Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2008., 09:50   #1
Dijabetes kod pasa i mačaka

Moj mačak (12 godina) se pravo razbolio. Počelo je u utorak kada jednostavno čitav dan nije htio jesti, a pred večer je ostalo ležati u hodniku kraj hrane i vode. Nije imao snage da se pomakne. Što bi moglo sad biti? Slično se ponašao prije dva mjeseca kad je na našem balkonu imao fight sa drugom mačkom i časno obranio svoj dom, tj. teritorij. Pri tome je zaradio ugrize i te rane su se upalile. Tada je dobio antibiotike i nakon tri dana je sve bilo u redu. No ovaj put je drugačije. Već u utorak je dobio antibiotike koji do danas nisu djelovali. Jučer je pio malkoc vode, a jelo nije ni primirisao. Danas nije htio niti vodu. Skoro da i ne prede.

Doktorica mu je špricala glukozu i jedva izvadila krv. Kaže da mu je tlak skroz nizak. Nije ni čudo, nedostaje mu volumen u krvotoku.
Sinoć mu je temperatura toliko spala da smo se bojali hoće li mo ga uspjeti dovoljno ugrijati te smo ga kasno navečer odnijeli u ordinaciju. Tamo imaju boks u kome se grije sa svih strana.

Kako stvari stoje ima šećer. Sinoć je bio tako visok da ga nisu mogli ni izmjeriti. Danas je isto visok, ali se barem može izmjeriti. Doktorica mi nije dala prognozu da li će se uspjeti izvući. Ja se nadam, on je fighter!

Ima li tko iskustva sa (tako visokim) šećerom kod mačke?

