Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Televizija

Televizija Sve što trebam jest komad kruha i TV
Podforumi: Serije, Sapunice, Turske serije, Reality TV, Eurosong, Igre & ostalo (Eurosong)

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2018., 10:44   #4401
Quote:
blort kaže: Pogledaj post
I u čemu je točno razlika između profesionalnog vozača i čovjeka koji "amaterski" svaki dan vozi auto?

Zapravo tvoja logika je promašena jer misliš da te greške većinom imaju veze s stručnošću, a tu se ne radi o tome nego o korupciji.
Vrlo rado ću ti objasniti.

Imaš naivno i plitko razmišljanje da je između profesionalca i amatera razlika isključivo u činjenici da je jedan obrazovan za nešto, a drugi nije. Razlike su šire.

Ono što čini profesionalca:

1. ŠKOLOVANJE, ZVANJE

Ma koliko smatrali da u nekim strukama (vozač, novinar...) školovanje ne nosi prednost pred amaterom, već i na toj razini postoji prednost obrazovanog nad amaterom. Dosta informacija koje je tijekom obrazovanja profesionalac svjesno ili podsvjesno "upio", amater nije. Dulja izloženost tim informacijama svakako je prednost pred "izgooglanim" informacijama (bilo je vremena i za različite kuteve gledanja, kognitivnu dimenziju i sl). Osim toga, u dosta struka obrazovanje nosi i PRAKSU, tako da je obrazovan čovjek već u startu ujedno i bar djelomično ISKUSAN (amater nije).

2. SVJESNI ODABIR ZVANJA i ZANIMANJA

Čovjek koji je svjesno odabrao određenu profesiju ima znatno veći motiv za produbljivanjem znanja i sposobnosti u toj profesiji od amatera. Profesionalac zna da "od sad do vječnosti" želi biti u toj profesiji. Ulagat će i vrijeme i resurse u to, za dalje povećanje kompetencija i OSTANAK u branši. Nakon duljeg boravka u profesiji stječe sve veće iskustvo.
Amater sve to neće i nema, on je sad tu, sutra negdje drugdje.

3. BORAVAK U PROFESIONALNOM SUSTAVU

Sustavi pojedinih profesija imaju svoje unutarnje uređenje. Kodekse, pravila i sl. Ma koliko profesionalac bio ovakav ili onakav, sustav temeljen na profesionalcima korigira njegove greške i tjera ga da s vremenom postaje prikladan za taj sustav. Da ne radi greške.


***
Mi danas živimo u društvu u kojem su medijski "opinion makeri" nekakvi ljudi kojima je "kvalifikacija" to što se žele eksponirati i što žele pisati dovoljno radikalne stvari da se iz njih mogu izvlačiti bombastični naslovi. A "novinari" su ljudi koji gotovo da i ne znaju pisati, a kamo li da razumiju temu o kojoj pišu. U sustavima temeljenima na prethodne 3 točke tog ne bi bilo. Čak i da krivi čovjek zaluta u pojedino obrazovanje, i to obrazovanje i odabir tog zanimanja i boravak u profesionalno temeljenom sustavu ga s vremenom oblikuju u prihvatljiv oblik. Možda na kraju i nije najbolji u svojoj struci, ali je svakako bolji od amatera.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 11:22   #4402
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
...
I ne vidim odgovor za razliku u kompetencijama između profesionalnog vozača i amatera.

Plus sve što si natrtljao ne vrijedi za jednostavne djelatnosti tipa vožnja auta, razne fizikalije i slično.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 12:38   #4403
Quote:
blort kaže: Pogledaj post
I ne vidim odgovor za razliku u kompetencijama između profesionalnog vozača i amatera.

Plus sve što si natrtljao ne vrijedi za jednostavne djelatnosti tipa vožnja auta, razne fizikalije i slično.
Jasno, ti misliš da je tako. Ali nije tako.

I "jednostavne djelatnosti" nisu jednostavne, ako su struke. Upravo iz razloga koje sam nabrojao.

