Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Mačke

Mačke Vlast s karakterom

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2009., 11:41   #61
imam problem.
steriliziranu macu sad prevodim na hranu za sterilizirane mačke. dok mi mačić još jede RC kitten. dosad je i mačka to jela. normalno im je hrana non stop stajala u zdjelicama i jeli bi kad im odgovara i to iz obje zdjelice.
sad ću morati jedno u jednoj prostoriji hraniti drugo u drugoj da ne bi jedno drugome smazali hranu. pa me zanima koliko puta na dan da im dajem hranu jer više ne mogu ostavljati po cijeli dan. da li će im dvaput na dan premalo ili da im dajem 3x na dan.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 17:21   #62
Dva puta je velikome ok. Malenome(ne znam koliko je star) bi mozda bilo zgodno ipak ubaciti 3.obrok.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 17:26   #63
mačak ima oko 5 mjeseci. a mačka je oko 9 mjeseci. i da li će škoditi mačiću ako jede hranu za steriliziranu mačku. ja njoj sipam a on joj više manje sve smaže.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 17:32   #64
Razlika izmedju tih hrana ( sigurno ima u ducanu malih borsurica s opisom sastojaka na kraju, budu obicno sve hrane, jedna iznad druge, pa mozes uporediti) je minimalna.
Kitten je nesto masniji i kaloricniji. Jos su oboje u stvari malci, mozes napraviti kompromis pa dati jednu hranu ujutro, drugu navecer npr, ali do nekih 10 mjeseci mi hranimo 3 obroka na dan. Jedan ujutro, jedan nakon posla, i jedan navecer prije spavanja.
Dodaj im ponekad konzervicu umjesto obroka, zutanjak, acidofila, komadic krilca ili vrata od kokice da ociste zubice.

Iako ne hranimo brikete, ali to je vec zasebna tema za pm

Ne zaboravi svjezu vodu

Zadnje uređivanje Misery's Crown : 18.01.2009. at 04:49.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 21:07   #65
mace nije dobro hraniti s WHISKASOM i sa sličnim proivodima. već kak ste naveli(a i ja sam pitala svog veterinara), ta hrana spada u srednju kvalitetu. jer u takvu hranu stavljaju dosta konzervansa, aditiva i boja itd.
presla sam na superpremium hrana i onu kvalitetniju i dosta sam promjena na maci primjetila-pogotovo na mekoći i izgledu dlake. hrana je skuplja ali je zasitna i maca je manje popapa tak da definitivno preporučam da hranu poput whiskasa izbacis maci iz prehrane...
katze88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 21:20   #66
najbolje što možete ponuditi svojoj mački od suhe hrane na http://www.marnie.hr
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 22:01   #67
Najbolje i suha hrana u jednoj recenici su kotradikcija u terminu
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 00:08   #68
Quote:
Noemi kaže: Pogledaj post
Ne znam niti za jednu macu koja se zarazila SAlmonelom, ali dobro

MAce imaju takav probavni trakt i ubrzanu pasazu da bakterije koje su nama stetne njima ne stete.

I ne samo zubici, dlaka je super, kakica ne smrdi, manje se linjaju i puno su zivlji. Iako nisam sigurna da je ovo zadnje bas prednost
Ne znam ni ja za macu koja se zarazila salmonelom ali veterinarka kaze da zna, a ja joj vjerujem, dosad se pokazala pravi genije u svim gadostima od kojih sam lijecila mace. Uglavnom se radilo zaraznim bolestima a ne o necemu uzrokovano prehranom. Tako da ne vjerujem da mi je to rekla bez razloga, a cemu riskirati?

Osim toga kupovno meso je prepuno gluposti, hormona, antibiotika i tko zna cega a bio meso kupujem samo sebi, da kupujem i macama preskup bi mi sport bio.

Iskreno ja vjerujem da prosjecan vlasnik mace ne zna sam sloziti uravnotezeni obrok. Ovdje uzgajivaci hrane rc-om mokrim i suhim i hillsom. Kako Amerikanci rade ne znam, ali ni inace me ne impresioniraju pa ih ne uzimam za neko mjerilo.

Ovo zadnje kako si opisale mace moje su isto takve, dapace predlozili su nam da idemo na neke izlozbe jer imaju neopisivo meku i sjajnu dlaku. Meni naravno ne pada na pamet hodati sa njima po izlozbama.

Za pjesak, koristim silikat 5 kila traje dva tjedna.

I moje mace piju puno i piske puno.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 20:30   #69
Ima na netu dosta clanaka o tome zasto veterinari ne preferiraju sirovu hranu.
Nisam srela jos veterinara koji preferira sirovo kod nas, vani ih ima puno.

Sloziti izbalansirani obrok je jako lako, znam veliki broj ljudi koji tako hrane. Pile od cca 2 kg ( 54kn) 400 grama srca ( 8kn), 200 grama jetre (4kn), kapsule omega 3 iz DM-a (39 kn za cijelu kutiju ) 2 zutanjka. (3 kn) + 3 salice vode.
Znaci za 70 kn cca dobije se 3 kile hrane. Maca dnevno pojede cca 2-3% od svoje idealne tezine. Znaci macak od 4 kile dnevno pojede 100-120 grama hrane...mislim da je racunica sto se financija tice puno manja nego sto bi se moglo ocekivati.