__________________
Moje cure..L i N

Zadnje uređivanje fermina-daza : 28.06.2017. at 13:50.
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 11:45   #2
Dobro, koliki mu je?... mislim, šećer? I što uopće znači da ga nisu mogli izmjeriti? Ja nikad nisam vidio mačku kojoj nisam mogao izmjeriti glukozu...
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 14:14   #3
Nemam iskustva, ali poznajem jednu ženu čija sijamka ima šečer i lijepo ga kontroliraju, maca jede posebnu hranu (mislim Hill's) sa inzulinom.
__________________
kiss .. kiss
Tina406 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 15:22   #4
Quote:
Clearwater kaže: Pogledaj post
Dobro, koliki mu je?... mislim, šećer? I što uopće znači da ga nisu mogli izmjeriti? Ja nikad nisam vidio mačku kojoj nisam mogao izmjeriti glukozu...
zadnje mjerena vrijednost je bila 460 (mg?)
upravo sam pricala sa veterinarkom i kako stvari stoje ima ekstremno visoke leukocite što je pak indicija da ima leukozu i time povezan dijabetes.
nije dobro, izgleda da ćemo ga morati 'uspavati'
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 15:47   #5
Pa i nije to nešto tako kriminalno puno... preračunato u mmol/l, što je standardna mjera u Europi, to je otprilike 25 mmol/l, normala je za mačku, kao i kod većine dom.živ. oko 7... ne kažem da nije visoko, ali bilo je i viših...
Sad, kod mačaka postoji fenomen stresne hiperglikemije; pojedine mačke mogu imati ekstremno visoke, odnosno, lažno visoke vrijednosti glukoze samo zbog stresa uslijed manipulacije i vađenja krvi, osobito ako postupak traje relativno dugo, što se zna dogoditi ako se krv vadi iz cefalične vene na nozi, a iz osobnog iskustva znam da naši veterinari izbjegavaju vađenje iz jugularke, ne znam iz kojeg razloga... može se dogoditi i pogrešno očitavanje ako se koriste neodgovarajuće epruvete s antikoagulansima i još štošta...
Ne znam koju ti je terapiju mačka dobila, ali ovo što ima visoke leukocite možda može biti povezano s nedavnom aplikacijom kortikosteroida, koji uobičajeno dižu neutrofile i spuštaju limfocite, osim ako nije rađena diferencijalna bijela krvna slika ili test na virusnu leukemiju, postavljanje dijagnoze "leukoze" je prilično nonšalantno...
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 16:00   #6
Quote:
Clearwater kaže: Pogledaj post
Pa i nije to nešto tako kriminalno puno... preračunato u mmol/l, što je standardna mjera u Europi, to je otprilike 25 mmol/l, normala je za mačku, kao i kod većine dom.živ. oko 7... ne kažem da nije visoko, ali bilo je i viših...
Sad, kod mačaka postoji fenomen stresne hiperglikemije; pojedine mačke mogu imati ekstremno visoke, odnosno, lažno visoke vrijednosti glukoze samo zbog stresa uslijed manipulacije i vađenja krvi, osobito ako postupak traje relativno dugo, što se zna dogoditi ako se krv vadi iz cefalične vene na nozi, a iz osobnog iskustva znam da naši veterinari izbjegavaju vađenje iz jugularke, ne znam iz kojeg razloga... može se dogoditi i pogrešno očitavanje ako se koriste neodgovarajuće epruvete s antikoagulansima i još štošta...
Ne znam koju ti je terapiju mačka dobila, ali ovo što ima visoke leukocite možda može biti povezano s nedavnom aplikacijom kortikosteroida, koji uobičajeno dižu neutrofile i spuštaju limfocite, osim ako nije rađena diferencijalna bijela krvna slika ili test na virusnu leukemiju, postavljanje dijagnoze "leukoze" je prilično nonšalantno...
ne znam da li je radjena diff krvna slika, pitat cu. no rekli su nam da sto prije dodjemo jer je sve slabiji. unatoc infuziji i toplom krevetu itd..
pretuzno...
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 16:18   #7
Ha, gle... dijabetes nije nešto što se desi preko noći, danas zdrav, sutra dijabetičar, ne ide to baš tako... ako je stvarno riječ o dijabetesu, a za takvu dijagnozu je obično potrebno više od jednog uzorka krvi, s konzistentnom hiperglikemijom, i još važnije, glukozom u urinu (jer se na taj način razlikuje stresna hiperglikemija od DM-a), onda bi se nekakvi simptomi primijetili i ranije, osim ako vlasnik nije baš nešto naročito pronicljiv... možda ti je mačka u ketoacidotičnoj krizi, a to je već malo veći problem, no takvo što se dešava kao posljedica nekontroliranog ili slabo kontroliranog dijabetesa, što bi već primijetio ranije... Uglavnom, po ovome što kažeš, nekako mi se čini da joj se ne piše dobro...
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 16:30   #8
ja sam imala mačka sa dijabetesom.
zadnje 4 godine svog života je živio s njim, ovo ljeto je otišao, nakon što su mu otkazali bubrezi u 13-oj godini.
e sad... on je imao i tipične simptome,osim što je bio pretio.. a to su pojačana žeđ i mokrenje...
nakon dijagnosticiranog dijabetesa nije bila potrebna terapija inzulinom(kojeg je dobio par puta dok je bio par dana kod veta da mu se redovito mjeri šećer i oscilacije), već smo problem pokušavali sanirat prehranom.
razlog za nedavanje inzulina je bio strah od hipoglikemije, jer je jako teško pogodit idealnu dozu. a trebali bi ga davati mi doma. isto kao i kod ljudi.
hills ima medicinsku hranu w/d za dijabetes koju je jeo. nije ju volio , a i morao je jesti puno manje nego što bi htio. ali je uspjela donekle snizit i regulirat taj šećer.

nažalost nema ga više...
Lilivanili is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 16:33   #9
Izbacili su prije par godina m/d, koja se koristi kod mačaka s dijabetesom... većina mačaka zapravo uđe u remisiju nakon nekoliko tjedana inzulina, i dalje budu ok samo na hrani...
Pretilost i jest jedan od najčešćih simptoma kod mačaka, koje najčešće pate od tipa II DM-a, slično kao i kod ljudi.
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 16:44   #10
Quote:
Clearwater kaže: Pogledaj post
Izbacili su prije par godina m/d, koja se koristi kod mačaka s dijabetesom... većina mačaka zapravo uđe u remisiju nakon nekoliko tjedana inzulina, i dalje budu ok samo na hrani...
Pretilost i jest jedan od najčešćih simptoma kod mačaka, koje najčešće pate od tipa II DM-a, slično kao i kod ljudi.
u pravu si. najprije je jeo w/d, pa zatim m/d kad se pojavio.
ja si nikad neću oprostiti što sam ga hranila mačjim junk foodom (mislim na whiskas i ostalo) dok je bio mlad, jer vjerujem da je i tu ležao dio problema.
istina, tada je bio i jako mali izbor kvalitetne hrane. uz nedovoljno kretanje, a bio je i kastrat, javio se dijabetes kao posljedica pretilosti.

