Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2014., 23:05   #1
Exclamation Samozaposljavanje koje to nije

Pozdrav!

Ne znam ako je ovakva tema bila, ne nalazim nista meni korisno. Molim one koji znaju za savjet.

Razmisljam o otvaranju tvrtke. Trenutno kao nezaposlen imam pravo na poticaj za samozaposljavanje, ali to ne bih koristio. Da smanjim troskove zaposlio bih se kao direktor na jedan sat rada na tjedan, na minimalac. Znam da ljudi to rade, ali ne znam kako. Naime gdje god sluzbeno pitam kazu da se mora biti zaposlen na puno radno vrijeme (ako vec negdje ne radim). Imam VSS, ne znam ni da li smijem na minimalac? Znaci, da li se to moze i kako da se opravdam ako me ulove? Ili je sve legalno?

čl. 12 Zakona o mirovinskom osiguranju:
Obvezno su osigurani članovi uprave i izvršni direktori trgovačkih društava i upravitelji zadruge ako nisu obvezno osigurani po drugoj osnovi.
- nigdje ne pise da se mora na puno radno vrijeme, ali mozda nije stvar u tome?

Zadnje uređivanje cruiser : 21.01.2014. at 23:08. Reason: sintaksa
cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 01:07   #2
Quote:
cruiser kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Ne znam ako je ovakva tema bila, ne nalazim nista meni korisno. Molim one koji znaju za savjet.

Razmisljam o otvaranju tvrtke. Trenutno kao nezaposlen imam pravo na poticaj za samozaposljavanje, ali to ne bih koristio. Da smanjim troskove zaposlio bih se kao direktor na jedan sat rada na tjedan, na minimalac. Znam da ljudi to rade, ali ne znam kako. Naime gdje god sluzbeno pitam kazu da se mora biti zaposlen na puno radno vrijeme (ako vec negdje ne radim). Imam VSS, ne znam ni da li smijem na minimalac? Znaci, da li se to moze i kako da se opravdam ako me ulove? Ili je sve legalno?

čl. 12 Zakona o mirovinskom osiguranju:
Obvezno su osigurani članovi uprave i izvršni direktori trgovačkih društava i upravitelji zadruge ako nisu obvezno osigurani po drugoj osnovi.
- nigdje ne pise da se mora na puno radno vrijeme, ali mozda nije stvar u tome?
Koliko ja znam, minumum je 1 sat dnevno, ne tjedno...i to prolazi.
Možeš na minimalac, ali se ne osiguravaš kao član uprave, već radiš ugovor o radu sam sa sobom, i postaješ zaposlenik, jer ako se prijaviš kao član uprave, onda ide osnovica na cca 7800 kn..neda mi se sad tražit, mijenjali su iznos,ali uglavnom puno veća osnovica od minimalca koji je 3017,61 kn.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 16:24   #3
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam, minumum je 1 sat dnevno, ne tjedno...i to prolazi.
Možeš na minimalac, ali se ne osiguravaš kao član uprave, već radiš ugovor o radu sam sa sobom, i postaješ zaposlenik, jer ako se prijaviš kao član uprave, onda ide osnovica na cca 7800 kn..neda mi se sad tražit, mijenjali su iznos,ali uglavnom puno veća osnovica od minimalca koji je 3017,61 kn.
Potpisujem gore receno, ,. Otvorila sam firmu i prijavila sebe na 4 sata, cisto zbog penzije, da ne dobijem , ono, 700,00 kn mirovine. Nadam se da nece biti bas tolika, heh.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 21:52   #4
šta ćeš kad potrošiš poticaje?
PowerG is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 22:10   #5
Ako pitas mene, ne koristim ih, zaradim za doprinose, a neto isplatim ako ostane. Za pocetak sam zadovoljna jer sam doma, sto ima dosta prednosti. Poticaje nisam uspjela dobiti jer je svaki imao neku kvaku. Ispada da sam najprije trebala pitati sto treba za poticaje, pa onda otvarati firmu, a ne obratno.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 23:08   #6
Quote:
unicom kaže: Pogledaj post
Ako pitas mene, ne koristim ih, zaradim za doprinose, a neto isplatim ako ostane. Za pocetak sam zadovoljna jer sam doma, sto ima dosta prednosti. Poticaje nisam uspjela dobiti jer je svaki imao neku kvaku. Ispada da sam najprije trebala pitati sto treba za poticaje, pa onda otvarati firmu, a ne obratno.
nema tolko kvaka. samo je jedna, a to je da se placa i doprinosi određuju prema poticaju koji uzmes. i sto svaka 3 mj trebas donijeti dokaz da si isplatila placu i doprinose.