Argument da je meso puno svega...citala sam kakvo meso ide u preradu za brikete, od otpadaka, tumora, zivotinja koje uginu, ostataka- kljunovi,kopita etc..do toga na koji se nacin oznacava da nije za ljudsku upotrebu...Nije bas da se koristi human grade meso...mozda i da ali ne u onom sto je dostupno kod nas.

Zanimljivo mi je uvijek pogledati koliki postotak mesa i mesnih preradjevina se nalazi u konzervicama macje hrane. Ne znaci samo cisto meso, nego najcesce meso i mesne preradjevine, udio varira od 4-10%...almonature je recimo iznimka, Bozita etc, Shebine konzervice (ali im je cijena oko 9 kn za 100 grama ili manje...za 90 kn na kilu prakticki se dobije i konjetina )

Uzgajivaci hrane kako koji, svatko po stupnju informiranosti i predanosti. Mislim da cak vise hrane RC nego Hills. Ima i onih koji hrane sirovo iskljucivo i kod nas, ja znam barem 3.

Naravno da svatko ima pravo na svoj izbor, ali trebao bi biti informiran da bi se moglo adekvatno odabrati.

Mi hranimo sirovo, ne posezemo za konvencionalnim lijekovima nego za homeopatijom i Bachovim kapima. Da je zahtijevalo mjesece, cak i vise od godine dana educiranja, citanja i da jos uvijek ucimo stoji. Ali sto vise citam i znam, sve vise sam sigurna da smo na dobrom putu
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 01:15   #70
Quote:
Zanimljivo mi je uvijek pogledati koliki postotak mesa i mesnih preradjevina se nalazi u konzervicama macje hrane. Ne znaci samo cisto meso, nego najcesce meso i mesne preradjevine, udio varira od 4-10%...almonature je recimo iznimka, Bozita etc, Shebine konzervice (ali im je cijena oko 9 kn za 100 grama ili manje...za 90 kn na kilu prakticki se dobije i konjetina )
Ovo za udio mesa se slazem i Cats je to negdje napisala vec i na to treba zaista paziti.

Homeopatiju rado primjenim na sebi ali ne znam kako bi tesko gljivicno oboljenje maca i jos neku tezu bolest izljecila homeopatijom i ne bi li do tad zarazila pola susjedstva i sve koje me posjete. I ja kad zagusti idem po klasicnu medicinu i mislim da u svemu treba naci neki srednji put.

Uglavnom razumijem tvoj stav ali se ne slazem sa njime.

Quote:
Da je zahtijevalo mjesece, cak i vise od godine dana educiranja, citanja i da jos uvijek ucimo stoji
Tako je, a nemaju svi ljudi zelje ni vremena za to. I cijene koje si napisala su kod mene mnogo vise, tako da mislim da mace imaju zdravu uravnotezue prehanu i bez toga da im sama dajem sirovo meso.
Mislim da je najbolje kombinirati mokru i suhu hranu odredjene kvalitete.

Razumijem da je to tebi mali zivotni projekt ali nije svima tako i to je isto u redu. Ukoliko meso termicki ne obradis, postoji prilicna mogucnost zaraze svacime. Ima jedan pet shop u gradu koji zapravo prodaje zamrznute porcije za mace ili pse i cijene su o.k. S druge strane ljudi cije mace su dozivjele 15,18 pa i preko 20 godina a koje znam hrane kao i ja.

Citam jedan engleski i jedan austrijski forum za mace i barfen nije posebno popularan. Jer:

- malo ljudi uzme godinu dana proucavanja, nego pokupe savjete usput po netu i onda rade kardinalne greske

- nazalost nedostaju studije i iskustva dugorcnog barfena. Recimo preko 15 godina i vise. Ili ih nema dovoljno.

- potreba sam slijediti nove znanstvene spoznaje, jer ono sto je prije 2 godine bilo preporucljivo ne mora biti i danas. Na kraju i preporuke za ljudsku prehranu se mijenjaju periodicno a i na snazi je nova piramida prehrane (za koju vecina ne zna i hrani se jos po staroj)

- vremenski je intenzivno, ici po meso, rasporediti ga u porcije, zamrznuti, treba imati mjesta u zamrzivacu za to.

