tako bilo da ga sad prvi put gledam, ne znam.

Mada meni knjiga nije neki ibersvrsh, cinjenica je da je Herbert fenomenalno osmislio taj svoj futuristicki-retro svijet, posebno njegovu politicku dimenziju. Landrad, Car, feudalne kuce, krvna zavada, cehovi (gilde ili jos jedan kul izraz, samo sto podsjeca na senf - esnafi), a onda sve garnirano neobicnim islamskim motivima Dine. As a matter of fact, ovo je valjda jedini SF roman koji u jednoj radnji spaja sajensfikticne elemente sa Svetim rimskim carstvom njemackog naroda (barem meni tako izgleda ustrojstvo Carstva) *i* dzihadom.

Jos kad se sjetim da je Patrick Stewart igrao Gurni Haleka.

To je sto se tice filma. Knjiga mi je isto OK, ali kao da nije dovoljno "epicna" za scope koji pokusava imati. Tu se radi o interstelarnim zavjerama, jos interstelarnijim osvetama, Fremenima, zacinu koji ima mogucnost da u rukama navigatora savija prostor i vrijeme, tu se radi o prorocanstvima, dzihadu, beskrajnim pustinjama i pokusaju da se strpljivim radom generacija Arakis napravi plodnom planetom, suludim crvima itd, itd, dok knjiga kao da te elemente namjerno zaboravlja ili ih gura u pozadinu, stavljajuci naglasak na istrazivanje unutrasnjeg poretka fremenskih plemena ili male self-contained avanture poput one kad Paul i roditeljica mu bjeze kroz pustinju i nailaze na Fremene.

Eto, koliko god mi se izraz "epska fantastika" popeo na glavu, Dini ipak kao da fali nesto te sirine da bismo zaista mogli razumjeti delikatno ustojstvo Carstva, sve te silne feudalne svadje i, najvise od svega, pozadinu prorocanstava oko Muad'diba, ulogu reda Bene Geserit u citavoj prici i slicno.
GaelGarciaBernal is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2005., 14:19   #23
Film mi je užasno išao na živce, mijenjajući zanimljive dijelove knjige i uvodeći gluposti. A zadnja dva dijela ciklusa su bili prevedeni prije 20-tak godina u beogradu, još ih ima po zagrebačkim knjižnicama. bar je bilo prije 5-6 godina.
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2005., 14:50   #24
Quote:
Khan kaže:
A zadnja dva dijela ciklusa su bili prevedeni prije 20-tak godina u beogradu, još ih ima po zagrebačkim knjižnicama. bar je bilo prije 5-6 godina.
A i uopće nisu loši, ma šta tu neki govorili
__________________
...lurking in the dark...
raliSHA is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2005., 22:45   #25
ove godine u jedno mjesec dana sam procitala dinu, tj knjige o dini.
knjiga ima jedno 11, a da ne kazem da je sam neke primjerke knjiga morala citati na srpskom koje su bile stare 20 g.( toliko o nasim knjiznicama)

neke knjige nisam mogla naci kao "the machine crusade" ( 2 knjiga po redu), a bogme nije bilo niti jednostavno naci kojim kronoloskim redom idu knjige.
inace moj nadrazi film je " dina", serije koje su bile na rtl mi se bas nisu svidjele.
a niti kraj samih dina u knjigama kada je Leto postao crv..odnosno tu se smisao dina gubi..barem po meni.
KRUMPIRKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 15:02   #26
A s obzirom da je autor to tako zamislio, ne znam ....meni to baš ima smisla. On je na kraju zatvorio krug i vratio crve gdje spadaju.
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 15:17   #27
pa s obzirom da nije originalni autor napisao sve knjige..


ma da dobra je ideja..pocetak je kraj, a kraj je pocetak...ali nije to bilo ono..jednostavno kao da se cita neka druga knjiga nekog drugog vremena..
KRUMPIRKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2005., 16:02   #28
Quote:
KRUMPIRKA kaže:
a da ne kazem da je sam neke primjerke knjiga morala citati na srpskom koje su bile stare 20 g.( toliko o nasim knjiznicama)
Big deal. Ja sam svojevremeno sve zivo citao na srpskom, jer je osamdesetih i pocetkom devedesetih iskljucivo bilo takvih izdanja.

Da nemas problema sa razumijevanjem?
GaelGarciaBernal is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2005., 16:22   #29
...pa nije mi isto,

pa ako je nesto bitno onda je to kako je knjiga prevedena..., a da ne kazem da su se knjige raspadale..
KRUMPIRKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 08:52   #30
Ja i danas citam dosta knjiga na srpskom

Dinu nisam citao (na mojoj je soon to read listi), ali sam gledao Lynchov film daaavno i imao sam pomijesana osjecanja. Bio mi je dijelom zbunjujuci, prica i taj dio, ali mi je vizuelno bio vrlo interesantan..
__________________
Moj dan je okončan; napuštam Evropu. Morski vazduh sažeći će mi pluća, preplanuće me izgubljena podneblja. Plivati, gnječiti travu, loviti, nadasve pušiti; piti pića žestoka poput kipuće kovine - kao što činiše oni dragi preci oko vatri. Vratiću se gvozdenih udova, tamne puti, oka besomučnog: po mojoj obrazini, ceniće da sam soja jaka. Imaću zlata: biću dokon i surov.
Tyler is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 14:39   #31
...pa samo pazi da su knjige koje procitaj , su kronoloski po redu..

1) butlerijanski dzihad
2) the machine crusade
3) tri knjige o kucama( corino. harkonen, artreids)
4) a tek zatim idu dine( od tuda je snimljen film)..jedno 5-6 knjiga..
KRUMPIRKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 23:26   #32
OK, ajde ovako.