zato sa drugim mačkama jako pazim. jedu najkvalitetnije (hills i royal canin) i dozira im se pažljivo. to znači da nema švedskog poda.
Lilivanili is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 18:07   #11
nije mi jasan uvodni post - kaže: "doktorica mu je špricala glukozu i jedva izvadila krv" - to znači da mu je davala glukozu ili što?
krycek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 19:23   #12
mislim da mu je dala infuziju i pored toga vadila krv
nadam se da će biti dobro...
Lilivanili is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 02:18   #13
Ma ja mislim da mačka uopće nije dijabetičar, za početak... jer da jest, koji su mu k onda davali glukozu?!? To je u najmanju ruku stručna greška... mislim da je tu netko nekaj spetljao, hvala bogu da postoje FIV i leukemija, pa se uvijek možeš na to izvadit i dat lošu prognozu... Tko ti liječi mačku, ako nije tajna?
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 07:57   #14
naš mačak je postao alergičan na taj kako vi kažete junk food (whiskas&co). pokusali smo sa kuhanim mesom, no i na to je reagirao. završili smo na royal caninu-hypoallergen (suha hrana) i to je dobro podnosio.

ali eto, jučer smo ga morali uspavati. postao je sve slabiji i slabiji. doktorica kaže da je vjerovatno leukoza. eh sad, mi smo ga cijepili protiv leukoze i trebao se cijepiti opet sljedeći mjesec.
kako je moguce da ipak oboli, tj. da li je eventualno već u sebi prije no što je dobio ikakvo cjepivo imao u sebi virus?

užasno nam nedostaje...
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 08:05   #15
Quote:
Clearwater kaže: Pogledaj post
Ma ja mislim da mačka uopće nije dijabetičar, za početak... jer da jest, koji su mu k onda davali glukozu?!? To je u najmanju ruku stručna greška... mislim da je tu netko nekaj spetljao, hvala bogu da postoje FIV i leukemija, pa se uvijek možeš na to izvadit i dat lošu prognozu... Tko ti liječi mačku, ako nije tajna?
nismo ni znali da je dijabetičar, stoga je dobio glukosu (doktorica je došla u kućnu posjetu). tek kad smo ga odvezli navečer pod hitno u drugu praksu/kliniku, oni su mu tamo napravili test i ustanovili šećer. osim toga, sa tim povezano, imao je i jaku upalu mjehura. pa povećan pankreas, loša pluća (imao je mačju astmu) itd..

da, pravili su mu diferencijalnu krvnu sliku. šećer su na kraju imali pod kontrolom, no on je ipak bivao sve slabiji. obzirom na njegovo opće stanja i godine, doktorica nam je rekla da bi svaka terapija značila smrtnu osudu.

nalazimo se u njemačkoj. mislim da je doktorica koja nam je došla u kućnu posjetu lapidarno postavila dijagnozu u nepunih pet minuta i ostavila ga tako jadnog skoro dva dana.
tek kad treći dan nije ništa jeo (iako sam je ja dan prije pitala da mu damo infuziju), dala mu je infuziju i izvadila krv. dakle špricala mu je glukozu subcutan i kroz venu vadila krv. no tad je već bio tako slab.
sa druge strane, pitanje je da li bi se što promijenilo, možda bi samo produžili agoniju.
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 12:54   #16
Zoro žao mi je... neka ti bude utjeha da je poživio 12 lijepih godina...
Lilivanili is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 12:41   #17
Quote:
Tina406 kaže: Pogledaj post
maca jede posebnu hranu (mislim Hill's) sa inzulinom.
A otkud ih čupaš? Koliko ja znam, takva hrana ne postoji, niti je ikada postojala... dajte, nemojte pisat takve stvari, zbunjujete ljude i dajete krive informacije...
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 20:49   #18
Prehrana za psa dijabetičara?