Npr.: trenutno gomile hrvatskih sociologa odlaze u Njemačku raditi "jednostavne poslove", tipa "građevinar". No to ne uspijeva. Vraćaju se, ili svaka dva mjeseca i Njemačkoj mijenjaju te "jednostavne poslove"... Nije stvar SAMO u tome (iako je I u tome) što čak i za odabir prikladnog borera ili kudelje trebaš nekakvo znanje i iskustvo, već i u ostalim faktorima koje sam nabrojao - ti sociolozi NE ŽELE ostatak života bušiti rupe tim borerom, niti omatati tu kudelju. Pa se niti ne privikavaju na posao, ne napreduju, ne ulažu. Nisu sretni ako od "bušutelja borerom 8" napreduju u "bušitelja svim borerima". Jebe im se hoće li posao uspjeti i hoće li ih komora bušitelja nagraditi. Oni su ovdje samo ovaj mjesec, i onda će se baviti nekim drugim poslom. Konobarskim. Novinarskim. Uberom. Bilo čim.

Ma koliko ja ovdje kritizirao postavu Petog dana i njihov Filozofski fakultet, još uvijek stoji da su oni bar znaju govoriti. Čak i uz smiješne "paradigme" i "diskurse", moram im priznati da uobličuju rečenice bolje od fizičara (koji misli da je Zemlja ravna ploča) Luke Popova. Naravno, uobličavanje rečenica je "uvjet nužan ali ne i dovoljan". No ovdje je to upravo tema. Za uspjeh društva su profesije (...a) obrazovanje za TU profesiju; b) odabir života u TOJ profesiji; c) boravak u SUSTAVU te profesije) uvjet nužan ali ne i dovoljan.

PS: da se Matija Babić obrazovao za novinara, ne bi li mu tijekom tih godina nekakva pravila struke, o kojima je slušao na predavanjima i prepisivao ih na ispitima sa šalabahtera, ostala u podsvijesti...?
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 13:54   #4404
Možete li vas dvoje prebaciti raspravu negdje drugdje? Smarate malo
Gospon8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 14:03   #4405
Zapravo uopće ne smaraju, zanimljivo je.

Ekipa emisije bi mogla i uzeti jednom za temu ovo o čemu Gugenheim priča.
__________________
Bad times, hard times, this is what people keep saying; but let us live well, and times shall be good. We are the times: Such as we are, such are the times. - St. Augustine
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 14:04   #4406
Quote:
blort kaže: Pogledaj post
I ne vidim odgovor za razliku u kompetencijama između profesionalnog vozača i amatera.

Plus sve što si natrtljao ne vrijedi za jednostavne djelatnosti tipa vožnja auta, razne fizikalije i slično.
Pa točno je da bauštelac ili vozač auta može biti bilo tko (naravno da mora imati barem neke kvalifikacije, vozačku dozvolu odnosno fizičku snagu i koordinaciju)
ali to je klasična zamjena teza: ova dva posla su na najnižem stupnju u društvu /uz novinare, konobare i pjesnike/ i najmanje su plaćeni pa poslodavci to iskorištavaju da im smanje plaću, svatko voli radnika kojeg ne mora puno platiti
a u današnjem korporativističkom društvu to krupnome kapitalu izuzetno odgovara jer na osnovu toga ostvaruje ekstra profit, uostalom zbog toga se i to radi
s druge strane, pravi profesionalni novinari i vozači su izuzetno traženi i dobro plaćeni
a da podignemo raspravu na viši nivo: kao što ne bi htio da me operira tamoneki šarlatan koji se nadrilječništvom bavi u slobodno vrijeme, nego bi htio da to obavi profesionalni kirurg sa završenim medicinskim fakultetom, specijalizacijom i puuno godina rada i operacija iza sebe,
isto tako bi htio da me vozi školovani vozač koji je to odabrao za svoj poziv, koji je odvozio stotine tisuća kilometara, koji odlično zna mogućnosti auta koji vozi i koji je bio u milionima situacija na cesti i ima iskustvo da će me najjednostavnije, najjbrže i najsigurnije odvesti od točke A do točke B
ontopik: nakon +15 odrađenih emisija izgleda da je voditeljici došlo do glave da uz toliko ljudi ne može obraditi 3 teme pa od večeras imamo samo 2
@Gaby: nakon izbacivanja po jednog sugovornika iz svake emisije izgleda da se slijedeći korak -izbacivanje katastrofalne voditeljice- nameće sam po sebi
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 21:36   #4407
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
ontopik: nakon +15 odrađenih emisija izgleda da je voditeljici došlo do glave da uz toliko ljudi ne može obraditi 3 teme pa od večeras imamo samo 2
Totalni promašaj. Onako su se bar malo žurili.
Ajde da su to neke teme, nego oni već pola sata trkeljaju o Vučiću, ovaj je dobio riječ i drži beskonačni monolog, mislim kako je krenuo stati će negdje iza ponoći.

