Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2018., 08:07   #801
To je letak iz pera PŽ-a?

Novi Zakon o zaštiti životinja treba srediti, ne samo zbog ove odredbe o kojoj raspravljamo u vezi s Čakovcem. (Ujedno bi ga trebalo i lektorirati, ali to se odavno više ne radi.) U popisu pojmova na početku stoji ovakva definicija:

Quote:
23. posjednik životinje (u daljnjem tekstu: posjednik) je svaka pravna ili fizička osoba koja je kao vlasnik, korisnik ili skrbnik stalno ili privremeno odgovorna za zdravlje i dobrobit životinje
Pri čemu se valjda smatra da su pojmovi vlasnik, korisnik i skrbnik sami po sebi jasni. Sigurno su definirani u nekom drugom zakonu, ali ne u ovome.

Jasno mi je zašto su istaknuli posjednika, bar mislim da mi je jasno. Sjećam se, naime, jednoga davnog slučaja kada je pas bio s čovjekom u šetnji pa su se zaustavili da popričaju s likovim frendom, a onda je naišla neka starija bakica kojoj je pas pokušao prići jer mu je bilo dosadno pa se žena uplašila, pala i polomila se. Sin koji je bio s njom, umjesto da je pridrži da ne padne, odmah je uzeo podatke od lika i podnio tužbu kao "protiv vlasnika psa", pri čemu se zeznuo jer vlasnik psa uopće nije bio lik, nego njegova sestra pa je tužba odbijena.

Na pojmu skrbnik mislim da su prvi i počeli inzistirati PŽ te svi koji se zalažu za prava životinja jer "živo biće ne može biti ničije vlasništvo" pa se to pomiješalo. Skrbnik može biti netko tko privremeno čuva psa do udomljenja, šetač pasa, osoba koja ima pse na dnevnoj brizi, prijatelj koga zamoliš da ti prošeće psa jer ti imaš gripu.

Ja bacam sve priloge koji mi se nađu u koverti osim računa, a najradije bih i njih ( ), pa nemam pojma - možda sam i ja nešto slično primila. Ako je u pitanju PŽ-ova akcija, vjerojatno letak ide po svim gradovima i mjestima. Bilo bi zanimljivo znati koliko je novca na to potrošeno.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 09:45   #802
Skrbnik
Šta, dok pas ne postane punoljetan?
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 09:51   #803
Mene sad zanima kaj kad pas ima vise vlasnika, od kojih su neki potencijalno stranci?
Sta ak pas nije hrvatski uopce?
Aese is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 11:21   #804
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
To je letak iz pera PŽ-a?

Novi Zakon o zaštiti životinja treba srediti, ne samo zbog ove odredbe o kojoj raspravljamo u vezi s Čakovcem. (Ujedno bi ga trebalo i lektorirati, ali to se odavno više ne radi.) U popisu pojmova na početku stoji ovakva definicija:



Pri čemu se valjda smatra da su pojmovi vlasnik, korisnik i skrbnik sami po sebi jasni. Sigurno su definirani u nekom drugom zakonu, ali ne u ovome.

Jasno mi je zašto su istaknuli posjednika, bar mislim da mi je jasno. Sjećam se, naime, jednoga davnog slučaja kada je pas bio s čovjekom u šetnji pa su se zaustavili da popričaju s likovim frendom, a onda je naišla neka starija bakica kojoj je pas pokušao prići jer mu je bilo dosadno pa se žena uplašila, pala i polomila se. Sin koji je bio s njom, umjesto da je pridrži da ne padne, odmah je uzeo podatke od lika i podnio tužbu kao "protiv vlasnika psa", pri čemu se zeznuo jer vlasnik psa uopće nije bio lik, nego njegova sestra pa je tužba odbijena.

Na pojmu skrbnik mislim da su prvi i počeli inzistirati PŽ te svi koji se zalažu za prava životinja jer "živo biće ne može biti ničije vlasništvo" pa se to pomiješalo. Skrbnik može biti netko tko privremeno čuva psa do udomljenja, šetač pasa, osoba koja ima pse na dnevnoj brizi, prijatelj koga zamoliš da ti prošeće psa jer ti imaš gripu.

Ja bacam sve priloge koji mi se nađu u koverti osim računa, a najradije bih i njih ( ), pa nemam pojma - možda sam i ja nešto slično primila. Ako je u pitanju PŽ-ova akcija, vjerojatno letak ide po svim gradovima i mjestima. Bilo bi zanimljivo znati koliko je novca na to potrošeno.
Letak je izuzetno kvalitetan po izgledu,bojama i papiru,pa ako su podijeljeni na području ovog grada(što uključuje i dvadesetak okolnih sela),sa cca 45 000 stanovnika,a najmanje 20 000 pasa,nije riječ o maloj sumi...
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 12:51   #805
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Letak je izuzetno kvalitetan po izgledu,bojama i papiru,pa ako su podijeljeni na području ovog grada(što uključuje i dvadesetak okolnih sela),sa cca 45 000 stanovnika,a najmanje 20 000 pasa,nije riječ o maloj sumi...
Vjerojatno su poslali svima, nisu vodili računa o tome tko ima psa, a tko ne. Ionako je popis čipiranih pasa nepotpun.