pozdrav životinjoljupcima

prije 2 dana sam saznala da moja kujica ima šećer, i to 18,5 (normalno je do 7 ) i sad ne smije jest ništa što je prije jela, već je trebamo hranit sa hranom za dijabetičare!
e sad, problem je u tome što moja psica ne voli baš gotovu pseću hranu, konzerve nikako, suhu hranu pojede nekako, ali joj nije najmilija! veterinar nam je preporučio hill's -ovu w/d hranu, to su suhe granule i uz to ne smije više ništa jesti, osim kuhanu hranu, ali po receptima! kupili smo taj hill's, jede malo, ali nedovoljno i htjela bih joj kuhat po receptima za dijabetičare, ali ne mogu nikako nać po internetu te recepte za pse dijabetičare...i tu mi triba vaša pomoć!
ona je mješanka šnaucera, terijera i ptičara, ima 11kg i imat će 14god u 9.mj! molila bi vašu pomoć ako ste imali iskustva sa šećerom kod pasa i kakvu ste im hranu kuhali! tribali bi mi neki recepti koje veterinari preporučuju

p.s. nemojte sad počet pisat da joj kuham puretinu sa rižom i to joj dam! to nije recept, hrana joj triba sadržavat i određen postotak bjelančevina i ugljikohidrata i proteina itd...

pokušala sam nać odgovarajuću temu među bolestima ljubimaca, ali nije bilo ništa slično...ako pak postoji ovakva tema, molim moderatore da je prebace
__________________
Ne zanima me kakav mi novčanik ima dragi - ja nisam površna i vanjština mi nije tako bitna, važno mi je ono unutra. :o :D (© Nica)
Kad narastem, bit ću moderator! :lux:
MalaMulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 22:21   #19
Quote:
MalaMulica kaže: Pogledaj post
p.s. nemojte sad počet pisat da joj kuham puretinu sa rižom i to joj dam! to nije recept, hrana joj triba sadržavat i određen postotak bjelančevina i ugljikohidrata i proteina itd...
imas vec ovakvu temu, hrana za pse se zove il tako nesto...

just a small hint, proteini i bjelancevine su ista stvar
povecaj mu unos vlakana i bjelancevina, a ugljikohidrate i masti smanji na minimum.
Ne poznajem dobro psecu prehranu, najvise znam o ljudskoj i macjoj pa mogu samo otprilike po tome savjetovati. sto se vlakana i bjelancevina tice najbolje da mu dajes kuhano povrce (ili sirovo ako ce pojest), posne sireve, soju, ribu, piletinu, puretinu...
Rizu i zitarice ne mjesat s mesom jer kombinacija bjelancevina i ugljikohidrata nije pravilna + ugljikohid. mu nebi trebala previse davati...
__________________
The lord giveth and the lord taketh away. Sometimes the giveth seems a little disproportionate to the taketh. There seems to be a lot more takething going on... But there it is.

Zadnje uređivanje yabooka : 06.03.2010. at 22:27.
yabooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 23:32   #20
Puretina s rižom obrok je koji se sastoji od mesnih bjelančevina (proteina) i ugljikohidrata (škroba iz riže). Dakle, što se sastojaka tiče, to ne bi trbao biti problem. Tajna uspješne dijabetičke prehrane više je u količini nego u vrsti namirnica - jasno, određeni omjer ugljikohidrata, bjelančevina i masnoća mora postojati, ali je njajvažnije odrediti kalorijsku vrijednost dnevne prehrane, a onda je podijeliti na obroke.

Nemam iskustva s psom dijabetičarom, ali imam s čovjekom dijabetičarom i prijateljevom macom, od čega je ovo posljednje iskustvo, nažalost, negativno, jer ljudi nisu shvatili osnovni princip uravoteživanja šećera u krvi. Čovjek dobro funkcionira.

Ja bih na tvojem mjestu najprije ili pitala veterinara ili pokušala izračunati prema podacima s Hillsovog dehidrata koliki je predviđeni dnevni kalorijski unos. Najprije bih je hranila Hilllsom da joj vrijednost GUK-a (šećera u krvi) dođe u okvire normale, a onda bih prešla na kuhanu hranu ako baš neće drugo jesti. Na internetu ćeš naći svu silu recepata za ljudsku dijabetičku prehranu pa ih možeš prilagoditi. Podijeli joj količinu dnevne hrane na više manjih obroka (do šest) da preveliki unos hrane najednom ne preoptereti organizam. Neka, unatoč godinama, bude što više aktivna - duge, polagane šetnje, recimo, jer fizička aktivnost pomaže radu metabolizma i troši kalorije. Ako je predebela, svakako mora smršaviti, a ako je mršava, znači da već neko vrijeme ima šećer pa će se, kad joj se GUK stabilizira, vratiti na normalnu težinu.

To su osnove. Kad malo više uđeš u to, sigurno ćeš imati još pitanja pa ću ti odgovoriti koliko god mogu. Svako dobro tebi i pesici.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:17.