- ljeti je sirovo meso problematicno jer ne smije duze stajati vani u zdjelici, gdje sa nepojedenim? U wc- ne. U smece - skupiti ce se stakori oko kontejnera vani i susjedi ce skidati sve po spisku

- tesko je otici na put i da netko (pension za mace, frend) nastavi barfen. Recimo moj frend bi uzeo mace ali nema zamrzivac, ne zeli kod mene stanovati tjedan dana, dakle morao bi ionako dati gotovu klopu s cime bi imao problema ako mace to inace ne jedu

- kad moram na sluzbeni put mace idu u veterinarski hotelcic za mace, tamo se NE daje sirovo, opet bih imala problem

- osim toga cak i u odmrznutu klopu se mora jos nesto dodavati (kazu oni koji barfaju stalno) jer se dodatke prehrani tipa taurin ne preporuca smrzavati, dakle pripremim obrok jednom za smzavanje i jos jednom da se odmrzne i onda jos dodavati nuzni dodatak prehrani

- ako su mace hiperaktivne razvlaciti ce meso po cijelom stanu i igrati se s njime (probano)

- jedan vegetiarijanac ce imati problema svakodnevno raditi sa sirovim mesom

- ako cemo o prirodnoj prehrani, gl. arugment barfena jel, maca prirodno NE jede piletinu, tunu, jaja i slicno....mislim ako cemo zaista o prirodnom

- sirove iznutrice su cesto uzrocnik bolesti kao E.Coli, spomenuta salmonela, Campylobacter jejuni i listerije

- mnogi daju kod barfen sirovo svinjsko meso sto je zabranjeno zbog Aujeszky virusa koji je za nas bezopasan ali za mace smrtonosan. Neke bolesti se mace uopce ne prime (cesto salomonela) ali ih maca izbaci u izmetu i covjek se moze pri ciscenju zaraziti.

- prirodna prehrana bi bila hraniti mace jednodnevnim pilicima, ja za to nemam zeludac

- s mojim radnim tjedno od 50 sati tjedno trenutno ja bih svaki drugi dan zaboravila izvaditi jelo iz zamrzivaca na vrijeme i slusala gladne mace kako mijacu jos koji sat...

Eto nadam se da sam objasnila zasto NE barfen za mene.

barfen - Bones And Raw Food
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 03:37   #71
@ombia:

Iako shvacam tvoje razloge i radi nekih od njih i sama jos hranim macu koja je kod mene sa dehidratom i konzervama (psa vec hranim duze vrijeme sa sirovim i tek polako ucim o sirovoj prehrani kod maca, zahvaljujuci posebno upravo Noemi i njenim korisnim savjetima koji su mi jako olaksali pocetak ucenja ), moram reagirati na neke stvari kao pobornik sirove prehrane.

Kazes da se na omjer mesa u dehidratima i konzervama mora zbilja paziti - a meni nije jasno kako se na to moze paziti jer cinjenica je da i najbolje konzerve i dehidrati (barem svi dostupni ovdje, ne znam kakvo je stanje u svijetu) ostaju konzerve i dehidrati.
Koliko god da taj udio mesa bio visok (i koliko god to meso bilo kvalitetno, a najcesce je jako jako daleko od ikakve kvalitete), ostaje cinjenica da konzerve i dehidrati imaju konzervanse, aditive, grijani su na velikim temperaturama, itd... ja bih osobno rekla da je napravljeno prakticki sve da to meso (s pustim nepotrebnim i stetnim dodacima) izgleda, mirise i ima prehrambenu vrijednost kao sve osim kao meso .

S druge strane je kod sirovog opasnost od zaraze i tvrdnja da je i kupovno meso puno svega.
I to stoji, ali - koliko god kupovno meso imalo nezeljenih dodataka u sebi nema ih ni priblizno onoliko koliko i svaka konzerva i dehidrat, u to cvrsto vjerujem.
Pogotovo kada se pazi gdje i od koga se kupuje sto se sa dehidratima i konzervama bas i ne moze jer na rijetko rijetko kojoj pise kakvog je porijekla meso unutra ili ista detaljnije, jedino sto se zna je da je cesto totalno neadekvatno za ikakvu upotrebu osim za vjezbanje karantene u njegovoj blizini .
Tu je i opasnost od zaraze (za koju nikako ne bih rekla da je prilicna jer ljudi valjda paze sto i gdje kupuju ako se odluce na tu prehranu i mislim da bi onda sigurno o tome bilo informacija - ja osobno nikad dosad nisam naisla na informaciju da se necija zivotinja zarazila od hranjenja sirovom prehranom, dok one koje imaju problema radi dehidrata i konzervi cesto vidam u svojoj blizini) koju svi spominju kao glavni argument nasuprot dehidratu i konzervama za koje sigurno znam da su pune svega i svacega stetnog i da je s takvom prehranom puno vise moguce da ce mi ljubimac imati razne probleme.
Mozemo reci da od dva zla biram manje .

Sto se tice nedostatka studija i novih spoznaja - koliko je meni poznato nema takvih ni o dehidratima ili konzervama, osim onih od kompanija povezanih na neki nacin sa hranama koje hvale i koje radi toga ne smatram bas tocnima.
I zapravo su dehidrati i konzerve "nova izmisljotina" na trzistu i oni koje bi se trebalo pomnije istraziti od nezavisne strane i vidjeti koliko zapravo koriste (ili stete) nasim ljubimcima kojima je organizam prilagoden skroz drugom nacinu prehrane, a za sto ne treba daljnja spoznaja od pogleda na ono sa cime su se te iste zivotinje hranile stoljecima, pa to bas ne smatram argumentom zasto ne hraniti sirovim.