takoder, mislim da je jasno da se prije otvaranja firme/obrta treba raspitati, a tek onda juriti u sve to.
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 23:18   #7
Quote:
cruiser kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Ne znam ako je ovakva tema bila, ne nalazim nista meni korisno. Molim one koji znaju za savjet.

Razmisljam o otvaranju tvrtke. Trenutno kao nezaposlen imam pravo na poticaj za samozaposljavanje, ali to ne bih koristio. Da smanjim troskove zaposlio bih se kao direktor na jedan sat rada na tjedan, na minimalac. Znam da ljudi to rade, ali ne znam kako. Naime gdje god sluzbeno pitam kazu da se mora biti zaposlen na puno radno vrijeme (ako vec negdje ne radim). Imam VSS, ne znam ni da li smijem na minimalac? Znaci, da li se to moze i kako da se opravdam ako me ulove? Ili je sve legalno?

čl. 12 Zakona o mirovinskom osiguranju:
Obvezno su osigurani članovi uprave i izvršni direktori trgovačkih društava i upravitelji zadruge ako nisu obvezno osigurani po drugoj osnovi.
- nigdje ne pise da se mora na puno radno vrijeme, ali mozda nije stvar u tome?

Poticaji za samozapošljavanje ?
A koje se uvjete moraju ispunjavati?

Inače sam ja već to bio iskoristio za svoju gospođu. Otvorio sam obrt prije 10-tak godina (račanova vlada). Žena mi je na taj način stekla 18 mjeseci radnog staža. Doduše bio sam na nuli što se tiče dobivanja poticaja i plaćanja obaveza.
Sada me zanimaju kakvi su uvjeti za samozapošljavanje, ondosno poticaji ako netko zaposli žensku osobu stariju od 50 godina ?

Čuo sam da je sada sve to puno teže.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 23:24   #8
mislim da je shema da oni placaju 50%, a ostalih 50% ti, ali oni ti odreduju placu i prema tome doprinose.. znaci, ne mozes ju staviti na minimalac
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 00:15   #9
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
nema tolko kvaka. samo je jedna, a to je da se placa i doprinosi određuju prema poticaju koji uzmes. i sto svaka 3 mj trebas donijeti dokaz da si isplatila placu i doprinose.

takoder, mislim da je jasno da se prije otvaranja firme/obrta treba raspitati, a tek onda juriti u sve to.
Znam to za doprinose, to vazi za sve poticaje. Ne znam kako je sada, ali kada sam ja trazila za jedne poticaje trebalo je biti neko vrijeme prijavljen na burzu, a ja nisam bila nego sam se odmah prijavila u svoju firmu nakon sto sam dala otkaz iz razloga koji bi ovdje bili predugacki za pisanje, za druge sam morala imati jos jednog zaposlenog uz mene, i sl. Nakon toga sam odustala. Ne znam, mozda je sada drugacije.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 00:23   #10
da, uvjet je da si prijavljen na burzu. mislim da je prije cak postojao određeni period koliko si morao biti (u moje vrijeme uzimanja poticaja).

sad mi se cini da su novi uvjeti i da vise ne trebas biti xy mjeseci biti prijavljen na burzi. masa ljudi se zezne i ide otvarat firmu i onda se cudi kako ne mogu dobit poticaje. to me svaki put toliko iziritira jer ne mogu vjerovati koliko su ljudi glupi.

tako me je zvala od frendice sestra... ona hoce otvarat obrt i vec je "krenula" u to, al ona bi poticaje. da ju ja nisam zaustavila, izvisila bi, otvorila obrt i ne bi dobila poticaje.

