Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2013., 12:02   #1
Otvaranje slobodnog zanimanja

Otvorio sam ured ovlaštenog inženjera, koji spada u samostalnu djelatnost slobodnog zanimanja.

Ja sam već zaposlen u jednoj firmi na puno radno vrijeme. Moja komora me je prijavila na porezno, mirovinsko i zdravstveno. Nisam dobio nikakve druge informacije šta bi još trebao napraviti. Još nemam otvoren žiro račun, a neznam da li i treba. Dobio sam informacije od nekih da trebam raditi preko svojeg osobnog žiro računa jer nisam pravna osoba, dok drugi kažu da se mora otvoriti poslovni. Koji bi sada bili koraci, jer se trebam još javljati poreznoj (npr. kad otvorim račun). Neznam točno kako bi ja trebao sad plaćati doprinose, čuo sam da neki rade preko dobiti, a ne preko doprinosa. Da li mi treba knjigovođa, ako treba da li neko ima preporuku za nekog povoljnog, a koji se razumije u slobodna zanimanja.

Hvala.
portal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 12:59   #2
Sukladno čl.18.st.2.toč.1.Zakona o porezu na dohodak kao i čl.21. Pravilnika o porezu na dohodak, ostvareni dohodak od djelatnosti slobodnog zanimanja oporezuje se na isti način kao i dohodak ostvaren od obrtničke djelatnosti, a to znači, kao razlika između naplaćenih poslovnih primitaka i plaćenih porezno dopuštenih poslovnih izdataka (načelo blagajne) nastalih u poreznom razdoblju, a sve to na temelju podataka iz propisanih poslovnih knjiga...

evo linkić na brošuricu

http://www.porezna-uprava.hr/content...20za%20WEB.pdf

sretno
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 15:41   #3
I mozes raditi preko ziro racuna gradjana, ja imam samostalnu djelatnost koja tako funkcionira
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 18:49   #4
da li je moguce osnovati obrt (ured ovlastenog inzenjera gradjevine) a da je inzenjer koji ga je osnovao zaposlen u drugom poduzecu u stalnom radnom odnosu?
tina899 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2013., 23:52   #5
Quote:
tina899 kaže: Pogledaj post
da li je moguce osnovati obrt (ured ovlastenog inzenjera gradjevine) a da je inzenjer koji ga je osnovao zaposlen u drugom poduzecu u stalnom radnom odnosu?
Može i ne treba obrt, komora te prijavi, napraviš pečat, prijaviš se u RPO u Poreznoj i radiš kao slobodno zanimanje preko žiro računa.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2013., 12:48   #6
Pazi da ti se ne dogodi što se meni dogodilo tj. događa se upravo. Godinama sam bila u radnom odnosu i ujedno bila u sustavu RPO kao samostalni djelatnik-sudski tumač. Međutim, ostadoh bez posla i sada sam samo samostalni djelatnik a sukladno zakonima u našoj državi moram plaćati doprinose koju su jako veliki (navodno) na temelju toga.........

Ovih dana čekam službeni i pismeni odgovor od određenih institucija o takozvanim doprinosima i mom statusu jer moj porezni referent nije imao dume.

jer, ako ćemo vjerovati službenim tablicama, osnovica za izračun je cca 8653 kn što bi i mom slučaju iznosilo oko 2900 kn mjesečno?????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Naravno, nitko te ne pita imaš li u tom mjesecu posla ili nemaš . I ako imaš, koliko ti je ostalo od zarade.............
A probaj državi ne uplaćivati doprinose.......

Uglavnom, budi jako pažljiv......
Foxy2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 16:13   #7
Foxy2,
ja imam potencijalno sličnu situaciju, pa me zanima jesi li dobila kakvu novu informaciju?

Da li možda postoji mogućnost povrata preplaćenih doprinosa nakon podnošenja porezne prijave?
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 11:16   #8
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Foxy2,
ja imam potencijalno sličnu situaciju, pa me zanima jesi li dobila kakvu novu informaciju?

Da li možda postoji mogućnost povrata preplaćenih doprinosa nakon podnošenja porezne prijave?
nažalost, još uvijek nemam konkretnu informaciju jer svatko kaže svoje (pričala sam s mnogim stručnjacima) a od službenih institucija još nisam dobila odgovor.
Foxy2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 01:07   #9
Hvala Foxy2!

Ja kopam po propisima, javim ako nešto nađem.
Alternativa mi je otvaranje obrta, ali nekako sam se napalio na to "slobodno zanimanje" ...
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 09:51   #10
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Hvala Foxy2!

Ja kopam po propisima, javim ako nešto nađem.
Alternativa mi je otvaranje obrta, ali nekako sam se napalio na to "slobodno zanimanje" ...
ma nema na čemu!

Iskreno, i ja bih radije ostala u ovome tj slobodnoj djelatnosti nego otvarala obrt ili d.o.o.

Kažu da je najgora stvar u slob.dj. upravo ti ogromni doprinosi..............ali, vođenje knjigovodstva je vrlo jednostavno pogotovo ako nisi u sustavu pdv poput mene.....

ne znam, meni su savjetovali da se probam zaposliti makar negdje fiktivno, na 4 sata recimo pa si makar plaćam doprinose te da ostanem u ovoj slobodnoj d.

imam još malo vremena za odlučiti..........

ako je istina da su tak visoki doprinosi, onda me zaista puno manje košta plaćati 600 kn mj od 2800!!!!!!!!!
Foxy2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 22:39   #11
Foxy2,

danas sam našao vremena i pročitao par tih brošura PU i došao do zaključka da nema povrata "preplaćenih" doprinosa.
Doprinosi se priznaju kao izdaci i odbijaju se od primitaka što smanjuje poreznu osnovicu - ali nema šanse za povrat čak i ako oni ispadnu veći od primitaka, tj. odeš u "gubitke"!