Tortura, ne znam što još ne znamo o srpskom predsjedniku, broj cipele, omiljenu salamu, tvrdoću stolice?
mirjam is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 10:42   #4408
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Vrlo rado ću ti objasniti.

Imaš naivno i plitko razmišljanje da je između profesionalca i amatera razlika isključivo u činjenici da je jedan obrazovan za nešto, a drugi nije. Razlike su šire.

Ono što čini profesionalca:

1. ŠKOLOVANJE, ZVANJE

Ma koliko smatrali da u nekim strukama (vozač, novinar...) školovanje ne nosi prednost pred amaterom, već i na toj razini postoji prednost obrazovanog nad amaterom. Dosta informacija koje je tijekom obrazovanja profesionalac svjesno ili podsvjesno "upio", amater nije. Dulja izloženost tim informacijama svakako je prednost pred "izgooglanim" informacijama (bilo je vremena i za različite kuteve gledanja, kognitivnu dimenziju i sl). Osim toga, u dosta struka obrazovanje nosi i PRAKSU, tako da je obrazovan čovjek već u startu ujedno i bar djelomično ISKUSAN (amater nije).

2. SVJESNI ODABIR ZVANJA i ZANIMANJA

Čovjek koji je svjesno odabrao određenu profesiju ima znatno veći motiv za produbljivanjem znanja i sposobnosti u toj profesiji od amatera. Profesionalac zna da "od sad do vječnosti" želi biti u toj profesiji. Ulagat će i vrijeme i resurse u to, za dalje povećanje kompetencija i OSTANAK u branši. Nakon duljeg boravka u profesiji stječe sve veće iskustvo.
Amater sve to neće i nema, on je sad tu, sutra negdje drugdje.

3. BORAVAK U PROFESIONALNOM SUSTAVU

Sustavi pojedinih profesija imaju svoje unutarnje uređenje. Kodekse, pravila i sl. Ma koliko profesionalac bio ovakav ili onakav, sustav temeljen na profesionalcima korigira njegove greške i tjera ga da s vremenom postaje prikladan za taj sustav. Da ne radi greške.
Iskreno mogu reci da zivis u utopiji.

Samo primjera radi.
Kuhar i konobar.
Dvije cure zavrsile za kuhara, a dvije cure i decko zavrsili za konobara.
Po tvome oni bi radili sve u sesnaest, a sad cu ti reci kako je na kraju ovo zavrsilo.

Dolaze ti dvije cure za kuhara na praksu i princip ti je sljedeci.
Jedan dan ti je na pocetku smijene generalno ciscenje.
Cure skuzile i sljedeci put ih nema na pocetku smijene (trebaju doci na 4 sata).
Dosle cure navecer i kad su vidjele da ima posla nema ih sljedeci put navecer.
Na kraju su dosli u medjuvremenu i vidjele da tad ne moraju cistiti (jer je sve sredjeno) niti ima posla, pa samo di sto naprave i to je to.

Nakon sto je receno da moraju doci navecer kad se radi i tako najlakse privikava na rad one su nakon 4 ili 5 puta odlucile da nece doci vise na praksu jer ce ici drugdje.
Sto mislis sto u toj drugoj kuhinji rade?
Gule krumpire, gdje sto ociste i tako to, tj. znaci nista.

Sto se tice konobara.
Cure dodju na praksu i odmah na mobac po fejsu.
Nema previse posla tako da se ne mogu umoriti od posla.
Treba ici na kat birca i zale se da su dobili upalu misica od odlaska 10 puta na kat.
Takodjer malo dodju malo ne, pa kad im je receno da ili neka dolaze ili ne moraju uopce doci sto se tice gazde.
Na kraju su odlucili ne dolaziti.