Kao ni to da bi vegetarijanac imao problema sa time - covjek sam moze birati sto ce jesti, ali nema pravo zivotinju koju je uzeo svojim izborom siliti na hranu totalno neprilagodenu njenom organizmu zbog svojih uvjerenja (ovo radi onih vegetarijanaca koji svoje zivotinje hrane vegetarijanskom prehranom ).
A ako hrani svoje zivotinje dehidratima ili konzervama onda je svjestan da se unutra nalazi meso, pa ne vidim koja je razlika davati nesto gotovo ili sam pripremati osim pokusaja umirenja vlastite savjesti - opet nesto sto nema veze niti bi trebalo imati sa zivotinjom koja nije imala izbora kod koga ce dospjeti.
Valjda bi vlasniku, pa i vegetarijancu, trebale biti daleko vaznije potrebe zivotinje od njegovih uvjerenja.
Ako nisu, covjek barem uvijek ima izbor hoce li uopce i koju zivotinju uzeti za kucnog ljubimca.

I istina, maca prirodno ne jede piletinu, tunu i ostale stvari posebno spremljene i ociscene za nju vec se snalazi kako zna i umije , ali mislim da ne mozes nikako tvrditi da su te stvari daleko od prirodnog koliko su to dehidrati i konzerve.

I sad ostaju ostali argumenti koji se zapravo ticu ljudi samih, a ne hrane - nedostatak vremena ili volje, novac (u nekim slucajevima), moguce manje komplikacije i problemi radi hranjenja sirovim koje su opet na kraju povezane sa prvim argumentom i to bi bilo to.
Ovi su mi ujedno i najrazumljiviji i s najvise tezine, da tako kazem, i jedino uzevsi u obzir ove shvacam zasto netko hrani radije dehidratima ili konzervama umjesto sirovim (ili kuhanim), iskreno.
__________________
"It may help to understand human affairs to be clear that most of the great triumphs and tragedies of history are caused,
not by people being fundamentally good or fundamentally bad, but by people being fundamentally people."
- Good Omens

Zadnje uređivanje Misery's Crown : 21.01.2009. at 03:45.
Misery's Crown is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 12:29   #72
Prvo bih napomenula (prije nego krenem na komentiranje posta) da mi se ni jedan militaristicki stav ne svidja. Primjer - ako ja dojim dvije godine dijete; necu otici na RiD i govoriti mamama da je to najbolje i da su pojmovi tipa najbolja dohrana i kaSIce Hipp oksimoroni.

Dakle ima vise nacina kvalitetno nahraniti i dijete i zivotinju.

Quote:
Kazes da se na omjer mesa u dehidratima i konzervama mora zbilja paziti - a meni nije jasno kako se na to moze paziti jer cinjenica je da i najbolje konzerve i dehidrati (barem svi dostupni ovdje, ne znam kakvo je stanje u svijetu) ostaju konzerve i dehidrati.
Koliko god da taj udio mesa bio visok (i koliko god to meso bilo kvalitetno, a najcesce je jako jako daleko od ikakve kvalitete), ostaje cinjenica da konzerve i dehidrati imaju konzervanse, aditive, grijani su na velikim temperaturama, itd... ja bih osobno rekla da je napravljeno prakticki sve da to meso (s pustim nepotrebnim i stetnim dodacima) izgleda, mirise i ima prehrambenu vrijednost kao sve osim kao meso
Kako se na to moze paziti? Pa ozbiljni proizvodjaci ako ne na pakiranju ce ti poslati na zahtjev omjere, a ujedno ces gledati na kojem mjestu na listi je meso. S time da i moja hrana na srecu ima konzervansa (a istih ima i klopa iz bio ducana, znam jer tako jedme godinama) inace bi se otrovala od ketchapa koji stoji duze od dva dana u frizideru. Razumijem zelju za bio prehranom jer se pokusavam i sama tako hraniti, ali ne razumijem ekstreme i stav da ni jedna suha hrana i ni jedna konzerva - pogotovo veterinarske linije - nisu dobre.

Nasa dokica i sama ima mace i hrani ih kao sto je i meni preporucila, a zena ima mnogo godina iskustva. Ja sam tako oduvijek hranila mace i bile su zdrave i dugovjecne, veterinara smo vidjali ISKLJUCIVO za cjepljenja.

Dalje kod mene ima sva sila firmi koje nude BIO klopu za mace, suhu i mokru tako da itekako mozes znati kakvog je porijekla meso i da su dodaci svedeni na minimum. Zbog prilicne konkurencije su onda i cijene toga relativno o.k.

Quote:
Tu je i opasnost od zaraze (za koju nikako ne bih rekla da je prilicna jer ljudi valjda paze sto i gdje kupuju ako se odluce na tu prehranu i mislim da bi onda
Tocno. Ali vecina ljudi ne jede sirovo meso. Barem ja nisam vidjela da netko jede sirovu piletinu.

Quote:
oju svi spominju kao glavni argument nasuprot dehidratu i konzervama za koje sigurno znam da su pune svega i svacega stetnog i da je s takvom prehranom puno vise moguce da ce mi ljubimac imati razne probleme.
Mozemo reci da od dva zla biram manje
To ti tako vidis. Objasnila sam ti razliku konzervica gore i toga da dugovjecne mace oko nas jedu konvencionalnu klopu, dakle imamo razlicita iskustva i na temelju njih donosimo razlicite zakljucke, sto je u redu.