ljudi jednostavno zure i nista me vise ne cudi. svaki dan nikne bar jedan topic kako netko zeli otvorit obrt/firmu, a nema blage veze o icemu.. pa ni osnovama... ono, treba ic polako. raspitat se o svemu i onda ici korak po korak
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 08:27   #11
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
da, uvjet je da si prijavljen na burzu. mislim da je prije cak postojao određeni period koliko si morao biti (u moje vrijeme uzimanja poticaja).

sad mi se cini da su novi uvjeti i da vise ne trebas biti xy mjeseci biti prijavljen na burzi. masa ljudi se zezne i ide otvarat firmu i onda se cudi kako ne mogu dobit poticaje. to me svaki put toliko iziritira jer ne mogu vjerovati koliko su ljudi glupi.

tako me je zvala od frendice sestra... ona hoce otvarat obrt i vec je "krenula" u to, al ona bi poticaje. da ju ja nisam zaustavila, izvisila bi, otvorila obrt i ne bi dobila poticaje.

ljudi jednostavno zure i nista me vise ne cudi. svaki dan nikne bar jedan topic kako netko zeli otvorit obrt/firmu, a nema blage veze o icemu.. pa ni osnovama... ono, treba ic polako. raspitat se o svemu i onda ici korak po korak

Upravo tako.
Ja sam se najprije dobro informirao kod referenta na Birou za nezaposlene.
I onda mi se gospođa prijevila "službeno" na biro i čekala pola godine. I tek sam onda otvorio obrt i nju zaposlio.

Evo što o tome piše: http://www.hzz.hr/default.aspx?id=11858

Potpore za samozapošljavanje ne mogu se dodijeliti:

za osobe koje su prije posljednje prijave u evidenciju imale registriran obrt, trgovačko društvo ili slobodnu djelatnost, a za otvaranje istog obrta, trgovačkog društva ili slobodne djelatnosti ako su već koristile poticajna sredstva za samozapošljavanje po prijašnjim programima mjera aktivne politike u nadležnosti Hrvatskog zavoda za zapošljavanje,
za obiteljska poljoprivredna gospodarstva.


Po obavijesti Zavoda o pozitivnoj ocjeni Zahtjeva u roku 30 dana dostaviti dokaze o registraciji djelatnosti i prijavi radnog odnosa u najmanjem trajanju od 12 mjeseci nadležnim institucijama,

u slučaju neredovite uplate doprinosa i neredovite dostave dokaza o izvršenim financijskim obvezama Ugovor o sufinanciranju samozapošljavanja se raskida i korisnik potpore za samozapošljavanje u obvezi je vratiti neiskorišteni dio sredstava uvećane za kamatu,
u slučaju nenamjenskog trošenja isplaćenih sredstava ugovor o sufinanciranju samozapošljavanja se raskida i korisnik potpore za samozapošljavanje u obvezi je vratiti isplaćena sredstva u cijelosti, uvećana za kamatu,
u slučaju kada korisnik potpore zatvori trgovačko društvo, odnosno prestane obavljati djelatnost prije isteka ugovorenog razdoblja u obvezi je vratiti isplaćena sredstva u cijelosti, uvećana za kamatu,
u slučaju kada korisnik potpore izvrši odjavu statusa osiguranika iz radnog odnosa ili vlasništva obrta prije isteka ugovorenog razdoblja u obvezi je vratiti isplaćena sredstva u cijelosti, uvećana za kamatu.


Mene konkretno zanima:

Osoba radi na crno kao spremačica u stanovima (čisti, pegla i po potrebi kuha). Ima nekoliko stanova gdje radi povremeno, po pozivu. Želi raditi legalno.
Zanima me da li bi se dobili poticaji za takav obrt. Dakle osoba će ići preko biroa i otvoriti obrt: Usluge čišćenja i pomaganja.
Ali je sada problem kako će naplaćivati te usluge. Jer netko će zvati da mu čisti svaku subotu 5 sati. Netko kada mu treba po par sati tjedno. Kako će taj obrtnik ispostavljati račun ??? Paragon blokom ?

Zadnje uređivanje krena : 23.01.2014. at 09:55.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 09:59   #12
Još nešto:

Mene konkretno zanima:

Mora se ići preko računovođe, a mora imati ulaz sredstava preko službenih papira. Doduše, može osoba i sama uplatiti na račun svoje firme (obrta) ono što dobije na ruke kod onih kojima čisti. Da li tako nešto dozvoljeno ?!