Lik koji je dosao par puta na praksu mu je receno da ukoliko zeli moze davati ispomoc za koju ce biti placen.
Mislis da je pristao?
Lik je dosao samo par puta na praksu i nije mu u planu bilo dolaziti na ispomoc tako da je kasnije zavrsio u vojsci.

Kad se trazili radnici za rad, tj. zavrsene kuharice doslo ih je par sa zavoda.
Dovoljno ti je samo jedan zanimljivi primjer.
Cura dosla da vidi kako se radi, pa ako joj pase uzimamo je ako ne neka ide dalje.
Dosla jedan dan ujutro i bila 4 sata i na kraju rekla da se ona u tome ne vidi.
Pita gazda u cemu se vidis, ako ne u kuhinji?
Ona je izjavila da ona moze raditi kao pomocni kuhar, ali sama ne, tj. pripremu i tako to.
Znaci ides za odredjeno zaniumanje i onda bi voljela imati veliku placu za pomoc u kuhinji?
Ambicije na vrhuncu.

Takodjer jedan je lik izjavio da je zavrsio za kuhara samo tako da ima zavrsenu srednju skolu, a planira se baviti necim drugim.

Imas jos brdo primjera gdje ljudi zavrsavaju srednje skole samo da imaju sss.
Takodjer pojedini zavrsavaju faks ili visu samo da mogu ostati na mjestu na koje su uhljebeni.
__________________
Pun mi je k.u.r.a.c vise praznih prica I malog macchiata i velikih Hrvata by Hladno pivo
mr_freez is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 10:51   #4409
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
isto tako bi htio da me vozi školovani vozač koji je to odabrao za svoj poziv, koji je odvozio stotine tisuća kilometara, koji odlično zna mogućnosti auta koji vozi i koji je bio u milionima situacija na cesti i ima iskustvo da će me najjednostavnije, najjbrže i najsigurnije odvesti od točke A do točke B
ontopik: nakon +15 odrađenih emisija izgleda da je voditeljici došlo do glave da uz toliko ljudi ne može obraditi 3 teme pa od večeras imamo samo 2
@Gaby: nakon izbacivanja po jednog sugovornika iz svake emisije izgleda da se slijedeći korak -izbacivanje katastrofalne voditeljice- nameće sam po sebi
Pa kako ces imati profi vozaca sa brdo km-a, kad ne mogu skupiti staza.
Takodjer netko tko ide za nesto ne znaci da planira ulagati za to.
Brdo zavrsenih kuhara i konobara ne zna engleski ili ga natucaju, a kamo li da znaju jos koji jezik.

U emisiji jedino sto jos treba napraviti je da ode voditeljica.
Nemam nista protiv nje osobno, ali kud sa svojim komentarima i pitanjima u vezi tema samo uzima dragocijeno vrijeme.
Treba imati njih 4 u emisiji da raspravljaju, a ako hoce i petog unutra onda produljiti emisiju za jos 15 min.
Bilo bi najbolje da je produlje za 15 min, tj. njih 5 i bez voditeljice.
__________________
Pun mi je k.u.r.a.c vise praznih prica I malog macchiata i velikih Hrvata by Hladno pivo
mr_freez is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 11:15   #4410
Aleksandar Musić je pravo osvježenje za Peti dan. Čovjek je autentičan i nije ideološki zadrt kao recimo Marija Selak ili Boris Jokić.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 12:10   #4411
Degutantno je slušati ovaj potihi resantiman makedonskog dodvarača hrvatskom pučanstvu, kroz indirektna nipodištavanja svega što ima veze sa srpskim.

Poturica veći turčin od turčina.

Uz to, učesnik je koji se najviše zna izlupetati...više i od Jokića.
Evribadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 13:58   #4412
Quote:
GojkoVelicanstv kaže: Pogledaj post
Moj je dojam da bi tebi puno više odgovarao da je antireligijski nastrojen, da pljuje zemlju u koju je došao i da se slaže s Jokarom. Nekako mislim da tada ne bi uočavao te sitnice.
Moj je dojam da je zemlja u koju je došao Srbija a ne Hrvatska još bi se jače dodvoravao tamošnjim nacionalistima , i još bi jače licemjerno zastupao crkvene mitologiju naspram biološke znanosti šta mu je struka i za šta je plaćen cijeli život.