Quote:
Sto se tice nedostatka studija i novih spoznaja - koliko je meni poznato nema takvih ni o dehidratima ili konzervama, osim onih od kompanija povezanih na neki nacin sa hranama koje hvale i koje radi toga ne smatram bas tocnima.
Lose ti je poznato. Vrlo lose.

Quote:
I zapravo su dehidrati i konzerve "nova izmisljotina" na trzistu i oni koje bi se trebalo pomnije istraziti od nezavisne strane i vidjeti koliko zapravo koriste (ili stete) nasim ljubimcima kojima je organizam prilagoden skroz drugom nacinu prehrane, a za sto ne treba daljnja spoznaja od pogleda na ono sa cime su se te iste zivotinje hranile stoljecima, pa to bas ne smatram argumentom zasto ne hraniti sirovim.
Ne razumijem o cemu pises, dehidrata ima preko 50 godina, studija ima (rade iz na veterinarskom fakultetu recimo), u krugu prijatelja imam ljude koji rade na takvim nezavisnim studijama a narucuje ih: grad, udruga za zastitu zivotinja, udruga potrosaca itd.

Quote:
A ako hrani svoje zivotinje dehidratima ili konzervama onda je svjestan da se unutra nalazi meso, pa ne vidim koja je razlika davati nesto gotovo ili sam pripremati osim pokusaja umirenja vlastite savjesti
Ne razumijes ovaj dio. Mojoj prijateljici vegetarijanki se svaki put povracalo (duslovce) kad je spremala sirovo meso. Mislim da taj dio zaista ne mozes razumijeti ako nisi bila u toj situaciji. I da uopce nije isto rezati sirovo meso i davati konzervu.

Dakle meni se ne svidja to uvjeravanje da je bafen best of the best. Hranite kako zelite ali dozvolite da se svi ne slazu sa barfenom. Jer nije najbolje, samo je jedna od mogucnosti.

Uz cinjenicu da da bih uopce imala za macju klopu ja moram raditi jel. Da bih mogla raditi moram ici na sluzbeni put. Tad se netko mora brinuti za mace. To cini mali hotelcic za mace koji drzi nasa dokica. Barfen mace ne mogu na takva mjesta. One ne mogu ni na odmor jer ne mogu u apartmanu pripremati takve obroke.
A inace moje mace obozavaju voznju i gdje idem privatno na vise od dva dana idu sa mnom i gustaju. Druzeljubive i ekstrovertirane, cim spremim transporter same uskacu unutra i cekaju da se negdje ide.

Dakle ako je netko uvjerenja da je to najkvalitetnija prehrana (a mislim da nije), taj netko ne bi smio nikad odputovati sa obitelji negdje, otici na sluzbeni put i slicno. Dakle vecini obitelji tehnicki neizvedivo.

Zbog ovakvih radikalnih stavova (u sto meni barfen spada) ljudi se ni ne usude udomiti zivotinju pa onda one came po azilima jer netko previse napuse svu tu brigu oko zivotinje.

Zivotinji treba: puno ljubavi, vremena za nju, kvalitetna hrana (koje ima i bez barfena) i par sitnica za razmaziti ju. Ali ne, ne treba upisivati faks prehrane prije nabavljanja zivotinje.

Postam na dva strana zivotinjska foruma i ponavljam barfen nije posebno popularan a jos manje me itko tamo uvjeravao da je jedina kvalitetna opcija. Malo tolerancije i sve pet.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 13:31   #73
Da ne citiram cijeli post

Ako sam ja izgubila hrpu vremena da pronadjem sto i kako drugi ne moraju. Sve se svodi na par linkova, a ako netko treba konkretan savjet tu sam.

Nije to moj zivotni projekt, uz posao, borbu za vlastito zdravlje i doktorat nisam dokona kucanica koja dane provodi izmsljajuci sto bi njene macke mogle jesti.

Ima krasan izbor linkova na kojima od a-z pise sto kako i zasto. Recept je jednostavan za slijediti.

Cilj je rekonstruirati hranu koju maca ima u prirodu po sastavu, to su ptice i mali godavci.

Svatko tko ima vremena natuci odredjeni broj postova na forumu imati ce vremena i poklikati na 4-5 linkova i procitati 4 stranice teksta.

Ne zelim ulaziti u to sto ti mozes lijeciti homeopatijom, svatko je strucan na odredjenom nivou.
Ne moramo sve znati sami, treba znati gdje pitati.


Ako nekog zanima:
2 knjige koje su korisne
http://raisingcatsnaturally.com/
http://www.amazon.com/Your-Cat-Simpl...tp_st_edpp_ttl

link na recept:
http://www.catinfo.org/makingcatfood.htm

forum za mace s dijabetesom i urinarnim problemima
http://yourdiabeticcat.com/ vodi ga autorica knjige iz 2.linka


i yahoo grupa, za koju mi je nevjerojatno drago da sam je pronasla, jer okuplja puno iskusnih i pametnih ljudi, bas kao i na nasem forumu, rjesenje svake dileme je samo jedan post daleko
http://pets.groups.yahoo.com/group/rawcat/

Nitko od njih ne koristi termin BARF ali to je tema o kojoj mi se ne da raspravljati.