Postoji samo sest (6) izvornih knjiga iz Dune serijala koje je napisao Frank Herbert. To su:

Dune
Dune Messiah
Children of Dune
God Emperor of Dune
Heretics of Dune
Chapterhouse: Dune

Dakle, 6. Sve ostalo, doslovce sve ostalo, pisao je Frankov sin Brian Herber u suradnji s Kevin J. Andersonom, koji je navodno neki pisac. Ne kazem da ostale knjige nisu u redu, vec da postoji ovih 6 koje su nastale kronoloski od prve do zadnje i gdje radnja tece kronoloski od prve do zadnje.

Ovi ostali prequeli, preludi i tako dalje, to ima neki svoj red i logiku, ali to je skroz druga prica.

Film Davida Lyncha snimljen je prema prvoj ikada knjizi Dune. Besmisleno mi je da sve ovo pisem jer, kao, to je common knowledge, ali izgleda da nije.

Kad se prije sto godina, ili kadgod vec, prevodilo u tadasnjoj Jugoslaviji, lokalni izdavac je smatrao da su knjige prevelike. Pa je onda izdano 6 svezaka (zasebnih knjiga) u kojima su objavljene prve tri originalne knjige. Ako su prevodili dalje, to ne znam, ali te prve tri pojavile su se kao 6 knjiga na srpskom tamo negdje sredinom osamdesetih.

Inace www.dunenovels.com ima puno toga sto bi moglo zanimati novije citaoce.
__________________
The scientific theory I like best is that the rings of Saturn are composed entirely of lost airline luggage.
--Mark Russell
Drenowski is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 23:35   #33
..meni su ove knijge prije dine, ok, mozda su m se cak i vise svidjele ( jer njihovu radnju nisam znala),, za razliku od dina ( u uzem smislu)
KRUMPIRKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2005., 12:44   #34
meni uopće nisu loše one koje je napisao njegov sin, dapače pomogle su mi da bolje razumijem sam ciklus originalnih knjiga u kojima je puno stvari neobjašnjeno.
osim toga ove neoriginalne su napisane prema bilješkama herberta (kao i silmarillion)...
Kruska is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2005., 01:13   #35
Quote:
Krava kaže:
...a peta i šesta nisu prevedene kod nas (Heretics of Dune i Chapterhouse Dune).
Jesu, jesu, ali u Polarisu, ne u Kentauru (ili obratno???) Uglavnoj "u onoj drugoj" biblioteci koja je imala "staromodna" a ne "art deco" slova na naslovnicama i veći format.

Jeretici Dine i Kapitolij Dina.

Inače Dune
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2005., 08:15   #36
Quote:
GnothiSeauton kaže:
Jesu, jesu, ali u Polarisu, ne u Kentauru (ili obratno???) Uglavnoj "u onoj drugoj" biblioteci koja je imala "staromodna" a ne "art deco" slova na naslovnicama i veći format.

Jeretici Dine i Kapitolij Dina.

Inače Dune
I stand corrected.
__________________
Sjebalo mi potpis.
Nesta mi haiku.
Seren vam se na forum.:rigo:
Krava is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2005., 00:23   #37
Quote:
GaelGarciaBernal kaže:
Postoji neka, pa nazovi je urbana legenda, da negdje u misticnim i tajnovitim dubinama arhive izgubljenih filmova (L'archive de films perdus) cuci integralna Lynchova verzija od navodnih 6 sati.

Da mi je to vidjeti.

Sto se tice Wellsa, procitao sam neke njegove stvari prije...uf, ima 12 godina, sigurno, tako da nemam ama bas nikakvog pojma. Nesto mi se cini da nisam bio nesto impresioniran, ipak. Mada, pitanje koliko mogu vjerovati samom sebi kao dvanaesto ili trinaestogodisnjaku.

Film nisam gledao i mislim da ce tako ostati.

heh da postoji, imao sam ju, imas ju na divx-u, procrckaj malo po netu i p2p
draak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2005., 00:34   #38
Quote:
KRUMPIRKA kaže:
ove godine u jedno mjesec dana sam procitala dinu, tj knjige o dini.
knjiga ima jedno 11, a da ne kazem da je sam neke primjerke knjiga morala citati na srpskom koje su bile stare 20 g.( toliko o nasim knjiznicama)

neke knjige nisam mogla naci kao "the machine crusade" ( 2 knjiga po redu), a bogme nije bilo niti jednostavno naci kojim kronoloskim redom idu knjige.
inace moj nadrazi film je " dina", serije koje su bile na rtl mi se bas nisu svidjele.
a niti kraj samih dina u knjigama kada je Leto postao crv..odnosno tu se smisao dina gubi..barem po meni.

ima u algoritmu (ako nemaju trenutno treba samo naruciti te koje fale), kupio svih 12 (doduse na engleskom i kostaju cijelih 55-70kn ) (i od franka i od sina)
makar kronoloski ne idu tim redom, najbolje je procitati prvo herbertove knjige, te zatim brianove

1. butlerian jihad
2. machine crusade
3. battle of corrin

4. house atredies
5. house harkonnen
6. house corrino

7. dune
8. messiah
9. children of dune
10. god emperor of dine
11. heretics of dune
12. chapterhouse dune

ako se misli citati sve knjige onda je najbolje poceti s 7-12 te tek nakon toga poceti 1-6, jer su ipak tim redom knjige i nastale, a i jasnije ce biti 1-6 ako se citaju prvo frankove knjige
draak is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2005., 20:45   #39
ali je izašla bitka za corrino na hrvatskom?
Kruska is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2005., 23:03   #40
Mislim da sam je vidio na Interliberu al nisam siguran
__________________
...lurking in the dark...
raliSHA is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:19.