A što je sa PDVom na takv račun ? Fiskalna blagajna na svaki iznos koji se dobiva na ruke !????
Da li to znači da je osoba koja je ovu subotu dobila na ruke 250 kuna jer je očistila nečiji stan, mora uplatiti na PDV 50 kuna , a na svoj račun obrta 200 kuna.

Zadnje uređivanje krena : 23.01.2014. at 10:30.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 11:15   #13
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Još nešto:

Mene konkretno zanima:

Mora se ići preko računovođe, a mora imati ulaz sredstava preko službenih papira. Doduše, može osoba i sama uplatiti na račun svoje firme (obrta) ono što dobije na ruke kod onih kojima čisti. Da li tako nešto dozvoljeno ?!

A što je sa PDVom na takv račun ? Fiskalna blagajna na svaki iznos koji se dobiva na ruke !????
Da li to znači da je osoba koja je ovu subotu dobila na ruke 250 kuna jer je očistila nečiji stan, mora uplatiti na PDV 50 kuna , a na svoj račun obrta 200 kuna.

1. fiskalizacija znaci da se lova ne moze uzimat na ruke tako da nema te sheme " ja cu si uplatit".
2. otvarati obrt/firmu zato jer cisti par sati tjedno je debilno. ipak treba placat doprinose i sve to.. treba to zaradit. ako zenska fkt ima tolko posla da "mlati" dobru lovu, onda je to dobra ideja.

3. ako otvori obrt moze bit pausalac pa moze primat lovu na ruke i izdaje racun na paragonu.
4. ako otvori firmu, ta opcija ne postoji.

5. ako ona ne ude u sustav pdv-a onda ga ni ne naplacuje te u svakom slucaju savjetujem da onda ne ulazi u sustav pdv-a.

jos jednom cu ponoviti, PRAVAC KNJIGOVODA!! Postoje cake i cakice i knjigovoda ce joj najbolje savjetovati sto je za nju.

Primjerice, da ja nisam nasla knjigovodu prije odluke sto cu otvoriti, zajebala bi se i sad bih bila u obrtu... za mene je firma bolja stvar (u mom slucaju)
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 11:48   #14
Upravo tako.U nekoliko tema na ovom forumu ponavljamo iste stvari ali treba ih ponavljati da se ljudi ne bi zaletili u nešto.
Treba otići kod knjigovođe i vidjeti šta je najisplativije za ono čime se želi čovjek baviti.
Nekome će obrt biti rješenje a nekome d.o.o ili jdoo.

Nekome je kao meni paušalni obrt dobar a da sam u sustavu pdv-a imao bi veće mjesečne izdatke.

Fiskalizacija i računi su najmanji problem

najveći je problem koliko čovjek može zaraditi u mjesec dana i kad plati obaveze koliko mu ostaje. Bio obrt ili firma opet se plaća doprinos pa porez pa ovo pa ono.
Zato sve treba stavit na papir i onda odlučiti.

Poticaji sa burze su dobra stvar.Prošle godine je oko 5500 ljudi dobilo poticaje.Ponekad su se ljudi udružili pa recimo njih 3 otvore obrt ili jdoo.
Ali ne odobrava burza sve nego se prvo treba dobro raspitati.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 11:56   #15
Quote:
dragec84 kaže: Pogledaj post
Upravo tako.U nekoliko tema na ovom forumu ponavljamo iste stvari ali treba ih ponavljati da se ljudi ne bi zaletili u nešto.
Treba otići kod knjigovođe i vidjeti šta je najisplativije za ono čime se želi čovjek baviti.
Nekome će obrt biti rješenje a nekome d.o.o ili jdoo.

Nekome je kao meni paušalni obrt dobar a da sam u sustavu pdv-a imao bi veće mjesečne izdatke.

Fiskalizacija i računi su najmanji problem

najveći je problem koliko čovjek može zaraditi u mjesec dana i kad plati obaveze koliko mu ostaje. Bio obrt ili firma opet se plaća doprinos pa porez pa ovo pa ono.
Zato sve treba stavit na papir i onda odlučiti.