Poanta je da su stvari komplicirane koliko ih zelimo sebi predstaviti kompiciranima.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 13:43   #74
Ombia...sto se tice putovanja, moj macak putuje svuda samnom. Doslovno svuda...


Ne treba biti fanatik u nicemu, kada idemo mjesec dana na jedrenje naravno da ne meljem piletinu i ne drzim je na brodu. Jede almonature u koji dodamo taurina i omega 3/6 i sve super

Kakvi radikalni stavovi? Odakle sve te predrasude?

Nije mi jasno zasto ljudi rade probleme tamo gdje ih nema.

Svatko hrani sto hoce, na kraju krajeva. I ljudi jedu razlicito, netko jede makrobiotiku, netko navraca u MAc Donalds i krka se rafiniranom hranom. Svatko ima izbor

To sto nesto nije popularno na forumima nije nikakav argument. Kao ni floskula da treba zavrsiti fakultet za hraniti mace sirovim mesom.

Formula je jednostavna, recepte su napisali veterinari, nije komplicirano ni za smijesati ni za hraniti. Traje krace nego napisati dug post na forumu.

Sve se na kraju svodi na to sto netko zeli.

Bez veze mi je da se osudjuje RMB hrana ( to je termin koji se koristi, raw meaty bones) od strane nekog tko je nije pripremao ni hranio svoje mace s njom. Probajte, odustanite jer vam ne pase pa sudite. Ili nemojte pricati o zahtjevnosti pripreme i komplikacijama.

Mi smo hranili briketice, imali smo nekih zdravstvenih problema, nista strasno veliko, ali bili su prisutni. Presli smo na visokokvalitetne konzerve, i izmedju ostalog zato sto smo se vratili u Hrvatsku gdje nisu dostupne ali i zbog cijene presli smo na sirovo. Sad smo super zadovoljni.

Ne razumijem cemu takva galama, ne propovijedam da svi moraju prijeci na RMB, samo sam htjela podijeliti nase iskustvo i skinuti stigmu takvog nacina prehrane kao neceg sto zahtijeva puno vremena i komplicirano je.

Vrlo je jednostavno, ako nekog zanima kako a ne zna gdje poceti, neka poklika linkove, ako ga zanimaju iskustva iz prve ruke, drage volje pomognem ako mogu, za to postoji pm

Ako ima nekih konkretnih pitanja o prehrani s veseljem odgovorim i tu na topicu, za prepucavanja jednostavno nemam potrebe, vremena niti energije.

Sto se tice suhe hrane, briketa, E. Hodkins, gospodja koja je napisala knjigu iz 2.linka mog prethodnog posta, je radila kao vodja razvoja jedne premium hrane u USA. Nekoliko godina kasnije je svjedocila pred US Kongresom kada je bila afera s trovanjem macaka i pasa briketima. Ako nekoga zanima vise neka googla.

P.S.I ja sam vegetarijanac i ne konzumiram meso ni u kakvom obliku Ali ako sam uzela obavezu brige o macama onda mi je obaveza i pruziti im najbolju brigu koju mogu.

Zadnje uređivanje Noemi : 21.01.2009. at 13:50.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 15:11   #75
Tko radi problem?
Diskutira se o nacinima prehrane macaka i dok ja tvrdim da ima vise dobrih, ti tvrdis da je taj koji ti koristis najbolji za macu.
Gdje je tu tolerantnost na djelu?

Meni se takva diskusija ne svidja. Preagresivna mi je. Prepenetrantna. Nisam mislila da si dokona domacica, nego shodno tvom tekstu - da nemaju svi vremena godinu dana proucavati prehranu mace. Uz to nisam sigurna da bi sve mace naucene na sirovo meso zeljele poslije konzervu.
I mislim da nije dobro da im uz promjenu okolisa mijenjamo i prehranu jer mace ipak ne voliko toliko promjena odjednom. I bas na jedrenje ne bih vodila macku, ali necu tebi sad govoriti kako je to lose i uvjeravati te da netko tko:

Quote:
Ali ako sam uzela obavezu brige o macama onda mi je obaveza i pruziti im najbolju brigu koju mogu.
jer jedriti bas i nije najbolji prirodni okolis macke.

No u biti se s citiranim slazem. Samo se ne slazemo oko definicije sto je to NAJBOLJE.

Quote:
Svatko hrani sto hoce, na kraju krajeva. I ljudi jedu razlicito, netko jede makrobiotiku, netko navraca u MAc Donalds i krka se rafiniranom hranom. Svatko ima izbor
Tako je. I ima vise nacina prehrane a da su o.k., pa to pokusavam svo vrijeme i reci. Ima organska klopa, vegetarijanstvo, makrobiotika itd. To je kao da ja dodjem sa nekom vrstom prehrane, sirovim povrcem recimo i kazem samo to je prirodno jer se termicki unisite vitamini itd. (ima grupa koja zagovara bas taj pravac prehrane) i govorim ljudima da sve drugo jest manje vrijedno.
Ali ja to ne radim pa mi ni takve diskusije nisu drage.