P. S. Iz čiste radoznalosti prekopala sam koš za papire. Nisam ništa dobila. Što ne znači da neću. No vidjela sam tekst na PŽ-ovoj stranici. Da se razumijemo, to je sve išlo iz našeg džepa, to jest iz poreza.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 13:23   #806
Quote:
Pješčani sat kaže: Pogledaj post
Skrbnik
Šta, dok pas ne postane punoljetan?


Ne trolaj mi temu i ne dovodi Lunu u napast neposlušnosti. Ionako zadnje vrijeme umjesto da na moj poziv skoči na noge lagane, samo lagano zadigne jedno uho, pa ako nije čula i riječ kolačić od dizanja i dolaska nema ništa.


Quote:
Aese kaže: Pogledaj post
Mene sad zanima kaj kad pas ima vise vlasnika, od kojih su neki potencijalno stranci?
Sta ak pas nije hrvatski uopce?
Pas zakonski može imati samo jednog vlasnika, punoljetnu osobu. Upisana je u knjižicu.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 13:52   #807
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Pas zakonski može imati samo jednog vlasnika, punoljetnu osobu. Upisana je u knjižicu.
Uzgajivači nerijetko daju psa u suvlasništvo i to se registrira kod HKS-a pa onda i unosi u knjižicu, a to čine onda kada nemaju uvjeta da zadrže sve pse koje bi željeli zadržati. Suvlasnik (fizička osoba) dobiva perspektivno štene po nižoj cijeni, štene živi i odgaja se u suvlasnikovu domu i unutar njegove obitelji, od suvlasnika se očekuje da štenetu pruži sve što je potrebno za njegov normalan psihički i fizički razvoj, pas mora ići na izložbe, neovisno o tome hoće li ga izlagati uzgajivačnica ili suvlasnik, ženka se mora pariti s mužjakom iz uzgajivačnice koja je štene dala u suvlasništvo, inače parenje nije dopušteno (jedno do tri legla), troškove testiranja i uzgojnih pregleda snosi uzgajivačnica, a vlasnik snosi trošak kvalitetne prehrane i veterianrske troškove. To je otprilike to, možda može varirati, a o suvlasništvu se zaključuje ugovor.

Kao što rekoh, ako slučajno netko bude zajebavao za Jucku, zaključit ću ugovor s njezinim uzgajivačem, pa makar i naknadno. No, s obzirom na to da Veličanstvena Aleksandra iz PŽ-a namjerava tek od 1. travnja početi popisivati pse u Čakovcu, kao da od 2005. nije bilo dovoljno vremena da se svi bar počipiraju, vjerojatno će Jucko već biti u visokoj starosti kada zagrebačkim gradskim ocima takva idiotarija padne na pamet.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 14:42   #808
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post

Pas zakonski može imati samo jednog vlasnika, punoljetnu osobu. Upisana je u knjižicu.
Ne. Kao što je Didi već rekla, može se sklopiti ugovor o suvlasništvu.

I ovisno je li pas nostrificiran u RH - prijavljuje se HKS-u. Ako nije, drugom nadležnom savezu.

Ugovori o suvlasništvu uvelike variraju, obično se sklapaju tako da pas mora završiti barem jedan šampionat, uzgajivačnica ima pravo na leglo - i obično prvi odabir šteneta (ne mora parnjak biti pas iz uzgajivačnice nužno, to zbilja ovisi o ugovoru), uzgajivačnica ima minimalno opciju sugestije parnjaka, a češće oni moraju odobriti (i tako osiguravaju da ne dođe do štanca). Uzgajivačnica snosi troškove tog legla koje je tehnički za njih. Suvlasnik kako je Didi rekla snosi sve ostale troškove - životne, veterinarske. I da, radi se o maksimalno 3 legla u slučaju kuje, ali maksimalno, rijetko tko će imati više od 2 legla. I svašta se može u biti staviti u ugovor jer nije reguliran. Ali ovo bi bio nekakav standardni primjerak.

Recimo u Americi je najčešće suvlasništvo - pogotovo kuja, jer uzgajivačnice ne žele štancanje.
Aese is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 15:27   #809
Kad stignem malo ću detaljnije pregledati Zakon RH, jer mi se čini da tamo nisam vidjela pojam suvlasništvo. Jedino se spominje posjednik. Po zakonskoj hijerarhiji, pravila HKS-a ne mogu biti iznad Zakona RH. No, prihvaćam da postoji neki podzakonski akt koji spominje suvlasništvo. Dajte neki link ako vam je pri ruci, a koji regulira suvlasništvo i ima snagu zakonskog akta.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 15:34   #810
Zašto bi u zakonu pisala definicija koja je u drugom Zakonu. Nastao bi kaos... Ako u ZV piše o posjedu, (su)vlasništvu ne treba i ovdje pisati što je posjed. Ako u ZOO piše o ostavi onda ne treba tu pisati.
Tužba je odbačena zbog drugih razloga a ne zbog toga što je bakica tužila dečka jer i njega može tužiti. Prije nema uzrok-posljedice. Da ju je pas gurnuo pa je pala, da je ugrižena i da je pukla ruka onda je druga stvar.
Ako je u suvlasništvu, zajedničkom vlasništvu - zna se kako se upravlja. Sve jasno piše. Ne treba toplu vodu otkriti.