Poticaji sa burze su dobra stvar.Prošle godine je oko 5500 ljudi dobilo poticaje.Ponekad su se ljudi udružili pa recimo njih 3 otvore obrt ili jdoo.
Ali ne odobrava burza sve nego se prvo treba dobro raspitati.
e pa bas to, a ljudi to ne shvacaju. ne shvacaju da nije isto baviti se frizerskim uslugama i recimo web dizajnom, izradom stranica i slicno.

fiskalizaciju sam spomenula jer ona ipak kosta. treba se kupiti tablet, mali printer, softver.. kosta to oko 1600 kn.. nije mala svota, a zasto ju ne izbjeci ako se moze.

slazem se da je najveci problem koliko osoba moze zaraditi jer ako nemas love taj mjesec za doprinose, nitko te ne pita.

sto se poticaja tice, moze ih dobiti prakticki svatko. provjereno znam da sve prihvacaju samo moras napraviti poslovni plan. Taj poslovni plan ne treba biti ne znam kakav. Na par stranica opises cime ces se baviti, koliko ces imati zaposlenih, kolike prihode ocekujes, kolike troskove ocekujes, sto ti je potrebno za rad..

Ono, kao da pises sastavak o tome cime ces se baviti i kao da sastavljam popis svojih troskova i prihoda. Nije neki problem to napisati samo treba imati zivaca i dobro razmisliti o svim mogucim troskovima.
Vrlo vjerojatno ces dobiti poticaj ali velim, to nije problem.

Problem je sto ti oni određuju placu i prema tome doprinose sto znaci da tu lovu moras svaki mjesec zaraditi.
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 12:04   #16
Da.Poslovni plan treba napisati i onda ga odobre i kreće se u postupak osnivanja tvrtke ili obrta.
Tako sam ja uz potporu burze prošle godine osnivao obrt.
Ali još jedna važna stvar. Za mnoge djelatnosti uvjet je majstorski ili stručni ispit ili neki atest.
Zato je bitno u nadležnom uredu državne uprave kod kojeg se predaje dokumentacija za obrt i firmu da se vidi šta je potrebno od uvjeta za neku djelatnost.
Često puta nisu sgurni pa zovu Ministarstvo gospodarstva ili obrazovanja zbog potrebne stručne spreme.

Ja sam imao takav problem. Morao sam nositi svjedodžbe iz srednje škole i sa faksa da bi čekao mišljenje Ministarstva 2 tjedna.
I na kraju je sve bilo dobro ali se čeka na razna mišljenja pa putuje poštom neki papir 10 dana i takve stvari.
Treba se imati i strpljenja i živaca jer nemoguće je nešto napraviti u roku 4 - 5 dana.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 12:28   #17
kod firme to nije potrebno, pa je to onda mozda i bolja opcija. no znam da sam sizila u postupku otvaranja jer koji god broj da sam okrenula, nitko nista nije znao. Tako da treba računati i na to.. do informacija je jako tesko doci
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 13:31   #18
Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
1. fiskalizacija znaci da se lova ne moze uzimat na ruke tako da nema te sheme " ja cu si uplatit".
2. otvarati obrt/firmu zato jer cisti par sati tjedno je debilno. ipak treba placat doprinose i sve to.. treba to zaradit. ako zenska fkt ima tolko posla da "mlati" dobru lovu, onda je to dobra ideja.

3. ako otvori obrt moze bit pausalac pa moze primat lovu na ruke i izdaje racun na paragonu.
4. ako otvori firmu, ta opcija ne postoji.

5. ako ona ne ude u sustav pdv-a onda ga ni ne naplacuje te u svakom slucaju savjetujem da onda ne ulazi u sustav pdv-a.

jos jednom cu ponoviti, PRAVAC KNJIGOVODA!! Postoje cake i cakice i knjigovoda ce joj najbolje savjetovati sto je za nju.

Primjerice, da ja nisam nasla knjigovodu prije odluke sto cu otvoriti, zajebala bi se i sad bih bila u obrtu... za mene je firma bolja stvar (u mom slucaju)

Meni je to sve poznato !
Osim stavke boldane. Hvala na informaciji.
Ja sam prije 10 godina otvorio firmu za webstranice i zaposlio suprugu, te sam dobio poticaje.