Quote:
Bez veze mi je da se osudjuje RMB hrana ( to je termin koji se koristi, raw meaty bone
Ja za taj izraz nisam cula jer nisam u tim drzavma, na njemackom govornom podrucju je sluzbeni, bas sluzbeni izraz barfen.
Tako da ne volim stav u gornjem komentaru, previse mi smrdi na patroniziranje.
Jer opet ti polazes iskljucivo pravo na pojam. Koji djecji vrtic

Ne dozvoljavas cinjenicu da je nekome barfen zaista komplicirano. Recimo mami dvoje male djece koja dolazi doma u sest navecer i ne zna gdje joj je glava a kamoli da jos sama sprema obroke za macku.

Kamo sklanjas nepojedenu klopu? Sto radis ljeti kadd mace ne pojedu klopu te sekunde?
Kakva galama? Ti vec duze o tome pises a ja sam se osvrnula na JEDAN post i to je galama? Ma daj

Uostalom ne pisemo mi ovdje samo radi nas dvije nego da neki koji imaju neodumice kako hraniti macu cuju pro i contra. Od tebe sam cula samo pro barfen a contra (koje zapravo svi koji tako hrane macu znaju jer svaka prehrana nosi svoje pro i contra) nisam cula. I sama pises da ste zbog novaca i nedostupnosti konzervi presli na sirovo.
A meni su te visokokvalitetne konzervice dostupne i sve pet.

Argumentirano sam iznjela zasto mislim da takva prehrana nije nuzno najbolja i dobila odgovor da se prepucavam i galamim?

Ma daj koji djecji vrtic.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 18:23   #76
please, vi koji se kužite, jel znate koja je kvalitetnija suha hrana za kastrirane mačke Hill's ili R. Canine?
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 19:05   #77
Mislim da su obje tu negdje, ja uzimam rc veterinarsku liniju (cijenom ista kao i ona ducanska samo ima manje sminkerskih dodataka koji mogu i stetiti), dakle imam tirkizno bijelo pakiranje za young male i jedno za young female.

Slicno pakiranje ovom, samo nase je skin verzija jer su mace bile bolesne, takve sam uzela iz azila, ali sad su super fit, no pojesti cemo to do kraja.



Izmedju dam posebnu klopu za dlaku i kozu, cisto da promijenim obroke. Isto rc - http://www.petsemporium.co.uk/images/RC%20Hair&Skin.jpg

Cijelo vrijeme hranim ovom firmom, prvo je islo baby verzija, pa ciklama boje ona za mlade nekastrirane/nesterlizirane i sad ovo.

Uz to dam tu i tamo malo (sa mog sendvica ) cistog sirovog lososa ali uglavnom je tako da uz mokru klopu ukapam par kapi lososovog ulja. Sto obozavaju.



Iako obozavaju i maslinovo. I nekad dam mrvicu posnog friskog sira, onako zlicicu.

Od konzervica najvise vole shebu i to onu neku premium ljubicastu, vole i rc mokru klopu pogotovo onu sa tunom i lososom ( a ta je i za super sjajnu dlaku) uz to jedu i: almo nature, applaws, cosma - ovdje ima preko 60% mesa u konzervama ali su i dosta skuplje, ali odlicne recimo u konzervi tune je 80% tune ostatak je voda i to je to. Uz to nekad kupim hills ili schesir.

Kolicinski dam malo vise nego se za njihovu kilazu i dob preporuca, ali onim jako puno skacu, veru se, trce, sprintaju i sve potrose....i puno piju, ali tako oduvijek.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 20:54   #78
Quote:
Noemi kaže: Pogledaj post
Najbolje i suha hrana u jednoj recenici su kotradikcija u terminu
aj ne kaki.

i ja preferiram sirovo, doduše imam cucke, al eto, nemam ni mjesta ni novaca za sirovo. Prije no što odeš suditi i osuđivati, pročitaj o čemu je riječ.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 23:13   #79
Quote:
ombia kaže: Pogledaj post
Prvo bih napomenula (prije nego krenem na komentiranje posta) da mi se ni jedan militaristicki stav ne svidja. Primjer - ako ja dojim dvije godine dijete; necu otici na RiD i govoriti mamama da je to najbolje i da su pojmovi tipa najbolja dohrana i kaSIce Hipp oksimoroni.

Dakle ima vise nacina kvalitetno nahraniti i dijete i zivotinju.
Ni meni se ne svida da mi netko spocitava militaristicki stav nakon sto lijepo objasnim svoje glediste kao pobornika druge prehrane i dodam da i sama hranim macu sa suhim i konzervama (sto ocito znaci da nisam bas toliko militantna ) i shvacam tvoje razloge protiv sirove prehrane jer neke dijelim.