Vidim sada o “diskriminaciji”. Toplo se nadam da su ljudi ozbiljni pa znaju pojam diskriminacije. To nije obaveza koju se vlasniku stvari nameće. Analogno je diskriminacija da npr auto koji nema tehnički ne može na cestu. To je zakonski isto.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pawrent is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 17:33   #811
Quote:
Pawrent kaže: Pogledaj post
Tužba je odbačena zbog drugih razloga a ne zbog toga što je bakica tužila dečka jer i njega može tužiti.
Tužba je odbačena zbog "promašene legitimacije". I ne, pod time se ne misli na osobnu iskaznicu. Dalje raspravljaj na pravu.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 18:29   #812
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Kad stignem malo ću detaljnije pregledati Zakon RH, jer mi se čini da tamo nisam vidjela pojam suvlasništvo. Jedino se spominje posjednik. Po zakonskoj hijerarhiji, pravila HKS-a ne mogu biti iznad Zakona RH. No, prihvaćam da postoji neki podzakonski akt koji spominje suvlasništvo. Dajte neki link ako vam je pri ruci, a koji regulira suvlasništvo i ima snagu zakonskog akta.
Ne znam na koji "Zakon RH" misliš, ima ih mali milijun. Ovdje se primjenjuje Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (stari i pročišćeni tekst). Bitni su pojmovi suvlasništvo i pokretnina, a oba u tom zakonu funkcioniraju. Postoji i suvlasništvo nad vozilom iako se vozilo registrira na jednu osobu, ali se u posebne napomene upisuje "suvlasništvo".

Nitko ne tvrdi da su HKS-ovi propisi iznad zakona RH, nego da se zaključeni ugovor mora prijaviti HKS-u, i to radi kontrole uzgoja.

Dakle, hijerarhija je ovakva: na vrhu je Zakon o vlasništvu koji predviđa postojanje suvlasništva nad pokretninom. Temeljem te odredbe zaključuje se ugovor između uzgajivačnice i kupca šteneta kao dvije suvlasničke strane i utvrđuju međusobna prava i obveze - druga razina. Ugovor se prijavljuje HKS-u radi kontrole uzgoja,baš kao što se prijavljuju i čistokrvna legla jer bez prijave nema ni rodovnika ni čipiranja - možemo ovo smatrati trećom razinom ili paralelnom razinom s drugom, svejedno.

P. S. U svim pravilnicima o natjecanjima i izložbama navodi se "vlasništvo ili suvlasništvo".
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 00:06   #813
Hvala!
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 18:51   #814
Nismo dugo čekali: link.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 02:37   #815
Ja vise ne znam tko je tu lud.
Aese is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 07:48   #816
Novinari svašta prenose i pogrešno citiraju, a ja nigdje ne mogu naći tu odluku među javnim raspravama, ali živo me zanima koje je to "gradsko upravno tijelo nadležno za zaštitu životinja". Vjerojatno PŽ koji smatraju da pse i mačke treba hraniti mrkvom i sojom.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 18:14   #817
Dakle, uz pomoć pametnih ljudi s Fejsa pronašla sam "savjetovanje sa zainteresiranom javnošću" o Nacrtu prijedloga Odluke o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama i divljim životinjama. Primijetite "nadležno tijelo" u čl. 13. Pitam se tko bi to bio? Srećom, u tekst nisu uvrštene idiotarije iz PŽ-ova Prijedloga gdje se propisuje popisivanje kućnih ljubimaca i njihova prijava po stanovima i obiteljskim kućama (čl. 22).

U svakom slučaju, svatko ima priliku reagirati na ovu blesavoću o "trajnoj sterilizaciji osim ako..." jer na prvom linku postoji i obrazac u kojemu se može iznijeti svoje mišljenje.

A da je PŽ-u trebalo zabraniti djelovanje još prije nekoliko godina kada su objavili onaj video s "prijateljem životinja" koji demonstrativno vreću za smeće s mrtvim psom baca na stol obitelji koja sjedi za ručkom, trebalo je.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 13:33   #818
Štooo? Kakav video?

Ma joj ljudi, neće vam od ovoga na kraju biti ništa. U ovakvom obliku nema šanse da to zaživi, ako i donesu odluku bit će mrtvo slovo na papiru.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 13:38   #819
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Štooo? Kakav video?

Ma joj ljudi, neće vam od ovoga na kraju biti ništa. U ovakvom obliku nema šanse da to zaživi, ako i donesu odluku bit će mrtvo slovo na papiru.
Ne mogu ga više nigdje naći. Bit će da su ga maknuli.

Mrtvo slovo na papiru ili ne, treba protestirati.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 19:44   #820
Da ne spamam temu, javila sam se na čatu: link.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:21.