Koliko sam shvatio i za obrt je ista stvar samo je osnovica za doprinose niža.

U stvari i za d.o.o. je na kraju isto, samo što je osnovica minimalac.

Sad se ja pitam, za ljude koji mogu sami zaraditi manje od cifre koja bi "pokrila" minimalac i doprinose, legalizacija jednostavno nije opcija, jer ih tjera u gubitke. Njima je najbolje biti nezaposlen, jer time dobiju besplatno zdravstveno osiguranje od HZZO-a. Zavod za zapošljavnje im je samo gnjavaža, pa ne moraju biti ni u evidenciji ako ne žele tih par beneficija.

Naravno, oni koji zarađuju dovoljno da pokriju tu osnovicu ili više, njima je sve pet.

Drugim riječima, ako mogu calnuti 3 soma kuna mjesečno državi ...

Sad idem vidjeti koliko me košta država kao obrtnika i koliko kao j.d.o. uz iste (bruto, reklo bi se) prihode.

P.S. Koliko je kompliciranije voditi knjige za obrt nego za slobodno zanimanje? Neki ljudi kažu da sami vode knjige za obrt (ja bih imao 1 do 2 bezgotovinska računa mjesečno) ...
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 22:54   #12
Ja imam samostalnu djelatnost, jednostavnija je od obrta i jeftinija. Nema komorskog doprinosa, nema pecata, knjigovodstvo je jednostavno (ja placam 100 kn mjesecno), a ukupna davanja za mirovinsko i zdravstveno su oko 1800 kn mjesecno.
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 23:00   #13
1800 kn za mirovinsko i zdravstveno je puno
ja sam j.d.o.o. i svi doprinosi su mi 1400 kn
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 23:05   #14
@ Smileman,

Ti onda vjerojatno spadaš u grupu "novinara, medicinske sestre, zubnog tehničara, fizioterapeuta, filmskog radnika, predstavnik obiteljskog doma".

Ta grupa ima osnovicu 5.113,55 kn iz koje izlaze doprinosi oko 1800kn - ili sam nešto krivo shvatio ...

Ja, na žalost, nisam niti jedno od toga.

@ bitchy-as-usual

Cool!
Jel mi možeš reći koliki su ti ostali troškovi?
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 23:06   #15
Nije to puno, to je zakonski minimum, ajd provjeri ovo za j.d.o.o. Mislim da ti je ista minimalna osnovica davanja cak i ako isplacujes minimalac u tvrtki.
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 23:12   #16
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
@ Smileman,

Ti onda vjerojatno spadaš u grupu "novinara, medicinske sestre, zubnog tehničara, fizioterapeuta, filmskog radnika, predstavnik obiteljskog doma".

Ta grupa ima osnovicu 5.113,55 kn iz koje izlaze doprinosi oko 1800kn - ili sam nešto krivo shvatio ...

Ja, na žalost, nisam niti jedno od toga.

@ bitchy-as-usual

Cool!
Jel mi možeš reći koliki su ti ostali troškovi?

Ma ne, ja imam Nkd 73.20 Ispitivanje trzista i javnog mnijenja, radim trgovinsko posredovanje za jednu tvrtku, dakle usluge po ugovoru o zastupanju.

Nemam placu vec dohodak, nisam u sustavu PDV-a sve do 235.000 kn prihoda po godini, ukupan mjesecni trosak samostalne djelatnosti mi je oko 2000 kn (onih 1800 + 100 kn knjigovodstvo + 100 kn telefon)
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 23:20   #17
Hvala Smileman!

Ovaj drugi dio mi je jasan, ali ne i prvi.
Na drugo čitanje vidim da u toj brošuri PU piše i "ostale samostalne djelatnosti", dakle ti si se provukao u to.

Pitanje je tko određuje u koju grupu spadaš? Kako to ide? Dođeš negdje i kažeš "ja bih htio plaćati doprinose po 5, a ne po 8 soma kuna osnovice?"
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 23:35   #18
Našao sam par detalja - kvaka je u "slobodnom zanimanju".
Ako se prijavim u RPO kao "slobodno zanimanje" onda je koeficijent za izračun osnovice 1.1, a ako se prijavim pod "ostale samostalne djelatnosi" onda je 0.65.
Veeeelika razlika.

Ali i dalje ostaje pitanje tko određuje pod što se ja mogu prijaviti?

P.S. Ključ za koeficijente je ovdje: ZAKON O DOPRINOSIMA članak 66.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 23:39   #19
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Našao sam par detalja - kvaka je u "slobodnom zanimanju".
Ako se prijavim u RPO kao "slobodno zanimanje" onda je koeficijent za izračun osnovice 1.1, a ako se prijavim pod "ostale samostalne djelatnosi" onda je 0.65.
Veeeelika razlika.

Ali i dalje ostaje pitanje tko određuje pod što se ja mogu prijaviti?

P.S. Ključ za koeficijente je ovdje: ZAKON O DOPRINOSIMA članak 66.
Odes u svoju poreznu upravu i da, prijavis se u RPO, navedes im u koji Nkd da te postave, puno toga moze proci, neke moje kolege rade u osiguranjima preko samostalne djelatnosti, neki su sportasi, i mislim da je taj iznos od 1800 kn najmanji ukupan mjesecno za MO I ZO
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 23:52   #20
OK, stvari postaju jasnije, hvala!

Dakle, kvaka je samo u registriranoj djelatnosti.

Jel postoji neki zakon ili propis koji regulira tko može registrirati koju djelatnost?

Pretpostavljam da netko negdje na kraju može postaviti pitanje poklapanja registrirane i stvarne djelatnosti ...
Ili slobodnjake nitko ne dira?
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:39.