No u pravu si u tome da ih ne smatram dobrim - odnosno, da budem jasna, smatram ih losijim izborom od drugih nacina prehrane.
Sto je rezultat mog dosadasnjeg iskustva s tim nacinom prehrane na kojoj mi je vise ljubimaca imalo dosta problema, isto kao sto je tvoje suprotno jer tvoje nisu imale nikakvih.
U tome se svodim samo na hrane dostupne ovdje i nase trziste jer je ocito da ovdje izbor nije toliki koliki je kod tebe.

Niti sam mislila da ljudi jedu sirovo, vec da paze sto i gdje kupuju za svoje ljubimce .

Posto kazes da mi je lose poznato, voljela bih neki nezavisni i ozbiljni link na duza istrazivanja o dobrobiti takvog nacina prehrane .
Iskreno me zanima i uvijek volim nauciti nesto novo i biti ispravljena, pa ovaj upit nema nikakve lose namjere, da se razumijemo.

I jos jednom, slazem se potpuno da je sirova prehrana samo jedna od mogucnosti i da se svi ne slazu s time, ja sam iznijela svoje osobno iskustvo i zasto mislim da je sirovo bolje - nigdje i nikako nisam rekla da je to sveopca istina.

Sto se tice problema s putovanjem - ja s time nemam nikakvih problema, sve je stvar malo pripreme i volje.

I tvrditi da zivotinje came po azilima i da ih se ljudi ne usude uzeti radi stava da je sirova prehrana nekome bolja je krajnje neukusna, iskreno, to ti nije trebalo.

Kao ni tvrdnja da treba faks o prehrani prije nabavljanja iste ako je se zeli hraniti sirovim.
Treba malo vise vremena i volje od one potrebne za kupovinu gotove hrane i stavljanja je u zdjelicu, istina, ali ni blizu tome koliko ti smatras.

Prema tome, malo tolerancije i sve pet, u tome se potpuno slazem s tobom .
__________________
"It may help to understand human affairs to be clear that most of the great triumphs and tragedies of history are caused,
not by people being fundamentally good or fundamentally bad, but by people being fundamentally people."
- Good Omens
Misery's Crown is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 00:04   #80
Ono o azilima mislim i dalje, ne vidim sto je u tome neukusno? Osoba koja ce cuti da je sirova hrana maltene bozja rijec ce se teze iz svoje nemacje perspektive (lakse se na to odluciti kad macu imas onda su i neke "zrtvice" lakse jer je emotivna veza vec tu) odluciti na sve te stvari.
Za vrijeme volontiranja po azilima sam se naslusala takvih prica i vidjela ljude kako odustaju od zivotinje jer su se prestrasili obaveza.

Tipa maca samo sirovo, pas isto, pa pas ne smije biti sam ni 3 sata na dan i slicnih stvari...ali to je vec neka druga tema. Uglavnom cesto sam cula zasto ljudi ne uzimaju zivotinje iz azila, a ako je tebi ta cinjenica neukusna i moje prepricano iskustvo, a sto da ti ja tu radim?

I osobno da mi je netko rekao; sirovo ili ce maca ne znam biti bolesna ja ne bih uzela macu jer znam da sirovo nije opcija za nas. Da nisam prijem imala iste, ne bih znala da moze i nesirovo.

Nadam se da sam pojasnila.

Quote:
Niti sam mislila da ljudi jedu sirovo, vec da paze sto i gdje kupuju za svoje ljubimce
Kako mogu paziti?
Prepoznaju golim okom kolicinu antibiotika u mesu? Nedavno je u Svicarskoj bilo trovanje mesom medju ljudima, hej zemlji koja ima vjerojatno najkvalitenije namirnice u Europi. Dakle ja paziti na taj nacin ne znam a kako citam na drugim temama Hrvati i kupuju meso po lidlu i slicnima bitno da je jeftino.

Ti si napisala da se ne moze znati sto ima u konzervama i da je tamo jos gore meso nego ovo sirovo u kojem pisete i ja sam ti napisala da to nije istina. Da sve zavisi koje konzerve kupujes jer ih imas i sa 80% mesa a ostatak samo voda. Dakle pises iz svoje perspektive i polazis od toga da svi mace hranimo istim konzervama ili sto?

Na temu tolerancije: ja prihvacam vise nacina prehrana kao o.k. ti zagovaras jedan. Tko je tu netolerantan?

I smatram da kao moderator u ovom konkretnom slucaju nisi objektivna.

Cudno da si spomenula ono za faks a nisi spomenula gdje se mene proziva za galamljenje i stvaranje problema gdje ga nema . Definitivno nisi objektivna ovdje, ili zbog toga sto osobno preferiras sirovu klopu ili zbog dobrog odnosa sa drugom forumasicom.
Time je rasprava za mene na temu sirovog gotova.
Studije si potrazi sama, ja ne znam jesu li ti dostupne, mogle bi biti ako si student i ako je tvoje sveuciliste upisano u europsku bibliotekarsku mrezu, onda se samo ulogiras. A ne znam ni koje strane jezike citas jer studije koje sam ja citala nisu na engleskom.

Ali barfen definitivno jest sluzbeni pojam, upravo vidjeh da ima citava tema ovdje o tome.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:42.