A što se tiče stavke broj 2.
Quote:
2. otvarati obrt/firmu zato jer cisti par sati tjedno je debilno. ipak treba placat doprinose i sve to.. treba to zaradit. ako zenska fkt ima tolko posla da "mlati" dobru lovu, onda je to dobra ideja.
Ne radi se o tome što se ne može i dalje zarađivati na crno, nego se radi o tome da se može SKUPITI BESPLATNO još 12 mjeseci staža !
Jer moja gospođa ima 14. godina staža, a preko 50 godina starosti. Znači, teško će ju netko zaposliti. A za mirovinu mora imati 15 godina staža minimalno !!

A poticaji su taman za platiti staž i doprinose za tih godinu dana rada. Jer za posao čistaćice je staž i doprinos 1000-1200 kuna mjesečno za minimalac.

A sada će navodno i obrtnici imati pravo otići na biro nakon zatvaranja obrta. Ali da prime naknadu kao što to imaju pravo svi ostani zaposlenici u RH !! Dakle, dobila bi još oko 3-4000 kuna sa birona nakon gašenja obrta, nakon godinu dana rada.


Quote:
dragec84 kaže: Pogledaj post
Da.Poslovni plan treba napisati i onda ga odobre i kreće se u postupak osnivanja tvrtke ili obrta.
Tako sam ja uz potporu burze prošle godine osnivao obrt.
Ali još jedna važna stvar. Za mnoge djelatnosti uvjet je majstorski ili stručni ispit ili neki atest.
Zato je bitno u nadležnom uredu državne uprave kod kojeg se predaje dokumentacija za obrt i firmu da se vidi šta je potrebno od uvjeta za neku djelatnost.
Često puta nisu sgurni pa zovu Ministarstvo gospodarstva ili obrazovanja zbog potrebne stručne spreme.

Ja sam imao takav problem. Morao sam nositi svjedodžbe iz srednje škole i sa faksa da bi čekao mišljenje Ministarstva 2 tjedna.
I na kraju je sve bilo dobro ali se čeka na razna mišljenja pa putuje poštom neki papir 10 dana i takve stvari.
Treba se imati i strpljenja i živaca jer nemoguće je nešto napraviti u roku 4 - 5 dana.
Ja mislim da za posao čistaćice-spremaćice ne treba ništa osim osnovne škole. Ili bilo kakve srednje škole ili zanata.
Samo je problem da li bi ti odobrili takav posao.

Zadnje uređivanje krena : 23.01.2014. at 13:43.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 16:56   #19
Hvala vam na odgovorima. Nisu mi jasne još neke stvari:
- u upravi su u biti osnivači, je tako, znači samo ja?
- ako postanem svoj zaposlenik na tih par sati na minimalac, tko je onda u upravi? i da li si razliku od minimalca do osnovice za člana uprave trebam platiti?
- a ta osnovica od oko 7800 kn – je li to bruto1?
- unicom, to si se prijavila na pola radnog vremena ili na 4 sata mjesec (iliti 1 sat na tjedan)?
- kad potrošim poticaje? mislim da neću na poticaje. ako ih ipak i uzmem, već bi se ranije trebao dobro pokrivati zaradom. financijski mi je najkritičniji početak.
- što se tiče tih poticaja, znači moram si redovito isplaćivati i plaću? ne može se to pustiti za bolja vremena? zbog propisane visine plaće i zbog obaveze za redovitom neto plaćom mi se i ne da na poticaje
- kako naći dobro računovodstvo? ići od vrata do vrata? na što obratiti pažnju?
Evo, što mislite?
cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 17:48   #20
cruiser, ispast ce da reklamiram devil ali probaj se njoj obratiti. ona je u tome pa te vec moze uputiti na nekog ako te ona ne moze uzet ko klijenta

sto se tice poticaj, moras si prvih godinu dana isplacivati placu i doprinose koje ti burza odredi. ne napravis li to moras vracat lovu.. pretpostavljam s kamatama...

ja sam to uspjela pa nisam nista trebala vracati ali ja sam bila poprilicno sigurna da cu tu obvezu izgurati
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:20.