Nekako mislim da si se i ti tamo kojim slučajem rodio (a to nisi mogao birat) isto bi mi me prozivao za ono šta misliš da mi odgovara, a posljedice njihove nacionalističke politike bi ti bile sitnice koje je nepotrebno uočavat.
džilansa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 19:22   #4413
kaeovo, di je selakica?
__________________
zadnja aktivnost u: 04.01.2023. 09:50
maminho is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 10:19   #4414
Quote:
maminho kaže: Pogledaj post
kaeovo, di je selakica?
Kod svog dragog Nineka, jedu burek kojeg on pravi.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 13:54   #4415
Mitrikeski je u zadnjoj emisiji toliko nadahnuto zborio o skoroj obnovi Velike Srbije u granicama EU-a i suverenosti dugoj 1300 godina da sam to jednostavno morao od zaborava spasiti transkripcijom.

„E sada, ja ne vidim da je politički Beograd promijenio svoju osnovnu strategiju o ujedinjenju srpstva. Međutim, vidim da je promijenio taktiku. To je legitimno. Nova taktika je ujedinjenje srpstva kroz ujedinjenu Eurôpu…Eûropu i ne podrazumijeva nasilnu metodologiju. Vučić je promotor takve politike. On ima potpunu podršku političkog Beograda i on predstavlja službeni Beograd. Takav Vučić je prihvatljiv Zapadu i takav Vučić je morao doći u Zagreb…“

Kontekst za drugi citat mini-rasprava je o suverenitetu, nacionalizmu, odnosno patriotizmu. Raspudić navodi Bugarsku kao pozitivan primjer. Tamo su, kaže, suvereni jer su nedavno protjerali njemačku europarlamentarku, predsjednicu Zelenih iz zemlje. Logika je otprilike - Nijemci pobili svoje medvjede i vukove, a kod nas došli zaustavljati točak povijesti. Jokić se na to kratko osvrnuo, nakon čega Mitrikeski uzima riječ.

„Ali, Borise, ovaj aaa paa…radi se o patriotizmu i nacionalizmu, ne u negativnom smislu. To nije isto. Patriotizam je…se odnosi na državu. A ovo drugo se odnosi na naciju. Nije isto…znači, patriotizam je ono što drži državu. To u Hrvatskoj se naziva DOMOLJUBLJE [riječ izgovara povišenim tonom]. E to, domoljublje. Ali gledaj…za to trebaš biti petsto, hiljadu godina suverena država. Daj nam vremena da naučimo kak' ćemo biti. Razumiješ? …Spomenuo si Bugarsku? Bugarska je suverena od 630. godine; [značajno diže kažiprst] više od hiljadu tristo godina.“

Na ovo „Daj nam vremena…“ sam se pišao od smijeha…
Pepys is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 17:31   #4416
Kako je naporan ovaj Raspudić sa svojom umišljenošću... Čim smisli neki izraz koji mu se sviđa neprestano ga ponavlja i valjda si misli kako je genijalan. Nekad je to bilo jutarnji bilten ili dežulni prijatelj Bosne, a u ovoj emisiji najdraža ambasada. Jebeš mi sve ako to nije rekao jedno pet puta
Gospon8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 18:06   #4417
jutarnji biten je već 5,6 godina, a najdraža ambasada barem godinu dana tako da se ne radi o nečem novom
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 19:13   #4418
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
jutarnji biten je već 5,6 godina, a najdraža ambasada barem godinu dana tako da se ne radi o nečem novom
Znam, ali u ovoj epizodi je bio baš uporan s tim
Gospon8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 20:53   #4419
Vidim da fanbojevi često komentiraju izgled Marije Selek, po meni je njena estetska kvaliteta lica bliska onoj američke komentatorice Lauren Southern.
Patak15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 21:16   #4420
mene podsjeća na klinca iz drugog Mad Maxa
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:43.